Spaanse regering polst ETA over vredesoverleg j- fl s Buitenland Aantal doden en vermisten orkaan Mitch loopt op tot 24.000 Spaanse rechter: Pinochet leidde criminele organisatie Regering Israël vertraagt afwikkeling Wye-akkoord HELP SLACHTOFFERS ORKAAN "MITCH" Gebroeders Bush zetten koers naar Washington VOENSDAG 4 NOVEMBER 1998 lift lEbe. ""Militairen schieten voetbalfans dood WL^ Ten minste vier toeschouwers zijn gisteren omgeko- aar ermen en verscheidene anderen gewond geraakt nadat Congolese militairen het vuur openden op voetbalfans in een stadion in de hoofdstad Kinshasa. De wedstrijd tussen Sportive Vita en Daring ■Klub Motema Pembe, beide afkomstig uit de hoofdstad, werd ^^acht minuten stilgelegd, terwijl soldaten de slachtoffers verwij- P* aderden. Andere fans namen de benen. Een journalist die getuige ir|.f |f|was van de schietpartij zei dat het in de chaos niet mogelijk was ^jte zien wat er precies gebeurde. Hij kon niet zeggen wat de aan- JJeiding was voor het incident en wie de slachtoffers waren. b. JTaliban beschieten beroemde boeddha ge ent slamabad Een van de grootste culturele schatten van Afghanis tan, een bijna tweeduizend jaar oud en 35 meter hoog boeddha- oeeld, is tijdens gevechten tussen het leger van de Taliban en sji- fW?itische moslims door een raket getroffen en beschadigd geraakt. ÉeeHet beeld is een van twee wereldvermaarde boeddhabeelden die in de bergwand boven Bamyan, de hoofdstad van de gelijknami ge provincie in centraal Afghanistan, zijn uitgehouwen. Een vluchteling uit Bamyan zei in het Pakistaanse Islamabad dat het incident zich vorige maand had voorgedaan bij de strijd om de provincie. Het is de tweede keer dat de beelden het slachtoffer zijn geworden van een mosliminvasie. Eeuwen geleden schuur den moslimsoldaten die de regio tot de islam bekeerden, neus, ogen en lippen van de hoofden af. 21 Twijfel over holocaust-memoires fjew york Zijn boek over de verschrikkingen die hij als peuter meemaakte in nazi-concentratiekampen in Polen werd alom ge prezen, maar nu zijn er twijfels gerezen over het waarheidsge halte van Binjamin Wilkomirski's 'Bruchstiicke: Aus einerKind- n fieit 1939-1949'. Terwijl de uitgever volhoudt dat de schrijver een jn Letland geboren jood is die de jodenvervolging heeft over- p/m) leefd, worden er vraagtekens gezet bij de identiteit van de au- leur. In Zwitserse justitiële registers komt Wilkomirski voor als een in 1941 geboren zoon van een ongetrouwde protestantse vrouw. Volgens deze gegevens zou hij zijn geadopteerd door een echtpaar uit Ziirich. In het nawoord van zijn boek refereert Wil- komirski al aan deze onduidelijkheid en zegt hij dat een derde persoon, die nu dood is, deze justitiële gegevens heeft veran derd. Turken demonstreren tegen corruptie ftNKARAIn verschillende plaatsen in Turkije zijn gisteren hon derden mensen de straat op gegaan om te protesteren tegen banden tussen de staat en de georganiseerde misdaad, die twee Jaar geleden bij toeval werden blootgelegd. De demonstraties lverden gehouden op de tweede verjaardag van het zogenaamde iSusurluk-ongeluk', waarbij in 1996 een voortvluchtige misdadi ger en een politiefunctionaris om het leven kwamen en een lid Kan de regerende partij, die met de twee in een auto zat, gewond taakte. Het kwam tot een schandaal, dat een minister de kop Icostte. Een parlementair onderzoek wees uit dat de overheid pendes had ingehuurd om 'staatsgevaarlijke' personen, onder vie activisten voor mensenrechten en journalisten, uit de weg te uimen. "Iran traint Harnas voor doden Arafat' ramallah Een naaste medewerker van Yasser Arafat heeft giste- en gezegd dat de Palestijnse veiligheidsdienst de afgelopen naanden door Iran gesteunde pogingen van Palestijnse extre- nisten heeft verijdeld om de Palestijnse leider en vooraanstaan de leden van diens kabinet te vermoorden. Iran traint en finan ciert een geheime cel binnen de extremistische Hamas die de ■noorden op de Palestijnse functionarissen als ook zelfmoord aanslagen in Israël zou moeten uitvoeren, zei Tayeb Abdel Ra- liim, secretaris-generaal van de Palestijnse Autoriteit. ijirinovski betaalt film over Lewinsky moskou De opnames voor een Russische speelfilm over de re- atie tussen de Amerikaanse president Clinton en de voormalige Vitte Huisstagiaire Lewinsky kunnen ieder moment van start jaan. Regisseur Aleksander Sorokin'zegt de financiering van de ilm rond te hebben, mede door steun van de ultranationalisti- ;che partij LDPR van Zjirinovski. Volgens Sorokin zal de film na- Tielijk voor een belangrijk deel worden betaald door 'dezelfde itructuren die ook de LDPR van geldmiddelen voorzien'. De film moet over zo'n zes maanden uitkomen. Vlisdaad in China gestegen eking Het aantal misdaden in China is in het eerste kwartaal an dit jaar met ruim eenvijfde toegenomen tot ruim 833.000 jevallen. Dit meldde persbureau Xinhua gisteren. De vice-voor- itter van de Nationale Volksassemblé (parlement), Cao Zhi, zei lat de stijging van 21,6 procent vooral het gevolg is varrhet toe- ^-enomen aantal moorden, diefstallen met geweld, alsmede cri- ninele activiteiten samenhangend met gokken, drugs en prosti- utie. Volgens Cao Zhi hebben de autoriteiten de zaak nog onder :ontrole. Kranten in Hong Kong zeggen dat de misdaad vooral is ;estegen in het noordoosten van China, waar sanering van de jublieke sector veel mensen werkloos heeft gemaakt. Ex-lid Rode Brigades niet uitgeleverd iqrdeauxDe Franse justitie heeft gisteren negatief gereageerd j>p een verzoek van Italië om uitlevering van een ex-lid van de jnkse gewapende groepering Rode Brigades. Het gaat om de in j984 in Milaan tot levenslang veroordeelde Sergio Tornaghi (40), %ie eind februari in Frankrijk is aangehouden. Het gerechtshof r4an Bordeaux heeft de motivering voor de weigering nog niet [Jbekendgemaakt. Tomaghi werd in december 1984 tot levens tang veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord, deelna- __me aan een gewapende groep en het bezit van wapens. Hij vluchtte nog dat jaar naar Frankrijk, dat hem vijfjaar later een verblijfsvergunning gaf. De Rode Brigades, in 1970 opgericht, waren in de jaren zeventig en het begin van de jaren tachtig ver antwoordelijk voor talrijke moorden op politici, journalisten en industriëlen. [Turkije wil uitlevering van Kaplan iNkara Turkije wil Duitsland om de uitlevering vragen van Me- in Kaplan, een islamitische leider die het brein zou zijn achter een verijdelde zelfmoordaanslag op het mausoleum van Mustafa Kemal Ataturk, de grondlegger van de seculiere Turkse repu bliek. Turkse autoriteiten zeggen dat de aanslag vorige week had pupinoeten samenvallen met de festiviteiten rond de 75ste verjaar dag van de stichting van de Turkse republiek. Met de arrestatie Van 23 leden van de groep werd de aanslag echter voorkomen, f olgens de autoriteiten was het bevel tot de aanslag afkomstig van Kaplan, hoofd van de in Duitsland gevestigde Vereniging Islamitische Groepen en Gemeenschappen. Duitsland wees erdere verzoeken om zijn uitlevering af omdat hij een politieke r vluchteling is. TEGUCIGALPA AFP Bij de ramp in Midden-Amerika als gevolg van de orkaan Mitch is het aantal doden en vermis ten opgelopen tot bijna 24.000. In Nicaragua dreigt daarbij ook nog een uitbarsting van de vulkaan Cerro Negro. Vrijdag bedolf in dat land een modderstroom op de hellingen van een andere vulkaan, Casita, al mogelijk tweeduizend mensen. Maar vandaag begon Cerro Negro, 32 kilometer verderop, lava en as te spuwen. Bij de uitbarsting van 1995 be dolf de vulkaan 240 vierkante kilometer grond. Van de mogelijk tweeduizend doden op de hellingen van Casita waren er gisteren 1.350 be vestigd. Volgens de Nicaraguaanse radio zijn door enorme overstromingen in het district Wi- wili in het noordelijke berggebied aan de grens met Honduras nog eens duizend doden geval len. In het zwaarste getroffen Honduras, waar de oogsten volledig zijn weggevaagd, zijn gisteren al zevenduizend lijken geborgen. Maar dit aan tal kan nog stijgen, zei het hoofd van de com missie voor nationale rampen, kolonel Osorio. Mexico stelt voor de hulpverlening een lucht brug in met twaalf legervliegtuigen, leent 28 he likopters voor reddingswerk uit en schenkt 28 ton aan medicijnen en bijna 1.300 ton voedsel. Hulp is reeds onderweg uit de VS. EU, Japan, Taiwan en Israël. Vooral drinkwater, voedsel en dekens gaan naar het rampgebied. Een aantal Nederlandse gemeenten stelt in totaal een half miljoen gulden beschikbaar voor hun zustergemeenten in Nicaragua. Het Rode Kruis heeft daarnaast een kwart miljoen gulden beschikbaar gesteld. Minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking trekt 1,4 miljoen uit voor noodhulp aan Midden-Amerika. Aankondiging Aznar valt verkeerd bij oppositie MADRID Rtr-DPA VSB Bank al gebeld voor een afspraak om uw geld sneller te laten groeien? 0800-8182. De Spaanse onderzoeksrechter Garzon wil de Chileense ex-dic tator Pinochet vervolgen voor het opzetten en leiden van een 'internationale criminele orga nisatie'. Dit komt bovenop de aanklacht van volkerenmoord, marteling en moord. Dit blijkt uit het uitgebreide document dat hij gisteren tegelijk indien de bij zijn verzoek aan de Spaanse autoriteiten om Lon den om uitlevering van Pino chet te vragen. De 'internationale criminele organisatie' leidde volgens Gar zon de Chileense genocide campagne. Daarbij was niet al leen het Chileense leger betrok ken, maar ook veiligheidstroe pen uit Argentinië en andere Zuid-Amerikaanse landen. Zij bedienden zich als werk tuigen voornamelijk van ont voeren, martelen en op onwet tige wijze gevangen houden en veroorzaakten de dood of ver dwijning van zeker 3.178 men sen, aldus de rechter. Eerder had Garzon, toen hij Londen met succes om arrestatie van Pinochet vroeg, de ex-dictator de dood van 94 mensen aange wreven. Bij zijn uitleveringsverzoek trok de rechter gisteren een ver gelijking met de uitlevering van Rudolf Hess als oorlogsmisda diger door Londen aan het Neurenberg-Tribunaal. De plaatsvervanger van Hitler was in 1941 eerst ook op Britse bo dem gearresteerd. Volgens Gar zon kan Pinochet in geen geval aanspraak maken op diploma tieke onschendbaarheid. Hij reisde naar Londen noch als ambassadeur, gezant, minister, hoofd van een missie noch als gevolmachtigde. 'Overleg is vrede' valt er in de Noord-Spaanse stad Bilbao op een muurtje te lezen. Premier Aznar maakte gisteren bekend dat de regering gaat pra ten met de ETA. foto reuters vincent west De Spaanse regering gaat praten met de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Dat heeft premier Aznar giste ren in min of meer bedekte termen aangekondigd. Hij zei dat hij toestemming heeft gegeven om contacten te leg gen met 'gesprekspartners uit ETA-kringen'. zekerheid te bieden dat het ge weld van de ETA definitief zal stoppen, aldus Pique. De regering-Aznar heeft zich na de afkondiging van het be stand door de ETA op 16 sep tember op de vlakte gehouden over eventuele vredesbespre kingen. Men wilde eerst de Bas kische verkiezingen op 25 okto ber afwachten. Deze verkiezin- BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT Regeringswoordvoerder minis ter Pique zei later dat de rege ring door middel van deze ge sprekken wil onderzoeken of het vredesproces in gang kan worden gezet. Vervolgens zijn de contacten bedoeld om het Spaanse en Baskische volk de gen, waar zowel de partij van Aznar als de politieke vleugel van de ETA als grote overwin naars uit de bus kwamen, heb ben een gunstig klimaat gescha pen voor een politieke oplos sing van het Baskische conflict. Aznar wilde gisteren nog niets zeggen over een mogelijk begin van de echte vredesonderhan delingen. Een belangrijk punt in het vredesproces is het lot van de bijna zeshonderd ETA-ge- vangenen. Die zitten in gevan genissen verspreid over heel Spanje. Baskenland wil ze te rughalen naar de eigen huizen van bewaring. Een ander strui kelblok vormen de slachtoffers van de ETA en hun families. Daar groeit het verzet tegen elke vorm van clementie met de ETA-gevangenen. De aankondiging van Aznar viel gisteren verkeerd bij de op positie, de socialistische arbei derspartij PSOE. Een woord voerder zei dat Aznar eerst an dere politieke groeperingen had moeten raadplegen alvorens te besluiten contact met de ETA te zoeken. De socialisten zijn bang dat Aznar alleen met de eer gaat strijken als het hem lukt vrede in Baskenland te brengen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische premier Neta nyahu wil zijn ministerraad pas laten vergaderen over het Wye- akkoord als de Palestijnen meer duidelijkheid hebben verschaft over hun veiligheidsplan. Vol gens hem is bij het overleg in Wye een tijdstip overeengeko men voor de arrestatie van der tig van moord op Israëli's ver dachte Palestijnen, die nu vrij rondlopen.Het Israëlische kabi net had gistermiddag moeten beginnen met de behandeling van de overeenkomst, maar de zitting werd eerst twee uur uit gesteld en daarna op de lange baan geschoven. Het na de bijeenkomst in het Amerikaanse Wye Plantation openbaar gemaakte memoran dum is voorzien van een aantal vertrouwelijke zaken. Een ervan is een 'veiligheidsplan', waarin de Palestijnen bijzonderheden verstrekken over de manier waarop ze de terreur denken aan te pakken. Het plan is be doeld voor de Amerikanen, die een scheidsrechtersfunctie ver vullen, maar Washington mag de grote lijnen aan Israël be kendmaken. De Amerikaanse ambassade in Tel Aviv wilde gistermiddag geen directe reactie geven op het Israëlische besluit de kabi netsbijeenkomst uit te stellen. In Honduras Nicaragua Mensen in Nood GIRO 667 Den Bosch o.v.v. orkaan L VSB BANK VSB. Daar kom je verder n Amerikanen en Britten voeren druk op Irak op LONDEN-BAGDAD AP Groot-Brittannië en de Verenig de Staten hebben Irak gisteren gewaarschuwd dat ze het ge bruik van geweld niet uitsluiten als het land blijft weigeren VN- wapeninspecties toe te laten. Frankrijk riep zijn ambassadeur uit Bagdad terug. De Ameri kaanse minister van defensie Cohen en zijn Britse ambtge noot Robertson voerden in Lon den kort overleg over Irak en gaven na afloop een verklaring uit waarin ze zeiden dat de twee landen het 'volledig eens zijn over de ernst van de situatie'. Cohen liet weten dat hij van de Saudische koning Fahd te horen heeft gekregen dat deze niet zal toestaan dat zijn land als 'springplank' voor een aan val op Irak wordt gebruikt. Fahd ontving Cohen in Riyad, de eer ste tussenlanding op een rondreis van Cohen door de Golfregio om de Amerikaanse bondgenoten daar te polsen over mogelijke militaire samen werking. Frankrijk riep zijn vertegen woordiger in Bagdad voor over leg terug. Dit besluit is opmer kelijk omdat het land in het ver leden als enige van de westerse geallieerden tegen Irak enig be grip opbracht voor de vaak wei gerachtige Iraakse houding te genover de Verenigde Naties. Samen met Rusland ijverde Frankrijk voor opheffing van de sancties. Rusland drong gisteren op nieuw aan op een vreedzame oplossing en maande de Iraakse president Saddam Hussein de wapeninspecteurs van de VN hun werk te laten doen. WASHINGTON ANP Met hun overwinningen in Texas en Florida lijken de broers Bush, zonen van oud-presi dent George Bush, op weg om met hun vorm van gematigd Republikeinisme hoge ogen te gaan gooien in de Amerikaanse lan delijke politiek. De jonge Jeb Bush moet zich nog waarmaken als gouverneur in Flo rida maar de herkozen gouverneur George Bush van Texas zal zich naar verwachting volgend jaar opwerpen als Republikeinse presidentskandidaat in 2000. Voor veel Republikeinen vormen de broers dé gelegenheid om de partij, die nauwelijks profiteert van zijn Congresmeerderheid en president Clintons misstappen, een ander gezicht te geven en weer kans te maken op het presidentschap. De broers zijn, elk op hun eigen wijze, bezig afstand te nemen van het conservatieve beleid tegen abortus, tegen homoseksualiteit, voor religieuze op voeding en het verplichte schoolgebed waarmee de Republikeinen veel gewone Amerikanen van zich hebben vervreemd. Oproepen tot het afzetten van Clinton zal men niet horen van de broers. De 52-jarige George is de eerste Republi kein die is herkozen als gouverneur van de op een na grootste Amerikaanse staat. Hij behaalde een grote overwinning met de be langrijkste kwaliteiten die een politicus kan hebben; hij vertoont charisma en wekt en thousiasme en opwinding waar hij ver schijnt. Met zijn vanzelfsprekende zelfver trouwen, stammend uit zijn jeugd toen va der in de Texaanse olieindustrie werkte, weet de in cowboylaarzen gestoken George zowel machthebbers als gewone mensen aan zich te binden. In Texas toonde George dat de Republikei nen ook steun willen geven aan de minder bedeelden in het economische model. Als vloeiend Spaanstalige zette hij zich krachtig met particulier gefinancierde programma's in om de arme Hispanics uit de bijstand te halen en aan een baan te helpen, hen uit de gevangenis te houden en het onderwijs te verbeteren. De 45-jarige Jeb Bush vertoont veel meer de patriciërsstijl van zijn vader. Hij verloor vier jaar geleden nog in Florida met een agres- w A jM De zonen van de Republikeinse oud-president Bush, George W. (links) en Jeb, zijn gisteren tot gouveneur gekozen. foto's »ap» david j. phillip/wilfredo lee sief conservatieve campagne, waarbij hij grote belastingverlaging, hard optreden te gen de criminaliteit en snijden in de sociale steun beloofde. Zijn fameuze antwoord op de vraag wat hij zou doen om de etnische minderheden te steunen, luidde: „Waar schijnlijk niets." Zijn ommezwaai was markant en dit jaar zei hij te hebben geluisterd en geleerd. Jeb spande zich in om de stemmen van de zwarten te krijgen en sleep de scherpe kan ten van zijn programma. De nadruk ligt nu meer op het bieden van kansen dan op uit sluiten van bevolkingsgroepen. De overwinning van Jeb is van groot poli tiek belang voor zijn oudere broer. Het lijkt de springplank te worden voor George in een eventuele presidentsrace. Als gouver neur is zijn positie al sterk; drie van de vier laatste presidenten waren gouverneur. Maar Texas en Florida leveren samen meer dan eenvijfde van alle kiesmannen die no dig zijn om president te worden. Critici zeggen dat de twee boter op het hoofd hebben. George dronk veel en leidde een wild leven tot hij twintig jaar geleden trouwde. Er worden vraagtekens geplaats bij sommige van Jebs zakenrelaties. De gro te politieke vraag is of George de harde wer kelijkheid van een nationale presidents campagne zal aankunnen. Volgens sommi gen is hij er nog niet aan toe. In Washington scherpen conservatieve Re publikeinen de messen, en worden al Bush' politieke uitspraken gewogen. George laat zich niet van de wijs brengen en hoopt dat zijn vorm van Republikeinisme zo populair wordt dat hij over de hoofden van zijn op ponenten heen het grote publiek zal berei ken. Uitbreiding EU loopt wellicht vertraging op BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Alhoewel volgende week de on derhandelingen met zes kandi daten voor het lidmaatschap van de Europese Unie starten, gelooft vrijwel niemand dat de uitbreiding snel kan worden ge realiseerd. Nog voordat hij offi cieel het ambt van Bondskanse lier op zich had genomen, zond Schroder al een schokgolf door Midden- en Oost-Europa. Het uitbreidingsproces is een veel 'gecompliceerder en langduri ger proces' dan wordt aangeno- men.opperde hij eind vorige maand. Het uitbreidingsproces maakt nog wel vorderingen, maar die zijn niet meer om over naar huis te schrijven. Dat komt vol gens waarnemers zowel door verminderd enthousiasme bij de huidige lidstaten, als door het besef dat het overnemen en toepassen van Europese regel geving een heidens karwei is. De meer afwachtende hou ding die de EU aanneemt, heeft ook iets te maken met de gene ratiewissel in de selecte club van Europese leiders. Vertrok ken zijn de chefs die de Tweede Wereldoorlog nog hebben mee gemaakt: Mitterrand, Thatcher, Kohl. In hun plaats is een jonge re club aangetreden bij wie de conferentie van Jalta, toen Eu ropa in twee invloedssferen werd verdeeld, iets minder scherp op het netvlies staat. Sinds eind vorig jaar mogen zes kandidaat-lidstaten zichzelf tot de 'kopgroep' van toetreders re kenen: Polen, Hongarije, Tsje chië, Estland, Slovenië en Cy prus.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7