'We zijn er kapot van' Ook doopsgezinden hebben een nieuw dienstbo 'Amsterdamse bluf verslaat Leiden op triosyn Kerk Samenleving Uit de Leidsch Dagblad 979 redactie dick van der pi Joodse stromingen sluiten vrede londen De joodse stromingen in Engeland hebben met een ge meenschappelijke verklaring een eind gemaakt aan een interne strijd. Die was het gevolg van de weigering van de orthodoxe op perrabbijn Jonathan Sacks in augustus 1996 de begrafenis van zijn liberale collega Hugo Gryn bij te wonen. Zijn aanwezigheid zou een impliciete erkenning van het liberale jodendom zijn. Sacks nam wel deel aan een herdenkingsbijeenkomst van het hele Engelse jodendom, die uitdrukkelijk geen religieuze dienst was. De ultra-orthodoxen namen hem dit uiterst kwalijk. Om zich te verdedigen schreef Sacks een brief aan de voorzitter van die groepering die in maart 1997 uitlekte. Daarin omschreef hij Gryn, die Auschwitz had overleefd, als „iemand die het geloof grote schade had toegebracht". Ook zou het liberale jodendom een 'valse leer' verkondigen. Dé liberale joden weigerden daarop om Sacks nog langer als woordvoerder van alle joodse stromin gen in Engeland te erkennen. „Hij is net zo min vertegenwoordi ger van de liberale joden als de aartsbisschop Van Canterbury dat is van de rooms-katholieken", zei de woordvoerder van de li berale joden, rabbijn Jonathan Romain. Na moeizame onder handelingen hebben de leiders van de joodse stromingen nu de vrede getekend. Er komt een overlegorgaan dat in januari voor het eerst zal vergaderen. Scientology aangeklaagd tampa» De officier van justitie in Tampa (VS) heeft een aan klacht tegen de Scientology Kerk ingediend. Scientology wordt beschuldigd van nalatigheid in verband met de dood van een geestelijk gehandicapte vrouw, drie jaar geleden. Na een verblijf van zeventien dagen in een Scientology-kliniek in Clearwater (Florida) was de 36-jarige Lisa McPherson aan uitdroging overle den, zo bleek uit de autopsie. Volgens Justitie had zij vijf tot tien dagen niets te drinken gekregen. Volgens De officier van justitie heeft Scientology een volwassen gehandicapte verwaarloosd en zonder vergunning medische handelingen verricht. Scientology ontkent alle schuld voor de dood van de vrouw. De dood was volgens een woordvoerder het gevolg van een ongeluk. De ver zorgers van de vrouw hadden in overeenstemming met hun reli gieuze overtuiging gehandeld. Pater haalt uit naar Israël Vaticaanstad De Nederlandse pater K.P. Gumpel heeft felle kri tiek geuit op het pleidooi van Israël om de zaligverklaring van oorlogspaus Pius XII vijftig jaar uit te stellen. „Onhandig en on gerechtvaardigd gedrag", oordeelt de jezuïet, werkzaam bij de Vaticaanse congregatie voor de heiligverklaringen. „We laten ons door niemand intimiderenzegt Gumpel in het Italiaanse weekblad Liberal. „Deze tussenkomst kan een proces van zalig verklaring dat al aan de gang is, niet blokkeren." De Israëlische ambassadeur bij de Heilige Stoel riep het Vaticaan vorige week op tot uitstel van de zaligverklaring, die in 2000 wordt verwacht, totdat historisch onderzoek een duidelijk oordeel over de om streden houding van Pius XII ten aanzien van de holocaust heeft geveld. Paus bezoekt parochianen San Matteo rome» Paus Johannes Paulus heeft gisteren een pastoraal be zoek gebracht aan de San Matteo-parochie in een van de bui tenwijken van Rome. Hij sprak onder meer kort met enkele pa rochianen. Na zijn bezoek vroeg de kerkleider te bidden voor een oplossing in de Irak-crisis. foto ap amsterdam anp De Doopsgezinde Broederschap heeft een nieuw dienstboek, getiteld 'De ge meente komt samen'. Het vervangt het vijftig jaar oude kanselboek. Het eerste exemplaar werd afgelopen zaterdag op de Broederschapsvergadering in Am sterdam gepresenteerd. In tegenstelling tot het ruim duizend bladzijden dikke nieuwe Dienstboek van de drie Samen-op-Wegkerken, is de doopsgezinde tegenhanger een be scheiden werkje van 132 bladzijden. Maar het bevat ook voorbeelden van gebeden, liturgische teksten en enkele liederen. De werkgroep, die tien jaar bezig is geweest, heeft gekeken naar de bijbel, joodse vormen van samenkomst in de synagoge, de eigen traditie, gewoonten van doopsgezinden in andere landen en naar de oecumene. Het boek bevat slechts hulplijnen. Omdat de Doops gezinde Broederschap geen algemeen aanvaarde spelregels kent in de vorm van een kerkorde, is geen enkele ge meente gedwongen zich aan het nieu we dienstboek te houden. Uitleg Een kerkdienst moet volgens de werk groep niet langer een 'one man (wo man) show' zijn. Naast de leraar (het doperse woord voor predikant) moet een liturg de dienst leiden. In het nieu we dienstboek is ook het woord preek vermeden. Gekozen is voor uitleg en vermaning, om aan te geven dat er een eenheid moet zijn van leer en bijpas sende levenshouding. Ook de woorden Oude en Nieuwe Testament komen niet voor. In plaats daarvan spreekt het dienstboek van Eerste en Tweede Schriftlezing. De werkgroep wilde de suggestie vermij den dat met het Oude Testament ook het 'oude verbond' verouderd of on geldig zou zijn. Ook wordt er gesprokei in plaats van ambt. Het la tendeert naar een be of naar een scheiding tus ambtsdrager. Volgens ten wordt Christus in de gerepresenteerd door de de priesters en evenmin do kant en de kerkeraad. De haar geheel is het lichaan Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 ANN01973 Woensdag 16 November LEIDEN Door het gillen van eenige schooljongens aan den Maresingel, werd het paard, gespannen voor een dogcart, waarin gezeten waren de luitenant der cavalerie d.B.P. en diens oppasser, schichtig en kwam het rijtuig in aanraking met een der boomen aan dien singel. Het voertuig viel om en vermoede lijk met gebroken arm werd de luitenant binnenge bracht in de nabijzijnde school. De oppasser bleef ongedeerd. Het paard werd op de Steenstraat opge vangen. De militaire dokter M. was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Weer een voorbeeld, welke gevolgen zulk gillen kan hebben. Ditmaal maakten zich aan dat vergrijp schuldig leeerlingen der vermelde school. Het ver dient bepaald overweging, dien leerlingen in den ruimsten zin streng te straffen. Dat gebruikelijke gil len achter paarden moet ophouden. LEIDEN Dezer dagen vermeldden we dat de heer N. Vetten, confiseur aan de Aalmarkt, de Koren beurs van de inhuldigingsfeesten weer als „kunst werk" van chocolade voor het oog had zichtbaar ge maakt en dat ze waarschijnlijk zou worden verloot. Thans kunnen we daaraan toevoegen dat de heer Vetten daarvoor vergunning heeft verkregen en eeni ge prijzen bij de verloting heeft gevoegd, welke nu bij hem geëtaleerd staan. Als men zijn blik over al die prijzen laat gaan, zal mén toestemmen dat er inderdaad een zeldzaam mooie verloting tegen weinig geld per lot is georgani seerd. Vrijdag 16 november LEIDEN Eind 1961 werd de toen 65-jarige ds. Izak de Tom be beëdigd als ambtenaar van de burgerlijke stand. Twaalf jaar en 915 voltrokken huwelij ken later zegt hij gelaten: „Aan alles komt een eind". Vandaag heeft ds. De Tombe zijn laatste huwelijk gesloten. Vorig jaar stelde de Leidse raad de veror dening in dat ambtenaren van de burgerlijke stand op hun 70- ste jaar hun taak dienden neer te leggen. De Tombe: „Ik had graag de 1000 huwelijken vol- gemaakt. Ik heb zelfs nog aan geboden om het werk buiten bezwaar van de gemeentekas voort te zetten, gezien Leidens precaire financiële positie, maar dat kon niet". Ds. De Tombe zegt dat hij bij elke huwelijksvoltrekking emo tioneel betrokken is. „Ik heb het nooit als een routine-karwei beschouwd. Voor elk huwelijk maak ik ook een aparte toe spraak. Ik weet het, het is alle maal theoretisch gepraat, maar jewiltzo'n huwelijk toch iets LEIDEN - De sloop van de voormalige bakkerijgrondstoffenfabriek Backer en Co. aan het Utrechtse Jaagpad vordert gestaag. Ook twee huizen op de Hoge Rijndijk gaan tegen de grond, om ruimte te scheppen voor een aantal flats die zullen worden gebouwd ten behoeve van werkende jongeren, foto archief leidsch dacblad meegeven". In die twaalf jaar heeft ds. De Tombe het een en ander mee gemaakt tijdens het sluiten van huwelijken. Het meest geroerd heeft hem een huwelijksplech tigheid uit het begin van zijn carrière. „Kort voor dat huwe lijk werd voltrokken, kwam de vader van de bruidegom naar mij toe en zei: „U trouwt straks mijn zoon, ik heb hem ook op gevoed als mijn zoon, maar uit de papieren zal blijken dat het niet in werkelijkheid mijn zoon is. Wilt u daarvan zo min moge lijk laten blijken in uw toe spraak?" Ik heb daar natuurlijk rekening mee gehouden. Een half jaar later staat de zoon voor mijn deur. Hij zei: „Mijn vader is overleden. Zoudt u hem wil len begraven? Volgens de letter van de wet is het niet mijn ech te vader, maar wilt u daar op de begrafenis niets van laten blij ken?". LEIDSCH DAGBLAD (Opgèricht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 directie B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (ad/und) W.F redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIi Maandag t/m vrijdag van8J ABONNEMEN1 bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig het automatisch afschrijven vat geld, ontvangen 1,-kortingpr VERZENDINGPER1 per kwartaal (nl) LEIDSCH DAGBLAD 0P0 Voor mensen die moeilijk lez hebben of blind zijn (oteeni hebben), is een samenvatting» nieuws uit het Leidsch Dagb' beschikbaar. Voor informatie!) Centrum voor Gesproken Led I Z 1 K N H U 1 Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondt Leids Universitair Medisch Centrum. 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Jammer De predikanten B. Weegink uit Katwijk en P. Wilschut uit Al phen aan den Rijn dienden tij dens de synodevergadering al ternatieve voorstellen in, gericht op behoud van de Leidse oplei ding. Wilschut kreeg zaterdag morgen zestig collega's mee voor zijn voorstel om de drie opleidingen in Leiden, Katwijk en Utrecht te laten voortbe staan. „Dat voorstel was min stens zo goed, zo niet beter dan het genomen besluit. Nu laten ze de een na grootste opleiding - Kampen - en de oudste - Lei den - vallen. Zij hebben de af gelopen jaren heel veel gedaan aan het bewaren van het karak ter van hun klassiek-theologi- sche opleiding. Het voelt erg verdrietig wanneer het doek valt." Na jaren van moeizaam en pijnlijk onderhandelen is de knoop doorgehakt. De Theologische Universiteit Kam pen verhuist naar Amsterdam en een zware (internatio nale) lobby heeft de opleiding in Leiden niet kunnen redden. Onder zware tijdsdruk nam de triosynode van de Samen op Weg-kerken zaterdagmorgen haar besluit na een slopende vergadering van bijna twaalf uur, waarbij voor tal van afgevaardigden de nachtrust er be kaaid was afgekomen. De ruime meerderheid waarmee de synode zich ten slotte akkoord toonde met het bestuursvoorstel kwam voor sommigen toch als een verrassing. Bij uitsplitsing naar de afzonderlijke synodes bleek geen enkele afge vaardigde van de Evangelisch-Lutherse Kerk tegen het bestuursvoorstel te hebben gestemd. Het uitblijven van een beslissing hing als een zware dreiging boven de zitting van de triosynode en de span ning en hectiek namen toe naarmate de uren wegtik ten. Men zat vast aan een onverbiddelijke deadline: om twaalf uur exact moest de zaal in Avifauna worden ont ruimd. Vrijdagmiddag werd duidelijk hoe spannend de tijds druk zou worden, toen zich 53 afgevaardigden meldden voor de sprekersronde, een record voor de triosynode. Om half twaalf 's avonds (een uur later dan gepland) had de laatste zijn zegje gedaan en kon men zich op maken voor een korte nachtrust - of nachtelijke debat ten in kleine kring. De kaarten leken nog niet geschud. Van de sprekers hadden 34 een duidelijke voorkeur uit gesproken: 17 voor en 17 tegen het bestuursvoorstel. Velen toonden zich ernstig bezorgd over het lot van Leiden: was de opleiding daar niet nota bene een ge schenk van Willem van Oranje, de Vader des Vader lands? Zaterdagmorgen sloeg voor Kampen en Leiden het laatste uur. Om 11.32 werden de neuzen geteld. Een meerderheid van de 162 stemgerechtigden sprak zich uit tegen schriftelijke stemming. Om kwart voor twaalf werd het tegenvoorstel van Van Heijst/Wilschut om Kampen en Leiden te behouden verworpen. En dan, letterlijk om vijf voor twaalf, viel het doek definitief voor de twee. Ds. B. Plaisier, secretaris-generaal van de Hervormde kerk, toonde zich meteen daarna vol vertrouwen. Hij Opheffing 'Leidenkomt hard aan Vervolg van voorpagina Studente en actievoerster Henriëtta Veldhuyzen reageert aangeslagen op het besluit van de triosynode de predi kantsopleiding in Leiden op te heffen. „Ik heb een potje zitten janken toen ik dit hoorde. We zijn er kapot van. Ik weet niet goed wat ik moet zeggen. We zijn boos en te leurgesteld: er waren zoveel goede argumenten vóór Lei den." leiden caroline van overbeeke robbert minkhorst Een commissie moet voor 1 juni volgend jaar het plan uitwerken en de triosynode neemt voor eind 1999 een definitief besluit over de predikantsopleidingen. De synodes maakten wel het voorbehoud dat een en ander financieel haalbaar moet zijn. De financiële adviesorganen re kenden de afgelopen dagen de vergadering een tekort van 20 miljoen gulden voor. „Wellicht kan de theologische faculteit in Leiden een in- stroomlocatie voor Amsterdam of Utrecht worden", suggereert de Leidse decaan Adriaanse. „Maar het is maar zeer de vraag of dat lukt en of studenten niet onmiddellijk daar gaan stude ren waar ze ook hun kerkelijke opleiding kunnen doen. We hebben nu slechts 12 eerste- Weegink vindt het jammer dat er 'een kerkpolitiek' besluit is genomen. De Katwijkse her vormde dominee had voorge steld om niet drie opleidingen te handhaven, maar vier. „Dat kon ook binnen de financiële ruimte die de minister ons had geboden. Inkrimpen of concen treren is reëel, amputeren op deze manier niet. Op de tradi ties hadden we vreselijk zuinig moeten zijn." „Ik denk dat de Leidse lobby te sterk is geweest", gaat Wee gink verder. „Dat heeft vermoe delijk contraproductief gewerkt. Leidse air zou hand in hand gaan met Groningse nuchter heid. Maar in plaats daarvan is het dit weekeinde een herhaling van argumenten en zetten ge worden." jaars in Leiden. Als de helft straks afvalt, welke bestaans grond heb je dan nog als facul teit?" rekent op volledige medewerking van Kam[ h; uitvoering van de fusie. „De synode heeft gt )S dat weegt zwaar. In deze fase bestaat nogw n maar ook Kampen zal deze weg inslaan d Studentenwoordvoerder Broekman zei te vi e gereformeerde kerken in de toekomst onvol predikanten zullen krijgen. „Amsterdam he studenten en slechts een kwart van de 200 s 11 uit Kampen gaat mee". De rest raakt volgen spreid over opleidingen met een minder gei karakter of gaat naar niet-SoW-opleidingen 1: hij waarschijnlijk voor Groningen te kiezen. Na het verlossende woord van de triosynodi 1 voor velen diep. Bovendien blijft er onzeker 'f staan over de financiële gevolgen. De vergat 1 in toenemende spanning onder zware tijdsd r' 'Amsterdamse bluf, zoals iemand het noem pleit te hebben gewonnen. De argumenten) if hoofdstad zijn kennelijk voldoende prikkelei komen. Maar het leven gaat door. Binnen ei mi na sluiting van de vergadering vielen in dev fit gen al de eerste afspraken te beluisteren ovi y vestingsplannen tussen Amsterdam en Kam n josoude holtkamp»n De triosynode in Alphen aan den Rijn. Letterlijk om vijf voor twaalf viel zaterdag het doek voor 'Leiden'. FOTO'DICIl e s 5

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10