Beleggersclub krijgt 17 miljoen van Rabobank Japan deelt voor een miljard aan consumptiebonnen uit Economie teco-topman weg wegens Blaise in Latijns-Amerika Detailhandel wil euro toch ineens invoeren Ondernemeningsraad NZH luidt noodklok Airbus passeert Boeing met verkooprecord 'Teletarief per minuut heeft geen toekomst Prins op werkbezoek NSDAl. i i Nuvt/v\BtK 45^ [f*anp ïrsvoorzitter Eigenfeld ia zes jaar op bij handels- -eteco. De slechte gang iken in met name Vene- jen Argentinië is de reden '["gij djn vertrek. Groepsdirec- 1 is Corporate Treasury Hou- lilips Bedrijven Ne- ;mt zijn plaats in. i:,6 iben was bij het elektro- 3 neem betrokken bij en- 5Ó ^organisaties in Latijns- i ka en zal de 'verdere con- 22 Öe' van Ceteco in die re- opeten invullen. Ceteco-zegsman beaamt ojfagemeyer, voor zeventig 6,o eigenaar van het 1.09 ltse handelshuis, een c" bad in het vertrek van Ei genfeld. „Zij zijn vertegenwoor digd in de raad van commissa rissen." Het bedrijf scherpte gisteren de winstbijstelling van vier maanden geleden aan. In juli gaf de directie van het bedrijf te kennen voor heel 1998 te reke nen op een 'forse afname' van de nettowinst. „Dat moet je nu als forsere lezen", licht de woordvoerder toe. Oorzaak: or kaan Mitch. Deze heeft de re sultaten nog eens extra onder druk gezet. „Deze natuurramp gaat ons een aantal miljoenen dollars kosten." De materiële schade is beperkt gebleven, maar het effect op de verkopen kan het bedrijf 'nog niet goed' inschatten. f V wil beter gedrag multinationals jj Ü^ANP_ W wil dat Nederlandse itionals in het buiten en beter sociaal beleid 1 Op basis van bedrijfsbe- ,gt 1 in Azië en Latijns-Ame- ïncludeert de vakcentrale concerns zich weliswaar internationale standaard 1LO houden, maar dat zij Me toch nog vaak onder een sociaal minimum werken. „De concerns hanteren de hoogste internationale normen als het gaat om kwaliteit van producten en milieu, maar als het gaat om sociale rechten houden ze zich aan de lokale wetten. Dat is niet voldoende aldus FNV-voorzitter L. de Waal gisteren op een bijeenkomst over internationaal vakbonds werk. Douceurtje voor 3,5 miljoen burgers om consumptie te prikkelen tokyo «judith stalpers correspondente Zo'n 3.5 miljoen Japanners krijgen van hun rege ring ieder twintigduizend yen (317 gulden) aart waardebonnen, die ze binnen een half jaar moe ten besteden. In haar strijd tegen de economische malaise hoopt de regering de binnenlandse con sumptie te stimuleren door de zwakken in de sa menleving een financieel voordeel toe te schui ven. De in Japan regerende Liberaal-Democrati sche Partij en de kleine boeddhistische Komei- partij zijn dat overeengekomen. De waardebonnen worden per 1 januari ver strekt en gaan naar 65-plussers, bedlegerigen en kinderen onder de zestien jaar. De bonnen zijn een halfjaar geldig. Bij elkaar vormen ze een gel dinjectie van een miljard gulden. De bonnen zijn onderdeel van een groter stimuleringspakket, dat de regering waarschijnlijk volgende week bekend maakt. Met dit pakket hoopt de regering de nu al negen jaar stagnerende economie uit het slop helpen. Japanse economen hebben sceptisch gerea geerd op het invoeren van de waardebonnen. De burgers zouden de relatief kleine meevaller niet gebruiken voor extra uitgaven. Volgens deze eco nomen zullen ze het geld besteden aan dingen die ze anders ook zouden kopen, zoals rijst, zeep, suiker en meel. En het (eigen) geld dat ze daar mee uitsparen, verdwijnt eenvoudigweg naar de spaarrekening, 'net als eerdere belastingkortingen dit jaar', zoals professor Takeuchi van de Keio Universiteit opmerkte. De kosten van de operatie zouden bovendien hoger zijn dan de baten, zo menen de critici. Ook politiek commentator Minoru Morita verwerpt het bonnenplan: „Het is goed voor de criminelen, want die gaan die bonnen vervalsen." Het hele plan is volgens hem dan ook alleen een politiek spelletje. Het bonnenplan is een idee van de Komei-par- tij. Die wilde echter alle burgers 475 gulden aan waardebonnen geven. De LDP heeft het plan overgenomen en vervolgens drastisch afgeslankt. Met het akkoord met de Komei-partij is het de LDP gelukt om verdeeldheid te zaaien in het op positiekamp. De LDP en de Komei-partij komen samen aan een meerderheid in het parlement. De grootste oppositiepartij, de Democratische Partij Japan, is woedend. „De LDP geeft de voorkeur aan politieke overle vingsstrategieën boven het opstellen van een goed economisch beleid", aldus DPJ-leider Naoto Kan, „Dit halfslachtige beleid ondermijnt in bin nen- en buitenland het vertrouwen in de Japanse economie." pt Smit bekijkt werkomstandigheden ifopAMBart Smit opent de dialoog met speelgoedleveran- over de arbeidsomstandigheden in fabrieken in Azië. Vol de Novib, die gisteren sprak met de speelgoedketen, zijn de j omstandigheden er erbarmelijk: slecht geventileerde ruim- 13,5 anderarbeid, te lange werktijden. Nederlandse zaken kopen 04j nüg procent van hun speelgoed in dit gebied. „Bart Smit io!ö in januari op een grote speelgoedbeurs in Hong Kong pra- 27.5 net de leveranciers", aldus Novib-medewerker De Vries. imas Smit, adjunct-directeur bij Bart Smit, zei normaal al- K9 showrooms te bezoeken en daardoor van de situatie in de 2g'j ïken niets te horen", aldus De Vries. Eigenaar Blokker kan 04'/ ins Smit alléén geen druk op de markt zetten. Grote Duitse, 20.4 rikaanse en Japanse fabrikanten moeten voorop lopen. nzine en diesel cent goedkoper 16,9 RDam» Benzine en diesel worden morgen één cent goedko- i )e prijs van een liter euro ongelood komt dan uit op 2,07 ,2-:Jen. Super met loodvervanger gaat 2,19 gulden kosten, super 12.4 ongelood 2,13 gulden en diesel 1,40 gulkden. Autogas wordt qqj entegen duurder. De prijs gaat met één cent per liter om- 15,9tot 0,744 gulden. Leden van de beleggingsduib De Anwas wachten voor de poort van kasteel Huis Bergh waar de Rabobank opening van zaken gaf over het beleg gingsdebacle. foto cpd hans groene 'ledereen zit er voor minimaal honderdduizend gulden in Ruim zeventien miljoen gulden legt Rabobank Doetin- chem op tafel om de Achterhoekse beleggersoorlog in de kiem te smoren. In ruil voor dat bedrag is afgesproken dat alle partijen hun mond stijf dichthouden over de oor zaak van het miljoenenverlies gesproken wordt over 45 miljoendat de beleggingsclub Den Anwas door toedoen van de Rabobank heeft geleden. 's-heerenberg cpd leggersclub de effectenporte feuille bij de Rabobank in stand houdt of overstapt naar een an dere bank. De 17,7 miljoen gulden komt dicht in de buurt van de 25 mil joen die de honderdvijftig leden van de beleggingsclub in aande len en opties hadden gestoken. Het verlies van ruim zeven mil- Een vergadering van vier uur in het hermetisch van de buiten wereld afgesloten Huize Bergh in 's-Heerenberg hadden de le den van Den Anwas gisteravond nodig om in te stemmen met de financiële overeenkomst met de Rabobank. De schadevergoe ding die de bank had geboden, bleek genoeg te zijn om de ex treme verliezen die de beleggers hadden geleden te dekken. Voorzitter Wim Snippe van beleggersclub Den Anwas ver klaarde na afloop dat het be stuur zich nog beraadt of de be- joen op hun inleg komt onge veer overeen met het gemiddel de verlies dat de afgelopen maanden aan de Amsterdamse effectenbeurs is geleden. Regiomanager Siebelink van de Rabobank erkende dat zijn bank „op een onderdeel van haar taak was tekort gescho ten". Maar welk onderdeel dat was en hoe die tekortkoming er uit zag, blijft het geheim tussen de bank en de beleggersclub. Siebelink noemde 'communica- tieverschillen' tussen de beleg gersclub en zijn financiële in stelling. „De Rabobank heeft bepaalde afspraken niet opgevolgd", al dus de regiomanager. Hij wei gerde echter in te gaan op de veronderstelling dat het verant woordelijke hoofd beleggingen van Rabobank Doetinchem ver koopopdrachten niet heeft uit gevoerd. Evenmin wilde hij in gaan op de vraag of de daardoor ontstane koersverliezen waren versterkt door foute inschattin gen bij optiehandel. Het beleggersdrama is voor de Rabobank buitengewoon schadelijk. Het risico bestaat dat beleggers hun geld terugtrek ken, waardoor ook het resultaat van de bank onder druk komt te staan. Tot in detail vertellen wat er allemaal fout is gegaan zou het vertrouwen in de bank nog meer kunnen beschadigen. Ook voor Den Anwas is de gang van zaken bijzonder pijn lijk. Want het bestuur van de club heeft volstrekt onvoldoen de gecontroleerd of het geïnves teerde kapitaal wel volgens af spraken werd belegd. „Wat er gebeurd is, doet er nu niet meer toe", aldus bestuursvoorzitter Snippe. Hij wilde niet ingaan op vragen over de verantwoorde lijkheid van het bestuur. Op 1 december vergaderen de leden van de beleggersclub. Rabobank Nederland zal on getwijfeld eisen dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht om herhaling te voorkomen. De directeur van de Doetinchemse bank is met verlof gestuurd en het hoofd beleggingen zit ziek thuis. De Nederlandse detailhandel kan en wil niet meewerken aan het plan om de gulden na in voering van de euro nog vier weken als wettig betaalmiddel te handhaven. De Raad Neder landse Detailhandel (RDH) en MKB-Nederland willen dat van af 1 januari 2002 alleen de euro Beide organisaties overhan digden gisteren een rapport met hun standpunt aan minister Zalm van financiën. Dat ge beurt een dag nadat het Natio naal Forum Euro de bewinds man adviseerde de gulden van af 1 januari 20U2 nog vier weken lang naast de euro te handha ven. MKB en RDH stapten uit dat forum omdat daarin niet objec tief over de invoering van de eu ro zou zijn gesproken. Het be lang van de banken heeft in hun optiek te zwaar gewogen. „Daarom zijn we met een eigen rapport gekomen en hopen dat de Kamer op basis van argu menten besluit", aldus RDH- voorzitter Andreae. De ruim tweehonderddui zend winkeliers verwachten dat het handhaven van de gulden naast de euro tot onbeheersba re situaties leidt. Ze voorzien grote problemen bij het betalen. Door het wisselen van geld ont staan er lange rijen wachtenden bij kassa's. Het vervoer van het geld lokt criminaliteit uit. Al het extra werk kost de detailhandel zeker een miljard gulden. „Dat is desastreus. We kunnen en willen daarvoor geen verant woordelijkheid nemen", zeggen RDH en MKB. Invoering van de euro ineens (big bang) heeft volgens de de- maten enkele dagen voor invoe- tailhandel ook risico's maar die ring voorzien van euro's hoeft vallen in het niet bij die van de de betaling in winkels geen pro- aanpak om de gulden enige tijd bleem te zijn. Ook het bevorde- naast de nieuwe munt te hand- ren van elektronisch betalen haven. Als de banken hun auto- kan moeilijkheden voorkomen. jv jet ook actief buiten luchtvaart EV%dam I^ge-prijzenvlieger Easyjet wil ook buiten de lucht- JR {wereld activiteiten ontplooien. Onlangs zijn er ovemame- lekken gevoerd met de nieuwe Amsterdamse taxicentrale lirekt. Volgens directeur Weingarten werd een bod van een jen gulden van de hand gewezen. Het meest concrete plan i 0Pl°Pen'n? van een keten Internetcafés, waarvoor een startka- Ifvan ruim dertig miljoen gulden ter beschikking is. De eer- *4stiging gaat naar verwachting over enkele maanden in 2 rlen open. Er komt ook zo'n café in Amsterdam. Volgens Ea- üj-topman Gribnau zouden er in de toekomst ook Easyhotels 2 mi's kunnen komen. sclmecrvissers torpederen visplan 0 oord De visserij op het IJsselmeer dreigt volgend jaar niesden weken te worden stilgelegd. De 84 bedrijven zijn er i7cfn geslaagd een visplan op te stellen, waarmee zij op eigen Lg ïïede visserijdruk op het meer kunnen verminderen. Een 2tfzaam tot stand gekomen concept-visplan van de ledenraad 4 He PO-Nederlandse Vissersbond-IJsselmeer kreeg gisteren 8 [fidoende steun van de bedrijven. Het voorstel haalde een 26!c«derheid van 48 tegen 36 stemmen. Het PO-bestuur eiste 32% de steun van 75 procent van de vissers, omdat via het le ^ook sancties kunnen worden genomen tegen overtreders. JV is tegen tweede luchthaven 17{mag De vakcentrale FNV wijst de komst van een tweede 99;Inale luchthaven af. Volgens de vakbeweging kan verdere jf'ïvan de luchthaven het best op het huidige Schiphol gebeu- le'lWe willen niet in zee en niet naar Flevoland", zegt een 24!c{.\voordvoerder. In een brief aan minister Netelenbos (ver- f 7 &n waterstaat) tekent FNV-voorzitter L. de Waal tevens aan 3 «een einde moet komen aan de 'incidenten-politiek van de 1.ïe tijd'. Die leidt bij FNV-leden, die op Schiphol werken, tot 2$ende spanningen. „Er moet snel duidelijkheid komen over 27|ndvoorwaarden waarbinnen de luchtvaart zich kan ontwik- W', aldus De Waal. j j Alps nieuwe regiopartner KLM 1 jlveen KLM heeft een samenwerking gesloten met de nieu- g'^ostenrijkse luchtvaartmaatschappij Air Alps. De maat- i|®pij wordt een nieuwe Europese regionale partner. Vanaf de 10%dienst 1999 gaat Air Alps drie keer per dag een retourver- g jing onderhouden vanuit Innsbruck en Salzburg naar Am- lifflam. Die vluchten sluiten direct aan op de dienstregeling 2°'le KLM en haar alliantiepartners. De KLM onderhoudt zelf 7'leer daags retourdiensten tussen Amsterdam en Wenen. De 2,'ij gaat de marketing en verkoop van de vluchten van Air Alps ^'Irgen. Air Alps gaat de dienst onderhouden met Fairchild 2$er vliegtuigen die plaats bieden aan 31 passagiers. &resse van Interbrew voor SAB a'jel» De Belgische bierbrouwerij Interbrew is geïnteresseerd 5.i{ememing van haar branchegenoot South African Brewe- p Als de overneming doorgaat, wordt de combinatie een van 263ootste bierbrouwerijen ter wereld. Heineken en het Ameri- 0 4se Anheuser-Busch zouden kapers op de Zuid-Afrikaanse 1 vflcunnen zijn. Drie grootaandeelhouders van SAB maakten 6 ie maand bekend dat zij hun belang van dertig procent Q'Jfde ruim veertien miljard gulden) willen verkopen. Heine- 2 Jtudeert nog op een bod „maar dat doen we bij alle verko- 12van brouwerijbelangen", aldus eën woordvoerder. SAB is op ^•ahuismarkt bijna monopolist. Verder heeft de onderneming ïoiostigingen in Oost-Europa, Azië en Afrika. 125| 14,a ftrname in graanindustrie in VS 4; As city» Cargill versterkt zijn positie als grootste graanhan- ï.lndememing ter wereld. Het Amerikaanse concern koopt de 22,|idivisie van Continental Grain, de op een na grootste ex- 57|ur van deze grondstof. De overname betreft behalve de 2.'«export- en handelsactiviteiten ook de opslag en transport, g'jll, met hoofdkantoor in Minneapolis, zette met meer dan nielgduizend werknemers 94 miljard gulden om. Het concern 4® ?Jruim duizend vestigingen in 65 landen. Het bedrijf is ook 4 'jtderland actief. Continental Grain gaat zich concentreren luimvee, varkens- en rundvlees en veevoeder. Continental p handelt ook in gas en heeft zijn financiële dienstverlening .N cuitgebreid. Verouderde bussen en tekort chau ffeurs De ondernemingsraad van NZH in Haarlem luidt de noodklok. Ze wil uiterlijk 23 november weten wat de direc tie denkt te doen aan de ver ouderde bussen, het tekort aan personeel, het veelvuldig uitvallen van ritten en de on doelmatige bedrijfsvoering. Als het antwoord op de brandbrief uitblijft, beraadt de OR zich op stappen. „Er is onduidelijk heid over bevoegdheden, managers stappen op. Kortom, het loopt verre van goed bij ons", zegt secretaris Piet Pont van de onderne mingsraad. NZH vormt een onderdeel van VSN-1, Verenigd Streek vervoer Nederland-1, bedoeld voor het streekvervoer in de Randstad en Gelderland. De situatie bij de andere onderde len van VSN is niet rooskleuri ger dan bij NZH. De leiding schiet te kort in het proces de diverse busbedrijven in één bedrijf onder te brengen, aldus Pont, die ook lid is van de cen trale ondernemingsraad van VSN-1. Bij NZH werken 2.500 men sen. Zolang de integratie van de busbedrijven niet is afge rond houden de onderdelen van VSN-1 hun eigen onder nemingsraad. De VSN Groep onderkent de situatie zoals de ondernemingsraad die signa leert. Samen met VSN-1 be kijkt de raad van bestuur van de VSN-groep welke maatre gelen er nodig zijn. „Het sig naal dat de OR nu afgeeft ver sterkt de noodzaak om snel voor duidelijkheid te zorgen", zo stelt de raad. Die bestaat uit VSN-1, VSN-2 (voor Noord en Zuid-Nederland) en een lan delijke bedrijf voor handel en techniek: VSN-3. Airbus heeft in de eerste tien maanden van dit jaar meer vliegtuigen verkocht dan in het hele afgelopen jaar. Toen boek te het Europese lucht- en ruim tevaartconcern met 460 bestel lingen een recordjaar, nu zijn inmiddels al 492 orders binnen. Daarmee heeft Airbus de we reldmarkt voor verkeerstoestel- len met meer dan honderd zit plaatsen dit jaar voor ruim de helft in handen. Boeing is voor bijgestreefd, zo verklaarde Air bus-topman Forgeard gisteren. In het eerste kwartaal van 1999 kan Airbus de zogenoem de Super-Jumbo commercieel lanceren. Eind 1999 of begin 2000 kan de productie van het toestel met 550 stoelen begin nen, maar pas in 2004 kan het operationeel zijn. De komende twintig jaar zijn dertienhonderd machines met meer dan vierhonderd zitplaat sen nodig, zo blijkt uit recente marktonderzoeken. Airbus wil eerst een toestel bouwen met 550 stoelen, daar na een kleinere versie en vervol gens nog een vliegtuig dat plaats heeft voor bijna zeven honderd passagiers. Daarna volgen nog een model met een extra groot bereik en een vrachtmodel. Naar verwachting zal de Italiaanse fabrikant Alenia na de privatisering zich eveneens bij het AX33-project aansluiten. Schrader ondernemer van het jaar VS Telefoonbedrijven die hun abonnees gesprekken per mi nuut in rekening brengen en In ternetbedrijven die per uur afre kenen hebben geen toekomst, zegt William Schrader, oprichter en directeur van het Ameri kaanse Internet-bedrijf PSINet. „Het wordt overal een vast abonnementsbedrag. Met de overname van de Ne derlandse Internet-providers IXE en USN kondigde Schrader, die in de VS 'ondernemer van het jaar 1998' werd, gisteren zijn entree op de Nederlandse markt aan. PSINet heeft dit jaar al vijftien Internet-providers overgeno men, van Tokyo tot Toronto. De omzet groeide naar ruim zeven honderd miljoen gulden in het afgelopen jaar. Van winst is nog geen sprake, maar Schrader heeft geen enkele moeite aan kapitaal te komen, zegt hij. PSI Net is al 3.5 miljard gulden waard en de beurskoers (op de Amerikaanse beeldschermen beurs Nasdaq) steeg het afgelo pen jaar met 250 procent. Schrader: „Over een paar jaar maken wij meer winst dan tele- combedrijven." PSINet levert telefoonlijnen voor de verbinding met Internet en diensten op Internet, zoals telefoongesprekken en informa tiebeveiliging. Bedrijven, die an ders zelf een huurlijn zouden moeten betalen en schakelap- paratuur kopen zijn nu voor een abonnement van zestienhon derd tot tweeduizend gulden per maand klaar. Schrader was met de oprich ting van PSINet in 1989 de eer ste Internet-serviceprovider en zegt inmiddels 55.000 bedrijven als klant te hebben: tien procent van de markt. Goed voor de tweede plaats achter UU-net met 75.000 zakelijke klanten en vijftien procent marktaandeel. hengelo Prins Bemhard bracht gisteren een werkbezoek aan Holland se Signaal Apparaten BV in het Overijsselse Hengelo. Hoofd van de productie 'kleine eenheden' ir. Wim van Hoek stelde de prins op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen bij het defensie-elektronica concern. foto anp hans steinmeier Terwijl de Britten niet eens meedoen aan de euro werd in Rotherham, een stadje in het graafschap Yorkshire, een speciale euro-week georganiseerd. Duizenden speciale euro-bankbiljetten werden rondgedeeld onder de bewoners. Een bloemenhandel speelde in op de introductie van de nieuwe Europese munt en voorzag de bos sen bloemen van prijskaartjes in euro's. foto epa john giles

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9