eiden Regio Sluiting dreigt voor De Kresj Uitreiking Yad Vashem-onderscheidingen in synagoge lurgemeester kan met een gerust hart met pensioen Voorlichting over drugs aan scholieren Duisternis Containers en giro voor Honduras steeds voller Overval Diamantplein in Opsporing Verzocht )AC 16 NOVEMBER 1998 W WEGMAN. 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 Lange Voort /i Omwonenden van I I de Lange Voort zeggen dat er niets over is van de afspraken over het winkelcentrum. Rijksweg 11 q Het regionaal eco- I J nomisch overleg Rijn- en Bollenstreek dringt aan op een vlotte aanleg van rijksweg 11 Het joodse instituut Yad Vashem houdt op woensdag 18 november in de synagoge van de Nieuwe Israëlitische Gemeente Leiden een cere monie om zes mensen postuum te onderschei den, die tijdens de Tweede Wereldoorlog joodse medeburgers probeerden te redden. Yad Vashem geeft hen namens het gehele joodse volk de ereti tel 'Rechtvaardigen onder de Volkeren', de hoog ste onderscheiding die de staat Israël kent. Ieder een die de onderscheiding ontvangt, krijgt een oorkonde en een medaille. Daarnaast wordt een plaquette onthuld met de namen van de geëer- den. Deze wordt bevestigd aan een speciaal daar voor gebouwde eremuur bij het instituut. Yad Vashem heeft op deze wijze al ruim 11.000 men sen geëerd. Van hen komen er 4500 uit Neder land. Namens G. Jonk en zijn vrouw S. Jonk-van Loef neemt hun kleinzoon Johannes de onderschei ding in ontvangst omdat zij in hun woning aan de Breestraat in totaal negen onderduikers in huis hadden, terwijl het echtpaar in de verfwinkel bivakkeerde waar G. Jonk bedrijfsleider was. De dochters van H. Lust en T. Lust-Heijnis ne men de onderscheiding namens hun ouders in ontvangst. Zij haalden eind 1945 een kind uit een Amsterdams pension omdat de razzia's steeds heviger werden. De grootmoeder van het kind verbleef al sinds 1943 bij het echtpaar. Het Am sterdamse echtpaar W. Reuter en A. Reuter-Korte had tijdens de oorlog in totaal negen onderdui kers in huis. Twee van hen werden in 1944 tijdens een razzia opgepakt en naar Auschwitz gezon den. Tussen de overlevenden en de familie Reu ter en de overlevende onderduikers bleef contact bestaan. De onderscheiding die zij krijgen voor hun verdiensten wordt overhandigd aan hun zoon Johannes. De ceremonie 18 november vindt plaats om 10.30 uur. De synagoge is te vinden aan het Le vendaal 16. Kinderdagverblijf moet onderkomen aan Vreewijkstraat uit nd studentenhuis Marktsteeg In een studentenhuis aan de Marktsteeg, tussen Oude en Langegracht, heeft zaterdagavond in een zolderkamer [slaande brand gewoed. Het vuur is waarschijnlijk ont- >mdat de bewoner had vergeten een aantal kaarsen te voordat hij wegging. Een andere bewoner moest door de itwikkeling met ademhalingsproblemen naar het zieken- orden gebracht. Het huis brandde niet uit. De waterscha- echter groot, mede door een gesprongen waterleiding. gewonden bij vechtpartij Bij een vechtpartij voor een café aan de Garenmarkt zijn agavond vier mensen gewond geraakt. Twee zijn er per ance naar het ziekenhuis gebracht. Twee 24-jarige Leide- tverden opgepakt. De reden van de schermutseling was t dat het duo iemand lastig viel die buiten de bar stond te ïenbrand snel geblust Een 23-jarige bewoonster ontdekte zaterdagochtend in ind aan de Botermarkt vlammen achter een gevelkachel, nd ging gepaard met een flinke rookontwikkeling. De veer had het vuur in korte tijd onder controle. Vijf be ters in de leeftijd van 18-41 jaar moesten voor controle et ziekenhuis omdat zij rook hadden ingeademd. rwerk in beslag genomen In twee woningen in De Kooi is het afgelopen weekeinde kilo vuurwerk in beslag genomen. De jeugdige eigenaars n de knallers in België gekocht. In één huis werd boven- en flinke hoeveelheid materiaal gevonden waarmee vuur- Dmmen kunnen worden vervaardigd. sendief valt op Omdat de 43-jarige Leidenaar zaterdagnacht met een ra- over zijn schouder op-de Morsweg fietste, werd hij aange- De man had de tweewieler in de buurt van de Haarlem- at gestolen. Een verklaring daarvoor had de dader ook. stond daar al enige tijd en 'verloederde' volgens hem De ruim 20 kinderen en zes werknemers van kinder dagverblijf De Kresj aan de Vreewijkstraat 12a dreigen op straat te komen staan. De particuliere opvang zit in een pand van de Rijks gebouwendienst dat bin nenkort door de gemeente wordt aangekocht. Leiden wil in het gebouw koopap partementen realiseren. Bij het maken van die plannen is geen rekening gehouden met de vestiging van een kinderdagverblijf. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De Kresj biedt vijf dagen per week van 8.00 tot 18.00 uur op vang aan kinderen van 0-4 jaar. De kinderopvang heeft sinds drie jaar een zogenaamd ge bruikerscontract met de Rijks gebouwendienst. Er wordt geen huur betaald maar wel energie kosten, heffingen van het hoog heemraadschap en OZB. Al vanaf november 1995 staat het kinderdagverblijf ingeschre ven bij de gemeente voor een ander onderkomen omdat be kend is dat de huisvesting aan de Vreewijkstraat van tijdelijke aard is. Odette Snelders en Bianca van Went van De Kresj krijgen echter niet de indruk dat er door ambtenaren intensief wordt gezocht naar alternatie ven. „Bovendien denken we dat de afdelingen Huisvesting en Welzijn langs elkaar heen wer ken", aldus Snelders. In afwachting van een aan bod door de gemeente heeft het duo er, na vruchteloze gesprek ken met makelaars, inmiddels zélf een aardige speurtocht op zitten. Gekeken is naar het pand op de hoek Rapenburg/Nieuw- steeg maar daar is een opvang voor daklozen gekomen. Ook een deel van het voormalige na tuurhistorisch museum aan de Garenmarkt kwam in aanmer king maar viel af omdat daar appartementen worden ge bouwd. De Kresj wil graag in Vreewijk of omgeving blijven. „Omdat er hier in de buurt een enorme be hoefte is aan opvang", weet Snelders. Daarin weet zij zich gesteund door wijkbewoners. „Die zijn blij met ons en zitten daarnaast niet te wachten op meer appartementen. Er is hier namelijk al een enorme par keeroverlast." Op termijn ziet De Kresj mogelijkheden zich in te schrijven voor bedrijfsruimte op het Haagwegterrein. Maar omdat nog niet bekend is wat daar precies gaat worden ge bouwd en wanneer, is dat geen oplossing voor de korte termijn. CDA-wethouder H. Kruiit (welzijn) is bereid De Kresj de helpende hand toe te steken omdat er een groot gebrek is aan kinderopvang in Leiden. „Daarom zou het bijzonder ver velend zijn als de opvang moet verdwijnen. Zo ver mag het niet ht ging uit en de rook- neaan. De spanning tij- et aftellen van 11 naar 0 te snijden. Totdat za- ivond om 11 over 11 als veltje uit een doosje ilexander de Eerste in fonius Zalencentrum uit isgrote pot met hutspot k. Prins wie? Prins 'der, de nieuwe voorman mavalsvereniging De Hutspotten, vorst van num Batavorum, voor in feest en vreugd en de »p rij in het nog steeds nde prinsendom Leiden, neester Goekoop kan n gerust hart vertrekken, n waardige opvolger, is een volle bak op het nbal zaterdagavond. Tra ditioneel de avond waarop de oude prins wordt uitgeluid en de nieuwe ingehaald. Prins Verbaan de Eerste werd om 11 over 10 'gestript'. Door een aantal oud-prinsen werd hij ontdaan van cape, veren, steek, staf en ambtsketen, vertelde hoe leuk hij het prins-zijn het afgelopen jaar had gevonden en werd onder het spelen van zo'n goeie hebben wij nog nooit gehad en als ze me missen dan ben ik vissen, bedankt voor be wezen diensten. Vervolgens gonsde het van de geruchten in het Antonius Za- lencentrum. Immers, wie de nieuwe prins wordt, is jaarlijks het best bewaarde geheim bin nen De Hutspotten. Slechts een viertal leden van de keuzecom- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. missie is bekend met de naam van de nieuwe prins. En dat terwijl die commissie een jaar bezig is met het zoeken naar en het praten met een waardig op volger van de regerend prins carnaval. Worden er nog eisen gesteld aan de nieuwe prins? Ja, het moet een aardige, joviale en gezellige kerel zijn, hoeft niet te bulken van het geld en moet goed gekend èn bekend zijn in Leiden en omgeving. Hij hoeft daar niet per se te wonen maar dat is wel mooi meegenomen. Bekende prinsen uit het verle den? Max Vermond, Willem Regeer, George Julien, John van der Bom, Lodewijk Kallenberg, Wim van Duivenbode en Jan Bakker om er maar eens een paar te noemen. Voorwaar geen geringe opgave om in de voetsporen van deze illustere voorgangers te treden. Toch kwam, onder het spelen van oh, wat ben je mooi. Hans Verboog uit de hutspot krui pen. De 50-jarige Verboog, woonachtig in Voorschoten en werkzaam als organisatie-advi seur, is geen onbekende in het Leidse. Geboren en getogen in de binnenstad werkte prins Alexander onder meer bij distil leerderij Onder de Boompjes aan de Nieuwstraat en bij dran kengroothandel Boonekamp. Zijn verleden heeft hij in ieder geval mee. Zoals prins Verbaan werd ge stript, zo werd Alexander aan gekleed. En nadat hij in vol or naat op het podium stond en Als een duveltje uit een doosje komt Hans Verboog uit de grote pot met hutspot. Hij is de nieuwe prins carnaval van de Leidse Hutspotten: prins Alexander de Eerste. foto henk bouwman de proclamatie had voorgele zen was het tijd voor de polo naise waarin de nieuwe prins kon laten zien wat hij waard is. En dat is heel wat. Onvermoei baar en breed lachend, sleurde hij de Raad van Elf en bezoe kers tot in de kleine uurtjes door zaal en bar terwijl huisor kest De Maretoeters nog maar eens een keer zo'n goeie hebben wij nog niet gehad inzette. Dat belooft nog wat... Alaaf, alaaf, alaaf. Bewoners van de flats aan de Paramaribohof kijken 's avonds al een maand of twee naar vier defecte lantaarnpalen op de Zijlbrug. De beweegbare oever verbinding aan de Willem de Zwijgerlaan tussen Leiden en Leiderdorp is grotendeels ge huld in duisternis. Bovendien staat er vlak voor die brug een reclamezuil annex stadsplatte grond waarvan het licht maan denlang niet heeft gefunctio neerd. Vorige week is daar ein delijk iets aan gedaan. Het opmerkelijke aan die plat- tegrondpaal is bovendien dat de stadskaart niet aan de voor kant maar aan de achterzijde van die reclamezuil is beves tigd. Voor de mensen die dat toevallig weten, geldt dus dat bijschijnen met de koplampen van een auto niet helpt. Als u 's avonds op de Willem de Zwij gerlaan op zoek bent naar een straat in Leiden dient u toch echt in het bezit te zijn van een zaklantaarn, als het licht het weer eens niet doet. Eén bewoner van de Paramari bohof is over de onverlichte lantaarnpalen en de reclame- paal maar eens gaan bellen. Met als resultaat dat de platte grond weer verlicht is maar de lantaarnpalen nog steeds de uitstraling van nul komma nul hebben. Talloze telefoontjes naar talloze instanties hebben geen resultaat gehad. Gemeen te Leiden, EWR en provincie, iedereen speelt elkaar de bal dan wel de zwartepiet toe. Kom, kom mensen, een beetje flexibiliteit graag. Ook de be woners van Leiden-Noord kij ken in de donkere dagen voor de kerst graag uit op een goed verlichte brug. ERIC-JAN BERENDSEN komen. Als het er op aankomt, moeten we bekijken of er moge lijkheden zijn het bedrijf voort te zetten. Dat zal niet makkelijk worden maar ik ben bereid mee te denken en mee te werken. Ook al weten de medewerkers vanaf het begin dat de huisves ting aan de Vreewijkstraat van tijdelijke aard is." Voor het project 'Hijsen en slik ken voor 10, mij niet gezien' gaat tijdens de landelijke drugs week vanaf morgen een voor lichtingsbus langs vier middel bare scholen in Leiden Zuid- West. Het is de bedoeling dat scho lieren zichzelf informeren met behulp van de folders en het vi deomateriaal die in de bus aan wezig zijn. Er zijn medewerkers van de GGD en de Leidse Wel zijnsorganisatie aanwezig om overige vragen te beantwoor den. De bus is op dinsdag 17 no vember van 11.15 tot 13.00 uur te vinden bij het Vlietland Colle ge aan de Apollolaan. Op don derdag 19 november is de bus van 9.15 tot 11.30 uur op het terrein van het Visser 't Hooft Lyceum op de Vijf Meilaan, van 12.00 tot 12.30 uur bij het Da Vinei college op het Lammen- schanspark en van 13.00 lot 15.00 uur bij de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat. 's Avonds staat de voorlichtingsbus ter gelegen heid van de koopavond bij de Hartebrugkerk in de Haarlem merstraat. Ook voor ouders is er een informatiebijeenkomst, en wel op maandag 14 december in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. Actie tegen circus Dierenrechtenactivisten hebben zaterdagochtend vroeg een plakactie uitgevoerd tegen op tredens van het Russisch Staats circus in Leiden. De posters van het circus die langs diverse toe gangswegen naar Leiden hin gen, werden afgeplakt met de tekst 'Afgelast wegens dieren misbruik'. Zo wilden de actie voerders protesteren tegen de, in hun ogen, kwelling en ge dwongen opsluiting van circus dieren. NOORDWU K/LEIDEN J ANNEKE DE JONGE De inzamelingsacties die wor den gevoerd voor het hulpverle ningsproject van de Noordwijk- se Wil van Stein in Honduras zijn een groot succes. Op de gi rorekening van het Leidse Vis ser 't Hooft Lyceum staat 8.500 gulden en in de container van de school is steeds minder ruimte om te staan. De contai ner die afgelopen zaterdag op het Wantveld in Noordwijk stond is al helemaal vol. Het Visser 't Hooft wil 13.000 gulden binnenhalen op de giro rekening. Dat is het bedrag dat nodig is voor vervoer en aan koop van de container, die een inhoud van 75 kubieke meter heeft. In de container op het schoolplein staan inmiddels on der andere een vouwwagen, 4500 blikjes vlees en 45 rolstoe len. Deze week komen daar nog kantoormeubelen bij. Verder wordt er veel voeding aangele verd. Op 27 november vertrekt Van Stein weer naar Honduras. In het dorp Liano del Tigre bouwt zij aan een dorp voor bejaarden met onder andere een bakkerij. Zodra de wegen weer begaan baar zijn geeft zij een sein dat de containers verscheept kun nen worden. Ze haalt ze dan zelf op in de haven van Hondu ras. Komende zondag beschil deren jongeren de Noordwijkse container in opvallende kleuren zodat Van Stein de container herkent. LEIDEN» ERIC-JAN BERENDSEN De politie vraagt vanavond in het televisieprogramma Op sporing Verzocht aandacht voor een overval op het post agentschap in het winkelcen trum aan het Diamantplein. Vorige week dinsdag pleegde een gewapende man daar een overval en maakte zich met een onbekend bedrag uit de voeten. Even na tien uur meldde de man zich aan het loket van het postkantoor in het overdekte winkelcentrum. Hij trok een pistool en gebood een mede werkster de kassa te legen. In de tussentijd hield hij een aan tal andere medewerkers en klanten onder schot. Daarna graaide de man het geld van de balie en maakte zich dwars door het winkelen de publiek uit de voeten. In zijn haast om te vluchten, ver loor de tot nu toe onbekend gebleven dader een groot deel van zijn buit. Het AVRO-programma Op sporing Verzocht is vanavond te zien op Nederland 1 en be gint om 20.58 uur. foto hielco kuipers Het in de knel geraakte kinderdagverblijf De Kresj. Wethouder Kruijt is bereid de helpende hand toe te steken. „Het zou het bijzonder vervelend zijn als de opvang moet verdwijnen. Zo ver mag het niet komen." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9