'Opvang duurder met hoger inkomen' Varmond erkent parkeerprobleem niet ïoms zit het me it over de 'Luchthaven in zee enige oplossing voor luchtvaart' Regio Öok subsidie voor Catalpa K&O Oegstgeest ontevreden over subsidie Ontslagen ambtenaar eist schadevergoeding Eerste vluchtelingen in Oegstgeest chef ernastraatsma.071-5356437.f>iv -chef judy nihof. 071 535641 SKL wil leegloop voorkomen Leiderdorpse ouders met een hoog inkomen moeten ex tra voor de kinderopvang- gaan betalen, om de 'middeninkomens' uit de wind te houden. Dat vindt di recteur I. Droogleever van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL). haar idee naar aanleiding van de inkomensgrens van 5000 gulden netto die komend jaar ingaat. Die houdt in dat de ge meente voortaan alleen voor gezinnen met een inkomen on der die grens de opvang 'in koopt'. „Maar dat heeft tot ge volg dat ineens bijna de helft van de gezinnen voor veel ho gere kosten komt te staan", stelt afke van der toolen Alleen op die manier kan leeg loop van de kinderopvang wor den voorkomen, zo hield zij gis teren tijdens een commissiever gadering de raadsfracties voor. Die zagen wel wat in haar voor stel. De SKL-directeur komt met Droogleever. „Voor de midden groepen is dat moeilijk op te brengen, en die zullen dan af haken. Dat leidt tot onderbezet tingvan de opvang." Nu geldt een maximumprijs voor de kinderopvang, maar die benadert de reële kosten bij lan ge na niet. Voor één dag in de opvang leggen ouders maande lijks nooit meer dan 200 gulden neer, terwijl die plaats in werke lijkheid zo n 350 gulden kost. Mensen met een echt hoog in komen moeten dat echter kun nen opbrengen, vindt Droog leever. Met die extra opbrengst kun nen - zonder dat het de ge meente meer geld kost - de prij zen voor de middengroepen vanaf 5000 gulden lager worden dan nu de bedoeling is, zodat kinderopvang voor hen moge lijk blijft. Droogleever pleit voor de introductie van een 'glijden de schaal'. De raadsleden hoor den haar welwillend aan, en vroegen de wethouder het idee te onderzoeken. Dat gebeurt dan ook, maar voorlopig gaat de vaste inkomensgrens van 5000 gulden gewoon per 1 januari in. De particuliere organisatie voor kinderopvang Catalpa krijgt bijna 100.000 gulden om in Leiderdorp te beginnen met buitenschoolse opvang. Het gaat om een eenmalig 'cadeautje', bedoeld voor het creëren van 10,5 opvangplaats. Dit geld komt van het rijk. „We willen bewust door met twéé professionele organisa ties", zei wethouder A. Roest gisteren ter verklaring van het plotselinge gebaar naar Ca talpa. Eerdere bijdragen van het rijk aan het opzetten van buitenschoolse opvang gingen volledig naar de SKL. Catalpa is nog bezig met een onder zoek naar de manier waarop zij de buitenschoolse opvang wil vormgeven. tiek wil situatie in Dorpsstraat nog halfjaar aanzien jrsterieus ongeluk Wassenaar jaar De politie van Wassenaar tast in het duister over Jngeval, waarbij een 20-jarige automobilist uit Den Haag ren rond middernacht gewond raakte, alitie trof de Hagenaar rond dat tijdstip aan op de Jager- Awaar hij uit een sloot kroop. Zijn auto lag een eindje ver- Jp in het water. De man, die met pijn aan in borst en hoofd «het Bronovo Ziekenhuis moest, kon zich niets meer van het .Ujuk herinneren. Volgens de politie is er geen alcohol in het (tend middel beschadigt auto pwouDEDe eigenaar van een auto die in Zoeterwoude aan Eut stond geparkeerd keek gisteren vreemd op, toen hij ont- e dat het dak van zijn auto was ingesmeerd met een bijtend 'iel. Het spul had de lak en het rubber van de portier aange- jipunt: mantelzorgers uit isolement halen I niet met naam en toe- i de krant. Dat staat 'zo jerig en bovendien doe ik r niet voor'. „Maar ik wil jgen dat ik met dit steun- trg blij ben. Misschien 1 ze je niet helpen, maar spuien. Soms zit tot over de oren en kan jerzorging van mijn man nauwelijks meer aan. Dan 1 om van je af te pra- ipening van het Steun- lantelzorg Duin- en Bol- oc&k gistermiddag in het ant aan de Schimmel- ïckstraat in Katwijk komt jsleze vrouw als geroepen, t er achter dat er meer zijn met dergelijke pro- Of soms nog erger. In folcte omgeving kun je er gemakkelijk over begin- wordt het vaak uitge- lagen", aldus de Kat- die een echtgenoot heeft dj" >n van de naar schatting ""1 mantelzorgers in Kat- Warmond, Oegstgeest en |t andere gemeenten in de jen Bollenstreek. Mensen, ziek of gehandicapt fa- (d of iemand in de buurt ;en. Zorg, die met de 1 :el der liefde' wordt gebo- Jlandaar de naam. Burge- ir G. van der Wel-Marke- Warmond vond het 'truttige term', maar itermiddag tijdens de ook geen beter woord n. mantelzorg inhoudt, [Van der Wel van nabij meegemaakt. „Mijn moeder werd op een gegeven moment ongeneeslijk ziek en is later ook overleden. Mijn vader deed na verloop van tijd alles. Hij was niet gewend om te koken en te wassen, maar ging dat allemaal doen. Naarmate mijn moeder zieker werd, werd het voor mijn vader steeds zwaarder. Hij ging er bijna aan onderdoor. Profes sionele hulp is dan hard nodig. Daarom vind ik dit steunpunt prima." Samenwerking Het steunpunt is tot stand geko men dankzij de samenwerking van tal van organisaties op het gebied van gezondheidszorg. Als coordinator is aangetrok ken T. Huisjes, een 28-jarige Leidse die gezondheidsvoor- lichter is geweest bij de thuis zorgorganisatie Horst en Vliet- streek in Rijswijk. Huisjes moet in samenwer king met alle instellingen de mantelzorgers uit hun 'isole ment' halen. „Zij kunnen bij ons hun verhaal kwijt en kun nen via ons steun krijgen. Wij proberen hem te ontlasten, zo dat ze ook eens een dagje kun nen doén wat ze zelf willen of ook een keertje op vakantie kunnen. Dat kan bijvoorbeeld door hen in contact te brengen met vrijwilligersorganisaties of ervoor te zorgen dat degene die ze dag en nacht moeten nalo pen, tijdelijk wordt opgenomen in een verzorgingshuis. Voor patiënten wordt heel wat ge daan, voor mantelzorgers nog weinig." Het steunpunt is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 13.00 tot 16.30 uur. Volksuniversiteit K&O Oegstgeest is ontevreden over de toegezegde subsidie van de gemeente voor 1999 en de jaren daarna. Met een bedrag van 65.000 gulden neemt de instelling geen ge noegen. In een bezwaarschrift aan burgemeester en wethouders pleit het bestuur voor een ge meentelijke, jaarlijkse bijdrage van 80.000 gulden. Bestuurslid P. Tolboom wil vooralsnog niet veel kwijt over zijn dispuut met de gemeente. „Ik wil eerst afwachten hoe de gemeente reageert op ons bezwaarschrift en er dan misschien meer over zeggen. Voorlopig wil ik het rustig houden en on ze relatie met de gemeente Oegstgeest niet in de waagschaal stellen."Oud-bestuurslid en raadslid J. Bouwknegt (Leefbaar Oegstgeest) luidde vorige week de noodklok over de toekomst van K&O. „We maken ons zorgen om het voortbestaan van K&O", zei Bouwknegt toen. „K&O voelt zich de strop om de nek aangedraaid." Tolboom typeert deze uitlatingen als 'overdreven'. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat het bezwaarschrift van K&O over twee weken in het college wordt besproken. In 1997 ontving K &0 van Oegstgeest een bijdrage van 58.000 gul den. Dit jaar bedraagt de gemeentelijke subsidie ruim 60.000 gulden. warmond erna straatsma J. van den Berg van het Project bureau TNLI (Toekomst Neder landse Luchtvaart Infrastruc tuur) hielp de Warmondse poli tiek gisteravond tijdens een in formatie-bijeenkomst uit de droom. Hij zei het niet letterlijk, maar liet wel doorschemeren dat een luchthaven in zee ei genlijk de enige oplossing is voor een verdere groei van de Nederlandse luchtvaart. TNLI onderzoekt in opdracht van het kabinet waar de groei van de luchtvaart kan worden opgevangen: op Schiphol, in Flevoland, op een eiland in de Noordzee of een combinatie hiervan. In één van de scena rio's van TNLI worden de War mondse polders aangewezen als overstapstation voor een lucht haven in zee, ter hoogte van Noordwijk. De Warmondse politici pro beerden zich de afgelopen we ken nog gerust te stellen met het idee dat de plannen voor uitbreiding van Schiphol op de huidige locatie meer kans ma ken dan de bouw van een lucht haven in zee. Veel Tweede Ka merleden lieten eind vorige maand immers weten aan dat PvdA-plan de voorkeur te ge ven. En dus zou het allemaal misschien niet zo'n vaart lopen met het idee om in Warmond een transferium te bouwen voor een nieuwe luchthaven in zee, dachten de partijen. Volgens Van den Berg van het projectbureau houdt uitbrei ding van Schiphol op de huidige locatie echter op een bepaald moment op. Wil Nederland de concurrentie met andere Eu ropese luchthavens blijven aan gaan dan zou Schiphol 'zo groot als Amsterdam' moeten wor den, aldus Van den Berg. Daar bij toonde hij een plattegrond van een luchthaven met extra landingsbanen die een stuk naar het zuiden opschuiven. „Een monster", luidde zijn commentaar. „Iedereen die de huidige situatie kent moet er niet aan denken dat er zo veel luchtverkeer in deze regio komt. Die variant hebben we dus al vrij snel geparkeerd." Voor de komende jaren is vol gens Van den Berg alleen nog maar een 'zekere groei' van de bestaande luchthaven mogelijk. „Maar dat kan niet zo hard gaan als in de eerste helft van de jaren negentig. Het verder ontwikkelen van Schiphol is een enorme opgave." Want bij elke uitbreiding speelt de vraag in hoeverre de directe woonomge ving daardoor extra belast wordt een belangrijke rol. Van den Berg verwacht dat de politiek dit jaar nog zal beslui ten om Schiphol voorlopig ver der te laten groeien en de mo gelijkheid van een luchthaven in zee nader te onderzoeken. Overigens werd op de infor matie-avond nogmaals duide lijk dat Warmond last krijgt: hoe de luchtvaart zich ook ontwik kelt. Als Schiphol uitgroeit tot een luchthaven 'zo groot als Amsterdam' is er sprake van ernstige geluidhinder. En bij de bouw van een luchthaven in de Noordzee verandert hel dorp misschien in een groot opgezet transferium. Stel dat je moet kiezen, dan is het kiezen uit twee kwaden. Een schrikbarend toekomst beeld voor het dorp, conclu deerde WD'er J. Kwestro aan het einde van de bijeenkomst: „Je zou bijna toch het plan voor een transferium omarmen." Ook de andere raadsleden zaten enigszins vertwijfeld in hun stoelen na het aanhoren van de diverse onheilsscenario's. Was Warmond maar nooit genoemd in de Locatiestudie Luchthaven Noordzee, verzuchtte A. Lem mers (CDA): „Warmond staat op de kaart en we kunnen er niet meer van af." den haag/wassenaar dimitri walbeek Een wegens corruptie ontslagen ambtenaar van de gemeente Wassenaar eist een schadever goeding van tienduizenden gul dens van het openbaar ministe rie (OM). Volgens de 52-jarige Katwijker ging officier van justi tie G. Biezeveldt in 1995 zijn boekje te buiten door te vroeg belastende gegevens door te sluizen naar burgemeester P. Schoute. Een 'onrechtmatige daad met grote financiële gevol gen' voor de Katwijker, volgens advocaat R. Muller: „Biezeveldt ging op bedenkelijke wijze te werk." Wassenaar ontsloeg de ambtenaar op basis van dat 'procesverbaal'. Tijdens een kort geding voor de Haagse rechtbank probeerde de Katwijker gisteren een voor schot op de schadevergoeding te krijgen, omdat het water de man 'financieel tot de lippen staat'. De Katwijker is een lang durende bodemprocedure be gonnen om de schadevergoe ding los te krijgen. Volgens zijn advocaat gaat het om een scha devergoeding van 'naar schat ting een veelvoud van 25.000 gulden', bestaande uit verliezen aan inkomsten en pensioengel den. Rechtbankpresident A. van Delden maakte gisteren duide lijk dat zo'n voorschot op de eventuele vergoeding er waar schijnlijk niet in zit. „Ik bekijk de gegevens nog eens, maar ik denk dat uw betoog niet veel hout snijdt. Veel hoop zit er voor u niet in." Volgende week vrijdag doet hij uitspraak. De Haagse rechtbank veroor deelde de toezichthouder op de gemeentelijke stortplaats in Wassenaar in 1995 tot een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk omdat hij, en twee andere ambtena ren, smeergeld van bedrijven aannam in ruil voor de illegale stort van groenafval. Wassenaar zou daardoor in vijf jaar tijd voor twee ton zijn benadeeld. Volgens advocaat Muller zette het OM zijn cliënt destijds on der zware druk om zijn ontslag niet aan te vechten. In ruil daar voor zou de ontslagen Katwijker een lagere straf krijgen. „Het OM probeerde op onrechtmati ge wijze deals te sluiten", is de beschuldiging aan het adres van Biezeveldt. De Katwijker zou zijn bezweken onder de druk en daarom geen bezwaar hebben aangetekend tegen zijn ontslag. Terwijl zijn cliënt 'delen van de gegevens' waarop (lat ontslag was gebaseerd 'altijd heeft ont kend'. Rechtbankpresident Van Del den toonde wcing begrip voor het pleidooi van de Katwijker. ,Als je volledig meewerkt, krijg je nou eenmaal een lagere straf." Daarnaast zou de ge meente Wassenaar de belasten de gegevens anders 'enkele we ken' later toch hebben ontvan gen. „Dat ontslag was toch wel gekomen. Het gaal alleen maar om een week eerder of later", aldus Van Delden. Landsadvocaat C. Bitter zei gisteren dat 'de staat het niet ziet komen tot een schadever goeding'. Zij wees het verzoek om een voorschot dan ook van de hand. ga nd.sharon niles litie Warmond wil nader es[ «eken hoe de parkeer- ni it in de omgeving van de ptraat in Warmond het ipgelost kan worden. Dat l zij in een verslag aan de ripieester na een eerste on- k naar de parkeerproble- 1 waar vooral winkeliers [jpagen. De gemeente vindt dat uit de inventarisatie ivoldoende blijkt in hoe- r sprake is van een echt ïm. Daarom wil zij eerst [w im een half jaar de situa- hj 1de Dorpsstraat aanzien. e inventarisatie waarmee lie afgelopen april begon, pC het geringe aantal par- ;la 'gelijkheden het voor al le probleem te zijn. De zone, die de politie en- aren geleden instelde, niet. Tot grote ergernis e winkeliers houdt nie- n(j Zich aan de borden waar- at dat een auto er maxi- l( j nderhalf uur mag staan. 0p et voorjaar 1999 wordt iaI jk of de gemeente het j2 indt maatregelen te tref- |y wordt wel hier en daar 3K geparkeerd, maar bur- s|, iter Van der Wel vindt d hocerig' om op basis er; n tot maatregelen te ko- jgj Het probleem lijkt meer 0j an te hebben met het ge- >d; i"1 mensen dan met een jk parkeerprobleem, "e mensen parkeren En als de politie dan dt, klagen de mensen of niet zo hard willen aan- aldus de burgemees- r de winkeliers van de haat zijn de overvolle tp'aatsen voor hun win- L Volgens hen houden de ewoners de parkeer- mi n 'ang bezet, soms enke le n, zodat het winkelend vaak de auto niet kwijt winkeliers zijn ervan oegstgeest De eerste groep van 24 vluchtelingen is in Oegstgeest gearriveerd. De komende jaren zullen ze - zo lang als nodig is - on derdak krijgen in het studentencomplex aan de Oude Rijnsburgerweg. In totaal moeten daar 120 vluchtelingen gaan wonen. Verreweg de meeste mensen die op het studentencomplex wonen hebben al een verblijfsstatus en wachten op een 'gewone' huurwoning. De Centrale Opvang Asielzoekers (COA), die de vluchtelingenopvang coördineert heeft voor twee jaar een contract met de huisbaas van het complex, de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Dat contract kan nog met een jaar extra worden verlengd. foto dick hogewoning optie: „Je kunt wel hele boekjes vol schrijven met boetes, maar daar los je het probleem nog niet mee op", zegt, een woord voerder. „Er is nog steeds te weinig parkeergelegenheid." De parkeerplaatsen in de buurt van de Dorpsstraat vol doen volgens de winkeliers ook niet. Winkelier Van Duynhoven zegt: „Mensen willen echt niet overtuigd dat de volle parkeer plaatsen er voor zorgen dat hun klandizie terugloopt. Groente boer Van Dam zegt: „Mensen die boodschappen willen doen, rijden door als ze niet kunnen parkeren. Dan ben ik de pineut. Bovendien vind ik het maar raar dat de politie er wel borden neerzet, maar verder nergens naar omkijkt. Alles moeten we maar tolereren. Ik verwacht geen verbetering, want de poli tie doet er toch niets aan. Van de gemeente verwacht ik ook niets." Ook bakker Oudshoom beklaagt zich over de politie: „Er is nauwelijks controle op de blauwe zones. Het enige wat zou werken is zo'n geel briefje onder de ruitenwisser. Volgens de politie is dat geen met een zware doos bood schappen een stuk naar hun au to lopen. Dan rijden ze liever door naar een plek waar ze wel hun auto voor de deur kwijt kunnen." Hij voegt er aan toe: „Maar het zijn echt niet alleen de buurtbewoners die de par keerplaatsen bezet houden. Het zijn vaak ook de winkeliers zelf." Vooral winkeliers klagen over parkeerproblemen in de Dorpsstraat.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17