Fantasie of werkelijkheid Paddestoelen In Natura Kernproeven Moordende algen Suikerzeep Reptielennest Komkommerrobot WOENSDAG 18 NOVEMBER 1998 160 Vrijwel alle schrijvers over de natuur hebben in hun werk wel eens de anecdote opgedist van een vriend of kennis die een parasolzwam boven het hoofd hield als betrof het een echte parasol. Een parasol- zwam kan inderdaad uitgroei en tot een heel gevaarte. Hij lijkt op een parasol: een knop om vast te houden, een lange dunne steel, een ring rondom die steel om de parasol mee te openen, en een wijd rond scherm. De hoed kan zo groot worden als een soepbord. Aan de bovenzijde is de hoed bezet met schubben. Aan de onderzijde zitten honderden vliesdunne lamellen, straals gewijs uitgespannen tussen de steel en de rand van de hoed. Dat ringetje of kransje rond de steel lijkt nutteloos, maar is het niet. Een paddestoel baant zich een weg uit de grond in de vorm van een gesloten ronde of ke gelvormige knop met een sterk vlies eromheen. Boven de grond scheurt dat vlies. Het restant blijft achter rond de steel. De lamellen, die in het alge meen plaatjes worden ge noemd, dragen de sporen. Sporen zijn te vergelijken met zaadjes. Als stofwolken komen ze uit de plaatjes te voor schijn. Omdat het meestal waait, worden ze meegedra gen op de vleugels van de wind. Vrijwel altijd belanden ze op een ongeschikte plek: in het water, op onvruchtbaar terrein, in het centrum van een stad. Of ze komen op een plek die al druk bezet is door andere paddestoelen. Geen wonder dat elke paddestoel miljoenen sporen verspreidt. Een beetje heksenkring stuurt er vele miljarden de wereld in. De paddestoel is dus een vruchtlichaam. Hij is ervoor om te zorgen dat zijn soort zich vermeerdert. Omdat een vruchtlichaam geen zelfstan dig organisme is, moet ook de paddestoel ergens aan vast zitten. En jawel: onder de pad destoel bevindt zich een klu wen van witte draden. Som mige mensen denken dat dat de wortels van de paddestoel zijn, maar in werkelijkheid is het de plant (mycelium), waaruit de paddestoel is voortgekomen. De plant be trekt zijn voedsel uit alles wat in de natuur in ontbindig is: humus, bladeren, mest, dode planten en dieren, en ver molmde bomen en stobben. Elk mycelium is begonnen als spore. Vanuit dat nietige cen trum heeft het draadjes ge vormd, die naar alle kanten toe kropen. Een mycelium wordt dus min of meer cirkel vormig groter. Waar in de bui tenrand van de cirkel de dra den het jongst zijn, ontsprui ten paddestoelen. Dit is de simpele oorzaak van het ver schijnsel heksenkring. Sommige zwamvlokken zijn eeuwenoud. Hierbij vergele ken is de levertsduur van de paddestoel een niemendalle tje. THEO SCHILDKAMP Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Door die maat ontstaat er onrust aan de tapkast (6); 7. De geur van een familielid achter de slee (5); 8. De vis heeft een noot ingeslikt alsof het creme was (5); 9. Meestal niet te bitter (5); 10. Roofdier om te knuffelen (4); 11. Eerlijker werktuig (6); 12. Opkomende bundel takken (6). VERTICAAL: 2. Reeds een lichaamsdeel voor de onrust (5); 3. Plaats in het heelal (6); 4. Houterige kip (6); 5. Het is een slang die ik volg (4); 6. Ruige dingen bij een meisje aan de boezem (8); 10. Gat om in te springen (4); 11. Dat handvat kan aangenaaid worden (3). Oplossing van dinsdag: 1gade-dagen-Gedaan 2. rond-ronde-Ordner 3eeuw-geeuw-Eeuwig 4. doel-loden-Doelen 5gard-garde-Gedrag 6. egel-gelei-Eigeel 7. aren-garen-Zanger 8. nero-roven-Invoer 9. taan-satan-Naaste 10. roef-offer-Doffer Gevraagd woord: GOEDGEZIND TOM POES Tom Poes en het Monster Trotteldrom ,,Het is onzin! Ik heb niets gedaan! Zeg nu zelf, jonge vriend!" „Zwijg!" sprak de veldwachter streng. „Dit hier zijn allemaal rechtschapen trot- ten en ze verklaren allemaal, dat je mij hebt aangevallen! De meerder heid heeft altijd gelijk en daarom is het dus zo!" „Het is waar!" riepen de omstanders. „We hebben het zelf ge zien. Trouwens, jullie zijn vreemde lingen!" De menigte begon op te dringen, maar op dat moment bonk te kapitein Wal Rus met grote snel heid nader. „Overgehaalde landgar- nalen!" riep hij uit. „Hier lolletjes maken, terwijl mijn trottelnoten vóór vanavond in ruim drie moeten zit ten. Als de weerlicht aan het werk, anders zal ik je eens laten zien wie hier gelijk heeft!" Hij wachtte niet totdat zijn woorden ingezonken wa ren, maar voegde meteen de daad bij het woord, en gedurende enige tijd was het terrein gevuld met zich voorthaastende of rondfladderende trotten. „Ziezo, dat is dat", sprak de gezagvoerder ten slotte. Hij zette zijn pet recht, plaatste zijn handen in de zijden en keek grimmig rond. „Ie mand nog iets?" „N-nee, dat niet", zei veldwachter Laris, naar voren tre dend. „Het is in orde, u kunt gaan." „Zo", hernam de zeerob. „Kan ik, huh? En wat zegt de meerderheid nu?" „De meerderheid zegt, dat de vreemdelingen onschuldig zijn", verklaarde de ander. Hij wierp een blik in het rond en liet angstig zijn stem dalen. „Maar er is iets anders", prevelde hij. „Ik heb een akelig voor gevoel! Er gaat iets gebeuren; iets ergs!" Medewerkers van het Museon leggen de laatste hand aan de Yeti, oftewel de verschrikkelijke sneeuwman. Het raadselachtige op een rij gezet. Dat is de kern van de vier maanden durende ten toonstelling 'Mythen en Monsters, fantasie of bizarre werkelijkheid?' in het Haagse Museon. Centraal staan vijf grote 'mon sters': de welbekende yeti (de 'verschrikke lijke sneeuwman'), een draak, een cycloop (een eenogige reus), een chimera (kruising tussen een springbok, leeuw en reu zenslang) en een buitenaards wezen (een 'alien'), en een eenhoorn. Vier monsters zijn bewegend gemaakt. Bij een buitenaards wezen kun je je nog iets voorstellen. Horden mensen hebben ze 'gezien', of beweren door 'aliens' te zijn ge schaakt en misbruikt. Maar waarom zijn die berichten zo schimmig? Waarom zijn er nergens bewijzen te vinden en heeft nog niemand een foto van deze buitenaardse wezens gemaakt? De aanhangers van het bestaan van 'aliens' zijn echter vindingrijk: natuurlijk zijn buitenaardse wezens niet te fotograferen! De vraag blijft of aliens (letterlijk: 'buiten aards wezen' of 'niet van hier') pure fanta sie of bizarre werkelijkheid zijn. Dat geldt ook voor de yeti, de draak, de chimera en de cycloop. Van deze vier wezens zijn de verhalen over de yeti (een beer?) en 'de draak' nog het best verklaarbaar. Verhalen over vuurspuwende draken zijn al duizenden jaren oud. Ze zouden kunnen slaan op bijvoorbeeld de reuzenvaranen op de Commodo-eilanden in Zuidoost-Azië. De beesten kunnen lengten van ruim vier meter bereiken. En dat 'vuurspuwen' moet misschien worden toegeschreven aan de felle geel-oranje kleur van hun gevorkte tong. Van mond tot mond wordt dat sim pele feit al gauw een heuse vlam. De chimera (letterlijk: de 'zij-geit') is een heel ander verhaal: een leeuw met het lijf van een springbok en een slang als staart? Wellicht dat mensen een gevecht hebben gezien tussen een bok, een leeuw en een wurgslang. Een kluwen vechters waaraan Aliens: honderden mensen beweren ze gezien te hebben. foto cpd/museon meerdere koppen èn staarten waren te zien: de chimera was geboren. Draken en chimera's zijn al duizenden ja ren oud. De Griekse geschiedschrijver Homerus verhaalde erover in zijn 'Ilias en Odyssee'. Zijn boeken vormen trouwens een verrukkelijke voedingsbodem voor al les wat maar enigszins naar het mystieke neigt. Éénogige cyclopen, schitterend witte paarden met een enorme hoornen dolk op hun hoofd, roofvogels zo groot als heden daagse Boeings en reusachtige, behaarde mensachtigen van een meter of drie. In de Griekse mythologie wordt vaak gerept over reuzen die, mede gezien hun 'onmenselijk heid', intensief werden bestreden door, even mythologische, helden als bijvoor beeld Hercules. Fantasie of werkelijkheid: staat er ergens in de bijbel niet geschreven „..en de reuzen waren in die tijd op aarde..."? En werd er in de vijftiende eeuw nabij het Siciliaanse plaatsje Trapani niet het skelet van een reusachtige mensachtige gevonden? Pre cies op de plaats die door Homerus werd beschreven? Trouwens, niemand weet waar dat reusachtige skelet is gebleven. Was het wel een menselijk skelet? Of werd het verward met de vele skeletten van dwergolifanten, die lang geleden deel leef den op de eilanden in de Middellandse Zee? Vragen te óver. Zwemt er in het oeroude Schotse meer Loch Ness werkelijk een overblijfsel rond van de 65 miljoen jaar ge leden uitgestorven dinosauriërs? Uitgeslo ten zou je zeggen. Maar zestig jaar geleden voor de kust van Zuid-Afrika en recentelijk in de wateren rond de Indonesische eilan den zijn (ie zogeheten coelacanths aange troffen. Van deze vissen zijn 300 miljoen jaar oude fossielen bekend. Tot nu toe werd aangenomen dat de coelacanths 100 miljoen jaar geleden zijn uitgestorven. En toch zwemmen er vermoedelijk nog vele duizenden rond in onze moderne oceanen. Hoezo uitgestorven? ('Mythen en Monsters, fantasie of bizarre werkelijkheid?' vanaf 20 november tot me dio maart in het Haagse Museon, Stadhou derslaan 41. Voor de openingstijden: tel. 070 - 3381.338) Geologen hebben in de Amerikaanse staat Arizona fa resten gevonden van het oudste reptielennest ter wen De vondst duidt erop, dat het nestgedrag zich veel eei de geschiedenis van het leven ontwikkelde dan tot nu werd aangenomen. Het nest, waarin ooit zo'n 62 eiera gen, werd gevonden in een versteende zandlaag van2 miljoen jaar oud: twee keer zo oud als de lagen waart dusver de oudste nesten waren gevonden. De nesten gemaakt door krokodilachtige, gepantserde reptielen phytosaurussen of aetosaurussen. Bovengrondse kemproeven tussen 1949 en 1989 in Ka- zachstan hebben een ramp aangericht in het gebied. Steeds meer mensen krijgen kanker, hebben een aange tast zenuwstelsel en een kortere levensduur. Dat staat in een rapport van de Verenigde Naties. Ten tijde van de kernproeven woon den zo'n 50.000 mensen in de stad Koerchatov, die spe ciaal werd gebouwd voor de mensen die aan de proeven werkten. De stad Koercha tov ligt midden in heti gebied. Bovendien wa zo'n 400.000 militairen wetenschappers bij all activiteiten betrokken, gens het rapport werd gebied in hoge mate r actief besmet. De ond grondse testen verstoc de ecologie van het ge en bedreigen nog stee oppervlaktewater. Als niets aan gebeurt kom drinkwatervoorzieninj de gehele regio in gev: Een tropische algensoort, die in de Middellandse Zee ander leven verstikt, blijkt uit een aquarium te zijn o:r snapt. De alg is in de jaren zeventig naar Europa geha voor gebruik in tropische aquaria. In 1984 is een alget in de Middellandse Zee terechtgekomen. De alg stelt» eisen aan de leefomgeving en leeft onder andere op scheepsrompen of kettingen. Daardoor duikt hij ookf op, zoals onlangs in Kroatië. Onderzoekers vinden dat een strikte controle moet komen op de verkoop vand gensoort, die populair is bij aquariumbezitters. Los in verstoort de kleurrijke alg het milieu op desastreuze door alle andere soortgelijke levensvormen te verstik! Bestrijdingssmiddelen helpen niet. Zeep gemaakt van suiker en dierlijke vetten wast scho ner dan de gangbare zeep op basis van olieproducten. Dit is onderzocht door Mo nique Pestman, die deze week op het onderwerp promoveert aan de Rijks universiteit Groningen. Zeepmoleculen bestaan uit een kop en een staart. De kop lost goed op in water en de staart niet. Pestman ge bruikte glucose uit aardap pelzetmeel als uitgangsma teriaal voor de kop. Voor de staarten gebruikte ze na tuurlijke vetzuren op basis van vleesafval uit hetj huis. Lapjes katoen en ester met wijn-thee, w moddervlekken warei delijk schoner, nadat i ren gewassen met j zeep. Waspoeder vi vervangen door suily is echter te duur, st onderzoekster. „Ma kunt de zeep wel toe» aan wasmiddelen." probleem dat suife moeilijk afbreekt. „M is een kwestie van de micro-organismen vii meent Pestman. Het Instituut voor Milieu- en Agritechniek in Wage- ningen werkt aan een robot machine, die komkommers kan plukken. „We zijn al zo ver dat de robot via beeld herkenning onderscheid kan maken tussen een kom kommer, een blad of een stengel. Nu moeten we het computersysteem verder verfijnen", zegt onderzoeker Peter Wennekes. Als de ro bot besluit de komkommer te plukken steekt het appa raat een grijper uit en pakt de vrucht beet. Aan het uit einde van de robotarm zit ten twee elektroden. Onder hoge stroom, waarbij de temperatuur oploopti ven de 900 graden, wo het steeltje afgebrand, snijsysteem hebben w gekeken van de chiru( zegt Wennekes. „Bij el trisch doorbranden sd je de haarvaten dicht lies je geen vocht. Dat groot voordeel, omdat door de komkommen dagen langer houdbaa Met enkele kleine aaii| singen kan de snijrobfl worden toegepast voa prika's en tomaten. Bi twee jaar denkt hetr DLO een prototype te nen tonen. EAL ALS DIE WEPSTRIJP MSSPT V/r<S£$=££LP? KT&J- <SÉVWé" WET!? 6eLS Zê'KBAL f/ /-*r IAO-A/-& &-A-L T£ Z-/-E-A/ &-A-W £>-& M./.T-T-S, K O-0-& A'C- 0-/> /Ï-£.T ó-g-o-T-e S-r,

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10