Kabinet weert kansarme cocaïne komt terug Antilliaanse jongeren Binnenland V De rechtbank in Alkmaar heeft een 38-jarige man uit 3m iHelder tot negen jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf ent-crdeeld vanwege verkrachting van elf jongens en een meis- A j werd tevens schuldig bevonden aan een serie diefstallen ervallen, waarbij hij voor meer dan zeven ton buitmaakte. de man was ook dwangverpleging voor onbepaalde tijd maar de verdachte verzet zich daartegen. De rechtbank :elde dat het derhalve weinig zin had om de verdachte die gverpleging op te leggen. De man koos zijn slachtoffers leurig en dwong hen met een mes tot seks. Uit psychiatri- rapporten blijkt dat hij 'persoonlijke stoornissen van anti- Ie aard' heeft. xXtc raakt uit, maar Marinehelikopter verongelukt Paars-2 doet het minder Apothekers willen meewerken aan onderzoek naar kortingen NS-stations: via croissanterie en Burger King naar de uitgang SNSDAG 11 NOVEMBER 1998 n Nederlands Persburc rst: tandzorg voldoende verzekerd jaag» Minister Borst (volksgezondheid) is niet van plan de porgweer helemaal op te nemen in het ziekenfondspakket. Ei Den Haag illegale tandartsen zouden opereren, is volgens [geen signaal dat alle mensen met een laag inkomen in pro- pn komen doordat de tandzorg niet meer volledig in het Jpakket zit. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer 5twoord op vragen van SP-Kamerlid Kant. Die wil dat Borst [optreedt tegen illegale tandartsen die in Haagse kofïïehui- ictief zouden zijn. Volgens Kant is er voor beunhazen op het Jdvan de tandheelkunde een 'markt' ontstaan doordat de ffcorg uit het ziekenfondspakket is gehaald. ^Inister roept Lovers op het matje in jAAGi Minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) gaat zo miiipogëlijk praten met Lovers Rail over gebruik van zijn ver- hingen. De bewindsvrouw dreigde eerder de vergunningen IClrae trajecten Leiden-Den Haag en Utrecht-Hilversum in te ten omdat Lovers daarop nog steeds geen treinen laat rij- jZij zei gisteren op vragen van GroenLinks in de Tweede Ka lde licenties formeel nog niet te kunnen intrekken, omdat dit kiet wettelijk is geregeld. Maar bij het maken van de nieuwe ^rftregeling, wanneer de capaciteit van de rails opnieuw ^Tt toegedeeld, kan worden opgetreden tegen Lovers, meent lenbos. Ze wil het wettelijk verplicht maken dat spoorweg- UUf [schappij en de aan hun verstrekte vergunningen daadwer- omt gebruiken. ®lieverkrachter krijgt negen jaar cel ien maatregelen tegen burgemeester ■lburg Minister Peper (binnenlandse zaken) ziet geen en- v( lanleiding om maatregelen te nemen tegen burgemeester r van der Hoek van Middelburg, die door de ambtenaren- Q jnd AbvaKabo is beticht van seksuele intimidatie. Peper het advies op van oud-staatssecretaris Ginjaar-Maas, die rzoek deed naar de beschuldigingen. Ook de officier van orh ie in Middelburg ziet geen aanleiding voor stappen tegen d iddelburgse burgemeester. den gewelddadige vader niet bestraft tdam» Tegen twee broers die vorig jaar hun mishandelen- v^der om het leven hebben gebracht, is gisteren voor de :sch bank in Amsterdam ontslag van rechtsvervolging en ge van- De jongens, die toen 16 en 19 jaar oud waren, atiin op 3 februari in op het moment dat de 51-jarige vader poeder mishandelde. De man kreeg diverse slagen en werd ien snoer gewurgd. De moeder moest voor haar verwon- 'm in het ziekenhuis worden behandeld. Volgens de officier bij de jongste zoon, die als eerste zijn moeder te hulp it sprake van noodweerexces, omdat de man zich na de tot zijn zoon richtte. Uitspraak over twee weken. Fatfe, nno >enrecord van 1965 sneuvelt Het jaar 1998 wordt het natste jaar in Nederland sinds er imeters staan. Het KNMI verwacht dat mogelijk al deze ruim anderhalve maand voor het eind van het jaar, het re ran 1965 sneuvelt. Dat jaar kwam er in totaal 1.152 milli- naar beneden. Afgelopen maandag meegerekend heeft 1998 in De Bilt al 1.125 millimeter geregend. Gisteren is aar schatting gemiddeld nog eens tien millimeter bijgeko- 'laatselijk kunnen er volgens het KNMI wel wat verschillen iaar de regenval in De Bilt geldt als representatief voor het nd. Eind oktober werd al duidelijk dat Nederland afste- op een recordhoeveelheid regen. Alleen een droge no- »er en december zouden dat na de supernatte maanden au- EUWi is, september en oktober nog kunnen verhinderen. Maar nu ipressies ook de afgelopen tien dagen onverminderd voor n_i ibuien hebben gezorgd, is een record onvermijdelijk, vol- 29 het KNMI. vangenbewaarders slim misleid Personeel van het huis van bewaring De Boschpoort in i heeft gisterenmiddag zonder het in de gaten te hebben ewerkt aan de ontsnapping van een 32-jarige gevangene. Ijj an zat in voorarrest in afwachting van zijn berechting voor ^ftdenmisdrijf. De Bredase politie is met zeven patrouülewa- ^A)p zoek naar de voortvluchtige. De man moest zich voor irichtingspasje melden bij de bevolkingsadministratie van Jschpoort. Hij is gaan zwerven over het terrein, werd aan- LA1 oken door bewakers en zei dat hij een medewerker was van louvvbedrijf dat daar aan de slag is. De man kon geen be- iasje van deze firma tonen. Het bereidwillige personeel be- ie hem naar buiten omdat, volgens de man, zijn paspoort luto lag. Eenmaal buiten de poort zette hij het op een lo- en oliegevaar Waddeneilanden jfardenDe Nederlandse Waddeneilanden lopen geen ge ne worden besmeurd met ruwe olie van het schip Pallas. Dit pn Rijkswaterstaat en de Waddenvereniging. Volgens een ravoerder van Rijkswaterstaat zorgt de westelijke stroming |or dat de olie de Nederlandse kust niet bereikt. De Pallas tal een week voor de Duitse kust. Sinds een aantal dagen [het schip in brand en lekt het olie. Volgens deskundigen is intig ton zware stookolie in zee terechtgekomen. Het schip B doormidden te breken. De stranden van de Duitse Wad planden zijn inmiddels met olie besmeurd. Daar zijn inmid- o'n 1.600 vogels slachtoffer geworden van de olie. en licht betere verkeersveiligheid *ag» De provincie Limburg kan de komende jaren rekenen 1 miljoen gulden die nodig is voor verbetering van de ver- iveiligheid op de N273 en de N271. Dat schrijft minister Ne- bos (verkeer) in antwoord op vragen van Tweede-Kamerlid ugt van de WD. Limburg trok vorige maand aan de bel om- nduidelijk was of het geld er zou komen. De provincie be ach op 'keiharde contracten'. Limburg vindt maatregelen zakelijk in afwachting van de aanleg van de A73, die door lenbos in het Meerjarenprogramma infrastructuur en sport (MIT) is uitgesteld. efonische file-informatie per weg iACL; De ANWB begint volgende week maandag met een ve vorm van file-informatie. Via een speciaal telefoonnum- ainnen automobilisten per snelweg horen waar files staan, jet telefoonnummer (0900-9622) draait, komt in een menu ht Mensen die bijvoorbeeld van Den Haag naar Arnhem de Al 2 willen rijden, drukken 12 in om te horen waar op- dngen staan. De ANWB heeft voor file-informatie per weg ten, omdat het ondoenlijk is om alle files op de radio op te nen. „We hebben van de NOS voor de verkeersinformatie anderhalve minuut gekregen. Dat is te weinig. Omdat we gebruikers toch snel alle benodigde informatie willen ge- lebben we voor dit systeem gekozen", zegt W. Koopmans 'e afdeling Verkeersinformatie van de ANWB. Plannen gaan WD nog niet ver genoeg 1 Het kabinet gaat de komst van kansarme Antilliaanse jongeren naar Nederland tegenhouden. Antillianen die niet staan ingeschreven bij een Nederlandse gemeente, hebben geen recht meer op sociale voorzieningen zoals een bijstandsuitkering. Ook komt er een voogdij regeling voor minderjarigen, en worden de onderwijs- en jeugd voorzieningen op de Antillen uitgebreid om te voorko men dat jongeren hun heil zoeken in Nederland. De maatregelen van staatssecretaris De Vries (koninkrijksre laties) en minister Van Boxtel (integratiebeleid) worden getroffen in overleg met de Antilliaanse regering. den haag gpd De bewindslieden denken dat er dit jaar ongeveer zesduizend Antillianen naar Nederland ko men. Omdat zij het paspoort van het Koninkrijk der Neder landen bezitten, kunnen zij ge makkelijk verdwijnen in de ille galiteit. „We kunnen de gelui den uit de grote steden over de problemen die dat met zich meebrengt niet langer terzijde schuiven", verklaart Van Boxtel. In Nederland wonen nu zo'n 90.000 Antillianen. Als over ruim een half jaar blijkt dat de plannen geen soe laas bieden, dan komt het kabi net met een hardere aanpak, kondigden Van Boxtel De Vries aan. Er wordt overwogen om dan bijvoorbeeld een visum plicht in te stellen. Van Boxtel benadrukte overi gens dat de probleemgroep re latief klein is. Zij staan niet in geschreven bij de overheidsad ministraties en zijn moeilijk te bereiken. Dat zijn veelal jonge ren die nauwelijks zijn opgeleid. Ze komen hier in de hoop op een betere toekomst. Een aantal van hen komt niet aan de bak en belandt vervolgens in het cri minele circuit. De reden dat Antillianen hun heil hier zoeken, is de belabber de economische situatie van de eilanden. De Antilliaanse rege ring moet daarom de over heidsfinanciën op orde zien te brengen, aldus De Vries. De PvdA in de Tweede Kamer vindt de Nederlandse voorstel len 'wijs en goed'. „Natuurlijk zitten er mitsen en maren aan maar je kunt na een tijdje be zien of ze effect hebben gehad. Dat is gezonder dan direct de beuk erin met strengere maat regelen zoals een toelatingsre gel", aldus PvdA'er Gortzak. Ook D66 vindt het prima de strengere maatregelen alleen als stok achter de deur te houden en ze niet direct uit te proberen. De WD-fractie vindt de kabi netsplannen een stapje in de goede richting maar niet vol doende. „Het is al twintig jaar pappen en nathouden. Ik wil liever direct naar strengere toe latingsmaatregelen", zegt Tweede-Kamerlid Te Veldhuis. Zolang de Antillen weigeren Ne derlanders zonder meer toe te laten moet dat omgekeerd ook gelden, vindt hij. monique van hoogstraten Het lijkt erop dat xtc minder populair begint te worden. De euforie over de pillen, die eind jaren tachtig op de Ne derlandse markt kwamen, is aan het verdwijnen. Gebrui kers krijgen meer oog voor de nadelige gevolgen. Dat bete kent niet dat het druggebruik afneemt: cocaïne is bezig aan een opmars. Dat constateert Jellinek, de Amsterdamse in stelling voor verslavingszorg, in haar jaarlijkse onderzoek onder jongeren in de hoofd stad. Vooralsnog lijkt xtc vooral onder twintigers aan popula riteit in te boeten. Dat blijkt uit vraaggesprekken met een panel van 36 'sleutelfiguren' uit de Amsterdamse uitgaans- wereld. Twee keer per jaar doen zij verslag van ontwik kelingen in disco's en op par ty's. De leden van het panel onder wie jongeren, maar ook een toiletjuffrouw, een barman, een dealer en een portier merken onafhanke lijk van elkaar op dat de klachten over de pillen toene men. „Er wordt geklaagd over moeheid, dips en depressies. Gebruikers merken dat ze na het weekeinde dagen nodig hebben om weer te herstel len", zegt R. Kerssemakers van Jellinek. De afnemende kwaliteit van de pillen lijkt de gebruikers op te breken. Daarnaast werpt ook het strengere beleid van discothe ken volgens Kerssemakers vruchten af. Opmerkelijk is dat cocaïne aan een geleidelijke opmars lijkt te zijn begonnen. Het duurdere middel wordt be trouwbaarder geacht en ge bruikers hebben het gevoel dat ze minder last hebben van een kater. Kerssemakers is bezorgd over deze ontwik keling, aangezien het gebruik van cocaïne een grote kans op verslaving geeft. „De vraag is of het gebruik van cocaïne beperkt kan worden tot het weekeinde." Terwijl twintigers afscheid lijken te nemen van xtc, blijft het gebruik onder de school gaande jeugd stabiel. Net als voorgaande jaren zei in 1997 drie procent van de oudere leerlingen de afgelopen maand xtc te hebben ge bruikt. Dit cijfer is gebaseerd op een jaarlijkse enquête on der elfhonderd middelbare scholieren in Amsterdam. Uit de enquête blijkt verder dat alcoholgebruik onder ou dere leerlingen (gemiddeld zeventien jaar) afneemt. In 1993 had 66 procent de afge lopen maand gedronken, nu gold dat voor 57 procent. Kerssemakers denkt dat deze afname het gevolg is van de toename van allochtone leer lingen. „Vooral onder Turkse en Marokkaanse leerlingen ligt het gebruik van alcohol en drugs veel lager. Het geloof speelt daarbij waarschijnlijk een grote rol. Dat verschil ver dwijnt overigens naarmate ze ouder worden en ze zich ster ker aanpassen aan de Neder landse samenleving. Hoewel de cijfers alleen Amsterdam betreffen, denkt Kerssemakers dat ze een goe de indicatie geven voor de rest van Nederland. „Amster dam vervult in uitgaanstrends een voortrekkersrol." den helder Een marinehelikopter is gistermiddag op het marinevlieg kamp De Kooy in Den Helder verongelukt, toen één van de vier rotor bladen kort voor het opstijgen afbrak. Het toestel raakte daardoor uit balans en viel om. De vier inzittenden van de Lynx-helikopter liepen lichte verwondingen op. Eén bemanningslid is met rugklachten ter ob servatie in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder opgenomen, de an deren mochten na behandeling huiswaarts keren. De andere 21 heli kopters van de marine gaan pas weer de lucht in, nadat ze grondig zijn nagekeken op eventuele gebreken. „Als de heli gevlogen had, was het mogelijk ernstig afgelopen", aldus commandant Visée van de groep maritieme helikopters. Het vliegveld, waarop voor een deel ook com merciële vluchten plaatshebben, is anderhalf uur afgesloten geweest. De gisteren verongelukte Lynx is de derde helikopter die de marine kwijtraakt. FOTO ANP VAN RIJSWIJK- VERMEULEN den haag anp Het vertrouwen in het tweede paarse kabinet is fors gedaald, blijkt uit een onderzoek van het NIPO in opdracht van EO-radio. De helft van de ruim l .400 on dervraagden heeft de afgelopen maanden minder vertrouwen gekregen in hef kabinet. Onge veer 39 procent van de bevol king heeft nu weinig of heel weinig vertrouwen in Paars-2. Eveneens 39 procent heeft veel vertrouwen in het kabinet. In de vorige regeerperiode lag dat percentage vrijwel steeds boven de vijftig. De achterban van de drie re geringspartijen heeft nog wel vertrouwen in het kabinet, al is dit wel gedaald. Bij de PvdA- den haag» anp De apothekers zijn bereid mee te werken aan een onderzoek naar de kortingen en bonussen die zijn innen. Dat heeft de apo thekersorganisatie KNMP giste ren beloofd aan minister Borst (volksgezondheid). De apothe kers liggen al lang onder vuur vanwege de kortingen die zij krijgen van de farmaceutische industrie. Vorige maand pleitte KNMP-voorzitter Hagenzieker voor een onafhankelijk onder zoek naar die kortingen. Dat moet duidelijk maken of die werkelijk zo hoog zijn als vaak wordt verondersteld. Volgens Hagenzieker heeft de apotheker de inkoopvoordelen nodig om rond te kunnen ko men. Als hij alleen de vergoe ding per receptregel krijgt, lukt dat niet. Op de toezegging aan Borst om inzage te geven in hun inkomsten wilde de KMPG geen verdere toelichting geven. Borst wil de apothekers aan pakken, om geld te besparen. Ze wil daartoe de inkoop van medicijnen overbrengen naar de zorgverzekeraars. Zorgverze keraars Nederland, de koepel van de verzekeraars, staat ech ter niet te springen bij dit idee. De aangesloten leden denken verschillend over het overne men van de inkoopfunctie. De koepel meent dat besparingen op de medicijnen vooral te ha len vallen via het beïnvloeden van het voorschrijfgedrag. Die mening deelt Borst wel. De journalist Lucas van der Hoeven schreef anderhalf jaar geleden in een artikel in De Be lastingbetalerdat apothekers 2,2 miljard gulden hebben verdiend aan bonussen en kortingen. De KNMP vocht die bewering voor het gerechtshof van Den Bosch aan. Het hof stelde vorige week de KNMP in een proces wegens smaad in het ongelijk. Het Hof bepaalde dat de publicatie niet 'grievend' of 'denigrerend' is. Wel stelde de rechter vast dat de journalist 'slordig' was geweest. Og basis van gesprekken met deskundigen stelde Van der Hoeven dat de KNMP de laatste 25 jaar er in is geslaagd te voor komen dat er iets aan de extraa tjes is gedaan. Een aantal reken sommen van Van der Hoeven beoordeelde het hof als slordig, maar de onrechtmatige inkom sten uit bonussen en kortingen noemde hij 'niet ongefundeerd'. Reizigers kunnen loketten niet meer vinden den haag gpd De argeloze treinreiziger zoekt zich op de grote NS-stations te genwoordig suf naar de loket ten, de perrons met de treinen, of naar de uitgang. Stationshal len zijn veroverd door een bon te verzameling winkels die er voor bedoeld lijken de reiziger zolang mogelijk vast te houden. Het zijn designcomplexen ge worden waar reizigers geld uit geven. De treinen lijken bijzaak te zijn geworden. Op een dis cussiebijeenkomst van vormge vers en binnenhuisarchitecten werd vorige week met behulp van een in scène gezette video reportage aangetoond dat de voornaamste bedoeling van een station reizigers in de trein helpen in het gedrang komt. De NS reageerden verbaasd. Haarlem, Leiden. Den Haag HS en CS, Utrecht CS, Amersfoort, Amsterdam CS, Amsterdam Bijlmer Arena, Groningen en Naarden/Bussum zijn al gron dig verbouwd of worden bin nenkort onder handen geno men. Er moet geld worden ver diend. De verbouwingen wor den uitgevoerd door Neder lands topontwerpers en ook de pachtende bedrijven laten zich bijstaan door industriële en gra fische vormgevers. Er is zoveel te zien in de NS-stations dat rei zigers zich niet meer kunnen oriënteren. Met verbazing neemt Herman van Tongeren, regio-directeur van de NS in Midden-Neder land, kennis van dolende reizi gers die hopeloos op zoek zijn naar de loketten of de uitgang op Utrecht Centraal Station. Van Tongeren: „Ik weet pas sinds een uur dat niet iedereen de uitgang kan vinden. Wij heb ben juist heel positieve reacties gekregen op de veranderingen van Utrecht Centraal Station. Maar als mensen de uitgang niet meer kunnen vinden, of zelfs het hele station niet meer, dan hebben wij als NS een pro bleem." En dat de NS een probleem hebben, wordt duidelijk bij het bekijken van een videoband die Joke van Hengstum, voorzitter van de Beroepsvereniging van Nederlandse Interieurarchitec ten en Jaap Huisman, vormge- vingsjournalist hebben ge maakt. Op een drukke doorde weekse dag gaat het duo op zoek naar de uitgang en de lo ketten in Utrecht Centraal Sta tion. Met verve spelen ze de ar geloze onwetende reiziger die eens in de tien jaar de trein pakt. Een open vierkant met een pijl geeft aan waar de blau we buitenlucht zich ergens zou moeten bevinden. Huisman en Van Hengstum volgen de pijl „De uitgang is een croissante rie. Maar je kunt er ook bij de Burger King uit", roept Huis man. De buitenlucht laat nog even op zich wachten. Welke belangen elkaar kruisen, is duidelijk als het volgende doel in zicht komt: de informatiebalie. Ergens weg gedrukt in een hoek, achter de stomerij komt die in zicht. De reclames zijn prima zichtbaar, maar de bewegwijzering naar de perrons, uitgang, bussen, taxi's gaat er soms achter schuil, en is zeker niet altijd vanuit alle hoeken goed te zien. Wat betreft de bewegwijzering is ontwerper Hans Bilsen van het bureau Bilsen Architectuur is het eens met het NS-motto 'Minder is altijd beter'. Voor de herinrichting van delen van Utrecht CS, Haarlem en de sta tionshal van Breda had hij ook zo'n sober principe: zoveel mo- Het ter discussie staande Station Utrecht Centraal. FOTO GPD HARMEN DE JONC gelijk elementen weglaten. Bil sen: „Ik doe liever een paar din gen goed en de rest laat ik ge woon weg." In de binnenstad van Maas tricht. waar beperkingen zijn gesteld aan de afmetingen van reclame, is volgens hem te zien hoe goed dat werkt.Alles wordt kleiner, en daarmee beter leesbaar. Het geeft een rustig beeld." De Kalverstraat in Am sterdam is een voorbeeld van het tegendeeh „Alle reclames overschreeuwen elkaar waar door de passanten helemaal niets meer lezen." Volgens de ontwerper valt het overigens op Utrecht CS wel mee met de do lende reizigers: „Ik heb nog nooit iemand verdwaald rond zien lopen." achterban heeft zeventig pro cent minder vertrouwen, bij de WD is dat 59 procent en bij D66 64 procent. Uit een peiling naar de poli tieke voorkeur van het NIPO blijkt dat de PvdA is gedaald in de kiezersgunst ten opzichte van eenzelfde peiling, vlak na prinsjesdag. De PvdA, die 45 ze tels in de Tweede Kamer heeft, kwam in die peiling uit op 47 zetels, maar is zeven weken la ter weer terug op 45. Deze da ling gaat gepaard met een winst van twee zetels van GroenLinks van elf naar dertien. Voor het overige laat de peiling van het NIPO geen verschuivingen zien. Fractieleider Rosenmöller van GroenLinks, die een debat wilde over het functioneren van Paars-2, heeft gisteren geen steun gekregen in de Tweede Kamer. Vorige week al hadden hadden PvdA, WD, CDA en D66 laten doorschemeren niets te voelen voor een kritische be schouwing van 'honderd dagen Paars-2'. Rechercheurs als 'gewone' agent straat op amsterdam gpd Tientallen rechercheurs die zijn gespecialiseerd in de bestrijding van zware criminaliteit, moeten in Amsterdam de straat op voor het gewone politiewerk. Zelfs politiemensen van het Interre gionale Recherche Team (IRT), dat de georganiseerde misdaad aanpakt, worden hiervoor inge zet. Dat rechercheurs een uni form moeten aantrekken om weer als agent de openbare or de op straat te handhaven, is uniek in Nederland. Doorgaans rollen ze grote in ternationale drugsbendes op, nu vegen ze junks weg bij het Centraal Station. De noodmaat regel is een gevolg van het chro nisch personeelstekort bij het politiekorps Amsterdam-Am- stelland. De afgelopen vijf jaar vertrokken 458 agenten naar andere korpsen. Dit jaar hebben al ruim 140 agenten de hoofd stad verlaten. Ze zijn de agressie op straat zat en willen liever een rustiger baantje in de provincie. Ook de dure huisvesting jaagt politiemensen de stad uit. Door de enorme uitstroom is er in de hoofdstad veel te weinig blauw op straat. De korpslei ding probeert het gat te dichten door mensen van de zogeheten Centrale Recherche-units in te zetten. In de praktijk staan re chercheurs die in 'burger' ope reren en vaak langdurig met in gewikkelde opsporingszaken bezig zijn, ver af de 'dienders in uniform' die op straat werken. G. Cevat, voorzitter van de Am sterdamse Politievakorganisatie (APV), waardeert de solidariteit van de collega's, maar vindt het is geen oplossing voor het per soneelstekort.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5