Een goed boek geeft je ook een mystieke ervaring Leids echtpaar bezingt Van der Lubbe in film 'Pakje buurman en maak er wat moois van Overdosis vocaal eweld bij Varttina Extra iNDAG 16 NOVEMBER 1998 n rijsdam. 071 -5356444. plv chef annet v trice Edwige Feuillère overleden De Franse actrice Edwige Feuillère is op 91 -jarige leeftijd léden. Feuillère was in 1946 Jean Marais' tegenspeelster in [oneelstuk 'L'Aigle a deux têtes' van Jean Cocteau. Toen het in 1947 verfilmd werd, speelde ze opnieuw een hoofdrol. In toen ze 85 was, nam ze definitief afscheid van de planken 'Edwige Feuillère en scène', een compilatie van teksten van re, Giraudoux, Cocteau en Claudel. ijs voor stripblad Zone 5300 hingen» De stichting Het Nederlands Stripmuseum in Gro- ^nhëêft zaterdag een prijs van 10.000 gulden toegekend 'het alternatieve stripblad Zone 5300. Aan de prijs is een op- rhtvan het Groningse Stripmuseum verbonden. De teke- rs van het Rotterdamse blad zullen in overleg met de stich- meewerken aan een publiciteitscampages voor het Neder- ls Stripmuseum dat in 2000 de deuren opent. Jlotage Voorschotense Kunstkring hoten» De Voorschotense Kunstkring (VKK) roept be stellenden op zich te melden voor de jaarlijkse ballotage op (ierdag 26 november in het Ambachts- en Baljuwhuis in rschoten. De VKK exposeert zo'n vier keer per jaar. Informa- aanmeldingen bij Frieda Naaborgh, tel. 071-5617069. Documentaire over Leidenaar in december te zien in Trianon recensie hans keuzers Varttina. Gezien: 15/11, LVC, Leiden. en jaar geleden telde het dinavische gezelschap ina als folkloristisch koor :ón twintig koppen. Daar is debuutalbum Oi Dal uit nog ongeveer de helft van Vihma heet de nieuwe cd op het spiksplinter- label van tain-voorman Paddy Mo- De korte tour van vijf ach- /olgende concerten in rland werd gisteravond in VC besloten. zes heren staan in een hal- ircel angstvallig tegen het irdoek van het podium ge- De vier dames van Vartti- ;llen zich netjes naast el- op. Na Paivan Nousu Nos- u'en de breekbare ballade' on vertelt Kirsi Khkonen velbekende onverstaanba- andinavische klanken wel- ïmmers ze net hebben ver- Gelach klinkt op uit de Voor uitleg van de teksten ltijd nog het Engelse inleg- in de cd gebruikt worden, teravond moesten we het doen met een overdosis velijk vocaal klankgeweld. En als je goed keek naar de sub tiele body language van de zan geressen dan kon je met een beetje fantasie wel zien waar het over ging. De repeterende Karelische rootszang van Vartti na wordt heerlijk ondersteund door een spannend folky ach tergrondgeluid. Violist Kari Rei- man zorgt voor een prettige vaak doorlopend fiddlepatroon- tje. De basis valt vooral in het be gin van de set wat uit de toon. Het vrij moderne poppy drum ritme en daarnaast de grondto nen van de contrabas passen niet erg bij deze traditionele folkmuziek. Het felle Vihma, waar een van de dames steeds een lange toon aanhoudt en de rest steeds achter elkaar met dezelfde klanken invallen, heeft een zeer sterke dynamiek. Kokó is daarnaast minimaal gearran geerd rond een rondzingende didgeridoo-achtige grondtoon van de contrabas. De flinke do sis extra galm die de geluids mixer bij de repeterende meer stemmige zang voegt maakt het luisteren naar deze muziek be hoorlijk vermoeiend. Als na een uurtje spelen het hele gezel schap weer richting backstage loopt is het publiek uitermate tevreden en zitten de schelle klanken nog uren in mijn hoofd. leiden cees van hoore Het Leidse echtpaar Schoonder- woerd-den Bezemer uit de Ste venshof is van 10 tot en met 16 december levensgroot te zien op het bioscoopdoek van Tria non. De twee echtelieden mo gen hun zegje doen over hun relatie met Marinus van der Lubbe in 'Water en Vuur', de door Joost Seelen gemaakte do cumentaire over de man die de Duitse Rijksdag in brand stak en daarvoor stierf onder de valbijl. De film gaat op 27 november in première op het Internationale Documentaire Festival in het City Theater in Amsterdam. „Ik was nog maar een jonge tje van een jaar of tien toen ik Marinus vaak op het bruggetje bij de Transvaalkade zag zit ten", zegt Andries Schoonder- woerd den Bezemer. „Hij zat daar altijd te debatteren met de werkloze arbeiders. Maar ook met kinderen en jonge gastjes, zoals ik. Niemand was voor hem te min. Hij was erg sociaal voelend. Ik heb het -meege maakt dat de politie in Leiden hem bij een relletje tegen de muur drukte en op hem insloeg. We hoorden de commissaris zeggen: 'Sla hem dood! Sla hem dood!' Echt, Leiden wilde van die onruststoker af. Dus ze von den het hier helemaal niet zo erg dat hij in Leipzig werd ont hoofd. We hebben geprotes teerd destijds, maar niemand van de gemeente die gratie voor hem heeft gevraagd." Joost Seelen, regisseur van de anderhalf uur durende docu mentaire over Van der Lubbe, legde het echtpaar Schoonder- Het echtpaar Schoonderwoerd-den Bezemer. „We hebben geprotesteerd destijds, maar niemand van de gemeente die gratie voor hem heeft ge vraagd." woerd-den Bezemer vast op het celluloid. Andries: „Ze zijn hier zo'n drie uur aan het filmen ge weest en ik heb alles verteld wat ik over Van der Lubbe wist. Die jongen had het echt goed voor met de arbeiders. Hij predikte de opstand, overal waar hij maar kon, bij de Rex-bioscoop, bij meubelzaak 'De Leeuwin' in de Haarlemmerstraat, overal. Ik spijbelde in die tijd nogal veel, dus ik heb hem menigmaal meegemaakt. Van der Lubbe was een idealist, daarvan ben ik overtuigd. Mijn vader vertelde me dat Marinus bij de Dienst Sociale Zaken twee rijksdaal ders onder het loket door heeft gegooid. Die rijksdaalders had hij gekregen als uitkering, ter wijl andere mensen, zoals bloe- menkooplui en marktlui, wer den weggestuurd. 'Ik ben niet te koop', had hij geschreeuwd. 'Niemand koopt mij!' Hij was solidair." FOTO TACO VAN DER EB „Toen de oorlog uitbrak, werd ik door de Duitsers al snel opge pakt en te werk gesteld in Ham burg. Ik loop daar op een gege ven moment door de stad en zie in het 'Panopticum', een soort wassenbeeldentheater, ineens Marinus staan. Met in zijn hand een doos lucifers. Ze hadden hem veel kleiner afgebeeld dan hij in werkelijkheid was en hem iets misdadigs meegegeven. Aan zijn voeten lag een bord met de tekst: De brandstichter van de Rijksdag." Seelen is voor zijn film op on derzoek uitgegaan en bevestigt dat Van der Lubbe in 1 lamburg als wassen beeld heeft gestaan. Maar Marinus is daar helaas onder een bombardement ge smolten. Mevrouw Schoonderwoerd den Bezemer heeft voor de ca mera nog een lied over Van der Lubbe gezongen. „Ik weet niet precies waar de tekst vandaan komt. Je had in die tijd veel straatzangers en ik denk dat die het lied hebben gemaakt. Je moet het zingen op de melodie van het wereldberoemde lied 'Du schwarzer Zigeuner'. Ik wil het nog wel een keer zingen, hoor." Met een wat ijle, maar melo dieuze stem, bezingt mevrouw Schoonderwoerd den Bezemer het dramatische leven van de eenvoudige Leidse jongen: Heel de wereld stond verbaasdJover 't bulletinbericht./In het Duitse rijksgebouw/is brand gesticht - ./Dat moet aangestoken zijn- /door een jonge manJMaar di- rekt rijst dan de vraag./hoe kan dat dan? En dan volgt het refrein: Wat wilde die jongen/toen hij werd verhoord?/Waarom debatteert hij niet,/zegt hij geen woord? /Waarom buigt hij zijn hoofd?/ls hij soms bang?/Is het uit eigen wil/of onder dwang?/Het is een mysterie./De brand van Berlijn- JDaar is iets bijzonders aan- ./Wat kan dat zijn? Pop en klassiek bij Proms Concert Lisse 800 lisse sabine van den berc Het stokje van de orkestleider zag alle hoeken van de aula in het Fioretticollege. Swingend werkte dirigent Jos Lustberg zich afgelopen zaterdag avond in het zweet tijdens het Proms Concert Lisse 800. Populaire klassieke melodieën en pop muziek werden zwierig onder e'e'n dak samenge bracht door muzikanten gespecialiseerd in ver schillende genres. Vijfhonderd bezoekers deinden van links naar rechts en terug op Sjostakovitsj' wals. Dit keer niet gespeeld door walsenkoning Andre' Rieu maar door Muziekvereniging Da Capo Lisse. De voorzitter van de harmonie kondigde al tijdens het concert aan dat het muzikale evenement vol gend jaar opnieuw wordt georganiseerd. Zo'n hondertal zangers en muzikanten, want ook het enorme koor Voices Unlimited en de popband Run for Cover deden mee, speelden het schooldak eraf. De koorzangers zongen een vro lijke Beatles-medley aan elkaar. De band speelde een setje soulnummers. Leadzangeres Anita was ondanks haar fikse griep niet klein te krijgen. Naast een doorleefd soulgeluid gaf zij ook aan of de techniek juist stond afgesteld en wanneer de saxofonist zijn solo kon beginnen. Volgens de presentator had de organisatie 'een van de beste arrangeurs van Nederland' Rob Bal- foort aan zijn jasje getrokken om een arrange ment te schrijven voor een Miss Saigon-medley voor de voltallige groep. Vlotte operakrakers wer den van stal gehaald: Voices Unlimited verander de in het slavenkoor uit Verdi's Nabucco. En na de triomfmars uit Aïda was de zaal helemaal niet meer te houden en dus in de juiste stemming om de classic 'I will survive' mee te zingen en te klap pen. De presentator speelde graag in op het dankba re publiek: „We komen langzaam richting finale. Pak je buurman, pak je buurvrouw en maak er wat moois van!" Lisse is kennelijk nog lang niet moe van alle activiteiten in het kader van haar achthonderdste verjaardag want er werd geen moment geaarzeld. Het publiek veerde op om mee te dansen op de toegift 'Everybody need somebody'. Taco Veldstra schrijft boek over anti-stress training ikkan wel dit doen." Hij gaat rechtop i, trommelt met een pathologische uit- op zijn borst en slaakt het man- ran de verlichte manager: „Tsjakkaa!" ik daarna zo ben..." Terugval in oei met het hoofd op diep depressief, heb ik daar dan aan?" Veldstra veert op. leb je op tv gezien hoe Emile Ratelband iet Vroon elkaar in de haren vlogen? was dat zonde zeg. Oh wat was dat le De manier waarop zo'n briljant man roon zo te kakken werd gezet. Terwijl ituurlijk he-le-maal gelijk had. Die Ra nd heeft dan pas laatst bekend dat zijn jes gelul zijn. Dat wisten we natuurlijk Wat ik van dat soort feel good goeroes "lees dat maar in mijn boek." citaat uit 'Tacoyo, Anti-stress trai- Legio zijn de therapieën, sekten en nes die beweren door een trucje toe te tn de absolute verlichting te bereiken. maar lang genoeg op ons hoofd gaan i, 'ohm'prevelen, bndlen als een leeuw, ien als een vuurvogel, dan is het instant ina binnen ons bereik.(..)De euforie het eerste succes is van korte duur en op lange termijn plaats voor een ge- Het is een lange weg van gymles in een grauwe onverlichte loods tot ontspannen op Shostakovich's tweede pianoconcert. Taco Veldstra (53) was drie jaar lang leraar lichamelijke opvoeding op een school waar hij onder erbarmelijke omstandigheden moest werken. Gevolg: chronische stress. Maar hij is er als gereïncarneerd uitgekomen, liet voetballers stretchen op de Carmina Burana, slaat voortaan bij tennis de ballen van zich af en schreef een boek over anti-stress training, 'Tacoyo'. Lichaamsbeweging als therapie. „Ik denk dat een crisis het allerbeste is dat een mens kan overkomen. Als de weg geasfalteerd is, val je alleen maar inslaap." FOTO DICK HOGEWONING stress aanhoudt en je niet meer de kans krijgt om op te laden, dan wordt het gevaar lijk." Een voorbeeld uit de praktijk. Veldstra werd in 1979 aangesteld als leraar lichame lijke opvoeding op een school met een ui terst autoritaire directeur. „Om de hele boel draaiende te houden had ik alleen een zak met ballen en een onverlichte loods tot mijn beschikking. Verder helemaal niks. Een vreselijk deprimerende toestand. De leerlingen pikten het niet en ik nam maar genoegen met de situatie om de arbeidsver houdingen niet onder druk te zetten. Je wordt dan gemangeld tussen directie en leerlingen, een zogenoemde sandwichposi- tie. Iets waar veel managers tegenwoordig last van hebben. Als dat te lang duurt dan wordt de stress cumulatief. Uiteindelijk was ik drie jaar lang op non speaking terms met de directeur." Tot overmaat van ramp zat hij in die pe riode ook nog in een echtscheidingsproce dure. „Je moet je voorstellen dat je dan op twee fronten faalt; je werk en je huwelijk. Wat blijft dan over? Je vrije tijd. Ik probeer de compensatie te vinden in tennis. Je hob by gaat dan een enorme rol voor je ego spe len. Ik moest - bij wijze van spreken - meteen tenniskampioen van de wereld worden. Dan raak je écht overspannen." Maar het is nu allemaal achter hem. Zover dat hij zichzelf bijna als case-studie behan delt. De destijds gedesillusioneerde gymle raar, zit tegenwoordig net zo lekker in zijn vel als in zijn joggingbroek en slippers. Als hij over zijn eigen fouten praat, heeft hij iets van de amicale leraar die vroeger het beste met je voorhad en in elke oogopslag een poging tot begrip wist te vangen. Hij belandde na de scheiding en het grimmige gymconflict in de reguliere psy chologische dienstverlening. Maar na drie of vier sessies bleek het niet te baten. En toen was er autogene training: zelfhypnose aangeboden door een sportpsychiater. In de jaren zeventig had hij al ervaring met een scala van oosterse technieken. „Noem het maar op, ik heb zo'n beetje alles gedaan; begin jaren zeventig transcen dente meditatie, zazen, yoga, kundalini: schudmeditatie om de doorbloeding te ver beteren." Nieuwsgierigheid was het en later een duidelijk omschreven doel die hem dreven: Tacoyo. „Ik wilde een training ontwikkelen die zowel fysiek als mentaal de beste fitheid opleverden. Het was meer dan mijn vak. Het was de zingeving van mijn bestaan. Daarom putte ik uit al die technieken" Is dat niet een beetje New Age shoppen, je supermarktkarretje volladen met aller hande exotische esoterica? „Je moet wel be seffen dat ik niets zomaar heb opgenomen. Ik heb alleen die elementen in Tacoyo ver werkt die aanslaan bij de cursisten en aan sluiten bij onze gedachtenstructuur. Dingen die werken. Kijk, wij als westerlingen willen resultaat voelen. Zen meditaties waarbij leerlingen moeten mediteren op een irra tioneel raadsel zoals: „luister naar het klap pen van èèn hand..."Daar kunnen wij niks mee. En wat al die verschillende technieken betreft zei niet iemand zo'n tweeduizend jaar geleden al: „Onderzoek alles en be houdt daarvan het goede."? Jezus Christus als voorloper van het post modern spiritueel eclecticisme? „Ook het christendom kent mantra's als 'ave', 'amen' en hallelujah'. Ik heb ook zo'n beetje alle christelijke scholen doorlopen. Maar ik heb niets gevonden waar ik me volledig bij kan aansluiten." En de boekenkast beaamt dat stilzwij gend: een voorliefde voor Nietzsche („Ik sluit me helemaal aan bij zijn uitspraak: „Er is meer verstand in uw lichaam dan in uw beste wijsheid."), Fritjof Capra, Sartre, Krishnamurti (zijn mijn ouders aanhangers van geweest) en alle inzichten en werkboe ken van James Redfield. De man die na het succes van De Celestijnse Belofte boeken afscheidde als waren het Hollywood sequels „Ja, hij overdijft wel een beetje." Taco Veldstra geeft nu vier keer in de week Tacoyo training. Onder andere bij de universiteit Leiden. Hij heeft in totaal 4000 cursisten en vijftien franchisenemers die verspreid over heel Nederland cursussen geven. Zijn huidige vrouw, vijftien jaar gele den ontmoet, regelt de organisatie. Hij zelf heeft als één van de grootste wapenfeiten de voetbalclub MW nog laten stretchen op de Carmina Burana. Na het 'Oh Fortuna' la gen alle 22 spelers helemaal stil en onder de indruk op de grond. Hij doet het nu wat rustiger aan. Vroeger ging hij elke ochtend joggen. Nu nog spora disch. Hij staat nog wel om zeven uur op. heeft zijn ontbijt om half acht klaar en gaat dan in de duinen zitten of een boek lezen in de tuin. „Een goed boek of gesprek geeft je ook een mystieke ervaring." Daar heeft de hond op dit moment geen boodschap aan. De afgelopen tien minuten heeft hij onvermoeibaar met een groene tennisbal in zijn bek tegen zijn baas ge duwd om hem daarna demonstratief voor zijn voeten te laten vallen. Baasje gaat over stag. Slippers worden verruild voor kaplaar zen. We gaan de Katwijkse duinen in. Het huis, op een rustige heuvel die ver boven al le stadsdrukte staat, is op een steenworp af stand van de zee. „Ik heb om drie redenen dit huis gekocht; locatie, locatie, locatie." Het is een dag vol adembenemend na tuurgeweld dat doet vermoeden dat het pad der verlichting wellicht door de duinen leidt. De zee buldert en de wind gaat zo te keer dat een gedachte al verwaaid is voor dat je hem hebt kunnen formuleren. En het petje op het tanige hoofd van Veldstra lijkt elk moment voor de vrijheid te gaan kiezen. „Ik ga nu misschien iets heel raars zeggen- ...maar volgens mij is mystiek techniek ge worden. Omdat mensen niet meer op na tuurlijke wijze tot meditatie komen moet je het ze aanleren. Ik had vroeger een oom die 's middags in een stoel ging zitten en ge woon hardop voor zich uit ging filosoferen. Noem het mediteren noem het relaxen of innerlijke reflectie dat maakt niet uit. Maar die man had een hele natuurlijke manier van ontspannen, die wij hier in het westen tegenwoordig ontberen. Daarom is die hele New Age beweging ook zo in zwang. Men sen hebben behoefte aan die reflectie." Hij denkt even na. „Als we meer tijd zouden nemen voor inkeer en diepe ontspanning dan zullen we ook meer aandacht kunnen geven aan onze naasten en relaties." En hij mag gelijk de daad bij het woord voegen als een speelzieke golden retriever blaft naar de gifgroene tennisbal in zijn hand.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31