Siemens stoot 60.000 banen af 'Lachen, gieren en brullen over rijkste Nederlanders' Economie b )mzet in detailhandel •lijft verder toenemen Eenzame suikerbiet «BH Bedrijfsleven sponsort steeds meer goede doelen Spoedproces tegen fusie KBB-Vendex Kwaliteitscontrole Bonden distantiëren zich van actie De Unie bij Baan )NDERDAG 5 NOVEMBER 1998 ~^imart helemaal van Mercedes ^iittgart Daimler-Benz wordt volledig eigenaar van Micro ompact Car (MCC), de fabrikant van het Smart-stadsautootje. let Zwitserse uurwerkconcern SMH, eigendom van Swatch-uit- jnder Nicolas Hayek, heeft zijn belang van negentien procent yergedaan aan het Duitse concern, waaronder Mercedes valt. ^^aimler-Benz had 81 procent van MCC in handen. Dat belang edroeg tot augustus vorig jaar nog 51 procent. SMH heeft tot de ïrkoop van zijn belang besloten omdat MCC beter kan gedijen [j Daimler-Benz, nu dit concern binnenkort fuseert met de b merikaanse autoproducent Chrysler. Te veel loketten voor exportleningen ;n haag Nederlandse ondernemingen moeten simpeler ge- fuik kunnen maken van overheidsleningen voor hun export, jaatssecretaris Ybema (economische zaken) wil daarom de vele iketten voor kredietaanvragen vervangen door één. Nederlandse ondernemingen moeten nu via de Nederlandse jredietverzekeringsmaatschappij (NCM) en vele ministeries de jningen aanvragen. Dat kan anders. Binnen een of twee maan- £n zal ik de Kamer daarover een voorstel doen", aldus de 66'er. De staatssecretaris is niet van plan de kredietverlening te jrruimen. leagram stelt bod Polygram vast Pntreal Het Canadese concern Seagram heeft gisteren de ijnbieding van de aandelen Polygram, muziekdochter van Phi- 3 ps, geopend. Aandeelhouders kunnen per stuk omgerekend 15 gulden krijgen, de in juni afgesproken prijs. De aanbieder in kiezen uit contanten of 1,37 aandeel Seagram voor elk stuk kt hij inlevert. Philips heeft zelf 75 procent van de aandelen in ézit. In totaal betaalt het Canadese concern 19,4 miljard gul- jn. De aanbiedingstermijn loopt tot 4 december. De overne- b fing werd in mei van dit jaar bekend. De afronding ging begin jrige maand niet door omdat de beurscommissie in de VS eer tijd nodig had om procedures af te ronden. jieuwe regeling Russische schulden b pSKOURusland wil voor de aflossing van zijn schulden van jlgend jaar een nieuwe regeling treffen met zijn crediteuren, ente en aflossing van buitenlandse schulden bedragen volgend |ar ongeveer 32,7 miljard. Rusland onderhandelt op dit mo- Jent met de Wereldbank over een lening van 3,2 miljard. Dat >ld moet gaan naar onderwijs, hervorming van het pensioen- elsel en de gezondheidszorg. De Oost-Europabank liet gisteren pten dit jaar geen leningen meer te geven. /lillenniumaanpak per branche b ij haag Een branchegerichte aanpak van millenniumproble- jen heeft meer zin dan het voeren van geldverslindende cam- [gnes voor het hele bedrijfsleven. MKB-Nederland heeft dat Steren verklaard tijdens een rondetafelgesprek met ministeries a de politieke fracties uit het parlement. Van het midden- en einbedrijf is 92 procent zich bewust van het millenniumpro- eem. Van de ondernemers heeft inmiddels zestig procent a [arover contact opgenomen met de leveranciers van informa- etechnologie. De meeste problemen verwachten de onderne mingen in de industrie, installatie, bouw-en dienstverlening. Dat >mt vooral door het gebruik van software die speciaal voor die ïdrijven is ontwikkeld. ,ijst amok-passagiers dichterbij Ineve» De internationale luchtvaartorganisatie IATA overweegt jn zwarte lijst in te voeren voor passagiers die zich 'geweldda- g' gedragen. Die komen het vliegtuig niet meer in. De IATA, b meer dan 250 luchtvaartmaatschappijen vertegenwoordigt, inkt daarbij aan het opzetten van een databank, maar vindt dit el een dure oplossing. De internationale luchtvaart heeft in enemende mate te maken met geweld in hun toestellen. KLM a jndigde twee weken geleden al maatregelen aan om de agres- ivan haar passagiers tegen te gaan. Privacywetgeving verzet th tegen een Nederlandse zwarte lijst. 3 et name non-food sector floreert detailhandel blijft floreren. komt met name door de i-food sector. In september hier volgens de nieuwste lubliceerde cijfers van het ltraal Bureau voor de Statis- t (CBS) de omzet zeven pro- [t hoger dan dezelfde maand fg jaar. Als de voedselsector rdt meegeteld, bedraagt de feetgroei in de detailhandel procent. Ie consument besteedde aan 1-food, zoals drogistenjarti- in, meubelen, wit- en bruin- d en computers in septem- 1998 ongeveer 7,5 miljard pen. Dit is ongeveer 1.100 den per huishouden. Aan psel werd 4,5 miljard uitge- fcn, wat per huishouden jrkomt op 700 gulden. De £i van de omzet van de food tor was in september slechts procent. lok het derde kwartaal van 8 was voor non-food beter t de eerste twee. De omzet is I procent hoger uitgekomen j in hetzelfde kwartaal van \ooral goed verdienende rnnnen gebruiken Internet haag «gpd 2 [gebruik van het Internet is 5 iral weggelegd voor de goed 5 dienende Nederlander. Ruim 5 ttig procent van de mensen a t een jaarinkomen van rond o :on en hoger 'surfde' de afge- 9 pn weken op het web, tegen jen procent van de inkomens \anler modaal (50.000 gulden), -lijkkiddels zeggen 3,3 miljoen ^oJerlanders (27 procent) toe- ig te hebben tot Internet. tit blijkt uit een telefonisch lerzoek dat onderzoeksbu dget Pro Active afgelopen lurs%nd onder bijna drieduizend ierlanders hield. Uit de cij- 1 blijkt dat het gebruik van 15#rnet sterk toeneemt, met ta drie procent per maand. ^Jpgeveer 1,8 miljoen Neder- 5 Pers (vijftien procent) is de ïlopen veertien dagen 'onli- Als onderdeel van sanering bedrijfsactiviteiten Het Duitse elektro- en elektronicaconcern Siemens wil het aantal werknemers met 60.000 verminderen. Het gaat niet zozeer om ontslagen maar om het afstoten van een aantal bedrijfsonderdelen. Die gaan in de verkoop. Aan het eind van het eind september afgesloten boekjaar lag de personeelssterkte op 416.000. De af te stoten activitei ten zijn goed voor een jaaromzet van 17 miljard mark, zo verklaarde Siemens gisteren bij de publicatie van de voorlopige jaarcijfers. münchen krf-dpa-anpgeleiderdivisie, die naar de beurs gaat. Ook in de energiedi- Tot de af te stoten onderdelen visie, de transportactiviteiten en behoort de noodlijdende half- bij mobiele telefonie grijpt Sie mens in. De maatregelen be treffen de aanscherping van het zogenoemde tien-puntenpro gramma dat bestuursvoorzitter dr. H. von Pierer bij een tussen bericht afgelopen zomer naar buiten bracht. Het concern heeft voor de in greep bijna 4,5 miljard gulden gereserveerd. Daarboven heeft Siemens nog eens ruim een miljard aan onvoorziene risico's gereserveerd. Die moeten onder meer de gevolgen van de Azië- crisis opvangen. De maatregelen moeten uit eindelijk de waarde van het concern opvoeren. Gisteren on derstreepte de topman de pro blemen bij de divisie halfgelei ders, waar een flinke reorgani satie zal plaatsvinden. Door de prijserosie bij geheugenchips belandde deze divisie voor 1,34 miljard gulden in de rode cijfers tegenover een winst van 122 miljoen vorig boekjaar. Eerder al had Siemens besloten de pas twee jaar draaiende productie vestiging in Tyneside in Groot- Brittannië van de hand te doen. Tegenover de buitengewone lasten wist Siemens 1,6 miljard mark op te halen aan buitenge wone baten, onder meer door de verkoop van activiteiten in de wapenindustrie en in de tandheelkunde. Siemens sloot het boekjaar af met een brutowinst van 2,98 miljard. Dat kwam neer op een groei van twee procent. Na af trek van de herstructurerings kosten komt het resultaat echter op 1,03 miljard uit. De omzet nam met tien procent toe tot bijna 132,2 miljard. Groningen Een 'eenzame' suikerbiet met op de achtergrond de suikerfabrieken van Sui kerunie in Groningen. Het kan bijna niet symbolischer. Meldde deze krant onlangs al dat de aanvoer van suikerbieten flink werd vertraagd door de overvloedige regenval, mo menteel ligt de productie bij de Suikerunie in Groningen zelfs geheel stil. Door de nattig heid is het werken met tractoren in de zompige grond geen doen. Volgens directeur P. Schwirtz is het in het bestaan van Suikerunie nog niet eerder voorgekomen dat de cam pagne, die op 20 september begon, zo rigoreus moest worden onderbroken. Hij spreekt van een schade van vele miljoenen. foto anp peter wassing Aantal belangeloze giften neemt af vorig jaar. De kledingwinkels hebben, mede door een goede augustusmaand, dertien pro cent meer omzet gedraaid. De top tien drogisterijen hebben in dit kwartaal zelfs 33 procent meer verkocht en de meubelgi ganten twintig procent. De tien grootste ketens in de consu mentenelektronica verkochten ook twintig procent meer. De detailhandel in voedings- en genotmiddelen heeft in het derde kwartaal van 1998 nau welijks omzetgroei gerealiseerd. Al geruime tijd verliest de spe ciaalzaak zoals de slager en de groenteman omzet aan met na me de supermarkt. Dit jaar zakt de omzetgroei bij die super markten echter ook; van 6,1 procent in het eerste kwartaal van 1998 naar 4,1 procent in het tweede kwartaal tot 0,8 procent in het derde kwartaal. Deze te ruggang in 1998 lijkt vooral voor rekening te komen van de klei ne en middelgrote supermarkt. De tien grootste supers hebben het kwartaal afgesloten met een omzetverbetering van iets meer dan drie procent. den haag gpd Het Nederlandse bedrijfsleven geeft meer geld aan goede doe len, maar doet dat vooral in de vorm van sponsoring. Het aan tal belangeloze giften is afgeno men. Dit blijkt uit een onder zoek dat de Vrije Universiteit samen met bureau NIPO heeft uitgevoerd. De Nederlandse bedrijven ga ven in 1997 een bedrag van 1,5 miljard gulden uit aan sponso ring in de ruimste zin van het woord. Dat is 200 miljoen meer dan in 1995. In vergelijking met dat jaar wordt er minder belan geloos geschonken (140 mil joen) en meer puur gesponsord (1,3 miljard). Het aantal bedrij ven dat belangeloos geeft, is met zes procent gedaald naar twintig procent terwijl het aan tal sponsorende bedrijven ge stegen is met 21 procent naar 61. Leider van het onderzoek, de socioloog T. Schuyt, signa leert dat bedrijven nog het meest investeren in sport en re creatie (850 miljoen, dat is 56 procent van het totaal), maar dat er ook steeds meer geld gaat naar culturele en sociale instel lingen. De sectoren kunst en cultuur ontvingen 109 miljoen gulden (zeven procent van to taal), gezondheidszorg kreeg 103 miljoen (zeven procent), milieu en natuur 33 miljoen (twee procent) en onderwijs/ onderzoek 125 miljoen (acht procent). Schuyt zegt dat bedrijven steeds meer maatschappelijk gaan denken. „Dit komt door dat de overheid zich terugtrekt Daarbij komt dat ze zelf bepaal de omstandigheden, zoals in het onderwijs, willen verbete ren. Bovendien willen ze wer ken aan de relatie met hun om geving: ze willen laten zien waar ze in de maatschappij staan." Van de 1.092 ondervraagde directeuren gaf 37 procent 'maatschappelijke betrokken heid' als reden tot sponsoren, terwijl 35 procent 'commerciële motieven' noemde. Een op de vijf bedrijven zegt dat geld voor het goede doel aansluit op de commerciële doelstellingen van het bedrijf. TROS legt claim van vele miljoenen bij De Telegraaf hilversum anp De TROS heeft een claim van tientallen miljoenen guldens neergelegd bij De Telegraaf. Het uitgeversconcern heeft volgens de omroep structureel te veel berekend voor het drukken van het omroepblad TROS Kompas. Ook vindt de Tros dat De Tele graaf gesjoemeld heeft met de exploitatie van advertenties, zo zei een woordvoerder van de omroep gisteren. De TROS kwam tot deze con clusies toen zij, nadat de 30-ja- rige relatie met De Telegraaf in 1996 was verbroken, bij andere drukkerijen offertes vroeg. Daaruit bleek dat het drukken van de TROS Kompas veel goedkoper kon. Een vervolgon derzoek leverde volgens de om roep overtuigende bewijzen op om een juridische procedure te starten. Verdere details over het geschil wil de TROS-zegsman niet kwijt. De verhouding tussen de TROS en De Telegraaf bereikt met deze stap een nieuw diep tepunt. De Telegraaf dreigde di rect nadat de TROS het contract had verbroken, met claims. De strijd om de omroepgegevens, die De Telegraaf won, scherpten de verhoudingen verder aan. Opmerkelijk is dat de TROS- claim samenvalt met de invoe ring van de wekelijkse omroep- gids van De Telegraaf. 'IV Week stuit op veel verzet bij de pu blieke omroepen. De directie van De Telegraaf bleek voorals nog niet bereikbaar voor com mentaar. DELFT ANP De fusie van Nederlandse wa renhuizen ondervindt opnieuw weerstand. De Nationale Win- kelraad, een vereniging van kleinere winkeliers, wil een spoedprocedure aanspannen tegen de fusie van KBB (Bijen korf, HEMA, Praxis) en Vendex (onder meer V&D, Dixons, Kijk shop). Eerder maakte de Winkelraad al bekend naar de rechter te wil len stappen. In een 'gewoon' proces zou de fusie lang en breed rond zijn voordat de rechter een oordeel velt. De Winkelraad wil daarom een ver zoek tot een voorlopige voorzie ning indienen. Dat is een procedure die ver gelijkbaar is met een kort ge ding. De raad wil op die manier bereiken dat de fusie niet door gaat zolang de rechter nog geen definitief vonnis heeft geveld. Als de rechter het verzoek toe-* wijst, moeten KBB en Vendex de fusie uitstellen. Uitgangspunt voor de proce dures is een uitspraak van de 'kartelpolitie' NMa. Die liet wp- ten geen bezwaar te hebben tp- gen de fusie van KBB en Ven dex. De winkeliers zijn bang voor een te grote en machtige warenhuisreus. De Nationale Winkelraad wil daarom dat de rechter de NMa-uitspraak ver nietigt. Zakenblad Quote brengt vermogend Nederland in beeld haarlem rudolf kleun ne' (via e-mail of 'babbelen') geweest. Van deze groep be zochten 1,5 miljoen landgeno ten het World Wide Web, ofte wel 550.000 per dag. Het telefonisch onderzoek, een landelijke representatieve steekproef onder 3000 van Ne derlanders van 15 jaar en ouder, geeft aan dat de komende twaalf maanden nog eens 1,6 miljoen mensen toegang ver wachten te krijgen tot het net. In totaal zouden dan 5 miljoen Nederlanders kunnen surfen. Toegang tot Internet heeft in de onderzochte groep onder 25 jaar 36 procent, terwijl de leef tijdscategorie boven de 50 jaar met veertien procent aanzien lijk lager is vertegenwoordigd. Van de mannen blijkt 34 pro cent toegang te hebben tot In ternet, terwijl dat bij vrouwen twintig procent is. De familie Fentener van Vlissin- gen van handelsonderneming SHV staat met een vermogen van 8,5 miljard op één. Freddy Heineken is met 7,4 miljard goed voor de tweede plaats en de familie Brenninkmeijer van C A, staat op drie (7 miljard). De familie Van Oranje staat met 6 miljard op vier. Zo opent de vandaag versche nen lijst met 500 rijkste Neder landers van het zakenblad Quo te. De lijst is omstreden, maar wordt tegelijk erkend als een 'wie-is-wie' van vermogend Ne derland. „Niemand die je het vraagt, wil er op staan. Maar als het toch moet, wel zo hoog mo gelijk. Vooral vastgoed-jongens willen niet onderdoen voor hun vriendjes in de skybox", zo vat hoofdredacteur lort Kelder van Quote de reacties van de rijk sten van Nederland samen. Naast 'vastgoed-jongens' zijn het vooral 'rijken uit de provin cie' die graag hoog willen eindi gen. De Westfriese kredietver schaffer Dirk Scheringa (hij is ook voorzitter van de voetbal club AZ) liet bijvoorbeeld weten dat hij vond met 400 miljoen wat al te laag te worden inge schat. Daar moest maar een éen voor, liet hij bescheiden weten. Het illustreert volgens Kelder maar hoezeer de rijken bezig zijn met hun notering in de lijst. „Niemand wil het toegeven, maar ze weten allemaal precies waar ze staan.". Menig miljo nair zal vandaag dan ook een secretaresse naar de kiosk stu ren om het blad dat in een extra hoge oplage is uitgezet, te ko pen. Vdor de andere lezers is de lijst vooral bedoeld als amuse ment. „Lachen, gieren, brullen om vermogens", vat Kelder sa men. Meest omstreden notering is, zo bevestigt Kelder, die van het Ko ninklijk Huis van Oranje. „Hun bezit is gewoon niet zwart op wit te bewijzen. Ze hoeven als enige niets te melden, betalen geen belasting en kunnen hun vermogen door het in stukjes te hakken onzichtbaar maken. Maar we denken dat we redelijk goed zitten." De lijst bevat negentien miljar dairs. Alle rijken samen zijn goed voor 129 miljard vermo gen. De top ,500 is overigens een lijst die heftig in beweging is. Was een vermogen van twintig miljoen vorig jaar nog goed voor een vermelding, nu is der tig miljoen het minimum. Dat betekent dat veel rijken die vo rig jaar nog behoorlijk scoor den, in 1998 buiten de boot val len. De heftige bewegingen op de beurs zijn er onder meer de oorzaak van dat de lijst bij ver schijnen al is verouderd. Freddy Heineken, toch al de grote win naar, zou bijvoorbeeld nu nog hoger staan. „Op dit moment zou hij onbetwist nummer één staan. Bij het samenstellen van de lijst zijn we uitgegaan van een koers van tachtig gulden voor het aandeel Heineken. Dat is nu ongeveer honderd gulden. Dat betekent dat Heineken in middels meer dan tien miljard waard is", zegt Kelder. Verliezers zijn er ook. De broers Baan van het gelijknamige soft warebedrijf zijn volgens de lijst nog goed voor drie miljard, maar hun vermogen is inmid dels gehalveerd. „Eerder dit jaar waren ze nog twaalf miljard gul den.' De lijst bevat ook een groot aantal rijken uit de regio. Nieuwkomers zijn bijvoorbeeld 'haringkoning' Luc Ouwehand (412) uit Katwijk en Rob Mantel van het Leidse uitzendbureau Luba (475). Oude bekenden zijn de broers Noorlander (bouwon dernemers, Huis ter Duin) op 115, auto-importeur Louwman uit Wassenaar (15), Hans Breuk hoven (Free Record Shop en echtgenoot van Vanessa) op 137. Minder bekend is wellicht Rattan Chada (378), eigenaar van het Voorschotense mode huis Mexx, bollenman Jaques Bakker (426), Cor en Ton Zand bergen (296), eigenaar van de vleesfabriek in Zoeterwoude en de familie Swets (101) van de uitgeverij Swets en Zeitlinger uit Lisse. Hans Vermeulen, die zijn Haarlemse schuifdakenfabriek verkocht aan het Duitse Webas- to, staat op 481 en Piet Ooster ling, oprichter van de fabriek voor melkmachines Prolion uit Vijfhuizen debuteert op 270. Opvallend is dat veel bekende namen uit de vastgoedwereld ontbreken. Dat heeft volgens Kelder te maken met het feit dat veel panden zijn belast met hy potheken. „Dan blijft er weinig over." Harry Mens uit Lisse is bijvoorbeeld alleen aanwezig met een citaat. .Allemaal natte- vingerwerk", zo typeert hij de lijst. „Maar Harry weet zelf ook wel dat hij het niet haalt." Zijn vroegere zakenpartner Ronnie van der Putten speelt opvallend genoeg wel mee in de Top 500: op 312. Voor afgunsti ge journalisten is het wellicht goed te weten dat de enige vak genoot in de lijst Henk van der Meijden is, op 471. Mochten rijken bezwaar maken tegen hun notering, dan is er speciaal voor hen achter in Quote al een antwoordformu lier opgenomen.Als we fouten hebben gemaakt, geven we die graag toe. Wat ons betreft is de lijst zo eerlijk mogelijk", aldus Kelder. kamptal Topwijnbouwer W. Bruendlmayer bekijkt de kwaliteit van een druif tijdens de oogst, die momenteel plaatsvindt in zijn wijn gaarden in een vallei bij het Oostenrijkse plaatsje Kamptal. De wijn bouw in Oostenrijk lijkt zich te hebben hersteld van het wijnschan daal dertien jaar geleden, toen ontdekt werd dat soommige partijen waren aangelengd met verboden stoffen. De wijnindustrie in het land produceert volgens kenners goede tot zeer goede wijn en de ex portcijfers stijgen weer. foto reuters BARNEVELD ANP De bonden distantiëren zich van de demonstratie vanmor gen van vakbond De Unie bij softwarebedrijf Baan in Barne- veld. „Een wanhoopsdaad van een bond die geen leden heeft in de IT-sector", typeert C. Bag german namens RMU, GMV, CNV Dienstenbond en FNV Bondgenoten de actie van vak bond De Unie. Volgens Baggerman (Reformatorisch Maatschappe lijke Unie) ziet het ernaar uit dat er een zeer goed sociaal plan komt voor de ruim 120 mensen die hun baan verliezen. „Gedwongen ontslagen zullen er zo goed als zeker niet vallen. Vandaag moeten we nog met Baan de puntjes op de i zetten en we zijn klaar. Dit is absoluut niet het moment voor acties", zegt Baggerman. „Vanavond brengen we hen op de hoogte en mogen zij zich uitspreken over het bereikte resultaat", zegt hij.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9