Inderzoek aar lek )ortgebouw echter staat uitbreiden woonboot Zijlsingel toe Het werkt niet als je alcohol, drugs en sigaretten verbiedt' Dag voor rechten kind gevierd in bibliotheek luidtherapeuten oogsten steeds neer erkenning CHDR l itenlid De Jong nieuwe orzitter Zijl en Vliet Schizopreenie WANDEL Wilt u meewerken aan het verbeteren van de behandeling van hoge bloeddruk? lie Straver opgelucht na uitspraak gif c,2ANNE BARBIER mag de verbouwing van de woonboot van ho je Straver niet langer verbieden. De ge- heeft onvoldoende aangetoond waarom BB imale breedte niet met 1.30 meter mag bi overschreden. Dit besluit van de recht- oti [|t de Stravers in het gelijk. De familie lag 8 inch met de gemeente Leiden omdat de not aan de Zijlsingel na de aanbouw van apkamer voor hun dochtertje groter zou zijn dan de toegestane afmetingen. Leiden hanteert een vaste breedteafmeting van 5,50 meter voor alle ligplaatsen en kijkt daarbij niet naar de afzonderlijke gevallen. De verbou wing moet daarom vanuit het oogpunt van de rechtsgelijkheid worden verboden, zo stelde de gemeente. Bovendien zou de overschrijding met 1,30 meter de doorvaart in gevaar brengen. Beide argumenten zijn door de rechtbank van de hand gewezen. Ze erkent het belang van de doorvaart, maar omdat deze op de plek waar de woonboot van de Stravers ligt, geenszins in het geding komt, vindt de rechtbank dit argument niet geldig. De gemeente moet deze zaak individueel bekijken, luidt haar oordeel. De rechtbank nam in haar overweging ook het feit mee dat een gemeente verordening in de maak is, waarin is neergelegd dat de breedtemaat per plek mag verschillen. Daarnaast erkende de rechtbank de voorgestelde mogelijkheid van de familie Straver om de boot 1,30 meter naar de walkant te verplaatsen als al ternatief. Hierdoor wordt de vaargeul nog meer ontlast. De familie Straver toonde zich gisteren 'opge lucht' over de uitspraak en verwacht dat de ge meente met haar gaat praten om eindelijk tot een afspraak te komen. Kees Straver: „We zijn heel blij dat ze nu wel mee moet helpen om een op lossing te zoeken. Een oplossing die niet te lang op zich moet laten wachten. Het hout van het kinderkamertje begint al te schimmelen. Carolien slaapt de komende maanden nog bij ons op de kamer. Hopelijk is dat de laatste winter." problemen in het nieuwe gebouw van de facultei- e* »rrenkunde en natuurkunde aan de Niels Bohrweg i0j n vermoedelijk niet voor de feestelijke opening op id rember worden opgelost. Vooral de lekke gevel van ee 1. Oortgebouw baart de afdeling huisvestingszaken 'a ;Leidse universiteit zorgen. en jkage is een vrij ingewik- w obleem. Naar de oorzaak n moet nog onderzoek laan", aldus een roerder. Aan de westkant scheve Oortgebouw re el in in de werkkamers djj wetenschappers. Verder yj deen dat bij harde wind «en losraken. „Maar dat u kkelijker op te lossen." le korte geschiedenis van itgebouw zijn de gebrui- met tal van problemen :onteerd. Lekkages in de kages in de werkkamers, ethal met een instabiele e' n een collegezaal, waar ns een bord omhoog ge- 121 nkon worden en bankjes si MD RIETVELD en tafeltjes zo dicht op elkaar stonden, dat de studenten er niet of nauwelijks tussen pas ten. De problemen met de colle gezaal zijn volgens een woord voerder van de universiteit na een verbouwing opgelost. De deur van de zaal bleef anderhalf jaar gesloten voor docenten en studenten. „Maar nu wordt de zaal een dezer dagen opgele verd." Behalve het Oort-gebouw opent de universiteit vrijdag de 27-ste aan de Niels Borhweg ook het Kamerlingh Onnes La boratorium. Die naam neemt 'experimentele natuurkunde' mee van de Stepnschuur. De meethal draagt voortaan die naam. De nieuwe anti-drugsbus stond gisteren bij het Vlietland College aan de Apollolaan. Tijdens de pauze bekeken leerlingen de folders. FOTO HENK BOUWMAN j, lid van Provinciale en oud-Kamerlid voor de wordt de nieuwe voorzit- tvoningbouwvereniging Vliet. De Jong draait de ieJde maanden warm in de mmissarissen van irschotense corpo- Ie voorzittershamer krijgt y' r verwachting in juli van 'li kendjaarin handen. (II statenlid wordt de opvol- pk 1M. Breunesse, die krap geleden voorzitter werd en Vliet. Zij werd on benoemd tot directeur jg bij de gemeente Voor schoten. Omdat de corporatie ook in Voorschoten woningen heeft zou die functie kunnen leiden tot belangenconflicten. Dat wil Zijl en Vliet voorkomen. Het voorzitterschap wordt tot juli volgend jaar waargenomen door Leidenaar Duivesteijn. Die keert daarmee tijdelijk terug op zijn oude post, die hij in 1997 na achttien jaar vaarwel zei. Behalve Breunesse raakt Zijl en Vliet ook een drietal ervaren bestuurders kwijt. R. Theelen, mevrouw A. van der Poel en H. Beij treden eind deze maand af. Zij zaten respectievelijk 31, 17 en 12 jaar in het bestuur. LEIDEN DORITH LIGTVOET „Uit nieuwsgierigheid ben ik even in de drugsbus gaan kij ken. Maar ik vind het helemaal niet nodig dat het busje hier voor de school staat. Als je in formatie over drugs wilt heb ben, ga je toch zelf op zoek", zegt een leerlinge van het Vliet land College. Toch heeft ze zo juist enkele folders 'gescoord'. Het rijdende informatiecen trum maakt deze week een tour langs verschillende scholen in Leiden Zuid-West. Gisteren was het Vlietland College aan de Apollolaan aan de beurt. Het busje maakt deel uit van het project 'Hijsen en slikken voor 10, mij niet gezien'. „Het doel is het gebruik van alcohol, drugs en sigaretten te doen afnemen en verstandig gebruik te bevor deren", licht projectleidster Mi riam Fianen van de GGD toe. Hoe je leerlingen ervan moet overtuigen dat ze beter van de paddo's en an dere genots middelen kun nen afblijven, is een kunst. De GGD probeert het met melige teksten (busje komt zo), een test met vragen over alcohol en een net echt pakje 'rook niet sjek'. Dit bevat een cheque waarbij leerlingen afspreken elkaar een cadeautje te geven als ze niet roken. Óf dat helpt is de vraag. „Ik heb in dat pakje net mijn echte shag gedaan", grijnst leerlinge Anne Hylkema. Maar een keihard verbod helpt in ieder geval niet, denkt Fianen. „Het werkt niet als je alco hol, drugs en sigaretten verbiedt. Be ter is het om leerlingen informatie te bieden en ze te vertellen hoe ze mid delen op een verstandige ma nier kunnen gebruiken Docente Luciënne Ooijman neemt ook een kijkje in de bus. GGD ziet meer in bieden informatie over risico's drugs en alcohol Het project sluit goed aan bij wat de leerlingen tijdens de les sen biologie en verzorging te horen krijgen over drugs en an dere genotsmiddelen, vindt de lerares. „Deze bus is een andere manier om de discussie over dit onderwerp onder leerlingen te bevorderen." Anne Hylkema en haar vrien dinnen Petra Brussee en Suzan ne Zaal vinden dat ze voldoen de van drugs, alcohol en siga retten afweten. Toch hebben ze enkele fol ders in hun handen. Ze gaan in ieder geval de test doen over de werking van alcohol. En ze heb ben plannen om te stoppen met roken. „Maar dan wel na het examenjaar." CHEF *WIM WEGMAN. 071 -5356414. PLV -CHEF HERAAAN JOUSTRA. 071-5356430 Fietsers en automobilisten hebben het in Leiden door vele onoverzichtelijke situaties niet altijd even gemakkelijk. Die problemen worden ver sterkt door het feit dat zij elkaar nog wel eens in de wielen rijden. In een aantal columns beschrijft verslaggever Jan Preenen de hindernissen waar mee beide groepen worden geconfronteerd. 'Schooier'. Toegegeven, de man kent mijn naam niet, maar er moeten toch andere, wat vriendelijker manieren zijn om een onbekende toe te spreken. Hij ziet er zo gedistingeerd uit, maar de achterbuurttaal die hij bij nader inzien vloeiend blijkt te spreken, past niet bij zijn verzorgde uiterlijk. We ontmoeten elkaar als ik m'n auto op een zebrapad heb geparkeerd. Fout, hartstikke fout natuurlijk, 2 maar om een 88-jarige te laten instappen mag jjj je toch wel enkele seconden de regels overtre- [JJ den? Niet dus. Volledig passend bij deze over- g steekplaats verandert de onbekende met zijn 2 fiets aan de hand in een ongenuanceerde zwart-wit-denker. „U staat in de weg. Sodemie- cc ter op." Niet bepaald een uitnodiging om nog eens nader kennis te maken. O Kort tevoren had ik ook al een fietser van de andere kant leren kennen. Opnieuw toegege ven, het was niet helemaal correct om die per soon met m'n auto bijna letterlijk de kant in te rijden, maar van opzet was geen sprake. En om me dan meteen alle ongeneeslijke ziekten toe te wensen, gaat dan wat te ver. En dan te be denken dat ik van huis uit ook fietser ben. Ja renlang heb ik me opgewonden over automo bilisten die elke dag 3 oktober vieren in het ver keer. Die de stad als één grote botsautobaan zien. Die zich uitsluitend voortbewegen in wa gens met één grote dooie hoek en die alle an dere weggebruikers als sta- of-rij-in-de-weg beschouwen. Van die ingeblikte eigenheimers die onder meer op de Lage Rijndijk, in de He renstraat of op de singels zomaar de weg laten verdwijnen, waardoor je als fietser wel het trot toir op moét. Om de rollen eens om te draaien en me te verdiepen in de problemen van de 'tegenpartij' ben ik enkele maanden gele den wat meer gaan autorijden. Had ik het maar nooit ge daan. De Wielklem wordt steeds strakker om me heen ge trokken. Het was de bedoeling om in deze columns m'n frustraties in het verkeer van me af te schrijven. In werkelijk heid dreigt een soort schizopreenie te ontstaan. Wie ben ik? Een automobilist die ooit fietste of een fietser die tijdelijk in de huid van een automobilist is gekropen? Plotseling zie ik alleen nog maar fietsers die geen achterlicht hebben, geen hand uitsteken, met z'n drieën naast elkaar rijden, zigzaggen over de weg en bijdehandjes die bij het minste of geringste hun middelvinger omhoog steken. Op eens betrap ik me er ook op dat ik me als een doorgewinter de automobilist erger aan dat gedrag, fietsers over het hoofd zie en m'n wagen bij het wachten voor een kruispunt nog wel eens parkeer op een fietspad. De rustige dr. Henry Jekyll uit het lugubere verhaal van Robert Louis Stevenson is hard op weg om te veranderen in diens slechte ik, mr. Edward Hyde. Je wordt er gek van. Voordat ik geestelijk volledig verstrikt raak in mijn eigen Wielklem houd ik het voor gezien, stop ik met deze columns en met de cursus achterbuurttaal waarin ik al te ver ben ge vorderd. Hoge onderscheiding Leidse farmacoloog De Leidse farmacoloog M. Dan- hof is benoemd tot Fellow van de American Association of Pharmaceutical Scientists (AAPS). Dit is de belangijkste in ternationale beroepsorganisatie op het terrein van de farmaceu tische wetenschappen. Danhof krijgt de onderscheiding voor zijn bijdragen aan onderzoek en onderwijs op het terrein van de farmacologie. Danhof is hoogleraar farma cologie aan de Leidse universi teit en hoofd van de sectie far macologie van de onderzoeks school Leiden/Amsterdam Cen ter for Drug Research. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON071-535 64 26. FAX 071-532 1921 jORITH LIGTVOET 0 toont een vrouw met not wit litteken op haar De bovenlip is gehavend, eede foto toont hoe een trapeute met kleine 5 de huid in de oor- dijke kleur terugbrengt, teken wordt gecamou- éme en poeder en frenlip wordt opnieuw *mig gemaakt. De laatste tont een regelmatig ge- •an het litteken is bijna *er te zien. een van de kunststuk je huid- en oedeemthe- jnGisela Eijsermans, Li- •eel en Ellen Kuijper 1 verricht. Met z'n drieën zij een paramedische aan de Mussenplaats 3 leidse Merenwijk. Daar ■e'en ze mensen met tvormen van acné, over- en oedeem en vrou- e borstoperaties hebben fcn. En dat is nog maar *P uit de patiënten die verwijzing door een arts 'afrijk terechtkomen. Het vak van huid- en oe deemtherapeut bestaat nu 20 jaar, maar wat het werk inhoudt is nog niet in brede kring be kend. Dat is niet zo vreemd, want er is slechts één opleiding voor dit vak in Nederland die zetelt in Utrecht. In het hele land zijn slechts 200 huidthera peuten actief. De meesten heb ben een medische achtergrond. Een deel van de therapeuten heeft ook een opleiding tot schoonheidsspecialiste gevolgd, iets wat zeker bij het wegwerken van littekens in het gezicht van pas komt. Kuijper toont achter elkaar fo to's van patiënten die in de praktijk zijn behandeld. Als er bijvoorbeeld sprake is van oe demen kunnen de therapeuten goed werk verrichten, zo blijkt. „Iemand met lymfoedeem sjouwt per been al snel ander half tot twee liter vocht mee en heeft grote kans op ontstekin gen en gewrichtsproblemen. De pijn kan zo erg worden dat men niet meer kan lopen. Door lymfdrainage - een bepaalde vorm van massage - en in- De dag van de rechten van het kind, zoals ieder jaar op 20 no vember, wordt in Leiden vooral in de Openbare Bibliotheek ge vierd. De Leidse Kinderrechts winkel en de Kindertelefoon hebben er een informatiestand ingericht. Op deze vrijdag zijn er medewerkers van deze in stanties aanwezig om vragen van kinderen te beantwoorden. Daarnaast worden er spelletjes gedaan en is er een kleurwed- strijd. Ook kunnen kinderen zelf buttons maken, en kunnen ze zich laten schminken. Het VN Verdrag voor de Rechten van het Kind trad in Nederland officieel in werking op 8 maart 1995, maar kwam tot stand in New York op 20 no vember 1989. Het is onderte kend door vertegenwoordigers van 170 landen, en het waar borgt de rechten van kinderen in deze landen. De VN ziet er op toe dat het verdrag ook wordt In tegenstelling tot het ver drag, dat voornamelijk geënt is op internationale rechten, komt de Kinderrechtswinkel op voor kinderen in Nederland. Weke lijks komen er vele kinderen op de spreekuren voor advies of steun. De Kinderrechtswinkel kan veel doen voor kinderen die in aanraking komen met de wet door bijvoorbeeld een echt scheiding, een bijbaan of via de politie. In de aanloop naar de dag voor de rechten van het kind verschaffen de Kinder rechtwinkel en de Kindertele foon al de hele maand informa tie in de Openbare Bibliotheek. Ellen Kuijper is bezig met een oedeembehandeling in haar praktijk aan de Leidse Mussenplaats. FOTO» MARK LAMERS zwachtelen kunnen wij de pijn verlichten. Soms kan het been zo slinken dat mensen weer naar buiten kunnen of in huis kunnen rondscharrelen", zegt Kuijper. Zij werkt al zeven jaar als huidtherapeute, drie jaar gele den besloot ze in de praktijk aan de Mussenplaats te gaan samenwerken met Lisette Kas teel. Gisella Eijsermans werkt sinds augustus in de praktijk. „We krijgen het steéds drukker, omdat artsen zien dat we goed werk verrichten en naar ons doorverwijzen", zegt Kuijper. „Hierdoor groeien we langza merhand uit ons jasje. We doen dan ook pogingen om de prak tijkruimte uit te breiden." Het ruimtegebrek wordt nog nijpender als de praktijk vanaf eind november plaats biedt aan een plastisch chirurg. „Om toer beurt geven hier straks vier Bel gische plastische chirurgen con sulten. Ze kunnen zo in Leiden beschikken over een behandel kamer zonder dat ze een duur pand hoeven huren. Patiënten hebben het voordeel dat de reistijd beperkt blijft." De chirurgen gaan zich onder meer bezighouden met antirim- pelbehandelingen en het weg halen van vetophopingen. De huidtherapeuten verwachten dat ze straks eventuele nabe handelingen kunnen doen, ze ker als er na sprake is van vochtophopingen onder de huid. Tot nu toe heeft de praktijk maar weinig patiënten die om puur cosmetische redenen ko men. De komst van een plas tisch chirurg zal volgens de drie vrouwen echt niet leiden tot Amerikaanse toestanden waar bij vrouwen eeuwig jong probe ren te blijven. „Nederlanders zijn nuchterder dan Amerika nen, bovendien kosten-cosmeti- sche behandelingen erg veel geld en vergoeden verzekeraars de behandelingen vaak niet", zegt Lisette Kasteel. Ze verwacht dat het gros van de patiënten blijft bestaan uit mensen met forse gezondheidsproblemen. Juist verbetering van de le venskwaliteit van die groep geeft Kasteel en haar collega's voldoening. „Voor veel mensen ben je een luisterend oor. Vaak is een behandeling erg intensief en tijdrovend. Als ik na een be handeling een glimlach zie doorbreken op een gezicht ben ik tevreden", zegt Eijsermans. Ter verbetering van de behandeling van ziekten heudt het CHDR (Centre tor Human Drug Research) zich bezig met onderzoek van nieuwe geneesmiddelen, in samenwerking met het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Voor de komende onderzoeksperiode zoeken wij mannen en vrouwen die voor hoge bloeddruk worden behandeld mei medicijnen en verder gezond zijn. Bij het onderzoek staan uw gezondheid en veilig heid voorop. Voor uw deelname ontvangt u een vergoeding. Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071-524 64 35 Ons onderzoekscentrum is makkelijk bereikbaar per auto en openbaar vervoer. Zernikedreef 10 (Bio Science Park) 2333 CL Leiden. E-mail: recruit@chdr.nl Uitgebreide informatie over lopende onderzoeken vindt u op onze internet-site http://www.chdr.nl

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15