Economie Beurs Pensioenfondsen kopen behoorlijk in op beurzen Belangstelling groot als Libertel naar beurs gaat Goede resultaten van Ark WOENSDAG 4 NOVEMBER 1998 159 Nieuwe topman bij Unisource van Marle (56) is benoemd tot bestuursvoorzitter van Unisource, het internationale samenwerkingsverband van KPN, het Zweedse Telia en Swiss Telecom. Van Marle volgt P. S- mits op, die recentelijk werd benoemd tot lid van de raad van bestuur van KPN. Van Marle was in het verleden onder meer werkzaam voor ITT, Summagraphics en Aerojet. In de periode 1996-1997 was hij vice-president van Unisource, waarna hij be stuurder werd bij AT&T Unisource. AT&T is de Amerikaanse partner van Unisource. Goed kwartaal voor Uni-Invest Amsterdam Vastgoedfonds Uni-invest is in het derde kwartaal fors gegroeid. Het beleggingsresultaat nam toe van 77,7 tot 123 miljoen. Het belegd vermogen is in het boekjaar 1998 met 27 procent gegroeid tot ruim 2,8 miljard. Het eigen vermogen nam toe met 43 procent tot meer dan 1,3 miljard. Over de belangrijk ste deelnemingBreevast voert Uni-Invest een overna mestrijd. Het vastgoedfonds heeft een belang opgebouwd van meer dan vijftig procent in de branchegenoot, dat zich met hand en tand verzet tegen overname. De ondernemingskamer doet op 12 november uitspraak over de beschermingsconstructie van Breevast. Aanzienlijk minder winst voor BP londen De winst van het Britse olieconcern BP is in het derde kwartaal aanzienlijk gedaald. Het resultaat kwam uit op 1,38 miljard gulden vergeleken met 2,14 miljard in dezelfde drie maandsperiode van het afgelopen jaar. De achteruitgang vloeide grotendeels voort uit de forse daling van de olieprijs. Maar ook de minder florissante gang van zaken bij de raffinage en de che mie droegen bij tot de daling van het nettoresultaat. Om sterker in de markt te staan, werkt BP aan een fusie met Amoco. De on derhandelingen met de monopolie-autoriteiten over de samen werking lopen gesmeerd, aldus president Browne. VLB verkoopt Canadees vastgoed utrecht Beleggingsmaatschappij VIB heeft haar hele vastgoed portefeuille in Canada verkocht. Het gaat hierbij om twee win kelcentra in Winnipeg en Montreal. Tegelijkertijd deed VIB een kantoor in Aüanta van de hand. In totaal krijgt VIB hiermee 148 miljoen gulden in het laatje. VIB is al enige tijd bezig om de be langen in Noord-Amerika terug te dringen. Eerder dit jaar ver kocht het Utrechtse vastgoedfonds al een kantoor in Aüanta voor 130 miljoen. Bijna 85 procent van de vastgoedportefeuille is nu 'Europees'. amsterdam Pensioenfondsen kopen mo menteel fors in op de beurzen. De grote beleggers opereren niet alleen massaal op de Am sterdamse beurs, maar ook op de Amerikaanse vloeren en zelfs op de zwaar getroffen Aziati sche beurzen. Dit heeft consu lent en pensioenfonds-adviseur T. ten Cate gisteren gezegd. Volgens Ten Cate komt daar mee een oude beurswijsheid tot leven: „Als de particulieren eruit stappen, komen de pensioen fondsen erin". De beurs lijkt de bodem te hebben bereikt. Gis teren ging de index opnieuw omhoog. In de afgelopen dagen is het vertrouwen in de beurs voor zichtig teruggekeerd. De AEX heeft in bijna een maand tijd een bijzonder herstel laten zien. Op 8 oktober dreigde de index door de 800-puntengrens te zakken en sloot zwaar gehavend op 827,67. Gisteren keken de handelaren tegen een AEX- winst aan van per saldo ruim 206 punten ten opzichte van 8 oktober, een plus van bijna 25 procent. Een nieuwe hausse ziet K. Human, hoofd beleggingen bij Insinger, niet. Hij acht een recessie 'hoogst waarschijnlijk' en voorspelt dat de AEX dezelf de weg zal bewandelen als de Dow Jones-index in de periode 1966-1974. „Toen schommelde de Dow steeds tussen de 800 en 1000 punten. Nu hebben we la ge rente, maar hoge koers winstverhouding." Insinger kijkt, om toch goede rendementen op haar beleg gingsportefeuille te halen, naar een alternatieve strategie. Voor al de kleinere fondsen zijn in. „Er is een tweedeling ontstaan op de beurs. Grote bedrijven zijn ondanks de correctie niet goedkoop. Veel kleine bedrijven kunnen echter gratis overgeno men worden, omdat hun ba- lanswaarde net zo groot is als de huidige beurskapitalisatie", zegt Human. arnhem gpd Beleggend Nederland heeft gro te belangstelling voor een even tuele beursgang van Libertel. Maar liefst 45 procent van de particuliere en zakelijke beleg gers zou bereid zijn aandelen van de mobiele telefonie-aan- bieder te kopen als het bedrijf aan de Amsterdamse effecten beurs is genoteerd. De belangstelling blijkt uit een onderzoek van het Amster damse bureau Rematch naar de waarop financieel be langhebbenden (investor rela tions) over het Nederlands be drijfsleven denken. Het onder zoek werd gehouden onder kelijke beheerders van aande lenpakketten, beleggingsanalis ten, financiële pers en particu liere beleggers. Rematch zette 23 bedrijven op een rij die niet aan de beurs zijn genoteerd, maar waar be leggers wel belangstelling voor zouden kunnen hebben. Boven aan de ranglijst prijkt Libertel. amsterdam anp Ark, het Scandinavische bedrijf waarin Getronics een belang van 77 procent heeft, behaalde in het derde kwartaal een winst voor belasting van vijf miljoen guldén. Dat was 42 procent meer dan in die periode vorig jaar. De omzet steeg met 38 procent tot 172 miljoen gulden. Ark behaalde het goede resul taat ondanks de eenmalige kos ten voor de integratie met het bedrijf Cinet in Noorwegen en Denemarken. Ook de rest van dit jaar staat bij Ark in het teken van meer omzet en winst. VAN DE BEURSVLOER KLM slecht ontvangen op beurs Pe kwartaalcijfers van KLM, die ëen halvering van de nettowinst lieten zien, zijn op de Amster damse effectenbeurs vanmor gen slecht ontvangen. Terwijl nagenoeg de hele de markt zich omhoog bewoog, ging de koers van het luchtvaartaandeel om laag. Dankzij de vriendelijke stemming kon een verlies van 1,70 gulden echter spoedig wor den teruggebracht tot een min van een gulden op 56,40 gulden De effectenbeurs van Amster dam had vanmorgen een voor spoedige start. De AEX-index liep snel 20,66 punten op naar 1.055,06. Philips rukte snel een rijksdaalder op naar 109,40 gul den en ook beurslieveling Aegon behoorde tot de grotere winnaars met een vooruitgang van zes gulden op 179,30 gul den. De beurs was gisteren met een kleine winst gesloten. Handela ren waren dik tevreden dat de AEX de grote winst van maan dag kon vasthouden. De toon aangevende graadmeter won 3,80 punten op 1034,40. Het aandeel KPN leverde gisteren 1,20 gulden in op 75,50 gulden nadat het bedrijf gistermorgen bekendmaakte drieduizend ar beidsplaatsen te schrappen. Vandaag was er sprake van een herstel van een gulden tot 76,50. Op de effectenbeurs in New York is de Dow Jones-index gis teren onveranderd gesloten na drie handelsdagen met flinke stijgingen. Het koersgemiddelde eindigde de dag op 8.706,15 punten, exact gelijk aan het slot amsterdam

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8