Unscom weg uit Bagdad Leger Indonesië schiet op studenten Vlaamse premier blijft weg uit leper Schroder dreunt braaf zijn lesje op Buitenland 99 0900-8350 CANAL+ 'De brandstof is op, er is geen verwarming, we bevriezeny EDAG11 NOVEMBER 1998 Vertrek maakt Amerikaans militair ingrijpen mogelijk De Unscom-wapeninspecteurs van de Verenigde Naties verlaten de Iraakse hoofdstad Bagdad. Unscom-hoofd Richard Butler heeft daartoe opdracht gegeven na overleg met Amerikaanse officials. Met het vertrek van de inspecteurs en een deel van het VN-per soneel wordt de weg vrijgemaakt voor een eventueel militair ingrijpen door Washing ton. rtr-afp-anp Meer dan honderd wapenin specteurs en ondersteunend personeel zijn vertrokken om dat 'de veiligheid van het perso neel onze hoogste prioriteit heeft', verklaarde de woord voerder. De VN trekken ook het overige niet-essentiële perso neel terug uit Bagdad. De Amerikaanse minister van defensie Cohen waarschuwde Irak snel de samenwerking met Unscom - die Bagdad op 31 ok tober opzegde - te hervatten. ,,De tijd dringt. Dit kan niet zo doorgaan", aldus Cohen na overleg met president Clinton, zijn collega van buitenlandse zaken Albright en hoge militai ren. Cohen zei dat hij het vlieg- dekschip Enterprise, dat al op Europa verlicht last Midden-Amerika den haag-parus-londen-managua anp-afp-rtr-ap Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gisteren maatregelen genomen om de schuldenlast van de door de orkaan Mitch verwoeste landen in Midden- Amerika te verlichten. Frankrijk wil alle schulden van Nicaragua en Honduras eenzijdig kwijt schelden. Parijs en Londen stel den voor een fonds in het leven roepen, zodat de getroffen lan den hun schulden niet terug hoeven te betalen aan het Inter- weg is naar de Perzische Golf om de Eisenhower af te lossen, opdracht had gegeven vaart te maken. Het vaartuig zal nu op 23 november in de Golf aanko men, drie dagen eerder dan ge pland. De New York Times meldde maandag dat Clinton zijn tien daagse reis naar Azië mogelijk inkort of opschort om in geval van actie tegen Irak in Washing ton te kunnen zijn. Clinton ver trekt volgens de planning zater- dag. Het jongste conflict is de der de escalatie van de moeizame relatie tussen de wapeninspec teurs en Bagdad. Telkens vindt Bagdad dat het inspectiewerk erop zit omdat er geen massa vernietigingswapens meer zijn en dat Unscom alleen blijft dra len om zo de economische sancties tegen Irak in stand te kunnen houden. Eerder wisten de huidige Russische premier Primakov en VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan op het laatste moment militair ingrijpen door de VS te voorkomen. nationaal Monetair Fonds (IMF). De Wereldbank besloot giste ren 370 miljoen gulden ter be schikking te stellen voor hulp. Het geld was aanvankelijk be stemd voor projecten in Mid den-Amerika, maar komt nu eerder beschikbaar voor de hulp. Minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking schrapte maandag de schuld die Honduras dit jaar bij Neder land heeft uitstaan. WAANZINNIG AANBOD NU BELLEN IS MORGEN KIJKEN ZIEN MOET JE VOELEN Olie, kolen en voedsel bereiken Ruslands noorden niet meer moskou hans hoocenduk correspondent De Russische winter wordt dit jaar extreem streng, voorspellen de meteorologen. Van een extra koude winter zullen de meeste Russen echter niet wakker liggen. Veel ernstiger is dat door de economische crisis het noorden dit jaar buitengewoon slecht bevoorraad is. De jaarlijkse operatie Noordelijke Levering, waar bij tientallen miljoenen tonnen olie, steenkool en voedsel naar de afgelegen Arctische gebieden worden vervoerd, is door geldgebrek grotendeels de mist ingegaan. Boris Misnik, voorzitter van de parlementscom missie voor Siberië, noemde de toestand 'grim mig'. Hoe ernstig de situatie is, bleek bijvoorbeeld uit een telegram dat de inwoners van het dorpje Leningradski aan de Doema, het parlement, stuurden. „We hebben geen wintervoorraden ontvangen. De brandstof is op, er is geen verwar ming. We bevriezenschreven ze. Evacuaties op grote schaal lijken onvermijdelijk. maar niemand weet of er genoeg brandstof en transportmiddelen zullen zijn. In de noordelijke gebieden, die tweederde van Rusland beslaan, le ven zo'n twaalf miljoen mensen. Voor voedsel en brandstof zijn ze aangewezen op de rest van het land. Volgens Misnik heeft tot nu toe nauwelijks de helft van de noodzakelijke hoeveelheden de gebieden bereikt. Een aantal districten meldde aan de Doema nog alarmerender cijfers. Het autonome district Tsjoekotsky zegt slechts 12,5 procent van de toe gezegde levensmiddelen te hebben gekregen. Amoerski, aan de grens met China, heeft volgens eigen opgaven maar vijftien procent van de brandstof ontvangen. Enkele weken nadat Jevgeni Primakov werd be noemd tot premier, beloofde hij Siberië niet te zullen vergeten. Maar er gebeurde niets. Intussen zijn veel Siberische rivieren en meren bevroren. Aanvoer per schip is niet meer mogelijk. De voor raden door de lucht aanvoeren, is vrijwel onuit voerbaar en onbetaalbaar. Behalve met voedseltekorten, kampen de bewo ners van deze ontoegankelijke gebieden nu al met de kou. De traditionele bewoners zullen zich wel weten te redden, maar buitengewoon hard wordt het voor de stadsmensen. Overal waar olie, kolen of gas te vinden waren, werden in de Sov- jettijd complete steden neergepoot, die voor hun verzorging totaal afhankelijk zijn van de rest van het land. Hoewel het er al behoorlijk vriest, wer ken veel verwarmingsinstallaties niet: geen brandstof. Ook de stroom zal vrijwel zeker wor den gerantsoeneerd, melden de elektriciteits maatschappijen. In de winkels is veelal uitslui tend oud, ingeblikt voedsel te koop. Uit Moskou is niets te verwachten. Afgelopen jaren voerde Rusland voor zo'n 26 mil jard gulden levensmiddelen in. In de meeste ste den bestand de helft van het voedselpakket uit importproducten. Maar na de crisis van augustus is dat voorbij en de binnenlandse productie is bij lange na niet in staat de gaten te vullen. Bij de vorige crisis, in 1991, toen delen van het volk werkelijk hongerden, is het grootste deel van de veestapel geslacht om nog erger te voorko men. Jong vee is daarna nauwelijks gefokt. In de grote slachterijen werd tot de crisis toesloeg, hoofdzakelijk geïmporteerd vlees verwerkt. De meeste bedrijven liggen nu stil. „Het zal vele ja ren duren voordat we weer een eigen vleesindus trie hebben opgebouwd zegt een woordvoerder van het Centrum voor Economische Analyse. Ook op het gebied van groente en fruit zijn de vooruit zichten niet florissant. De graanopbrengst is de laagste in 45 jaar, de aardappeloogst is volstrekt mislukt en de meeste groenten komen van de datsja of werden tot voor kort ingevoerd. Primakov zei onlangs dat de Russen weer net als vroeger op hun volkstuintjes zullen zijn aangewe zen. Maar in Siberië doen de aardappels en groenten het niet best in de vrijwel permanent bevroren taiga. Het Internationale Rode Kruis (IRK) sloeg vorige week voor de tweede keer in korte tijd alarm. Voedselhulp voor de afgelegen gebieden zal hard nodig zijn, meldde het IRK. Het Westen zal ongetwijfeld met hulp over de brug moeten komen. De Noren hebben al maat regelen getroffen, mochten hongerende Russen de grens overkomen, de Zweden willen in Karelië helpen. Ook de Amerikanen bereiden zich voor. Een Canadese oud-soldaat loopt langs graven van Ierse soldaten uit de Eerste Wereldoorlog. Ierland herdenkt vandaag voor het eerst zijn slachtoffers die tussen 1914 en 1918 onder Britse vlag vochten en sneuvelden. foto rtr Patrick holderbeke Medewerkers van Van den Brande wilden niet zeggen of het aanvankelijk uitblijven van de invitatie te maken had met zijn recente uitspraken over het naderende einde van België in de Britse krant The Guardian. Behalve de herdenking in le per, waar zwaar gevochten is tij dens de Eerste Wereldoorlog, wordt vandaag in het nabijgele gen Mesen een Iers vredespark geopend. De Ierse president McAleese is daarbij, net als de Britse vorstin. Voor het eerst herdenkt republikeins Ierland officieel de soldaten die tijdens de Eerste Wereldoorlog sneu velden onder de Union Jack. Groot-Brittannië streed aan de zijde van de geallieerden en Ier land was toen nog deel van het Verenigd Koninkrijk. Het is te vens de eerste publieke ont moeting tussen McAleese en koningin Elizabeth, wat wordt gezien als een positief signaal voor het moeizame vredespro ces in Noord-Ierland. brussel anp-belga-anp De Vlaamse minister-president Van den Brande blijft ondanks een uitnodiging op de valreep weg uit leper. In dit West- Vlaamse stadje is vandaag de officiële Belgische viering van het einde van de Eerste Wereld oorlog, precies tachtig jaar gele den. Koning Albert en de Britse koningin Elizabeth zijn de be langrijkste gasten. Gisteren ontstond een poli tiek relletje toen bleek dat Van den Brande niet tot de genodig den hoorde. De premier luchtte daarover zijn hart in het Vlaam se parlement. Hij stelde dat de Vlaamse instellingen moeten worden gerespecteerd. Dat zou nu niet zijn gebeurd. Later heette de burgemeester van leper, na overleg met de Britse ambassade in Brussel en met instemming van de Belgi sche premier Dehaene, de Vlaamse minister-president als nog welkom. Regeringsverklaring matte vertoning berlijn peter van nuusenburg correspondent Het was dé gelegenheid geweest om het groeiende leger sceptici lik op stuk te geven. Met een pakkende regeringsverklaring had Gerhard Schroder het ant woord kunnen gegeven op de provocerende vraag die het weekblad Der Spiegel deze week op zijn omslag had gezet. „Waar is Schroder?" De eerste sociaal-democrati sche kanselier in het post-Kohl- tijdperk heeft zijn kans niet ge grepen. Schroder is geen boei end spreker. Hij dreunt meestal zijn lesje op. Gisteren bleek dit weer het geval. Zijn rede was een opsom ming van het regeerakkoord van zijn SPD met de Groene-co- alitiepartner, gelardeerd met frases uit de campagne voor de Bondsdagverkiezingen van 27 september over het 'nieuwe midden' en 'innovatie en ge rechtigheid'. De bestrijding van de werk loosheid heeft de absolute prio riteit. Een 'ecologische' belas tinghervorming (verhoging van de belasting op benzine, elektri citeit, aardgas en huisbrandolie om de loonkosten te verlagen) moet daartoe een stevige im puls geven. Ook zal de regering de hervormingen van de verzor gingsstaat van haar voorganger terugdraaien en de kinderbij slag verhogen. Zelden zullen prominente partijgenoten een regeerak koord zo vernietigend beoor deeld hebben. De erfenis van de regering-Kohl biedt weinig ruimte voor 'leuke dingen voor de mensen'. Het was prijs schieten voor de oppositie, die zo kon verbergen dat ze na 16 jaar regeren het huis tamelijk uitgewoond achter had gelaten. 'Teleurstellend', zei de nieuwe CDU-leider Wolfgang Schauble eufemis tisch en hij schoot de voorne mens vein Schroder stuk voor stuk aan flarden. Indonesische jongeren gaan elkaar op straat te lijf. Voor- en tegenstanders van president Haibibi protesteerden gisteren bij het parlementsgebouw waar het volkscongres vergadert over hervormingen in Indonesië. foto Atp buro mbinc Militairen hebben vandaag in het centrum van de Indonesi sche hoofdstad Jakarta het vuur geopend op betogende studen ten. Enkele duizenden studen ten hadden zich 's ochtends in het stadscentrum verzameld om vervolgens gezamenlijk naar het parlementsgebouw op te trekken. Militairen willen dit voorkomen. In het gebouw vergadert het hoogste wetgevende orgaan van het land, de Raadgevende Volksvergadering (MPR), over politieke hervormingen en het houden van vrije parlements verkiezingen. Gisteren protes teerden ook duizenden studen ten bij het parlementsgebouw. De betogers en aanhangers van president Habibie gooiden ste nen naar elkaar, maar grote rel len bleven uit. In het parlementsgebouw leek de voorzitter van de MPR, het hoogste wetgevende orgaan van Indonesië, tegemoet te ko men aan de eisen van de stu denten. Hij bekritiseerde het verleden van de raad en riep op tot hervormingen die ervoor moeten zorgen dat de MPR niet langer alleen de president na praat. De MPR bestaat uit vijfhon derd leden van het zittende par lement en uit vijfhonderd bur gers en militairen die door de president zijn aangesteld. Door gaans komt de raad slechts eens in de vijf jaar bijeen om de pre sident en de vice-president aan te wijzen. ROLLING STONES LIVE SCREAM 101 DALMATIERS b morgen i CANAL+ JERRY MAGUIRE DAYLIGHT AJAX-PSV LIVE ONE FINE DAY pORDEL VAN SMARAGD s x tenen Kennedy verwisseld na dood en KaL:: {va ;ton« Artsen, die na de aanslag op president John F. Ken- lijkschouwing uitvoerden, hebben mogelijk met opzet ien onderzocht die van iemand anders waren. Dat blijkt j maandag verschenen rapport. Het rapport maakt deel uit onderzoek door een speciale onafhankelijke commissie, ipdracht van het Congres moest nagaan wat er waar is jchten dat er na de aanslag gegevens verdoezeld zijn. an het ziekenhuis in Dallas, waar Kennedy was binnen- jht, verklaarden indertijd dat de president aan de voorzij- |het hoofd was getroffen en niet van achteren, zoals de A-commissie van onderzoek later meedeelde. De vraag Ike zijde Kennedy werd getroffen is steeds van belang ge- vegens speculatie dat de moord op een complot berustte. itmacht Colombia vervoert cocaïne inERDALEEen vrachtvliegtuig van de Colombiaanse acht met 743 kilo cocaïne aan boord is in Florida onder door de Amerikaanse grenspolitie. Volgens een douane- te heeft de drugs een straatwaarde van in totaal 23,7 mil- dden. De commandant van de Colombiaanse lucht- vJ Jose Manuel Sandoval, nam direct de verantwoordelijk- tor het drugstransport op zich en bood zijn ontslag aan, ir president Andres Pastrana is aanvaard. Sandoval bena- op een persconferentie dat de Colombiaanse luchtmacht j itematisch betrokken is bij drugssmokkel. I and wil import alcohol verbieden De Russische regering wil de import van pure alcohol fn minste drie jaar opschorten. Op die manier hoopt de lid meer accijnzen te incasseren. De minister van handel momenteel een wet voor die de import van ethyl-alcohol luari 2002 verbiedt. Volgens Vladimir Jarmosj, die aan ifd staat van de Vereniging van Alcoholproducenten im, hebben de Russische distilleerderijen genoeg capaci- de pure alcohol zelf te produceren. j-d-Ierse gevangenis gaat dicht De beruchte Maze gevangenis bij Belfast in Noord-Ier- Kat dicht in het jaar 2000. Vierhonderd gevangenen, die papende extremistische groepen behoren, zullen naar ver- pg vóór die tijd zijn vrijgelaten. Dat is een gevolg van de akkoorden die de Noord-Ierse partijen, de Ierse republiek jhot-Brittannië in april hebben gesloten. De Maze gevange- lerucht geworden door het falen van het regime. Vooral de op een unionistische extremist Billy Wright in de gevan- li december 1997 en de onstnapping van een vooraan- |lRA-lid stelden de instelling in een kwaad daglicht. kweekt olifantencel •lis Wetenschappers zijn erin geslaagd een muis zover |en dat hij een olifanteneicel kweekt. Mogelijk zal de ge- techniek helpen bij het in leven houden van bedreigde irten. Muizen kunnen volgens de onderzoekers gebruikt als fabrieken om eicellen van andere diersoorten te pro- i; die eitjes kunnen dan worden bevrucht en gebruikt om reigde diersoort te bezwangeren. Wetenschappers noem- onderzoek een belangrijke stap, maar benadrukten dat lang zal duren voor deze methode daadwerkelijk een irschap oplevert. Grootte van de eicel was voor de mui- in probleem: de eicelletjes van de olifant zijn net zo mi- lisch als die van de muis. (se partij steunt premier niet meer De Turkse Republikeinse Volkspartij CHP, die de min- i dsregering van premier Mesut Yilmaz tot nu toe in het lent heeft gesteund, heeft gisteren het aftreden van het 'i t geëist. Baykal, de leider van de CHP, uitte zijn eis na be- igingen dat de regering corrupt is. De 55 CHP-leden in het lent zorgen ervoor dat Yilmaz' conservatieve minder- ialitie het afgelopen jaar bij een aantal stemmingen ge- Yilmaz en Baykal hebben de afspraak dat de :r eind dit jaar opstapt om plaats te maken voor een inte rring, die aanblijft tot algemene verkiezingen op 18 april is echter onder druk komen te staan. Jinet Israël behandelt Wye-akkoord Het Israëlische kabinet heeft vandaag de behandeling Ivan het vorige maand gesloten Wye-akkoord over de ver- ftvvikkeling van het vredesproces. Premier Netanyahu be fte ministerraad weer bijeen te roepen na een telefonisch Ik met de Amerikaanse president Clinton. Naar verluidt pe Clinton hem dat het moeilijk zou zijn Arabische landen ■luchtaanvallen op Irak te krijgen zolang Israël blijft weige- it Wye-akkoord uit te voeren. Het overleg over het akkoord ftrige week vrijdag voor onbepaalde tijd opgeschort, na de lie van een autobom in Jeruzalem. Netanyahu zei dat hij linetsbijeenkomst pas zou hervatten als de Palestijnen lijk maakten dat ze terreur bestrijden en de Palestijnse Na- Raad (PNC) officieel laten stemmen over wijzigingen in P-Handvest. Dat laatste is niet gebeurd. Israëliërs gewond na beschieting j» Twee Israëliërs zijn gisteravond gewond geraakt toen een passerende auto het vuur op hen werd geopend. Vol- e Israëlische radio zijn de daders vermoedelijk Palestij- e beschieting vond plaats in de buurt van de joodse ne- 'ngOtniel op de Westelijke Jordaanoever. De achterdeu- n ruit van de auto waarin de Israëliërs reden werden i met kogels. De auto droeg een militair kenteken, t is onbekend of de slachtoffers, 21 en 23 jaar oud, sol zijn. Een van hen is in de borst geschoten en is er slecht De ander had snijwonden door rondvliegend glas. 1-8350

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7