etdf.n Regio rom: geen fraude Noorderstraat 9Centrum Club 58 is van de hel in de hemel gekomen9 Politie in aanval op jeugdcriminaliteit i'ie biedt het meest voor een etentje met Wilbert Gieske? Verdachte vechtpartij gaat vrijuit Sint zaterdag naar Leiden Erasmusprijs voor Leidse onderzoeker 1017 NOVEMBER 1998 Rijksweg 11 /i "7 Van een vlotte aan- I leg van rijksweg 11 tonen de meeste fracties in provinciale staten zich een warm voorstander. Vrijwilligers 1 Q Het hardwerkende I Js vrijwilligers-legioen van de Pieterskerk wordt eens per jaar in het zonne tje gezet. DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Het Haagse gerechtshof heeft een verdachte van een vecht partij in de Breestraat in Leiden gisteren vrijgesproken. Het openbaar ministerie vond, bij nader inzien, dat de deelname van de man - een 26-jarige Sas- senheimer - aan de vechtpartij niet bewezen was. Het incident vond plaats op 19 januari 1997. Een auto met drie inzittenden stond te wach ten voor een snackbar. Een om stander vroeg of de draaiende motor niet afgezet kan worden, omdat de wagen zo'n lawaai maakte. Twee inzittenden pik ten die opmerking niet, en er ontstond een vechtpartij. Het Openbaar Ministerie meende dat de derde inzitten de, de Sassenheimer, zich later ook nog gemengd had in de vechtpartij. Hij zou een man die al op grond lag in het gezicht geschopt hebben. De politie rechter veroordeelde de ver dachte hiervoor eerder tot een werkstraf van 100 uur. De Sassenheimer zei gisteren, tijdens de behandeling van het hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof, dat hij juist de auto was uitgekomen om de gemoe deren te sussen. De bestuurder van de auto, die zelf ook al ver oordeeld is tot een werkstraf van honderd uur, getuigde op de zitting dat zijn vriend inder daad niet deelgenomen had aan de vechtpartij. De aanklager bij het hof, procureur-generaal mr. M. van der Horst, moest giste ren toegeven dat ook de andere getuigenverklaringen in de zaak onvoldoende bewijs opleverden om de Sassenheimer te veroor delen. Hij vroeg het gerechtshof de verdachte vrij te spreken. Na kort beraad deed het gerechts college dit ook. LEIDEN Vergezeld van tachtig zwarte pieten komt sinterklaas op za terdag 21 november met zijn Grote Pakjesboot aan op de Beestenmarkt in Leiden. Dertig strooipieten delen zo'n twee honderd kilo pepernoten uit. Als hij om twaalf uur aan wal is gegaan maakt de sint op zijn schimmel een ritje door de stad. Als hij terug is op de Beesten markt, rond half drie, kunnen kinderen hem een hand geven. Er rijdt een pakjestrein en een pietenorkest en muziekkorps FBL zorgen voor de muziek. Nadruk op leggen contacten met jongeren LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Aanpak van jeugdcriminaliteit en -overlast en woninginbra ken. Deze twee punten staan hoog op de lijst van aanpak in het beleidsplan 1999-2000 van de politie Leiden-Voorschoten. Daarnaast wil de politie zich vooral richten op het bestrijden van geweldplegingen en het in dammen van de handel in en het gebruik van drugs. Vijftig procent van de ver dachten die in Hollands Mid den in een proces-verbaal voor komen, is nog geen 25 jaar. De helft van deze jeugdige ver dachten maakt zich schuldig aan vermogensdelicten terwijl de andere helft zich schiildig maakt aan geweld, bedreiging en vernieling. Het aandeel van allochtone probleemjongeren in de criminaliteit is aanzienlijk. De politie Leiden-Voorscho ten heeft bij de aanpak van jeugdcriminaliteit het uitgangs punt 'kennen en gekend wor den.' De nadruk bij de bestrij ding komt te liggen op het leg gen en onderhouden van con tacten met de jeugd. Agadir, het samenwerkingsproject tussen politie en jonge Marokkanen wordt de komende twee jaar voortgezet. Daarnaast werkt de politie actief mee in het werven van nieuwe personeel onder al lochtone jongeren en jonge Marokkanen in het bijzonder. Woninginbraak wordt nog steeds gezien als een van de be langrijkste onveiligheidsgevoe lens in de woon- en leefomge ving. In het district Leiden- Voorschoten zijn woninginbra ken, ondanks een voortdurende lichte daling sinds 1995, nog steeds een probleem. De politie wil in overleg met gemeenten nieuwbouw alleen toestaan als de huizen van het politie Keur merk Veilig Wonen worden voorzien. Ook zou er jaarlijks één renovatieproject voor be staande bouw moeten plaats vinden. Het aantal aangiften van ge weld op straat stijgt sinds 1995 terwijl geweldsdelicten een laag aangiftepercentage kennen. Dit geeft aan dat geweld een groei end probleem is. Om geweld op straat te voorkomen wil de poli tie duidelijker aanwezig zijn. Ook het aanhouden van ver dachten en het snel opmaken van proces-verbaal staan cen traal bij de aanpak van geweld. De politie wil ook dat het Open baar Ministerie zaken betreffen de geweld met voorrang gaat behandelen. In de strijd tegen harddrugs wordt in Leiden en Voorschoten het toezicht vergroot op plaat sen waar de kans groot is dat jeugdigen in aanraking met ver dovende middelen komen zoals buurt- en clubhuizen, disco's en andere uitgaansgelegenheden. Tegen plaatsen waar harddrugs verkrijgbaar zijn en drugspan den wordt hard opgetreden. De 12 in Leiden gevestigde cof feeshops worden regelmatig ge- controleeerd. Als er onregelma tigheden worden geconstateerd, behoort sluiting tot de mogelijk heden. alf tips na tv-uitzending pe uitzending van het tv-programma Opsporing Ver- nar aanleiding van de overval op het postagentschap aan [nantplein heeft twaalf tips opgeleverd. Het programma Jravond een reconstructie zien van de wijze waarop een fer vorige week dinsdag met een pistool de baliemede- f bedreigde en er met een tas geld vandoor ging. luit trein gehaald be politie heeft gisterochtend een man uit de trein ge le op het traject tussen Amsterdam en Leiden zowel pais mannen onzedelijk betastte. Drie mensen deden •bij de conducteur die daarop de man aanhield en over- 0n de Leidse politie. Hardnekkig in zijn gedrag greep de je man nog op het perron ook één der agenten in zijn liper in wurggreep ten bewoner van de Anna Teding van Berkhoutstraat travond een onbekende man uit het schuurtje achter ■komen. Hij stormde naar buiten en nam de insluiper in Kgreep. Tegen de politie verklaarde de 19-jarige Leide- tthij op zoek was naar een fietspomp. ing valt uit takels Een vrachtwagen die op de Botermarkt zijn vracht aan >nwas, raakte een deel van die lading onvrijwillig kwijt. ïium dat uit de takels viel kwam bovenop een gepar- ito terecht. De personenwagen raakte hierdoor zwaar irrijdster komt ten val [Een 21-jarige motorrijdster uit Leiderdorp is gisteren na ijding met arm- en beenletsel in het LUMC-ziekenhuis nen. Een 61-jarige automobilist gaf haar op het kruis- Meilaan/Chruchilllaan geen voorrang waardoor ze viel. Voor zijn proefschrift A Syrian in Greek Dress heeft de Leidse wetenschappelijk onderzoeker Bas ter Haar Romeny vanmid dag in Amsterdam de Erasmus prijs gekregen. De stichting Praemium Erasmianum kent jaarlijks vijf geldprijzen van 7500 gulden toe aan onderzoe kers die een uitzonderlijk proef schrift op het gebied van gees- tes- of maatschappijweten schappen hebben geschreven. De Leidse universiteit droeg Ter Haar Romeny voor, vanwege zijn onderzoek naar het gebruik van Griekse, Hebreeuwse en Sy rische bijbelteksten in de Com mentaren op Genesis van Euse- bius van Emesa. Man overleden na aanrijding De 69-jarige inwoner van Utrecht die vorige week don derdag op het zebrapad Noord einde/Witte Singel door een au to werd aangereden, is gisteren aan de gevolgen van zijn ver wondingen overleden. lerder gooit handdoek in de ring inering van het fabrieksterrein van galvaniseerbe- pera aan de Noorderstraat is misschien wel eens gewerkt, maar van fraude is geen sprake geweest, conclusie komen de rijksrecherche en de inspec- ;u van het ministerie van Vrom na een uitgebreid lek boven onze milieu-ambtenaren blijven hangen." „Elke keer wist Ruys weer ie mand te vinden die dacht: laten we dat voor de zekerheid nog maar eens uitzoeken. Zo is het zelfde werk vier keer gedaan", zegt Pechtold. „Het heeft alleen al de gemeente 50.000 gulden gekost. Als het aan ons ligt is dit het slotakkoord. Maar dat heb ik al eerder gezegd. In deze zaak weet je dat nooit De toekomst zal het leren." Volgens Ruijs is ook het on derzoek van inspectie en re cherche niet meer dan een po ging om de feiten te verdoeze len. „Ik ben een ervaring rijker en een illusie armer", zegt de Ise jurist P. Ruijs, die namens directeur Lol- eer van Cupera, is ech- het vierde onderzoek eden. Maar in verdere aan te tonen dat er jerommeld is met de ding van de sanering en heil meer. uder A. Pechtold vindt lijk een schandaal, dat verheden het in de af- irderstraat steeds weer nden de gang van za- t sanering te onderzoe oor de slappe knieën ire instanties is de ver van fraude heel lang raadsman van Lolkes de Beer. „Net als eerdere onderzoekers negeert de inspectie, dat de te kening van de ontgraving niet klopt met de werkelijkheid. Er staat meer vervuilde grond in de administratie dan uit dat gat aan de Noorderstraat kan zijn gekomen. Alleen met een ver valste tekening komt de inspec tie tot een juiste grondbalans. Ik voel me gewoon belazerd." Waar hij nog met zijn kritiek naartoe moet weet Ruijs niet meer. Zowel bij de gemeente, de provincie als het rijk heeft hij nu zijn hoofd gestoten. „Ik zal nog een brief naar minister Pronk en de Tweede Kamer stu ren, en dan is het afgelopen." Wethouder Pechtold is wat verbaasd als hij hoort, dat Ruijs ook na het laatste onderzoek nog niet is overtuigd. .Alles is uitgezocht, elke rit van elke vrachtauto is nagegaan. Iemand die nu nog twijfelt kun je toch niet meer serieus nemen?" Astrid van den Berg: „Hier kunnen de verstandelijk gehandicapten zich straks in hun vrije tijd pas echt ontplooien." foto loekzuyderduin LEIDEN AD VAN KAAM Een nieuwe naam, een nieuw onderko men, een nieuw begin. Trots verzorgen Marian van der Hilst en Astrid van den Berg voor de gelegenheid een rondleiding door het gebouw aan de Gabriël Metzu- straat. „We zijn hier", zeggen de twee me dewerkers van Club 58 in koor, „van de hel in de hemel gekomen. Op de Langegracht was het ronduit een puinhoop. Hier kun nen de verstandelijk gehandicapten zich straks in hun vrije tijd pas echt ontplooi en." Eerst maar even de naam. Centrum Club 58 is het voortaan, want zonder dat voor voegsel lag de associatie van het inmiddels 40 jaar oude instituut met een seksclub te veel voor de hand. Omdat ze iets totaal an ders voorstaan, namelijk het begeleiden van gehandicapten in sport, spel en andere vormen van vrijetijdsbesteding, leek het nuttig ook die oude naam maar eens op te frissen. „En Centrum", zegt Marian van der Hilst lachend, „klinkt meteen een stuk interessanter." Het nieuwe onderkomen dan. Misschien wel veel te lang moest CC 58 zich behelpen met een oud pand aan de Langegracht. Dat én niet was ingericht op de activiteiten van de club én naar de moderne maatsta ven van deze tijd eigenlijk totaal onge schikt was. Astrid van den Berg trekt een vies gezicht, alleen al bij de gedachte daar aan. „Er was niet eens fatsoenlijk sanitair voorhanden." Als een geschenk uit de hemel kreeg het Centrum van de gemeente het leegstaande gebouw aan de Gabriël Metzustraat aange boden, waarin vroeger het schooltje van het woonwagenkamp was gevestigd. Daar moest weliswaar het nodige aan gebeuren, maar zowel qua ligging als qua ruimte bood het houten gebouw voldoende per spectief. Het enige probleem was geld. Want het centrum kan geen ingrijpende verbouwing van een half miljoen bekosti gen. En op echt veel subsidie behoefde het regionaal opererende Centrum niet te re kenen. Sponsors moesten uitkomst bren gen. Dat dat geld er in betrekkelijk korte tijd ook is gekomen, stemt de twee kaderleden uiteraard tot grote tevredenheid. Ze noe men de naam van het VSB- fonds, dat de helft van het bedrag voor zijn rekening nam. Marian van der Hilst wijst op een shovel die een baan door het zand trekt. „Burgemeester Goekoop zelf heeft ons Centrum tot één van de twee projecten be noemd waar het geld voor zijn afscheids cadeau naar toegaat. We steken het in de tuin. Die is hopelijk klaar als hij ons nieu we onderkomen officieel komt openen. Ja, de burgemeester draagt ons een goed hart toe. Hij komt regelmatig langs. Jammer dat hij weggaat." Wat gebeurt er straks allemaal aan de Gabriël Metzustraat? „Net als ieder ander, heeft ook de verstandelijk gehandicapte mens behoefte aan sport, aan spel, aan ge zelligheid en vrijetijdsbesteding. Centrum Club 58 organiseert en begeleidt dat en doet dat met vijf vaste personeelsleden en talloze vrijwilligers", legt Astrid van den Berg uit. „De verstandelijk gehandicapten, tussen de 12 en 80 jaar, komen uit de hele regio", neemt Marian van der Hilst over. „Uit Swetterhage, uit gezinsvervangende tehui zen of gewoon bij de ouders vandaan. Ons aanbod aan activiteiten is zo breed moge lijk. Schaatsen, judo, voetbal, biljarten. Maar ook cursussen in koken, handarbeid en computers of lessen in muziek en stijl dansen. Altijd naar de individuele moge lijkheden, want die verschillen aanzienlijk. Er zit dikwijls ook een opvoedkundig tintje aan. Ik bedoel, je kunt iemand eenvoudig leren koken, maar dan dien je toch eerst uit te leggen hoe je met gas en met vuur moet omgaan. Hebben we de expertise niet in huis, zoals bijvoorbeeld bij judo voor kinderen, dan huren we die in." Trots troont het tweetal de bezoekers mee naar de bar, hét centrum van het Centrum. De bar lijkt op de bar van een bruin café, al kan in een dergelijke gele genheid een rolstoeler doorgaans niet zo maar aanschuiven, zoals hier. „Het eetcafé dat we op gezette tijden organiseren, is ui termate populair. Met die bar, die zes aparte ruimten en dat prachtige sanitair kunnen we ook echt kwaliteit bieden. En laten we wel wezen: wij 'normale' mensen verwachten dat toch ook te krijgen als we lid worden van een club." plaatsten wij een foto waarop de 'parkeeroverlast' van de tweewielers duidelijk te zien was. Volgens ons kwam de cha os door een laks opruimbeleid, volgens de gemeente waren de fietsen gewoon omgewaaid. Nu stormt het in Nederland geen weken achter elkaar, dus is voorlichter Fons Delemarre van de gemeente zich dieper in de materie gaan verdiepen. Hij is tot de conclusie gekomen dat de overlast grotendeels wordt veroorzaakt door de werk zaamheden achter het station. Een verklaring waarin wij ons wel kunnen vinden. Achter het station en voor het LUMC wordt namelijk een weg aange legd die de nieuwe tunnel on der het station moet verbinden met de Rijnsburgerweg. Her en der worden daartoe hekken geplaatst waartegen reizigers hun fiets plaatsen. Als die hekken door de aannemer worden weggehaald of ver plaatst, worden de tweewielers met weinig ceremonieel door de werklieden gedumpt, vol gens Delemarre. Fiets fout fiets weg wordt dus hek weg fiets weg. Delemarre is wel van plan de huidige situatie eens onder de loep te nemen. Het bord 'Fiets fout fiets weg' met bijbeho rende tekst is volgens hem in derdaad gedateerd. „We zullen eens goed naar die tekst kijken en een eventueel nieuwe tekst beter laten aansluiten op de huidige situatie." We zijn benieuwd. ERIC-JAN BERENDSEN der Luit heeft vele ge- Daarom is hij ook zo'n e gemeentelijke regel- trokken bij alles wat er o gebeurt. Van kerst- rbranding tot Laken- van sportcafé tot >ort. Maar als veiling- zijn we hem nog niet komen. Dat gaat bin- veranderen. Zaterdag mber verkoopt veiling- Van der Luit allerlei en ongewone dingen iVanhet Ronald McDo- aan de Boerhaavelaan lie klusjes die al 'akman wachten? ïn voorbeeld van die aanstaande Itussen 15.00 en 17.00 uur in restaurant het Koetshuis aan de Burgsteeg onder de ha mer komen. Maar er zijn andere 'topstuk ken' op de veiling waarop kan worden geboden. Geheel ver zorgde diners voor twee, met acteur Wilbert Gieske van Goe de Tijden Slechte Tijden of Pim Vosmaer van Onderweg naar Morgen. Zelfs een etentje met de bekende detective-schrijver Appie Baantjer behoort tot de mogelijkheden. Als u maar diep genoeg in de buidel tast. Het Ronald McDonaldhuis be staat in januari 1999 vijf jaar en biedt onderdak aan ouders van wie de kinderen ernstig ziek zijn en voor langere tijd zijn opgenomen in het LUMC. Die kinderen komen uit het hele land. Om toch in de buurt van hun kinderen te zijn, kunnen ouders en eventuele andere Aad van der Luit (links) in gesprek met Wilbert Gieske van Goede Tijden Slechte Tijden. Een etentje met de acteur is een van de 'topstukken' op de veiling voor het Ronald McDonaldhuis. foto pr kinderen aan de Boerhaavelaan de nacht doorbrengen. Met zestien kamers en ruim 50 vrij willigers zijn er jaarlijks in het huis rond de 4000 overnachtin gen. En dat kost natuurlijk geld, veel geld. De dagelijkse vergoe ding van 25 gulden die ouders betalen, is nauwelijks genoeg om de kosten van het ontbijt te dekken. Daarom hanteert Van der Luit zaterdag de hamer en hoopt een breed assortiment artikelen aan de man/vrouw te brengen. Tennis- en skilessen, een VIP- behandeling in de sauna, schil derijen van Leidse kunstenaars, computers en manden met parfum. Alles is voor geld ver krijgbaar. Voor scholen en ver enigingen zijn er uitstapjes te koop, voor 25 personen naar de Space Expo in Noordwijk bij voorbeeld of een boottocht voor 30 mensen door het Groe ne Hart. Als een volleerd veilingmeester hoopt Van der Luit het spel te spelen en de prijs van de arti kelen flink op te drijven. Om ze daarna met een ferme hamer slag af te slaan. Voor de maxi mum haalbare prijs. „Want geld of het gebrek daaraan mag natuurlijk nooit een beletsel zijn om ouders bij hun zieke kinderen weg te houden", al dus Van der Luit. Fiets fout (3) We zijn er uit! Na uitvoerig on derzoek door de gemeente is de chaos rond de fietsrekken achter Leiden Centraal ver klaard. Vrijdag 30 oktober

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13