Zoals ik hier alleen zit, dat moe je jonge priesters niet aandoen Kerkvoogden en diakenen tegen verhoging quotui Kerk Samenleving Leidsch Dagblad lliCHIli VliN VVWCINSUMVj lö INCJVC/VlötK I 77Ö REDACTIE DICK VAN DER PLAS Eerste bisschop sinds reformatie Stockholm Anders Arborelius is de eerste geboren en getogen Zweed die sinds de reformatie door het Vaticaan tot bisschop is benoemd. Zijn voorganger, bisschop Hubertus Brandenburg, was een Duitser. Arborelius wordt het hoofd van de katholieke kerk in Zweden. foto epa Jehova's getuigen onder vuur moskou De Jehova's getuigen in Rusland zijn voor de recht bank in Moskou gedaagd als gevolg van de nieuwe godsdienst wet uit 1997. Het comité ter redding van de jeugd wil dat de re gistratie van Jehova's getuigen als een 'traditionele' religie wordt ingetrokken. Tijdens de zitting van dinsdag beschuldigde het co mité het kerkgenootschap ervan de belangstelling van niets ver moedende jongeren te trekken zonder dat hun ouders ervan op de hoogte zijn. Vervolgens zouden die jongeren worden geher senspoeld. De Jehova's getuigen zeggen het slachtoffer te zijn van de nieuwe godsdienstwet. Die geeft een voorkeursbehande ling aan 'traditionele' religies: het christendom (russisch-ortho- doxen, lutheranen en baptisten) en islam, boeddhisme en jo dendom. De niet-erkende kerken zijn aan beperkingen onderhe vig. Zo mogen ze geen leden werven en geen educatieve activi teiten ondernemen. Zij moeten zich voor 1999 aanmelden voor registratie. Als ze niet worden erkend, moeten ze vijftien jaar wachten. Acht Mei Beweging alternatieve kerk utrecht De Acht Mei Beweging wil een tegenwicht tegen de bisschoppen worden. In de kerk is volgens voorzitter Henk Baars sprake van centralisering en hiërarchisering. Er is gebrek aan in spirerend leiderschap. De sfeer is weinig open en daarmee wei nig motiverend voor kerkleden. Zelfs bisschop Muskens door breekt deze trend niet. In het GroenLinks-tijdschrift De Linker Wang vraagt Baars zich af of de Acht Mei Beweging niet weer wat scherper moet worden. „We willen het alternatieve kerk beeld sterker gaan uitdragen." Hij denkt daarbij aan landelijke vieringen. Dat brengt risico's met zich mee. Als de Acht Mei Be weging echt een soort kerk binnen de kerk wordt, kunnen er martelaren vallen. Verder denkt Baars aan het instellen van meldpunten voor machtsmisbruik in parochies. Op het gebied van de mensenrechten in de kerk zou de Acht Mei Beweging met Amnesty International moeten samenwerken.Als je ziet hoe de kerk moet homo's omgaat, ligt het voor de hand daar over informatie uit te wisselen. BEROEPINGSWERK MEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Kesteren: W. Roos te Doornspijk. Aangenomen: naar Hekelingen en Simonshaven: P.S. van Dijk, kandi daat uit Pijnacker; naar Holland- scheveld: J. van Meerveld te Wage- ningen. EREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nijmegen (SoW): G. Labots te Zwijndrecht-Groote Lindt. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal: te Lisse, H. de Bruijne te 's-Gravenhage-West en J. Trommel te Kornhorn. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Amsterdam: J. Ka reis te Oudemirdum. VRIJE EVANGELISCHE GEMEEN TEN Beroepen: te Zwolle: mw. S M. van Kooten-Tönjes, wonende te Soest. dordrecht. anp De generale diakonale raad GDR, de algemene kerkvoogdijraad AKR en de vereniging van kerk voogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk hebben zich uitgesproken tegen de (geringe) ver hoging van het quotum. Dit is de verplichte af dracht van de plaatselijke gemeenten voor het landelijk kerkelijk werk. Het hoofdbestuur van de vereniging van kerk voogdijen betreurt dat de generale financiële raad GFR kennelijk onvoldoende oog heeft voor de steeds slechtere financiële positie in de plaat selijke gemeenten. Dit blijkt uit mededelingen van het hoofdbestuur in het blad De Kerkvoog- dij. Jaarlijks heelt de Nederlandse Hervormde Kerk te maken met het vertrek van 50.000 leden. Het heeft er volgens hel hoofdbestuur alle schijn van dat deze tendens zich doorzet. De algemene kerkvoogdijraad had tijdens het zogenaamde quotumoverleg met de GFR, waar aan ook de GDR deelnam, erop gewezen dat ook voor 1999 geen kerkelijk beleid is gepresenteerd, zodat ook dat jaar als een overgangsjaar moet gelden. Verder had de AKR een verhoging van het quo tum psychologisch onverantwoord genoemd. Blijkens een recente enquête van de vereniging van kerkvoogdijen hebben de plaatselijke ge meenten de afgelopen jaren, ondanks een vrij stabiele inflatie van ongeveer 2 procent per jaar, bezuinigingsmaatregelen moeten nemen. De GFR had erop gewezen dat 62 procent van de hervormde gemeenten in het kader van de jaarlijkse geldwervingsactie een stijging van ge middeld 3.63 procent hadden geboekt. Maar de GFR had geen melding gemaakt van het feit dat eenderde deel van de gemeenten een daling van ruim 3 procent constateerde. Bovendien daalt het aantal kerkleden dat een vrijwillige bijdrage geeft. In de Hervormde Gemeente Amster eind vorig jaar 19.500 leden telt, i 2900 leden een kerkelijke bijdrage. De droeg in 1997 bijna 68.000 gulden af v landelijk kerkewerk. Daarin zijn inbegn quotum aan de GFR en de bijdrage aai voor de Predikantstraktementen. Het Amsterdamse college van kerk wil proberen ook de niet-betalende li nancieel opzicht bij het werk van de gen betrekken. „Maar hoe die groep te bi vragen de kerkvoogden zich af in Hoi Samen op Weg-blad voor Amsterdam a veen. Hij gaat weg, maar eigenlijk ook weer niet. „Het grote verschil is dat ik straks 'ja' of'nee' mag zeggen als men mij vraagt de mis te leiden." Pastoor dr. C.J.Th, van Bockxmeer van de St. Bartholomeus- parochie uit Voorhout wordt komende vrij dag zeventig en vindt dat een mooie leeftijd om met emeritaat te gaan. Helemaal definitief is dat niet. Van Bockxmeer blijft verbonden aan de kerk als administrator en zal samen met kapelaan M. Straathof de missen blijven leiden. voorhout monique witteman De Voorhoutse parochie zit momenteel middenin een 'proces van federatievorming' met de kerken van Sassenheim en Warmond. Er moet nauwer worden samengewerkt. „Ik word dan priester-assistent", vertelt Van Bockxmeer. „Het is echt de bedoeling straks de krachten die er zijn, te delen. Voor Voorhout blijf ik overigens in ieder geval nog een jaar eindverantwoordelijk. Kapelaan Straathof is immers geen pastoor." Van Bockxmeer is op 4 juni 1955 in de St. Bavo Basiliek in Haarlem tot priester gewijd. Daarna heeft hij in Rome drie jaar kerkelijk recht gestudeerd, met als doel secretaris van het bisdom te worden. In 1960 werd hij lid van de Kerkelijke Rechtbank, het officialaat van het bisdom. Van 1961 tot 1969 was hij de secretaris van het bisdom Rotterdam en assistent van de eerste bisschop van het bisdom, monseigneur M.A. Jansen. „Een bijzonder mooie periode", blikt hij terug op die tijd. „Hij heeft mij eigenlijk geleerd te leven. Je trok echt Voorhoutse pastoor Van Bockxmeer met emeritaat met elkaar op, op een heel menselijke manier." Het kerkelijk leven is veranderd, zoals de hele maatschappij veranderd is. „Mijn geluk is het geweest dat ik in de jaren zestig het Vaticaans Concilie heb meegemaakt. Van nabij volgde je het hele veranderingsproces in de kerk, zodat je ook zelf een visie kon ontwikkelen." Van 1969 tot 1979 was Van Bockxmeer pastoor in Sassenheim. „Ik was toen - veertien jaar na mijn wijding - de jongste pastoor in het bisdom." In 1979 ging hij terug naar het bisdombestuur, als vicaris-generaal, en van 1980 tot 1990 was hij bisschoppelijk vicaris met als speciale opdracht aandacht voor de oecumene. In 1990 ten slotte aanvaardde Van Bockxmeer zijn benoeming tot pastoor van de St. Bartholomeüsparochie. In de Bollenstreek voelt hij zich echt thuis, meer dan in zijn geboorteplaats Hoorn waar hij nog drie broers heeft wonen. „Warmond heb ik van heel dichtbij gezien, namelijk zes jaar aan het groot-seminarie, ik ben tien jaar pastoor in Sassenheim geweest en vanaf 1990 dus in Voorhout." Voorlopig blijft Van Bockxmeer wonen in de pastoriè van de Voorhoutse kerk en daar is hij blij mee. Zijn werkzame leven ontkoppelen van zijn persoonlijke leven, dat is moeilijk. „Ik denk ook niet dat het mogelijk is. Voor de pastoraal werkers ligt het anders. Die hebben thuis hun gezin en daarbuiten hun werk. Ik vind dat overigens wel een goede ontwikkeling. Zoals ik nu hier alleen zit, zou je dat jonge priesters moeten aandoen? Ik zou er echt voor zijn om een bepaalde vorm van leefgroepen te maken voor de priesters. Een teamverband, dat is goed! In mijn tijd in Sassenheim, waren we met twee pastoors. Je had contact met elkaar. Nu is dat allemaal veel minder, zelfs met de pastores uit de Bollenstreek bijvoorbeeld is maar weinig contact. Wat ik wel heel mooi Pastoor dr. CJ.Th. van Bockxmeer: voor de priesters." vind, is het feit dat bij ons in Voorhout zo veel vrijwilligers actief zijn. Samen dingen doen, samen een doel bereiken. Voorhout heeft een enorm verenigingsleven en daar moet je heel zuinig op zijn." Aan de andere kant is 'zijn' dorp wel veranderd. Zeker na de enorme groei die het bollendorp doormaakte en nog doormaakt, is er voor de pastoor en voor d geheel een moeilijke Oj vervullen. „De mensen elk weekeinde in de ke zijn veelal de inwonen oude dorp, en dan nog name de ouderen. In ói nieuwbouwwijken hei totaal andere sfeer. Vei werken de mensen alle hebben weinig tijd vo« dingen. Ze komen naai om hun kindje te laten en soms om te trouwen hebben nu een werkgro geformeerd, die probei mensen bij de kerk te betrekken. Die is nu zo jaar bezig en je merktd werkt. Het is ook nodig lopen deze mensen va Ze willen contact metó zoveel is duidelijk, ma wel heel moeilijk ome vorm te vinden om de! te krijgen." Ondanks dal het rustiger aan gaatdi vreest hij niet voor dei tijd die hij gaat krijgen erg van klassieke mua gek op de natuur. Ooli misschien straks mogd eens een bezoekje aan schouwburg te brengi eens helemaal op uitte trekken." Hij heeft era Maar zijn betrokkenhe kerk blijft. „Het kan zei dat ik straks ook eensi Warmond of in Sassen voorga, als het samenwerkingsverban Pastoor Van Bockxmei officieel afscheid in het weekeinde van 21 en l november. Op zaterda 19.00 uur een viering,! medewerking van heil Byzantijns Koor enopi er om 10.30 uur een pi Hoogmis met meerden ambtscollega's en mei medewerking van de verschillende parochiêl Na deze viering is er tot uur gelegenheid tot afe nemen van pastoor Va Bockxmeer in het Wapi Voorhout, tegenoveri' Foto uit de archieven ANNO 1898 Vrijdag 18 November LEIDEN Aan de telephoon alhier zijn aangeslo ten: 266. E.A. Van Grasstek, Hoogewoerd. 327; S. De Boer, Doezastraat; 328. S. De Boer, Korte Mare; 329. A. Pijl, Breestraat; 331. Gér. Bots, Hoog ewoerd; 332. Koerts Feenstra, Pietersk.-Koor- steeg, welke men even op de naast de telephoon han gende lijst derabonnés gelieve bij te schrijven. LEIDEN Na geruimen tijd op den Hoogewoerd gesurveilleerd te hebben op grond van verschillen de bij de politie ingekomen klachten van winkeliers dier straat, dat jongens 's avonds steenen in de winkels wierpen, gelukte het gisteravond een bur ger één dier baldadige knapen te grijpen en aan een agent, die zich in de buurt ophield, over te ge ven. De knaap is in politiebewaringgesteld. LEIDEN Tegen een persoon, die gistermiddag een kat ergelijk mishandelde, zal door de politie proces-verbaal worden opgemaakt. GEMENGD NIEUWS Iemand te Goes had zooveel muizen in huis, dat ze in een bewoonde ka mer in rijtjes krijgertje speelden. Toen ging hij alle vloeren, muren, zolders, kortom alles insmeren met een carboloplossing. Den volgenden dag legde hij voor den muizengaten allerlei lekkere beetjes, om te zien, of zijn gasten nog aanwezig waren. Maar zie, geen enkele vertoonde zich; ze waren alle ver dwenen. ANN01973 Maandag 19 november LISSE Koe Hermien, eigen dom van de Lisser familie De Jong, is verblijd met de geboorte van een tweeling. Voor een koe is zo'n gebeuren vrij uniek. Eén kuis- en een stierkalf, gezond en wel en elk nog niet eens zo veel minder zwaar dan een normaal geboren kalf. Verwacht had de fa milie De Jong het niet. Wel was Hermien wat zwaarder dan de meeste drachtige koeien. Een veearts is er niet aan te pas gekomen. ,,Dat doen we nooit", vertelt mevrouw De Jong, „alleen als het misgaat. Maar al les ging heel gewoon. Het is net of we er een kalf bij hebben ge kocht". De familie De Jong houdt ruim honderd geiten en drie koeien als hobby. Mevrouw De Jong verzorgt de dieren. ,,We houden ze ook voor de melk. Die gaat naar een kaasfabriekje hier in de buurt. Geitekaas is een beetje flauw, je moet ervan houden". De beide kalfjes zijn intussen al 'van de moeder af'. Ze staan in een apar te hoek van de stal achter een hek. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54. 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. Uit de fles hebben de kalfjes niet gedronken. Mevrouw De Jong: „Ze dronken direct uit een bak." foto archief leidsch dagblad HOUSTON De drie astronau- te maken mislukten. De com- ten van Skylab 3 zijn er in j_ slaagd hun ruimtevaartuig vast te koppelen aan het ruimtelaborato rium. Hierin zullen zij 84 dagen doorbrengen. Drie eerdere pogingen om vast mandant van Skylab 3, Gerald Carr, zei toen het hem tenslotte was gelukt de vastkoppeling tot stand te brengen: „Wij zijn blij eindelijk thuis te zijn". De drie ruimtevaarders zijn tot 1975 de laatste Amerikaanse as tronauten in de ruimte. De missie, waaraan het drietal nu bezig is, wordt beschouwd als de zwaarste proef die ooit is ge steld aan menselijk uithoudings vermogen in de ruimte. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgerichtl maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F Wegman, chef redactie Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W vanWanrooy, chefa. i. red. Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie. ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezers hebben of blind zijn (of eena<* ï^uwsyjttol^hDagbÏÏl Auteursrechten voorbtW Dagbladuitgevenj Dl'1 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd' Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14