Leidsch Dagblad 21 Verzet tegen verplichte schooltoets oon in ziekenhuis Helgers: De Milliano moet zijn Kamerzetel opgeven IHeel veel soeps, halve prijs. ch lekstra dreigt met kort ?ding tegen universiteit C krijgt ruimte voor ^gaantransplantaties randstichters melden zich Busbaan in wording fea koirdëiv VVD wil één miljoen voor aanleg van Nil INSDAC 11 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 jESPREK van de Dag Geen verband tussen neerslag en depressiviteit Economie Rabobank smoort 9 rel met beleggers in de kiem Cultuur en Kunst Hoofdrol Miranda van Kralingen in 'Die Lustige Witwe' Sport Priem geschokt door beschuldigingen over dope en drugs LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 •Deze week In lezersservice Groot Russisch Staatscircus Zie aanbieding elders in de krant Plannen van staatssecretaris Adelmund vallen niet goed HTANP Hermans wordt deze geopereerd aan een jardig gezwel in zijn hoofd, ibaretier is vorige week za- g al opgenomen in het •misch Ziekenhuis in dit. gezwel bevindt zich aan harde hersenvlies, ofwel ngioom. De artsen van de 82-jarige Hermans ver aten dat de showman bij itblijven van complicaties »en week of drie naar huis Het ziekenhuis heeft dit en meegedeeld op verzoek :'jde patiënt zelf. Nadere ge- is worden niet verstrekt, jn Hermans heeft vaker ;ezondheidsproblemen te en gehad. Zo'n tien jaar i verslagen commissie te mogen inzien caroline van overbeeke Diekstra spant een kort Dg aan tegen de Leidse uni- leit als die bij haar stand- blijft dat de psycholoog de in en verslagen niet mag die mede hebben geleid ontslag. gaat om verslagen van de 42i de universiteit ingestelde :oekscommissie (Hof- irupsteen), die twee jaar jen oordeelde dat de posi- in de Leidse hoogleraar lologie wegens het plegen Hazlplagiaat onhoudbaar was zejrden. Diekstra's verzoek morgen behandeld in de lissie Beroep- en Be- :hriften van de Leidse siteit. Krijgt de psycho- laar nul op het rekest dan ie van overbeeke/anp :r academische ziekenhui- in Leiden, Rotterdam, :ht en Groningen mogen plantaties met meerdere ■fcen en in de toekomst wel- ook transplantaties met ttjke organen verrichten. Keids Universitair Medisch Rum (LUMC) gaat hiermee Bén van de belangrijkste plantatiecentra in Neder- )ehoren. LUMC laat weten 'ver- el' te zijn met het besluit ninister Borst van Volksge- heid. „Dat betekent dat we toekomst de ruimte krij- )m alle soorten transplan- ite doen." naan den run 15-jarige jongens hebben )ij de politie gemeld in ver met de brand van de oude tuderfabriek in Zwammer- IK In de nacht van 30 okto- een deel daarvan in men op, omdat de jongens De Bond van Vrije Scholen verzet zich tegen een ver plichte toets op basisscholen en het bekend maken van de resultaten daarvan. Staatssecretaris Adelmund (onderwijs) meldde gisteren dat ze overweegt de toets op termijn verplicht te stellen. zoetermeer/leiden wim koevoet Volgens T. Böhmer, directeur van de Bond van Vrije Scholen, doorkruist een verplichte toets de zogenaamde 'doorlopende leerlijn' die Vrije Scholen hante ren. Zittenblijven op zo'n school kan immers niet. Ook directeur B. van Dam van de Vrije School gemeenschap Rudolf Steiner aan de Leidse Surinamestraat zegt zich grote zorgen te maken over de voornemens van Adel mund. „Wij vormen één geheel met de onderbouwscholen Rudolf Steiner en en de Vrije School Mareland aan elders in Leiden en de kleuterafdeling in Voorschoten. Gezamenlijk zor gen wij voor twaalf leerjaren." Adelmund ziet de toets als het eindpunt van het zogeheten 'leerling-volgsysteem' waarmee de vorderingen van scholieren per jaar wordt bijgehouden. Volgens Böhmer legt Adelmund met haar verplichte toets de na druk 'op het meetbare'. „Alleen intelligentie en kennis tellen. Je zou denken dat alle scholen zich verzetten, maar we krijgen nauwelijks steun. De overheid perkt met dergelijke maatrege len de autonomie van scholen in." Momenteel hanteert zo'n 70 geleden onderging hij een by- pass-operatie. stapt hij naar de rechter. Diekstra doet een beroep op de Wet Openbaarheid van Be stuur (WOB) waarin is vastge legd dat alle overheidsdocu mentatie in principe openbaar is. Maar bij dpcumenten die zijn gemaakt voor 'intern be raad' hoeven instellingen geen informatie te verstrekken over 'persoonlijke beleidsopvattin gen', staat er in de wet. En daar gaat het in dit geval om, meent woordvoerder W. van Amerongen van de Leidse universiteit. „Er zijn door de commissie Hofstee/Drupsteen geen notulen gemaakt maar aantekeningen van gesprekken, gesprekken die persoonlijk wa ren en een vertrouwelijk karak ter hadden." De transplantaties worden vanaf 1 januari 1999 in één wet telijke regeling ondergebracht, zo blijkt uit het besluit van Borst dat zij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De nieuwe rege ling geldt ook voor transplanta ties van organen van dieren in mensen (xenotransplantatie) en implantatie van kunstorganen, als die in de toekomst worden toegestaan. Borst gaat er van uit dat nieu we transplantatietechnieken in de toekomst wel te verwachten 'zijn. Om daarop voorbereid te zijn heeft ze die al een plaats gegeven in de regeling die de transplantatie van hart, long, le ver, nier, pancreas, dunne darm en strottenhoofd bevat. een meelzak hadden aangesto ken. Zij vertelden de politit? dat zij in de duisternis licht nodig hadden bij hun speurtocht. Door een val van één van hen zouden zij het vuur vergeten zijn. Uit politie-onderzoek blijkt dat jongeren regelmatig in leeg staande panden spelen. leiden De werkzaamheden aan het transferium bij de Leidse afrit van de A44 zijn in volle gang. Op dit moment wordt gewerkt aan een busbaan. Vanaf de Plesmanlaan vertrekken vanaf komend voorjaar iede re tien minuten bussen, die over een grotendeels vrije busbaan naar Den Haag Centraal rijden. Ook reizi gers naar Katwijk en het centrum van Leiden kunnen bij het transferium overstappen. Het wordt het eer ste officiële transferium in Zuid-Holland. Er komt een parkeerplaats voor 244 auto's. Een 75 meter lange oversteekbrug voor voetgangers maakt het straks mogelijk om veilig de Plesmanlaan over te steken naar de bushalte aan de overkant. foto henk bouwman den haag anp-cpd CDA-voorzitter Helgers vindt dat Jacques de Milliano zijn Ka merlidmaatschap moet neerleg gen. „Hij heeft een verklaring ondertekend, waarin staat dat hij bij het verlaten van de fractie zijn zetel beschikbaar stelt." De Milliano heeft die verklaring echter niet getekend, zo blijkt uit een eerste inventarisatie van zijn dossier- door het CDA-par- tijbureau. „We houden er nu re kening mee dat De Milliano dit stuk inderdaad niet heeft on dertekend," bevestigt een woordvoerder van het CDA. De Milliano besloot gisteren het CDA te verlaten omdat hij het 'onacceptabel' vindt dat zijn fractie Bosniërs met een perma nente verblijfsvergunning wil terugsturen. Helgers is daar 'zeer teleurgesteld' over. Hij vindt dat De Milliano alle ruim te heeft gekregen om in het asieldebat een afwijkend stand punt in te nemen. „De fractie is daarin zeer ver gegaan." Ook fractievoorzitter De Hoop Scheffer betreurt de beslissing. „Maar als iemand aan de ver keerde kant van de weg gaat rij den, kun je dat de rest van het verkeer niet verwijten", consta teerde hij botweg. Een woordvoerdèr van De Milliano liet vanmorgen weten dat de voormalige voorzitter van Artsen zonder Grenzen ze ker twee weken denkt nodig te hebben om een besluit te ne men over zijn toekomst. Hij kan als eenling in de Kamer blijven, zich bij een andere partij aan sluiten of uit de politiek stap pen. De Milliano zelf wil nie- procent van de 7.000 scholen in Nederland de (niet-verplichte) CITO-toets. De uitkomsten daarvan geven een aanwijzing welk vervolgonderwijs het beste bij het kind past. Door de uitsla gen bekend te maken, krijgen ouders inzicht in de schoolpres taties, waardoor ze beter hun schoolkeuze kunnen bepalen. Adelmund zei gisteren verder de studielast van havo- en vwo- leerlingen te willen verlichten door onderdelen uit het eind examenprogramma te schrap pen. De bewindsvrouw heeft nog geen uitgewerkt voorstel welke dat moeten zijn. Het eindexamen op beide schoolty pen is drastisch veranderd sinds dit schooljaar het zogenoemde studiehuis is ingevoerd. Dit houdt in dat leerlingen zelfstan diger moeten werken om zo be ter te zijn voorbereid op een vervolgstudie. Veel scholen kla gen over het studiehuis. Niet al leen zetten ze vraagtekens bij het effect van de nieuwe leer methoden. maar het studiehuis zou ook voor een 'verzwaring' voor leerlingen zorgen. HET WOORD IS AAN Edwin Way Teale Voor de mens is de herfst het seizoen van oogsten en vergaren. Voor de natuur is de herfst het seizoen van zaaien en verspreiden. h'9° m geleiïd<é]ijkr mand te woord staan. Hij sprak gisteren van een moeilijke be slissing, omdat hij veel voor keurstemmen en adhesiebetui gingen heeft gekregen. De Milliano, die pas na lang twijfelen voor de politiek koos, was het vaker niet met zijn par tij eens. Vorig jaar had hij grote moeite met de opstelling van het CDA over het terugsturen van de Amsterdamse kleerma ker Gümüs. „Door het CDA- standpunt nu zouden duizen den Gümüssen ontstaan", ver klaarde hij gisteren. „Het zou politiek volstrekt ongeloofwaar dig zijn als ik hiermee in zou stemmen." Pagina 2: Commentaar Pagina 3: De Milliano's hart zit te links Partij staat in Leidse raad alleen leiden. peter blok De Leidse WD-fractie wil dat de gemeente één miljoen gul den beschikbaar stelt voor een spoedige aanleg van de rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegra ven. Die eenmalige investering in de Nil verdient zich dubbel en dwars terug, denkt de WD. „Ondanks dat de weg niet over Leids grondgebied loopt, vormt hij natuurlijk indirect wél een belangrijke route naar ons centrum en dus naar onder an deren onze middenstanders", zei WD-fractieleider J. Kradol- fer gisteravond tijdens de alge mene beschouwingen. „Die Nil betekent een nieuwe sti mulans voor de Leidse econo mie." De Leidse WD volgt met haar pleidooi het voorbeeld van de gemeentebesturen van Alphen aan de Rijn en Bodegraven. Al phen zegde eerder drie miljoen gulden toe wanneer de aanleg Hulp aan arme landen is op laagste peil' washington KRF-Rtr De ontwikkelingshulp is het af gelopen jaar op het laagste ni veau sinds de Tweede Wereld oorlog beland. Maar tegelijker tijd is de doelmatigheid van de steun aan arme landen aanmer kelijk verbeterd. Dat conclu deert de Wereldbank in een gis teren gepubliceerd rapport over ontwikkelingshulp. In 1997 maakten de geïndus trialiseerde wereld 48 miljard dollar over aan ontwikkelings landen. In 1991 was dat nog 69 miljard. Maar de rijke landen richten hun hulp steeds vaker aan regeringen die een degelijk beleid voeren. Daar worden be tere resultaten geboekt. Donorlanden verrichten beter werk als zij meer geld beschik baar stellen aan landen die on der meer vrijhandel nastreven, eigendomsrechten respecteren, corruptie bestrijden, wetten na leven en sociale vangnetten kennen, aldus het rapport. De Wereldbank onderstreept het belang van gerichte steun. Zouden de rijke landen 10 mil jard dollar extra besteden aan landen die er een gezond finan cieel en economisch beleid op nahouden, dan halen ze daar mee 25 miljoen mensen uit de armoede. Wordt dit bedrag op dezelfde algemene manier be steed als de meeste ontwikke lingshulp dan geven zij slechts 7 miljoen mensen een beter be staan. De meest efficiënte manier om landen bij te staan, is vol gens de Wereldbank een combi natie van kapitaal en kennis. Deskundigen van de bank we zen gisteren op tal van succes sen die op deze manier zijn ge boekt. Korea in de jaren zestig, Indonesië in de jaren zeventig, Bolivia en Ghana in de daarop volgende tien jaar en Uganda en Vietnam in dit decennium. Daarnaast zijn jarenlang steunbedragen aan het corrupte bewind in Zaïre spoorloos ver dwenen en is er voor miljarden aan wegen aangelegd in Tanza nia, die vervolgens door gebrek aan onderhoud zijn verwaar loosd. van de weg in 2000 begint. Bo degraven één miljoen. Kort daarna besloot het kabinet de aanleg van de weg uit te stellen tot na 2010. De WD staat in Leidse raad overigens helemaal alleen in haar pleidooi. Ook PvdA-wet houder T. van Rij (ruimtelijke ordening en verkeer) voelt er niets voor. „Er moet juist wor den geïnvesteerd in openbaar vervoer en met name in het treinverkeer in die richting. Dat heeft wat ons betreft de hoogste prioriteit. Een verdubbeling van het spoor naar Utrecht juichen wij van harte toe. Nu is de reis tijd op dat traject bijzonder lang en zelfs onlangs door de NS al leen nog maar langer gemaakt. Ook zijn tussen Leiden en Utrecht, en dus ook tussen Al phen en Bodegraven, vertragin gen eerder regel dan uitzonde ring. Daar moet dus als eerste in worden geïnvesteerd." jjur 4./9o 5770 2750 50% 60% 30% SgSSS# 20% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland _J Cultuur Economie Gesprek van de dag _J Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport23,24,25 Strips10 Uitgaan18 20,21 8,9 2 Schouwburg De Meerse in Hoofddorp presenteert de voorstelling 'Moedersnacht', waarvooreen kortingsbon. I g^MFNVFBKFNflF Hill PflPf.tNICHES fSHIlV I I"1'1" iilui mltr iruni kirkti li lUiU m mui, 111:11 n ml, imrliil» rill Ml nul. Ilillllil Mltlni Itir lui lirrt Ik luit: meel Klerlnl i.s.i. Inltlijl lend slrtnliilti nlerlul - nuniii Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: -Ml Jocic|«gln> (195,151 y Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. it lop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag 131 Huistraiteur verse soepen, I champignon of tomaat. zak 400 ml 3.99 Itimus voordeel 2.00 1.99 CI1 Bagels, ter stuk 0.89 Bonus voordeel 0.45 U.44 dl Gravad lachs, «pakt, 100 g 5.95 Bonus voordeel 2 98 2.9 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen zijn geldig t/m 15 november a.s.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1