Tegenvoorstel voor behoud Kampen en Leii Jonge managers komen als 'have-nots' uit Zuid-Afrika Kerk Samenleving Omstreden predikant m voorlopig elders prekei Leidsch DagbladARCHIEVEN 11 1998 979 REDACTIE* DICK VAN DEI Gospel Drive-in Show bestaat tien jaar driebergen Flex, de gospel drive-in show van Stichting Youth for Christ Nederland, bestaat tien jaar. Het jubileum wordt op 28 november gevierd met een drive-in avond in het Koetshuis van de Lindenhorst, het hoofdgebouw van Youth for Christ Neder land in Driebergen. Flex begon in november 1998 als eerste gospel drive-in show van Nederland. Drie jongeren uit Alphen aan den Rijn wilden door middel van muziek jongeren in aanra king brengen met het evangelie. Ze wilden hun leeftijdgenoten laten zien dat gospelmuziek absoluut niet saai hoeft te zijn. Sinds 1995 is Flex ondergebracht bij Youth for Christ Nederland, j Het Flex-team bestaat momenteel uit tien jongeren die regelma- I tig het land intrekken. Flex is de titel van een gospelnummer van Rick Cua, waarin het gaat over het 'buigen van onze wil naar de wil van God'. De entree voor de jubileum drive-in show op 28 november is gratis en de bijeenkomst begint om 20.00 uur. De Lindenhorst staat aan de Hoofdstraat 260 in Driebergen. Hof bekrachtigt ontslag moskeebestuur arnhem Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren het ontslag van het bestuur van de moskee Taeedoel Islam in Zwolle be krachtigd. Vorig jaar had geestelijk leider Shah Ahmad Noorani Siddiqui van de World Islamic Mission het bestuur, dat in een crisis was geraakt, ontslagen. Nadat het bestuur weigerde op te stappen, riep de Nederlandse afdeling van de WIM, de koepel van Surinaamse moskeeën, de hulp van de rechtbank in Zwolle in. Die stelde de WIM èn Noorani in het gelijk. Het bestuur, aan hangers van imam M. Goelab, ging tegen de uitspraak van de rechtbank in beroep. Het hof heeft gisteren het vonnis van de rechtbank bevestigd, aldus mr. R. de Lauwere, advocaat van de WIM. Hij beschikte nog niet over de tekst van het arrest. Goelab en de zijnen noemen Noorani een fundamentalist en verwijten hem autoritair optreden. De geestelijk leider zou elke tegenstan der tot ongelovige (kafir) verldaren en oproepen tot geweld te gen de Ahmadiyya Gemeenschap, moslims voor wie Moham med niet de profeet is, en tot haat jegens niet-moslims. Barnard spreekt in Oegstgeest oegstgeest Dr. M. Barnard - studentenpredikant in Leiden, uni versitair docent Liturgiek aan de Universiteit van Amsterdam en voorzitter van de Prof. Van der Leeuw Stichting (Kerk en Kunst) - spreekt morgenavond in Oegstgeest over de wortels van de Eu ropese cultuur. Zijn leidraad is de Apostolische Geloofsbelijde nis. Barnard schreef met 'Wat het oog heeft gezien' ook een boek over dit onderwerp. De lezing wordt georganiseerd door de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest en wordt gehouden in het Gemeentecentrum aan de Lytweg 9 in Oegstgeest. Aanvang 20.00 uur. Gouds Cantatekoor in Maartenskerk hillegom Het Gouds Cantatekoor voert samen met het Rand stedelijk Begeleidings Orkest in de Hillegomse Maartenskerk de 'Litaniae de venerabili altaris Sacramento KV 243' van Wolfgang Amadeus Mozart uit. Dat gebeurt in het kader van het jubileum jaar '750 jaar kerk in Hillegom'. Voorafgaande aan de uitvoering wordt aan burgemeester J.L.E.M. Hermans het jubileumboek '750 jaar Kerk, acht eeuwen wonen, werken en kerken in een dorp in de Bollenstreek' aangeboden. Auteur van het boek is Jan Beenakker. De toegang tot het concert, dat begint om 15.00 uur, is gratis. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Maartensdijk: Tj. de Jong te Staphorst. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Zeewolde: J. Beek huis te Ulrum. Bedankt: voor Hattem: H. van den Berg te Dalfsen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Oosterland: A.J. Gunst te Benthuizen. EVANGELISCH-LUTHERSE KERK Beroepen: te Zwolle: mw. T.K. van Dam te Groede-Middelburg- Vlissingen, die dit beroep heeft aangenomen. Poging tot handhaven predikantsopleidingen krijgt 'behoorlijk brede steun Het voorstel van zeven synodeleden om de predikantsopleidingen in Kampen en Leiden te handhaven, kan volgens de indieners op 'behoorlijk brede steun' op de triosynode rekenen. Het tegenvoorstel houdt in dat de predikantsopleidingen worden gevestigd in Kampen, Leiden, Utrecht en bij het Luthers seminarie. kampen anp Dit tegenvoorstel is afkomstig van vier hervormde en drie gereformeerde sy nodeleden. De hervormde ouderling J. van Heijst uit Bunnik, een van de in dieners, heeft inmiddels hiervoor de instemming van ruim dertig hervorm de synodeleden gekregen. Zijne mede- initiatiefnemer, de gereformeerde pre dikant P. Wilschut uit Alphen aan den Rijn, denkt dat ook onder gereformeer de synodeleden hiervoor 'behoorlijke brede' steun zal zijn. De synodebesturen van de Neder landse Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken stellen de triosynode, die eind deze week vergadert, voor om Utrecht, Groningen en Amsterdam te handhaven. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam zou er een nieuwe op leiding komen: een fusie tussen de Theologische Hogeschool Kampen en de theologische faculteit van de VU. zen. ,,Er zijn nog te veel om daarmee in te stemr ren de voorzitter, ds. I De vergadering van de triosynode waarin over het voortbestaan van de Leidse predikantsopleiding wordt besloten, heeft plaats in het zalencomplex van Avifauna in Alphen aan den Rijn, zo langzamerhand een vaste locatie voor de kerkbestuurders. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN Daartegen pleit volgens de indieners van het tegenvoorstel zoveel dat die keuze niet door de triosynode moet worden gevolgd. Zij wijzen onder meer op de grote onzekerheid over de finan ciële en personele opzet en op het ge ring aantal studenten uit Kampen dat in Amsterdam zou willen studeren. Het luthers seminarie, dat bij de bi- biotheek in Amsterdam kan blijven, krijgt in het tegenvoorstel de ruimte zelf banden met een andere instelling aan te knopen. De docenten van dit seminarie moeten het luthers-eigene niet beperkt houden tot de kleine kring van lutherse studenten, maar daarin ook de studenten van de andere drie opleidingen laten delen. Op een informatieve bijeenkomst waren de lutherse synodeleden afgelo pen zaterdag unaniem van mening dat het plan van de drie synodebesturen een goed voorstel is. Beleidsmedewer ker ds. R. van den Berg van de Luther se Kerk verwacht hiervoor de volledige steun van de lutherse synode. Inmiddels heeft het college van cu ratoren (bestuur) van de Theologische Universiteit Kampen het voorstel van de synodebesturen definitief afgewe- Reeds in september f ren in een brief aan de s; het 'nee, tenzij' uitges] als de duidelijke bezi worden weggenomen, alsnog met het voorstel i „Als er deze week et sluit zou vallen, zou da voel onomkeerbaar zijn' „Daarom hebben wij n om met het voorstel in ti De bezwaren richten nanciële en personele het plan. Curatoren vim antwoord in Amsterdai faculteit op te zetten zor paard gaat met een goed organisatieplan dat ook schappelijk personeel v is. Tenslotte ontbreekt van het te verwachten ten. Het risico dat de kei ze hun ene ongedeelde faculteit vestigen in eer context waarin de belar de predikantsopleiding afneemt, is onverantwoi dus de curatoren. Volgens de curatoren voorstel om Utrecht, Le pen te handhaven, aan d mocht de synode het ve synodebesturen ovemer len wij dat als kerkelijke gen." Het ministerie van On gens een woordvoerder ii de Samen op Weg-kerkei ele financiële overheidss nieuwe opleiding in Ams; nog onduidelijk of daar triosynode een besluit val schiphol dirk visser/anp Als je naar Zuid-Afrika gaat, weet je dat daar 'ha ves' en 'have-nots' zijn, mensen die in welstand leven en degenen in armoede. Zelf behoor je in materieel opzicht tot de haves. Maar naarmate je er langer bent, voel je je steeds meer een have- not. „Wat mensen elkaar daar in miserable om standigheden kunnen geven. Zouden wij dat kunnen?" Aan het woord is Pieter Litjens, algemeen se cretaris van Jong Management (JM), de vereni ging van jonge managers en ondernemers in Ne derland. Hij wordt bijgevallen door Paul Bos, be stuurslid van JM: „Hebben we teveel in Neder land?" Litjens vervolgt: „Wij willen carrière ma ken, willen steeds hoger. Maar is dat het?" Hij keerde gisteren terug van een 'ontwikke lingsmissie' naar Zuid-Afrika in het kader van het EYE-project (Exchange Young Executives), een initiatief van JM. In samenwerking met ICCO, de interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssa menwerking, had JM de tiendaagse reis voor acht jonge ondernemers naar 'het andere Zuid-Aifika' georganiseerd. Bos, initiatiefnemer van EYE, zegt dat je 'daar heen' moet om zo'n schokeffect te ondergaan doen. „Als je als ondernemer verantwoordelijk voelt voor je daden, zal die maatschappij daar er ook voordeel van hebben." Hij wijst onder meer op ons consumptiepatroon en logistieke patroon. Tijdens een vorige EYE-reis naar Burkina Faso moesten de deelnemers aan een groep stamhoof den vertellen wat voor werk ze deden. Eén ver kocht luxe artikelen voor huisdieren, zoals auto gordels voor honden. Nadat het een poosje had rondgezoemd, vroeg een van de stamhoofden tenslotte: Wat zijn huisdieren? aldus Leo Mosselman, voorheen was de organisatie erg gericht op de partners overzee. De laatste tijd wordt ook nagedacht over de maat schappelijke verantwoordelijkheid van het onder nemen. Welke rol kan het bedrijfsleven bij de hulp aan Derde Wereldlanden spelen? In hoever re kunnen de armste groepen worden bereikt? De samenwerking van ICCO met Jong Manage ment is bedoeld om de afstand tussen managers en ontwikkelingssamenwerking te verkleinen. Dit staat in het verlengde van de herijking van het buitenlandbeleid. Daarbij werd gepleit voor meer samenwerking tussen de ministeries voor buiten landse zaken en economische zaken. Ook in Zuid-Afrika bleken er nog verschillende circuits te bestaan die langs elkaar heen leven en werken. Op door ICCO georganiseerde bijeen komsten leerden mensen van de vakbonden en van de werkgeversorganisaties elkaar kennen. De rijke groep blanke ondernemers in Kaapstad staat volstrekt los van de problemen van de zwarte be volking, aldus Litjens. De meeste zwarte onder nemers opereren los van de blanken. Zij worden ook als tweederangsondernemers beschouwd. „Educatie, educatie hoorden we steeds van onze zwarte gesprekspartners. 'Kerkenraad en classis zijn overhaast te werk gegaa boerakker koos bulsma/gpd De classis (regionale kerkvergadering) Groote- gast van de gereformeerde kerk vrijgemaakt heeft het eerder genomen besluit om dominee R.H. Keegstra (56) uit Boerakker uit zijn ambt te ontheffen, opgeschort Dat betekent dat Keeg stra voorlopig op zondag de kansel weer mag bestijgen. In zijn eigen woonplaats Boerakker kan hij niet meer aan de slag. Want het besluit om de voorganger los te maken van zijn eigen gemeente blijft wel van kracht. Tegen beide maatregelen is ds. Keegstra des tijds in beroep gegaan. In afwachting van de be handeling van dit appèl op 17 december heeft de classis besloten de voorgenomen ontheffing uit het ambt Op te schorten. Volgens ds. H. Geertsma uit Zuidhom, die in deze kwestie op treedt als woorvoerder namens de classis, mag de opschorting van het besluit niet worden ge zien als een voorschotje op de definitieve beslis sing. „Iemand uit het ambt zetten is een zware en ingrijpende beslissing. Als we niet tot opschor ting waren overgegaan en ds. Keegstra wordt eventueel later in het gelijk gesteld, zou dat be tekenen dat hij opnieuw in het ambt moet wor den bevestigd. Dan kom je terecht in een inge wikkelde toestand; vandaar dat tot is overgegaan." Ds. Geertsma spreel puur formele zaak'. De omstreden predikant ziet dat i „Kerkenraad en classis zijn overhai gegaan", reageert hij, „door uit te spi ongeschikt en onbekwaam ben vooi van predikant en mij om die reden d te ontheffen. Omdat men die aantijg teraf niet hard kan maken, is de clas schreden teruggekeerd. Keegstra vindt dat hiermee van eerherstel sprake is. De uitleg die i Geertsma eraan geeft, noemt hij Keegstra laat weten de behandeling t zwaarschrift met vertrouwen tegemo Al sinds een jaar staat ds. Keegstra ker op non-actief. Vier brieven van g den, die zich niet in de koers van di konden vinden, waren november vc den voor de plaatselijke kerkenraad i trouwen in hem op te zeggen. De bi gen hem zijn tweeërlei. Er wordt h pastorale praktijk 'ontactvol optred ten, terwijl zijn prediking 'niet troost zou zijn. Omdat de argumentatie a de maatregelen tegen de predikant lijk is, wil ds. Geertsma hierop niet ini Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 Vrijdag 11 November LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Lei den zullen op Maandag 2lsten November, des middags te halféén, ten Raadhuize, in het open baar verhuren: De beweiding van het Schutters veld, aan de Rijnsburgschen Singel, voor den tijd van zeven jaren (1 januari 1899-31 December 1905). De verhuring geschiedt bij opbod, daarna bij afslag. De voorwaarden liggen ter Gemeente Secretarie, financiëele afdeeling, ter inzage, eiken werkdag van 9 -4. LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Lei den zullen op Maandag 21 November 1898, des middags te 12 uren, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar verpachten: De bediening van deOver- haalschouw in den Witte Singel, voor den tijd van 2 jaren (1 januari 1899 - 31 december 1900). WASSENAAR Reeds lang heeft het plan be staan om hier een leesbibliotheek voor Roomsch- Katholieken op te richten. Aan dat plan wordt nu uitvoering gegeven. Door vrijwillige bijdragen heeft men reeds een fraaie collectie boeken bijeenge kregen. De bibliotheek zal gevestigd worden in de R.K. Parochiale jongensschool. Eenigeheeren hebben zich belast met het ambt van bibliotheca- LEIMUIDEN Met slaapwandelaars loopt het niet altijd onschuldig af, gelijk vaak beweerd wordt. Te Leimuiden althans is een slaapwande- laar in den nacht van Maandag op Dinsdag door een zolderluik gevallen en heeft zich daarbij ern stig gewond. ANN01973 zaterdag 10 november LEIDEN Aan de vooravond van de tweede autoloze zondag een waarschuwing van de Leidse poli tie, die streng zal optreden tegen klandestiene autorijders. De waarschuwing geldt met name ook voor fietsers en spelende kin deren. Het is fietsers namelijk niet toegestaan om op die wegge deelten te rijden die uitsluitend bestemd zijn voor autoverkeer, in het bijzonder rijkswegen en de grote invalswegen. Het zal boven dien kinderen worden verboden om op deze autowegen te spelen in verband met het daaraan ver bonden grote gevaar. HUWELIJK In Londen is giste ren de generale repetitie gehou den voor de plechtigheden op 14 november aanstaande, het huwe lijk van prinses Anne en haar ka pitein Mark Phillips. Toen de koets de Westminster Abdij ver liet was er al veel belangstelling en het verkeer in de stad liep vol komen vast. De taart van de prinses telt vijf verdiepingen, zo is intussen be kend geworden, en er zijn 84 eie ren in gegaan. Er zit niet meer dan zeven kilo marsepein in, In het Leidse Volkshuis heerste gisteren en vandaag een gezellige drukte. In dit gebouw werd namelijk de jaarlijkse rommelmarkt gehouden. De opbrengst van deze drukbezochte markt is bestemd voor de verbetering van de sani taire voorzieningen van het(recreatie)terrein van het Volkshuis in Noordwijkerhout FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD want daar houdt Anne niet zo van. De prinses heeft twee Lon- dense firma's aangewezen waar men terecht kan voor een ca deau. Het hoeft niet duur te zijn, want voor ongeveer 20 gulden kan je daar al compöteschalen krijgen, en daarvan wil de prinses er graag twaalf hebben. ROME Een menselijk oor en een blonde haarlok zijn bezorgd bij de kantoren van een krant in Rome, vergezeld van een briefje waarin stond, dat beide objecten hebben vastgezeten aan het hoofd van J. Paul Getty III, de vermiste kleinzoon van de olie miljardair. De jongeman, die af gelopen maandag 17 is gewor den, is nu al vier maanden spoor loos. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice. Abonnementen Ö71-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (ad/und) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) Redactie: Hoofdredactie: adverten1 Maandag t/m vrijdag vanJ redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chefa. i. red. DuinenBollenstr. W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden per maand (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig het automatisch afschrijven v»! geld, ontvangen 1,-kortingp VERZENDING Pb" per kwartaal (NU jBLADOPC nensen die moeilijk ib i :n of blind zijn (ol een ij, is een samenvatting" K N H U I 1 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14