'Dit team mist bezieling' KRV-bestuur houdt de nul Voetbalgeel oPORT Katwijk niet verder met Kootwijk 'Bond moet kosten kunnen aantonen' chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071 -5356463 _jesse naar rechter om Zongo Vitesse hoopt via een kort geding vrijdag alsnog een —^Hopige) arbeidsvergunning voor Mamadou Zongo te ver ben. De Arnhemse club heeft een geschil met het Centraal (au Arbeidsvoorziening (CBA), dat Zongo uit Burkino Faso w bk Matthew Amoah uit Ghana geen werkvergunning wil ^^ekken. Onlangs liet Vitesse Zongo spelen in de uitwedstrijd ^ffleerenveen, waarmee de voetbalclub een boete van 25.000 udjEn riskeerde. Gisteren diende Vitesse een bezwaarschrift in de uitspraak van het CBA. Het ministerie van sociale za- liet weten dat de aanvraag opnieuw zal worden bekeken, en Je termijn voor deze procedure veertien weken bedraagt. Vi- jwil daarop niet wachten. Inflict bij FC Zwolle opgelost yi Het conflict tussen voetballer Jan Gerver en trainer Jan C se van eerstedivisieclub FC Zwolle is opgelost. Beiden raak- /orige week slaags. De clubleiding heeft het gedrag van Ever- jroordeeld en hem een schriftelijke berisping gegeven. De pmeester heeft met Gerver gesproken en hem zijn excuses £Tteboden. De voetballer traint inmiddels weer mee met de ttie van FC Zwolle. in Halst in beroep tegen schorsing fjEDE Jan van Halst gaat in beroep tegen zijn schorsing van (wedstrijden. De tuchtcommissie van de KNVB schorste de -flenvelder van FC Twente wegens een elleboogstoot aan te- jtander Jari Litmarien in het competitieduel met Ajax. Van it besloot tot het appèl, omdat de aanklager niet drie maar •wedstrijden had geëist. De voetballer kan door het beroep fschijnlijk vanavond met FC Twente meespelen tegen renveen. iusch weg bij Mönchengladbach 'shengladbach Vijftien tegendoelpunten in twee wedstrij- waren te veel voor Borussia Mönchengladbach om trainer Hjjiel Rausch nog langer te kunnen handhaven. Hij kreeg gis- 'R ontslag en wordt opgevolgd door oud-speler Rainer Bon- mpdue werd losgeweekt bij de Duitse voetbalbond waar hij als Itrainer werkzaam was. Borussia is afgezakt naar de laatste :tc p 01F11 jw in de Bundesliga. De vijfvoudige Duitse kampioen (tussen ff en 1977) en winnaar van de UEFA-beker 1975 en 1979 ver- J24bnlangs met 2-8 van Bayer Leverkusen en met 1-7 van Vfl fsburg. derlandse voetballers genomineerd I. Het voetbaltijdschrift France Football Magazine heeft g voetballers genomineerd in de verkiezing van Europees Lj jailer van het jaar. De eretitel wordt 22 december vergeven. Iq^ >r de gegadigden zijn zes Nederlanders, te weten Dennis J 0,1 kamp en Marc Overmars (Arsenal), Frank en Ronald de (Ajax), Edgar Davids (Juventus) en Clarence Seedorf (Real rid). Ook twee buitenlanders die in de Nederlandse compe- ipelen, de Griek Nikos Machlas (Vitesse) en de Nigeriaan _3ay Oliseh (Ajax), zijn kandidaat. olsc ""jarhuis naar tweede ronde tou» Routinier Paul Haarhuis heeft eenvoudig de tweede fc flevan het tennistoernooi van Moskou bereikt. De Eindhove- '•Mversloeg in de eerste schifting de als achtste geplaatste Rus >CK5ht Safin: 6-3 6-4. Eerder bereikte Raemon Sluiter de tweede Ie na een fraaie zege op de als zevende geplaatste Tsjech iel Vacek (6-2 6-4). John van Lottum verloor van de als eer- pgeschaalde Spanjaard Alex Corretja met 6-3 7-6. j-j-speler en popster willen Celtic ow» Voormalig topvoetbalier Kenny Dalglish en popster .err bereiden een bod voor om de Schotse topclub Celtic 91te nemen. Dalglish begon zijn carrière bij Celtic en Kerr, 1nt anger van de band Simple Minds, is een hartstochelijk fan Ie club uit Glasgow. De twee zouden voorzitter en groot- gn0jeelhouder (51 procent) Fergus McCann ongeveer 260 mil- w ;ulden willen betalen. Dalglish en Kerr hebben om een ge- met McCann gevraagd. De eerste reacties binnen de club lederlander Regi Blinker op het nieuws zijn positief. De lenkoersen vlogen omhoog. gelijk debuut Rooks als ploegleider Steven Rooks maakt mogelijk volgend jaar zijn de lals ploegleider in de wielersport. De voormalige bergko- ivoert onderhandelingen met TVM - Farm Frites. Rooks zou luivulling van de technische staf kunnen zijn die Cees Priem k voor de Tour de France beoogde. Priem, sinds enige inden in Frankrijk vastgehouden, wil als manager supervisie KATWIJK WILLEM SPIERDIJK w Katwijk en trainer Bob Koot wijk gaan aan het einde van het seizoen uit elkaar. Het bestuur van de hoofdklasser maakte gis teravond bekend het contract met de Haagse oefenmeester niet te verlengen. Volgens voor zitter Jaap van der Bent wil het bestuur na drie jaar een ander gezicht aan de spelersgroep presenteren. Volgens Van der Bent 'wordt daarmee invulling gegeven aan het credo dat een trainer niet langer dan drie jaar voor de groep moet staan'. Dat Kootwijk bij Katwijk ver- trekt, komt niet als een verras sing. Al enige tijd gingen er ge ruchten dat er vanuit de spe lersgroep kritiek was op de trai ner. Dat wordt overigens door het bestuur en Kootwijk zelf met klem ontkend. ,,In elke spe lersgroep zijn er wel één of twee jongens die het niet in de trai ner zien zitten; spelers die erg hingen aan de aanpak van mijn voorgangers Arie Lagendijk en Kees Guyt. Maar ik denk dat ik met de meeste spelers goed overweg kan. Duidelijk is dat directeur Cees van der Plas van hoofdsponsor BMW Van der Plas niet tot de fanclub van de trainer gerekend kan worden. Ook dat zou een rol gespeeld hebben bij het niet verlengen van het contract met Kootwijk. Ook hier willen trai ner en bestuur geen commen taar op geven. Kootwijk wil wel toegeven al eerder voor zichzelf Cintha Boersma na afgang tegen Italië osaka edwin alblas De veronderstelling dat de Nederlandse volleybalsters op de wereldkampioenschappen in Japan eenmaal vrij van verplichtingen tot iets moois in staat zouden zijn, is voor alsnog gebakken lucht. Een ontzielde ploeg verspeelde vanochtend in Osaka de kans op een bemoedigende af sluiting van het toernooi. In het gedrang rond de vijfde plaats werd Oranje door Italië achterin de rij gezet: 3-0 (15-7, 15-4,16-14). (0-10). De bondscoach ruilde in die fase ook nog de dit WK evenmin imponerende spelver- deelster Riëtte Fledderus in voor Jettie Fokkens. De stand-in kon de Nederlandse ploeg ook niet uit de misère redden en Boersma voelde zich al gauw een roepende in de woestijn. In de derde set kwam aan Neder landse zijde heel even een bete re instelling bovendrijven, maar schrijnende persoonlijke fouten stonden een verlenging van de wedstrijd in de weg. Fledderus sloeg op setpoint (14-13) een vrije bal uit en serveerde een si- de-out later op het tweede set point in het net. Meer kansen stond Italië niet toe. Tien keer verspeelde Nederland onnodig een punt, in de side-out gebeur de dat achttien maal. Typerend voor het onbegrij pelijk chaotische verweer van de Nederlandse ploeg was dat Boersma direct na haar entree een bal kreeg waar ze met klem niet om had gevraagd. „Omdat ik niet kon slaan, vertelde ik Jet tie dat ik alleen zou dreigen. Prompt geeft ze me een bal die ik moet slaan", verzuchtte de gelouterde recordinternational (402 caps) na afloop. De fysieke pijn zat Boersma niet het meeste dwars. „Ik stond de ballen op een geven moment uit kwaadheid toch maar in te slaan." De ergernis vloeide vooral voort uit de apathische houding van haar medespeel sters, een enkeling (Ingrid Vis ser) uitgezonderd. „Het team mist gewoon de beleving." Ook op trainingen stoort Boersma zich aan het gezapige sfeertje. „Deze partij deed me denken aan een training. Daar haalt ook niet iedereen het maximale eruit. Je mag best meer van elkaar eisen, zonder dat je elkaar alleen maar de huid vol hoeft te schelden." De ploeg, constateerde Boers ma, ontbeert beleving. „Dit team mist de spirit om alles te gpd-verslaggever Vijfde of achtste worden, zei aanvoerster Cintha Boersma, is een heel groot verschil. „Mis schien ben ik niet de enige die dat beseft, maar er is zeker niet naar dat besef gespeeld", klaag de de 29-jarige routinier. „Als je weet dat het om de vijfde plaats gaat, laat je je niet met 11-0 door een ploeg als Italië weg spelen." Dat gebeurde in de tweede set, nadat Nederland in de eerste set na een 5-0 voor sprong de weg compleet was kwijtgeraakt. „We hebben daar na in die set nog twee punten gemaakt, Italië vijftien. Dat mag op dit niveau niet gebeuren!" Twee sets lang bekeek Boers ma de armoede binnen de lij nen vanaf een afstandje. -Een schouderblessure maakte het de midspeelster onmogelijk om voluit te slaan, maar ze voelde zich fit genoeg om de Italianen om de tuin te leiden met haar dreiging op het midden. Boven dien is Boersma in het achter veld een meer dan bruikbare passer. Maar Mathieu wilde niet met zijn steunpilaar beginnen. Hij prefeerde Irena Machovcak op het midden, die in de eerste set nauwelijks op een positieve offensieve bijdrage kon worden betrapt. Juist aan het front had ze het gemis van Boersma moe ten compenseren. Boersma: „Irena speelde niet slecht maar was niet de meerwaarde voor het team. Ze mist pit. Pierre had mij daar dus ook kunnen neer zetten. Ik kan de ploeg nog een beetje vuur geven." Boersma had Oranje maar wat graag op sleeptouw willen nemen in de van Nederlandse zijde onthutsend zwakke twee de set. „Ik stond me gewoon op te vreten. Het ging maar door, 7-0,8-0,9-0..." Maar Mathieu riep haar pas te hulp, toen de set een onom keerbaar verloop had gekregen De Italiaanse aanvaalster Simona Rinieri speelt de bal langs het blok van de Nederlandse spelverdeelster Riëtte Fledderus. foto rtr willen winnen. Italië is een team dat we aankunnen. Of je nu vijf de of achtste op dit WK wordt, dat is een heel groot verschil. Ik ben vijfde geworden op de Olympische Spelen van Atlanta en daar ben ik hartstikke trots op. Vijfde van de wereld, dat is niet niks hoor." Deze ploeg, bedoelde Boers ma te zeggen, pikt dat niet op. „Je kunt van een jeugdspeelster niet verwachten dat ze elke bal scoort. Dat hoeft ook niet. Maar je moet wel een goede instelling hebben." Daarom is ze teleurgesteld in de 18-jarige Kitty Sanders, die op dit WK werd gebracht als li bero (een rol die Boersma zelf weigerde) maar over twee jaar in Sydney een allrounder in de basiszes moet zijn. De jonge Sanders werd dit toernooi meerdere keren opzichtig weg geduwd door Boersma, omdat ze wijfelend haar werk deed. „Ik was veel meer tevreden geweest als ze daar niet zo aarzelend had gestaan. Ze had toch niets te verliezen? Elles Leferink en Riëtte Fledderus hebben ook zo onbevangen op het EK van 1995 gespeeld." Nederland rest nog één wed strijd om er nog iets van te ma ken. Dat wordt tegen Kroatië of Japan niet makkelijk. Boersma wil spelen. Hoe dan ook. Op de persconferentie liet ze, gezeten naast bondscoach Mathieu, dat onomwonden weten. „Zelfs als ik niet kan aanvallen, hoop ik toch te spelen." Duidelijker kon ze Mathieu haar ongenoegen niet onder de neus te wrijven. te hebben uitgemaakt dat dit seizoen zijn laatste is bij w Kat wijk. Bob Kootwijk volgde drie jaar geleden Cees Guyt op. Onder de leiding van Guyt en daarvoor Arie Lagendijk haalde Katwijk twee algemene landstitels bij de amateurs en één kampioen schap in de hoofdklasse A. Bij het aantreden van Bob Kootwijk vertrokken met Henk Lange- maat, Pim Langeveld en Johan Vogelaar drie belangrijke spe lers. Kootwijk: „Ik wist dat ik aan een lastig karwei begon, maar ik dacht dat de club bij mij zou passen. Mijn streven was om steeds in het linkerrijtje te komen. Dat is ook gelukt, vo rig seizoen hadden we mis schien wel kampioen kunnen worden. Alleen dit jaar loopt het minder, maar ik verwacht dat ons elftal beter gaat draaien." Voorzitter Van der Bent hoopt op korte termijn de naam van een nieuwe trainer bekend te maken. „Voor Kerstmis moet dat zijn geregeld", aldus Van der Bent. Vraagtekens bij contract jeugdschaatsers haarlem gus van oosten gpd-verslaggever De schaatsbond KNSB mag bij een vertrek van een van haar ju nioren een opleidingsvergoe ding eisen. Maar over de hoogte daarvan zal volgens sportjurist mr. Berry Bertels een langdurige discussie ontstaan. „Bovendien zal het Bosman-arrest om de hoek komen kijken als blijkt dat de schaatser in zijn bewegings vrijheid wordt beperkt." Vooralsnog heeft geen van de zeventien junioren, verdeeld over Jong Oranje (elf) en de kernploeg opleiding sprint (zes), het contract ondertekend. De KNSB stelt de vergoeding bij een vertrek naar een van de commerciële teams op 40.000 gulden. De bond wil zo een leegloop van talent naar com merciële teams voorkomen. Bertels: „Ik vraag me af of de hoogte van de vergoeding juri disch haalbaar is. Die moet in verhouding staan tot de werke lijk gemaakte kosten. Ik vind 40.000 gulden nogal pittig. De sporters moeten zich afvragen wat de werkelijke kosten zijn voor ze het contract onderteke nen." Bertels benadrukt dat de KNSB de kosten hard moet ma ken. „Als blijkt dat de werkelijke opleidingskosten 20.000 gulden zijn, dan is de resterende 20.000 gulden een verkapte transfer vergoeding. De bond heeft dan een probleem omdat het Bos man-arrest in die situatie een rol gaat spelen." Dat arrest houdt in dat een sporter aan het einde van een contractperiode vrij is om te gaan en staan waar hij wil. Een opleidingsvergoe ding voor junioren wezenlijk anders dan een transfervergoe ding - is door de Europese com missie geaccepteerd indien die 'redelijk en billijk' is. Jan de Kok, bondscoach van Jong Oranje, vindt een vergoe ding van 40.000 gulden 'rede lijk'. Volgens hem is geen sprake van een opeenstapeling van dit bedrag als een junior meerdere jaren in een jeugdselectie heeft doorgebracht. De Kok: „De bond verzorgt een groot deel van de opleiding. Een vergoe ding bij vertrek lijkt me rede lijk." Helen van Goozen (17) uit Hoogmade, die inmiddels voor het tweede jaar lid is van Jong Oranje, weet nog niet of ze het contract wel zal tekenen. „Er zitten nog een paar onduidelijk heden in." Van Goozen vindt wel dat het bedrag dat voor een commerciële ploeg op tafel moet worden gelegd, hoog. „Ze ker als het vorige seizoen ook wordt meegerekend." Het principe dat de schaats bond een vergoeding krijgt voor opleidingskosten, vindt Van Goozen niet onredelijk. „Er worden natuurlijk veel kosten voor de rijders gemaakt, zoals trainers, huur van ijsbanen en uitrusting. Of dat ongeveer 40.000 gulden is, weet ik niet." KNSB laat zich niet chanteren haarlem gpd De KNSB houdt de schaatsers die worden vertegenwoordigd door de Vereniging voor Professionele Schaats Teams (VPST) aan de ver plichting de overeenkomst inzake het lidmaatschap van de natio nale selectie te tekenen. Als Rintje Ritsma, Martin Hersman, Mari anne Timmer (allen Sanex), Gianni Romme en Bob dé Jong (bei den Spaarselect) deze week het contract niet van een krabbel voor zien, riskeren zij deelname aan de wereldbekerwedstrijd van ko mend weekeinde in Ham ar. De KNSB besprak het conflict gistermiddag in een bestuursver gadering. De bond deed de VPST gisteravond een tegenvoorstel om tot een oplossing van het conflict te komen inzake de invulling van de wedstrijdkleding en de sponsoring. KNSB-voorzitter Wim Schenk zegt dat het voorstel van VPST om de overeenkomst voor het lidmaatschap van de nationale selectie niet te ondertekenen, onbespreekbaar is. l/7/ö bijdragen: Gertjan van Geen en Ionian l^efmans V zit in de lift. En de lift rs' aat eindelijk omhoog. Af- est )en zaterdag wonnen de tuinbewoners weer eens. was hard nodig want de rijkers bekleedden tot za ag de laatste plaats in de te klasse. Wat dat betreft ien KRV en zijn aanhang lenzijn. binnen de derde club Katwijk toch al niet rom- t. wisten wij overigens al- ra g- Er is zelden tot nooit een ye,je te ontdekken. KRV mag Wop termijn de grote broers i JtV Boys en Katwijk naar de lasse willen volgen, als n keer wat minder gaat, ■n ze niet snel zenuw- pdmeter voor een al dan [tevreden achterban is de ledenvergadering, jf men zijn onvrede kan ui- I Kortgeleden stond die op Programma. 7at geschiedde? kwam opdagen, zitter Van Kesteren wilde i uur de vergadering Pen en kon deze meteen p sluiten. Dat is, om in voetbaltermen te spreken, de nul houden. En een motie van vertrouwen richting bestuur. Of zijn de le den van KRV gewoon te lui om op te dagen of niet genoeg ge ïnteresseerd? Van Kesteren geeft uitleg. „Er is sprake van een misver stand", aldus de preses. Het had in het clubblad aan gekondigd moeten worden. Dat was misgegaan en nu wordt de binnenkort gehouden. Stond er nog wat bijzonders op de agenda? „Nee hoor, de gebruikelijke dingen. Maar als er 30 man op zo'n vergadering afkomen is het veel. Je ziet altijd dezelfde mensen. Tip voor KRV. Vergeet af en toe een wedstrijd aan te kon digen bij de tegenstander. Het is de beste manier om de nul te houden. Er zijn van die diehards in het voetbal, die van geen opgeven willen weten. Blessuretje hier, pijntje daar, het maakt niet uit. Er zijn altijd wel ge noeg bandages, protheses en andere hulpstukken te vinden om het edele voetbalspel te kunnen blijven beoefenen. Wij raden verder nog aan: de neusvleugelklem en de mondbeschermer (eventueel in één masker samen te voegen), de extra beschermende oorwatten, de naveltoque, de okselverwarmer, de knieholtelap en de wimperversteviger. foto mark lamers Het werd met veel ophef en zelfs als 'wereldprimeur' aangekondigd. Het Britse bal- lenmerk Mitre introduceerde afgelopen weekeinde bij de wedstrijd Feyenoord - NAC een gele bal. Het ging niet alleen om een revolutionaire vinding, maar de Nederlandse importeur had er ook nog eens voor ge zorgd dat niet in Engeland maar in Rotterdam voor het eerst te gen zo'n 'zonnetje' werd ge trapt. Wat een gedoe om niks, vond Raymond de Heiden, trainer van de b-junioren van SJZ. Wij spelen al ongeveer een jaar met zo'n ding. Eerst hadden we er één op proef en dit seizoen heeft onze materiaalman ergens in de buurt van Den Haag er nog een stuk of tien voor een prikkie op de kop kunnen tik ken." Daar zullen ze bij Mitre van op kijken. De hofleverancier van het totale profvoetbal in Enge land, had een hele show opge zet rond de introductie van het nieuwe speeltje op 20 novem ber aanstaande. Het duel in de derde divisie tussen Mansfield Town en Barnet was er speciaal voor uitgekozen. Vervolgens gooit de Nederlandse importeur - Piri uit Enschede - roet in het eten door het gele speeltuig al bij Feyenoord - NAC los te laten en nu blijkt dat ze er, of all pla ces, in Zoeterwoude al een jaar lang gebruik van maken. „Nou", zegt De Heiden, met twijfel in zijn stem, „bij SJZ voetballen we al jaren met Mi tre, maar uitgerekend die gele ballen zijn van een ander merk. Pat maakt het natuurlijk een stuk minder leuk. Maargoed, geel is geel en toen ik de berich ten over Mitre las, leek het net alsof er nog nooit een gele bal op de Nederlandse voetbalvelden is gebruikt. Alexander Mulder is woordvoer der van Piri. Geconfronteerd met de woorden van De Heiden reageert hij als door een adder gebeten. „Natuurlijkzijn er van verschil lende merken gele ballen in om loop. Wat onze bal zo uniek maakt, is dat er aan de kleur twee jaar van research vooraf is gegaan. Het is niet zomaar geel, liet is de bést zichtbare kleur geel die er bestaat." Dat zou natuurlijk best kunnen. Toch heeft de actie van Mitre veel weg van een ordinair publi- citeitsstuntje. Het gele gevaarte is onmiskenbaar een toevoeging aan het rijtje van gekleurde kicksen, schoenen met schub ben, langwerpige noppen, geo- ballen, slidingbroeken en bodyshirts. Er wordt een semi- wetenschappelijk verhaal over de functionaliteit afgestoken maar het enige dat er echt beter van wordt, zijn de verkoopcij fers. En als ze dat in Zoeterwou de al doorhebben...

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23