Volleyballers naar 'poule des doods' 'Noor' steekt Romme naar de kroon Angenent grijpt maci in marathonpeloton Wolvers komt sterk ter Groenewold breekt door in Hamar Sport Van Goozen op podi MAANDAG 16 NOVEMBER 1998 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet v Oranje wint van China en Oekraïne Het Nederlands volleybalteam stort zich vanaf woensdag op het WK in de 'poule des doods'. Het na drie wedstrij den nog ongeslagen Oranje krijgt in Chiba-Makuhari ge zelschap van Italië, Rusland, Joegoslavië, de Verenigde Staten, Griekenland en weer China en Oekraïne, de twee teams die Nederland zaterdag en zondag al de baas was. sendai edwin alblas gpd-verslaggever Omdat de formatie van bonds coach Gerbrands als winnaar van groep C zijn intrede doet in de nieuwe groep H treft het de grote concurrenten Joegoslavië, Rusland en Italië pas in de tweede helft van het speelsche ma, dat vanaf 24 november in Hamamatsu wordt afgewerkt. Toon Gerbrands noemt met enig gevoel voor dramatiek de bonte verzameling van volley balgrootmachten in Chiba-Ma- kuhari de 'poule des doods'. Dat Nederland in de tweede ronde bij Italië, Rusland en Joegoslavië zou worden ingedeeld stond voor de loting al nagenoeg vast. Italië won zijn groep in Kobe en nam de Verenigde Staten mee als nummer twee. Joego slavië en Rusland waren de nummer één en twee in Uozo. China vergezelde Nederland naar de tweede ronde. Grieken land en Oekraïne werden er als twee van de vier nummers drie 'ingeloot'. De nummers één en twee van de groep plaatsten zich voor de Final Four. De rest wordt tot de troostronde ver oordeeld. Gerbrands vindt het een voordeel dat Nederland woens dag de reeks van zeven wed strijden begint tegen de op pa pier zwakste ploeg, Grieken land. Een dag later staat de tweede confrontatie in één week tegen Oekraïne op het programma. ,,Het is een opbou wende serie", meende Ger brands. ,,met om de twee wed strijden een rustdag. ,,Ik maak me eigenlijk niet zo druk om dit soort zaken, tegen wie we wan neer moeten. Maar het kan zo zijn dat we drie, vier keer op rij winnen en omdat de andere ploegen ook allemaal tegen el kaar spelen, hoop je dat er één de weg kwijtraakt en averij op loopt. Maar je hebt het natuur lijk wel over de laatste vier van de Olympische Spelen. Als ie dereen op orde is, wordt het die laatste dagen heel zwaar. Dat is zeker." In de andere groep zijn Cuba en Brazilië kansrijk om de laatste vier te halen. Met Span je, Korea, Canada, Japan, Ar gentinië en Bulgarije is de con currentie voor die twee plaatsen minder groot dan in de andere groep. Volgens Gerbrands is dat geen toeval en heeft het alles te maken met de 'status aparte' van Japan. „De pouleindeling vooraf is pure politiek geweest. Als Japan zich niet als nummer twee maar als nummer drie had geplaatst voor die tweede ron de, zou het zonder twijfel in die zwakste groep zijn ingeloot. Ze doen er alles aan om Japan zo lang mogelijk erbij te houden. Als Japan er uitgaat, plegen er hier een paar harakiri." Het Japanse volleybal glijdt steeds verder af. „Als dit wereld kampioenschap op een grote teleurstelling uitdraait, wordt het een groot probleem om het volleybal hier groot te houden. Het dreigt op mondiaal niveau een strijd tussen Cuba, Brazilië en Europa te worden. Dat is na tuurlijk ook niet goed voor het volleybal." China is volgens Gerbrands de enige Aziatische ploeg die nog aanhaakt. De Chinezen maakten het Oranje gisteren in Sendai nog behoorlijk lastig. „Als liefhebber is het fantastisch om naar het spel van die jon gens te kijken", riep Gerbrands na de 3-1 overwinning (9-15, 15-11, 15-7, 15-9) op de num mer twee van de groep. Een dag eerder had Nederland tegen de meer statische volleyballers van Oekraïne ook al gewonnen: 3-0 (15-8,15-10,15-7). Voor de hernieuwde kennis making met die twee ploegen is de Haarlemmer niet bang. „Oekraïne is een ploeg die ons wel ligt", verklapte hij achteraf. „China had.ons spel goed be studeerd, maai' ik verwacht niet dat die ploeg in de tweede wed strijd tegen ons heel anders gaat spelen. Zij trainen veel en grij pen in een wedstrijd toch op de vertrouwde dingen terug." Marco Klok kijkt de bal na, die hij heeft gestopt in de wedstrijd tegen China, die Nederland met 3-1 won. Broeken te gro sendai gpd De Nederlandse ploeg hangt een 1 5000 dollar boven I De volleyballers hi middels een waai aan hun broek hai dat de speeltenues niet aan de nieuw nen van de wereld bond (FIVB) voldoe pakken van de man ten 'speed' en 'pc stralen. Nederland gaat o keurig gekleed, briefing, voorafga? het toernooi, werd shirt van Bas van nog als het goede gepresenteerd. M broeken van Nedei wat aan de ruime 1 ze bij ons die strald jes moeten aa waarin je alles kan stoppen er zes spel met volleybal", bondscoach Toon G met een glimlach „Die rotzooi om het heen krijgt al veel aandacht. Ik ben ii land door vier tel tions gebeld die er i aan willen bestedei ze niet geïnteressee beelden van we Daar werk ik dusi mee. Ik erger me blauw' aan dat gen." Als 'die onzin' aanhoudt, dan is best bereid om de zi spits te drijven. „In ment staat alleeni coach een jasje stropdas hoeft te Dan koop ik een S< en trek ik die erond hamar. johann mast gpd-verslaggever Het kleine aantal Noren dat gis teren de moeite nam om het Vi- kingskipet te bezoeken, klom op de banken voor een Nederlan der. Brigt Rykkje (23) stak op de 5000 meter olympisch kam pioen Gianni Romme naar de kroon en schaatste op de dui zendste van een seconde dezelf de tijd. Rykkje woont in Haarlem, schaatst voor de Nederlandse Unit Four-ploeg van Leen Pfrommer, maar komt uit voor zijn geboorteland Noorwegen. Hij manifesteerde zich bij de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen als de potentiële topper, waarop de Noren zo lang gewacht hebben. „Ik zeg altijd maar dat ik een halve Noor ben en een halve Neder lander. Dan krijg je geen scheve gezichten." Bij een Noorse selectiewed strijd in Hamar werkte Rykkje onder leiding van Leen Pfrom mer vorige week al een prima 5000 meter af. Hij bleef erkende stayers als Kjell Storelid, Eskil Ervik en Remi Hereide de baas. Bondscoach Geir Karlstad, kon niet om de pupil van Pfrommer heen en Rykkje greep de kans met beide handen aan. Kort na dat wereldrecordhouder Gianni Romme 6,35,60 reed, deed Rykkje precies hetzelfde. Rintje Ritsma herstelde zich van zijn matige optreden op de 1500 meter, door op bijna twee seconden als derde te eindigen. Rykkje: „Het is goed dat die Koss eens vergeten wordt. Daar teren ze hier zo lang op." Terwijl Rykkje over de baan snelde, zorgden zijn coach en gelegenheidscoach voor een hi larische scène. Karlstad stond er als coach van de nationale se lectie op ook de pupillen van Pfrommer te begeleiden. Kin derachtig, vond Pfrommer. „Die Noren zijn zó chauvinistisch, dat ik onmiddellijk ben buiten gesloten nadat mijn jongens zich kwalificeerden. Ik was pis nijdig en heb Karlstad gewoon uitgedaagd." Zaterdag stond de oud-militair op het ijs, maar na een waarschuwing deed hij dat gisteren maar niet meer. Van een afstand, met een been over de stootkussens, riep hij Rykkje aan wijzigingen toe. „Leen zei steeds: 'Doe rustig aan'. Hij is heel belangrijk voor mij en heeft me naar het niveau gebracht waarop ik nu sta", zei Rykkje. Van de concurrenten had juist Gianni Romme dit seizoen moeite om zich op te laden. „Na zo'n olympisch jaar is de instelling toch anders. Ik ben nog niet zo scherp als vorig jaar. Ik had problemen met mijn techniek." Een andere olympisch kam pioen, Ids Postma, had geen last van motivatieproblemen. Hij toonde zich zaterdag op de 1500 meter de beste. Postma gleed bijna een seconde sneller over de streep dan Adne Sön- dral, de olympisch kampioen op de mijl en de man uit de kern ploeg bleef Rintje Ritsma, die moeite met het ijs had, ruim twee seconden de baas. Sanex-trainer Geert Kuiper wilde zo vroeg in het seizoen geen conclusies aan het nog niet imponerende optreden van zijn schaatsers Rintje Ritsma, Marianne Timmer (12de op de 1500 meter) en Martin Hersman verbinden. „Bij zo'n eerste wed strijd is het altijd zoeken. Tim mer mist de spirit nog wat om bij de top te zitten, maar het seizoen is nog lang." Zaterdag was de dag van Ids Postma, die op de 1500 meter bijna een seconde sneller was dan olympisch kampioen Adne Söndral. Jeroen Straathof, uit de sprintkernploeg van Peter Mueller, finishte knap als derde. Het resultaat bevredigde Post ma in zijn nieuwsgierigheid naar de onderlinge krachtsver houdingen, Straathof was onte vreden over zijn techniek. Hoe langer René Ruitenberg schaatst, hoe beter het resultaat. De schaatser uit Elburg won giste ren op de kunstijsbaan van Assen de verlengde marathon over 150 ronden. In de eindsprint ver sloeg hij veertien medevluchters. Henk Angen ent en Peter de Vries finishten respectievelijk als tweede en derde. In de zesde KNSB-wedstrijd pleegde Angen ent een machtsgreep. De winnaar van de laatste Elfstedentocht nam ten koste van Frans de Ron de de leiding in het algemeen klassement over. De trotse lijstaanvoerder leed veel pijn in As sen. Tijdens de marathon had de Alphenaar naar eigen zeggen 'zwart kunstijs' gezien. Vooral toen hij solo het peloton dubbelde. Veertien rij ders waren hem na 120 omlopen vooraf gegaan. „Het was een wanhoopspoging om in mijn een tje het peloton te ringeloren. Ik ben technisch blijven schaatsen en uiteindelijk is hel gelukt", aldus Angenent. De wedstrijd in Assen was saai. Wt snappingen en weinig snelheid. Voo berg de ideale omstandigheden. De naar van 1996 had zich gespaard vooi sprint. „Ik heb alleen maar naar de spri genent en De Vries gekeken. Op het la naar de finish schaatste ik hen ge voorbij", aldus Ruitenberg, die zijn e zoenszege behaalde. Angenent sprak na afloop van een kans om de hoofdprijs binnen te hale laatste bocht raakte ik uit balans. Kwaa vermoeidheid. Ik leverde daardoor e belangrijke meters op mijn tegensta Desondanks ben ik tevreden. Ik bei mentsleider. Vijf jaar terug ben ik dat geweest. Het geeft me een lekker ge besef dat iedereen nu extra op rnij g Woubruggenaar derde op duizend meter shorttrack marc van der jagt Vincent Wolvers heeft zich op nieuw geschaard onder het klei ne aantal Nederlandse short tracktoppers. De 23-jarige Wou bruggenaar demonstreerde zijn goede vorm afgelopen zaterdag tijdens de eerste wedstrijd van de nationale competitie. Hij werd op het kunstijs van de Amsterdamse Jaap Edenbaan derde tijdens de finale van de 1000 meter. Het was vooral een persoon lijke overwinning voor de va derlandse kampioen van 1995 en 1996. Wolvers werd in april van dit jaar geopereerd aan zijn linkerbovenbeen. In het LUMC verwijderde artsen een metalen pen uit het bot. De shorttracker moest daarna revalideren en miste de voorbereidingsperiode gedurende de zomermaanden. „Ik ben nog niet pijnvrij, maar dik tevreden over de gang van zaken", aldus Wolvers. „Ik heb er nooit aan getwijfeld dat ik het nationale niveau weer snel zou kunnen bijbenen. Internatio naal is het een heel ander ver haal. De echte topvorm die daarvoor nodig is, is er nog niet. Ik heb bijvoorbeeld moeite met de versnellingen. Wolvers moest in Amsterdam regerend nationaal kampioen Dave Versteeg en Alexander Velzeboer voor zich dulden. Lis- senaar Versteeg - afgelopen winterseizoen olympiaganger - is dit seizoen officieel de enige mannelijke shorttracker binnen de Nederlandse kernploeg. Cees Juffermans, net als Wolvers lid van de Indoor Hardii den (IHCL), weri eindstrijd vierde. Wi competitie is van bel? te meten met de bes derland. Dat zijn er i want de spoeling is i meer. En het helpl motivatie voor de sp( krijgen, want dat was ver te zoeken. Ik wil ber pieken op het N rijden tijdens de se strijden voor het EK." Bij de vrouwen gin winning in het eersli tietreffen naar Mauie ge. De Leiderdorpse' de finale haar Melanie (tweede), Lootsma (derde) en nationaal senioren! Ellen Wiegers. hamar johann mast gpd-verslaggever Met een glunderend gezicht hoorde Renate Groenewold za terdag het compliment aan van Gunda Niemann, de grande dame van het internationale schaatsen. „Ik wist twee jaar geleden al dat Renate door zou breken", vertelde Niemann. De doorbraak van de 22-jarige Drentse kreeg bij de wereldbe kerwedstrijd in Hamar gestalte. Zaterdag verraste ze met een vierde plaats op de 3000 meter en gisteren bewees ze ook op de 1500 meter friee te kunnen komen. Beide afstanden wer den gewonnen door haar Duit se voorbeeld. „Het is leuk om zo'n compli ment van haar te krijgen. Ik heb deze zomer tijdens een trainingskamp met haar ge praat en toen zei ze: 'Jij bent 22, jouw tijd komt nog wel'." Groenewold bleef weliswaar in de schaduw van Tonnie de Jong, de sterkste Nederlandse bij de ouverture van het we reldbekerseizoen, maar haar optreden bood perspectief. Vooral op de 3000 en 5000 meter zal Groenewold in de na bije toekomst een geduchte te genstander worden voor de ge vestigde orde. Met 4,13,38 moest ze op de 3000 meter in Hamar slechts 4 seconden toe geven op de grote Niemann. Ze eindigde kort achter De Jong, die 4,11,64 reed. „Ze kan een goede stayer worden", zei trainster Sijtje van der Lende. Het tweedejaars kernploeglid heeft haar zinnen echter gezet op de grote allround-kam pioenschappen. Als juniore werd ze in 1996 tweede op het wereldkampioenschap. Groe newold ziet kansen om zioh te plaatsen voor het Europees kampioenschap allround. De 1500 en 3000 meter van het NK afstanden gelden als kwalifica tie voor dat toernooi. „Gunstig voor mij, want de 500 meter is nog een probleem", aldus Groenewold. Niet voor niets heeft Van der Lende haar talentvolle pupil al 'een tweede Carla Zijlstra' ge noemd. „Als ik een goed all round-toernooi wil rijden, zal ik de 500 meter in 41 seconden moeten rijden", zei Groene wold. „Allrounden vind ik het leukst aan het schaatsen. Het heeft iets en het is er al zo lang." Vorig jaar verspeelde ze haar kansen door een valpartij op de 1500 meter bij het NK af standen. „Toen was alles nieuw, nu weet ik dat ik het kan." De Groenewold van 1998 rammelt aan de poort bij de gevestigde orde. Sijtje van der Lende heeft na het vertrek van Annamarie Thomas, Tonny de Jong en Carla Zijlstra uit de kernploeg een nieuwe troef in handen, ook in de strijd tegen de commerciële teams. Al bij een selectiewedstrijd voor de IJsselcup in Heerenveen zag Van der Lende dat het goed zat. „Daar reed ze haar concurren ten Sandra 't Hart en Marieke Wijsman er op de 3000 meter met 8 seconden af. Dat zegt veel. Vorig jaar reed ze in het begin van het seizoen ook goed, maar kon ze het in de wedstrijden geestelijk nog niet aan. Technisch is het nu ook een stuk beter. Haar boven- en onderstuk pasten vorig jaar niet bij elkaar, maar nu zie je dat het ineens wel goed gaat." In tegenstelling tot Marianne Timmer toonde Tonny de Jong vroeg in het seizoen vorm met een derde plaats op de 3000 meter en een vijfde (plus per soonlijk record) op de 1500 meter. Als één van de weinigen klaagde ze echter over de kou de ijshal, waarin uit Noorse be zuinigingsdrift de verwarming het hele weekeinde uitbleef. „In de laatste ronden van de 3000 meter was ik aan het har ken, omdat mijn bovenbenen zo hard waren. Als het niet zo koud was, waren er zeker snel lere tijden gereden." Gunda Niemann deed de problemen liever met een grap je af. „We hadden ons na onze trainingsweken in Inzeil zo op een warme hal in Noorwegen verheugd en dan krijg je zoiets. Maar het is niet erg. De tijden zijn goed." schaatsen marc van der jagt nog niet tippen: 2.1 ploeggenotes bij Joi Wieteke Cramer (2 Irene Visser (2.1 IJ Van Goozen in het afs sement voor. Van Goozen reikt Haag op de 500 met( der dan de achtstes door kwam zij in dei eindstand niet verdi vierde plaats. Eerste niore Esther Boer uil ge (zevende) was zeil tie van een seconi 44,48 om 44,53. H Zuid-Holland scoord ningen en Nofl d/Utrecht het derd totaal over twee afst2 gens en meisjes gecoi Helen van Goozen heeft tijdens de wedstrijden om de Residen tiecup een podiumplaats voor zich opgeëist. De 17-jarige Hoogmadese liet gisteravond op de 1500 meter de derde tijd afdrukken. Daarmee spekte ze in het Haagse schaatscentrum 'de Uithof het puntentotaal van haar gewest Zuid-Holland. Van Goozen maakt sinds vo rig seizoen deel uit van Jong OrEinje. De eerstejaars A-juniore scherpte eind februari van dit jaar haar persoonlijk beste pres tatie op de 1500 meter aan tot 2.09,77. Aan die tijd, gereali seerd op het ijs van Milwaukee, kon ze zo vroeg in het seizoen

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24