T abaksindustrie in VS betaalt recordschikking Beurshandelaren doen het al even in euro's u Economie umoer rond vermeende lionage Max Havelaar Stukje bij beetje Japan trekt 24 biljoen yen uit voor economie Bonden en Hoogovens evalueren Sociaal Statuut 'ECB heeft ruimte voor bestrijding werkloosheid' IDAC 16 NOVEMBER 1998 (G-dochter bouwt stadion Schalke 04 HBM, dochter van HBG in Rijswijk, gaat het nieuwe [ion van de Duitse voetbalclub Schalke 04 bouwen. Het sta- flkost in totaal vierhonderd miljoen gulden. Daarvan heeft honderd miljoen gulden betrekking op het contract met de andsche Beton Maatschappij. Het nieuwe stadion in Gel- archen krijgt net als Amsterdam ArenA een multifunctioneel ikter. Er komen 52.000 zitplaatsen. Daarmee wordt het sta- van Schalke 04 net iets groter dan de Amsterdam Arena, ruim 51.000 stoelen telt en in augustus 1996 zijn deuren nde. isyjet voor 50 gulden naar Londen phol» Luchtvaartmaatschappij Easyjet lijkt opnieuw een zenoorlog in de luchtvaartwereld te ontketenen. Met ingang vandaag vliegt de prijsbreker vanaf vijftig gulden van Schip- naar Londen en Liverpool. Die laagste prijs geldt alleen voor langen via Internet. Daarmee bespaart Easyjet administratie- jemiddelingskosten van reisbureau's. Recentelijk kwam de ememing in het nieuws door er plannen waren voor Inter- cafés, waarin de naam 'Easy' zou voorkomen. Over enkele anden moet het eerste café in Londen zijn deuren openen. :in Amsterdam is een vestiging voorzien. Verder wil Easyjet e toekomst actief worden in andere branches die verband iden met de luchtvaart, zoals easy-hotels en -taxi's. Tot voor bood de maatschappij de vlucht Amsterdam-Londen aan reen laagste prijs van 89 gulden. Easyjet maakte haar eerste :ht vanaf Schiphol in april 1996. eens referendum euro pas in 2001 whagen De Deense premier Nyrup Rasmussen heeft gezegd Denemarken het referendum over invoering van de euro op vroegst in 2001 zal houden. Dat heeft het vooraanstaande nomische blad Boer sens Nyhedsrnagasin gemeld. De Deense olking loopt niet echt warm voor de Europese eenwording, regering heeft er weinig zin in op korte termijn een nieuw re- ndum over een Europees vraagstuk uit te schrijven nadat ers in zich in 1992 uitspraken tegen het EU-lidmaatschap, cr stemden ze alsnog voor nadat voor Denemarken uitzonde- idausules waren aangebracht in het Verdrag van Maas- inke overname Duitse uitgeverswereld ,1)11» Het Duitse mediaconcern Bertelsmann neemt de Ber- e uitgever van wetenschappelijke titels Springer-Verlag over. Ie partijen hebben over de transactie, die meer dan tachtig cent van het aandelenkapitaal betreft, een akkoord bereikt, de aankoop is een bedrag van 1,12 miljard gulden gemoeid. inger-Verlag is in zijn branche een van de grootste uitgevers wereld. Het bedrijf bezit vooral titels in de medische, biolo- ïhe, farmaceutische, chemische, mathematische en fysische enschap. Bij elkaar telt het assortiment van Springer-Verlag tijdschriften. iderlanders kopen meer sieraden haag» Nederlanders besteden steeds meer geld aan siera- i, de afgelopen drie jaar stegen de uitgaven met acht procent, jaar wordt er gemiddeld 123 gulden per hoofd van de bevol- uitgegeven, meldt het Hoofdbedrijfschap Detailhandel D) in het rapport Detailhandel in Juweliersartikelen. In 1994 din de juweliersbranche 1.775 miljoen gulden omgezet, in 71.920 miljoen. Gouden en zilveren sieraden en horloges en de grootste stijgers, klokken en wekkers de grootste da- eel vraag naar de betere huizen WEGEiNDe sterke vraag naar kwalitatief hoogwaardige phuizen én woonomgeving leidt ertoe dat het aantal dure wngmarktgebieden zich van de Randstad via Midden-Neder- I uitbreidt naar Gelderland en deleri van van Overijssel en ird-Brabant. Dat signaleert de Nederlandse Vereniging van «laars (NVM). Ook meldt de organisatie dat de schaarste koopwoningen in de regio Amsterdam, Arnhem en Utrecht Ier is toegenomen. In die gebieden staan huizen maar zeer [te koop. De prijs van het gemiddelde koophuis lag met 000 gulden in het derde kwartaal iets hoger dan in het twee- wartaal en was 7,7 procent hoger dan in dezelfde periode iheer elektriciteitsnet door Tennet M. Het beheer van het landelijk elektriciteitsnet komt in nden van Tennet. Het nieuwe bedrijf wordt per 1 januari 1999 mtwoordelijk voor het hoofdtransport van elektriciteit en de vaking van de balans in het elektriciteitssyteem in Nederland, met gaat als zelfstandig bedrijf opereren volgens de regels .de elektriciteitswet 1998. De oprichting van Tennet is een olgvan de liberalisering van de elektriciteitsmarkt. Zo'n rkt met meerdere vragers en aanbieders werkt alleen goed als en onafhankelijk netbedrijf is. De voornaamste taak van met is dan ook met haar 380 kV- en 220 kV-hoofdtransport- het vervoer van elektriciteit te verzorgen tegen voor elke rktpartij gelijke tarieven en voorwaarden. asie farma-chemie 'vrijwel' rond Mi De onderhandelingen over een fusie tussen de chemie- armacieconcems Hoechst en Rhone-Poulenc zijn vrijwel af- >nd. Volgens de Britse zondagskrant The Sunday Times wordt eweek een akkoord gesloten. Eind vorige maand maakte de use financiële krant Les Eclios de plannen tot nauwe samen- king of zelfs een fusie tussen het Duitse en Franse concern £nd. Het bericht leidde tot een flinke stijging van de beurs- rsen van beide bedrijven. De twee concerns hebben een jaar- zet van omgerekend bijna negentig miljard gulden. ik» anp ïurder De Graaf van FNV genoten heeft van de on- emingsraad bij Douwe Eg- informatie gekregen over ten die het bedrijf verkent roducten die het ontwik- De Graaf liet de bedrijfs- 'age verrichten voor Max laar waarvan hij bestuurs- beschuldiging staat in het z verschijnen boek Zuivere '?van P. Siebelt, onderzoe- 'ij International Consul- on Development Affairs )A). De Graaf kon volgens lt aan de strategische in- atie over DE komen omdat a de Stichting Onderzoek nationale Ondernemingen 10) nauwe contacten on- leld met de ondememings- lyan het concern. SOMO |P activiteiten van multina- in kaart. Graaf voerde volgens Sie- wiens boek over enkele verschijnt, een dub- .Aan de ene kant hij zich in voor behoud (werkgelegenheid bij DE, steunde hij een orga nisatie, Max Havelaar, die de productie van koffie, thee en ca cao zoveel mogelijk naar de lan den van herkomst wil brengen. Dat zou ten koste gaan van veel werkgelegenheid in Neder land." De vakbondsbestuurder ont kent dat hij strategische infor matie van Douwe Egberts heeft doorgesluisd naar Max Have laar. „Wij gaan juist uiterst zorgvuldig om met dat soort ge- vens", laat De Graaf weten. Hij is daarom 'zeer benieuwd' naar het boek. Volgens de schrijver van Zui vere Koffie? heeft de Stichting Max Havelaar na tien jaar slechts een marktaandeel van 2,7 procent weten te bereiken. Overigens klopt de bewering van Max Havelaar dat kleine koffieboeren veel profijt hebben van de alternatieve koffiehandel niet, zegt Siebelt. De vrije han del blijkt die telers juist meer voordelen te bieden. „Max Ha velaar heeft zich verkeken op de marktontwikkelingen", aldus de schrijver. Max Havelaar en Douwe Eg berts waren niet voor commen taar bereikbaar. AMSTERDAM FRANK HENDRICKX De stropdassen hebben plaats gemaakt voor truien en de koer sen zijn grofweg gehalveerd. Verder oogde het gistermorgen op de vloer van de optiebeurs als een normale werkdag. Het geschreeuw en de handel blijkt echter een schijnvertoning, de beurs doet voor één keer alsof de euro er al is. De laatste test verloopt goed, maar de beursjongens zijn niet onverdeeld positief over het af scheid van de gulden. „Ik denk dat we de eerste maanden min der omzet krijgen." Het duurt nog precies 52 dagen voordat op de beurs de gulden definitief plaats maakt voor de gulden. Gistermorgen was te zien wat dat betekent. De AEX- index staat nog maar op 463,95 punten, het aandeel Baan is ge kelderd tot 10,70, KLM doet nog maar 23,70 en Philips komt niet verder dan 51,75. „Het was min of meer verplicht om vandaag te komen", zegt optiehandelaar Atilla Selmeczi van Delta Management, terwijl hij zijn collega's gadeslaat. „Dat is maar beter ook, want als je op 4 januari hier onvoorbereid zou binnenstappen, sta je toch heel raar te kijken van die koersen. Je schrikt je kapot als de AEX op eens op 430 staat." Het is een drukte van belang op de vloer. De handelaren hebben massaal gehoor gegeven aan de oproep van de directie om bij de euro-test aanwezig te zijn. Daarnaast mogen cameraploe gen, fotografen en journalisten zich bij wijze van uitzondering ook op de vloer begeven. De handelaren weten wat er van hen wordt verwacht. Ze maken er een show van. Het ge brul is op sommige plekken nog luider dan normaal. Directeur Möller slaat het tafereel verge noegd gade. Hij constateert dat de omzetting in euro's voor spoedig loopt. Dat mag ook wel, want het kost de beurs 'een pak geld'. Hoeveel wil de directeur niet zeggen. „Maar het is min der dan wat het millenniumpro bleem kost." De handel op de optiebeurs is deze morgen een illusie. Om de zoveel minuten worden er nieu we koersen doorgegeven, via een nauwkeurig samengesteld draaiboek. Er komen orders in euro's binnen, die er eigenlijk helemaal niet zijn. De handela ren doen hun best de schijn- handel serieus te nemen, maar na een half uur neemt de balda digheid toe. Eén van hen roept dat hij alles wil hebben voor een onwaarschijnlijk hoge prijs. Hij wordt lachend bedolven onder de orderbriefjes. geleen Slopers zijn in het Limburgse Geleen be gonnen met het afbreken van de 160 meter hoge schoorsteen van de voormalige Mauritscentrale op het terrein van DSM. Het begin van de sloop wordt verricht vanaf een werkplatform met een mechani sche grijper die steeds stukjes van tien bij tien cen timeter weghaalt. Later zullen hele ringen worden weggezaagd. De sloop moet in februari gedaan zijn. FOTO ANP ERMINDO ARMINO FNV: Concerns plegen aanslag op poldermodel HILVERSUM» ANP De plannen van concerns zoals KPN, Philips en Shell om dui zenden medewerkers te lozen zijn 'een aanslag op het polder model'. Dat zei FNV-voorzitter De Waal het afgelopen weekein de in het Radio 1 Journaal. De bedrijven letten meer op de be langen van aandeelhouders dan die van werknemers, zegt De Waal. Hij noemt een en ander 'een schande'. De Waal kriti seert vooral Philips dat in een buitenlandse krant heeft aange kondigd het aantal fabrieken met eenderde te verminderen. „Met de vakbonden heeft Philips nog niet gesproken. Zo'n handelwijze past niet in het overlegmodel dat de sociale partners in Nederland de afge lopen jaren met succes hebben ontwikkeld", oordeelt De Waal. Overigens heeft Philips vrijdag avond de bonden uitgenodigd voor een gesprek overmorgen. Het is volgens de FNV-voor zitter aan de minister van socia le zaken om ontslagaanvragen van de concerns kritisch tegen het licht te houden. „Bedrijven die heel goed bij kas zitten, kunnen zich zo maar van dui zenden medewerkers ontdoen." Voorzitter Blankert van de werkgeversorganisatie VNO- NCW noemt de kritiek van de voorzitter van de FNV 'mis plaatst'. Hij wijst erop dat de bedrijven hun voornemens juist expres in een zo vroeg mogelijk stadium naar buiten hebben ge bracht. De definitieve test met de euro verloopt desondanks naar wens. Het systeem kan het aan. Toch staan de handelaren niet te springen bij de komst van de nieuwe munt. Handelaar Sel meczi verwacht wel degelijk problemen de eerste weken na de introductie van de euro. „Het zal zeker wennen zijn. We moeten bij iedere koerswijzi ging toch veel hoofdrekenen. Jarenlang hebben we dat met guldens gedaan en nu moeten we het in euro's doen." Verregaande samenwerking met andere beurzen zoals het toekomstbeeld lijkt te worden, zou wel eens het 'open out cry'- systeem op de helling kunnen zetten. Amsterdam is nog één van de weinige beurzen waar de handel niet via schermen plaatsvindt, maar via het ouder wetse schreeuwen. Handelaar Selmeczi opnieuw: „Het zou Op de Amsterdamse Effectenbeurs werd gisteren proefgedraaid met eu ro's. De handelaren lieten massaal de stropdas thuis. FOTO GPD PHIL NIJHUIS toch verschrikkelijk zijn als we de hele dag achter een scherm pje moeten zitten. De optie beurs is een sociaal gebeuren. En zeg nou zelf, het is toch schitterend om hier te zijn." Fabrikanten kopen rechtszaak rond medische kosten af De tabaksindustrie in de VS heeft een schikking van 206 miljard dollar (391 miljard gulden) getroffen met acht Amerikaanse staten. Daarmee kopen de sigarettenfabri- kanten een rechtszaak af die hun boven het hoofd hing. De rechtszaak werd aangespannen vanwege de medische kosten die de staten moeten betalen voor behandeling van ziektes die voortkomen uit roken. Vrijdag komen beide partijen weer bijeen om zich definitief uit te spreken over het voorstel. Een aantal bijzonderheden is vandaag bekendgemaakt. De schikking, die geldt voor de komende 25 jaar, betreft de grootste uit de geschiedenis in de VS. De tabakszaak overtreft de regeling van ruim drie mil jard die het concern Dow Cor- NEW YORK Rtr De overige staten die zich bij de zaak hadden aangesloten, moe ten eind van de week eveneens hebben ingestemd met het voorstel waarover partijen dit weekeinde een akkoord bereik ten. Ook de directieleden van de fabrikanten moeten formeel hun goedkeuring geven. TOKYO Rtr-AFP-ANP De Japanse regering trekt bijna 24 biljoen yen oftewel 372 mil jard gulden uit voor een plan om de economie uit het slop te trekken. Nog nooit heeft Tokyo zo'n groot bedrag voor stimule ringsmaatregelen aangewend. Het afgelopen voorjaar trok de regering in Tokyo nog ruim zes tien biljoen uit voor een poging de bedrijvigheid aan te wakke ren. Premier Obuchi maakte het plan, waarvan details al waren uitgelekt, vanmorgen op de te levisie bekend. Bedrijven en particulieren zullen zes biljoen yen minder belasting hoeven te betalen. De overige achttien bil joen gaat voor het grootste deel naar overheidsbestedingen in onder meer de informatie- en telecominfrastructuur. Een klein deel is bestemd voor hulp aan mensen die na een herstructurering van hun bedrijf werkloos zijn geworden. In totaal een biljoen yen gaat naar landen die getroffen zijn door de economische crisis in Azië. Tokyo wil met de belasting verlaging bereiken dat de Ja panners meer gaan uitgeven. Hun consumptiegedrag is door de recessie op een historisch dieptepunt beland. Japanners sparen bijna al hun verdiende geld. De regering hoopt door het uitgeven van in totaal 700 miljard yen aan waardebonnen de bestedingen te stimuleren. BONN »AFP-DPA De Duitse minister van financi en Lafontaine blijft rammelen aan de poort van de Europese Centrale Bank (ECB). Volgens Lafontaine heeft de ECB wel de gelijk manoeuvreerruimte om de Europese werkloosheid te bestrijden. In een interview met het Franse dagblad Le Monde zegt 'Trainingen en opleidingen zijn de kent waar het om draait' VELSEN-NOORD Delegaties van Hoogovens en vakorganisaties evalueren mor gen het Sociaal Statuut. Dat is bij vorige CAO-onderhandelin- gen opgesteld om de afvloeiing van mogelijk zo'n tweeduizend werknemers van de circa 11.000 werknemers tot het jaar 2002 zo pijnloos mogelijk te maken. Er zouden vooral veelal lager ge schoolde ouderen weg moeten. Voor hen in de plaats wil Hoog ovens duizend, meest jonge en hoger opgeleide mensen in dienst nemen. Het Sociaal Statuut komt voort uit het zogeheten basisdo cument waarin de doelstellin gen van Hoogovens staan. Bij de vorige CAO-onderhandelin- gen ontstond over dit basisdo cument onrust onder bonden. Daarna volgde opname van het Sociaal Statuut in de CAO van Hoogovens IJmuiden. Het Sociaal Statuut reikt een aantal instrumenten aan, die Hoogovens zou moeten hante ren om zoveel mogelijk van de huidige werknemers in dienst te houden. Bonden en werkgever, zo is afgesproken, moeten zich zoveel mogelijk inspannen om bij boventalligheid gedwongen ontslag te voorkomen. Tover woord is 'employability': werk nemers dusdanig (her)scholen dat zij kans houden binnen of buiten het bedrijf aan het werk kunnen blijven. In totaal dertien instrumen ten zijn door bonden en ver schillende ondernemingsraden onder de loep genomen. Zo is onder meer bekeken of het be drijf zich aan de afspraak heeft gehouden opleidingen en trai ningen te beginnen. Verder is bekeken of het bedrijf doet aan 'gestimuleerd vertrek' en aan arbeidsduurverkorting. Ook is nader onderzocht of werkne- Lafontaine blijft Duisenberg dwarszitten Lafontaine dat het verdrag van Maastricht, waarin onder meer de rechten en taken van de ECB zijn vastgelegd, de bank ver plicht het Europese economi sche beleid te steunen. „En de bestrijding van de Europese werkloosheid is daar een van de speerpunten van", aldus Lafon taine. Daarmee bekritiseert de mi nister de opmerkingen van ECB-president Duisenberg. Die had vorige week tijdens een bij eenkomst in Dublin laten weten zich wel zorgen te maken over de werkloosheid, maar dat de ECB geen middelen heeft om dit te bestrijden. Volgens de Ne derlander is het gebruik van monetaire instrumenten voor het scheppen van meer banen, waarop Lafontaine impliciet doelt, in het verdrag van Maas trichtverboden. Een mede-opsteller van het Europese verdrag, de Duitse professor Seidel, geeft Duisen berg daarin gelijk. De hoogle raar beoordeelt de middelen van de Europese Unie als geheel als onvoldoende. „De EU be schikt niet over een omvangrijk budget en niet over eigen belas tinginkomsten. Dit is dringend noodzakelijk om op Europees niveau meer banen te creëren", zei Seidel in de Duitse krant Welt am Sonntag. mers zijn overgeplaatst en of Hoogovens vervangende werk gelegenheid in de regio stimu leert. Bestuurder Van der Molen van De Unie: „Trainingen en opleidingen zijn de kern waar het om draait. Een flink aantal oudere werknemers is ooit met hooguit een lts-opleiding bij Hoogovens binnengekomen. Daar doén ze heel gespeciali seerd werk, waarmee je buiten de poort niet veel kan. Hoog ovens draagt verantwoordelijk heid voor deze mensen." ning heeft getroffen met vrou wen die last kregen van borstimplantaten. Omdat bij de zaak uitsluitend Amerikaanse deelstaten zijn betrokken, en niet de federale overheid, hoeft het Congress zich hierover niet uit te spreken. Vorig jaar verwierp de Senaat een voorstel voor een antita bakswet. Daarin was een som van 368 miljard dollar (688 mil jard gulden) opgenomen die de fabrikanten moesten ophoesten voor de medische kosten die voortvloeien uit het roken. Bo vendien waren in dit voorstel aanvullende eisen aan de ta baksindustrie gesteld. Unilever-topman: voedselkeuring op Europees niveau rotterdam anp Unilever-topman Tabaksblat wil een onafhankelijk Europees keuringsinstituut voor voedsel. In een vraaggesprek met Distri- food, het nieuwsblad voor su permarkten, zegt hij voor zo'n Europese instelling al druk aan het lobbyen te zijn. „Ons voedsel is veiliger dan ooit, maar de levensmiddelen industrie en de landbouw moe ten zich ernstig afvragen of dit wel overkomt bij de consu ment", constateert de topman. „Neem de weerstand bij het pu bliek weg tegen biotechnologie. In zo'n discussie missen we in Europa de autoriteit van een overkoepelend voedselkeu- ringsinstituut." Verder verklaart Tabaksblat zich zorgen te maken over het water, over de visserij en de landbouw. „Met pesticiden kom je niet veel verder, dat weten we inmiddels allemaal. En als de visserij zo doorgaat, is er in 2010 schaarste aan vis. We moeten naar duurzame productieme thoden, voor de consument en uit welbegrepen eigenbelang." Ahold wil meer greep op keten in Argentinië zaandam anp Ahold grijpt de gunstige beurs koers van de Argentijnse super marktketen Disco aan om zijn greep op deze onderneming te verstevigen. Disco Ahold Inter national Holdings heeft een openbaar bod uitgebracht op alle aandelen Disco die nog niet in haar bezit zijn. Met de transactie is voor Ahold een bedrag van 142 mil joen gulden. Ahold heeft een belang van vijftig procent in Disco Ahold International Hol dings. De andere helft van de aandelen is in handen van de Argentijnse onderneming Velox Retail Holdings. De reden om de nog uitstaan de aandelen nu ook in handen te krijgen, is volgens een woord voerder van Ahold de gunstige beurskoers van Disco op dit moment. Disco is de grootste supermarktketen van Argentinië met een omzet van ongeveer I,7 miljard gulden. De onderne ming telt 109 winkels en heeft II.000 werknemers.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7