Buitenlanders van PSV snappen het 'systeem' niet ien 'intake-gesprek' bij RCL Arbeidsvoorwaarden nergens zo goed als bij GOL Sport Blind traint weer maar speelt niet Sport jj remeentebestuur helpt oodlijdend Volendam alan heeft een schutting, maar eigenlijk niet 'Spelersoorlog' tegen Pierre van Hooijdonk 3ENSDAG 4 NOVEMBER 1998 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van d Co Adriaanse maakt weer snel school. De trainer van Willem II ver telde een paar weken geleden dat z'n speler eens een korfbaltraining moesten volgen, dan zouden ze beter verdedigen. Cees Oostermeij- er, trainer van Alphense Boys, heeft z'n mannen meteen geïnstru eerd. Alleen Jeffrey Pattiwael heeft z'n trainer verkeerd begrepen. Verdedigen als bij korfbal Jeffrey, en niet blokkeren zoals bij volley bal. foto hielco kuipers ïket behoudt derde plaats guRGDe Hongaar Peter Leko is koploper Anand in de tiende nde van het Fontystoemooi in Tilburg tot op een half punt ge aderd. Terwijl Anand moest vechten voor zijn remise tegen de- ^itant Sadler, won de Hongaar een gestroomlijnde Spaanse irtij van Adams. Het brengt enige spanning terug in een aan- nkelijk door veel remises geteisterd toernooi. Jeroen Piket be- eld zijn derde plaats door een plusremise met professor ^yrtsjnoj. 1EFA neemt met minder genoegen ftEVEDe Europese voetbalbond neemt voortaan genoegen -~et een kleiner percentage van de opbrengst van de Champions ague. Tot dusver streek de UEFA 35 procent op van de inkom- -'»n uit het aantrekkelijkste Europese bekertoernooi. In de nieu- opzet, met 32 in plaats van 24 clubs, is dat 10 procent min- '•r. Dat heeft het bestuur van de bond gisteren in Genève afge- iroken met de vertegenwoordigers van twaalf topclubs, waar- >A^der Ajax. Dat kwart levert de UEFA per saldo overigens meer i, want de inkomsten verdubbelen naar verwachting tot onge- er 1 miljard gulden. De UEFA gebruikt het geld uit de Cham- pns League om clubs en bonden die niet zijn vertegenwoor- j»d te ondersteunen. lirkx spant spoedprocedure aan jard Jurgen Dirkx spant een spoedarbitrage aan tegen zijn jrkgever Fortuna Sittard. PSV wil de voetballer met onmiddel- n ie ingang inlijven, maar doordat Fortuna een te hoge vergoe- al pgssom vraagt is het overleg tussen beide clubs vastgelopen. rkx stelt dat hij zich bij PSV zowel sportief als financieel kan rbeteren, maar dat Fortuna hem die kans ontneemt. Zijn ad- caat verzoekt de arbitragecommissie van de KNVB het con- 1iet met Fortuna te ontbinden en een redelijke vergoedingssom ckt te stellen. Volgens Rob Jansen van Sport-Promotion, zaak- tamemer van Dirkx, is de afkoopsom absurd hoog. Het bedrag iat niet in verhouding tot het huidige salaris van de speler en i maanden die hij nog voor Fortuna moet uitkomen. Het con- Ict van Dirkx loopt aan het eind van dit seizoen af. anchez Vicario verdacht ftcELONAToptennisster Arantxa Sanchez Vicario zou in haar x boorteland Spanje de belasting voor meer dan 5 miljoen gul- n hebben ontdoken. Het onderzoek van de fiscus richt zich op periode 1989-1993. De winnares van de Franse Open in mei u niet de vereiste 183 dagen per jaar in het ministaatje Andor- hebben doorgebracht. De 26-jarige Spaanse woont in Andorra adat ze er geen belasting hoeft te betalen. Haar familie woont ig steeds in Barcelona. nchez Vicario heeft de Spaanse topadvocaat Buenaventura istillanos in de arm genomen. Hij zegt met telefoon- en stro- B tirekeningen te kunnen aantonen dat zijn cliënte van 1989 tot 93 daadwerkelijk in Andorra heeft gewoond. d gemeentebestuur van s m-Volendam is bereid eer- n livisieclub Volendam uit de 9 pciële problemen te helpen. college van burgemeester wethouders heeft gisteren oten de gemeenteraad voor ,r tellen de grond van het sta- e i voor 1 gulden aan de club g te dragen. Volendam heeft B schuldenlast van 2,9 mil- ll' i gulden. <7 7 Dlendam-voorzitter Arjen :en noemt het een net voor waarmee zijn club verder I „De eerste problemen voor A indam zijn opgelost." VoL- s Tuiten wordt het nu ge- i: •t y s ie makkelijker om aandelen uit te geven voor de NV Stadion. De voetbalclub Volendam wordt dan een van de huurders. Als Volendam de grond van het stadion in eigendom krijgt, kan de club langlopende lenin gen afsluiten. De Generale Bank zal daar geen moeite mee heb ben, omdat Volendam de kost bare grond in onderpand geeft. De KNVB maakte maandag al bekend Volendam een voor schot te verlenen. Met het on bekende bedrag van de bond kan de club in elk geval de ach terstallige salarissen van de spe lers betalen. In het actieplan dat Volendam van de ondergang moet redden, zit inmiddels 550.000 gulden. P Racing Club Leiderdorp A {roeit zo snel dat niet alle iwe jeugdleden gelijk aan de kunnen. Om te bepalen of irect kunnen voetballen, al- maar mogen meetrainen of i dat nog niet, voert een lid de jeugdcommissie een in- gesprek, zo meldt voorzitter I Verheijen in de laatste dwitter. -I intakegesprek, toe maar. den die jeugdcommissiele- al zitten achter een tafel daarvoor een zenuwachtig l en weer schuivend ventje acht, dat alleen maar wil 1 voetballen. Dag jongeheer. J m er voetbaltalenten in je ïs ilie? Is je moeder bereid het ie 1 naar uitwedstrijden te rij- '5 l Zegje niet te snel af bij re- of koud weer? Hoeveel geld K {je mee naar de kantine? IS je twee-benig? Heb je een fblad? Beloof je plechtig dat ~1 leven lang de rood-witte J ren zult blijven verdedigen? De voorzitter zelf is op vakantie, maar Henk Jan Baars, binnen het bestuur verantwoordelijk voor jeugdzaken, wil ons graag uiüeggen hoe het zit. „Voor elke categorie jeugdspelers hebben wij een coördinatoren iedereen die nieuw bij ons komt, wordt door de coördinator bena derd. Die vertelt dan wat voor spullen een lid nodig heeft en hoe het zit met de training. Dat van dat intakegesprek zul len we dus maar met een kor reltje zout nemen. En de rest? „Elk jaar is er een aanwas van nieuwe jeugdleden, maar deze keer is -ie wel bijzonder groot. Het voorbije WK speelt een rol en verder is de nieuwe wijk Leyhof inmiddels bezet", vertelt het bestuurslid jeugdza ken. RCL heeft nu 14 F-teams (aan het begin van vorig seizoen 10) en 15 E-teams. Baars ver wacht dat er voor de voorjaars reeks na de winterstop twee a' drie nieuwe F-zeventallen wor den ingeschreven. Sommige nieuwe pupillen moeten daarop wachten, want het jeugdbestuur wil niet dat de zeventallen met meer dan negen jongens op pad gaan. Dan staan er te veel Icings de kant toe te kijken. „Het is eigenlijk een luxe-pro bleem", vindt Baars. Want het Leider- dorpse voetbalbolwerk heeft, anders dan andere clubs, geen tekort aan velden of begelei ders. Henk Jan Baars: „Het leuke is dat veel ouders zeer enthousiast zijn. We zijn nu aan het kijken wie wat kan gaan doen. Eerst maar eens kijken of er ie mand is die de stukjes van de voorzitter in het clubblad wil controleren. ^frey Talan bezocht maan- igavond op tv met Harry neegen de Katwijkse wo- N waar hij ter wereld kwam. als andere van zijn collega's irdere uitzendingen van De kt ïnjas ging hij 'de cirkel l'maken door de bal door "aam van zijn vroegere Ipkamer te schieten. i daarvoor moest de pergo- in zijn moeder worden afge- »en! Heel erg! Schandalig! mevrouw Talan ook zo i was. En of we misschien fotootje konden laten ma ken van de opbouw van de nieuwe pergola. „Die schutting staat er normaal ook niet", lacht mevrouw Talan door de telefoon. „Ze hebben een paar platen bij de Gamma gehaald, een schut ting in elkaar gezet met een sier- pergolaatje erop en dat ding na de opnamen weer afgebroken. Het was gewoon ruw hout, hoor." En, omdat wij zulke dingen nu En, proberen wij nog maar eens, u vond het ook niet erg dat ze die schutting weer weg haalden? Welnee, ik hou helemaal niet- van schuttingen. Eigenlijk zijn zij van De Regen jas nog leuker dan wij van Sui zebollen. Wat doet het bestuur van een voetbalclub als ze buitenge woon tevreden zijn met hun trainer. Opslag? Contractverlen ging? Een flesje wijn met een ruikertje? Of houden ze het bij een schouderklopje. Bij GOL Sport zijn ze letterlijk en figuurlijk grensverleggend bezig op dat terrein. Oefen- meester Johan Abspoel, pas een half jaar werkzaam op het laatste veld aan de Boshuizerka- de, kreeg een tripje naar Turkije aangeboden. PARDON???????? „Jazeker, een vliegreis naar Tur kije", bevestigt voorzitter Ibrahim Sezer, alsof het de normaalste zaak van de wereld is. „Dat is onze manier om hem te bedanken voor de goede resulta ten, zijn persoonlijkheid en inzet die hij bij ons heeft getoond. Maandag was hij jarig en toen hebben we twee tickets overhan digd", aldus Sezer. Het gaat met GOL Sport inder daad een stuk beter dan in de afgelopen seizoenen. De gro tendeels Turkse vereniging dob berde jarenlang rond de laatste plaatsen in de laagste klasse. Momenteel staat Groot Oost Leiden in de vijfde klasse~A~op een keurige tweede stek en is zo goed als zeker van een plaats in de promotiecompetitie - door de KNVB als Serie A betiteld. Maar om de coach voor deze, toch geen wereldschokkende vooruitgang, zo rijkelijk te belo nen, dat lijkt toch wat overdre ven. De secundaire arbeids voorwaarden blijken bij GOL Sport beter dan bij menig hoofdklasser. „Ik ben nog beduusd", erkent Abspoel. „Ik ging naar huis en mijn vrouw was er ook helemaal on dersteboven van. Het was de be doeling dat we de reis volgende maand zouden maken maar mijn vrouw stelt nogal prijs op feestdagen zoals Sinterklaas en Kerstmis in eigen huis. Dus wanneer we precies vertrekken, weten we nog niet. Maar het blijft geweldig. De relatie tussen Abspoel en GOL Sport is hiermee zeker ook voor de komende seizoenen be zegeld? „Ik had het toch al erg naar mijn zin. Hoe lang weet ik niet, maar ik zie me hier wel oud worden. Ondanks de prestaties van het eerste en het presentje voor de trainer, lijkt de Turkse goed- nieuws-show toch nog door een akkefietje te worden verstoord. Chalid Safsaf staat al vanaf het begin van het seizoen opgesteld in het eerste elftal maar hij blijkt - volgens het mededelingen blaadje van de KNVB - pas van af 30 september speelgerechtigd te zijn. Dat kan nog een verve lend staartje krijgen. Dreigende puntenaftrek is nou niet iets om in de Turkse zon over in te moeten zitten. „Niets aan de hand", bezweert Sezer. „Volgens mij zit er een foutje in de computer op het bond bu reau. Chalid is aan het begin van het seizoen overgekomen van VCL Met die overschrijving is niks mis. Nu staat er plotse ling weer dat hij per 30 septem ber overschrijving heeft gekregen van ASC. Daar heeft hij nooit gespeeld. Ook met Hasan Dur- musoglu hebben we een soortge lijk probleem gehad. Dat schreeuwt om uitleg van Cor van Steijn, woordvoerder van de KNVB. „Ik weet uiteraard niet over ie dere overschrijving het fijne maar ik heb wel begrepen dat er wat onduidelijkheid heerst bij GOL Sport. Zover ik kan nu in schatten, treft de club geen blaam." En dus kan GOL Sport, Abspoel in het bijzonder, zorgeloos overwinteren. PSV's buitenlanders begrijpen het Nederlands systeem niet. Daarom was het achteraf bezien een fout er zoveel gelijkertijd te kopen. Dat zei dinsdag Harry van Raaij, de voorzit ter van de in versukkeling geraakte topclub. De taal, dat is het punt niet, vervolgde Van Raaij. .Alleen hebben wij hier een geheel eigen voetbalcul tuur. Daarom hebben ze zo'n moeite zich aan te passen. We hebben ervan geleerd. Aan de andere kant, er ver trokken bij ons zoveel spelers. We moesten wel iets." KAISERSLAUTERN ANP Inmiddels heeft de Eindhovense club het ogenschijnlijk over de andere boeg gegooid. Fuchs is terug, PSV wil Dirkx terug. Twee spelers nota bene eerder uit de eigen jeugd vertrokken. „Dat is geen rigoureuze wijzi ging van het beleid", zei Van Raaij. „Eerder al haalden we Lodewijks en Van der Doelen terug. Die waren ook door ons opgeleid." De voorzitter vindt de kritiek daarop on zinnig. „Eerst haalden we te veel buitenlan ders, nu weer dit. Kennelijk is het nooit goed. Wat is er mis met verenigingsmensen een nieuwe kans te geven? Niets toch. Bij Philips vertrokken vroeger onder mijn lei ding ook wel eens mensen naar een kleiner bedrijf. Om later, ervarener, terug te keren." Hij noemt het een normaal maatschap pelijk verschijnsel. „En een gevolg van het Bosman-arrest. Destijds liepen de contrac ten van Fuchs en Dirkx af. Ze kregen ergens anders een goede aanbieding, wisten dat ze bij ons op dat moment geen eerste keus waren. Ze hebben nu gespeeld, geleerd, zijn beter geworden. Ronald de Boer en Richard Witschge zijn ook vertrokken bij Ajax, om er later met succes terug te keren." Het PSV-van-nu heeft vooral verdedigend problemen. Als Dirkx niet haalbaar blijkt, gaat de club op zoek naar een andere voor stopper. Vandaar dat de speler, nu Fortuna, spoedarbitrage bij de KNVB heeft aange vraagd om weg te komen. Van Raaij zin speelde erop dat de Limburgers aan 4 mil joen gulden denken. „Wat het ook is", zei hij, „de vraagprijs is voor ons onbespreek baar." Er is ook een PSV'er die denkt aan een snel vertrek. De Belg De Bilde. Hij heeft geen basisplaats meer -Nilis en Van Nistel- rooy krijgen vooralsnog de voorkeur- en vraagt zich eigenlijk af wat hij nog in Eind hoven heeft te zoeken. Een dag voor een wedstrijd in de Champions League in en te gen Kaiserslautem vindt Van Raaij het mo ment niet juist daar over te praten. PSV haalde De Bilde anderhalf jaar geleden na een moeilijke periode van de spits in België. „Zoiets vergeten die jongens kennelijk snel", verklaarde de voorzitter. Afgelopen zaterdag won PSV van Sparta, 4-0. Fuchs was terug, maar is vandaag niet inzetbaar. Verder is doelman Waterreus ge schorst en zijn Valckx, Faber, Ooijer en Stinga nog steeds geblesseerd. „Toch heb ben we meer armslag", zei Robson, de coach. „Twee weken geleden misten we te gen Kaiserslautem veel meer spelers." Veertien dagen terug verloren de Eindho- venaren thuis van Kaiserslautem, na een omstreden treffer in de slotfase, 1-2. Daar om is winst op de Betzenberg tegen de Duitse kampioen nu noodzakelijk. De vraag is hoe Robson dat denkt te bewerkstelligen. Met veredelde vleugelspitsen (Rommedahl, Kolkka), of met een meer behoudende in slag, zoals zaterdag tegen Sparta. Waarschijnlijk kiest de coach voor het laatste. Khokhlov, Iwan en Van der Doelen zijn dan de middenvelders, door het ont breken van Fuchs krijgt mogelijk Van der Weerden als nummer vier in die linie een kans. „Hoe het ook zij", vervolgde Robson, „we gaan spelen om te winnen. De zege te gen Sparta heeft ons zelfvertrouwen gege ven. We geloven weer in onszelf." In tegenstelling tot de eerste confrontatie kan Kaiserslautem weer beschikken over Marschalk Wagner daarentegen is niet fit genoeg. „Bij winst staan we bijna in de kwartfinale", zei Rehhagel, de coach. „Dat zou misschien wel het grootste succes ooit voor Kaiserslautem betekenen." NOTTINGHAM GPD Pierre van Hooijdonks terug keer bij Nottingham Forest lijkt gedoemd te mislukken. Spelers en fans stellen zich zo haatdra gend op tegenover de Oranje international, die vorige week een einde maakte aan zijn eigen verbanning van de velden, dat de speler bij zijn Engelse werk gever het leven nagenoeg on mogelijk wordt gemaakt. Manager Dave Basset waar schuwde op de dag dat Van Hooijdonk weer voet op het trainingsveld van Nottingham Forest zette, dat de kleedkamer wel eens een onveilige ruimte voor de Brabantse spits zou kunnen worden. „Er zijn spelers die hem te grazen willen ne men," zei Basset. Britse kranten onthulden gis teren dat het afgelopen week einde al bijna zover is gekomen. Doelman Mark Crossley dreigde op de vuist te gaan met de Ne derlander nadat beide spelers elkaar eerst voor rotte vis had den uitgemaakt. Andere spelers moesten tussen de twee vech tersbazen in springen om te voorkomen dat er klappen vie len. Van Hooijdonk wordt in de Britse pers afgeschilderd als 'Public enemy number one!' en krijgt van geen enkele kant steun. De man die na het WK vergeefs probeerde weg te ko men kan alleen maar hopen dat een buitenlandse club zo snel mogelijk 20 miljoen voor hem op tafel legt. Manager Basset, gisteravond: „Het beste scenario is dat hij gauw een paar goals voor Forest maakt en dat we hem dan snel verkopen." Bijdragen: Janet van Dijk, Loman Leefmans en Willem Spierdijk. CALLANTSOOG YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Zijn de heren voetballers van Ajax, voormalige godenzonen, verwend met een stadion waar het altijd mooi weer is, soms van suikergoed? Gisteroch tend, half elf. Tijd voor de tra ditionele training in Callants- oog, dit keer voor de belangrij ke Champions League-wed strijd tegen Olympiakos Pi raeus. Goed, het regende, pij penstelen zelfs. Maar het voet balveld lag er mooi vlak en groen bij. Maar de spelers van Ajax bleven binnen. „Want het regent", legde coach Morten Olsen uit. Was er soms weer, zoals vaker voor belangrijke wedstrijden, een geheime mis sie? Gisteren kreeg ook Callants- oog het deel van de nationale nattigheid. De Ajacieden, in trainingspak, hingen wat rond in het hotel. Voor de buis, in de lobby, in het restaurant. Geen training. Of misschien toch nog. Als er een gaatje in het wolkendek komt, had Ol sen nog gezegd. „Het heeft geen zin", zei de coach even later. „Een tactische training als de bal in de plassen blijft steken, dan kun je beter niet trainen." Als de bal in de plassen blijft steken, had Olsen gezegd. Maar even later scheerde de bal snel en strak over de gras mat toen Danny Blind en An- drzej Rudy werden getest door Haarms. Merkwaardig. Zou Olsens geheim te maken heb ben met deze twee geblesseer den? Hij had het al eerder ge daan. Vorig seizoen mocht de buitenwacht niet weten dat Litmanen en later Dani zou- dën spelen. Vanavond is er eenzelfde probleem: levens groot in het centrum van de defensie. Goed, Frank de Boer kan er spelen, maar dat zou - ook met invaller Tom Sier - een flinke verzwakking beteke nen van de linkerflank. Moest Blind soms worden klaarge maakt voor de grote klus? Maar een snelle terugkeer na de knie-operatie, sloot hij zelf uit. Ook al zou Olsen het hem vragen. Rudy? De hamstring blessure is vervelend. De Pool voelt zich niet zeker van zijn zaak, niet - zoals hij noemde - 'schoon in het hoofd'. Daarom denkt hij niet dat hij er klaar voor is. Natuurlijk was er laat in de middag nog een echte trai ning. Olsen had blijkbaar een gaatje in het wolkendek ge vonden. Kwam de aap toen uit de mouw? Danny Blind, jaze ker, speelde in de afsluitende partij 'gewoon' in de basis, als libero. Frank de Boer linksach ter. Betrapt? „Nee", zei Blind weer. „Geen sprake van." Hij had het er met de coach niet eens over gehad. En, 'nee', zei de trainer. „Blind is geen op tie." Frank de Boer in het cen trum en Tom Sier aan de lin kerkant, moest Olsen toege ven, dat was eigenlijk nog de enige mogelijkheid. Twee van de Belgen van PSV. Luc Nilis (rechts) wilde vorig seizoen weg bij PSV, Gilles de Bilde heeft het nu wel gezien bij in Eindhoven, foto anp

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23