Willem van Hanegem kan niet genieten JJJ Jinga Gosschalk is wee terug bij BV Leiderdoif Sport 35,99 25,99 GALLGALL TOP en Pernix ook in halve fim» Minder geld voor basketbalselec De Gall Gall Cadeau-Toptien CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK/ Dc komende tijd kunt u eens flink uitpakken. Met de geschenken uit de Gall Gall Cadeau -Toptien. De tien smakelijkste aanraders waar u iedereen mee inpakt. Heerlijk om te krijgen, maar net zo lekker om te schenken. Extra feestelijk geprijsd. En overzichtelijk voor u bij elkaar gezet. U hoeft alleen nog maar uw keuze te maken. Zelfs inpakken is niet meer nodig. Dót kunt u wel aan ons overlaten... In coffret Cointreau Triple Sec 0,71 met gratis ijsemmer In coffret Remy Martin VSOP Cognac 0,71 met 2 gratis glazen J Wining N hum.' i IiiMI over kolcen, wijnstreken en eetgewoonten 5## c Four Roses Bourbon 0,71 in geschenk verpakking -! 2*99 Altijd iets bijzonders. In het spelershuis knappert een gezellig haardvuur. Buiten is het nat. Een mooie gelegenheid voor een gesprek met Willem van Hanegem, trainer van AZ. De bladeren zijn ten slotte van de bomen en in de eredivisie zijn alweer elf wedstrijden gespeeld. Dan zijn de verhoudingen in de competitie weer enigszins normaal. ALKMAAR ANDRE HOOGEBOOM GPD-VERSLAGGEVER Op enkele uitzonderingen na. AZ bijvoorbeeld. Net gepromo veerd en brutaal postgevat in de subtop. De ploeg speelt fris en aanvallend en wordt als belo ning doodgeknuffeld door de voetbalgemeenschap. Hans van der Zee, trainer bij Sparta zette na de eerste wed strijd de toon: „Dit AZ is een aanwinst voor de eredivisie", zei hij na de 2-0 nederlaag. Der- gelijke loftuitingen bezigen trai ners wel vaker als ze verliezen. 'Ik ben nooit tevreden Maar de teneur zette zich voort. Jimmy Calderwood van NEC (2- 2): „We hebben voetballes ge had." Foppe de Haan van Heerenveen, die nota bene had gewonnen (1-3): „We zijn bij vlagen weggespeeld. Van Hanegem vertrekt door gaans geen spier bij al die com plimenten. Dat is geen pose. Het doet hem gewoon niets, omdat hij de betrekkelijkheid ervan inziet. „Volgende week kan het allemaal weer anders zijn. Vorig jaar verloren we een keer van Telstar. Kregen we naar ons hoofd geslingerd dat we meer moesten trainen." Misschien geven de schouder klopjes wèl aan dat AZ de goede weg is ingeslagen, maar ook die suggestie wimpelt De Kromme af. „Die bevestiging heb ik niet nodig. Op voetbalgebied ken ik geen twijfels. Ik wist echt wel wat deze groep in z'n mars heeft." De weg van trainer Van Hanegem gaat rechtdoor. Zijn voetbalvisie is zo simpel als het maar kan: de juiste man op de juiste plaats. Maar eenvoud kenmerkt het ware. De muzi kant die zijn instrument tot in detail beheerst speelt ogen schijnlijk moeiteloos. Zoals AZ'67 in z'n beste dagen, zoals Oranje in 1974. Nooit Niet dat het goed is, wat Van Hanegem ziet. Dat is het nooit. Integendeel; de trainer ergert zich aan stoornissen in het rit me, aan fouten, aan dingen die niet kloppen in het veld. Bij Van Hanegem kleeft er altijd wel een vlekje aan. „Ik heb in mijn loop baan een heleboel wedstrijden gezien, maar die ene hele goeie nog nooit." Ook bij het toenma lige AZ'67 niet, ook Oranje '74 niet. „Er zijn altijd wel momen ten die beter kunnen. Toen ik zelf nog speelde, riepen de mensen vaak dat ze een hele goede wedstrijd hadden gezien. Dat kunnen zij gezien hebben, maar bij mij blijven juist de fou ten hangen." AZ wint van PSV, van Feye- noord, speelt gelijk tegen Ajax. Aardige wedstrijden volgens Van Hanegem. Maar genieten ervan doet-ie niet. Het zit ge woon niet in z'n aard. „Dat is een tekortkoming. Ik kan niet genieten. Voor mij is het afgelo pen en dan kijk ik alweer voor uit. Maar ik druk de spelers op het hart dat zij er wel van genie ten. Dat mag het hele weekein de, tot en met maandagmorgen. Voor de training nog even de kranten lezen, dan een minuut of zeven acht tijdens het inlo pen erover praten en dan weer verder, naar de volgende wed strijd. Misschien kom ik daarom wel wat brommerig over. Ik ben nooit tevreden. Ook dat is geen goede eigenschap." AZ doet dus wat de trainer al lang wist, alleen de buitenwe reld nog niet. Vorig seizoen ble ven de Alkmaarders bijna ste ken in het moeras van de eerste divisie. De wedstrijd bij Cam- buur. Het gelijke spel, werd in de stromende regen voor de poorten van de hel weggesleept, want het ging allemaal niet meer zo lekker in die fase. Na een sterke start volgde een te rugval, maar uiteindelijk toch het kampioenschap en de pro motie. Dat voedde de gedachte dat het wel eens een moeilijk jaar kon worden in de eredivi sie. „Dat het in de tweede helft van het seizoen minder ging had een duidelijke oorzaeJc; het wegvallen van twee bepalende spelers. Van der Weert en Hui- berts. De twee vervangers Kon- wlo en Echteld konden niet meekomen. Ik heb wel honderd keer verteld wat van ze ver wacht werd, maar ze pikten het niet op. Dan stort het systeem in elkaar, wordt het ploeteren." Naar voren Het is niet verwonderlijk dat de trainer wijst op twee aanvallers. In alles kijkt Van Hanegem naar voren. Dat is het fundament van zijn filosofie. „De meeste trai ners beginnen achterin met de opbouw van het team, met het inbouwen van zekerheden. Maar er bestaan geen zekerhe den in de voetballerij. Je kunt met elf man voor het doel gaan hangen, maar dat betekent nog niet dat je een doelpunt Liitsluit. Als je dan toch achter komt, moet het hele systeem weer omgegooid worden om die ach terstand te herstellen. Ik begin altijd voorin. De aanvallers moeten de druk zetten." Van Hanegem legt de verant woordelijkheid bij de spelers zelf. Hij vindt dat een voetballer zelf moet nadenken over de consequenties van zijn acties. „Je hebt spelers die een bal plaatsen en dan denke: kig daar ben ik van af wijzen ze er steeds op,( gevolgen van een pass proberen te overziea L namelijk zes verschille nier bedenken om die i in te spelen. Een goede Ier overziet die mogel in een enkele seconde r drie categorieën voi )p eentje die dat inzicht hf de tje die dat niet heeft ei ,Vj er net tussenin zit. D i kun je nog van alles bij Niet door middel van si' en-een instructies, w maakt een voetballer 5. door hem zelf te latei ken over het spel.IUI dd AZ leeft niet boven zi ;n« zegt Van Hanegem. Ei ge de eredivisie terug js Koploper Feyenoord tegen'. Er is sprake vaj jo vellering aan de top. D landse clubs die er Euri Ajax na, allemaal uitlig een bron van ergernis p Hanegem: „Ja, want zi len we wel UEFA-i LEIDERDORP GERTJAN VAN GEEN Jinga Gosschalk keert toch terug in de selectie van BV Leider dorp. De jeugdige Amsterdamse basketbalster was afgelopen za terdag, na afloop van de final four in Den Helder, door coach Martin Feitsma de wacht aan gezegd. Ook Anouk de Vries werd te kennen gegeven dat ze haar spullen moest inleveren. Beide speelsters zouden zich te egoïstisch hebben gedragen en niet in het teambelang hebben gehandeld. Na een gesprek gis teren, voor de eerste training na het barsten van de bom, werd Gosschalk weer in genade aan genomen. Van een terugkeer van De Vries is geen sprake. Feitsma kwam op zijn beslis sing terug na de positieve op stelling van zijn pupil gisteren. Gosschalk, die ook voor de ju- niorenploeg van BV Leiderdorp uitkomt, was aanvankelijk naar Leiderdorp gekomen om haar overschrijving naar eredivisio- nist Prisma College te regelen. „We hebben de zaken goed uitgesproken", aldus Feitsma. „Ik hoop dat ze de haar fouten in haar onschuld heeft gemaakt. Ze doet weer mee op een aantal voorwaarden. Als mens heb ik niets tegen haar. Ik vond dat ze negatief tegenover het team stond. En het is niet 'ikke, ikke, ikke en de rest kan stikl lit Ook Gosschalk too opgelucht. „Het was tionele toestand. Ik ze< rv hij gelijk had, want ik it gewaarschuwd door ben jong en hoe kan leren van mijn fouten.' Gosschalk werd bij in de sporthal opgevan 'je haar teamgenoten me zoek te praten met Gosschalk: „Ikvoeldei dag in de steek gelafci hen. Maar het bleek d verbaasd waren. Ik sitief aan de slag. Het ik wil, is dat we als te bli nen. Maar ik zal meze! toom moeten houden. KORFBALMEDEWERKER TOP en Pernix completeren het kwartet halve fi nalisten in het toernooi om de Leidse Korfbalbe ker. Zij behaalden in hun voorronde allebei vijf punten, maar de Sassenheimers staan door een beter doelsaldo eerste. Dit betekent dat TOP in de halve finale speelt tegen Fiks en Pernix tegen Sporting Trigon. De strijd in groep B leek op voorhand span nend te kunnen worden. TOP was als enige over- gangsklasser de torenhoge favoriet, maar Pernix en Tempo leken aan elkaar gewaagd, zij komen beide in de zaalcompetitie in de tweede klasse uit. Deze verwachtingen werden niet bewaarheid. TOP was na ruime overwinningen op Tempo (12- 5) en KZ Leiden (14-3) al gauw zeker van kwalifi catie. Coach Hugo van den Haak zag zijl het tweede duel bij 1-1 twee strafworpe waarna pas na de paalverwisseling (5-3 schil zich aftekende. Intussen verzeken zich ook van een plaats bij de laatste winst op KZ Leiden (11-5) en Tempo toekomstige poulegenoten speelden nie sterkte met het oog op hun competitie anderhalve week. De slotwedstrijd tussen TOP en Peru volop spanning en goed spel. Wilco He Vanhaelen gaven Pernix een 4-2 voorsj door Steven Baart (2) en Jeroen van der voor de rust werd uitgeveegd (5-4). In hi was het verschil nooit groter jlan één tre van Niekerk bracht met 72 seconden t( stand op 11-10, maar uit de tegenaanvi Lian Olsthoorn-Tieleman meteen 11 werd een krappe minuut later ook de eii C De professionalisering van de nationale basketbalploegen is niet langer een project van mil joenen, maar van tonnen. De stichting Nederlandse Basket ball Top (NBT) heeft zijn jaar begroting teruggeschroefd tot acht ton. „Meer financiële mid delen hebben we niet", aldus directeur Tilmans gisteren in Zoetermeer. De bezuiniging heeft conse quenties voor de selecties. De mannen wordt niet langer een jaarcontract aangeboden maar periodieke verbintenissen. Bo vendien is de selectie terugge bracht tot zestien spelers. In de zomermaanden kunnen talen ten op dagvergoeding meetrai- nen. Voor de periode van 19 no vember tot en met de Holland Basketball Week in Rotterdam, tussen Kerst en Nieuwjaar, se lecteerde bondscoach Lucien van Kersschaever zestien spe lers. Die groep vormt de harde kern waarmee de Belg de toe komst ingaat. Doel van de NBT blijft plaatsing voor eindronde van het EK in 2001 en de Olym pische Spelen in 2004 in Athe ne. Voor de EK van 1999 en het olympisch toernooi in Sydney 2000 is de Nederlandse ploeg reeds uitgeschakeld. Voor het NOCNSF is basketbal voorals nog geen kanshebber op olym pische deelneming, geen deel nemer, geen potentiële deelne mer (de voornaamste drie cate gorieën in de topsport) maar een project. Op die basis zal het NOCNSF de NBT in 2000 blij ven steunen met een extra bij drage van 2,5 ton. Van Kersschaever bereidt zich met zijn groep van zestien voor op de komende drie kwalifica tiewedstrijden voor het EK van 1999. Dat gebeurt onder meer op 21 en 22 november in de Zoetermeer Basketball Classic in een vierlandentoernooi met Nigeria, Hongarije en| - kenland, de winnaar in In de nationale select Serge Zwikker ondei houd terug. De 2 meti center is door de Hou kets uitgeleend aan he Taugres maar heeft las rugblessure. Geert Ha door Duitse competitii tingen niet beschikba. Holland Basketball We Van Rootselaar, De Vrie Huybens (Den Bosch), Van 11' (Donar), Nahar (Iraklis), Ha n ba Berlin), Zwikker (Tai (Quaregnon). Van der i Voogd (Ulm) en rese (Süba). Rouwhorst (Da (Ovarense). Programma Zoetermeer Classic, zaterdag 21/11:1 Nigeria, Nederland - Zondag 22/11derde plaats Programma EK-kwalifio Pi den: 25/11Nederland - I|S re), 28/11: Litouwen - Ned nioes), 2/12: Bosnië - Nede jevo). SCOREBORD PRIJSVRAGEN Den Helder. Saporta Cup (Europacup I). Groep H, zevende speelronde: Den Helder (Ned) - Treviso (Ita) 63-80 (31-45). Top scorer Den Helder: Mims 17 punten. Promotiedivisie Akrides - Jahn II 23 - 68 GEWICHTHEFFEN WK Lahti. Vrouwen. Klasse tot 48 kg: 1 Li (Chn) 182,5 kg, 2. Chu (Tai) 172.5, 3. Tsai (Tai) 172.5. Tot 53 kg: 1 Wang (Chn) 210 kg (wereldrecord) - (trekken 92,5, stoten 117,5 WR). 2. Dragneva (Bul) 192,5, 3. Goad (VSt) 182,5. KORFBAL LEIDSEKORFBALBEKER Poule B: Permx-KZ Leiden 11-5, TOP- Tempo 12-5, KZ Leiden-TOP 3-14, Tem- po-Pernix 7-11, KZ Leiden-Tempo 6-10, Pernix-TOP 11-11. Eindstand: TOP 3-5 (37-19), Pernix 3-5 (33-23), Tempo 3-2, KZ Leiden 3-0. Kruisfinales 22 december Sporting Trigon-Pernix en TOP-Fiks. SQUASH Stuttgart. WK landenteams, vrouwen. Groep B: Engeland - Nederland 3-0. Wright - Atkinson 4-9 9-1 3-9 9-4 9-1, Martin - Albada Jelgersma 9-1 9-3 9-3, Charman - Beumer 6-9 9-3 9-6 9-0. Zuid-Afrika - Spanje 3-0. TENNIS Moskou. Mannen; 2 miljoen gulden. Eerste ronde: Sluiter (Ned) - 6-2 6-4, Haarhuis (Ned)-Sal 3 6-4, Corretja (Spa/1) - Van 6-3 7-6, Kafelnikov (Rus/2) (Rus) 6-3 6-4, Clement (Fi (VSt) 6-3 6-3, Ivanisevic (Kn (Dui) 7-6 7-6, Rosset (Zwil (VSt) 6-4 6-4, Lareau (Can)- 3 5-7 6-2, Burgsmüller (Do (Tsj) 6-4 6-2, Kroslak (Slw)-£ 1 6-3, Grosiean (Fra) - Waynr 6-2 3-6 7-5. Philadelphia. Vrouwen, 900.0 Eerste ronde: Po (VSt) - Mora 6-3, Frazier (VSt) - Majoli (Kr 4, Raymond (VSt) - Callensli Rippner (VSt) - Fusai (Ita) 7-6 ma (Jap) - Vento (Ven) 6-1 6-r Santiago. Mannen, 630.000E Eerste ronde: Medica (Arg)-i 6-4 1-6 6-1, Squilarri (Arg) 6-3 7-5, Arnold (Arg) - Hood 6-3, El Aynaoui (Mar) - Alam 1. 1,6 mil) i(Aus)-* a/6) - Vim Stockholm. Mannen, Eerste ronde: Arturs (Aus) 7-6 7-6. Piolme (Fra/6)- 6-3 7-5, Martin (VSt) - Heut* 1 6-2, Nestor (Can) - Van Hi 7-6, Johansson (Zwe) - San! 7-6, Spadea (VSt) - Paes (P Dreekmann (Dui) - Norman'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24