Vlietwijk scheidt van en trouwt met EVBC U IT magie van de ritselende bal in het netje De Sport GESPROKEN SLOOS sport de ©ui van de week NDAG 16 NOVEMBER 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 Voorzitter sectie be- f taaid voetbal Henk Kesler in Elsevien Het heeft totaal geen zin om als bestuurder permanent op de voorgrond te willen treden, om steeds voor die came ra te staan snorren en zoemen. Dan krijg je vanzelf splijtzwam- metjes. Idem: Sport? heeft mede het beeld op geroepen dat er in de voetballerij met miljoenen wordt gejong leerd. Idem: ,Als straks tachtig hooligans in een boot stappen om half Am sterdam te verbouwen, dan heeft dat niets met Euro 2000 te ma ken. Wij kunnen alleen de rand voorwaarden creëren. Er worden zo nu en dan krokodillentranen geplengd. Meindert Tjoelker is dood en de daders zijn nog niet berecht. Idem: „Mensen als Murdoch, Berlusco ni en die duistere Arabische prins zijn niet geïnteresseerd in voetbal. Zij willen zoveel moge lijk betaaltelevisie in de markt zetten. Ajax-trainer Morten Olsen in Nieuwe Revu: „Ajax is niet meer die dorpsclub of dat gezellige familieclubje uit Amsterdam dat leunt op vrijwil ligerswerk. Idem: „Ik heb spelers gekocht van wie men zegt dat ze niet onder doen voor enkele Ajax-talenten. Als dat zo was, zou ik ze niet hebben gekocht en dan zou het bestuur mij niet hebben gesteund in die aankopen. Edwin Vurens over zijn enige interland in Panorama: „Ik was duidelijk een maatje te klein en leed veel balverlies. Jammer, het was niet anders. Ik heb er nooit mee gezeten, want ik vond het toch al een wonder dat ik was geselecteerd. Marcel Peeper over zijn dub bele beenbreuk in de interland tegen Rusland in Panorama: „Zelfs nu word ik hier in België wel op straat aangesproken door mensen die zeggen: 'Goh, was dat niet gebeurd, dan was je vast bij PSV, Ajax of een grote club in het buitenland terechtgekomen'. Ik denk dat ze gelijk hebben. Feyenoorder Igor Korneev over collega Julio Cruz in Sportweek: „Ik heb Julio eens gezegd: 'Ba- tistuta komt ook uit Argentinië, maar die schiet er op de training negen van de tien ballen keihard in. Je speelt zoals je traint. Van daar dat Batistuta ballen er in een wedstrijd ook uit alle stan den in knalt. Voel je 'm Trainer Iaïo Beenhakker over Julio Cruz in Sportweek: „Het zijn altijd de piepeltjes die lopen te zagen, de types Lins- kens, de net-nietjes. Ik word doodmoe van dat gedoe. Hou op zeg. Ik weiger ons een probleem met Cruz aan te laten praten door de pers of door gefrustreer despelers." Ajax-speler Gerald Sibon over Ajax in Sportweek: „Olsen heeft me verteld dat hij meer vertrouwen heeft in Arve- ladze dan in mij, maar dat had ik al door. Ik heb echt het gevoel dat ik naar de klote geholpen word. Misschien niet bewust, maar het gebeurt wel. Idem: „Zelfs in het tweede hebben ze me niet nodig. Ik speel nu om de drie weken een potje, als een soort bezigheidstherapie. KNSB-bondscoach Sijtje van der Lende in Sportweek: „Het is ineens: ieder voor zich. En ook: iedereen tegen de bond. Dat schopt er maar tegenaan. Alsof de bond nooit iets goeds heeft gedaan, alsof ze allemaal niet jaren gegeten hebben van die bond. Waar is dat toch goed voor?" Idem: „Het gekke is dat ikzelf nooit wat heb gehoord van kritiek of wat dan ook. Ze kunnen nog zo zeuren, maar ze zeggen het nooit rechtstreeks, paf, in je gezicht." Rugbyer Yves Rummer in NRC Handelsblad: „Sommigen heb ik horen zeggen: verliezen oké, maar ik heb ten minste het shirtje van die Engel sen. Kom zeg ik ga niet mee om na afloop een shirtje in ont vangst te mogen nemen. Daar ben ik nu echt te oud voor. Idem, over bonds coach Geoff Old: „Hij kwam bij wijze van spreken over het water aangelopen en J reikte ons de hand. Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 Naam: Badmintonvereniging EVBC-Vlietwijk Oprichtingsdatum: 1 april 1966 Ledenaantal 120, waarvan 25 junioren (tot 18 jaar) en 95 senioren Contributie: Per jaar ƒ175,- (junioren) en ƒ250,- (senioren) Secretariaat 071-5320650 (Maarten van de Laarschot) Hoogtepunt Het spelen in de eerste klasse landelijk, in de jaren tachtig Dieptepunt „Ik kan me niks bedenken" (Hans Timmerman, voorzitter) i acht jaar geleden trok Hans Timmerman de voor- ur van zijn woning in Voorschoten dicht om een tje te gaan badmintonnen. Niets bijzonders, want van badmintonvereniging Vlietwijk deed hij dat rs elke donderdagavond. Maar toch was het deze landers. Want toen hij sporthal De Vliethorst weer t, mocht hij in het vervolg niet alleen met zijn t, maar ook met de voorzittershamer zwaaien. On- jn leiding („Maar we hebben het met z'n allen ge- fuseerde de club vorig jaar zomer met de Eerste ichotense Badminton Club tot EVBC-Vlietwijk. „In ilgorde, want dat bekt het lekkerst." CLUB van de WEEK EVBC Vlietwijk de fusie overigens ook de ging van twee oud-gelief- innen noemen. Vlietwijk lelijk van oudsher een af- ïgvan EVBC, dat op 1 966 werd opgericht. De tter vertelt: ,,A1 vrij snel na ichting van EVBC wilde ntal mensen competitie pelen. Meer prestatiege- an recreatief dus. Blijk en dat niet binnen de rant een aantal bestuurs- itapte op. Zij begonnen >en vereniging, waar wel competitie kon worden ge speeld." Deze nieuwe club kreeg de naam Vlietwijk en werd, slechts een jaar na EVBC dus, in 1967 officieel opgericht. Omdat er in Voorschoten geen sporthal was, waren beide clubs aan het eind van de jaren zestig als een lappendeken over de re gio verdeeld. Er werd gespeeld in diverse sporthallen in Leiden, onder andere bij de inmiddels ter ziele gegane badmintonclub De Leidse Shuttleliers. Zo kwam het dat beide verenigingen el- eens per jaar een toernooitje kunnen organiseren. Om te kunnen overleven, begon de voorzitter zich sterk te ma ken voor een fusie met 'ex' EVBC. Vier jaar geleden nam hij voor het eerst contact op met de vereniging, want: „Twee badmintonclubs in financiële moeilijkheden in een dorp als Voorschoten, dat is toch te gek voorwoorden?" Maar Timmer man ving bot, want EVBC wilde niet aan een nieuw huwelijk en had daarvoor nog steeds dezelf de argumenten als twintig jaar geleden: EVBC is voor de gezel ligheid en bij Vlietwijk staat de prestatie voorop. Het besef dat het gemeenschappelijk belang voorrang moest krijgen op de 'cultuurverschillen' kwam pas na het vertrek van een aantal EVBC-bestuursleden vorig jaar. „Toen waren we het snel met elkaar eens", zegt Timmerman. „We besloten dat beide clubs hun wensen op papier zouden zetten. Toen we die velletjes naast elkaar legden, leken het bijna kopieën van elkaar." Tim merman toog vervolgens naar de bond in Nieuwegein om de 'nieuwe' club aan te melden. Daar hoorde hij dat het het goedkoopste zou zijn om één club aan te houden. En omdat het geld nog steeds niet in over vloed aanwezig was, werd be sloten om Vlietwijk formeel op te heffen. EVBC ging in het ver volg gewoon 'EVBC-Vlietwijk' heten. Momenteel telt de club zo'n 120 leden en „voelt iedereen zich erg thuis met elkaar." Competi tiespelers en recreanten, ieder een is elke maandag- en don derdagavond welkom in De Vliethorst om tegen de shuttles te slaan. Ook wie geen lid is van de vereniging. Niet-leden kun nen twee keer gratis langsko men om kennis te maken met de sport, want de toekomst van een club zal altijd nauw verbon den blijven met het aantal le den. Timmerman streeft naar een vereniging van tweehon derd badmintonspelers. Of dat wordt bereikt, is koffiedik kij ken. Maar zijn eerste doel is al gehaald: EVBC-Vlietwijk is een vereniging waar ieder lid zich thuis voelt. „Want", benadrukt de voorzitter, „een goede socia le omgang is essentieel voor een vereniging. Ik zie het als een taak voor een club om ruimte te geven aan nieuwe vriendschap pen. Dat vind ik een net zo groot belang als het kunnen be oefenen van de sport zelf." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HENK BOUWMAN TEAM van de WEEK EVBC Vlietwijk 1 gelijking tussen een snooker speler en een speerwerper. Dan zeg ik tegen mijn leerling: 'Heb jij ooit een speerwerper gezien die op het moment van losla ten naar de punt van zijn speer tuurt? Die kijkt ook naar het mikpunt waar hij de speer wil laten landen'." Roos ziet de toekomst van het vaderlandse snooker met ver trouwen tegemoet. „Via de vele uitzendingen op de BBC kan iedere Nederlander kennis ma ken met het spel. Bovendien staan er al zo'n 3500 tafels in ons land, waardoor de drempel om zelf eens te spelen laag is." „Daarnaast is de aanstelling van een bondscoach goed voor het imago van de sport. Het is toch een teken dat we serieus worden genomen. Bovendien bezit snooker sinds kort een er kende status van het NOC *NSF. Dat betekent dat de bond jaarlijks enkele tiendui zenden guldens extra te beste den heeft. Om bijvoorbeeld jeugdig talent te scouten of ze een stage bij bijvoorbeeld Steve Davis (zesvoudig wereldkam pioen) aan te bieden." De eerste tekenen van mogelijk succes zijn al zichtbaar. Karan Chand (18) heeft zich inmid dels in Engeland gevestigd om zich daar in het competitieve snookermilieu te harden. Ter wijl de 19-jarige Roy Stolk tij dens het meest recente WK voor amateurs (tot 21 jaar) het tot de halve finales heeft ge schopt. „Het talent is er. Maar we hebben nog een lange weg te gaan. Mijn droom is dat er binnen tien jaar een aantal Ne derlanders in de top-64 van de wereld zit. Dat zou betekenen dat zij tijdens de grote toer nooien via de BBC op tv ko men. Ik ben er heilig van over tuigd dat dan veel meer Neder landers gaan snookeren. Een 'Raymond van Barneveld-ef- fect', daar hoop ik op." MARC KOK kaar in de jaren zeventig weer tegenkwamen, om de gemeente Voorschoten zo ver te krijgen een eigen sporthal te bouwen. „Daar hoorde ik nog een aardig verhaal over", lacht Timmer man. „De discussie over de sporthal duurde op een bepaal de avond zo lang, dat de portier het gemeentehuis al had afge sloten, terwijl er in het gebouw nog werd vergaderd. Iedereen zat opgesloten. Moesten ze die portier bellen om er uit te kun nen." Het was niet voor niets geweest. De Vliethorst werd gebouwd, en samen met een aantal andere zaalsportverenigingen betrok ken EVBC en Vlietwijk de sport hal. Jarenlang speelden de clubs gescheiden van elkaar. EVBC shuttelde op maandag- en vrij dagavond, Vlietwijk had de dinsdag en de donderdag. Aan het eind van de jaren tachtig ging het beide verenigingen fi nancieel niet meer voor de wind. De ledenaantallen liepen terug, waardoor de bodem van de clubkas bij zowel EVBC als Vlietwijk snel in zicht kwam. Bij Vlietwijk was de crisis compleet toen bijna het complete bestuur de rackets aan de wilgen hing. „Ik werd benaderd door Bob Bendien, een oud-bestuurslid", vertelt Timmerman. „Hij vroeg me of ik de nieuwe voorzitter wilde worden, omdat de meeste leden het toch wel zonde von den als de vereniging zou op houden te bestaan. Ik speelde er al jaren en blijkbaar had de club me nu nodig, dus heb ik het ge daan." Samen met Bert Westra, het enig overgebleven lid van het vorige bestuur, ging Timmer man op zoek naar een penning meester. „We wilden de boel weer financieel op de rails krij gen om te voorkomen dat er ooit nog een financiële crisis zou uitbreken. We maakten een begroting die één jaar moest kunnen overbruggen. Gewoon een zakelijke aanpak, want ei genlijk is een club niets anders dan een bedrijf. Er moet geld zijn voor de zaalhuur, maar aan de andere kant moet je ook ten moeten voor hun urtsoms lange afstanden lom de juiste tegenstand weken. Zo zien we de luc Waegemans regelma- le Leidse regio voorin bij topwedstrijden. Zondag- lid reed de veteraan in al- egte weg uit Antwerpen len Engelse mijlen bij de rduinloop. De ruim zes- lometer lange tocht ein- echter al na een paar ïd meter. jen je al heel snel op je len terugkeren, waarom? fessure. Ik heb een ontste- mijn hamstrings. Waar- fjk overbelasting. Ik ben i'g van de marathon in 'ork, waar ik als 114de ben 1igd met een tijd van 2.34. Ier dus al langer last van, lm dan nog zo'n eind rei- dfl/ pijn vanochtend, taf is een kwestie van pro- )e moet ook niet te ge- tijk opgeven. Bij het inlo- ngher nog wel. Maar ja, up je rustig en ontspan- I de wedstrijd wist ik idat het niet ging." f stond je aan de top, met alle respect heb je nu tlijk je beste dagen ach- Waarom Nederland, is er nog geen tegenstand? \het niet, het gaat vooral \de wedstrijden die ik 'in België nauwelijks zijn. meel zijn er alleen maar len dat ligt me helemaal I Nederland is alles ook ter geregeld. De voorzie- izijn goed en je weet ten- zeker dat de afstand die took klopt. week dus weer naar bid? toet ik nog bekijken. Mis- fatik nu toch beterde tkan laten herstellen. He reis valt op zich wel lot. anderhalf uur heen l" Op het moment dat Robert Roos in 1985 solliciteerde als bedrijfsleider van een snookerzaal, wist hij absoluut niet waar hij aan begon. „Snooker? Ik verwachtte in een kantine van een visvereniging terecht te komen." Roos stapte een statig herenhuis aan de Amsterdamse Keizersgracht binnen. Na het zien van al die grote groene tafels, viel zijn mond open van verbazing. „Ik was meteen verkocht. Er is niets mooiers dan een bal die in de pocket verdwijnt. Het ge ritsel van de bal die in het netje ploft, heeft iets magisch. Dat ondefinieerbare geluid werkt verslavend", stelt Roos, inmid dels bondscoach van de vader: landse snookerelite. Wie een blik op het c.v. van Ro bert Roos werpt, denkt: twaalf ambachten, dertien ongeluk ken. Hij was karatedocent, ver koper en taxichauffeur geweest, en verdiende zijn boterham als automonteur en zanger. „Ik ben niet het type dat 40 jaar bij dezelfde baas kan werken. Ik hou er juist van om veel ver schillende dingen te doen. Dat hoort bij de opleiding van het leven. Mijn betrekkingen had den altijd iets te maken met mensen en communicatie. De aangeleerde sociale vaardighe den komen mij als snookertrai ner en -bondscoach goed van pas." Simpel gezegd is snooker niet meer dan 'techniek' en 'hoeken lezen'. De beoefenaars - in de Benelux al zo'n 250.000 - weten wel beter. Zo gemakkelijk laten de 21 gekleurde ballen zich niet overmeesteren. „De kleinste misser is dodelijk. Vandaar dat ik mijn leerlingen snel duidelijk maak hoe moeilijk snooker is. Als ze dat eenmaal beseffen, krijgen ze meer respect voor de sport en gaan ze geconcen treerder, en dus beter, spelen." Snooker is dus een moeilijke bezigheid. En zonder een goe de basis is het praktisch onmo- Robert Roos: „Ik ben niet het type dat 40 jaar bij dezelfde baas kan werken. Ik hou er juist van om veel verschillende dingen te doen. Dat hoort bij de opleiding van het leven." foto gpd gelijk een hoog niveau te berei ken. Om zijn eigen lesmethode te perfectioneren, ging Roos acht jaar geleden naar Enge land: de bakermat van snooker. Daar leerde hij de fijne kneep jes van grootheden als Ray Reardon en Dennis Taylor, die in de legendarische WK-finale van 1985 de onverslaanbaar ge achte Steve Davis versloeg. Met de opgedane know-how richtte Roos in '91 het Snooker Training Center Nederland (STCN) op. „Sindsdien réis ik door het hele land om les te ge ven. Mijn leerlingen kijken al tijd vreemd op als ik zonder keu de speelzaal betreed. Waarom ik dat doe? Ik wil de snookerspelers zelf dingen la ten ontdekken. Ik ben er om ze tijdens het leerproces de goede kant op te sturen. Er moet een interactie tussen leerling en le raar ontstaan. Als dat lukt, dan voel ik mij bijzonder gelukkig. Dat speciale gevoel, daar kan geen geld tegenop." De methode van Roos blijkt zeer succesvol. Zo heeft hij het vermogen om in de huid van zijn leerlingen te kruipen, waardoor hij haarfijn doorziet met welke problemen zijn spe lers worstelen. Bovendien weet Roos de technische en tacti sche vaardigheden spelender wijs over te brengen. „Ik maak vaak gebruik van metaforen om de leerstof te verduidelij ken." „Veel beginnende spelers kij ken tijdens het moment van stoten naar de keu en de speel bal. Dat is verkeerd. De ogen moeten juist gericht zijn op de objectbal. Ik maak dan de ver- her Hans Timmerman. ^VALLEND IANWEZIG sLuc Waegemans plaats: Antwerpen [atletiek ER TUSSENIN krijgt I sportmateriaal aangeboden Het eerste team van EVBC- Vlietwijk met aan de linker kant van het net op de voorgrond Tom en Toos Joseph, en aan de andere kant Edwin Bleu- mers, Marleen Foppe en John Stikkelman. Het eerste team van EVBC- Vlietiuijk speelt in de derde klasse regio naal en bestaat uit Tom en Toos Joseph, John Stikkelman, Edwin Bleumers en Marleen Foppe. „Het gaat momenteel vrij goed", zegt team-captain Toos Joseph. „We hebben nu zeven wedstrijden ge speeld, waarvan we er vijf hebben gewonnen. "De aanvoerster blijkt een echte liefhebber van de sport te zijn. Voor het badminton zet ik alles opzij. Als ik jarig of zelfs ziek ben, speel ik nog. Ook op mijn werk heb ik afspraken gemaakt. Zo draai ik nooit avonddiensten op maandagavond, want dat is onze competitie-avond. Ik plan echt al les om het badminton heen. "De herkomst van haar enthousiasme ligt in het ontspannende gevoel dat een partij badminton geeft. „Het is gewoon heerlijk als je gespeeld hebt. Voordat ze lid werd van de club, kende Toos Joseph badminton al leen als camping-sport. Maar daar sla je de shuttle naar elkaar toe, en dat is natuurlijk heel wat anders dan een echte wedstrijd spelen. Omdat ze al een hele tijd niet aan sport had gedaan, was ze zo'n jaar of acht geleden naar de sporthal gegaan om eens te kijken of er iets was wat ze leuk vond. En het werd dus badminton en ze werd lid van Vlietivijk. „Omdat ze in het laagste team een dame tekort - kwamen, begon ik gelijk met competitie spelen. Ik weet nog goed dat ik bij mijn eerste wedstrijd stond te trillen op mijn benen en dat ik geen shuttle terugsloeg", lacht de captain.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25