Buurt wijst plan Lange Voort af Normen en waarden zijn hier weer terug' 'Afvaltoerisme' op kerkhof 'Dit is het ei van Columbus' Regio - NDAG 16 NOVEMBER 1998 chef ernastraatsma 071-5356437.plv -chef judy nihof, 071-5356416 fefstal in Wassenaars motel ir naar Tijdens een ontbijtbuffet in motel Bijhorst aan de |vveg in Wassenaar zijn zondagochtend drie bezoekers be- tn: een Leidschendamse, een man uit Goirle en een Duitser, listen hun tassen na afloop van de maaltijd met daarin geld, |s en sleutels. bembakken op auto's In aar Vandalen zijn de afgelopen nacht in de weer ge- Itniet bloembakken en afvalbakken in de Wassenaarse Istraat en omgeving. De politie trof de bakken aan op daken fceparkeerde auto's. Zeker acht auto's raakten beschadigd. Lrtvuchtige man opgepakt Inaar» Een 24-jarige voortvluchtige man uit de provincie hingen, is zaterdagnacht in Wassenaar tegen de lamp gelo- iDe man, verdacht van een poging tot moord, beging op de Iweg een verkeersovertreding. De politie was daar net aan lontroleren. De man, wiens gezicht en kleding onder het tl zaten, bleek geen rij- of kentekenbewijs te hebben. Onder- Iwees uit dat de man een dag eerder in Marom in Gronin- letrokken was bij een schietpartij. De verdachte is overge- |en aan de Groningse politie. tóng chirurg over Tanzania RWQUDEDe Zoeterwoudse chirurg Oscar Langezaal is [en om 10.00 uur in Huize Emmaus aan de Bennebroekweg eterwoude om te vertellen over een ziekenhuis in aanbouw ikumi, Tanzania. Het betreft een project dat onder meer di gesteund door de Zoeterwoudse missieveiling en het lhuis. ïfstal uit politieauto kchoten Voor de deur van het politiebureau aan de Witte ithstraat in Voorschoten zijn afgelopen zaterdagnacht twee lvrije vesten gestolen uit een politieauto. De inbreker sloeg lit van de auto in om binnen te komen. verongelukt op op A44 tceest Een 43-jarige man uit Oegstgeest is zondag aangere- en verongelukt toen hij omstreeks acht uur 's avonds de A44 stak, ter hoogte van het Rijnzichtviaduct in zijn woonplaats. 51-jarige automobilist uit Leiden reed de man aan. De stgeestenaar stierf ter plekke aan zijn verwondingen. i iren pijpen vernielers iwoude Drie jongens (13,15 en 16 jaar) zijn zaterdagnacht half twee aangehouden omdat zij aan de Burgemeester istraat in Zoeterwoude-Dorp probeerden het slot van een nscooter kapot te krijgen. Twee buurtbewoners grepen een de drie in de kraag toen zij daarmee bezig waren. De politie :e de andere twee jongens even later op. jito te water in Leiderdorp De brandweer vond gistermiddag een gestolen auto sloot langs de Achthovenerweg in Leiderdorp, 's Nachts 1de een onbekende man dat de auto in het water was gere- maar in het donker kon de brandweer de auto niet vinden. i Iracht. tonblok uit viaduct Warmond wond» Een betonblok met een doorsnede van ruim een me- iel vrijdag plotseling uit het treinviaduct bij de Warmondse Wassenaarstraat, zo meldde de politie vanochtend. Het blok ndde op het fietspad, maar er werd niemand geraakt. De nische dienst van de NS heeft inmiddels maatregelen geno- i om te voorkomen dat er meer steen naar beneden valt. het blok beton is losgeraakt is onbekend. De NS stelt een erzoek in. 'Van oude afspraken niets meer over' Bewoners van de Lange Voort wijzen de plannen voor de verbouwing van het Oegstgeestse winkelcentrum De Lange Voort af. De buurt vindt het 'onacceptabel' dat er voor de verbouwing van het winkelcentrum groen moet wijken en stellen dat er een 'ontoelaatbare vergroting van de steenmassa's in de buurt' plaatsvindt. Aan de achter kant van het winkelcentrum, aan de Papaverlaan, spreekt de buurt zelfs zijn veto uit over de bouwplannen. buurt in een brief die afgelopen weekeinde bij omwonenden oegstgeest maarten keulemans De bewoners van de Lange de bus viel. De plannen zouden Voort voelen zich 'overvallen' 'eenzijdig' zijn, omdat er in de door het plan dat de gemeente ogen van de bewoners alleen onlangs presenteerde, schrijven maar rekening wordt gehouden de onderhandelaars van de met het belang van' de beleggers en de middenstand. Zo zou de nu al bestaande verkeersoverlast alleen maar er ger worden en zou er veel te veel bebouwing plaatsvinden. Ook zijn de bewoners kwaad dat een deel van het Irispark moet wijken voor winkels. „Kortom: het dorpse karakter van het Lange Voort-centrum en omgeving moet worden ge handhaafd en waar van toepas sing worden verbeterd." De bewoners zijn des te bo zer, omdat de uitgangspunten voor de verbouwing die eind vorig jaar werden vastgesteld wèl door alle partijen werden geaccepteerd. De plannen die nu op tafel liggen hebben met die afspraken echter niets meer te maken, stellen de bewoners in hun brief vast. .Alleen het bestaande programma van ei sen uit 1997 is een juist com promis en uitgangspunt voor de renovatie van het centrum. Als zodanig wordt het nieuwe voor stel afgewezen." Een straat verderop zijn de bewoners van de Papaverlaan woedend over nieuwe informa tie, waaruit blijkt dat het aantal parkeerplaatsen op het terrein achter het winkelcentrum wordt uitgebreid van 66 naar 88. „Het parkeerveld komt straks tot aan onze deur", zegt buurt-onder- handelaar W. Meijer. „Daardoor wordt de Papaverlaan terugge bracht tot het Papaverpad. Wij wijzen iedere vorm van ophef fing van de Papaverlaan af." In een brandbrief omschrijft de buurt de plannen als 'onaan vaardbaar', 'asociaal' en 'achterlijk'. Bovendien worden er in de Papaverlaan bomen gekapt, waardoor de bewoners meer uitzicht krijgen op de achter kant van het winkelcentrum. „Het woongenot is hier al mini maal", zegt Meijer. „Men doet daar in de plannen niets aan. En nu wordt ons ook nog eens het recht ontnomen om in een straat te wonen." Verantwoordelijk wethouder M. Smitsloo neemt de felle kri tiek ter kennisgeving aan. „We hebben de klankbordgroepen in het leven geroepen om af te tasten waar de mensen boos of verdrietig van worden. Bij ieder plan zit pijn. En waar ik die pijn kan wegnemen, zal ik het zeker niet laten." Smitsloo wil echter nog niet zeggen op welke pun ten hij water bij de wijn wil doen. „Ik zou dan op de zaken vooruitlopen." Voorschotense jongerenwerkers beginnen aan tweede jeugd voorschoten judy nihof Bij het verleden staan de jonge renwerkers Aat Smits en Anne- miek Dullaert liever niet al te lang stil. Niet dat het 'vroeger' alleen maar kommer en kwel was in jongerencentrum Under world. Maar zoals het nu gaat, is het toch een stuk beter. „De normen en waarden waren een beetje weg. Nou, die zijn nu weer terug hoor", zegt Smits. Na een maandenlange slui ting opende het ontmoetings punt onder het Voorschotense gemeentehuis vorige week vrij dag voor het eerst weer zijn deuren. Dit keer onder de vlag van de Leidse Welzijns Organi satie (LWO). Dat betekent dat de huisregels zijn aangescherpt. Verder moeten bezoekers een pasje tonen om binnen te ko men. Binnen blowen is uit den boze. Ook krijgt het centrum een nieuwe naam: Underworld heeft een negatieve klank gekre gen. Heeft dit te maken met drugsoverlast en agressie in het verleden? „Ach nee," zegt Smits. Volgens hem kwamen er gewoon veel te veel oudere jon geren, terwijl het centrum is be doeld voor jongeren van 15 tot 25 jaar. „Met zo'n pasjessys teem kun je heel gemakkelijk ie mands leeftijd controleren. Smits is boos op tjegenen die verhalen over drugsoverlast de wereld in hebben gestuurd. „Waarom vragen de mensen die dat beweren niet aan mij wat er is gebeurd", vraagt hij zich af. „Ik kan het weten." Annemiek Dullaert en Aat Smits: „Niet de regels zijn belangrijk, maar de handhaving ervan." Smits, die al in het jongeren centrum werkte voordat de LWO zijn intrede deed, ontkent niet dat er moeilijkheden wa ren. „Hét grote probleem was het beheer van het jongeren centrum", klinkt het stellig. Smits was destijds én jongeren werker én beheerder. Twee moeilijk te combineren taken, zeker wanneer je, zoals Smits, part-time werkt. Het betekende in elk geval dat de beroeps kracht er niet altijd bij kon zijn als het jongerencentrum open was. Sommige vrijwillige mede werkers maakten misbruik van die situatie door gratis koffie en bier te tappen voor zichzelf en voor vrienden. Ook andere re gels werden aan de laars gelapt. „Ik ben er nu wel achter geko men dat niet de regels belang rijk zijn, maar de handhaving ervan", zegt Smits. Met die handhaving zit het FOTO TACO VAN DER EB volgens Smits en Dullaert nu wel snor. Elke keer dat het cen trum open is, zijn er een of twee beroepskrachten bij. Verder heeft de LWO een aparte be heerder aangesteld. Vrijwilligers zijn welkom, maar moeten zich aan de regels houden: wie helpt achter de bar mag zelf niet drin ken. „We letten daar goed op", zegt Dullaert. „En je merkt dat jongeren het uiteindelijk zelf ook prettig vinden als er regels zijn waaraan ze zich moeten houden. Dat is ook voor hun een zekerheid. En als je het aan ze vraagt, vinden ze eigenlijk ook dat het niet kan: een bar keeper die drinkt." Voorlopig is het centrum al leen op vrijdagavond open. De eerste avond was volgens de jongerenwerkers 'heel gezellig'. Een behoorlijk grote groep oude bezoekers is afgehaakt. Dullaert betreurt het dan ook dat som mige jongeren van hun ouders nog steeds niet naar het cen trum mogen komen. „In het verleden had het jongerencen trum de naam dat .er alléén maar problematische jongeren kwamen. Een hoop meisjes mo gen daarom hier niet heen." Smits en Dullaert willen afreke nen met het verleden. „We wil len jongeren een plek bieden om uit te gaan tegen een leuke prijs. Die vrijdagavond is de ba sis. Vandaaruit willen we activi teiten gaan organiseren die meer inhouden dan alleen een glas naar je mond brengen." Volgens Smits en Dullaert is het een enorm voordeel dat het jongerencentrum nu valt onder een grote welzijnsorganisatie. „Binnen de LWO heb je veel meer mogelijkheden om activi teiten te organiseren. Wil je iets doen met internet, dan zetten we hier zo tien computers neer." Doodmoe word je ervan. In Oegstgeest mogen verkeersremmende obstakels niet hinderlijk zijn. En in Voorschoten mag in het donker het licht niet aan. Het is ook nooit goed. Alles stelt Oegstgeest in het werk om haar bur gers veilig over te laten steken. Plantenbakken kwamen er in mei op het wegdek van de Lange Voort. Heel Haaswijk en Buitenlustzijn voorzien van verkeersremmende 'betonbollen', 'enveloppen' en 'pu naises'. En nu is de rest van Oegst geest aan de beurt: verspreid door het dorp moeten honderd verkeers drempels verrijzen. Alle woonwij ken rond de Lange Voort worden dertig-kilometerzones. Bij elkaar opgeteld is het een miljoenen kos tende operatie. Veilig Verkeer Oegstgeest bejubelde de ingrepen, maar tegenstanders waren er meteen. Vooral de bakken op de Lange Voort oogstten veel kri- tiëk. Ze zouden de verkeerssituatie juist gevaarlijker maken, zeiden sommige Oegstgeestenaars. Toen twee joyriders, die met een nood gang over de Lange Voort dender den, frontaal op een tegenligger knalden ter hoogte van de bakken, bevestigde dat hun mening. De au to werd gelanceerd en kwam een eind verderop tot stilstand. Won derwel raakte niemand gewond. Lé vensgevaarlijk, die bakken, luidde het oordeel. De betonnen ballen, bij de ingang van woonstraatjes in Haaswijk, vie len ook niet overal goed. Moeilijk rijden hoor, met die dingen op de weg. Je moet enorm goed opletten dat je ze niet raakt, klaagde een me vrouw per e-mail bij de gemeente. Vorige week waren de verkeers drempels aan de beurt. Tijdens een informatie-avond over de invoering van dertig-kilometerzones klaagden dorpsbewoners over de gevaren van deze wegverhogingen. Als je er overheen rijdt kan je rugklachten krijgen. Bij ijzel kun je eraf glijden. En denk ook eens aan al die plotse ling remmende en weer optrekken de auto's. Dat geeft toch veel over last? De ambtenaar dié de toelichting op 'Hinderlijke' obstakels in de Jan Sweelincklaan in Oegstgeest. alle maatregelen gaf, durfde het bij na niet te zeggen, maar moest het toch even kwijt: „Het zijn natuurlijk wel hindernissen" In Warmond is precies het tegen overgestelde het geval. Daar is de Herenweg onlangs voorzien van een reeks verhoogde kruispunten, die net als de verkeersdrempels in Oegstgeest, bedoeld zijn om het verkeer af te remmen. Ze zijn niet hoog genoeg, klagen de Warmon- ders nu. Het zijn totaal geen hinder nissen Je kunt er moeiteloos over heen rijden, zonder ook maar even te remmen. Het is ook nooit goed. Knettergek Al die regeltjes en bureaucratie: je zou er toch knettergek van worden. En dat werd fietser Gerard van der Laan dan ook vorige week. Hij fietst al jaren elke ochtend vroeg van Leidschendam naar zijn werk in Oegstgeest en rijdt dan over het driehonderd meter lange Oude Veenpad in Voorschoten. Twee jaar geleden begon hij zijn kruistocht om ook op dat deel van het fietspad verlichting te krijgen. Gewoon een handvol lantaarnpalen en Van der Laan en andere fietsers zouden zich een stuk veiliger voelen. Net als in Leidschendam en Leiden. De enige omwonende van het fiets pad was fel tegen de komst van de lampen en diverse belangenorgani saties bepleitten meteen dat het dierenleven in De Horsten en op het landgoed van kasteel Duiven voorde voorgoed verstoord zou worden. Dat kan natuurlijk, alhoe wel wethouder Sjef van de Poel al zei dat je 'hem dat niet wijs kan ma ken.' De politiek kwam toen met een schijnbaar galante oplossing. Er kó men lantaarnpalen, maar die gaan 'in de randen van de nacht uit' om het dierenleed te beperken. Een beetje gekunstelde oplossing, dacht Van der Laan, maar de lampen zijn er! En hij trok een flesje open. Hij was immers toch op de fiets. Tot zijn schrik bemerkte Van der Laan onlangs dat die 'randen van de nacht', tussen negen uur 's avonds en zeven uur 's ochtends betekent. Van der Laan: „Maar iedereen wist al tijden dat ik om half zeven daar al langsfiets. Ook die omwonende, want die laat rond dezelfde tijd al tijd de hond uit." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN De tijden stonden ondertussen he laas al zwart op wit. Tussen negen en zeven uur geen licht, daar valt niet aan te tomen. De gemeente kwam Van der Laan wel nog even tegemoet. „We doen dié lampen ge woon een half uurtje eerder aan. Kunt u lekker in het licht fietsen. Als we geen klachten krijgen..." Er gl oorde even licht aan de horizon, maar binnen een week was er één klacht binnen. Van die omwonende. Namens het dierenleven uiteraard. Die liep opeens in het licht zijn hond uit te laten. „Om de tijden wat te verruimen moet u opnieuw een procedure be ginnen. Helaas", kreeg de fietser daarom te horen. Van der Laan: „Nu moet ik weer twee jaar lang vechten om voor elkaar te krijgen dat die lampen een half uurtje eer der aangaan. Belachelijk. Je wordt als burger in de maling genomen. Gaan die lichten na twee jaar einde lijk aan, heb fk er niets aan." Licht ziet Van der Laan het dan ook niet meer in. Het is zelfs om knettergek van te worden. erna straatsma dimitri walbeek zoeterwoupe dimitri walbeek De container van de begraaf plaats achter de rooms-katho- lieke kerk St. Jan's Onthoofding in Zoeterwoude is achter slot en grendel gezet, om 'afvaltoeris me' te voorkomen. De afgelo pen maanden werd de contai ner regelmatig gevuld met volle vuilniszakken. De container is bedoeld voor afval van de pas torie en de begraafplaats. Zoe- terwoudenaren bleken de con tainer echter ook stiekem te ge bruiken voor het dumpen van hun afval. Daarmee sparen ze hun portemonnee, omdat Zoe- terwoudenaren sinds 1 april een kilotarief voor huisvuil betalen. „Een keer zaten er zelfs grote opgerolde vloerkleden in", zegt A. Vijverberg, bewoonster van de pastorie. 'Mannen van de tuincommisie' zijn volgens haar nu de enigen met een sleutel. „Als mensen afval hebben van bij de graven vandaan, zoals bloempotten, mogen ze dat na tuurlijk hier weggooien. Dan moeten ze het hier inleveren en dan gooien de mannen het weg." Eerder bleek ook al dat Zoe- terwoudenaren hun huis- en keukenafval tussen het oud pa pier van drumfanfare De Rijn- tamboers stopt. Desondanks blijft wethouder H. van der Kooi (WD) volhouden dat er van af valtoerisme geen sprake is. Sinds het nieuwe systeem is in gevoerd is de Zoeterwoudse af valberg gehalveerd. Noordwijkse teler Peter Knijnenburg zet hyacinten wéér op water noordwuk Hij heeft nog overwogen octrooi voor zijn tech niek aan te vragen, maar dit bleek niet rendabel te zijn. „Iemand hoeft maar een onderdeel te ver anderen en je octrooi is niets meer waard. Wel heeft het Laboratorium voor Bloembollen Onder zoek in Lisse mijn methode overgenomen. Vol gens mij is dit het ei van Columbus, maar je moet als teler wel precies en recht kunnen werken. Als je de bollen opzet, dus ze in de bakken zet, moe ten ze op de millimeter goed staan." Omdat de techniek nog in ontwikkeling is, broeit de Noordwijker nog niet alles via de water methode. Ongeveer een kwart, toch goed voor 50 60.000 stuks hyacinten per jaar, gaan via de wa- termeth'ode. De overige broeit hij nog via de 'ou derwetse' grondmanier. Hij is echter van plan steeds meer 'op water' over te gaan. Want de voordelen, somt hij op, zijn groot. De teelt is vooral schoner. Het afvalprobleem is bij hem nu nagenoeg verdwenen. De Noordwijkse teler hoeft, omdat de gehele cyclus schoon is, daarnaast geen gewasbeschermende middelen te gebruiken. De teeltcyclus is ook korter zodat er twee drie oogsten per jaar meer kunnen worden gemaakt. De grondmethode duurt zestien weken en het waterbroeien is in dertien weken gepiept. Daarnaast is water gemakkelijker dan aarde te beïnvloeden met temperatuur. En last hut not least, de bloem, het product waar het Knijnen burg ten slotte om te doen is, is beter ontwikkeld. Toch is Knijnenburg realist genoeg om ook de nadelen te vermelden. De teler wordt zelf immers gedwongen ook heel schoon te werken. „Je moet bij wijze van spreken voordat je met de bollen aan de slag gaat je handen wassen. Want de bac teriewerking in water is groot. En als het fout gaat, dus als zich onverhoopt wel bacterieën gaan ontwikkelen, is de hele bak verloren. Ook moet ik de hyacinten elke week water geven. Daarnaast is het natuurlijk klam, koud en nat werk..." irene nieuwenhuuse Hyacinten telen op water. De methode is oud. Grootmoeder had immers al flessen met dit bol gewas in de vensterbank staan. Maar Peter Knij nenburg uit Noordwijk heeft de methode weer nieuw leven in geblazen. Onder de hyacinttelers is hij momenteel in Nederland de enige die deze werkwijze op grote schaal toepast. Hij is daarvoor genomineerd voor de Bollen Innovatie Bokaal. Knijnenburg heeft aan de Wilgendam in Noordwijk samen met zijn vrouw Lenie Knijnen- burg-van der Krogt een 2,5 hectare groot bedrijf. Hij verbouwt daar - om het een beetje ingewik keld te maken - buiten in de volle grond hyacin- tenbollen. Deze bollen zijn echter niet bestemd voor de export, maar om er op zijn eigen bedrijf bloemen van te kweken. Want daar gaat het Knij nenburg om: de hyacint als snijbloem. Knijnenburg vertelt hoe het zo gekomen is. „Ruim vijf jaar geleden kwam via Veiling Flora en de Dienst landbouw Voorlichting steeds meer de vraag naar een schoon product. Vooral Amerika en Japan vroegen daarom. In de tulpen begon men met de invoering van de zogeheten Kenntray, ofwel 'spijkerbakken'. Een neef van mij paste dit ook op de hyacinten toe. Het mislukte volledig vanwege die pinnetjes die in de bakken zaten. Hierdoor werd de bol vernield. Ik ben ie mand die graag experimenteert en begon na te denken hoe het anders zou kunnen." Na eerst wat met kippengaas en betonijzer ge probeerd te hebben kwam hij op het idee iets met water te doen. In de waterbakken (het zijn oude witlofbakken) legt Knijnenburg twee van el kaar gescheiden lagen mollengaas. Het mollen- gaas wordt gespannen aan bamboestokken. Zijn de bollen gezet - een heel precies werkje - dan gaan de bakken de koelcellen in.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11