Corruptie vreet aan wortels van Zuid-Afrika Britten weten nog altijd niet wat ze met homo's moetei Buitenland Op de catwalk Joden-schandaal bedre Russische communist* KAAPSTAD PETER TER HORST CORRESPONDENT Corruptie weet aan de wortels van de nieuwe democratie in Zuid-Afrika. Er gaat geen dag voorbij of de kranten voegen nieuwe voorbeelden toe aan de litanie van corruptie, fraude en nepotisme in het overheidsap paraat. De eerlijke ambtenaar lijkt een uitstervend ras. Hoge politie-agenten blijken het meesterbrein achter syndicaten die handelen in gestolen auto's. Ambtenaren van binnenlandse zaken helpen buitenlanders te gen betaling een handje bij het verkrijgen van een Zuid-Afri kaans paspoort. Politie-dossiers zijn te koop. De directeur van de wildparken in een Zuid-Afrikaanse provin cie sticht samen met politici van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) een netwerk van bedrijven die de ene overheids opdracht na de andere binnen slepen. Een deel van de winst gaat in de verkiezingskas van het ANC. Zo koopt hij bijvoor beeld samen met provinciale ANC-ministers een aantal heli copters die hij verhuurt voor het vervoer van ANC-ministers en ambtenaren. Winst gegaran deerd. Gedetineerden in een gevange nis in Johannesburg klagen over het gebrek aan voedsel. Als de leiding de zaak onderzoekt, komt aan het licht dat een groep gevangenen de koks 'on der beheer' heeft, en het voed sel verkoopt aan collega-misda digers. In dezelfde instelling heeft een gedetineerde de luxe van telefoon in zijn cel. De lijn leidt naar het kantoor van een bewaarder. Veel blanken weten het zeker, en ze zeggen het vaak met een onmiskenbare racistische on dertoon: Zuid-Afrika gaat snel de kant op van zoveel andere Afrikaanse landen. Maar cor ruptie is niets nieuws. Onder de apartheid was het volgens des kundigen tenminste even erg: het bleef alleen beter verborgen omdat de blanke machthebbers en de media het toedekten. Apartheid was immers een sys teem van bevoorrechting van één groep, de blanke minder heid, en een baan bij de over heid was vaak een mogelijkheid tot zelfverrijking. De onder de apartheid gestichte zwarte 'thuislanden' voor etnische groepen met hun zwaar uitge dijde ambtenarij waren brand haarden van nepotisme en cor ruptie. De regering van president Nelson Mandela werd bij haar aantreden in 1994 opgezadeld met die erfenis. Het ANC bracht bovendien een grote schare aanhangers mee die een baan bij de overheid zochten om vaak voor het eerst in hun leven verzekerd te zijn van een in komen. Er is een groot verschil met vroeger: de regering-Man- dela geeft de bestrijding van corruptie prioriteit. De presi dent zelf haalt in zijn toespra ken geregeld uit naar zwarte ambtenaren die de hand in de kas steken en zo 'de bevrij- dingsstrijd verraden'. Deze week organiseerde de regering een tweedaags debat in het par lement in Kaapstad over de cor ruptie, waar veel vuile was werd buiten gehangen. Dat vergt po litieke moed, want het zijn meestal aanhangers van het ANC die zich schuldig maken aan fraude en corruptie. Maar de angst dat buitenlandse in vesteerders Zuid-Afrika als een bodemloze put gaan beschou wen en het land links laten lig gen weegt zwaarder dan de be scherming van foute 'comra des'. Vice-president Thabo Mbeki, die volgend jaar Nelson Mande la zal opvolgen en nu al de voorganger is in het intellectue le debat, noemde tijdens de conferentie corruptie een on derdeel van een bredere 'morele identiteitscrisis' in het land. Die uit zich volgens Mbeki in de ho ge misdaadcijfers, het ontbre ken van ieder respect voor de wet, en de afbraak van belang rijke instellingen als gezin en school die mensen op het rech te pad kunnen houden. Mbeki hekelde het heersende geloof onder voormalige slachtoffers van de apartheid dat ze nu overal recht op hebben: rijk dom, een huis, een dure auto. De regering-Mandela richtte een speciale onderzoekseen heid op, onder leiding van rech ter Willem Heath, om corruptie bij de overheid te bestrijden. Een jaar na de oprichting heeft het team ruim 90.000 corruptie gevallen in onderzoek, met een totale waarde van ruim 2,5 mil jard gulden. Volgens de rechter is dit slechts een fractie van de werkelijke corruptie. De totale omvang van de corruptie bij de overheid schat hij op het astro nomische bedrag van zo'n 65 miljard gulden. De vraag is of Mbeki met zijn 'fundamentele vernieuwing van ons land' nog op tijd is. Op de lijst van Transparency Interna tional, een internationale orga nisatie die de corruptie in lan den met elkaar vergelijkt, komt Zuid-Afrika er nog redelijk van af. Op een ranglijst van 85 lan den op staat het op de 32ste plaats. En in de week dat Zuid- Afrika de anti-corruptie-confe- rentie hield, stortte de familie van wijlen dictator Sani Abacha in Nigeria 750 miljoen dollar van een geheime privé-rekening terug in de staatskas. Maar corruptie is een gezwel dat snel groeit, zeker als het de hoogste politieke kringen be reikt. De regering-Mandela kon digde daarom strenge maatre gelen aan om de corruptie terug te dringen. De onderzoekseen heid wordt uitgebreid en krijgt meer geld. Ambtenaren die worden betrapt, kunnen op zware straffen rekenen. Nu moet nog blijken of politici zelf het voorbeeld geven. Toen het weekblad Weekly Mail eerder dit jaar onthulde dat ANC- staatssecretaris voor toerisme Peter Mokaba met een rege- rings-kredietkaart tot twee keer toe dure kleren had gekocht in een boutique in Monaco, luidde de verklaring dat hij zijn koffer twee keer was kwijtgeraakt. Daarna volgde stilte. Mokaba is nog steeds een perfect geklede staatssecretaris. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Ass DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten r Ron Davies raakte ruim twee weken geleden in opspraak toen hij zijn ontslag als minister van Wales indiende. Hij was beroofd, en zei een 'grove beoordelingsfout' gemaakt te hebben. Sindsdien speculeren de tabloids zich suf over Davies' vermeende homosexualiteit. CORRESPONDENT Britten en seks: het is altijd een wat moeizame relatie geweest. Zolang 'het' in het donker en onder de de kens gebeurde en er verder niet over gesproken werd, was er niets aan de hand. Maar o wee als de schandaal bladen er in slaagden een kijkje door het sleutelgat van een publieke be kendheid te nemen. Een schandaal was gegarandeerd, zeker als er homo seksualiteit in het geding was. Hoewel er tekenen zijn dat ook in Groot-Brittannië de tijd niet heeft stil gestaan, staan de Britse media de afge lopen tijd opeens weer bol van de ho moseksuele 'schandalen'. Een daarvan kostte minister Ron Davies van Wales de kop, een ander zorgde ervoor dat landbouwminister Nick Brown geheel tegen zijn zin met zijn seksuele voor keur in de openbaarheid moest ko men. Het begon al in de aanloop naar de verkiezingen van vorig jaar mei. Toen Labour-kandidaat Ben Bradshaw in zijn kiesdistrict Exeter de verkiezings strijd inging, kwam hij openlijk uit voor zijn homoseksualiteit. Zijn conserva tieve tegenstrever Adfian Rogers, voor zitter van het Conservative Family In stitute en erkend homohater, dacht daar een slaatje uit te kunnen slaan. Hij concentreerde vrijwel zijn gehele campagne op Bradshaws seksuele ge aardheid. Subtiliteiten waren aan Rogers niet be steed. Hij maakte Bradshaw gewoon weg uit voor een 'ellendig, onvrucht baar, ziekelijk en pervers figuur', en verspreidde de avond voor de verkie zingen folders onder het kiezersvolk met de boodschap: 'Wilt u een parle mentariër die homoseksualiteit op scholen wil aanmoedigen?' Het ant woord was blijkbaar 'ja', want Brads haw versloeg Rogers met een forse meerderheid. Homo-actiegroepen beschouwden Bradshaws overwinning als een teken dat de Britten langzaam maar zeker af rekenden met de homofobie waarmee hun samenleving is doordrenkt. De ho mohaat in Groot-Brittannië zat er lan ge tijd diep in, en werd in de jaren tachtig alleen maar gestimuleerd door toenmalig premier Margaret Thatcher, met haar pleidooien voor een terug keer naar Victoriaanse waarden. Daarin was alleen plaats voor traditio nele gezinnen, waarin de kindertjes bovendien nog van de ooievaar kwa men. Eenoudergezinnen en homo seksualiteit spoorden daar niet mee en waren heel erg fout. Zó fout dat onder Thatcher in 1988 nog een wet tot stand kwam die het gemeentelijke scholen verbiedt hun leerlingen begrip voor homoseksuele relaties bij te brengen. De wet is nog steeds van kracht. Thatcher werd in haar kruistocht jui chend bijgestaan door schandaalbla den als The Sun, die homoseksuelen met graagte aanduidde als perverselin- gen of in het gunstigste geval mietjes, zoals Elton John overkwam. Geen wonder dat menig homoseksueel in een publieke functie zijn of haar ge aardheid zorgvuldig probeerde te ver bergen. Groot-Brittannië is ook nog een van de weinige Europese landen waar een onderscheid wordt gemaakt tussen de minimumleeftijd waarop heteroseksuele liefde (zestien jaar) en homoseksuele liefde (achttien jaar) is toegestaan. De op dit terrein libertijnse regering- Blair probeert die leeftijd gelijk te trek ken, maar stuitte in een eerste poging daartoe in juni van dit jaar op het in meerderheid Conservatieve Hogerhuis. Lord Winterton verklaarde bij die gele genheid zijn tegenstem met de woor den: „Heb ik niet gelijk als ik zeg dat de homoseksuele daad onnatuurlijk is? En dat Hij toch zeker mannenlichamen anders had gebouwd als het wél de be doeling was geweest om sodomie te plegen?" Dergelijke conservatieve stemmen ten spijt, zijn er inmiddels wel acht parle mentariërs allen Labour, dat wel die openlijk voor hun homoseksuele geaardheid uitkomen. Onder hen de minister van cultuur, Chris Smith. Ook in de media is daar geen enkel pro bleem van gemaakt. Sinds twee weken echter is de beer weer los, en blijkt dat de Britse media nog steeds tuk zijn op onthullingen van vermeende homo seksuele schandaaltjes. Het begon met Davies, die aftrad nadat hij in een park - dat bekend staat als ontmoetingsplaats voor homo's - vrij willig was meegegaan met een man door wie hij later werd beroofd. Hoe wel Davies ontkende dat er seks is het spel was, stelden vrijwel alle media óók de zogenaamde serieuze kran ten er eer in om te suggereren dat dat wel het geval was. Dagenlang openden de kranten dan ook met nieuwtjes over Davies, waarbij zelfs de meest intieme suggesties ('Davies heeft volgens een goed ingevoerde bron die avond met twee mannen orale seks ge had') niet werden geschuwd. De media hadden de smaak te pakken, en stortten zich op de invloedrijke Pe ter Mandelson, vrijgezel, vertrouweling van Blair en minister van handel en in dustrie. Hoewel Mandelson niet met zijn geaardheid te koop loopt, was het al jaren een publiek geheim dat hij ho moseksueel is. Maar nadat in de hitte van de publiciteit over Davies een voormalig Conservatief parlementslid stelde dat Mandelson 'zeker homo seksueel is', openden verschillende bladen daar de krant mee, en spoorde The Express zelfs een foto van zijn ver meende vriend op. Wel sloegen de meeste bladen deze keer een andere toon aan dan een paar jaar geleden. Werden homoseksuelen voorheen doorgaans als viezeriken af geschilderd, nu is de teneur: homo seksualiteit is niet erg, ('ook homo seksuelen kunnen uitstekende politici zijn') maar je moet wel voor je geaard heid durven uit te komen. Dus Man delson, geef nu maar toe dat je homo bent. Mandelson weigerde, onder het motto dat zijn privéleven niemand wat aan gaat. Daarom verlegden de media de aandacht naar landbouwminister Nick Brown, die tegenover The Sun toegaf dat hij homoseksueel was, nadat de krant had gedreigd te publiceren dat hij geld had gegeven aan een voormali ge vriend. Voor seks, aldus del Nietwaar, aldus Brown. Hetwi woon een cadeautje. Brown, wiens geaardheid in ru kring bekend was, voelt zich bf over de onthulling, omdat zijn jarige moeder, die hij nooit iet' durven vertellen, het nu uit de heeft moeten vernemen. En hi, f er aan toe: „Ik had gehoopt da; nog een privéleven zou kunne: ben". The Sun, sinds twee weken opl voor homoseksuelen die voort s seksuele voorkeur durven uittf men, maar meedogenloos jege nen die dat niet doen, toonde! deze week weer zijn ware aard den we bestuurd door een hon ele mafia?', vroeg de krant zich voorpagina af. Het publiek, aid Sun, heeft er recht op te weten en hoeveel homoseksuelen bel posities bekleden. Waarmee mentariërs gewaarschuwd zijn Sun gaat nu zeker onderzoek r. geaardheid doen. Het Conservatieve parlements! sa Gorman vindt het allemaal i niks. Alsof zij wilde bewijzen d Britten nog steeds niet goed W zij met dit onderwerp moeten stelde zij vervolgens voor om 2 heimelijk-homoseksuele Lageii den een soort amnestie te verlf ze nu allemaal even snel voort aardheid uitkomen, dan pratei nergens meer over en zijn wei gedonder af, zo luidde haar 'op De Russische generaal Makasjov heeft de communisten in een kwaad daglicht Veel mensen vielen over zijn antisemitische uitspraken waarin hij joden afschi als 'bloedzuigers' die moeten worden opgepakt, opgesloten en desnoods gedo CORRESPONDENT De Russische communistische partij ligt zwaar onder vuur na antisemiti sche uitvallen van een van haar kop stukken, oud-generaal Albert Ma kasjov. Als lid van de communistische parlementsfractie stelde Makasjov in het openbaar herhaaldelijk de joden verantwoordelijk voor de ellende in Rusland. Deze 'bloedzuigers' moeten worden opgepakt, opgesloten en des noods gedood, aldus de generaal. Op het moment dat de erfgenamen van Lenin hun grootste invloed uitoe fenen sinds de ondergang van de Sov jetunie, hebben de opmerkingen van Makasjov en de lauwe, halfslachtige berisping door de communistische lei der Zjoeganov, een lawine van kritiek losgemaakt. Alle media, het Kremlin, wetenschappers, kunstenaars en de meeste politieke leiders laten geen spaan heel van Makasjov en de man nen achter hem. De communistische voorman Zjoega nov wist niets and,ers te melden dan dat het een lastercampagne van zijn politieke tegenstanders is. Wel verwe zen de communisten er naar dat de meeste media worden gecontroleerd door joden. Ook kondigden ze plan nen aan om hen niet welgevallige jour nalisten voortaan in de gaten te hou den en eisten ze staatscontrole over al le tv-zenders. Het schandaal dat nu een enorme be dreiging voor de machtsaspiraties van de communisten is geworden, begon alweer enkele weken geleden. Het es caleerde echter vorige week toen een motie waarin Makasjov werd veroor deeld het niet haalde in het parlement omdat de communisten achter hem bleven staan. Analisten zijn het erover eens dat dit een tactische blunder is geweest van Zjoeganov, die kost wat kost alle stro mingen die verenigd zijn onder het communistische dak bijeen wil hou den. Zij voorspellen dat een scheuring nauwelijks meer te voorkomen is. En dat op een moment dat de communis ten, die met hun bondgenoten de Doema (het parlement) domineren, eindelijk met een aantal toppers in de regering zijn vertegenwoordigd. Profiterend van het machtsvacuüm dat is ontstaan doordat Boris Jeltsin nauwelijks nog een rol speelt, hebben ze de laatste tijd verwoede pogingen gedaan zich te presenteren als een so ciaal-democratische beweging, die in een democratische en geciviliseerde strijd om de macht is verwikkeld. „We zijn de partij van de toekomst", riep Zjoeganov steeds. Maar na het schan daal rond Makasjov vragen velen zich af hoe die toekomst er dan uit De analist Konstantin Preobrai oud-kolonel van de geheime d KGB, is ervan overtuigd dat de mitische aanvallen van Makasj incident zijn en wel degelijk de van de partijleiding hebben. Hi spelt dat dit het begin is van ee pagandacampagne tegen hetV die kan rekenen op brede steui nen de geheime diensten, vooi opvolger van de KGB, de FSB.I dienst kent een lange, zeer pijn antisemitische traditie. Volgen oud-kolonel wordt tot de dag\ daag betreurd dat het joden, z Trotski, waren die de politieke hebben opgericht. Preobrazenski stelt dat de com ten, samen met grote delen va: FSB, de joden zien als westersi i ten die het land naar de afgron ben geleid en dus aangepakt n worden. Andere analisten menen dat di munisten een nieuwe identitei ben gevonden in het national! het Marxisme dood en begravi het Leninisme heeft gefaald he een nieuwe ideologie gevonde een lappendeken van antisemi I dogmatisch communisme ene nisme, overgoten met een dikl nalistische saus. De roep om k 1 media onder staatscontrole te|1 past daarin net zo goed als het joden te verdrijven. Per slot vai ning bezetten de joden, doore: gereduceerd tot hooguit 500.01 een bevolking van meer dan 1 joen, veel sleutelposities binne litieke en financiële wereld. Ini van nood is een zondebok snel i den. Sommige experts waarscl voor een totalitaire staat met fi e tische trekken. Wat totalitaire! c betreft heeft Rusland een helel traditie die loopt vanaf de tsan het Stalinistische schrikbewini S enigszins verwaterde vorm zeli 1991 toen de communistische alleenheerschappij kwijtraakte Maar ook is niet uit te sluiten i communisten simpelweg een j doen de door de crisis aangesli coons die bijna alle banken, kt radio- en tvzenders controlerei vrijwel zonder uitzondering va bloede zijn, de genadeslag te g Per slot van rekening lijkt Jelts nitief uitgeteld en komt de po: Kremlin binnenkort vrij. Moch achterliggende gedachte vand munistische strategen zijn gev dan is het een kostbare misrek De anders zo verdeelde media de rijen gesloten en zien nogn vijand: de communisten. Modellen van het internationale festival voor Afrikaanse mode poseren in Nigeria op een zandheuvel. De regio, waarin de heuvel ligt, is door de Verenigde Naties uitgeroepen als werelderfgoed. foto afp jean-phiuppeksiazek

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8