'Truc' van Bouterse niet %$S£S5*ET bekend bij OM Suriname !1 BMIfg Binnenland kielbeleid bedreigt :iars ïuwelijk Nederland erg laks met innen Europese steun De Milliano's hart zit te links Anonieme Alcoholici bereiken jonge lotgenoten niet em, mi- ISDAC 11 NOVEMBER 1998 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten et geen borstel door te komen i nisse De langharige runderen die het natuurgebied het i elpark in Spijkenisse begrazen, zien er komisch uit zo vol [litten. foto gpd peter de jong iderarts zag kind doodgaan jfooRTHet leuren met doodzieke kinderen voor een plek >n kinder-intensive care is onaanvaardbaar. Er moeten zo mogelijk bedden bij, vindt kinderarts Van Rhijn van het land Ziekenhuis in Amersfoort. Van Rhijn probeerde op 30 dit jaar tevergeefs een doodziek kind geplaatst te krijgen op cinder-IC in een van de acht academische ziekenhuizen in irland. Het kind overleed acht uur nadat het met hoge P> Cfts en stuipen in het Eemland was opgenomen. Morgen- erfyd besteedt het programma Zembla aandacht aan de zaak. e meeste academische ziekenhuizen kreeg Van Rhijn te ho- o^dat er geen bed was of niet genoeg IC-verpleegkundig perso- •e Het kind bleef daarom noodgedwongen in het Eemland. KOfcts kan overigens niet garanderen dat het kind het wel had d-r d op een IC-afdeling. Een paar weken geleden werd bekend rst iarlijks ongeveer vierhonderd ernstig zieke kinderen wor- "iit geweigerd op IC-afdelingen wegens plaatsgebrek of perso- ïolten blijft PvdA-senator u aag Jan Nico Scholten blijft voor de PvdA lid van de Eerste er. Gisteren had hij met zijn fractie een gesprek over zijn ere functies. „Het is niet aan de Eerste-Kamerfractie om een lordeel over de kwestie te geven", aldus fractievoorzitter er( una na afloop van de bijeenkomst. Lidmaatschap van de ejj e kamer is een nevenfunctie, zodat er daarnaast altijd spra- van andere betaalde functies, zegt Jaarsma. Scholten is op- n er en voorzitter van twee organisaties die hulp verschaffen [uid-Affika. Uit een evaluatie-onderzoek kwam naar voren rï e organisaties een 'ondoorzichtig financieel beleid' zouden en en dat Scholten daaraan een inkomen van 150.000 gul- overhoudt. 2|uane vindt meer 'smokkel-sigaretten' un igi «dam» De douane en Fiscale Inlichtingen en Opsporings- st (FIOD) hebben dit jaar in Nederland al 42 miljoefi ge deelde sigaretten onderschept. Dat is ruim twee keer zo veel n 1997, toen 19 miljoen gesmokkelde sigaretten werden ge- en. Volgens de woordvoerder is de toename te danken aan j] letere internationale samenwerking, meer aandacht voor fraude en een verscherpte controle. De sigaretten zitten het algemeen verstopt in dozen achter andere lading. Ze én overal vandaan, maar zijn in de regel niet voor de Neder- 1M ge markt bestemd, aldus de woordvoerder. ,nj larse coalitiepartijen zijn opnieuw fors met el- ebotst over het toekom- easielbeleid. WD en D66 n|, evenals het oppositionele e mogelijkheid openhou- iichtelingen met een per- nte verblijfsvergunning tus) terug te sturen. De s hier tegen, zo bleek tij- ocJ ^et Kamerdebat over ef iche vluchtelingen. Ditt- j)66) kwam met een motie t hij de PvdA-staatssecre- Cohen) oproept om snel lorstellen te komen, sfeer in de coalitie over ielvraagstuk lijkt het nul zijn genaderd. PvdA-Ka- Middel toonde zich gis- literst getergd over de op- en|g van de coalitiepartijen n WD. „Er zijn grenzen lireden. D66 overschrijdt ns met haar aangekon- motie, de WD doet dat et haar opstelling in deze e." Hij zei onverbloemd twee fracties weliswaar ormeel maar wel tegen de van het regeerakkoord' n gehandeld. leiding voor de uitval van was de aankondiging week van D66 om een lot Ex-legerleider wil zich in eigen land laten berechten Versnelde procedure vijfde baan mag Het openbaar ministerie in Paramaribo is niet op de hoogte van een eventueel plan van Dési Bouterse om zich in eigen land te laten berechten. Op deze wijze wil Bouterse voorkomen dat hij in Nederland wordt vervolgd voor handel in drugs. Een verdachte kan volgens de wet immers niet twee keer voor de dezelfde feiten worden veroordeeld. In juristentaai heet dat beginsel: 'ne bis in idem'. Volgens de Groningse professor Strijards heeft het plan van Bouterse geen kans van slagen. den haag-Paramaribo anp-gpd houden, maar onderzoek blijft „Bouterse is in Suriname geen verdachte van handel in cocaï ne en een hier niet onderzochte zaak kan niet worden berecht", aldus het OM in Suriname. Weliswaar gaan ook in Surina me geruchten over Bouterses betrokkenheid bij drugstrans porten, toch wordt de zaak daar niet onderzocht. De reden daar voor zou volgens bronnen bij justitie dezelfde zijn als bij de zaak rond de decembermoor den van 1982. Bouterse wordt daarvoor verantwoordelijk ge uit. Dat heeft te maken met de politieke invloed die Bouterse nog steeds heeft in Suriname. Sinds 1987, toen Bouterse zijn regeermacht kwijtraakte, heeft geen enkele regering het ge durfd 'de kat de bel aan te bin den'. Bouterse is momenteel voorzitter van de grootste poli tieke partij, de NDP, en adviseur van staat. Hoewel het publiek geheim is dat de verhoudingen tussen hem en president Wij- denbosch ernstig verstoord zijn, wordt niet verwacht dat het staatshoofd een strafzaak tegen Bouterse op gang zal brengen. De Surinaamse justitie zou overigens niet in staat zijn in de zaken die met drugshandel hebben te maken, bewijsmate riaal te vergaren. Het opspo- rings- en vervolgingsapparaat is er immers niet op berekend het netwerk te onderzoeken, en het grootste deel van de opgevoer de getuigen verblijft in Neder land. De Haagse persofficier van justitie Horstink lijkt niet onder de indruk van de voorgenomen verdedigingsmanoeuvre van Bouterse. „Wij gaan gewoon door met de zaak", aldus het commentaar van de officier. Bouterses advocaat, Moszko- wicz, hult zich in stilzwijgen. De raadsman reisde ruim een week geleden in stilte naar Paramari bo, voor een bespreking met zijn cliënt. Over de inhoud daarvan laat Moszkowicz zich niet uit. Volgens buitengewoon hoog leraar internationaal strafrecht Strijards, maakt het plan van Bouterse geen kans. „De straf bare feiten waarvoor hij wordt vervolgd moeten dan in Neder land en Suriname exact hetzelf de zijn. Dat is niet zo. De Suri naamse strafwet stelt het invoe ren van drugs op Nederlands grondgebied niet strafbaar." Su riname kan Bouterse hooguit uitvoer van cocaïne vanuit Suri name ten laste leggen, terwijl Nederland invoer op Neder lands grondgebied wil vervol gen. En dat is niet hetzelfde. Bovendien biedt ook het 'sta tuut tot oprichting van het In ternationaal Strafhof helder heid, aldus de strafrechtgeleer- de. „In dat op 19 juli in Rome tot stand gekomen statuut staat dat landen niet een zogenoem de shame procedure kunnen op zetten. Landen mogen dus niet de opzet hebben om bepaalde onderdanen of belangrijke per sonen die ze bescherming wil len bieden, te vrijwaren tegen een hernieuwde strafvervolging door een ander hof." II—^1 If is schiphol gpd-anp Schiphol mag de Buitenveldert- baan tot het eind van het jaar 's nachts niet meer gebruiken. Mi nister Netelenbos (verkeer en waterstaat) heeft dat besloten. Zij kwam met dit besluit aan de vooravond van een kort geding dat milieuorganisaties hebben aangespannen. Die vinden dat Schiphol te veel ruimte krijgt om de afspraken over de la waaibestrijding te negeren. Het geding dient vandaag in Am sterdam. Schiphol heeft de haar wette lijk toegemeten portie lawaai 'opgebruikt', hetgeen betekent dat de Buitenveldertbaan 's nachts niet meer mag worden gebruikt. Het lawaai van starts en landingen via deze baan tikt namelijk extra aan omdat de vliegtuigen dan laag over dicht bevolkt gebied gaan. In een eerste reactie op het besluit zegt een woordvoerster van Schiphol te verwachten dat de gevolgen beperkt zijn. „Op zich lijken de consequenties niet zo groot. De Buitenveldert baan heeft 's nachts niet de eer ste voorkeur. We gebruiken lie ver de Kaagbaan en de Zwanen- burgbaan." Zij wijst erop dat 's nachts bij harde westenwind, meer dan windkracht vijf, de Buitenvel dertbaan de enige is die kan worden gebruikt. In het najaar, dus nu, komt die harde westen wind het meest voor. Netelen bos heeft al opgemerkt dat Schiphol als gevolg van haar verbod de komende tijd af en toe 's nachts onbereikbaar kan zijn. Er zouden voor de rest van het jaar nog ongeveer tachtig nachtvluchten op de Buitenvel dertbaan zijn gepland. De ko mende dagen gaat Schiphol met de luchtvaartmaatschappij en overleggen. Schiphol is voor alsnog niet van plan het besluit aan te vechten. Intussen mag Netelenbos van de Tweede Kamer doorgaan met een versnelling van de pro cedure voor aanleg van de vijfde baan. De Kamer werd het daar gisteren over eens. In april maakte de Kamer nog bezwaar, omdat de staat te snel kon over gaan tot onteigening. Netelen bos heeft het wetsvoorstel van haar voorgangster Jorritsma daarom iets aangepast, maar meldde dat de baan er vermoe delijk toch niet eerder dan 2003 komt te liggen. De Kamer had gisteren felle kritiek op de lange tijd tussen de twee Kamerdebatten. De tijdwinst die met het wetsvoor stel wordt beoogd, zou vrijwel geheel teloor zijn gegaan door het late moment waarop de Ka mer het gewijzigde voorstel ont ving. Woordvoerders van GroenLinks, SP en RPF meen den dat het kabinet daarmee het recht heeft verspeeld onder het excuus van een snelle be sluitvorming in te grijpen in de rechten van de burgers. In de speciaal voor de vijfde baan gemaakte wet worden tal van procedures gebundeld, in spraakmogelijkheden verkort en mogelijkheden tot onteigening versneld. Netelenbos laat, over eenkomstig de wens van de PvdA, opnieuw bekijken of de vijfde baan veel dichter bij de pieren van Schiphol kan wor den aangelegd. Deze baan, en evenwijdig daaraan de Zwanen- burgbaan, zouden daarbij dan tevens iets in westelijke richten worden gedraaid. Volgens som migen zou dat minder slecht zijn voor het milieu. Het ge vraagde onderzoek past in de visie die het kabinet eind dit jaar moet presenteren, meent de minister. Het kabinet sprak al eerder uit dat de groei van de luchtvaart bij voorkeur op Schiphol zelf moet worden op gevangen. Het CDA heeft gisteravond opnieuw zware kritiek geleverd op de voormalige minister van verkeer Jorritsma. Tweede-Ka merlid Reitsma verweet Jorrits ma 'laakbaar' gedrag in de be sluitvorming over de aanleg van de vijfde start- en landingsbaan op Schiphol. Ze zou de Kamer hebben misleid over de snel heid waarmee de vijfde baan gereed kon zijn. Reitsma schermde even met politieke consequenties, maar zette dat niet door omdat daar geen Ka mermeerderheid voor is te vin den. Jorritsma legt de kritiek naast zich neer. motie in te dienen over het te rugsturen van Bosnische vluch telingen met een permanente verblijfsvergunning. D66 wil geen onderscheid maken tussen deze groep en vluchtelingen met een voorlopige vergunning die zeker terug moeten. Een meerderheid in de Kamer on dersteunde de motie, vooral omdat Duitsland inmiddels 150.000 Bosniërs huiswaarts heeft laten keren. De fracties vinden groten delen van Bosnië veilig genoeg voor hervestiging. Onder grote druk van premier Kok en staatssecretaris Cohen zwakte D66'er Dittrich zijn mo tie gisteren af. Daarin draagt hij Cohen op binnen acht weken een onderzoek te doen naar de mogelijkheden om A-statussen in te trekken. „Ik begrijp dat u met deze motie komt om uw af tocht nog enigszins inhoud te geven", was de zure reactie van Middel. D66 en WD leggen zich neer bij het standpunt van Cohen dat Bosnische vluchtelingen met een A-status, in totaal zo'n 17.000, niet terug hoeven, zo bleek gisteren. Maar voor de toekomst blijven ze vasthouden aan hun standpunt. Het CDA is het hiermee eens. Rotterdam In het Botlekgebied zijn tunnelringen geplaatst. Hier wordt volgend jaar een treintunnel voor de Betuwelijn geboord door de Duitse tunnelboormachine van Herrenknecht. Het is voor het eerst dat dat in Nederland gebeurt. foto anp ton borsboom PORTRET: JACQUES DE MILLIANO Zijn keus voor de politiek werd hem vooral ingegeven door het idee dat je beter vanuit de mens naar de regels kunt kijken dan andersom. Maar nog geen half jaar na zijn verkiezing in de Tweede Kamer is het de 43-jari- ge Jacques de Milliano al duide lijk dat dat er bij het CDA in ie der geval niet inzit. De voorma lig voorzitter van Artsen zonder Grenzen besloot gisteren de CDA-fractie te verlaten. Juist het asielvraagstuk is vol gens De Milliano een beleids terrein dat je niet met alleen kil le regels oplost. Het was dan ook bijzonder zuur voor hem dat zijn fractie op het onder werp van de A-status voor vluchtelingen een hard stand punt innam. Te hard, voor de nieuwbakken christen-demo craat. Het terugsturen van Bos niërs met een volledige ver blijfsvergunning druiste lijn recht in tegen zijn politieke ide alen. Het was een grens die hij niet wenste over te steken. CDA-voorzitter Helgers bena derde De Milliano vorig jaar voor een plaats in de fractie. De arts /organisator was toe aan een nieuwe uitdaging en het CDA kon wel een bekende Ne derlander met een sociaal ge zicht gebruiken. Nadat hij vijf tien jaar het leed in de wereld had gezien, was hij tot de con clusie gekomen dat de politieke bewegingsvrijheid van een or ganisatie als Artsen zonder Grenzen te beperkt is om de oorzaken van conflicten aan te pakken. En er zaten in de poli tiek te weinig praktijkmensen die wisten wat oorlog voor vre selijke ellende met zich mee brengt. De Milliano twijfelde aanvankelijk tussen de PvdA en het CDA. De uitgangspunten en het brede volkskarakter van de christen-democratie spraken hem aan, maar zijn hart zat links. Hij koos tot veler verras sing uiteindelijk voor het CDA. De Milliano wist dat het niet ge makkelijk zou zijn in de politie ke arena van de christen-demo cratie een meerderheid te vin den voor zijn ideeën. Maar hij nam zich heilig voor trouw te blijven aan zijn uitgangspunten; hij was immers geen carrièrepo liticus. Zijn eerste confrontatie met de fractieleiding liet niet lang op zich wachten. Nog in de verkie zingscampagne riep lijsttrekker De Hoop Scheffer hem op het matje over het toelatingsbeleid voor asielzoekers. De fractielei der maakte hem duidelijk dat het in de politiek wel de bedoe ling is dat politici van dezelfde partij zoveel mogelijk dezelfde standpunten verkondigen. De Milliano kwam in 1983 voor het eerst in contact met de organisatie Artsen zonder Gren zen. Hij reisde voor de Belgi sche tak naar Tsjaad. Hij richtte de Nederlandse afdeling van AzG op die hij uitbouwde tot een organisatie met zo'n 85.000 vaste donateurs en een budget van rond honderd miljoen gul den. den haag «anp BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Nederland behoort tot de 'sloomste' jongetjes van de Eu ropese klas. Er ligt 4,8 miljard gulden in Brussel klaar voor zwakke regio's en banenplan nen, maar pas 46 procent is op gehaald. Daarmee bekleedt Ne derland de elfde plaats en is het een van de hekkensluiters bin nen de Europese Unie. Europarlementariër Dankert (PvdA) vindt Nederland te traag. Hij vreest dat het kabinet hier mee de steun voor de pro bleemgebieden op de tocht zet. Dankert wijst erop dat alle EU- landen de opmerkelijke Haagse prestaties onder ogen krijgen. „Een aantal lidstaten zal rede neren: 'hoezo willen jullie meer geld, je krijgt het nu niet eens op!' Want vergeet niet dat meer geld voor Nederland ten koste gaat van hun ontvangsten." Ook CDA-europarlementariër Peijs voorspelt 'fikse proble men'. De Europese Unie heeft Ne derland voor de periode 1994- 1999 een kleine vijf miljard gul den steun toegezegd. Daarbij gaat het onder meer om geld voor economisch zwakkere re gio's (Flevoland: 340 miljoen), aan regio's die kampen met in dustriële neergang (Groningen, Limburg: 1,5 miljard) en voor banenplannen 2,4 miljard). Nederland neemt een gedeel de elfde plaats ln, samen met Frankrijk. Alleen Italië doet het nog slechter (41 procent geïnd). Dat komt door de 'schone han den'-politiek, die ervoor zorgt dat de procedures stroever ver lopen. Ook Finland (43 procent) en Zweden (38 procent) staan lager op de steunladder. Dat komt omdat deze landen pas in 1995 tot de EU toetraden. „Zij begonnen met een enorme ach terstand. Dat kan van Neder land niet worden gezegd", stelt Dankert. Nederlandse ambtenaren in Brussel erkennen 'dat we het niet goed doen'. Zij geven ech ter de Europese Commissie het dagelijks bestuur van de EU de schuld. Die zou tot twee keer toe bepaalde steun programma's met een jaar heb ben vertraagd. Het beloofde geld blijft overigens nog enkele jaren na '99 beschikbaar voor Nederland. iA JANSSEN rotterdam gpd (N W') OP WW De groeiende groep tieners met een drankprobleem in Neder land gaat niet of nauwelijks naar bijeenkomsten van AA. De vijftigjarige stichting Anonieme Alcoholisten Nederland ver moedt dat haar slechte naams bekendheid onder scholieren voor een deel te wijten is aan de veranderingen in het voortgezet onderwijs. Omdat scholen te genwoordig minder aandacht zouden besteden aan het vak maatschappijleer, ontbreekt het AA aan een podium om jonge ren te informeren over de gevol gen van drankmisbruik. Een handjevol 'hopeloos ver slaafden' richtte in 1948 naar voorbeeld van de Amerikaanse gemeenschap Alcoholics Anony mous de eerste zelfhulpgroep voor alcoholici op. In twaalf stappen, van erkenning, zelfin zicht en nederigheid tot het doorgeven van de boodschap, proberen ze zichzelf en anderen van hun verslaving af te helpen en te houden. Op dit moment telt AA Neder land 250 plaatselijke werkgroe pen. De wekelijkse (gratis toe gankelijke) bijeenkomsten wor den gemiddeld door tien tot vijftien personen bezocht. Lot genoten luisteren niet alleen op die vaste momenten naar el kaar, maar bieden ook onder linge steun via een 24-uurs tele foondienst. AA werkt zonder be taalde krachten of subsidie, met louter 'ervaringsdeskundigen' als vrijwilliger. Professionele hulpverleners en medici erken nen het nut van de AA-aanpak en verwijzen regelmatig cliën ten met een drankprobleem door. „De gemiddelde leeftijd van de mensen die AA bezoeken is in de loop van de jaren verlaagd. In het verleden kwamen vrijwel alleen vijftigplussers, later ook veertigers en tegenwoordig zie je zelfs dertigers en eind-twinti gers. Tieners zijn echte uitzon deringen bij AA", zegt Martha, voorzitter van AA Nederland. Nee, de 52-jarige Bredase wil niet met haar achternaam in de krant, al is het al weer negentien jaar geleden dat ze zelf naar AA stapte en van haar drankpro bleem afkwam. Anonimiteit wordt letterlijk met een hoofd letter geschreven bij de stich ting. 'Aangeschoten wild' luidt de dubbelzinnige titel van een re cent rapport van het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbe vordering en Ziektepreventie (NIGZ). Het NIGZ constateert dat overmatig alcoholgebruik de belangrijkste oorzaak is van het uitgaansgeweld door jonge ren. Een betrekkelijk grote groep blijkt buitensporig veel te drinken in het weekeinde. Bijna veertig procent van alle jonge stappers slaat op een avond meer dan tien glazen drank achterover, tien procent zelfs meer dan 21. „Je ziet dat er op steeds jongere leeftijd wordt gedronken. Drank is ook ontzettend makkelijk te verkrijgen." In Amerika bezoe ken tegenwoordig in tegenstel ling tot Nederland relatief veel jongeren de AA-bijeenkomsten. „Ik vind het positief dat mensen al op jonge leeftijd proberen iets aan hun drankprobleem te doen. Je hebt dan nog een heel leven voor je", zegt Martha. Toch mijden de aan drank ver slaafde Nederlandse jongeren de AA. Daarom overweegt de stichting het contact met de scholen aan te halen, door ge.- sprekken met decanen en schoolartsen. „In Amerika heb je een heel andere situatie om dat jongeren daar soms ver plicht zijn AA-bijeenkomsten te bezoeken. Rechters leggen dat op, als deel van een straf. Of dat hier ook zou moeten? Ik vind het gevaarlijk om daar wat op te zeggen. AA onthoudt zich na melijk al vijftig jaar principieel van elke politieke uitspraak over drankpreventie. Daar hebben we ook geen verstand van, ons doel is zelf herstellen van de verslaving en anderen daarmee helpen. Een alcoholist moet zelf erkennen dat-ie een probleem heeft. In dat opzicht is ons be leid bewust passief. We trekken niemand van de barkruk", Martha. VSB Bank al gebeld voor een afspraak om uw geld sneller te laten groeien? 0800-8182. VSBBANK VSB. Daar kom je verder

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3