t Grote groep asielzoekers vanaf woensdag op straat OnzeToplO Binnenland ieuwe voorzitter CDA Kinderen bouwen eigen droomhuis Truc Bouterse heeft weinig kans van slagen Topondernemers gaan ontspannen met eigen veiligheid om CDA'er: 'Ademanalyse als startonderbreker Netelenbos: Stoptreinen schrappen op oost-westas 1.69 99 .98 .90 1.99 1 29 .99 .99 .25 .99 Lag (AG 16 NOVEMBER 1998 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensti oetballer voor rechter Een 23-jarige zaalvoetballer die vrijdag een scheids- jn Obdam mishandelde, moet zich binnenkort voor de verantwoorden. De politie heeft hem gisteren na een be- 5 heengezonden. De 23-jarige scheidsrechter uit Alkmaar arschijnlijk na het weekeinde het ziekenhuis verlaten, t een zware hersenschudding aan het incident overge- De Alkmaarse speler van Indri Vloeren ging tijdens een iel in Obdam volkomen door het lint toen hij een tijd- ntwee minuten kreeg opgelegd. Hij sloeg de arbiter en den hard in het gezicht. Toen deze viel, kreeg hij nog is stroom voor straatmuzikanten De gemeente Delft wil op alle pleinen in de binnenstad «stroomvoorzieningen aanleggen voor straatmuzikanten re artiesten. Zij kunnen de stekkers van hun geluidsin- of lichtshows gratis in de gemeentelijke stopcontacten Dat staat in een voorstel van het Delfts Actie Plan Toeris- gemeente hoopt met de gratis stroomvoorzieningen tiesten te verleiden tot een optreden in de Prinsenstad gezelligheid in de binnenstad te vergroten. gewond door kogel uit schietpen ort» Een 3-jarig meisje is vrijdag in Amersfoort gewond door een kogel uit een schietpen, die afging toen het wa de zak van haar vader viel. De kogel schampte het meisje ien hoofd. De vader bracht het kind naar een ziekenhuis, irdag besloot de politie in te lichten. De 41-jarige vader is mden. Het meisje is inmiddels weer thuis. De vader trklaard dat hij de schietpen had gekregen. Volgens de iad het schot, ondanks het kleine kaliber van het wapen, kunnen zijn. Schietpennen vallen onder de Wet Wapens itie. De pennen zijn meestal niet voorzien van een bevei- n kunnen daarom bij vallen of stoten zomaar afgaan. idstichting bij woning pedofiel am» Bij een woning van een 69-jarige man in Amster- jisteravond brand gesticht. De man is eerder verscheide- jn veroordeeld wegens misbruik van jongens. De schade iperkt tot een geblakerde deur. De brandweer was vlug tse en bluste het vuur. Buurtbewoners willen dat man Zij zijn ongerust sinds een recente tv-uitzending over iden van de man. Veel buurtbewoners vrezen dat de 69- ich aan hun kinderen zal vergrijpen. Er zijn al handteke- verzameld om de man gedwongen te laten verhuizen. n mensen dakloos door brand IAM Door een brand vanochtend in een woning aan het aplein in Amsterdam-Noord zijn zeven mensen, twee senen en vijf kinderen, dakloos geraakt. Niemand raakte i Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend, al edt de brandweer wel dat er sprake is van brandstichting, ndweer had de uitslaande brand snel onder controle, Dn niet voorkomen dat de woning onbewoonbaar raakte, d roners zijn na een kort controlebezoek aan het ziekenhuis ilieleden ondergebracht. Twee van de drie aanwezige kat- i' iet huis zijn door de brand omgekomen. i, trachter vrouw blijft slapen De politie in Wageningen heeft gisterochtend een e man uit die plaats aangehouden die een 30-jarige ou hebben verkracht. De man lag tijdens zijn arrestatie tapen in het bed van zijn slachtoffer. De verdachte pro- y kort na middernacht een ruit in te slaan bij de vrouw. Hij af nadat de gealarmeerde politie was gearriveerd, maar gisterochtend terug naar de woning. De man trapte de ■r in en liep regelrecht naar de slaapkamer. Daar ver hij de vrouw en viel vervolgens in slaap. er steekt dochter dood Een 38-jarige man uit het Gelderse Culemborg heeft liddag in Amsterdam zijn 13-jarige dochter neergestoken, chtoffer overleed kort daarna in het ziekenhuis aan haar dingen. De vader is aangehouden in Wilnis. Het meisje de aan de Amstelveenseweg toen er naast haar een auto Haar vader stapte uit, liep op zijn dochter af en stak ver- »op haar in. Na zijn daad vluchtte de man. In Wilnis bel- lan bij onbekende mensen en vertelde wat hij had ge- ij alarmeerden de politie. Het is nog onduidelijk waarom ïzijn dochter heeft aangevallen. Zij woonde al langer dan rniet meer thuis en verbleef in een opvanghuis in Am- Marnix van Rij dt de nieuwe voorzit- etCDA. Hij volgt Igers op die komend [treedt. Het partijbe- n het CDA moet de cht van Van Rij nog iren. Van Rij is voor- ide CDA-fractie in de leraad van Wasse- is als fiscaal jurist men is sinds 1986 voorhetCDAin ir. Van 1990 tot hij wethouder, met Ijs, verkeer en cultuur •rtefeuille. Hij was aar de jongste wet- it de Wassenaarse lenis. Onlangs kwam og in het nieuws met •tel om een onder oen naar de moge- an een fusie tussen aren Voorschoten. e over dat onderwerp eL;- -_A- I november door de ad ondersteund. CPD'HARRY VERKUYLEN Vluchtelingenwerk en Leger des Heils stoppen met noodopvang Ongeveer 150 asielzoekers komen vanaf woensdag mo gelijk op straat te staan. Het gaat om mensen voor wie een zogeheten Dublin-claim geldt: voordat zij in Neder land aankwamen, vroegen zij al asiel in een ander EU- land. De asielzoekers, met name Bosniërs, moeten een besluit van de immigratie en naturalisatiedienst (IND) af wachten in welk Europees land hun asielaanvraag uitein delijk moet worden behandeld. arnhem anpOplopen. Vorige maand bepaalde Zo willen de Europese landen staatssecretaris Cohen van jus- voorkomen dat asielzoekers titie dat de regering niet langer gaan 'shoppen' in Europa. De opvang verzorgt voor deze 'Du- uitzoekprocedure van de IND blin-claimanten'. Vluchtelin- kost officieel drie maanden, genWerk en het Leger des Heils maar ze kan tot acht maanden hebben daarop deze mensen verspreid over Nederland opge vangen. Maar zij stoppen die opvang vanaf woensdag, omdat zij zelf ook de noodopvang niet meer aankunnen. Vluchtelingenwerk is woe dend over de maatregel van Co- hen. „Deze mensen worden ge dwongen om de illegaliteit in te gaan, terwijl ze gewoon legale asielzoekers zijn. Maar voor hen is er geen huisvesting, geen geld, geen eten, geen medische zorg. Ze mogen niet werken. Hoe moeten ze zich redden?", vraagt I. Gijsbers, medewerker ster van Vluchtelingenwerk Arnhem zich af in het tv-pro- gramma 2Vandaag. Namens twee van de betrok ken asielzoekers heeft advocaat mr. K. Peper een geding tegen de Nederlandse staat aange spannen om opvang alsnog af te dwingen. Ook de Tweede Kamer is niet blij met deze maatregel, die is genomen in verband met het tekort aan opvangcentra voor asielzoekers. Maar volgens D66- Tweede Kamerlid Dittrich wor den de claimanten wel opge vangen als het om noodgevallen gaat, zoals alleenstaande vrou wen met kleine kinderen of hoogzwangere vrouwen. Amsterdam „Ik wilde gewoon een paalwoning bouwen." De woorden van de 10-jarige Marcel- la uit Blaricum hadden uit de mond van architect Piet Blom kunnen komen, verklarend waar om hij destijds in Rotterdam en Helmond zo voortvarend aan de slag is gegaan. Marcella deed gis teren met nog zeshonderd andere kinderen in de Beurs van Berlage mee aan een bouwproject, dat de stichting Bouwen in de Beurs had georganiseerd. „Paalwoningen zijn grappig. Dan kun je naar bui ten met de glijbaan." Zestig pro fessionele architecten, met oranje bouwhelm op, verleenden hand en spandiensten aan de jeugdige bouwmeesters zodat die maxi maal hun fantasie konden uitle ven. FOTO CPD PHIL NIJHUIS Komt het er nog van: een strafproces in Den Haag tegen de voormalige Surinaamse le gerleider Desi Bouterse? Het openbaar mi nisterie zegt er alle vertrouwen in te heb ben. Maar nog altijd is het gerechtelijk vooronderzoek niet afgerond. De dagvaar ding om terecht te staan wegens drugshan del en witwaspraktijken had in april al de deur uit zullen gaan. Nu houdt Justitie het op begin volgend jaar. Er is vorige week wel een dossier van tienduizenden pagina's processen-verbaal aan de advocaten van Bouterse en zijn drie medeverdachten overhandigd. Volgens de laatste planning kan het gerechtelijk voor onderzoek in december worden gesloten, zodra de rechter-commissaris nog een aan tal getuigen heeft verhoord. Op zijn vroegst kan de rechtszaak tegen Bouterse dus in het voorjaar van 1999 be ginnen. Dat wordt dan waarschijnlijk een rechtszaak bij verstek, in afwezigheid van de verdachte. Tenzij Bouterse zich naar Ne derland begeeft of het internationale arres tatiebevel tegen hem alsnog tot aanhouding leidt. Dat valt echter niet te verwachten. Maar zelfs als het openbaar ministerie de aanklacht en het bewijs nog dit jaar hele maal rond krijgt, is een berechting in het voorjaar allerminst zeker. Suriname kan de zaak traineren door te weigeren een dag vaarding uit Nederland aan Bouterse te la ten betekenen. Bovendien kan zijn advo caat mr. A. Moszkowicz op allerlei manie ren voor vertraging zorgen. Hij heeft al aan gekondigd „een heleboel getuigen" te wil len laten horen. Tijd rekken is dus het parool van de ver dediging van Bouterse. De achtergrond van deze tactiek zou wel eens kunnen schuilen in het onlangs uitgelekte plan om Bouterse in Suriname voor de rechter te laten ko- onafhankelijkheid en zouden hem ook wel men. De Nederlandse justitie zou dan het eens kunnen veroordelen. Het lijkt hoe dan nakijken hebben op grond van het beginsel ook een onmogelijke opgave voor de Suri- dat volgens artikel 68 van het Wetboek van naamse justitie om een onherroepelijk Strafrecht niemand twee keer voor dezelfde eindvonnis, bijvoorbeeld vrijspraak c GUSSCHREUDERS juridisch medewerker feiten mag worden berecht. Heeft Bouterse eenmaal in Su riname een proces gehad, dan zou de Nederlandse rechter in dezelfde zaak niet langer be voegd zijn. De Surinaamse oud-minister van justitie, mr. A. Haakmat, te genwoordig advocaat in Am sterdam, voorspelde in NRC Handelsblad „dat de Surinaam se strafzaak tegen Bouterse al lang zal zijn afgesloten voordat de Nederlandse tegen hem goed en wel op gang is geko men". Ook andere juristen, zoals de bekende strafpleiter mr. G. Spong, zien in de list om Bouterse in Suriname te berechten een serieus te ne men verweer. Het gaat duidelijk om een juridische truc. Daar kan de nodige verwarring mee worden gezaaid, maar uiteindelijk gaat de vlieger niet op. Eerst zal Bouterse in Suriname als verdachte moeten worden aangemerkt. Dan kan hij toch moeilijk adviseur van staat blijven, zou men denken. Vervolgens moet het openbaar ministerie in Suriname zich ertoe lenen een showproces te organiseren. Om die reden zouden de vrienden van Bou terse enkele politieke benoemingen in de top van de Surinaamse justitie en rechterlij ke macht hebben doorgedrukt. Desondanks blijft het een gok. Bouterse loopt het risico dat de Surinaamse rechters weigeren het spelletje mee te spelen. Zij hechten aan hun slag van rechtsvervolging, voor elkaar te krijgen voordat de Ne derlandse justitie haar dagvaar ding uitbrengt. Suriname maakt zich met een berechting van Bouterse weinig geloofwaardig als het blijft weigeren Nederland me dewerking te verlenen bij het onderzoek. Omgekeerd zal Ne derland ook geen reden zien mee te werken met de Suri naamse justitie door het straf dossier ter beschikking te stel len. Gesteld dat alles in Suriname verloopt volgens het scenario van Bouterse en zijn verdedigers, dan is het nog maar de vraag of de Nederlandse rech ter werkelijk niet meer bevoegd is. Dat is pas het geval als Bouterse in Suriname wordt berecht wegens precies dezelfde fei ten als waarvoor hij in Nederland wordt aangeklaagd. Dus niet alleen uitvoer van coke uit Suriname, maar ook invoer van co ke in Nederland en het witwassen van uit drugshandel verkregen gelden. Als klap op de vuurpijl is er dan nog het risico dat de Nederlandse rechterlijke macht uiteindelijk toch weigert een eventu eel in Suriname gevoerd proces als rechts geldig te erkennen. De kans dat Bouterse in Suriname terecht zal staan, is dus mini maal. De kans dat het Nederland gebeurt wordt intussen groter - maar wanneer, dat blijft de vraag. m/hoek van holland gpd Slechts in zijn algemeenheid kan ik zeggen dat Nederlandse ondernemers tamelijk ontspannen met het thema veiligheid omgaan." De beveiliging van topindustriëlen is een kleine markt in Nederland. De ad viezen worden door een zeer select clubje opgesteld. „Beveiligingsbedrij ven maken dergelijke plannen ook, maar die zijn niet onafhankelijk", zegt Kruijssen. „Dergelijke bedrijven roepen natuurlijk al snel dat een ondernemer vier bodyguards moet nemen. Dat le vert geld op. Wij adviseren slechts: de beveiliging zelf laten we aan andere bedrijven over. Daardoor kunnen onze klanten verzekerd zijn van een eerlijk en onafhankelijk advies." Tien jaar geleden gingen veel topon dernemers op cursus, herinnert Kruijs sen zich. De schrik zat er goed in na de ontvoeringen van Maup Caransa, Toos van der Valk, Freddy Heineken, de dochter van Unigro-topman Albada Jelgersma en, in 1987, Gerrit-Jan Heijn. Als reactie werd de beveiliging van an dere captain's of industry opgevoerd. Thuis, op het werk en onderweg. In trainingen kregen de ondernemer en zijn gezin les in de do's en de don'ts. „Ik kan me voorstellen dat menig onder nemer deze lessen na dit incident weer stevig in de oren knoopt", zegt de con sultant. Beveiliging is maatwerk, maakt de beveiligingsdeskundige duidelijk. „Be veiliging kan ten koste gaan van je pri vacy. De klant bepaalt hoeveel hij op dit punt wil inleveren. In Nederland gaat men daar nuchter mee om. De chauffeur, de secretaresse en het huis personeel vormen belangrijke schakels in een beveiligingsplan. En als de on dernemer de beveiligingsadviezen ook redelijk in acht houdt, is de kans op een ontvoering of vrijheidsberoving in Nederland gelukkig vrij wel nihil." Beveiligingstechnisch is president- directeur Cor Boonstra van Philips een bijzonder geval. Een even kostbare als geheime veiligheidsstrategie houdt misdadigers tot dusver op afstand. De steenrijke ondernemer onderhoudt een relatie met Sylvia Tóth, die als op richter en grootaandeelhouder van uit zendbureau Content enkele honder den miljoenen guldens verdiende. Ook voordat zij kennis kreeg aan de Philips- baas was het al ondenkbaar dat zij ge heel onbegeleid een avondje kon gaan stappen in Amsterdam. Eerder dit jaar ging Boonstra na ruim twintig jaar huwelijk van zijn echtge note Hansje Raatjes af. Of Raatjes afge lopen week het slachtoffer is geworden van mishandeling, of dat er mogelijk sprake was van een ontvoering, wordt door de politie onderzocht. Het enige dat vaststaat, is dat de vrouw vrijdag- Veilig Verkeer Nederland sceptisch eindhoven anp Europarlementariër P. Corne- lissen wil dat nieuwe auto's voortaan een ademanalyse apparaat aan boord krijgen, die zorgt dat de auto niet start als de bestuurder te veel ge dronken heeft. De CDA'er zei dat gisteren in Eindhoven, tij dens de derde landelijke her denking van verkeersslachtof fers. „Technisch is het niet moeilijk, financieel moet het haalbaar zijn", aldus Corne- lissen, die wees op het grote aantal verkeersslachtoffers in Europa. „Wekelijks gaat het om negenhonderd mensen. Elke week vergaat er een Tita nic." Veilig Verkeer Nederland verwacht niet veel van het voorstel. De vereniging wijst erop dat de bestaande appa raten nu alleen zijn bedoeld voor een kleine groep zware drinkers die in het verkeer naar verhouding veel brokken maakt. Ze zijn zeer kostbaar en sabotage is goed mogelijk door nuchtere voorbijgangers te laten blazen of een ballon met alcoholvrije lucht in het apparaat te laten leeglopen. Uit onderzoek is volgens WN bovendien gebleken dat de voorziening op de lange ter mijn niet of nauwelijks bij draagt aan de verandering van het leefpatroon van drin kers. Toch juist WN een experi ment met alcoholsloten toe. Het kan een nieuwe impuls betekenen in de strijd tegen zware drinkers in het verkeer. Zo'n proef heeft echter alleen zin als er sprake is van inten sieve specialistische begelei ding om de gebruiker van zijn drankprobleem af te helpen, meent WN. In de Amerikaan se staten Califomië, Oregon en Ohio mogen veroordeelde dronken rijders pas weer ge woon de weg op als ze in hun proefperiode een alcoholslot in hun auto monteren. Goederenver\'oer krijgt voorrang den haag rien polderman De Nederlandse Spoorwegen ontkomen er volgens minister Netelenbos van verkeer en wa terstaat niet aan om stoptreinen uit de dienstregeling te schrap pen ten gunste van goederen treinen. Het gaat om stoptrei nen tussen de Randstad en het oosten van het land. De be windsvrouw merkte dat vorige week op in het debat over de Betuwelijn en herhaalt dat van daag in een vraaggesprek met de Volkskrant. Wanneer Netelenbos gelijk krijgt dat goederentreinen stop treinen 'van de rails gaan druk ken' zou dat een nieuwigheid zijn in Nederland. Personentrei nen hebben hier, anders dan bijvoorbeeld in Amerika, voor rang boven goederentreinen. Volgens een woordvoerder van de NS onderstreept een en an der het belang dat haast wordt gemaakt met de aanleg van de Betuwelijn. Het is de NS niet duidelijk of Netelenbos de stop treinen in de bestaande dienst regeling bedoelt of om een ge wenste uitbreiding van de stop- treinendienst die niet door kan gaan omdat er meer goederen vervoer over de rails gaat. In de bestaande dienstrege ling heeft al een aantal stoptrei nen moeten plaatsmaken voor meer intercitytreinen. Die stop treinen konden niet worden ge handhaafd, omdat het goede renvervoer de daarvoor nodige ruimte op de rails in beslag ne men, aldus de NS-woordvoer- der. De minister gebruikte de uit spraken over de stoptreinen die het veld zouden moeten ruimen voor goederentreinen om haar pleidooi voor de Betuwelijn kracht bij te zetten. De Tweede Kamer plaatst steeds meer vraagtekens bij het plan voor de goederenspoorlijn door de Be tuwe, nu nog niet duidelijk is of de lijn in Duitsland wel op een behoorlijke manier wordt door getrokken. Ook het feit dat de fi nanciering van de Betuwelijn nog niet in orde is, doet de twij fel aan het miljardenproject groeien. Netelenbos wil met NS pro beren de reizigers van de stop treinen vervangend vervoer aan te bieden in de vorm van bus sen. De minister geeft toe dat dat een kwalitatief mindere op lossing is dan treinvervoer, maar „ik kan er ook niets aan doen. De Betuwelijn is nu een maal niet klaar voor 2005". PvdA, WD en D66 betreuren dat er stoptreinen zouden moe ten wijken, maar steunen de keus van de minister. In een verdere reactie op de uitlatingen van Netelenbos wijst de NS-woordvoerder er op dat de NS de dienstregeling zelf vaststellen, maar dat de organi satie Railned de capaciteit op de rails verdeelt. Netelenbos gaat binnenkort met Railned overleg plegen over haar plan. „Dat het krap is op het net weten wij ook wel", aldus de NS-woordvoer der. „En de oorzaak van dat probleem kennen we ook: de overheid die jarenlang niet heeft geïnvesteerd in de capaci teit van het net." Het plan voor de Betuwelijn is trouwens van de NS zelf. Het werd jaren gele den al gelanceerd in de plan 'Rail 21 Cargo'. avond omstreeks 18 uur door een be woner van het Kleinzand in Hoek van Holland is gevonden, toen hij met zijn kinderen in de auto thuiskwam. De man kon het slachtoffer maar net ont wijken. Hij bracht zijn dochters bin nen, belde de politie en ontfermde zich toen over het slachtoffer. Vermoedelijk is de vrouw door haar belager(s) uit de auto gezet op de par keerplaats aan de oude strandboule- vard. Ondanks haar zware verwondin gen heeft het slachtoffer kans gezien door een talud naar beneden te ko men, naar het Kleinzand. Daar werd zij op straat aangetroffen. Philips weigert commentaar te geven op de achtergronden van het misdrijf. „Wij verwijzen u door naar de politie", zegt woordvoerder Ben Geert. „Zelf ge ven we geen antwoord op vragen. De politie heeft de zaak in onderzoek." Broccoli, 500 gram 2.99 Bonus voordeel 1.30 CU Hutspot, schaal 500 gram 2.99 Bonus voordeel 1.00 Magere varkenslappen, kilo 13.98 Bonus voordeel 7.00 Ch Goudse oude kaas 48+, kilo 18.90 Bonus voordeel 9.00 CtlZaanse snijder, o.a. wit of bruin, heel 2.49 Bonus voordeel 0.50 Douwe Egberts Aroma Rood, bonen, grove of snelflltermallng, pak 250 gram 3.65 Bonus voordeel 0.36 CU Luxe cakes, o.a amandel-, bitterkoekjes- of roomboter cake, per stuk 400 gram r\ 3.99 Bonus voordeel 1.00 2 Nutricia chocomel, vol of halfvol, pak 1 liter 2.44 Bonus voordeel 0.45 Hero cassis, cerise of bosvruchten, regular of light fles 1.5 liter q 2.79 Bonus voordeel 0.64 Z Page Plus toiletpapier, pak 24 rollen y y 16.99 Bonus voordeel 5.00 X 1 Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3