'Alcohol in verkeer helemaal verbieden' Koopwoningmarkt wordt steeds beweeglijke Meningen De krant moet uitkijken met grappen over nieuws Jubileum Sempre Avanti: het kon gewoon niet mooier Maarten 't Hart heeft een erg oude 'katholieke' bijl Recensie van uitvoer™ Akkoord sloeg nergens Oud-Katholieke Kerk niei artikel over Raad van Kei WOENSDAG 18 NOVEMBER 1998 REDACTIE PAUL DE VLIEGER,® De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie i met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Grappen maken over serieuze kwesties, daar moet de krant mee uitkijken. Dat blijkt uit de vele reacties op onze bericht geving over de zo opmerkelijk geslonken afvalberg in Zoeter- woude. U weet het: sinds je in Zoe- terwoude wordt aangeslagen per ingeleverde kilo huisvuil, wordt er aanzienlijk minder aan de straat gezet. Ra ra hoe kan dat? De één zegt dat de dorpelingen zorgvuldiger met hun afval omspringen, de an der beweert dat menigeen zijn rommel in buurgemeenten dumpt. Hoe dan ook. het geheim van Zoeterwoude maakt de tongen los. We schreven er se rieuze stukken over, maar wijdden er ook een bijdrage aan in de maandagse satiri sche rubriek 'Randverschijnse len'. We drukten een archief foto af van een vrachtwagen die op de snelweg zakken vuil nis verloor en plaatsten er dit verzonnen onderschrift bij: 'Tu>ee Zoeterwoudse afvaltoe- risten hebben met hun vracht wagen vol vuilniszakken voor een ravage gezorgd op de A4. De mannen waren fliet drie duizend kilo afval op weg naar een illegale container op Schip hol toen hun vrachtwagen door onbekende oorzaak kan telde...' Toen Schiphol ons belde met de vraag waar wij die ille gale container hadden aange troffen, voelden we weliswaar nattigheid, maar dachten wij nog dat de aard van de rubriek op de luchthaven onbekend was. Maar toen wij onlangs een boze brief ontvingen van de districtschef Rijn en Braas- sem van de politie Hollands Midden, begrepen we dat we te ver waren gegaan. De milieupolitie had onze grap serieus genomen en een vier uur durend onderzoek inge steld naar de ware toedracht. We hebben de politie onze ex cuses aangeboden. De conclusie is duidelijk: de krant wordt boven alles seri eus genomen en moet de grens tussen waarheid en fic tie, ook in satirische rubrieken, scherp in de gaten houden. TON VAN BRUSSEL. HOOFDREDACTIE Met de recensie onder het kopje 'Sempre Avanti schittert als dia mant', in de krant van zaterdag 31 oktober, ben ik het volledig eens. Het was een prachtige avond waar mijn man en ik - en met ons velen - enorm van heb ben genoten. Dat begon al bij het binnen komen. Als een bruidspaar mochten wij door de met dia manten versierde poort schrij den. Bij de ingang van de zaal kregen de dames een leuk zakje met een strikje aangeboden met daarin, vanwege het diamanten feest, een (draagbaar) dia mantje. Een zeer apart en fees telijk begin. Wij (82 en 81) zijn trouwe fans, maar deze avond was heel erg bijzonder. Heerlijke muziek, heel mooie kleding, prachtige zang met fijne solisten. Het kon niet mooier. En dan die twee pauzes. Kof fie en koek werden op je plaats gebracht. Geen gedrang aan de bar, geen gemors maar heerlijk ontspannen, zittend genieten. Het kon niet op. En als klap op de vuurpijl was er na afloop een glas champagne. Van deze avond zal ik nog lang nagenieten. In vergelijking met dezelfde periode vorig jaar is de prijs van een gemiddel de koopwoning in het derde kwartaal van 1998 gestegen met 7,7 procent: van 275.000 naar 295.000 gulden. Dit is een iets hogere prijsstijging dan die zich in het tweede kwartaal voordeed. /IDfAlfC Toen steeg de prijs l/f f/llt van een gemiddelde koopwoning nog met 6,6 procent. De markt van bestaande koopwoningen wordt steeds beweeglijker. De door stroming neemt toe in koop-koop transacties, zowel in de bestaande bouw als door de verruiming in de nieuwbouwproductie. Maar het aantal keuzemogelijkheden blijft beperkt. Met de toenemende looptijd als ge volg van meer aanbod zou in bepaal de woningmarktgebieden de stabiliteit op de woningmarkt fors moeten toene- men. In veel wo ningmarktgebieden blijft de prijs/kwali teit-verhouding ech- Frits R. Wilbrink is makelaar van het kantoor Wilbrink v.d. Vlugt Makelaars in Lisse. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de huizenprijzen in deze regio. ter onder druk staan. Dit is het gevolg van de regionale groei van de werkge legenheid, het toenemend aantal tweeverdieners en de groeiende be hoefte van woonconsumenten aan meer kwaliteit. Hierdoor ontstaat aan de vraagzijde een 'na-ijleffect' en zijn de door consumenten gewenste wo ningtypen in bepaalde woningmarkt gebieden onvoldoende voorhanden. In deze gebieden wordt de verkrap- ping in de markt niet opgelost en tre den prijscorrecties op naar boven zoals bijvoorbeeld in de Duin- en Bol lenstreek. Hier zijn jarenlang veelal premiekoopwoningen gebouwd en is duidelijk sprake van een 'na-ijleffect'. De voormalige premiekoopwonin gen brengen in de huidige marktsitua tie ruim twee keer de historische kost prijs op. Er is echter onvoldoende voorzien in de wat duurdere woonhui zen, zodat de vraag naar deze woon huizen het aanbod ruimschoots over treft. Dit geldt met name voor, de vraag naar vrijstaande woningen, twee-onder-één-kapwoningen en ap partementen. Zo is ook de schaarste in de woning marktgebieden rond Amsterdam, Am- hem en Utrecht verder toegenomen. Het totale aanbod over heel Neder land is over het algemeen niet veel ge wijzigd. In de schaarstegebieden wordt het aanbod direct door de markt opgenomen. De NVM-Marktstemmingsindicator - waarin de ontwikkeling van het aan tal transacties en van de prijs is mee genomen - is het afgelopen kwartaal gestegen met 1,8 procent. Het cijfer 'Door de gunstige economische omstandigheden en de groei van de werkgelegenheid wordt het effect op de woningmarkt/ zichtbaar. Woonconsumenten investeren hun inkomensgroei in grotere, betere en duurdere woningen in kwalitatief hoogwi ge woonomgevingen'. foto henk geeft de marktontwikkeling weer van de totale waarde van de verkochte wo ningen in het afgelopen kwartaal. Een positief cijfer duidt op een actieve markt. De NVM-Marktstemmingsindi cator fungeert daarmee als maatstaf voor het aantal gerealiseerde verhuis- bewegingen in Nederland. Het aantal verhuisbewegingen is in het derde kwartaal 1998 dus sterk toegenomen, mede als gevolg van de toenemende vraag naar betere woningen van het aantal huishoudens met hogere en/of dubbele inkomens. Door de gunstige economische om standigheden en de groei van de werkgelegenheid wordt het effect op de woningmarkt nu zichtbaar. Woon consumenten investeren hun inko mensgroei in grotere, betere en duur dere woningen in kwalitatief hoog waardige woonomgevingen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ook juist deze streek zeer in trek is. Men heeft de grote steden Amsterdam Haag. Leiden en Haarlem in ded nabijheid. Verder is Schiphol di en dat geldt ook voor strand, 2 Kagerplassen. Mijn verwachting is dat de dia woningmarktgebieden steeds dii worden en de goedkopere i steeds goedkoper. FRITS R. WILBRINK WILBRINK V.D. VLUGT MAKELAARS Over Jacques de Milliano is de zer dagen al heel wat gezegd en geschreven. In mijn krant, het Leidsch Dagblad, van 12 no vember staat dat een groot deel van de CDA-achterban het met De Milliano eens is. Ook ik, en ik stuurde hem een adhesiebe tuiging. Hij kiest voor de mensen die veel, heel veel hebben meege- De Milliano kiest voor mensen in plaats van pluche, dat is moedig maakt en niet voor het pluche, maar ruggengraat. Ik vind dat moedig! En dan Tja, het CDA. Ooit hoorde ik durft Van Houwelingen te zeg- er zelf bij, maar mijn ogen gin gen dat De Milliano wel wat gen open. Mooie woorden, meer ruggengraat mocht to- maar asociale daden. Alle neu- nen. Had Van Houwelingen zen moeten gericht zijn naar De Hoop Scheffer en het doet niet ter zake of de mens daar de dupe van is; zo hypocriet als de pest! Ik hoop dat er meer mensen zijn zoals De Milliano; mensen met lef. Nog een paar verkiezingen en het CDA bestaat niet meer. M.C.J. Bosch, Leiderdorp. Met instemming heb ik, in het Leidsch Dagblad van 11 novem ber, de opinie van Maarten 't Hart gelezen over de nieuwe bijbelvertaling. Zonder mij - wat bijbelkennis betreft - ook maar enigszins te willen verge lijken met de heer 't Hart, is het mij opgevallen dat hij wat be treft de 'katholieke' bijbel ietwat achter lijkt te lopen. Ik beschik althans over de Willibrord-vertaling imprimatur (met verlof van de Bisschop penconferentie) 1980. Het ge wraakte zeewier wordt in die vertaling als volgt weergegeven: 'Mijn hoofd is met wier om wonden'. Dat lijkt in ieder geval erg op de tekst uit de Sl - taling. De door de heer 't Ha gegeven 'katholieke' ('Het zeewier omkrai hoofd met een blijven! vond ik in een oude, Oude Testament-uitgai perback van katholiek imprimatur 1954! Kennelijk hebben di ken de afgelopen jare Maarten 't Hart Statenvertaling gi deerd. Een automobilist kan zich met 0,5 promille alcohol in het bloed (ongeveer vijf glazen) minder goed concentreren, zijn blikveld wordt smaller en hij ziet verkeersborden over het hoofd. Vanaf 0,2 promille neemt hij al meer risico's in het verkeer, kan hij afstanden slechter inschatten en reageert hij langzamer. Minister van verkeer Tineke Netelenbos wil het huidige toegestane promillage voor automobilisten verlagen naar 0,5 naar 0,2. Een norm die je bereikt na het achteroverslaan van twee pilsjes. Moeten we ons binnenkort na twee glaasjes al laten rijden? J. Braaksma, verkeersadviseur politie Bollenstreek-Noord (bureau Noordwijk): „Kijk, wij juichen het toe als alcoholge bruik in het verkeer wordt ont moedigd, maar we zetten wel onze v raagtekens bij deze maat regel. Hoe kunnen we bij de grens van 0,2 promille alle over treders aanpakken? Het is al moeilijk bij 0,5. Je moet de over treder voorgeleiden en een pro ces-verbaal opmaken. Daar hebben we nu al te weinig agenten voor. Je zult zien dat als we steeds mensen aanhouden met iets meer dan 0,2 promille in hun bloed, we de grote vissen laten zwemmen. En ach, het is nog niet bewezen dat 0,5 zo ge vaarlijk is dat je er niet mee achter het stuur kan kruipen. Het is in Noordwijk natuurlijk wel een relevant probleem. Jon geren drinken hier wel veel maar het zijn eigenlijk vooral de ouderen die onder invloed rij den. Dat jongeren veel aanrij dingen veroorzaken, komt eer der door braniegedrag en een gebrek aan rijervaring." J. van Schalkwijk, chauffeur bij het Leidse taxibedrijf De Minister Netelenbos van verkeer wil het huidige toegestane alcoholpromillage voor automobilisten verlagen naar 0,5 naar 0,2. Groot: „Goed idee! Alcohol en verkeer gaan niet samen. Met name onder de jeugd is het al coholgebruik heel hoog. Ik denk niet dat ik door die maatregelen meer klanten zal krijgen, want van 0,5 naar 0,2 promille, dat is zo weinig dat barbezoekers er waarschijnlijk geen besef van hebben en gewoon in de auto stappen. Ze kunnen beter de combinatie alcohol en rijden helemaal verbieden. Ik zelf lust trouwens ook wel een biertje, maar ik kan het zeker niet ma ken om met drank op achter het stuur te gaan zitten. Dan zet ik mijn baan op het spel. Maar als ik drink en uit ben, dan bel ik gewoon een collega." P. de Groot, eigenaar van taxi bedrijf De Groot: „Prachtig toch! Dan gaat mijn omzet om hoog. Of zie ik dat nou ver keerd? Hoeveel kan je eigenlijk op voordat je 0,2 promillage in je bloed hebt? Twee tot drie gla zen? Nou dat valt toch nog wel mee." Y. van der Geest, eigenaar van café De Meester in Zoeterwou de: „De meeste mensen komen hier met de fiets, hoor. Maar er zijn nog steeds wel klanten met teveel op, die denken dat ze in de auto kunnen stappen. En dan kun je wel zeggen dat één biertje niet zoveel uitmaakt, mensen worden na dat ene biertje bijna altijd gemakkelij ker. Ach een tweede kan ook wel, dat idee. Je bevindt je al gauw op een hellend vlak. Er is niks mis met zo'n nieuwe norm. Ook lichtere innemers mogen wel eens op hun verantwoorde lijkheden worden gewezen. En dat je het niet zou moeten doen omdat dan de pakkans voor de zwaardere drinkers kleiner zou worden, dat vind ik een schijn- argument. Dan zou de politie alle lichte vergrijpen door de vingers moeten zien om de zware jongens te kunnen van gen." Prof, dr. F. de Wolff, toxicoloog FOTO WFA aan het LUMC en het AMC: „Persoonlijk ben ik een voor stander van de nul-optie. Dus helemaal geen alcohol achter het stuur. Maar ik realiseer me wel dat dat volstrekt onhaalbaar is. Iemand die een rumboon achter de kiezen heeft, zou dan ook niet meer door de controle komen. Met het plan zoals het er nu ligt, kan ik prima leven. Mits men één kanttekening plaatst. Het opsporingsapparaat zou moeten worden uitgebreid. Nu betekent de verlaging van het maximaal toegestane pro millage van 0,5 naar 0,2 niet au tomatisch dat er gelijk twee maal zoveel overtreders zijn. In tegenstelling tot wat er in de krant staat, krijgt een persoon met een gemiddeld postuur heus niet direct een promillage van 0,2 als hij of zij een pilsje drinkt. En dat verhaal dat de ap paratuur zou uitslaan bij diabe tici is volstrekt uit de lucht ge grepen. Dat kwam alleen voor bij de oude blaastest. Die rea geerde namelijk op de aceton die wordt aangemaakt door sui kerpatiënten. Overigens lopen de normen op Europees gebied nog steeds danig uiteen. En zelfs in dit land verschillen de toegestane niveaus bij de ver schillende soorten vervoer. Alle bemanningsleden in een vlieg tuig, dus ook de purser, moeten onder de 0,2 zitten. Terwijl je in de binnenvaart kan drinken tot je aan de 0,3 promille zit. Daar klopt iets niet." P. Beuk, eigenaar van disco theek The Champ in Noord wijk: „De maximaal toegestane norm verlagen naar 0,2 promille is een te zware maatregel. Dan kan je bijna iedereen van de straat plukken. De politie moet juist excessen aanpakken en niet mensen met een of twee glaasjes op. Als horecaonderne mer houd ik overigens wel in de gaten of jongeren niet al te veel drinken, vooral niet van die mixdrankjes. Het valt me trou wens op dat in groepen altijd eentje is die helemaal niet dr inkt en dat is dan degene die rijdt." Nicole van der Burg (22) ser veerster: „Hoeveel ik er nu op heb? Ongeveer vier biertjes schat ik, maar ik ben vandaag jarig. Na drie rode wijntjes ben ik niet echt helder meer, na twee gaat het nog wel. Maar als ik naar de kroeg ga, ben ik toch altijd op de fiets. Nou ja, na mijn werk wordt er meestal ge borreld en dan ben ik wel met de auto. Hoeveel? Nou twee, drie wijntjes. Ik vind het wel een beetje overdreven dat je al op gepakt kan worden als je twee biertjes op hebt. Het hangt er een beetje vanaf hoe het valt, hè. Maar vanaf morgen ga ik mijn leven beteren, echt waar." SHARON NI LES EN PABLO CABENDA Zondagmiddag 8 november ging ik naar een uitvoering van kamerkoor Akkoord in de Lok- horstkerk. Wat heb ik genoten van die prachtige liederen van Elgar, maar ook van het goed in het gehoor liggende Duitse repetoire. Prachtig zuiver en homogeen klonken die sopra nen en wat een geweldige akoestiek in die kerk. Ik genoot alleen al van het enthousiame dat de koorleden uitstraalden, bij het zingen van zo mooie muziek. Het is toch heerlijk als je in je vrije tijd als amateur zo samen muziek kunt maken. Nog lang na de uitvoering was ik vol van die mooie middag. Wat schetst mij verbazing toen ik maandag een recensie in de krant las. De hele uitvoe ring werd gekraakt van het be gin tot het eind. 'Akkoord moest maar tussen de suite deuren gaan zingen met veel familie en taart'. Beste mevrouw Lidy van der Spek, waar slaat dit op? Had u trek in taart toen u dit schreef of had u alleen maar et bui? Waarom kraakt u d voering zo af? Voor dez zangeressen en dirige zullen uw kritiek niet afnemen, want zij de! zo geweldig hun best toehoorders? De men ik in de pauze of na al sproken heb, waren ji maal zo enthousiast.! andere lezers van de k verzeker u, die lezen censie niet. Voor de n eer en glorie van uzelf?! laten merken, hoe g hoe het zou moeten zip flink wat moeilijke woor technische termen i lezers denken: goh v\ mevrouw knap? Dat i die lezers echt niet. Zei eerder: laat dat spook w ven. Van mij mag de redaG het Leidsch Dagblad dl censente de laan uitsti» In het Leidsch Dagblad van 12 november komt een bericht voor van het ANP 'Anglicaanse Kerk in Nederland wordt lid Raad van Kerken'. De kop van het bericht las ik met vreugde, het overgrote deel van de in houd eveneens. De Raad van Kerken telt nu, door de toetreding van de An glicaanse Kerk twaalf leden, wordt gemeld. Bij telling van de genoemden kom je echter aan tien de Anglicaanse is elf. oprichting in 1948 van' van Kerken tot de ledenl de. Het is jammer dat d Katholieke Kerk door' zorgvuldige benadering ANP, gevolgd door uwi van de ledenlijst der Rd dwenen en zo van hf verwijnt. G.J.deRi voorzitter kal Oud-Katholieke! HH FredericusenOd Vt

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16