Het regent depressies II WEER Blafhert kan muskusrat van de Veluwe worden Een culinair gevecht in de legerkeuken De Milliano principieel Het Gesprek van de Dag WOENSDAG 11 NOVEMBER 1998 C 0 Het besluit van CDA-Kamerlid Jacques de Milliano om op te stap pen is uiterst principieel maar ook a-politiek. De Heemstedenaar heeft, net als eerder de PvdA, premier Kok en staatssecretaris Co- hen van justitie, gelijk met zijn verzet tegen het idee om Bosnische vluchtelingen met een permanente verblijfsvergunning terug te sturen naar hun land. Nederland is een rechtsstaat en daarbij ho ren billijkheid en rechtszekerheid, ook voor vluchtelingen en asiel zoekers. De wet is momenteel duidelijk. Slechts in zeer uitzonder lijke gevallen kan iemand met een A-status worden teruggestuurd naar zijn vaderland. En dan alleen nog na een individuele toetsing. Échte vluchtelingen behoren échte zekerheid krijgen. Tornen aan de A-status past daar niet in. De Milliano maakt echter de vergissing dat gelijk hebben niet altijd gelijk krijgen betekent. Het van de ankers geslagen CDA is wanho pig op zoek naar onderwerpen om zich weer te profileren als mid denpartij. Een hard standpunt in de asielzoekerskwestie spreekt veel potentiële kiezers uit het midden aan. De verleiding die stem men aan zich te binden is de partij momenteel kennelijk meer waard dan het door De Milliano zo gewenste sociale gezicht. Maar juist De Milliano zou niet verbaasd mogen zijn over zoveel politiek opportunisme. Toen hij een jaar geleden 'ja' zei tegen een hoge postitie op de kieslijst voor de Tweede Kamer begrepen vriend en vijand dat hier een verstandshuwelijk gesloten werd. De voormalige directeur van de hulporganisatie 'Artsen zonder gren zen' zou veel stemmen moeten trekken voor de partij in ruil voor een kans om brede politieke steun te verwerven voor zijn idealen op het gebied van vluchtelingenhulp. Met zo'n 12.000 voorkeurs stemmen ging dat eerste hem goed af. Maar het politieke hand werk, waarbij tact en uithoudingsvermogen vaak meer opleveren dan bevlogenheid en daadkracht, kreeg hij niet in de vingers. Nu het heilige doel, het CDA winnen voor zijn standpunten over vluchtelingenwerk, niet binnen een half jaar bereikt is stapt De Mil liano met schone handen op. Terwijl hij de ruimte geboden kreeg om binnen de partij een eigen standpunt over de asielzoekerskwes tie in te nemen. De Milliano weigert die ruimte te benutten. Dat is een gemiste kans. Een echt koningsdrama Een koningsdrama in acht delen. De afgelopen weken was er een waar media-offensief aangewend om 'Wij, Alexander' te promoten. Het was nogal niks, dat miljoenenverslindende project, waarvan de KRO gisteren het eerste deel uitzond. 'Van BBC-achtige allure' was een van de kwalificaties die het feuilleton werden toegedicht. De verwachtingen waren ge wekt. En niet ten onrechte, bleek gisteren. 'Wij, Alexander' is alleen al door de kostuums en de decors een mega-operatie geweest. Om over het scenario nog maar te zwijgen. Naar verluidt heeft schrijver Tomas Ross een aantal jaren aan het veivol- maken van het verhaal gewerkt. Of dat terecht is, moet over zeven weken blijken als het verhaal tot een einde komt en de puzzelstukjes in elkaar vallen. Want dat Wij, Alexander'een thriller wordt, is meteen dui delijk. De suggestie van een complottheorie is snel gewekt. Bij de geboorte van prinses Juliana vermoedt journalist Huub van der Lubbe - de zanger van De Dijk is tevens verantwoor delijk voorde titelsong - dat zij een bastaardkind is en dat het geslacht van Oranje bij het onvruchtbaar worden van ko ning Willem III uitgestorven is. Voorts leeft in een psychiatri sche kliniek 'patiënt 4', die zelf meerit de zoon van Willem III tezijn.Als 'patiënt 4' onder hypnose is, wordt er gewag ge maakt van een kistje waarin de geheimen rond het leven van Willem III zitten en die het antwoord kunnen geven op de opgeworpen vragen. Helemaal mysterieus - het leek wel een aflevering van de X-files - wordt het als een wijnfles uit 1882 wordt ontkurkt, waarvan de kurk in 1907 gefabriceerd is. 'Wij, Alexander' lijkt gecompliceerd, maar de moeilijkheids graad valt mee, doordat alle aanwijzingen duidelijk in beeld komen. De vingerwijzingen dat de serie zich negentig jaar ge leden afspeelt C8000 Gulden? dat krijg ik in nog geen twintig jaar bij elkaar') zijn gekunsteld en lijken een verantwoording voor het spenderen van miljoenen. Er wordt chronologisch naar het plot toegewerkt. 'Als men wist hoe slecht het plot was, zouden ze niet eens kijken', grapte Tomas Ross vooraf. Laat ik het niet merken. Als aan het eind blijkt dat Alexander echt schizofreen is, het kistje leeg en de kijker van niets is be roofd - hooguit van een paar illusies - zal ik beschaamd het hoofd buigen. Zo niet, dan leg ik over zeven weken verantwoording af voor het plagiaat in de vorige zin. Plagiaat dat anders Tomas Ross is aan te wrijven. Opnieuw regen M E N T A A R Op de Veluwe en in de Achterhoek leeft sinds enige tijd een populatie van ongeveer honderd blafherten, ook be kend als muntjaks. In de afgelopen maanden zijn vijf van die dieren, oor spronkelijk afkomstig uit Zuidoost- Azië, als gevolg van aanrijdingen dood in Oost-Nederland gevonden. Dat schrijft voorzitter Hijink van de Vrienden van de Hoge Veluwe in 'De Veluwenaar'. Volgens Hijink hebben de natuurvrienden tijdens de jaarlijkse inventarisatie van voorkomende dier soorten op de Veluwe diverse nieuwe grotere diersoorten aangetroffen. Het blafhert is een roodbruin minihert met een heel klein gewei en slagtan dachtige hoektanden. De nogal agres sieve diersoort vecht flink tijdens de bronsttijd en stoot dan blafgeluiden uit. Het blafhert is volgens Hijink via Engeland en Duitsland in Nederland gekomen. In Engeland ontsnapten muntjaks uit een dierentuin. Het dier kan het Europese klimaat kennelijk goed aan, want in Engeland leven nu naar schatting al 50.000 tot 200.000 blafherten in het wild. Muntjaks rich ten veel schade aan in jong loofhout. Hijink vreest dat de dieren wel eens net zo'n plaag kunnen veroorzaken als de muskusrat. Volgens Hijink zijn er ook wasberen waargenomen in het Nederlandse grensgebied. Deze dieren zijn waar schijnlijk vanuit Duitsland naar Neder land gekomen. Het is bekend dat er in Duitsland wasberen uit pelsdierfokke- rijen ontsnapt zijn. Daarnaast zagen de natuurvrienden voor het derde jaar de uit het Middellandse Zeegebied af komstige slangenarend. Mogelijk als gevolg daarvan zijn er minder adders en gladde slangen gevonden. Hijink voorziet dat er in de kc jaren meer uitheemse dierso< de Veluwe komen. In West-Fi plant de Aziatische waterree; voort, nadat een exemplaar u genschap ontsnapte. En de Ij katachtige uit Oost-Europa, i genomen bij Venlo en zal du mijn vanzelf naar de Veluwel Volgens psycholoog geen verband tussen neerslag en neerslachtigheid Het is natter dan nat en daar wordt men niet vrolijk van. De Canarische Eilanden wenken. Daar, in de zon, is het leven pas goed. „We lijden aan het verwendheidssyndroom. We hebben het zo goed, dat we de dingen te veel naar onze hand willen zetten. Als we een keer wakker worden en het is geen mooi weer, vinden we dat de schepping onvolmaakt is. Maar als je er niet tegen kunt dat het alweer regent, dan ligt dat toch vooral aan jezelf." Prof. dr. G. van Heek weet am per dat het november is. Laat staan dat hij merkt dat het elke dag regent. De Tilburgse hoog leraar in de psychologie van de gezondheid heeft het zo naar zijn zin, dat de vele regen hem niets kan schelen. Mensen zijn er heel goed in om de schuld van vervelende dingen elders te zoeken, constateert hij. „Als het niet goed met ons gaat, ligt het al snel aan het klimaat. Of aan de file, of aan wat dan ook. Als het leven tegenzit, kijkje heel anders tegen het slechte weer aan dan als het leven meezit." Er zijn mensen die met dit weer naar de mooie bladeren kijken en er zijn mensen die alleen maar donkere wolken en kale bomen zien. „Ik kan me goed voorstellen dat je het niet leuk vindt als het elke dag regent, maar het ligt toch vooral aan je persoonlijkheid hoe je daarmee omgaat. Stel, ik ben van plan een fietstocht van een week door Nederland te maken. Maar uitgerekend in die week gaat het heel hard rege nen en waaien. Dan kan ik al die dagen voor mezelf verpes ten door er over te blijven kla gen dat ik die fietstocht maar niet kan maken, terwijl ik me er zo op had verheugd. Maar ik kan ook naar de bibliotheek gaan, vier boeken huren en die lekker thuis gaan lezen." Je kunt van de nood een deugd maken en je kunt je alleen maar richten op wat er niet kan. Dat heeft met karakter te maken, niet met regen. „Mensen ver schillen nu eenmaal in de mate waardoor ze zich laten beïn vloeden door de omstandighe den. Maar als die slecht zijn, dan is het zeer de vraag of dat ook gevolgen heeft voor de ge zondheid. Er is in elk geval geen enkel wetenschappelijk bewijs dat langdurig slecht weer men sen neerslachtig maakt of zelfs depressief. Dan heb ik het niet over landbouwers die door het vele water in grote financiële problemen komen en daar de- pressief van worden. Dat is be grijpelijk, maar dat worden ze door de geldzorgen die het ge volg zijn van het weer. Ze wor den niet somber van de regen zelf." In de Verenigde Staten ligt dat anders. Uit diverse onderzoe ken blijkt dat daar veel mensen onzeker en angstig worden van een langdurige periode van slecht weer. De verklaring daar voor is redelijk simpel. Het kan daar zó erg zijn, zie de orkaan Mitch, dat men terecht bang is goederen en zelfs het leven te verliezen. „In Nederland is het weer niet van die mate dat we er bang voor hoeven te zijn", zegt Van Heek. Eveneens in de VS is uit studies gebleken dat aanhoudend mooi weer wèl van invloed op het ge drag kan zijn. In New York ble ken mensen aanzienlijk prikkel baarder en agressiever tijdens een lange, zeer warme periode. „Zo bezien is ons huidige slech te weer misschien wel heel ge zond. Bovendien gaan mensen nu niet zoveel naar buiten, dus ook niet haar het café, waardoor er minder alcohol wordt ge dronken en er minder agressie op straat is. Tegelijk lopen de sociale contacten wat terug, omdat we meer thuis blijven, maar dan is er natuurlijk altijd nog de telefoon." Dan is er nog iets merkwaardigs met het weer. Hoe slecht het ook is, zodra het omslaat is men het snel vergeten. Hoe lang is het bijvoorbeeld nog geleden dat er lange tijd geen druppel viel en het grondwaterpeil angstvallig daalde? Wie maakt zich daar nu nog druk over? Met een goed gevoel verliet chef-kok Hans Kragten zondag avond het congrescentrum bij het vliegveld van Luxemburg. De hele dag was hij in de weer geweest om met vijf collega's tientallen identieke, goedkope maar toch kwalitatief hoog staande maaltijden te bereiden. Ze hadden gewerkt alsof zo on geveer hun leven ervan afhing. Daar was ook alle reden toe: met een parfait van kreeft en garnalen, een puree van knol selderij en een op zeezout ge grilde kalfsfilet deden Kragten en zijn teamgenoten een gooi naar een internationale titel ko ken voor militaire teams: en hoewel slechts elf landen deel nemen, blijkt het te gaan om de officiële wereldkampioenschap pen. Een dag later vernam Kragten dat zijn intuïtie goed was ge weest. En inderdaad: de eerste gouden plak is binnen. „We zit ten goed", liet luitenant-kolonel H. Smits, de 'chef de mission' van het Nederlandse team, op gelucht weten. Vandaag wacht in Luxemburg het tweede en laatste onderdeel van de internationale kracht meting. Dan moeten zeven ver schillende koude schotels wor den gepresenteerd. „We gaan de hele nacht door", kondigde Kragten aan. „We zullen hier met bleke, grijze gezichten rondlopen. Koken is nu een maal topsport." Er is genoeg te zien. Zo moeten bij het onderdeel 'warme scho tel' tenminste tachtig maaltij den worden gemaakt. „De tijd van rats, kuch en bonen is voor bij", zegt luitenant-kolonel Smits. „Wij willen laten zien dat je toch een goed product kunt leveren als je een stukje vak manschap in huis hebt en ook nog eens liefde hebt voor het vak." Nederland staat hoog aange schreven, omdat tijdens de laatste aflevering de militairen er met de wereldtitel aan de haal gingen. Om ook dit keer weer een goede kans van slagen te hebben, haalde Defensie uit haar bedrijfsrestaurants zes top pers, twee militaire koks en vier burgers. Meesterkok Jan van de Ven, bij de krijgsmacht verant woordelijk voor de totale horeca in Zuidwest-Nederland, werd aangetrokken als adviseur. „Het De jaren 1998 en 1974 hebben een aantal zaken gemeen. Een kwart eeuw geleden was de herfst in ons land extreem nat, dit jaar is dat ook het geval. Wereldwijd kreeg het midden'van Amerika in september 1974 te maken met de orkaan Fifi die met name in Honduras aan ze ker 3000 mensen het leven kostte. Dit jaar is Mitch de krachtigste oktoberorkaan ooit op het Westelijk Halfrond. Voor wat betreft het grootschalige 'stromingsverkeer' zijn er eveneens overeenkomsten. Na El Nino in het voorjaar verkeert het samenspel tussen atmosfeer en oceaan boven de Stille Oceaan al enkele maan den in een quasi stationaire, neutrale fase. In 1974 was dat ook het geval. Dat jaar werd echter voorafgegaan en gevolgd door de La Nina jaren 1973 en 1975. In een El Nino (warme) fase is het zeewater boven het equatoriale deel van de Stille Oceaan en voor de kusten van Zuid-Amerika aan merkelijk warmer dan normaal. Het gevolg is veel regen in een door gaans gortdroog Peru en het uitblijven van de moesson in Indonesië. Bij een La Nina (koude) fase is het zeewater weer kouder dan normaal en zijn de kustgebieden van Zuid-Amerika droog en is Indonesië nat. Vooral bij El Nino zijn er ook gevolgen voor het weer elders op de we reld, in onze omgeving echter in beperkte mate. Koude luchtmassa's dringen in het weekeinde tot ons land door maar het ziet er vooralsnog niet naar uit dat we in een echte vorstperiode komen. Dat komt omdat de lucht hoofdzakelijk over zee wordt aange voerd. De eerste dagen doen depressies er overigens nog alles aan om de kou tegen te houden en dat heeft opnieuw regen tot gevolg. Mor gen regent het vooral in de middag en de avond, met kans op wat smeltende sneeuw. De wind waait uit zuidelijke richtingen en is meest matig, aan zee vrij krachtig. Na een nacht met temperaturen dichtbij het vriespunt wordt het 's middags niet veel warmer dan 5 graden. Op vrijdag opnieuw regen onder invloed van een activerende depressie boven de Britse eilanden. Bovendien komt er meer wind en loopt de temperatuur tijdelijk weer wat op. jan visser Nieuwkomers hert naar een hoekje van de hei wegdrukt. Dus niet helemaal het verhaal van een geslaagde integratie, maar de immigrant blijkt in het gu re Nederland wel goed zonder hulp op zijn ei gen vierpoten te kunnen blijven staan. Hij heeft geen galblaas maar wel een grote bek en daarmee keft hij in nood de naalden van de dennenbomen. Een exoot met vooruitzichten. Je begeeft je met een verhandeling over nieuw komers op vier poten op het gladde ijs dat meteen achter het dichte Veluwse struikgewas te vinden is. Bij de koffteautomaat en in het dranklokaal geeft het succesverhaal van het blafhert aanleiding tot vergelijken met andere nieuwkomers. Ditmaal op maar tivee achterste benen, de asielzoekers dus. Daar zijn er nog niet zo langgeleden eveneens van op de Velu we uitgezet maar dan van regeringswegeen in de buurt van Ermelo. De volgende minder ge paste grap deed prompt de ronde in het buurt café: wat is de overeenkomst tussen een asiel zoeker en een blafhert?Antwoord: ze hebben allebei geen papieren bij zich. En zo is er een wonderlijke samenloop van om standigheden. Bij de publieke opinie is van de asielzoekers het hart zo vol dat de grote mond er van overloopt. In het Torentje van de Neder landse democratie houdt vader Kok nauwelijks de kinderen in het gareel. Intussen bezetten op de vlucht zijnde blafherten de strategische punten in nationaal park De Hoge Veluwe. Dan rukt tegelijkertijd ook nog de McDonald's- muis op. Dat is een knaagdier dat vlees eet. Aan graan gemengd met rattenkruit heeft het geen boodschap meer. Het is alle dagen feest voor hem in de keuken tussen de hamburgers. De ongediertebestrijding staat met de handen in het vette haar. De wereld wordt alsmaar kleiner. Mijn vader heeft nooit van hamburgers geweten en nu smullen de muizen er nog meer van dan van cheeseburgers. De Nederlandse natuur wordt overgenomen door vreemdelingen als dat blaf hert. Hoewel, overgenomen? Uit fossielen blijkt dat hun voorouders al miljoenen jaren geleden in Europa hebben geleefd. Ze zijn dus gewoon terug van weggeweest. Nu ik dit weet. eis ik de A-status op voor het asiel-zoekende blafhert. Ik moet hiervoor geloof ik niet bij die weinig te benijden Cohen zijn. maar bij zijn collega Apo theker. De schooljeugd wordt niet vrolijk van de aanhoudende regen. Maar dat neerslag depressief maakt is volgens psycholoog Van Heek wetenschappe lijk niet bewezen. foto wfa frank uijlfnbroek Ook al ziet menige meteoroloog nieuwe, diepe depressies aan komen, gevolgd door een lange periode van koude, in mei zal bijna niemand er nog aan den ken. Tenzij er extreme ellende op volgt of een heroïsche Elfste dentocht. Van Heek: „We moe ten niet vergeten dat dit weer een beetje bij Nederland hoort, dus het went ook wel weer snel." DICK HOFLAND luistert allemaal heel erg nauw", vertelt Van de Ven. „We hebben bijvoorbeeld een parfait van garnalen. Maar heeft die iets té lang gestaan, dan wordt het net rubber." Voorop staat dat de gerechten ook werkelijk in kazernes moe ten kunnen worden geserveerd. Daarom mag, bij de warme schotels, de kostprijs van de in grediënten niet hoger zijn dan 7,5 Duitse mark. DANNY VERBAAN Eerlijk gezegd had ik nog nooit van het blafhert gehoord. Mijn Dikke van Dale is er niet zo me dedeelzaam over. Hij verwijst door naar zijn Maleise naam. 'muntjak' in deel 2. Daar staat dat het beest thuishoort op de Grote Soendaeilanden. Het blafhert bereikt de omvang van een ree. Qok is het fa milie van het Chinese kuifhert. Maar van dat laatste hoefdier had ik bij mijn weten ook nooit eerder verno men. De naam is wel geestig. Blafhert. Dat is een hert dat blaft. Er bestaan meer van die grappige combinaties met dierennamen. Neem een wasbeer. Dat is een beer die wast. Of een bndaap. Dar is een aap die brult. Maar een braadkip valt er niet onder. Die kip braadt namelijk zélf niet. Die wordt gebraden. En vooreen melkkoe geldt ongeveer hetzelfde. Naar het blafhert dus. Het hoort in het geheel niet thuis in onze dreven, is ver moedelijk onlangs op de Veluwe los ge laten en gedijt zo angstig goed dat het - als we niet oppassen - het vaderlandse HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2