'Rijksweg draagt economie' SP wil soepeler beleid kwijtschelding lasten Schaatsen met hielbanden an spekzwoerd Gala 1998/1999 in Rijnstreekhal Rijn Veenstreek Alphenaar gewond bij aanrijding Streek tekent massaal tegen luchthaven in zee irthal De Ridderhof vol 'rommel' otrkaan den rijn» Honderden snuisterijen stonden gisteren itald bij de rommelmarkt in sporthal De Ridderhof in Kou- [k aan den Rijn. Om alle kraampjes te kunnen herbergen i drie zalen nodig. foto dick hooewoning litie controleert verlichting maan den rijn/ter aar Fietsers en bromfietsers in Alphen, iar, Nieuwkoop en Liemeer lopen deze week grote kans dat olitie ze staande houdt. Ze controleert op verlichting. De e varieert van vijftien tot zeventig gulden. omfietser rijdt door etalageruit maan den rijn» Een 11 -jarige Alphenaar raakte gistermiddag vijf uur gewond toen hij met zijn bromfiets door een etala- itop de Herenhof in reed. Hij liep enkele snij wonden aan jenen op. Van de politie kreeg hij ook nog een proces-ver- evenals de eigenaar van de bromfiets die het slachtoffer emming had gegeven een ritje te maken. itiek op welstandscommissie rouoEPolitiek Rijnwoude heeft forse kritiek op de wel- dscommissie. Deze groep architecten zou te kritisch zijn de bouwplannen, waardoor burgers hun plannen nogal moeten bijstellen. Volgens wethouder ruimtelijke ordening Ijee wordt er nu gewerkt aan het opstellen van standaardre- waardoor niet elk bouwplan meer hoeft te worden getoetst de welstandscommissie. F. van den Meiracker van de iting Dorp, Stad en Land en tevens gedelegeerde van de [andscommissie in Rijnwoude verzorgt dinsdagavond in de missie ruimtelijke ordening een presentatie over het func- ;ren van de welstands- en monumentencommissie. :uwe prins en page bij Cascarvieten maan den run» De Alphense carnavalsvereniging De Cascar- n bezorgen Mart van der Sloot en Mirjam Booy een drukke er. Het Alphense duo gaat sinds gisteren door het leven als iCascar XXXIV en zijn page. De gastverenigingen Blau Gelb uitsland, de Damzwabbers uit Leidschendam en De Gei- reiers uit Laren waren aanwezig bij de bekendmaking van l-jarige prins, directeur van Autoschadebedrijf Argos en zijn uigepage. in parkeert auto voor rotonde iMERDAMDe politie heeft gisterochtend in Zwammerdam inbekwame automobilist van de weg gehaald. De 29-jarige dinxvener, die onder invloed van alcohol verkeerde, had auto geparkeerd op een invoegstrook van de rotonde op de wkoopseweg. Bij een ademanalyse op het politiebureau de automobilist een alcoholpcomillage van meer dan 1,4 bben. De man moest zijn rijbewijs inleveren. Tegen hem is iroces-verbaal opgemaakt. 'xpositie over drie clubs in Koudekerk kerk aan den run i kuilenburg maandverband 55 cent ak. Een wervende adver- van de fa. Batelaan in een rondprogramma van üvereniging Koudekerk Eén van 'stukken', die den in de oudheidkamer historische vereniging in ndorp. Dit keer staan drie gingen centraal: gymnas- reniging Aspasia, ijsclub orentje en voetbalvereni- foudekerk. Zowel de voet als de gymnastiekvereni- lestaan nog, maar Het To- is een jaar of twintig gele- stopt. oral de voetbalclub heeft materiaal aangeleverd", Aleid Muller. Samen mêt van den Berg heeft zij de itie, die tot en met april ingericht. „De club vier- jaar het gouden jubileum, oor zijzelf ook al het nodi- fïriaal opdoken. Een leuk e daarvan is hier te zijn de uittreksels uit de i van de voetbalvereni- blijkt uit een vergade- m 8 november 1945 dat tmogelijk is om twee elf van de club tegen elkaar o spelen. Er zijn niet vol le schoenen voor de 22 beschikbaar. Pas in van het volgende jaar ko- weer vijf schoenenbon- eschikbaar, laat de secre- evoetballers weten, ernstige klacht uit één Ie bestuursleden op 22 1948 tijdens een vergade- lij is ontevreden over de ieve kleding die sommi- tballers er op nahouden, flen met afgezakte kou- !rwijl zij keurig opgetrok- oeten zijn, zoals de voor in voorschrijven. „Dat is prachtig om te lezen. Vooral ook omdat er nog veel Koude- kerkers zijn die deze periode hebben meegemaakt. Ik zou dan ook veel plaatsgenoten aanraden langs te komen. Voor al ook omdat er veel fotomateri aal is te zien van de drie spor ten, waar de expositie om draait", werft Muller alvast wat extra bezoekers. Het ijsclubgedeelte van de ex positie bevat ook veel foto's, aankondigingen van wedstrij den - hardprikken voor vrou wen en hardrijden met kinder wagens - en de stalen ijsbeitel van de club. Met dit apparaat werden de schotsen op de baan weggestoken. Uiteraard is er aandacht voor schaatsen, onder meer van rond de eeuwwisse ling. Daaronder de houten oe- fenblokschaatsjes, houten kunstschaatsen en de zoge noemde houten noren, min of meer de voorloper van de huidi ge noren. Onder de schaatsen ook een stel in het dorp ge maakte schaatsen. „Die zijn van Jaap Bijleveld. Hij heeft er zelf nog opgereden. Bijleveld vertelde dat smid Van Heijningen de ijzers maakte en dat Saar den Hollander het hout leverde. De hielbanden werden destijds gemaakt van spek zwoerd. Dat is taai materiaal. Simpel, maar de mensen kon den er mee uit de voeten is mij verteld", aldus Aleid Muller. Waarschijnlijk was dat niet het geval met de eigenaar van een ander stel houten schaatsen. Keurig staat aangegeven welke de rechter en de linker is. Ie mand ontdekte dat links en rechts verkeerd op het hout wa ren aangegeven. In een vitrine zijn ook reke ningen met fraaie briefhoofden te zien van plaatselijke bedrij ven die aan de ijsclub leverden, zoals P.M. van der Marei voor Leiden neemt afstand van gezamenlijke brief De Leidse regio, de Bollenstreek, de Rijnstreek de provin cie Zuid-Holland en het regionale bedrijfsleven dringen tezamen aan op een vlotte aanleg van het ontbrekende deel van rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Bo degraven. Vrijdag heeft het regionaal economisch overleg (REO) Rijn- en Bollenstreek een brief met die strekking aan minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat ge stuurd. leiden/alphen aan den run robbert minkhorst „De zogenaamde All-corridor (Katwijk-Leiden-Alphen-Bode- graven) kan worden aange merkt als een belangrijke drager van de regionale economie", schrijft het REO. „De infrastruc tuur in deze corridor vervult een essentiële functie. De laatste, ontbrekende schakel is het deel hazerswoude-dorp. Een 42-jarige man uit Alphen aan den Rijn is vrijdagmiddag om kwart over zes gewond ge raakt bij een aanrijding op het kruispunt van de Hoogeveense- weg en de Gemeneweg in Ha- zerswoude-Dorp. Een 28-jarige man reed op de Hoogeveense- weg en wilde linksaf de Geme neweg inslaan. Daarbij gaf hij geen voorrang aan de uit tegen overgestelde richting en recht door rijdende Alphenaar. Het slachtoffer is met onbekend let sel overgebracht naar het Leids UniversitairMeidsch Centrum. Jubileumpenning vrijmetselaars hazerswoude-rundük De Hazerswoudse ontwerper van munten en penningen Wil lem Vis heeft een penning ont worpen ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Al phense loge van vrijmetselaars, De Getande Rand. Burgemees ter Schoof slaat donderdagmid dag in de Nederlandse Munt (voorheen 's Rijksmunt) te Utrecht samen met groot meester Sarphati van de Orde der Vrijmetselaars Nederland de eerste penning. van rijksweg 11 tussen het aquaduct bij Alphen en Bode graven. Het REO doet een drin gend op u de aanleg financieel mogelijk te maken." De gemeente Leiden maakt deel uit van het REO. Vorige week liet de Leidse wethouder T. van Rij zich ontvallen dat de gemeente de spoorverdubbe- ling tussen Leiden en Utrecht liever is dan de zeven kilometer asfalt. De inhoud van de brief staat dan ook haaks op het Leidse standpunt. „Ik denk dat de uitspraak van Van Rij is uitgelokt in de hitte van het debat", zegt secretaris C. Broeksma van de Kamer van Koophandel over Van Rijs uitla tingen. „Onze eerste reactie op zijn uitspraak was ook: wat ge beurt er nu weer?" Inmiddels is de opwinding gezakt, zegt hij. „Elke uitspraak die de aanleg van de Nil zou kunnen vertra gen, betreuren we", vervolgt hij diplomatiek. „We zoeken niet graag de confrontatie. Ik ben daarom terughoudend in mijn commentaar." Maar Broeksma heeft het fout, laat wethouder H. Kruijt weten. „Deze brief verbaast mij." Kruijt wist tot vanmorgen niet van het bestaan van de brief. Hem zou eerst de con cept-tekst worden voorgelegd, maar dat is niet gebeurd. .An ders had het Leidse standpunt er wel in gestaan. Ons verhaal blijft hetzelfde. Dat ontbreekt nu en dat is jammer." De wet houder laat nog weten dat hij uitzoekt waarom de brief niet eerst ter goedkeuring naar Lei den is gestuurd. „Het Leidse standpunt is jam mer voor de hele regio", rea geert de Alphense burgemeester N. Schoof. „Leiden is kennelijk zo uniek dat het een afzonder lijk standpunt moet innemen. Wij zeggen: maak alsjeblieft eerst af waar je mee bezig bent. Verder deelt iedereen onze me ning." chef tim brouwer de koning, 071-5356417, piv.-chef marieta kroft, 071 -5356411 derland 50.000 kaarten ver spreid. vergezeld van een nieuwsbrief waarin de nadelen van een vliegveld in de Noord zee worden geschetst. De actie is voornamelijk gericht op de gemeenten Katwijk. Noord- wijk en Zandvoort, aangezien die gemeenten de meeste hin der van een vliegveld in zee kunnen verwachten. De actie tegen een vliegveld in zee gaat uit van een aantal milieugroeperingen en bewo- nersgroepen uit diverse ge meenten. Samen hebben zij de organisatie 'Laat de kust met rust' gevormd. Zij wijzen op de hoge kosten die een vliegveld zouden vergen, na melijk 40 tot 80 miljard. Ter wijl de werkgelegenheid die het vliegveld zou opleveren volgens hen ernstig tegenvalt. noordwuk/katwuk conny smits De plannen voor de bouw van een luchthaven voor de kust hebben veel tegenstanders in de regio. Bij de Stichting Duin behoud zijn al 3.500 kaarten binnengekomen met handte keningen tegen de komst van een zeevliegveld. Elke dag ko men daar nog een paar hon derd kaarten bij. Directeur M. Janssens van Duinbehoud re kent erop in totaal 10.000 pro- testkaarten te ontvangen. „Er wordt dagelijks gebeld door mensen die meer kaarten willen hebben", aldus Jans sens. Uiteindelijk zullen de protestkaarten half december worden overhandigd aan mi nister T. Netelenbos van ver keer en vervoer. De afgelopen weken werden in de kustgemeenten van Ne- rijpwetering Het was dolle pret in Tropical-Inn in Oude Wetering. Zo'n zeventig verstandelijk gehandicapten uit Alkemade en Zoeterwoude genoten van de grappen en grollen van de clowns en dansten op de muziek. Er was een optreden van een zangeres, een drumband en er was een entertainer die Paul de Leeuw nadeed. De organisatie was in handen van het comité sprietlopen. Het feest werd betaald met de opbrengst van het sprietlopen dat afgelopen zomer in Rijpwetering voor de 26ste keer werd gehouden. De organisatie haalde toen het recordbedrag van 10.000 gulden op. foto loek zuyderduin alphen aan den run» Het millenniumfeest in Alphen aan den Rijn werpt zijn schaduwen vooruit. Wie verzekerd wil zijn van een entreebewijs moet een kaartje kopen voor het oud- en nieuwfeest van dit jaar. Bezoekers van het Gala 1998/1999 in de Rijnstreekhal krijgen namelijk voor rang bij reserveringen voor het millenniumfeest. De organisatie van het oud- en nieuwfeest is dit jaar in handen van evenemenentbureau Tango Events. Toegangskaarten 67,50 zijn onder meer verkrijgbaar bij het plaatselijke WV. Het feest, dat van 22-4 uur duurt, staat open voor personen van 18 jaar en ouder. De organisatie rekent op duizend bezoekers, die gepaste avondkle ding moeten dragen. Meteen na het Gala 1998/1999 begint het bu reau met de voorbereidingen op het millenniumfeest, dat het ook in de Rijnstreekhal wil organiseren. Hennepkwekerij in Koudekerk ontmanteld koudekerk aan den run De politie heeft vrijdageen hen nepkwekerij aan de l.age Waard in Koudekerk ontruimd. Een 36- jarige man uit Aarlanderveen en een 24-jarige Alphenaar zijn aangehouden en ingesloten. De eigenaar van de schuur die de ruimte verhuurde, is niet ver dacht. De politie kwam de kwe kerij na tips op het spoor. Er werden zo'n tachtig hennep planten en driehonderd stekken aangetroffen. Auto te water runsaterwoude Een 29-jarige man uit Nieuw koop is vannacht omstreeks een uur met zijn auto in het water langs de Vriezenweg in Rijnsa- terwoude gereden. Hij kon zelf uit de auto komen. Met onder- koelingsverschijnselen is hij naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Bus rijdt niet meer gratis naar zwembad hazerswoude-dorp Ouderen uit Hazerswoude- Dorp kunnen vanaf 1 januari niet langer meer gratis met de bus naar zwembad De Dolfijn in Hazerswoude-Rijndijk. De gemeente Rijnwoude heeft deze kostenpost van 2250 gulden per jaar geschrapt. De Stichting Welzijn Ouderen Hazerswoude protesteerde tegen het stopzet ten van de subsidie. Het voor stel kwam voor de stichting zo onverwacht dat ze het busver voer niet meer in de eigen be groting voor volgend jaar kon opnemen. Wekelijks zwemmen tien tot vijftien ouderen uit Ha zerswoude-Dorp in De Dolfijn. Als ze het vervoer nu zelf moe ten betalen kost het ze mini maal vijf gulden. „Iedere oudere die stopt met zwemmen is er één te veel", aldus de Stichting Welzijn Ouderen. Wethouder G. van der Lecq beloofde met de stichting te praten over een an dere manier van vervoer. Een opname van schaatsters op de Oude Rijn, die gemaakt is rond 1915 bij de Boerenschouw in Koudekerk. foto historisch genootschap koudekerk het typ- en stenciiwerk en hotel Van Egmond - het huidige café De Hoek - waar Het Torentje vergaderde en van smid C. Slin gerland, een electrische-, grof-, hoef- en kachelsmederij, auto- geen- en electrisch lassen en snij- inrichting, landbouwwerktuigen en gereedschappen. In het pa pieren overzicht wordt ook dui delijk dat een baanveger in de strenge winter van 1939-1940 veertig cent per uur verdiende. Uit een rekening blijkt dat hij 66,5 uur in touw is geweest om de rijders van dienst te zijn. Bij Aspasia - een naam uit de Griekse mythologie en opge richt in 1933 - foto's met stoere mannen en sportieve vrouwen, die acrobatische toeren verrich ten. Grappig is de foto met oefe nende leden en de Alphense trainer De Jong uitgerust met een stropdas. Tijdens de ten toonstelling, die op elke eerste en derde zaterdagmiddag van de maand tussen 13.30 en 16.30 uur is te bezoeken, draait een video. Daarop is een optreden te zien van Aspasia uit 1966 in gebouw De Voorhof waarin nu de brandweerkazerne in geves- tigd. Kritiek op waterschap De Oude Rijnstromen Aleid Muller in de ijsclubhoek van de expositie. foto mark lamers alphen aan den run robbert minkhorst Waterschap De Oude Rijnstro men (de noordelijk delen van de Rijnstreek en de Bollen streek, de gemeente Voorscho ten en delen van Wassenaar) hanteert een middeleeuws kwijtscheldingsbeleid. Dat stelt de Alphense SP-fractie. In een brief vraagt de partij het water schap om net als veel andere waterschappen in Zuid-Holland de norm te versoepelen. Maar het bestuur van de Oude Rijn stromen peinst er niet over. In het gebied van de Oude Rijnstromen krijgen mensen die tien procent of meer onder het bijstandsniveau moeten leven hun waterschapsbelasting te rug. Bij de buren Meer en Wou- de en de Gouwelanden hebben minima al vanaf het bijstands niveau recht op kwijtschelding. Dat betekent dat mensen in Koudekerk en bijvoorbeeld Al- phen-Ridderveld volgens de SP slechter af zijn dan inwoners van Hazerswoude-Rijndijk en Alphen-Kerk Zanen, die on der een ander waterschap val len. „De waterschapslasten zijn fors (63 gulden per jaar - red.)", aldus de SP. „De heffing is niet inkomensafhankelijk, het maakt niet uit hoeveel je verdient, ie dereen betaalt evenveel. Daar om ook is de heffing voor men sen met een minimuminkomen het zwaarst." Volgens de SP lijden de Al phense minima ten oosten en noorden van de Oude Rijn daar ook onder, maar wethouder F. Dales bestrijdt dat. „Ons ar moedebeleid is dan het vang net. De hoogte van de water schapslasten telt mee bij het be steedbaar inkomen. De Alphen se minima merken het dus niet in hun portemonnee. Wel is het merkwaardig dat de water schapslasten niet overal in Al phen hetzelfde zijn. Maar dat komt omdat de grens dwars door de gemeente loopt bij de Rijn." Ook Rijnwoude valt onder verschillende waterschappen. Volgens een woordvoerder heeft de gemeente in tegenstelling tot Alphen geen 'vangnetregeling' als compensatie voor de onge lijke kwijtscheldingsregelingen van de verschillende water schappen. Secretaris D. de Blaeij van De Oude Rijnstromen laat weten dat het bestuur niet ingaat op het verzoek van de SP, tenzij de Verenigde Vergadering (verge lijkbaar met de rol van de ge meenteraad - red.) anders oor deelt. „Persoonlijk raakt het mij ook. Maar het is niet aan een waterschap. We praten over in komenspolitiek. De SP moet zich wenden tot de Tweede Ka mer." De Oude Rijnstromen heeft niettemin ook een inhoudelijk bezwaar tegen een versoepeling van de norm. „Wat we kwijt schelden, moeten we weer er gens anders vandaan halen. Een versoepeling naar honderd pro cent kost het waterschap onge veer een half miljoen gulden. Dat betekent een verhoging van de lasten van zeven acht gul den per jaar. Mensen die net boven de norm zitten, worden daarvan weer de dupe."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13