eiden Regio ektronisch betalen de bus succesvol Nooit ruzie over een vrije zaterdag 'Ik wilde ook eens iets laagdrempeligs doen Witte weilanden Inbreker toch in kraag gevat Op Zwitsers verzoek aanzoek op herhaling 9, vi I/. LIÏWN' 1,071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 2 ;en op het wegdek politie plukte vannacht rond twee uur een dronken het wegdek van de Beestenmarkt. Zelf kon hij niets zin uitbrengen, maar volgens omstanders had hij twee 1 jn genuttigd. De 27-jarige Leidenaar werd ter ontnuch- fgenomen naar het bureau waar de Eerste Hulp Dienst rde dat hij onderkoeld was geraakt. Hij werd daarop ijnlandziekenhuis overgebracht. 'bfc elaars uit kerk ontvreemd tde Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat zijn idelaars ontvreemd. Ook is er wat kleingeld uit een of- •ggenomen. De kerk staat momenteel in de steigers, ior het publiek toegankelijk. Door middel van het slui- et hek, waardoor alleen het achterste deel open is, 3 kerkbestuur verder gevrijwaard te blijven van diefstal. f tussen de spaken lewel ze in het kinderzitje zat, kwam een 6-jarig meisje iet haar voetje tussen de spaken van haar moeders 1 Moeder en dochter kwamen daardoor ten val. Het ■l" net verwondingen aan haar enkel opgenomen in het jding met letsel 2j rmoedelijk door het negeren van een rood stoplicht 113-jarige Leidenaar gisteren op het kruispunt Vijf Churchilllaan met zijn fiets in botsing met een auto. De met onbekend letsel opgenomen in het LUMC. Hoogleraar Van Oostrom excuseert zich voor leken-boek leiden »aad rietveld Hoe kun je? Universitair docent geschiedenis Peer Vries vroeg het Frits van Oostrom keer op keer. Hoe kun je als gevierd we tenschapper, winnaar van de Spinoza-prijs, een boek uitge ven waarin leken als Paul de Leeuw en Wubbo Ockels hun verhaal vertellen bij een ge schiedenisplaat van Isings? ,,Je hebt alle prijzen gewonnen die je kunt winnen, en dan verlaag je je met het publiceren van... van dit!" Hoogleraar middeleeuwse let terkunde Van Oostrom kruiste gisteravond de degens met Vries in de Faculty Club van de Universiteit Leiden aan het Ra penburg. Het verschijnen van het boek Historisch Tableau, onder redactie van Van Oostrom, vormde de aanleiding tot het 'duel' der wetenschap pers. Een duel waarin Vries zich steeds meer ontwikkelde tot een amusante mopperkont en er merkwaardige argumenten over tafel gingen. „Ik wilde ook eens iets laagdrempeligs doen. Voor de fameuze tantes en buurvrou wen", zei Van Oostrom om zijn weinig wetenschappelijke uit stapje te verontschuldigen. Nee, met wetenschap heeft het boek - waarin bekende Ne derlanders schrijven over zaken als het middeleeuws carnaval, de Nederlandse tulpenhandel, de afschaffing van de slavernij en de val van Srebrenica - wei nig te maken, gaf Van Oostrom toe. ,,'t Is amusement. Iets om even de zinnen te verzetten. Ik was even toe aan iets echt an ders. En de platen van Isings waren een oude liefde van me." Vries vond het allemaal teveel ruiken naar excuses. „Je hebt er toch wel een bedoeling mee", riep hij gemaakt vertwijfeld uit. En gelukkig: de auteur en redac teur had inderdaad een bedoe ling met zijn Historisch Ta bleau. „De wetenschap", zei Van Oostrom, „moet ook iets doen in de publieke sfeer. Om Docent geschiedenis Peer Vries (rechts) legde in de Faculty Club van de Leidse universiteit auteur Frits van Oostrom het vuur aan de schenen. foto mark lamers te proberen het historisch besef bij de mensen levend te hou den. Ons soort mensen slaagt er maar weinig in dat segment van de markt te bedienen. Geschie denis is de confrontatie met de ander, en dat is voor de kwali teit van de samenleving een goed ding." Vries hield zijn vraagtekens. „Er zijn mensen die hartstikke intelligent en gelukkig zijn, die de slag bij Heiligerlee helemaal niet kunnen plaatsen. En dat ik dat wel kan heeft aan mijn ge luk niet bijgedragen." Door het boek was hij zich ook gaan af vragen of geschiedenis eigenlijk wel een wetenschap is. „Ik ga ervan uit, dat geschiedenis een ingewikkelde wetenschappelijke discipline is. Maar sommige verhalen in dit boek zijn best goed onderbouwd. Een goed in gevoerde leek kan er dus blijk baar ook mee uit de voeten." Historici, zei Vries, zullen de 'beunhazerij' onder redactie YVAN BAKEL met elektronisch betalen op lijn 29 van ZWN, groot succes. De busmaatschappij biedt deze s eerste vervoersbedrijf in Nederland, sinds 1 :r aan aan werknemers van de Pensioen- en i Jsraad in Leiden. Volgens de ZWN werkt het sys- 'ffect. De maatschappij kijkt of ze het systeem eiden naar andere lijnen en of ook 'gewone' /yJs er gebruik van kunnen maken. ten meer nodig. Hun werkgever krijgt elke maand een rekening gestuurd waarop aangegeven staat wie, wanneer heeft ge reisd. De ZWN berekent geen extra kosten voor deze service. Een ritje met de streepjescode is even duur als een ritje met de strippenkaart. In totaal hebben 350 werknemers zo'n speciale pas. Per dag maken zo'n 100 werknemers er daadwerkelijk gebruik van. A. Vermolen van ZWN Com mercie is zeer tevreden over het codesysteem. „Bedrijven willen geen rompslomp met declara ties van een paar strippenkaar ten. En met een maandabonne ment betaal je ook voor de da gen dat er niet wordt gereisd. -De ZWN geeft een bedrijf een aantal streepjescodes en het be drijf koppelt die zelf aan de per- soneelsnummers van hun werk- emers van de Pen- Uitkeringsraad kun- inderhalve maand op len met een pas met Ze hebben geen nten of strippenkaar- 57 17 362 9.' 5J nemers. Wij willen alleen weten wanneer iemand niet meer in dienst is, dan blokkeren we de code." Het betalen met de streepjes code werkt op dezelfde manier als bij de kassa van de super markt. De reiziger geeft zijn pasje aan de buschauffeur en vertelt hoeveel zones hij wil rei zen. De chauffeur houdt het pasje voor de scanner en het nummer van de pas wordt op geslagen in het scanapparaat, 's Avonds wordt de scanner uitge lezen en de gegevens in de computer ingevoerd. Busnum mer, rittijden en zones zijn aan de verschillende codes gekop peld. Aan het eind van de maand krijgt het bedrijf auto matisch een rekening waarop ze precies kunnen nagaan welke werknemer op welke dagen en uren heeft gereisd. Vermolen: „We willen dit sys teem ook graag uitbreiden. We zijn in de hele regio aan het kij ken. Technisch is alles mogelijk. En op lijn 29 werkt het perfect. Voorlopig richten we ons op be drijven. Als we dit voor particu lieren willen aanbieden, moeten we het landelijk aanpakken en moet er op elke bus een scanner komen." leiden Na de natte moesson die ons land ge- der beeld. Het vroor licht en dat betekende durende schier onafzienbare tijden teisterde, voor het eerst in dit seizoen witte weilanden bood het weer gisteren opeens een heel an- en hier en daar zelfs een dun laagje ijs op de sloot. Zoals hier in het gebiedje achter de Nachtegaal laan - tussen Pomona en Ende geest. foto henk bouwman van Van Oostrom niet waarde ren. „De vakgenoot zal zeggen: dit boek had niet mogen ver schijnen, én hij had mij moeten vragen." Waarop Van Oostrom toegaf, dat hij in Historisch Tableau wel een beetje misbruik had ge maakt van beroemdheden. En dat dat niet in altijd even goed was bevallen. „Als je Paul de Leeuw vraagt, neem je wel een risico. Dat heb ik geweten." leiden ad van kaam Dankzij een oplettende bewo ner van de Coebel heeft de poli tie gisteren alsnog een inbreker in de kraag gegrepen. Eerder op de dag al had een agent de man 'vast'. Maar die wist toen nog te ontkomen. Rond half acht 's ochtends en op weg naar zijn werk zag de agent op de Burggravenlaan een man op een vuilnisemmer staan bij een geopend keukenraam. De man kon zijn aanwezigheid aldaar niet verklaren, waarop de agent hem vastgreep en aan hield. In één vloeiende bewe ging evenwel wurmde de man zich uit zijn bovenkleding en ging er, met ontbloot bovenlijf, als een haas vandoor. Een uur later zag elders in de stad een bewoner van de Glen Millerstraat een onbekende man uit zijn tuin komen. Hij noteerde hij het kenteken van diens auto en gaf dat aan de po litie door. Korte tijd later al za gen surveillerende agenten de bewuste auto rijden en hielden de bestuurder aan. Het was een 35-jarige man uit Breda. De auto waarin hij reed bleek gestolen in Noord-Bra bant. De politie vermoedt dat de ongenode bezoeker van de tuin in de Coebel dezelfde man is die eerder een poging tot in braak deed aan de Burggraven- laan. te zeggen dat snackbar :t Levendaal de eni- lerland die op zater- is, zou te ver gaan. eld zal er ergens in 75Q Noorden, het verre het diepe Zuiden een sloten zijn op de gvan de week. Maar ijk is een sluiting op 1,( ïatuurlijk wel. Dat is e dag waarop Neder- lassaal 'uit eten' gaan. al 18 jaar lang op za- tht? Talloze keren e de vraag gehoord en •Ie keren hebben ze Iers opgehaald. Ei- iten ze het antwoord en zus Arno en m der Hoeven, de ei- an snackbar Risa zijn [ran >eid met de huidige si- in 1964 voor het herinnert Arno üe tijd was de winkel op zondag gesloten. Later werd er door mijn vader meer geld in de zaak geïnvesteerd en ging hij zeven dagen per week open. Dat werd hem echter te veel en toen besloot hij op een gegeven moment om op de rustigste dag van de week de deuren te sluiten. Dat was de zaterdag omdat op die dag veel mensen de stad in gaan en hun frietje of broodje op de Haarlemmer straat halen." Ook al speelt Arno nog 'ergens' in zijn achterhoofd met de ge dachte om op zaterdag open te gaan, een goede reden om met de traditie te breken, hebben broer en zus niet. Het zou voor de hand liggen om op de dag met de minste omzet dicht te gaan. „Maar eigenlijk hebben we geen uitgesproken rotdag in de-week", zegt Renate. Volgens het duo zijn er slechts voordelen verbonden aan de 'dichte zaterdag'. „Het is een Broer en zus Amo en Renate van der Hoeven van snackbar Risa. „Een dag dicht is pas een dag echt vrij." foto loek zuyderduin De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad werelddag om vrij te zijn", al dus Renate. „En niemand van het personeel gaat daar natuur lijk tegen in. Bovendien weten de meeste klanten niet beter. Veel studenten die door de week trouw komen, zijn in het weekeinde naar huis en op za terdag dicht betekent ook dat er op zaterdag geen dronken mensen in de winkel komen die na het stappen nog iets wil len eten." Zeven dagen in de week wer ken zoals hun vader nog deed, zien broer en zus niet meer zit ten. Renate: „Een dag dicht is pas een dag echt vrij. Want ook al werk ik niet als de snackbar open is, toch ben je in gedach ten met de zaak bezig." Amo: „Je moet een dag voor jezelf hebben want ook wij hebben een sociaal leven. Want naast zes dagen in de week in de winkel zijn, moeten we ook de administratie bijhouden, doen we catering en maken we dag verse producten zoals géhakt- ballen, hamburgers en salades. Om over het schoonmaken maar niet te praten." Eén uitzondering op de regel is er het afgelopen jaar gemaakt. Zaterdag 3 oktober jongstleden was Risa open. Met de optocht voor de deur was daar volgens Arno ook eigenlijk geen ontko men aan. „Want als we 'ge woon' dicht waren geweest, waren onze klanten in opstand gekomen en dat hadden we waarschijnlijk niet overleefd." Telderskade Het bestuur van de Stichting Leefbaar Zuid-West (Vereni ging Leefbaar Zuid-West in op richting) kan opgelucht adem halen. Donderdag 5 november voelden voorzitter Ton Alblas en secretaris Henny Kwik zich nog boos, teleurgesteld, ver drietig en bedonderd door de gemeente. Oeverloos vergade ren en overleggen en uiteinde lijk de wensen van de burgers negeren. Slechts met de mond democratie belijden, luidde de klacht van Alblas en Kwik. Eén van de doornen in de ogen van Alblas en Kwik was de pro blematiek rond de al jaren du rende parkeeroverlast en ver keersonveiligheid rond de Tel derskade, tussen Boshuizerka- de en Churchilllaan. Maar kijk, deze week is de ge meente daadwerkelijk met de aanpak van de Telderskade be gonnen. Er wordt begonnen met het aanleggen van par keervakken voor de sauna en deTeldersschool. Vervolgens worden ter hoogte van laatsge- noemde school twee snelheids- remmende voorzieningen aan gelegd. Dat zijn twee verhoog de betonelementen waarvan bussen geen hinder ondervin den maar personenauto's wel. Voor de fietsers, die langs de snelheidsremmers kunnen rij den, wordt op de weg een spe ciale markering aangebracht. De maatregelen zijn een onder deel van het plan de Boshuizer- kade en een deel van de Tel derskade 30-kilometer gebied te maken. Overigens duurt het nog wel even voordat Alblas en Kwik definitief de champagnefles kunnen ontkurken. De snel heidsremmers kunnen alleen tijdens droog en niet-vriezend weer worden aangelegd. Dat zal dus wel voorjaar 1999 wor den. eric-jan berendsen ad van kaam Hij haalde er de voorpagina van Duitse en Nederlandse kranten mee en de klanten van zijn sola rium raken nog altijd niet uitge praat over het unieke aanzoek dat Henk van der Tuin zijn vriendin Sabine eind oktober in een Berlijnse bioscoop deed. Maar da af blijft het niet bij. Want de 'grap', zoals de 51-jari ge Leidenaar zijn huwelijksaan zoek zelf betitelt, verspreidt zich als een olievlek over Europa. Deze week nam een Zwitsers tv-station contact op met Van der Tuin en deed hem het voor stel het hele verhaal nog eens dunnetjes over te doen met als bedoeling daar een item van te maken voor het aldaar populai re programma Viva. „Daar moest ik toch wel even een nachtje over slapen. Maar in sa menspraak met mijn vriendin en mijn zoontje, zijn we toch akkoord gegaan. En dus gaat het stel met kind straks terug naar Berlijn om het hele scenario nog eens af te spelen. Dezelfde bioscoop met 'onwetenden', inclusief Sabine die toen eveneens niets afwist van de video die vlak voor de hoofdfilm afgedraaid zou wor den. De video waarin Henk, met Leidse locaties op de achter grond, haar ten huwelijk vroeg en die eerst stomverbaasde maar later dolenthousiaste re acties aan het hele gezelschap ontlokte. Toen het licht daarna aanging en de 6-jarige zoon van Van der Tuin de verbouwereer de Sabine vervolgens 42 rozen aanbood, stond de tent volledig op zijn kop. „Die Zwitsers vonden het zo'n mooi en ontroerend gege ven dat ze ons niet alleen in Lei den en Berlijn willen filmen, maar ook op Menorca waar we elkaar voor het eerst ontmoet hebben. Het hangt nog een beetje van het weer af, of dat ook daadwerkelijk doorgaat", aldus Van der Tuin. Hij benadrukt overigens dat geldelijk gewin geen rol speelt. „Ik beschouw dit als een gein tje. Tuurlijk, ze betalen onze reis- en verblijfskosten. En ver der krijg ik de videoband met de opnamen die ze hier en in Ber lijn maken. Leuk voor die kleine later." Zorgen over millenniumwissel EWR leiden houdersvergadering van ener giebedrijf EWR heeft hij in ieder geval zo zijn zorgen over de energievoorziening na oud en nieuw 2000. EWR-woordvoerder J. van der Erf reageert verbaasd. „Het mil lenniumprobleem wordt in de energiesector juist heel serieus genomen", aldus Van der Erf. „Wij hebben er als sector nota bene een eigen landelijk plat form voor opgericht. Ons stre ven is om half 1999 alles te heb ben gedaan wat er zou moeten gebeuren." Leiden trekt één miljoen gulden uit om het millenniumpro bleem het hoofd te bieden. Maar hoe hard lopen andere in stellingen eigenlijk? De WD'er A. Geertsema riep gisteravond alle gemeenteraadsleden op om in de instellingen waarin zij na mens de gemeente zitten de aandacht te vestigen op de computerproblemen die de mil lenniumwissel dreigt te veroor zaken. Als gemeentelijk verte genwoordiger in de aandeel-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13