Israëliërs en Palestijnen botsen weer op Westoever Economische belangen verhinderen klimaatafspraken Buitenland Leger Indonesië gooit reputatie te grabbel Leoniden zorgen voor oplichtende nachthemel Dodental orkaan Mitch stijgt door epidemieën rkije wil uitlevering PKK-leider Öcalan Agusta-proces: De daders liggen op het kerkhof )AG 16 NOVEMBER 1998 I werkt aan 'etnische bom' Israëlische biologen onderzoeken volgens de Sunday lomenteel de mogelijkheid om een virus of bacterie te die exclusief schadelijk is bij mensen met bepaalde ge- zogenaamde 'etnische bom' zou onderscheid moeten lissen joden en Arabieren. De dodelijke organismen door de lucht of via waterleidingen verspreid kunnen Het wapen wordt gezien als het antwoord op de Iraakse tegen Israël. Experts in de chemische oorlogvoering be- dat het idee in principe mogelijk is. Eerder werkte het aanse apartheidsregime zonder resultaat aan een der apen om zwarten te raken. chet in Chili voor de rechter j. De Chileense regering heeft het hooggerechtshof vrij- raagd een speciale rechter aan te wijzen om twaalf zaken jneraal Augusto Pinochet over te nemen die momenteel ij een lagere rechtbank. De stap van de regering lijkt erop te laten zien dat Pinochet ook in zijn eigen land vervol- eht, mochten Britse rechters bepalen dat hij onschend- d geniet, waarna hij naar Chili zou kunnen terugkeren, ise juridische experts vinden dat een uitleveringsverzoek ]i voorrang zou moeten krijgen boven een dergelijk ver- n Spanje of andere Europese landen die de ex-dictator en vervolgen, aangezien Pinochet een Chileen is die erdacht van misdrijven die in Chili zijn begaan. vist voor rechten zwarten is dood jton Stokely Carmichael, de radicale activist voor de ivan de zwarten in de Verenigde Staten, is gisteren op ;e leeftijd in de Afrikaanse staat Guinee overleden. Carmi- eldt als uitvinder van het begrip Black Power (zwarte Carmichael was in de jaren zestig oprichter en leider geweldloze studentenorganisatie SNCC en daarna leider radicale Zwarte Panters. Carmichael brak een jaar later Panters omdat die wilden samenwerken met radicale Carmichael ging met zijn toenmalige vrouw, de zange- iain Makeba, naar Guinee. iverleenster neergeschoten De Britse hulpverleenster Sally Becker - de 'Engel van genoemd wegens haar werk in die Bosnische stad - is ii in het Noord-Albanese stadje Bajram Curri door een >nde man in haar been geschoten. Becker ligt in een zie- over haar toestand is nog niets bekend. Het is de twee dat Becker in het gebied is aangevallen. In september in de buurt van Bajram Curri onder dreiging van vuur- sdoor bandieten uit haar auto gedwongen. Op 16 juli door de Serviërs in Kosovo tot 30 dagen gevangenisstraf deeld wegens het illegaal oversteken van de Albanees-Joe- sche grens. Ze werd twee weken later vrijgelaten en het ïkrijk pakt illegalen op bij grens Frankrijk heeft de afgelopen vijf dagen ongeveer 1.200 il- lopgepakt die probeerden Italië binnen te komen in een ,daar een werkvergunning te krijgen. De immigranten ho- profiteren van een Italiaans besluit om 38.000 werkvejr- igen te verlenen aan buitenlanders die kunnen bewijzen roor 27 maart dit jaar in Italië waren of dat ze een baan roden hebben gekregen. De aangehouden illegalen wor- uggestuurd naar hun land van herkomst, of ze worden aten met de mededeling dat ze Frankrijk binnen 48 moe- laten. iet tegen NAVO in Macedonië De Joegoslavische regering is fel tegen de stationering edonië van NAVO-troepen die de OVSE-waamemers in i moeten beschermen en eventueel evacueren. De zaak van Macedonië ontving een brief waarin de regering esident Milosevic zegt zich 'energiek' te verzetten tegen ist van de zogenoemde Rapid Reaction Force. Volgens de he staatstelevisie zijn de waarnemers in Kosovo alleen en excuus voor de NAVO om gewapend in te grijpen in lavië. De waarnemers moeten de uitvoering controleren takkoord dat de Amerikaanse gezant Richard Holbrooke iber sloot met Milosevic. la Jones: 'Ik heb gewonnen' Paula Jones ziet zichzelf als wmnaar in haar rechts- ;en de Amerikaanse president Bill Clinton. Jones trof vrij- schikking met Clinton, die ze beschuldigde van seksuele itie. Toen hij nog gouverneur van Arkansas was en zij lewerker, zou Clinton haar op een hotelkamer hebben 'dhem oraal te bevredigen. De president betaalt haar 1,6 gulden schadevergoeding. Jones eiste 2,2 miljoen. Eer zij nog een bod van 1,4 miljoen afgewezen. Jones zegt gevoel te hebben duidelijk te hebben gemaakt dat Clin- ag niet door de beugel kon. leeft de Italiaanse rege- Seel om uitlevering van van de Koerdische Ar- ij PKK gevraagd. De .'r öcalan is donder- in Rome aangehou- 'Turkse regering stuurde 1de minister van buiten zaken en die van defen- Rome om het verzoek te zetten. Vice-pre- rit waarschuwde derde geen asiel te verlenen 'an, die al twintig jaar st gezochte man is in Italiaanse regering moet besluit nemen over het verzoek. De Italiaanse *et verbiedt uitlevering toden waar de doodstraf toden uitgesproken. De t*et maakt de doodstraf F maar in het land is kt begin van de jaren Netanyahu: Dreigende taal van Arafat gevaar voor de vrede Ondanks de pogingen van de Amerikaanse Midden-Oos tengezant Dennis Ross om de vaart in het Israëlisch-Pa lestijnse vredesproces te houden, hebben Israëliërs en Palestijnen elkaar dit weekeinde met dreigende taal om de oren geslagen. Op de Westoever kwam het tot botsin gen tussen Palestijnse demonstranten en Israëlische sol daten. jeruzalem» ap De Palestijnse lèider Yasser Arafat herhaalde zijn al eerder geuite voornemen op 4 mei 1999 een onafhankelijke Pales tijnse staat uit te roepen. In een toespraak voor de Palestijnse radiozender Stem van Palestina zei Arafat: „Wij zullen niet toe staan dat iemand onze droom aanvalt." Tegen leden van de Fatah-beweging in Ramallah zei hij: „Ons geweer is paraat, en we zijn bereid om het te gebrui ken als ze ons willen weerhou den in al-Aqsa te bidden". Al- Aqsa is de belangrijkste moskee van Jeruzalem. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Ariel Sharon riep joodse kolonisten op meer heuvels op de Westoe ver te veroveren voordat de par tijen een definitief akkoord be reiken over het gebied waar de Palestijnen een eigen staat wil len vestigen. „Iedereen daar moet in actie komen, rennen, meer heuvels innemen, het ge bied uitbreiden. Alles dat is in gepikt, zal in onze handen zijn, alles dat we niet inpikken, zal in hun handen zijn. Zo zal het gaan", zei Sharon op een bij eenkomst van de rechtse Tso- met-partij, een coalitiepartner in Netanyahu's regering. De Verenigde Staten hebben er bij Israël op aangedrongen de nederzettingen op de Westoe ver niet verder uit te breiden. In het vorige maand in Washing ton ondertekende akkoord van Wye Plantation beloven Israël en de Palestijnen af te Zien van eenzijdige acties waarmee de status quo op de Westoever wordt gewijzigd. De Israëlische premier Benja min Netanyahu noemde Arafats dreigementen een gevaar voor de vrede. „Dit brengt het hele akkoord van Oslo in gevaar en het werpt een erg donkere scha duw over liet akkoord van Wye", zei hij. Israël heeft de Verenigde Staten, die een be middelende rol hebben ge speeld bij de totstandkoming van het akkoord van Wye, ge vraagd de uitspraken van Arafat te veroordelen. Werk van Wiranto lijkt voor niets te zijn geweest jakarta theo haerkens correspondent In één klap is het werk dat de Indonesische legerleider en mi nister van defensie en veiligheid Wiranto het afgelopen half jaar heeft verricht om de reputatie van het leger op te poetsen te niet gedaan. Het geweld waar mee zijn manschappen demon strerende studenten de afgelo pen week, maar vooral vrijdag, een halt toeriepen, heeft Indo nesië geschokt en de bevolking ervan overtuigd dat het bedroe vend is gesteld met het leger. Wiranto begon na het aftre den van Soeharto met een grote schoonmaak in een poging de belabberde reputatie van het le ger op te vijzelen. De beschuldi gingen van schending van de mensenrechten door het Indo nesische leger waren niet van de lucht. Vanaf eind vorig jaar tot aan de presidentsverkiezin gen in maart van dit jaar ver dwenen pro-democratische ac tievoerders, van wie maar een deel is teruggekeerd. Toen in de bloedige meida gen van dit jaar vier studenten van de Trisakti-universiteit wer den doodgeschoten, kon moei lijk ontkend worden dat militai ren de trekker hadden overge haald. Wiranto wilde voorkomen dat de slechte reputatie van het le ger zou leiden tot het inperken van de invloed van het leger in het politieke en economische leven van Indonesië. De leger leider wilde zelf orde op zaken stellen en beloofde onderzoek naar de geruchtmakende ont voeringen van pro-democrati sche actievoerders. Ook liet Wiranto geruchten over schending van de mensen rechten in Aceh onderzoeken en hij bood de bevolking zelfs zijn verontschuldigingen aan voor de manier waarop het le ger daar in de vroege jaren ne gentig had huisgehouden. Dat was nog nooit eerder gedaan en yersterkte de indruk dat Wiran to echte verandering wil. Eerder had de legerleider al verontschuldigingen aangebo- Chinezen in Jakarta zoeken naar de overblijfselen van hun winkel. De Chinezen, die een minderheid in Indo nesië vormen, waren wederom het doelwit van plunderingen tijdens de rellen van vorige week. foto ap rama surya den voor het uitblijven van deugdelijk optreden van veilig heidstroepen bij de rellen in mei, die een eind maakten aan hetregime-Soeharto. houdén voor verhoor. Vandaag In opvolging van de rellen van worden nog meer oppositiele- afgelopen week heeft de politie den verhoord, al vijf oppositiepolitici aange- Als een meteoor ter grootte een zout-korrel met 70 km. per seconde een satelliet raakt, heeft dat het zelfde effect als een inslag van een kaliber .22 kogel )e inslag veroorzaakt een wolkje van geladen plasma dat elektronica kan storen. Bij helder weer is in de nacht van dinsdag op woensdag in het sterren beeld Leeuw aan de zuidelijke hemel een sterrenregen waar te nemen. infografiek graphic n£ws/rd/rl\ helemaal opbranden. Vandaar dat ze in de volksmond 'vallen de sterren' heten. Als ze niet op branden en de aarde bereiken, heten ze opeens meteoriet. Sommige meteorenzwermen keren jaarlijks terug, maar de Leoniden bereiken morgen de piek van een 33-jarige cyclus. Vooral in Oost-Azie zal men volgens astronomen honderden tot duizenden meteoren per uur zien. In Nederland zijn waar schijnlijk vanaf 23.00 uur en ge durende de nacht tientallen meteoren per uur te zien. Uit voorzorg hebben diverse landen al hun satellieten in de ruimte omgedraaid met de be doeling ze tegen de inslaande deeltjes te beschermen. ruswuk anp Wetenschappers, amateurastro nomen en romantici maken zich op voor een ontmoeting met de Leoniden, de bekendste meteorenzwerm uit de geschie denis. Talloze 'vallende sterren' zullen morgenavond de hemel oplichten en mogelijk een ge vaar vormen voor tientallen ruimtesatellieten. Rond de zon draaien niet al leen de aarde en de andere pla neten, maar ook kometen en ontelbare kleine deeltjes en stofjes, soms ter grootte van een zandkorrel. Als deze deeltjes met hun zeer hoge snelheden in onze atmosfeer terecht komen, zorgen ze door de wrijving voor een heldere lichtflits, waarna ze managua dpa-afp-anp Het aantal slachtoffers in het door de orkaan Mitch getroffen Midden-Amerika neemt door uitbrekende epidemieën toe. In Chinandega in het noorden van Nicaragua zijn tot gisteren al vier mensen overleden als ge volg van de infectieziekte lepto- spirose, een vorm van koorts die onder meer leidt tot long bloedingen. Uit Nicaragua komen boven dien meldingen van 150 geval len van cholera. 422 mensen zijn getroffen door knokkel koorts, terwijl 400 malaria- slachtoffers zijn geregistreerd. In Honduras zijn twee mensen besmet met cholera en 400 met malaria. De Franse president Chirac heeft gisteren in Guatemala aangekondigd dat Frankrijk alle overheidsschulden kwijtscheldt van de vier landen in MiddeiT- Amerika die het zwaarst zijn ge troffen door de orkaan. Chirac riep op tot soortgelijke genero siteit van alle kïedietverstrek kende landen jegens deze vier staten. Het Amerikaanse concern Dole houdt zijn 6.000 werkne mers op de bananen- en ana nasplantages in Honduras in dienst. Vorige week ontstond de indruk dat Dole evenals Chi- quita massaal werknemers zou ontslaan nadat de orkaan Mitch grote delen van de plantages in Honduras had verwoest. Dat bleek anders te liggen. Chiquita heeft laten weten zijn 7.800 werknemers inderdaad tijdelijk op non-actief te stellen maar het land niet te zullen verlaten. De werknemers is een financië le regeling aangeboden. buenos aires anp Koerden zijn gisteren voor het Haagse Vredespaleis in hon- nggegaan. Zij protesteren hiermee tegen de arrestatie van hun 'ian. foto anp ed oudenaarden tachtig geen executie meer ver richt. De Turkse minister van justitie, Denizkurdu, zei giste ren dat een wetsvoorstel om de doodstraf af te schaffen bijna klaar is. Honderden in Nederland wo nende Koerden zijn dit week einde voor het Vredespaleis in Den Haag in hongerstaking ge gaan uit protest tegen de arres tatie van hun leider. Ook in Ita lië en Duitsland vonden protes ten plaats. In Turkije leven naar schat ting 8 tot 15 miljoen Koerden. Ze worden niet officieel erkend als minderheid. Het gebruik van de Koerdische taal in het onder wijs en in de ether is verboden. Veel Koerdische politici zitten in de gevangenis omdat ze ervan worden verdacht sympathisan ten van de PKK te zijn. Diverse Koerdische organisaties zijn om dezelfde reden verboden. De vierde klimaatconferentie van de Verenigde Naties heeft niet het van te voren gewenste resultaat opgeleverd. Cruciale afspraken over maatregelen om het klimaat te beschermen zijn uitgesteld. Op de vierde conferentie zou den afspraken van de vorige conferentie, opgeschreven in het zogenoemde Kyotoprotocol, worden uitgewerkt. In decem ber 1997 beloofden de geïndus trialiseerde landen in het Japan se Kyoto dat zij hun uitstoot van broeikasgassen gingen vermin deren. Landen kregen de moge lijkheid om hun reductie voor een deel in het buitenland te verwezenlijken, door daar te in vesteren in klimaatvriendelijke projecten. In Buenos Aires zou worden afgesproken welk deel een land zelf, in eigen land, zou moeten doen, en voor welk deel het over de grens kon aankloppen. In Buenos Aires bleek échter dat geen land ter wereld maatrege len wil nemen die de economie bedreigen. Zolang dus de con currentiepositie niet is veiligge steld, verzet niemand een stap. En om daar een oplossing voor te bedenken waarmee (bijna) iedereen kan leven is veel crea tiviteit en tijd nodig. Omdat intussen de econo mieën doorgroeien en dus de uitstoot van C02 en andere broeikasgassen alleen maar blijft stijgen, zal de wereld steeds zwaardere maatregelen moeten nemen. De enige winst in Buenos Ai res is dat de hoog oplopende ruzies tussen de Verenigde Sta ten en de Europese Unie, en brussel paul koopman correspondent Het laatste pleidooi in het Belgi- scne 'smeergeldproces van de eeuw', de Agusta-affaire, was meteen ook een juweeltje van eenvoud. Terwijl oud-PS-partij- voorzitter Guy Spitaels onver stoorbaar voor zich uitkeek, op perde zijn advocaat voor het Hof van Cassatie dat niet deze man, maar iemand anders ver antwoordelijk was voor gesjoe mel met steekpenningen. Om precies te zijn partijgenoot An- dré Cools, voormalig chef van de Luikse federatie enhoe spijtig al een paar jaar dood. De centrale boodschap van het Agusta/Dassault-proces is na twee maanden juridische arbeid nogal ontluisterend: de daders liggen op het kerkhof. Geen an der Belgisch financieel schan daal heeft zo in het teken van de dood gestaan als de illegale par tijfinanciering waarmee de Parti Socialiste (PS) en Socialistische Partij (SP) in de jaren tachtig hun kassen spekten. Wat is de balans? Een bij de du bieuze legerorders betrokken luchtmachtgeneraal, Jacques Lefebvre, dronk zich om te be ginnen dood in zijn hotelkamer toen de corruptiezaak aan het rollen werd gebracht. Daags voor de opening van het proces overleed één van de verdachten en tevens belangrijke getuige: de Italiaanse helikopterfabri kant Rafaelo Teti. Halverwege het proces kwam de echtgenote van verdachte Etienne Mangé (penningmeester van de Socia listische Partij) om bij een brand die zij vermoedelijk zelf had aangestoken en liet een brief achter die de SP-partijtop post mortem ontlastte. De Franse wapenfabrikant Ser ge Dassault verschool zich ver volgens achter zijn moeder om de 'giften' van zijn bedrijf aan de SP en PS te verklaren. „Het geld werd afgetroggeld van mijn moeder. Het kwam van een re kening van haar in Zwitserland, waarvan ik het bestaan niet eens kende", zei de industrieel. Moeder Dassault is helaas op 94-jarige leeftijd overleden. Aan het slot van het proces werd tenslotte André Cools als grote zondebok ten tonele ge voerd: de man die in 1991 werd geliquideerd en wiens dood on derzoeksrechter Ancia indertijd juist op het spoor van illegale partijfinancieringzette. Deze processie van overleden zielen is niet alleen wat bizar, ze heeft mogelijk ook verstrekken de gevolgen. Het Agusta/Das sault-proces is namelijk veel méér dan een poging van de Belgische justitie om schuldigen te vinden en te berechten. Bij de dagvaarding van prominenten als de oud-ministers Willy Claes, Guy Spitaels en Guy Coë- me staat tevens het gezag van Vrouwe Justitia zelf op het spel. Uit opiniepeilingen blijkt dat minder dan dertig procent van de Belgen nog vertrouwen heeft in het wettelijk gezag. Voor een 'operatie eerherstel' lijkt de prestigieuze Agusta-zaak in middels echter geen gelukkige keuze. De belangrijkste beklaag den Claes en Coëme heb ben tijdens het proces een be tonnen verdedigingslinie opge- I bouwd en openbaar aanklager Liekendael heeft daar slechts kleine stukjes afkunnen bikken. Steeds meer waarnemers begin nen dan ook te vrezen dat de 'grote vissen' volgende maand het justitiepaleis vrolijk zullen verlaten. Dat de Belgische socialistische partijen tezamen ruim 140 mil joen frank van de wapenfabri kanten Dassault en Agusta heb ben ontvangen, wordt door vrij wel niemand bestreden. Maar daarmee is omdat de zaak speelde in de jaren tachtig nog geen bëwijs van corruptie geleverd. Het aannemen van geld van de wapenindustrie en het doorsluizen daarvan naar buitenlandse rekeningen, was in die tijd wel laakbaar, maar nog niet per definitie strafbaar. Van omkoping is pas sprake als er een duidelijk verband is tus sen het gunnen van de legeror ders en het incasseren van pen ningen. Dat verband is voor het Hof van Cassatie niet onomsto telijk aangetoond. Deze week wordt de bel voor de laatste ronde in het proces ge luid, als zowel het OM als de be klaagden nog éénmaal het woord krijgen. Daarna zullen de rechters van het Hof zich bera den op het vonnis. Heel mis schien biedt de optelsom van veeUoevalligheden toch vol doende grond om de 'grote vis sen' in het Agusta-proces te kunnen veroordelen. Maar zelfs dan zal er een bittere bijsmaak zijn. De corruptie rond legeror ders van Agusta (helikopters) en Dassault (wapensystemen) is immers nog steeds niet volledig opgehelderd. De wijlen echtge note van Mangé zei het al in haar afscheidsbrief. „De waar heid zal ik nooit kennen. Ik kan naast datgene wat ik nu weet, alleen maar vermoeden". tussen de ontwikkelingslanden en de industrielanden, niet tot een definitieve breuk hebben geleid die Kyoto' helemaal on gedaan zou hebben gemaakt. Men praat weer met elkaar en lijkt meer begrip voor elkaar te hebben gekregen. GOED NIEUWS VAN A&P TV fBONDUELLE GROENTEN Franse sperziebonen, j doperwten, macedolne of

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5