Leiden Regio mper steun voor tegenbegroting Zes jaar studie zomaar met het oud papier mee 0 wil lasten met twee gulden verlagen Nieuw Zuydtwijck 1 Hondurees 'droomhuis' Leidenaar nu schuilplek Red, yellow and Geringe buit bij overval ijSPAG 11 NOVEMBER 1998sti (IMWEGMAN, 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5 Klassen Parkeerprobleem 1 K Wethouder Baaijens -j Politiek Warmond is I J houdt onverkort I er niet van over- vast aan het verkleinen j tuigd dat er in de Dorps van klassen in het Leidse straat een parkeerpro- basisonderwijs. j bleem is, 'nkelmedewerker bedreigd 4. Een 22-jarige medewerker van een supermarkt aan de fe Mare is gisteravond bedreigd door vier dronken mannen, liertal gedroeg zich onbeschoft in de winkel en toen de me- yker daar iets van zei, werd het kwartet agressief. Eén van gnnen, een 27-jarige Leidenaar, kon door de politie in de [van de winkel worden aangehouden. De verdachte wei- jmee te werken, verzette zich en moest in de boeien naar blitiebureau worden gebracht. ipi's vernield Bij de politie zijn diverse aangiften binnengekomen van [iisme. Op verschillende plaatsen in de stad zijn de afgelo- agen mupi's (reclamezuilen) vernield. Ruiten werden inge- i en de daarachter hangende posters en stadsplattegron- irerden gestolen. De schadepost bedraagt voor de eigenaar gulden. stolen fiets terecht Een Leidse vrouw zag gistermiddag op de Lange Mare Jiigen rijden op haar eigen fiets. De tweewieler was eerder g gestolen en de vrouw had daarvan aangifte gedaan bij de Samen met een buurtbewoner wist de vrouw de jongen houden. Het bleek een 17-jarige Oegstgeestenaar te zijn i de fiets kort ervoor te hebben gekocht van een onbeken- in voor 25 gulden. Het rijwiel had de vrouw 1000 gulden t. Zij had de bon nog in haar bezit. 'Buurthuizen beter benutten leiden ruud sep RPF'er: minder koopzondagen leiden peter blok Door de gemeente gesubsidieerde buurthuizen staan g leeg, terwijl op hetzelfde moment verschillende vrijwilligersorga nisaties geen plek hebben om iets te organiseren. Om daaraan een eind te maken, moeten burgemeester en wethouders duide lijke afspraken maken met de Leidse Welzijns Organisatie (LWO). Dat stelt een ruime raadsmeerderheid van PvdA, Groen links, D66 en CDA. De partijen beklagen zich verder over het feit dat de door de LWO berekende huren vaak te hoog zijn voor een vrijwilligersor ganisatie. Verder zou voor organisaties die de huur wél kunnen betalen niet duidelijk zijn onder welke voorwaarden een ruimte in een buurthuis te huur is. Burgemeester en wethouders kunnen zich wel vinden in het pleidooi. Concreet zal dan betekenen dat de komende tijd de behoefte aan accommodaties bij vrijwilligersorganisaties precies in kaart zal worden gebracht. Vervolgens zullen er in de onder handelingen met de LWO over de subsidie voor de jaren 2000 en verder harde afspraken worden gemaakt over een beter gebruik van de door de welzijnsorganisatie beheerde gebouwen. Ook op andere punten wil de politiek de vinger goed aan de pols houden hij de LWO. „Ook wij hebben zorgelijke geluiden gehoord over hoe het draait bij de LWO", meldde PvdA-fractie leider R. Hillebrand. Hij is blij dat de wethouder welzijn zich de komende tijd extra zal bemoeien met de welzijnsorganisatie. Verder ingrijpen in de LWO is wat hem betreft niet uitgesloten. Het aantal koopzondagen in Leiden moet omlaag in de rich ting van nul. Dat zei raadslid F. van As van de RPF/SGP/GPV gisteravond tijdens de algeme ne beschouwingen in de raad. Van As zei letterlijk 'omlaag' en niet 'de koopzondagen moeten wat mijn partij betreft met on middellijke ingang worden af geschaft'. Daarmee zondigde de RPF'er tegen de landelijke par tijprogramma's van de RPF, de SGP en het GPV, die op dit punt geen enkele concessie willen doen. De zondag is hoe dan ook heilig. Winkelopenstelling op die dag is volstrekt uit den boze. Van As roept burgemeester en wethouders op volgend jaar uit gebreid te gaan terugblikken op de koopzondagen. De RPF'er wil dat naar aanleiding van die evaluatie nieuw beleid wordt ontwikkeld. Ilolfer WDkan geen tweedracht zaaien in college litieleider J. Kradolfer is er gisteren tijdens de twee- nde van de algemene beschouwingen niet in ge- om de eenheid van het college aan het wankelen ngen. Kradolfer kreeg nauwelijks steun voor zijn te- ■groting, waarin flink wordt bezuinigd om de alge reserve op peil te brengen. gemene reserve zal ontvangen. De rente-inkomsten zijn hoger dan verwacht, omdat de reserve bij nader inzien hoger uitvallen dan was begroot. In de alternatieve begroting vindt de WD onder meer geld door op verschillende plekken te schrappen in de uitbreiding van het personeel. Zo komt er als het aan de WD ligt geen 'fietscoördinator' en geen me dewerker 'public affairs'. In de cultuursector wordt onder an- oige onderdeel van de annen dat een goede laakt om te worden aan- en, is ironisch genoeg jzuiniging maar een ex- ave. De liberalen willen gulden uittrekken om ihtlijsten bij de budge- sterk te verkorten. Het irvoor heeft de partij ge in de hogere rente die eente in 1999 over de al- ;emeester en wethouders sten met twee en een kwart procent ;n, dan moet het ook twee en een irocent zijn. En geen 2,3 of 2,4 of procent. En toch is dat wat er ge- »nstateerde SP-voorman C. Vergeer tudering van de begroting. In een :ment op de begroting stelde Ver- Keren voor om de tariefstijging voor n te beperken tot het afgesproken dere bezuinigd op de streekmu- ziekschool, de openbare biblio theek, de stadsgehoorzaal en het atelierbeleid. Daarnaast hal veren de liberalen het bedrag dat is uitgetrokken voor het uit de gemeentekas verstrekken van een uitkering aan gedoogde illegalen. De WD wil dat de ge meente na 1 juli volgend jaar stopt met haar bestuurlijke on gehoorzaamheid en netjes de Koppelingswet uit gaat voeren. Al met al vindt de WD vol doende geld om niet alleen de reserves op orde te brengen, maar ook de belastingstijging te halveren en een stadsarchitect aan te stellen. Kradolfer deed zijn best om voor in ieder geval een deel van de WD-plannen steun te ver werven. Hij bood aan om in de wandelgangen met iedereen die maar vril te zullen onderhande len. Heel even leek het erop dat de oppositieleider succes zou hebben met zijn aanpak. PvdA- fractieleider Hillebrand gaf aan dat dertien van de achttien be zuinigingsvoorstellen van de WD voor hem onacceptabel waren. Met de andere voorstel len kon hij wel leven, maar - zo voegde hij er snel aan toe - die zouden weer voor minimaal één andere collegepartij niet te verteren zijn. Hillebrand kondigde aan dat zijn fractie om die reden tegen de WD-plannen zou stemmen. De woorvoerders van de andere collegepartijen sloten zich daar later allemaal bij aan. Sloos: iedereen moet naar zon kunnen vliegen leiden peter blok percentage. Vooral voor bewoners van goedkope wo ningen is de lastenverhoging aanzienlijk hoger dan de bedoeling was. Voor een huurder van een goedkope woning van 130.000 gulden stijgen de lasten volgend jaar met 2,8 procent. Bewoners van duurde re huizen zitten dichter bij de twee en een kwart procent. „Het is weer zo dat de smal ste schouders de zwaarste lasten dragen", stelde Vergeer vast. Volgens wethouder H. Kruijt (CDA/financiën) zijn de kleine Elfwijkingen van het vastgestelde percentage echter on vermijdelijk. Het zou te maken hebben met afronding van bedragen en met het feit dat het inflatiecijfer niet wordt doorberekend in de 'Zalmsnip'. Volgens PvdA-fractieleider R. Hillebrand is de opwinding van de SP niet meer dan een centenkwestie. „Iemand in een goedko pe woning is onder het SP-voorstel 1,96 gul den goedkoper uit, iemand in een dure wo ning krijgt 2,40 terug." Niet alleen steenrijke zakenlie den, maar Jan-met-de-pet moet óók in de toekomst gewoon naar landen als Spanje en Grie kenland kunnen blijven vliegen om daar vakantie te vieren. En wél tegen de huidige vliegtarie- ven. Die moeten niet worden verhoogd met 'allerlei onvrien delijke belastingen en heffin gen'. Dat zei D. Sloos van de eenmansfractie, de Sociale Par tij Leiden (SPL) gisteravond tij dens de raadsvergadering. Hij reageerde daarmee op een be toog van zijn voormalige partij genoot, de SP'er C. Vergeer, die het vliegverkeer in de toekomst juist duurder wil maken. Van Vergeer hoeft het vlieg verkeer in Nederlcind niet ver der te groeien. Toch wil hij wél Schiphol aan Zee, een vliegveld in de Noordzee. „De Randstad is veel te dichtbevolkt en daar om in mijn ogen totaal niet ge schikt voor een nationale lucht haven met internationale allu- leiden Tien jaar geleden reeds presenteerde ver pleeghuis Zuydtwijck zijn nieuwbouwplannen. Maar er is eerst nog heel wat water door de nabij gelegen Korte Vliet gegaan eer de eerste paal voor de uitbreiding ook daadwerkelijk de grond inging. Die fase is evenwel gepasseerd en langzamerhand vormen zich de contouren van de twee nieuwe eta ges aan de Aaltje Noordewierlaan. Als de uitbrei ding - waartegen omwonenden in 1995 nog felle protesten lieten horen omdat die een deel van het wijkparkje opslokt - gerealiseerd is, beschikt Zuyd twijck over 180 bedden. Nu zijn dat er nog 156. FOTO HENK BOUWMAN maar met het oud pa- lee', luidt een oud gezeg de daad bij het woord 56 nd kwam dat Marleen uit i bijna duur te staan. )K en komt, voor iever niet met haar ach- in de krant. Ze ntzich namelijk een en wil met dit verhaal niet voortdurend het nt van allerlei plagerijtjes at ze het desondanks 'P de Steen brengt, komt ze daarmee mogelijk mensen voor een zelfde oopt te behoeden, as het geval? Vorige week larleen, nog niet zo lang afgestudeerd aan de ljn universiteit, haar bul be- 5 leunde (het officiële di- I mee naar haar werk in "k aag om die met nog en- rtf idere deelcertificaten te 9 kopiëren. Daarna stopte ze de papieren terug in het plastic tasje en legde dat, met een ou de krant, terug in de auto. Tot zover, niets aan de hand. Alleen, bij thuiskomst vergat ze de waardevolle papieren uit de auto te halen. En een dag later was ze al helemaal vergeten dat die papieren nog in het tasje zaten. Wel ergerde ze zich aan de rommel in haar wagen en besloot het hele zaakje - de in houd van de plastic tas incluis - even in de papierbak bij de Morssingel te deponeren. U raadt het inmiddels al: daar mee kieperde ze ongewild ook de bul de bak in. Tot haar onuitsprekelijke geluk bleef evenwel bij het leeg- schudden van het tasje één van de certificaten hardnekkig han gen. Paniek maakte zich van haar meester, want ineens be- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt'van de stad sefte ze wat ze zojuist door die klep had geschoven. Haar bul, haar deelcertificaten, kortom al het bewijs van wat ze kon. Zes jaar studie zomaar meegegeven met het oud papier. Gelukkig bleef haar vriendje kalm. Hij belde de gemeente. Die nam contact op met de pa pierophaler. De volgende dag al mochten ze met z'n drietjes de halfvolle bak doorspitten. Na een kwartiertje kon ze op gelucht ademhalen. Onge schonden en wel kwamen bul en certificaten tevoorschijn tussen de folders en oude kran ten. De moraal van dit verhaal: eerst lezen dan pas weggooien. En als schrale troost voor Mar leen nog dit: ze is niet de eerste die dit overkomt. Hele vuilnis belten en papierverwerkings bedrijven zijn omgeploegd op zoek naar geld, paperassen of kostbare spulletjes die onge wild 'met het oud papier zijn meegegeven'. Florida De 77-jarige Amerikaanse senator John Glenn keerde eind vorige week terug op aarde na een verblijf van negen dagen in de ruimte. Hij landde met het Amerikaanse ruimteveer Disco very op Cape Canaveral in Flo rida. Maar het vliegen is niet al leen aan Glenn voorbehouden. Hij is een 'broekie' vergeleken bij de 93-jarige mevrouw C. van der Berg uit Oegstgeest. Deze kwieke dame kwam begin deze maand terug van een drie weken durende vakantie in Or lando in Florida. Zij landde met de KLM op Schiphol. Disneyworld, Seaworld en de Everglades hebben geen gehei men meer voor de onderne mende bejaarde. Zelfs een be zoekje aan 'Alligator Alley1 bij de Florida Keys schuwde zij niet. „Het is net alsof die kro kodillen slapen maar als je er in de buurt komt, bewegen ze in eens. Doodeng." Een onverwachte gebeurtenis was de lancering van de Disco very die mevrouw Van der Berg op de televisie volgde om ver volgens buiten een rode bal te zien overkomen, „zo snel, dat was nauwelijks te volgen." Mevrouw Van der Berg woonde tot begin dit jaar haar hele le ven in Leiden. In de Gorte straat, Hoflaan, Montgom- merystraat en Zijloever bij de Lage Rijndijk. Sinds een zware buikoperatie verblijft zij in Oegstgeest, in verpleeghuis Van Wijckerslooth. Toch gaf de dokter toestemming voor een vakantie. En omdat zij een been mist en dus gebonden is aan de rolstoel ging er een ver zorgster mee. Dat stond een leuke vakantie echter niet in de weg. Integendeel, de hoogbe jaarde genoot met volle teugen. En dat in Amerika inderdaad allesbigger1 is, heeft ze met ei gen ogen gezien. „Restaurants, winkelcentra en zelfs deTnarkt zijn er enorm. De markt in Or lando is groter dan in Leiden. Je bent er gerust een hele dag zoet." Voordat mevrouw Van der Berg op vakantie ging, kreeg ze van verschillende kanten geld toe gestopt. Dat heeft ze in Ameri- De Leidse versie van Bamett Newmans' schilderij 'Who's afraid of Red, Yellow and Blue', zoals te zien aan het Stationsplein. Alleen het blauw ontbreekt, dat is een kwestie van er bij denken. De aanduidin gen voor de bushalten vormen in elk geval een kleurrijk contrast met de gerenoveerde flats op de achtergrond. Nog wel, want de situatie is tijdelijk. Van het voorjaar worden de gele nummerplaten namelijk vervangen door blauwe elektronische borden. cees van hoore Leidenaar Tom Rasser en zijn vrouw Yvonne hebben sinds enige jaren een droomhuis op Roatan. Het eiland maakt deel uit van de Bay Islands van het door de orkaan Mitch geteister de Honduras. Roatan was ooit een prachtig vogelreservaat en een duikersparadijs. Tijdens de orkaan heeft de HollEmdse veste van Tom en zijn vrouw standge houden. Het huis biedt nu plaats aan mensen van wie alles is verwoest. Tom Rasser: „Roatan was een betrekkelijk welvarend eiland. Natuurlijk was er armoe, maar de mensen hadden het er, dankzij het toerisme, toch veel beter dan op het vasteland. Het gezin dat nu in ons huis zit, is alles kwijtgeraakt. De man, een Nederlander, wilde daar iets voor zichzelf beginnen. Maar hij is bang dat Mitch het toerisme de doodssteek heeft toege bracht." „Wij hebben destijds met tien mensen een stuk grond gekocht en daarop ons huis laten bou wen. Omdat we er maar een paar maanden per jaar zijn, hebben we met z'n allen perso neel aangesteld voor bewaking en onderhoud. Die mensen krij gen per jaar een vast bedrag be taald. Ik bel elke dag naEir het eiland. De mensen die in ons huis zitten, vertelden dat de lo kale bevolking in ons gebied ge lukkig nog wel te eten heeft. Maar voor de rest is het afwach ten. Er is geen radio, geen tele visie. Kortom: er is geen enkele communicatie mogelijk. Het belangrijkste is nu dat men de cholera-epidemie onder contro le krijgt." „Wat ik heel verheugend vind, is dat er. geen tweedeling is ontstaan tussen arm en rijk. Er zijn, voor zover ik weet, geen plunderingen. De mensen die wat geld hebben, meestal bui tenlanders, helpen de lokale be volking zoveel ze kunnen." „Ik werd enkele dagen voor dat de orkaan losbrak, gebeld door een kennis die werkt bij het KNMI. Ik heb toen de Ne derlanders die op Roatan zaten, ingelicht. Maar bij de lokale be volking drong het niet echt door. Ze zijn vrij naïef. Hetzelf de had je destijds bij de bos branden op het vasteland van Honduras. Men geloofde toen onder de indianen daar dat de goden boos waren en dat ze de bergen in brand hadden gesto ken." „Er schijnt nu een Nederlands marineschip voor de kust te lig gen, zo hoorde ik. De mensen zitten met hun kinderen voor hun verwoeste huizen en wach ten op hulp. Apathisch. Ik hoop echt dat ze erin slagen het ei land weer op te bouwen. Mijn vrouw en ik wilden permanent op Roatan gaan wonen. In dat plan is nog steeds geen veran dering gekomen." ka lang niet allemaal kunnen uitgeven. Zelfs op de markt niet. „Ik heb bijna niks opge maakt en het geld dat ik heb overgehouden, heb ik daar op FOTO LOEK ZUYDERDUIN de bank gezet. Dat is voor de volgende keer." ad van kaam eric-jan berendsen leiden gen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Bij de overval dwongen de twee een 28-jarige medewerk ster, terwijl zij met een pistool dreigden, de Iduis open te ma ken. Hierna bonden zij haar aan een rek vast en gingen er van door. De buit was vrij gering: ongeveer 500 gulden. De twee mannen die gistermor gen een overval pleegden op het postagentschap aan de Lom bokstraat, zijn daarbij niet over één nacht ijs gegaan. Ze hebben de winkel vermoedelijk een dag eerder al verkend. Dat blijkt uit verschillende getuigenverklarin-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13