Leids Festival van Levenslied wil een landelijke uitstraling 'Illusies toch beloond' Cultuur Kunst 'Prikkelende manierom kunst onder de aandacht te brengen Geerten Meijsing op Museum Festival Kellendonks postmodern heimwee naar het geloof JA, JA DE LIEFDE VOENSDAG 4 NOVEMBER 1998 n rijsdam. 071-5356444, plv. chef annet van aarsen 071-5356443 Gift Rembrandt Research Project ziek'amsterdam* De Universiteit van Amsterdam (UvA) schenkt het ee?'Rembrandt Research Project (RRP) een bedrag van 2,7 ton om 252ïiet onderzoek naar de echtheid van Rembrandts schilderijen af i. 15ite ronden. Projectleider prof. Ernst van de Wetering moest in ju- Lei<nj uitkijken naar een nieuwe geldschieter, nadat de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) bekend- |k maakte het RRP niet langer te willen steunen. De publicatie van i enihet vijfde en laatste deel van Corpus of Rembrandt Paintings duiruliep daardoor gevaar. om Landschapsschilders bij Christie's '^amsterdam Christie's Amsterdam zet tijdens de traditionele vei- igëhtüng van Oude Meesters, op maandag 9 november, de Neder- t Helandse landschapsschilders uit de periode 1770-1830 in het zon- aat 6,netje. Doorgaans worden deze schilders overschaduwd door hun voorgangers uit de Gouden Eeuw en door hun opvolgers, de Romantici uit de 19e eeuw. Er is zowel werk van landschaps- engtfchilders die hun inspiratie vonden in de Italiaanse school, zoals Hiejiendrik Voogd, als van zogeheten Gouden-Eeuwvolgers als "ktJGithony Oberman, Jean Baptiste de Roy en Frederikus Theo- PdhTorus Renard. Maar het grote geweld komt van meesters als Ja- 1 r2cob Isaacsz van Ruisdael, telg uit een beroemd geslacht van ■kersijHaarlemse landschapsschilders en Jan Steen. De waarde van de ze doeken ligt tussen de 350.000 gulden en een half miljoen. ttl JVIet Wilhelmina aan tafel tilburg In het textielmuseum in Tilburg is van 7 november tot en met 7 maart de tentoonstelling 'Met Wilhelmina aan tafel' te Lionzien. De expositie toont diverse soorten tafelgoed ontworpen voor speciale gelegenheden. Gelegenheidsdamast werd naar Amehanleiding van veel gebeurtenissen, van oorlog en huwelijk tot jubileum en opening, vervaardigd. In het museum zijn ook in zendingen te zien van de tafelgoed-wedstrijd voor kunstacade miestudenten met als thema het jaar 2000. Gratis verwijderbare tattoos in Leidse en Alphense kunstuitleen rotterdam/leiden denis s. wiering/pablo cabenda Als staatssecretaris van cultuur Rick van der Ploeg op zijn ont blote en geschoren bovenarm een verwijderbare tattoo krijgt geplakt, vraagt een van de om standers of het pijn doet. ,,'t Is heel prikkelend", zegt Van der Ploeg met een pijnlijk gezicht en een scheef oog naar kunste nares Rosemin Hendriks, die haar roze konijntje eigenhandig op de huid van de bewindsman aanbrengt. Van der Ploeg was gisteren de eregast bij de presentatie van kunst-tattoos in het Rotterdam se Centrum voor Beeldende Kunst. Ter gelegenheid van de Dag van de Kunstuitleen, aan staande zaterdag, hadden acht bekende kunstenaars, onder wie Joost Swarte, Kamagurka, en Milou van Ham de opdracht gekregen een tatoeage te ont werpen. Zo zou op een 'prikke lende manier' de hedendaagse beeldende kunst onder de aan dacht van een breed publiek moeten worden gebracht. Voor de liefhebbers was er via inter staatsecretaris Rick van der Ploeg van cultuur met een zojuist gezette tattoo. net een publiekswedstrijd uitge schreven. De prijs, het aanbren- naars, werd gisteren lijfelijk uit gereikt. Van der Ploeg sneed in zijn toespraak het belang van kunst uitleen aan. Het paste helemaal in het straatje van de staatsse cretaris, die kunst voor iedereen toegankelijk wil melken. Ook gisteren verwees Van der Ploeg naar zijn veelbesproken rede in de Amsterdamse Stadsschouw burg, 'de burcht van elitaire kunst' volgens de bewindsman. „Veel kunst is toegankelijk voor louter de vergrijsde, hoge inko mensgroepen. Jongeren zie je helemaal niet. Daarom vind ik in de Federatie Kunstuitleen een medestander van formaat", zei Van der Ploeg. Iedere aanwezige had wel een antwoord op de vraag wat een permanente tattoo met kunst uitleen te maken had. Volgens Van der Ploeg is er niet zoiets als 'een blijvende tatoeage'. „Al les is vergankelijk. Maar zo'n verwijderbare tattoo kun je wel vergelijken met kunstuitleen. Als je hem zat bent, plak je weer een nieuwe op. Daarom heb ik ook nadrukkelijk gekozen voor een verwijderbaar exemplaar." Zowel in het Leidse Centrum Beeldende Kunst (CBK) als de kunstuitleen SBK Rijnstreek in Alphen aan den Rijn worden za terdag de tijdelijke tattoos als cadeautjes weggegeven. In Lei den kunnen de bezoekers van het CBK nog iets verder gaan met versieren en hun handen of polsen met henna laten bewer ken door professionele henna- kunstenaars. Alle bezoekers die zaterdag lid worden van de kunstuitleen krijgen bovendien een korting op de lidmaat- schapsprijs. In Alphen aan den Rijn on derzoekt het SBK de grenzen tussen kunst, vormgeving en toegepaste kunst. Met een ex positie van hoeden, tassen en schoenen, onder de titel 'Van Top tot Teen', worden vragen gesteld als:,, Is een hoed altijd om te dragen en een schoen om te lopen?" Iedereen die zaterdag lid wordt van de Alphense Kunstuitleen kan tot 1 januari gratis kunst lenen. Zowel in de Leidse als de Al phense kunstuitleen is een ex positie te zien van nieuw werk dat aan de collectie is toege- let Leids Festival van het Levenslied, waarvan de twee ^kePorronden plaats hebben op 12 en 19 mei en de finale ieenp 18 september Leiden zal doen daveren, moet ,,een !Ste mdelijke uitstraling" krijgen. Dat zegt Tjeerd Scheffer, *o.30jirecteur van Leiden Promotie VW, een van de initiatief- ,71"Wers. Amateurzangers, maar ook professionals kun- en aan het festival deelnemen. Zij zullen strijden om de Salary Beij Bokaal en enkele geldprijzen. De voorronden eif sarden gehouden in een groot aantal Leidse café's. De fi- nvioale bestaat uit een groots opgezette gala-avond in de >udeveidse Stadsgehoorzaal of de Leidse Schouwburg. iden cees van hoore )Ul tjeerd Scheffer: „We zijn al een ekenjd bezig met dit plan. De dood poiioiün de Zangeres zonder Naam eeft ons doen besluiten de lannen nu wereldkundig te 'eter laken. Ook al omdat je zo'n idwijnl idee moet claimen. De dag voordat Mary stierf, was het concept in grote lijnen rond. We zien dit festival als een ode aan haar. We willen benadrukken dat de mensen dit festival niet moeten zien als een triviaal ge heel, maar als een presentatie van een serieuze cultuuruiting. Daarom hebben we ook een kenner als Ruud Haamke van Super Sound aangetrokken, die zich op dit gebied al eerder ver dienstelijk heeft gemaakt. In elk café waar een voorron de wordt gehouden zit een twee leden tellende jury: één van hen komt uit de muziekwereld, de ander is een bekende Leide- naar. Vooraf zal een definitie worden opgesteld van wat nu eigenlijk onder een levenslied wordt verstaan. Met die defini tie als uitgangspunt zal de jury de deelnemers beoordelen. De beste deelnemers van de voor ronden gaan direct door naar de finale. Voorts mag een aantal deelnemers in de halve finale de strijd met elkaar aanbinden voor een finaleplaats. Ruud Haamke: „Er zijn eigen lijk twee categorieën liederen die aan bod komen. De zoge naamde klassiekers, waarbij streng wordt gekeken naar de vertolking. En de eigen num mers, waarbij wordt gelet op originaliteit en vertolking. Kijk, de klassiekers in dit genre zijn in een bepaalde tijd geschreven, ze ademen nog die sfeer. Ik ben zeer benieuwd naar de nieuwe levensliederen, de liederen van deze tijd. Er worden op dit ogenblik prachtige Nederlandse liederen geschreven." Tjeerd Scheffer: „Een lied als 'Mexico' werd ook gezongen door de Koningin van het Le venslied. Maar eigenlijk is dat geen levenslied. Dat moet je scherp afbakenen." Ruud Haamke: „Nee, Mexico is ge woon een gezellige meedeiner. Voor mij is een levenslied onder meer een lied dat de mensen in hun dagelijkse beslommerin gen, in hun pleziertjes en ver drietjes, een beetje troost en met elkaar verbindt. „Ik heb veel zin in dit festival. Temeer omdat ik de indruk heb dat er veel talent rondloopt dat anders niet zo snel wordt opge merkt. Tijdens de gala-avond zullen er bekende artiesten op treden. Familieleden van Mary Servaes-Beij hebben tijdens de begrafenis gesproken met Mari anne Weber. Ze zei dat we op haar konden rekenen." ografjpENEen must voor Renaissance liefhebbers is het optreden van Geerten Meijsing aanstaande zondag tij- ik is v^ns het Leids Museum Festival in Het Koninklijk Penningkabinet. De Italiaanse Renaissancepenningen van het Penningkabinet zijn de hoogtepunten uit de collectie. Geerten ^ffeijsing toont de mooiste exemplaren aan het publiek. Het programma begint om 14.00 uur met een uitvoe- »g van Renaissancewerken door het Nederlands Theaterkoor. Samen met classicus J.P. Gu'epin voert «ijsing om 14.30 uur volgens Renaissancetraditie een dialoog over portretten uit de Italiaanse Renaissance, estivain 15.00 uur neemt Meijsing de bezoekers mee naar de tentoonstelling 'Ben ik in beeld? Portretpenningen oor Dei (je Italiaanse Renaissance.' Tenslotte zal de auteur rond 16.00 uur signeren. Reserveren is, in verband met jgrote belangstelling voor het Museum Festival, noodzakelijk. Dat kan bij Het Koninklijk Penningkabinet: i Haag!)* 071 -5120748. FOTO PR Naturalis krijgt Museumprijs Prins Bemhard Fonds LEIDEN CEES VAN HOORE Het Leidse Natuurhistorisch Museum Naturalis heeft van middag in de Westerkerk in Amsterdam de Prins Bernhard Fonds Museumprijs uitgereikt gekregen. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 100.000 gulden. W. G. van der Weiden, directeur van Naturalis, haalde in zijn dankwoord een passage aan uit de roman 'Het Bureau III' van de schrijver Voskuyl, een passage waarin een van de romanfiguren het fenomeen museum karakteriseert als een illusie. „Kennelijk worden illu sies dan toch beloond', zo sprak Van der Weiden. Volgens de jury is Naturalis 'er het best in geslaagd de brug naar het publiek te slaan en te gelijk een instelling te zijn die van groot belang is voor we tenschappelijk onderwijs en onderzoek.' Het museum is niet alleen beoordeeld op pre sentatie, informatie en collec tie, maar ook op het optreden van personeel en de reacties van het publiek. 'De jury heeft geconstateerd dat in Museum Naturalis de medewerkers op de vloer, de suppoosten, goed geïnstrueerd en gemotiveerd zijn, en de bezoekers actief met raad en daad bijstaan. Wanklanken of klachten wor den niet vernomen.' Van der Weiden is aange- naamd verrast door de toeken ning van de prestigieuze prijs. „Een bedrag van 100.000 gul den, dat is niet kinderachtig. En het aardige is dat er geen competitie is geweest. Dat wij gewoon zijn aangewezen. We gaan het bedrag in overleg met de architecten besteden aan het verbeteren van de binnen tuin. Daar ligt nu grint, steen tjes waarmee de kinderen gaan gooien. Daar moet dus iets aan gebeuren." „Tja, het is allemaal onge looflijk snel gegaan. We heb ben in no rime de sprong van wetenschap naar publiek we ten te maken. Nu reeds heb ben we 225.000 bezoekers bin nen de muren gehad. Op echte topdagen waren er zo'n 4100 bezoekers." „Het is nu allemaal nog erg nieuw. Ik verwacht dan ook een daling in de komende ja ren. Maar een succes is en blijft het." „De bewegwijzering naar het museum moet verbeteren. Je hebt natuurlijk dat enorme blok van het Leids Universitair Medisch Centrum tussen ons en het station. Maar als straks de beeldentuin er komt, hoop ik dat de mensen vanaf het sta tion de aansluiting met ons museum snel kunnen vinden. Expositie over auteur in Letterkundig Museum: ph. i Haag,' PREMIERE •JJE (Alan Ayckbourn) Scherpe en geestige komedie met Trudy Labij, Peter Faber e.a. zaterdag 7 november 20.15 uur (première) Leidse Schouwburg reserveren 071-5131943/4 Van Zweden naar Residentie Orkest DEN HAAG GPD Jaap van Zweden heeft een con tract getekend, dat hem vijf jaar als chefdirigent aan het Resi dentie Orkest bindt. Zijn benoe ming gaat in op 1 september 2000, wanneer een einde komt aan het contract van Jevgeni Svetlanov. De nieuwe chefdiri gent zal in belangrijke mate een stempel op het Haagse muziek leven kunnen drukken. Jaap van Zweden is er op gebrand met het Residentie Orkest buiten landse tournees te maken: „Je kunt internationaal niet meeko men door in Den Haag te blij ven zitten." Van Zweden zal zijn werk bij het Orkest van het Oos ten, waaraan hij contractueel tot 2002 als chefdirigent ver bonden is, geleidelijk afbouwen. DEN HAAG JAN-HENDRIK BAKKER 'Ongemakkelijk' noemde Nico- laas Matsier zijn verstandhou ding met Frans Kellendonk. Het is waarschijnlijk precies de juis te typering, die ook in het alge meen gebruikt had kunnen worden om de relatie te benoe men die de rest van de jongere schrijversgarde met Kellendonk onderhield. Niet vaak zal er een Schrijversprentenboek, een es saybundel, een videofilm en een tentoonstelling gewijd zijn aan het werk van een nog zo jonge schrijver. Zou dat compensatie zijn? Is Kellendonk postuum tot heilige verheven? Frans Kellendonk overleed in 1990, de maand tevoren was hij 39 geworden. Zijn dood kwam voor het grote publiek nogal on verwachts, alleen ingewijden die hem hadden zien vermage ren, wisten dat hij aan aids leed. In zijn geruchtmakende roman 'Mystiek lichaam' is de ziekte, waar toen nog een waas van ge heimzinnigheid om lag, al een motief. Maar weinigen wisten dat het om een autobiografisch gegeven ging. Voor een ascetische persoon lijkheid als Kellendonk was het eigenlijk een vloek in verband te worden gebracht met een ziek te, die door het 'gezonde volks gevoel' maar al te graag als straf voor een losbandig leven werd gezien. Kellendonks werk is doordrenkt van wat zo mooi een postmodernistische zoek tocht naar zin heet. Hij hield er ook van de homowereld te shockeren met traditionele, quasi-reactionaire en in elk ge val anti-homo meningen. Kellendonk heeft geen breed oeuvre nagelaten: enkele verha lenbundels, essays en de roman 'Mystiek lichaam'. Het zijn de ideeën, de stijl en de tegen draadsheid van zijn schrijver schap die opeens weer erg aan spreken. Een tijdlang werd de betekenis van Kellendonks stem overschreeuwd door een dis cussie over antisemitisme. In 'Mystiek lichaam' komt een ka rikaturaal, materialistisch on dernemerstype voor dat joods is. Net als in Fassbinders 'De stad, het vuil, de dood' gaat het om een prototype, een 'citaat' als het ware uit rancuneuze op vattingen die bestaan. Joden worden nu eenmaal vaak in ver band gebracht met de geldhan del, vaak met antisemitische be doelingen. Het was de latere staatssecre taris voor cultuur, Aad Nuis, die destijds als criticus in zijn re censie van 'Mystiek lichaam' begon over het 'onmiskenbaar antisemitisme' dat in het boek zat. Dat was waar, alleen kwam dat racisme niet op rekening' van de schrijver. Maar Neder land was in die jaren nog pani- scher voor discriminatie dan nu. Dus daar ging Frans Kel lendonk, naar het rijk der me laatsen. Nuis zegt nu, in de videofilm die Jan Louter maakte over Kel lendonk, dat niemand nog over het antisemitisme in 'Mystiek li chaam' had gerept en dat hij de zaak gewoon aan wilde kaarten. Van een intelligent iemand als Nuis kan eigenlijk niet verwacht worden dat hij personages en stijlfiguren uit een roman ver eenzelvigt met de schrijver er van. Maar dat was wel het net toresultaat. Kellendonk was diep gewond, zo blijkt nu uit zijn privé-corres- pondentie. Hij informeerde zelfs bij zijn uitgever naar de draadsheid van Frans Kellendonk spreken opeens weer erg aan. FOTO GPD/AR CHIEF SIJTHOFF PERS mogelijkheden van een proces. „Ik word langzamerhand dood ziek van deze smeerlapperij, er moét iets tegen gedaan wor den." Wat Kellendonk tegenwoor dig zo aantrekkelijk maakt, is de wijze waarop hij geprobeerd heeft het verlies aan geloof en religieus bewustzijn te doorden ken. Kellendonk kwam uit een traditioneel katholiek milieu. Hoewel geen belijdende katho liek meer, is hij eigenlijk altijd het verlies van de geborgenheid van dat geloof blijven betreu ren. Zijn oplossing noemde hij zelf 'oprecht veinzen'. De kunst moest daarbij een belangrijke rol spelen. God is dood, maar wij doen net alsof hij bestaat. Daar kwam Kellendonks oplossing op neer. Postmoderne ironie heet dat standpunt. Terecht noemt Oek de Jong deze houding een 'zich in bochten wringen'. De Jong is lange tijd Kellendonks geestver want geweest. Samen vormden zij ooit de redactie van het tijd schrift 'De Jacobsladder', waar van het eerste nummer nog steeds moet verschijnen. In het Schrijversprentenboek heeft Oek de Jong een prachtig stuk over Kellendonk geschreven. Kellendonks 'Oprecht vein zen' is waarschijnlijk toch een ongelukkige term geweest. Tijn Boon, Kellendonk-specialist, vindt een betere benaming voor het religieuze verlangen van Kellendonk dan de schrijver zelf. Hij brengt in 'Het koppige hoofd dat niet wilde scheuren' dat verlangen niet in verband met de ironie, maar met de - al even postmoderne - negatieve theologie. Die komt neer op de paradox dat de aanwezigheid van God juist in zijn afwezig heid gezocht moet worden. God is overal waar wij hem juist mis sen. Het zal niet meegevallen zijn om over een zo'n spiritueel en intellectueel schrijver als Frans Kellendonk een tentoonstelling te maken. De expositie in het Letterkundig Museum in Den Haag is wat dat betreft een gro te verrassing. Er is een buiten gewoon smaakvolle vormgeving met sterke nadruk op de ideeën van Kellendonk, ook in de vi deofilm, waarin naast Nuis Oek de Jong, Bas Heijne, Jan Duyx (zijn partner) en Laurens van Krevelen (zijn uitgever) aan het woord komen. Letterkundig Museum Den Haag. Expositie 'Oprecht vein zen. Over Frans Kellendonk', t/m 28 mrt. 1999; di-za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Het gelijk namige Schrijversprentenboek kost f 39,90, uitgever Meulen- hoff. Voorts: Tijn Boon: 'Het koppige hoofd dat niet wilde scheuren', essays. Uitgever Meulenhoff. Prijs: f. 36,90. De videoband van Louter kost f. 49,50.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21