Uitpakken Officieel is hij pas 60 jaar oud. Maar dat was- Lie ook zeker al, toen de babyboomers van nu top de kleuterschool zaten. Dick Laan be ft dacht hem en iedereen in Nederland kent «hem: Pinkeltje. Om een beetje op te vallen de lawine van kindervideo's, die met het oog op de zak van Sinterklaas en de sok van de Kerstman, over ons land is uitgestort, zit I de Arcade-band van de overigens twintig jaar geleden al gemaakte film, in een speci- ale doos. Een beetje boerenbedrog, want j- de 'extra's' bestaan uit een kleurplaat en 1 een piepklein, al tig-keer uitgegeven 1 boekje. De film Pinkeltje met de mede- werking van onder anderen Wieteke van Dort, Aart Staartjes en Lex Goudsmit, is echter best de moeite waard en in feite ocument in de geschiedenis van kinder uitgaven. Mogelijk dat dit een opleving kan betekenen voor de kabouter, die zo groot is als je pink. Wie 'kabouters' zegt, zegt Rien Poortvliet. De nalatenschap van de begenadigd tekenaar be staat uit een aantal prachtige boeken en uit inmiddels twee videobanden. De hoofdrol speler van Poortvliet heeft geen naam. Hij heet gewoon 'De Kabouter'. Eenvoudiger kan het natuurlijk niet. Waar Pinkeltje wordt ver gezeld van wat flutmateriaal, zit er bij deze tape een heel aardig bordspel, een soort gan zenbord. Maar in eerste instantie gaat het na tuurlijk om de video met de tekeningen van Poortvliet, die de sprookjesfiguren bijna daadwerkelijk tot leven brengt. Frank Groot hof vertelt het verhaal erbij. Alle winkels waar computerspullen worden verkocht liggen momenteel vol met software voor de jeugd. Dat is natuurlijk niet zo vreemd, want als Sinterklaas de komende we ken inkopen gaat doen, kan hij niet meer om die kleine glimmende schijfjes heen. De be jaarde bisschop zal zich verbazen over het tempo, waarmee de kleinsten onder zijn fans met een computer leren omgaan. Voor alle leeftijden is er wel wat bij in het enorme aan bod, dat de afgelopen maanden in de winkels werd afgeleverd. irmaal gesproken en natuurlijk lang niet altijd duurt het tot in de levensavond, voordat mensen zich weer als kind gaan gedragen. Maar wie tegenwoordig de agenda doorbladert van middelbare scholieren zal tot zijn schrik of in elk geval verbazing plaatjes te genkomen van de Teletubbies. De vier wollige beestjesf?) hebben de plaats ingenomen van Bert en Ernie, de hoofdrolspelers in Se samstraat. Maar de Teletubbies, bedacht en ontwikkeld in Engeland, zijn na tuurlijk bedoeld voor de allerkleinsten en alle merchandise erom heen is dan ook gericht op de leeftijdsgroep tot een jaar of zes. Voor wie ouder is, is er tenslotte de BNN-persiflage van Bart Boos met zijn Teringtubbies. Drie videobanden vormen de kern van de Teletubbies-rage naast de tv-programma's. 'Hier zijn de Teletubbies', 'Teletubbies Lieve lingsdingen' en 'Dansen met de Teletubbies' behoren dezer dagen tot de hot items in winkels waar videobanden worden verkocht. Vrij naar de slogan van Tinky Winky, Dispy, Laa-Laa en Po zou je kunnen zeggen: 't zonnetje lacht, de lucht is blauw. Video ,'s van de Teletubbies verdwijnen heel gauw... Het eerste deel van die standaardkreet geldt uiteraard ook voor de firma Disney. De verkoopcijfers van de befaamde Classics breken overal ter wereld records en ons land maakt daarop geen uitzon dering. Het verzamelen van de Classic-reeks is al een heel normale zaak. De meeste films zijn alweer aan hun tweede of derde uitgave toe, want de marketingafdeling van de Amerikaanse pretfabriek heeft berekend dat een generatie kinderen zeven jaar duurt. En dus ligt er een tweede 'druk' in de winkels van een aantal grote klassiekers, als De Kleine Zeemeermin. Maar ook de hele echte Disney's, die iedereen kent beleven een tweede jeugd. En eerlijk is eerlijk, het zijn films die nooit gaan vervelen en die vermoedelijk over een eeuw nog populair zijn bij de jeugd: Lady en de Vage bond (1955), Robin Hood (1973) en Alice in Wonderland (1951) zijn daarvan voorbeelden. Uiteraard gaat ook de productie van nieuwe films door en loopt ongeveer synchroon met de shows in de diverse pretparken. Hercules is in die serie de meest acruele .uit gave. Arcade Pictures maakt vooral goede sier met de schier eindeloze reeks van Bassie en Adriaan. De twee clowns, die natuurlijk al lang aan hun pensioen toe zijn, kunnen nog altijd niet stuk bij de kinderen. En als uitgever ben je dan natuurlijk gek, als je er geen profijt uit probeert te halen. Nu het duo al in bijna alle landen van Europa is geweest, was het tijd voor iets nieuws en wel een dub- belband: B&A en de huilende professor. De twee clowns gaan op zoek naar de maker van huilgas en komen - het zal niet zo zijn... - terecht op een zonnig Spaans eiland. Maar Arcade heeft meer pijlen op de boog. Onder meer twee ban den van Ernst, Bobbie en de Rest, waarbij het vooral van Kinder- net bekende koppel op de eerste nog altijd avonturen beleeft in de dierentuin. Zo ontsnapt er een aap, wordt Ernst verliefd en is Bob by jarig. Op de nieuwste tape gaan ze op vakantie, komen in aan raking met een dief op de camping, gaan schatgraven en bakken pannenkoeken. Ness Nessy is een video met een boodschap, wanneer op Loch Ness een schip met olie zinkt en een andere boot op weg is naar het legendarische meer in Schotland om daar afval te dumpen. Beertje Sebastiaan tenslotte is een volledig Nederlands product en het bewijs dat goede tekenfilms niet altijd ver weg gemaakt hoeven te worden. Voor 3 tot 6 jaar bijvoorbeeld verscheen er bij CD-Rom Update International een heel leu ke serie educatieve schijfjes met Dolly Dino in de hoofdrol. Het voorwereldlijke, paarse monster voert 3- tot 6-jarigen langs vormen, cijfers, kleuren, dieren en het alfabet. Telkens op een ander schijfje. Ze zijn simpel van op zet en in een handomdraai te bedienen door de doelgroep zelf en dat is tenslotte de be doeling. Een ding is jammer. Het .startfilmpje is niet af te breken en duurt nogal lang. Kin deren vinden dat over het algemeen verve lend, omdat het tempo er behoorlijk onder lijdt. Min.systeemeisen: 486 dx, Windows 3.1. Prijs per schijfje: 24,95 gulden- Ook te draaien op een Macintosh 68040/Power PC, systeem 7.1 en met 8 Mb ram-geheu- raat in een museum moeten zoeken. In de andere delen die verschenen leren de kinde ren iets over ziek zijn en beter worden (Ik maak je weer beter, zei Beer) en over alles wat er komt kijken bij een feestje (Groot feest voor Tijger). Als kindersoftware geen directe educatieve waarde heeft, dient er minimaal een bood schap in te zitten. Bij Hobie in de Jungle is dat laatste zeker het geval. Kinderen worden gewezen op het belang om bepaalde dier soorten te behoeden voor uitsterven en vrij logisch heeft uitgever Mind Multimedia sa menwerking gezocht en gevonden met het Wereld Natuur Fonds. In het doosje van dit spel zit dan ook een kaartje, waarmee jeugd vanaf zes jaar lid kan worden van de WNF Rangerclub. En er zit meer opvoedkunde in Hobie. Getracht is om kinderen duidelijk te maken wat geweld is en dat dat niet accepta bel is. Geweld wordt onder anderen gebruikt door de jagers op al dan niet bedreigde dier- met het tweede avontuur van het pratende autootje Putt-Putt ongetwijfeld ook het geval zijn, want de kwaliteit van dit van oorsprong Amerikaanse programma (Humongous En tertainment) is gelijk aan het eerste Putt-Putt- schijfje en doet niet onder voor de befaamde Freddi Fish. In De Reis door de Tijd komt soorten. Daar probeert Hobie iets aan te doen Putt-Putt dankzij de tijdmachine van Profes in dit platformspel, dat het principe kent van alle loop-, ren- en springspelletjes. Hobie sor Sportkar terecht in de oertijd tussen de dinosaurussen, in het middeleeuwse kasteel moet op het tropische eiland Vnikania gevan- van Koning Koets en in het Wilde Westen bij gen genomen dieren bevrijden en krijgt op jacht naar de magische sleutels, die hij daar voor nodig heeft, te maken met ivoorjagers, mannen die handtasjes willen maken van krokodillenhuid en vlindervangers. Lopen en springend kun je punten verdienen, maar pas op voor laag vliegende kokosnoten, spinnen, vleermuizen, schorpioenen en vleesetende planten. Sam de Goudzoeker. Terug in de tijd of niet, er is ook aan de (naaste) toekomst gedacht. Wanneer Putt-Putt een muntje nodig heeft gaat het om eentje van vijf Eurocent. ■geheugen, Er komt waarschijnlijk een tijd dat ongeveer alle kinderboeken te koop zijn in een digitale versie. Soms kan dat op heel simpele en toch doelmatige manier, zoals wordt bewezen door Spectrum Software met drie cd-roms j naar de boeken van de Zwitserse auteur Ja- j nosch. De aardige verhaaltjes met in de hoofdrollen een kleine tijger en een grote beer zijn uitgebreid met een hele reeks leuke spelletjes. En zoals het hoort zit er een edu catieve kant aan, bijvoorbeeld wanneer De Kleine Tijger een nieuwe fiets nodig heeft. Op speelse manier wordt uitgelegd waaraan een fiets qua veiligheid moet voldoen. De spelle tjes (plaatje compleet maken, schuifpuzzeltje, enz.) zijn voor jonge kinderen prima te doen en door de eenvoud ook nog eens te draaien op een computer met een 386-processor, al zul je zo langzamerhand een dergelijk appa- Combineer een platformspel met educatieve software en je krijgt De Magische Eik, een bijzonder aardig, van orgine Deens product, gebaseerd op de in Denemarken populaire Hugo strips, met op zich niet zulke moeilijke opdrachten. Maar het venijn zit 'm in de tijd die je krijgt om een puzzel op te lossen. De hoofdrol wordt gespeeld door Rat, die tijdens een picknick van zijn familie is weggetoverd. Hij krijgt van Moley een kaart van het bos, maar moet op allerlei plekken de opdrachten uitvoeren, voordat de zandloper leeg is. Lukt dat, dan gooit Moley een handje zand extra in het glas. Snelheid is dus geboden, want is de zandloper eenmaal leeg, dan is het spel afge lopen. De Magische Eik kan op drie (reken)niveaus worden gespeeld: als je er niets van terecht brengt, als je zo-zo bent of als je een wandelende rekenmachine bent. Kies dus zelf, maar maak het het niet te lastig. Tussen de opdrachten door moetje door het bos rennen en daarbij in de weg staande struiken en omgevallen bomen ontwijken. Dit jaar verschijnen er nog twee 'Hugo's': Wilde Rivier en In de Sneeuw. Het zal niet zo lang meer duren of de mate loos populaire Teletubbies verschijnen ook Min systeemeisen: Pentium 75,16 Mb ram-geheugen, Di- v>r>r rectX compatible grafische kaart, 4-speed cd-romdrive, op cd-iom. De BBC, de Engelse televisie die windows 95 of nt. Prijs: 69,95 gulden, de originele versie brengt, heeft een prima af deling multimedia, die regelma tig kinderseries 'vertaalt' in een computerproduct. Via de Ne derlandse uitgever Bombilla ge beurde dat onlangs met Noddy en Pingu, twee'figuren die bij de kleintjes ongetwijfeld be kend zijn van de Nederlandse televisie. Noddy is een van de belangrijkste inwoners van Speelgoedland en leert kinde ren allerlei dingen, die prima aansluiten bij hetgeen er in de onderbouw wordt geleerd. Voor Pingu, de vaak ondeu gende pinguïn, geldt in feite hetzelfde, maar is geschikt voor iets jongere kinderen (3 tot 6, afhankelijk van het ge kozen niveau) dan Noddy. Min.systeemeisen: 486/66Mhz, 8 Mb ram-geheugen, Windows 3.1. Prijs: 49,95 gulden. Over de kwaliteit van de producten van het Belgi sche softwarehuis Transpo- sia kunnen we kort zijn. Wie onze zuiderburen op dat punt naar de kroon wil steken, moet van hoge hui ze komen. Alles wat wordt uitgebracht stoomt linea recta door naar de top van de verkooplijsten. Dat zal Hetneeft er alle schijn van aat de Titanicdiypè een beetje aan het luwen is. Nadat iedereen de spectaculaire film van James Cameron met de schitterende hoofdrollen van Leonardo DiCa- prio en Kate Winslet had gezien - en zij die de ogen niet van Leonardo konden afhouden, vier keer - zorgde het uitkomen van de video voor lange rijen in de winkels. Nu het film-ef fect voorlopig is uitgewerkt wordt het verhaal van het 'onzinkbare' schip over een andere boeg gegooid, om maar even in stijl te blijven. Boeken, cd-roms en documentaires op video te over en sinds kort ook een alleraardigst bordspel van Universal Games, in Nederland uitgegeven door Rubinstein Media in Amster dam. Bordspellen lijken door de komst van de computerspellen minder populair te worden, maar Titanic zou wel eens voor een opleving

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 30