Toerisme O PIJLTJES 166 r i KEI jBHTICH Ti Openluchtmuseum Voor het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem isi terstop officieel begonnen. Bij wijze van proef echter i< gattractie deze maand elke zondag geopend van 10 tol uur. Alle gebouwen zijn toegankelijk, de trams rijden e de klederdrachtenexpositie is verlengd. Bovendien zijn tra activiteiten, variërend van midwinterhoornblazen tc bezoek van Sinterklaas (op 20 november). Oude steden Onlangs verscheen de vierde gratis activiteitenkalende 'Steden herleven'. In dit samenwerkingsverband organ meer dan honderd oude steden en stadjes exposities, i jes en culinaire wandelingen. De kalender, met tips va maanden november en december, is gratis verkrijgbaa WV- en ANWB-kantoren. 9 Anton Pieck In het Veluws Museum Nairac aan de Langstraat 13 in veld hangt tot en met 30 januari werk van Anton Pieck tentoonstelling 'Winters van toen. Taferelen van Anton zijn zowel originele tekeningen als reproducties te zien schetsontwerpen en het uiteindelijke resultaat naaste hangen, worden verschillen en nuances zichtbaar en k bezoeker een indruk van de werkwijze van de Haarlem: kenleraar. Ook zijn er boekillustraties, tegels, een pren kaartenverzamelingen een aantal levensgrote taferelei zien. Informatie: telefoon 03 42 - 41 56 66. Midas Dekkers Langlaufers. Ruim honderd kilometer Loipe 'sporen' door Goms in Zwitserland. Een treintje zorgt voor vervoer en verbinding, en de mogelijkheden zijn groot in het gebied dat mede-kandidaat is voor de Winterspelen van 2006. Een impressie. Boven op de berg vraagt de gids wat de leden van de groep ervan vonden. „Das war einmal und nie wieder. Eens, maar nooit meer", roept een Hollandse vrouw in het gezelschap, vanachter een wijntje en een stuk gedroogd gemsvlees. Ze is op haar jas in de sneeuw gaan zitten, 'uitgeput' van de inspan ning. Drieënhalf uur klimmen op sneeuwschoenen hebben haar gekraakt en nat en weer barstig gemaakt. Vlak voor de top van de 2064 meter hoge berg nog, wilde ze afhaken. „Ze brengen die lunch maar hier", had ze uit de hoogte geroepen. Maar Albert, een stoïcijnse ge pensioneerde Belg, was er in ge slaagd haar naar de spits te pra ten, waar groep en gids wacht ten. De groep: een bonte verzame ling toeristen op wintersport in Zwitserland. De gids: Medy Hischier uit het dorp Oberwald, die het gebied als geen ander kent en 'tot 15-20 graden onder nul' in overhemd langs de uit dagende natuurpaden trekt. Het gebied: Goms in het kanton Wallis, een stukje authentiek Zwitserland dat op ruim 1300 meter boven de zeespiegel van een bijna 'bovenaardse' schoonheid ligt te zijn. Er is zowel 's zomers als 's win ters veel te doen en te zien, daar op dat nog relatief onbekende brokje vakantiewereld om zoomd door machtige bergreu zen als Eggishorn, Fiescherhorn en Finsteraarhorn. West-Euro pa's langste gletsjer ligt er (de Grosser Aletsch Gletscher, een 24,7 km lange ijsstroom) aan de achterkant van de top van de Jungfrau, die aan de voorkant door een trein genomen wordt. In de warme maanden kun je er onder meer mountainbiken, pa- ragliden en raften op de Rhone die hier ontspringt en dus nog jong is. Of je kunt er dorpen be kijken als Münster en Emen, een van de best bewaarde histo rische plekjes van Zwitserland. Pittoreske plaatsen met bejaar de barokke kerken en kapellen - Goms heeft er 70 - grauwe ge vangenissen, grimmige galg- plekken op hellingen en huizen van het aparte larikshout, dat geen behandeling behoeft maar vanzelf bruin wordt en 'duizend jaar goed blijft'. In het nabijge legen Grengiols groeit op de ak kers bovendien de enige wilde tulp ter wereld. WERELDWIJD WEG Het Internet Is een onuitputtelijke bron van informatie, ook voor reizigers. De komende weken wordt in deze rubriek steeds een stad behandeld die voor toeristen aantrekkelijk is. Madrid mag dan door de kenners de meest bruisende stad ter we reld worden genoemd, op Internet is daar niet zoveel van te mer ken. De hoofdstad van Spanje komt er eigenlijk nogal bekaaid van af. Diverse websites die Madrid tot onderwerp hebben omvatten niet veel meer dan een flinke lap tekst, dus de interactiviteit is ver te zoeken. En als een Madrileense wizz-kid dan toch de moeite heeft genomen om zijn stad in de virtuele etalage te zetten blijkt de website meestal geheel Spaanstalig, hetgeen toch niet de be doeling kan zijn als je buitenlanders wil loldcen. De Expedia-website van Microsoft voorziet in wat nuttige infor matie, maar erg uitgebreid is het allemaal niet. Bovendien heeft de maker van de site enkele ongelukkige kleurencombinaties geko zen, waardoor tekst soms heel lastig te lezen is. De Guide to Madrid is simpel en snel. maar ondiep. Het is leuk om te weten dat er 54.000 winkels in Madrid zijn, maar het was nog leuker geweest om op kaartjes te zetten waar ze te vinden zijn en wat er zoal wordt verkocht. De Online Guide to Madrid is niet meer dan een wat rommelige verzameling van hondenden links, maar wie goed zoekt kan hier in ieder geval museums, restaurants, ambassades en banken terug vinden. Tenslotte is er nog een website gewijd aan het belangrijke Prado Museum, en dat is in ieder geval interessant voor mensen die toch al niet van plan waren om veel meer dan dat te gaan bezoeken in Madrid. expedia.msn.com/wg/places/spain/madrid www.munimadrid.es malika.iem.csic.es7grant/madri.html www.mcu.es Als het kouder wordt, herschept de natuur de streek in een para dijs voor skiërs, snowboarders, sneeuwschoenlopers en vooral voor Langlaufers. Op de lange latten, via 100 kilometer Loipe, langs twaalf dorpjes die - naast hun eigen 'huisberg' - elk wel iets speciaals hebben. Het is een Langlaufluxe die slechts zelden wordt aangetroffen in winter sportgebieden. Rode draad in het geheel: de Furka Oberalp, een treintje dat zich vanuit Brig via Fiesch als een soort skilift op wielen langs de Loipes tussen Niederwald en Oberwald kronkelt. De lang zaamste sneltrein ter wereld, een uitlopende vlek in een schilderachtig panorama. De lo comotief kondigt de komst aan met een fluitsignaal dat de her innering aan verloren jaren op roept. De stationnetjes bezitten een eenvoud die nog recht streeks uit die ver verleden tijd stamt en zijn soms niet meer dan veredelde boerenschuren. ('Druk op deze knop om de trein te laten stoppen'). Alleen de passagiers zijn over het alge meen van de tweede helft van deze eeuw. Ze stappen overal in en uit - dikwijls zo vanuit het getrokken spoor - met hun glanzende ski's, gekleed in snel le langlaufpakken, onder zonge bruinde Milka-koppen. Ze laten zich naar het volgende stukje Loipe vervoeren of gebruiken de FO, zoals de trein ter plekke wordt aangeduid, als bezemwa gen op weg naar hotel of pen sion. Over de accommodatie kan nie mand iets te klagen hebben in de regio, waar Nederlandse art sen hun jaarlijkse congres be leggen. De dokters dragen op die manier bij aan de ruim een miljoen overnachtingen die worden geboekt in de witte dan wel groene wereld tussen Fiesch en Oberwald. Fiesch zelfheeft een apart vakantiedorp als aan vulling op de talloze vakantie woningen en de 66 pensions en hotels. De klant is er nog echt koning. Geheel volgens de principes van Cesar Ritz, die er geboren werd. Vanuit Niederwald, een gehucht De pronkkamer van Wallis. Zo afficheert Goms zich in de vakantiegidsen. Het noordoostelijk gedeelte van het Zwit serse kanton zegt daarmee niets te veel, want het heeft z'n oorspronkelijkheid in alle opzichten behouden. Ondanks 150 jaar (zomer)toerisme. Dat is te zien in de authentieke dorpen en vooral in de 70 kerken en kapellen die het sterk religieuze gebied telt. Het land aan de jonge Rhone, de rivier die er in de bergen ontspringt, is gemakkelijk te bereiken. Met de auto (via Bazel en Brig) en met de trein. De Alpen Expres rijdt tot Brig en vandaar kan de Furka-Oberalp worden genomen. In de winter staat de regio geheel in het teken van de Langlaufer, die er zijn hart kan ophalen op ruim 100 km optimaal geprepareerde Loipes in verschillende moeilijk heidsgraden. Alpine-skien en snowboarden behoren eveneens tot de mogelijkheden op bijvoorbeeld de Fiescheralp (boven Fiesch), in Bellwald en in Ernen. Maar het Langlaufen is en blijft dé sport in het Goms. Mede dankzij de Furka Oberalp die spoort naast de sporen en voordelige dagkaar ten aanbiedt. Een Loipepas (circa 42 tot 52 gulden voor een weekkaart en 10 gulden voor een dagkaart) is ver plicht. Naast het sneeuwschoenlopen (tussen de 65 en 70 gulden voor een dagtour), allerlei rondleidingen door de minidorpen en het jaarlijkse muziekfestival in Ernen, pronkt Goms met nog een paar bijzondere attracties zoals een ontbijttrip in de gondelbaan Fiesch-Eggishom en een tocht met die gondelbaan naar de zonsopgang op de Eg gishorn. Meer informatie: Zwitserland Toerisme, telefoon 020 - 62 22 03 3. met 75 inwoners waar een pla quette zijn geboortehuis mar keert en een standbeeld te zij ner nagedachtenis is neergezet, trok hij als vijftienjarige via Brig naar Parijs. De jongste van der tien kinderen werd een van de vele 'Auswanderer' die vertrok om aan de bergarmoede te ont snappen. 'Te voet', zoals het verhaal wil, om in de Franse hoofdstad ten slotte zijn be roemde hotels te gaan runnen. Met koningen als klant. Hij was de eerste hotelier die al hun wensen vervulde en had om die reden meer mensen aan het werk om de suites te ver bouwen, dan dat hij gasten had. Het heeft hem weinig geluk ge bracht: de man is in 1918 op 68- jarige leeftijd totaal gedemen teerd gestorven. Maar zijn on dernemingszin en onbeperkte service leven nog altijd voort onder het vanouds 'dienstbare volk' van Untergoms en Ober- goms. Niet voor niets kwamen Paus Pius de Twaalfde en Goethe er logeren in hun tijd. Tegenwoordig hebben ze er al les, voor iedereen. „Het hele ge zin kan hier terecht," meldt An dreas E. Allenspach, manager van Goms Tourismus, in een wervend praatje. „Van groot moeder tot kleinkind. Oma kan gaan winterwandelen, de ou ders kunnen langlaufen of ski- en, de kinderen kunnen snow boarden en de baby kan op de slee mee." Probleem is alleen dat nog lang niet iedereen de attracties van Goms kent. Maar dat gaat ver anderen. Met een bundeling De 'Rode Draad' in het Obergoms is de skilift op wielen, de Furka Oberalp. Een paradijs voor Langlaufers. FOTO'S PAUL DE TOMBE van de dorpskrachten en het binnenhalen van een paar on derdelen van de Olympische Winterspelen in 2006. „Zermatt, Montana, Saas Fee, dat waren de plaatsen die genoemd wer den als het over Wallis ging. Nu is ook Goms een machtsfactor aan het worden", beweert Al lenspach. Hij en zijn medewer kers in de dorpen scharen zich dan ook van harte achter de kandidatuur van Sion, die ge beiteld staat in de sneeuw van Goms. In de hoop het langlau fen en de biathlon binnen te ha len. Traditie op langlaufgebied is er genoeg. In Obergesteln woont en werkt bij voorbeeld Koni Hallenbarter, die als Langlaufer onder meer drie Olympische Spelen meemaakte (1980, '84 en '88). Zijn mooiste triomf: de winst in de Finse Wasaloop. Hij heeft er een apart bord aan overgehouden, dat nu naast het terras van zijn sportzaak annex bar 'waarschuwt' voor overste kende elanden. Hallenbarter, 44 inmiddels, runt op de nabijgele gen Sonnenloipe ook de lokale langlaufschool en ziet toekomst in de al lang niet meer 'belegen' sport. „De enorme ontwikkelin gen van de laatste twintig jaar, vooral rond het skaten, hebben jongeren geactiveerd te gaan Langlaufen. Maar ook als 75-ja- rige kun je dit nog leren." Voor alles is tenslotte een eerste keer. Ook voor het sneeuwschoenlopen, dat de laatste jaren onverwacht klimt in de belangstelling. Zo hebben zich vijftien personen gemeld voor een niet geplande dagtocht op het mattenklopper-schoeisel waar indianen voor het eerst mee wegliepen. „Ach, das ist ein bisschen spazieren", meldt gids Medy Hischier bij zijn hotel Ahomi in Oberwald laconiek. „Zelfs een kettingrokende vrouw van 75 heb ik heen en weer gebracht. Kan allemaal best, want het is een beetje wandelen en genieten van de natuur. Je loopt langs plekken waar je met ski's niet komt en je maakt weinig geluid. Dus de kans is groot, dat je ook nog wat wild ontmoet." Het 'beetje wandelen', veran dert na een uur echter in een klimtocht over steile sneeuw vlakten, langs adembenemende vergezichten in staalblauwe luchten. Het enige stukje wild dat de zwetende groep die dag te zien krijgt, is van de gedroog de gems bij de lunch - en op de terugweg springen de zenuwen bij een paar leden trampoline. Sommige hellingen kunnen ze vanwege de stijgingsgraad niet aflopen en de alternatieve wijze van afdalen (zittend of liggend) lijkt nog het meest op rodelen zonder slee. 'Textiel bremsen', wordt dat in de Alpen genoemd. Stuiterend suizen met een hoog adrenaline-gehalte. Het is een aparte en vooral nat te ervaring. Maar zelfs bij de vrouw die boven buiten adem was, daalt de tegenzin. Eenmaal terug bij het hotel, spreekt ze (onbewust misschien) andere taal. „Es war ein einmaliges Abenteur." Een uniek avontuur. „Waaruit bestaat een mens? Voornamelijk uit water. D je vijftig potten thee van zetten. Een potje suiker is bijj verd. Verder zit er genoeg koolstof in voor 9000 potlod lium voor een rol klappertjes, vet voor zeven stukken a (sommige mensen meer) en kalk om een kippenhok m witten. Al die rommel bij elkaar kost bij de drogist een tientjes. Geen wonder dat je lichaam snel slijt." En zo pert Midas Dekkers maar door in de tentoonstelling 'Pi werk: 40 klachten aan de Schepper' die tot en met 3], te zien is in het Noordbrabants Natuurmuseum aan de laan 434 in Tilburg. De schrijver-bioloog neemt een h( reeks lichamelijke gebreken en tekortkomingen op zijr de cynische wijze onder de loep. Dekkers illustreert zij streekse vragen aan de Schepper met soms bizarre obj zoals protheses van een blindedarm, een blaas en zelf maagdenvlies. Informatie: telefoon 013 - 53 53 93 5. Iral Oude schepen Een samenwerkingsverband tussen de Batavia-werf er Nederlands Instituut voor Scheeps- en onderwater Are gie (NISA) moet begin volgend jaar leiden tot de opzet een Nationaal Scheepshistorisch Centrum. Het nieuwi urn in Lelystad gaat aan de hand van scheepswrakken vondsten een beeld geven van de scheepsarcheologie scheepshistorie. Met de tot en met 10 januari durendf toonstelling 'Oude schepen, nieuwe plannen' loopt de via-werf aan de Oostvaardersdijk in Lelystad nu al voor het project. Wrakvondsten, foto's, maquettes, informa den en modellen laten de bezoekers kennismaken me tiviteiten van het NISA. Informatie: telefoon 03 20 - 26 14 09. Mondriaan-arrangement 'Tachtig miljoen zien en twee nachten slapen voor nog snip'. Onder dat motto biedt het City Hostel Den Haag luxe-herberg van de NJHC - een Piet Mondriaan-arrani Aanleiding is de heropening van het Haags Gemeentel en de spraakmakende aankoop van het schilderij 'Vict Boogie Woogie'. Het arrangement kan tot eind 1999 v geboekt. Prijs: 99 gulden (kinderen 3 t/m 10 jaar 70g inclusief twee overnachtingen op een 2-, 3- of 4-persc mer, ontbijt, een tweegangendiner en entree tot het H Gemeentemuseum. Informatie en boekingen: telefoon 070 - 31 57 88 8. Ik heb iets met duinen. Vooral in de herfst, als 'het dm hoeken der bosschenHet citaat is van Herman Gortei onopzettelijk gekozen. De socialistische dichter woond lang in een duingebied tussen Bergen en Egmond dat brande Panwordt genoemd. Z'n huis staat er nog. Toen ik m 'n vrouw leerde kennen, wandelden wij er - de strenge winter van '62T63 - bijna elke zondag, 's Od leerde ik snel een paar regels van Gorter uit m'n hoofd De wereld is goud en geel...die ik 's dan middags - ai ning van de poëet in zicht kwam - vol vuur declameer bronvermelding. Dat wel. 'tis in 'De Verbrande Pan'niet meer zo stil als vroeger, er loopt zo'n paaltjes-met-pijltjes-route langs. En dier zijn me - vooral in de weekeinden - veel te druk. Nedei die over paaltjes-met-pijltjes-routes wandelen, hoor je verre aankomen. Net als hun vrolijk keffende honden. In de omgeving van het Elzenbos, een midden in de Sc duinen gelegen stukje wildernis, wemelde het vroeger hoorns. Met m'n kinderen keek ik vanaf een bankje op dagochtenden vaak ademloos naar deze trapezewerke woud. Gloeiendbruine vegen, die van kruin naar kruii dieratsch, ratsch, ritselend tegen loodrechte stammen ten. Ze speelden altijd krijgertje leek het wel. Vooral al kwam. Maar nu heeft Staatsbosbeheer twee paaltjes-n tjes-routes langs hetElzenb L t z En zijn de eekhoorns verdw als hun prachtige, veelal va maakte bolle nesten, hoog i I t S van een den. Waar ze naar verhuisd, heb ik nog niet ki dekken. En dat zit me dwat Door de paaltjes-met-pijltjt leerden veel mensen de nat nen. Maar de natuur ook n sen. Té vaak is dat verkeerd

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 30