'We spreken af: we pikken 't niet meer' WEER Ode aan aardappe- Het Gesprek van de Dag Respect voor de werknemer TT WOENSDAG 4 NOVEMBER 1998 C 0 M E N T A A R In de tijd dat Philips nog gewoon bekendheid genoot als de 'gloei lampenfabriek in het zuiden des lands' kregen de arbeiders weke lijks aan de fabriekspoorten de Philips-koerier uitgereikt. Daarin stond alle informatie die voor het personeel van belang was. Vari ërend van de maaltijden die de komende week in het Ontspan ningsgebouw in Eindhoven werden geserveerd tot en met de offi ciële mededelingen van de directie. Sinds afdelingen personeelszaken zijn omgedoopt tot 'departments human resource management' is de informatiestroom naar het personeel grondig veranderd. In elk geval bij de elektronicareus. Topman Timmer, die tot oktober 1996 de scepter zwaaide, verkoos de Wall Street Journal als spreekbuis wanneer hij het voetvolk kond wilde doen van ingrijpende beslissingen. Hij is daarop fel bekriti seerd. De verdedigingslijn die steeds werd betrokken was dat Phi lips nu eenmaal multinational is .die een internationaal podium kiest voor zijn koersgevoelige informatie. Opvolger Boonstra stapte - ondanks de slogan om dingen beter te doen - deze week vrolijk verder op het verkeerde pad. Hij gebruikte de Financial Times als koerier voor zijn bekendmaking dat in de nabije toekomst eenderde deel van de 240 Philips-vestigingen wordt gesloten. Zonder verder in details te treden jaagt hij tiendui zenden personeelsleden en hun gezinnen de stuipen op het lijf. Zij gaan nu een lange periode van onzekerheid tegemoet. Naar de beweegredenen van de Philips-topman is het slechts gis sen. Als het hem om de aandeelhouders ging, heeft hij zijn doel be reikt. Want die reageerden positief en de koers ging fors omhoog. Maar richting werknemers getuigt het optreden van Boonstra van een gebrek aan moed. Het lijkt een trend te worden dat de baas als brenger van slecht nieuws de werkvloer niet meer op durft. Steeds vaker gebruikt hij de media om het vuile werk op te knappen. KPN gaf gisteren een beter voorbeeld. Vla een video bracht de ver antwoordelijke directeur de werknemers op de hoogte van de ernst van de situatie in de desbetreffende bedrijfsonderdelen. Op deze wat onpersoonlijke manier onvermijdelijk bij zo'n groot bedrijf is in elk geval een poging ondernomen de werknemer uit te leg gen wat hem of haar te wachten staat en waarom. Dat is het res pect voor de werknemer, dat Philips mist. Geweld op straat: „De samenleving moet de angst de baas worden en niet andersom." foto paul van weel Liefde op de first face Paul de Leeuw kan ook best heel vriendelijk zijn. Hij geldt als een van de uitvinders van afzeik-W, het soort programma's waarin de presen tator zijn best doet om zijn gasten zo veel en zo hard mogelijk onderuit te halen. Maar als hij zijn dag heeft, is Paul de Leeuw een vriendelijk knorrende teddybeer een Viola Holt in houthakkers- hemd, zeg maar. Gisteren was het kennelijk zo'n dag. Met Michelle en Erik de Bruin in je programma moet het toch niet moeilijk zijn om je reputatie als tot presentator vermomde stoom wals waar te maken. Maar Paul hield zijn lollige koetjes-en-kalfjes- gesprek met de van dopinggebruik verdachte Ierse zwemkampioene en haar eveneens van dopinggebruik beschuldigde atletiek-echtge- noot opvallend lang vol. 'Was het tussen jullie liefde op de first face?' En toen dan eindelijk de grote dopingvraag kwam, bood hij het echtpaar hoffelijk alle mogelijke vluchtwegen. De De Bruintjes mochten uitvoerig vertellen dat er was geknoeid met het urinemon ster van Michelle, zonder dat ze ech t uitlegden hoe er was geknoeid, wanneer er was geknoeid en wie er belang bij hadden ddt er was ge knoeid. Zodat je als kijker toch met een belangrijke vraag bleef zitten: waar om had Paul de Leeuw dit stel in hemelsnaam laten overvliegen vanuit Ierland? Dezelfde houding had hij bij Gerard Cox een artiest die speciaal uitgevonden lijkt te zijn voor afzeiktelevisie. De man kijkt voortdu rend zo ontevreden en slaat de plank zo vaak mis als hij leuk wil doen, dat je als kijker bijna smeekt dat hij de grond wordt inge boord. Een roep waar Paul kennelijk doof voor was. Hij noemde Cox allervriendelijkst de Marco Borsato van de jaren '60 en zong zelfs een liedje met hem van Cox' nieuwe cd. En helemaal vriendelijk was hij tijdens het sketchje of hoe moet je noemen over het Rotterdamse benzinepomp-medewerkers oplei dingscentrum. Een zich voortslepend onderdeel dat louter bedoeld leek te zijn om Paul zijn arsenaal schuine 'pompen-grapjes' te laten legen. Waarna hij zich vrolijk in de maling liet nemen dooreen stel Rotterdamse teutebellen. Ook een vorm van afzeik-televisie natuurlijk. Maar het is niet te hopen dat dat in de mode komt. Werkgroep tegen straatgeweld wil tips voor hulp verspreiden 'Zomaar' op straat in elkaar geslagen worden en niemand die helpt. Dat overkwam Jac queline de Jong. Zij werd bijna een jaar geleden samen met haar vriend aangevallen in het centrum van Rotterdam. Nog steeds lijdt ze onder de gevolgen, maar ze weigert slachtoffer te blijven. Ze heeft een werkgroep opgericht om mensen te vertellen hoe je kunt helpen als je zoiets ziet gebeuren, zonder zelf ook slachtoffer te worden. Morgen avond is ze te gast bij Karei van de Graaf in het tv-programma Publieke tribune. 'De sa menleving moet de angst de baas worden, en niet andersom.' Het natste jaar van de eeuw Het is de laatste tijd niet alleen extreem nat en somber, opvallend is ook dat de neerslag veelvuldig vergezeld gaat van onweer. Vanaf 23 oktober heeft het vrijwel dagelijks ergens in het land geonweerd en dikwijls bepaald niet zonder gevolgen. Zo sloeg gistermiddag even over half zes de bliksem in op de KNMI vestiging te Hoek van Hol land. De computers sloegen meteen op tilt en het kwam bijna tot een brandje. Het vele onweer heeft onder meer te maken met de grote tempera tuurverschillen tussen het aardoppervlak en de hogere luchtlagen. Als criterium geldt dat het verschil tussen 5 kilometer hoogte en de grond zo'n 40 graden moet bedragen. Aan deze voorwaarde wordt geregeld voldaan want op hoog niveau vriest het dikwijls 30 graden of meer. Ook het relatief warme zeewater en de sterke winden op grote hoogte spelen een belangrijke rol. De buien die gisteren over ons land trokken brachten ook weer grote hoeveelheden neerslag. In Bloemendaal werd tegen het middaguur 20 mm afgetapt (gevallen sedert maandagmiddag) en gisteravond tapte Santpoort-Noord 23 mm af. De buien hadden het aanvankelijk vooral op de kustgebieden gemunt maar later trokken ze meer west- zuidwest-oostnoordoost. In Stompwijk viel tussen gisterochtend en vanochtend 31 mm en de afgelopen nacht kwam er op Schiphol 21 mm naar beneden. In De Bilt is de jaarsom inmiddels opgelopen tot circa 1090 mm. De kans dat 1998 het natste jaar van de eeuw wordt, bedraagt nu 90%. Vanavond koelt de atmosfeer dermate sterk af dat sommige buien van natte (smeltende) sneeuw vergezeld kunnen gaan. De temperatuur zakt naar minimale waarden, omstreeks 2 graden. Morgen trekt over Schotland een nieuwe, sterk activerende depressie naar Denemarken. Onder invloed van dit lagedrukgebied houden de regen/buienkansen aan. De temperatuur loopt 's middags op tot 9-10 graden. Verder gaat het flink waaien. Aan de kust komt later op de middag en tijdens de avond een harde, mogelijk stormachtige west tot zuidwestenwind te staan. Ook op vrijdag zijn er nog buien maar in het weekeinde nemen de neerslagkansen tijdelijk af dankzij een krachtig hogedrukgebied bo ven het midden van Europa. Voor Jacqueline de Jong en haar vriend Aad Speksnijder wordt 28 november een gedenkwaar dige dag. Het is dan precies een jaar geleden dat ze in het cen trum van Rotterdam in elkaar werden geslagen, midden tus sen het koopavond-publiek. Zo maar. En niemand die wat deed. Voor Aad was het al de derde keer dat hij te grazen werd ge nomen. Jacqueline's grote blau we plekken verdwenen met de tijd, maar wat bleef waren de onvoorspelbare paniekaanval len, de angst op drukke plaat sen. Vreemden treedt ze niet langer onbevangen tegemoet. Jacqueline was een actieve vrouw met een goede baan. Ze heeft sindsdien nauwelijks meer gewerkt, slikt nog steeds antide pressiva, durft het openbaar vervoer niet meer in en begeeft zich op straat het liefst in het gezelschap van anderen of haar grote hond. Toch weigert zij om slachtoffer te blijven. Hier móet iets posi tiefs uit voortkomen, vindt ze. Juist het feit dat niemand hielp, hetgeen voor haar het meest schokkende was van de hele ge beurtenis, inspireerde haar tot het oprichten van een werk groep. Deze wil in samenspraak met de politie en mensen uit onder meer de horeca en de be veiligingsbranche het publiek ervan doordringen dat je iets moet doen wanneer voor je ogen iemand wordt belaagd. Op de bewuste avond waren Aad en Jacqueline op weg om een hapje te gaan eten. Een hen onbekende man kwam van ach teren aanrennen en riep dat ze 'met hun teringpoten van z'n spullen moesten afblijven'. La ter zou blijken dat ze, zonder het te merken, een op de stoep liggend zaktelefoontje aan de kant hadden geschopt. Ze pro beerden zonder succes om de man en zijn even opgewonden vriend te kalmeren. Eén van de twee greep Aad in z'n kraag en daarna werd Jacqueline, die er wat van zei, hardhandig tegen een winkelpui gesmeten. Aad werd geschopt en geslagen en kneusde z'n enkel. Toen hij zich bezorgd over Jacqueline boog, kreeg hij een van de aanvallers op z'n nek. Jacqueline: ,,Ik had twee mannen bovenop me en dacht: nu ga ik dood." Uiteindelijk kwam de politie en werden de twee, 'keurige huis vaders' van 30 en 35 jaar met een flink stuk in de kraag, opge pakt. Ze werden veroordeeld; de één tot 140 uur dienstverlening in plaats van de geëiste drie maanden onvoorwaardelijke celstraf, de ander tot tachtig uur dienstverlening inplaats van zes weken cel. Ze moesten bo vendien een schadevergoeding betalen van ruim tienduizend gulden; geld dat nu wordt aan gewend voor de campagne te gen zinloos geweld. De aanhouding was mogelijk dankzij een paar jongeren die toevallig vlakbij stonden te fil men en alles vastlegden. Jac queline: „Wij riepen:.gooi die camera weg en kom ons helpen! Maar zij bleven filmen." Twee andere momenten die haar al tijd zullen bijblijven: „Ik had oogcontact met een vrouw met een boodschappentas en zag een ontzettende kilte. Ik was voor haar een object dat in de weg lag. En dan was er die man met een fiets aan z'n hand die bijna over me heen reed. Hij liet me gewoon liggen." Toch is ze niet bitter. „Natuur lijk wil 99,9 procent van de be volking dit helemaal niet. Al leen: men doet niks. Ik denk dat de meeste omstanders op zo'n moment verlamd zijn van angst." In Hamburg, waar Jac queline deze zomer een kijkje ging nemen, worden plastic kaartjes uitgedeeld met tips hoe te handelen in zo'n situatie. Jac queline zou ze graag afgedrukt zien achterop telefoonkaarten, zodat iedereen ze op den duur uit z'n hoofd kent: grijp in zon der jezelf in gevaar te brengen; haal versterking; onthou ken merken van de dader; bel 1-1-2; help het slachtoffer; stel je be schikbaar als getuige. Jacqueline de Jong wil met haar groep een discussie op gang brengen over manieren om met dit soort geweld om te gaan en hoopt een stimulerende en ad viserende rol te kunnen gaan spelen. Ze is naarstig op zoek naar individuen en organisaties die belangeloos mee willen hel pen om het publiek te wapenen tegen geweld op straat. „Met z'n allen zijn we sterker dan die minderheid, die kwaad wil. Mensen die er omheen staan, moeten beseffen dat het ook hen kan overkomen. Je kunt altijd iets doen, al is het maar troosten na afloop. Als het normaal wordt om in dit soort situaties te handelen, zullen da ders beseffen dat ze hier niet zomaar meer mee weg komen." Strijdbaar: „De samenleving moet angst de baas worden, en niet andersom. Bang zijn we toch al, dus wat hebben we te verliezen? We spreken het nu gewoon met elkaar af: we pik ken het niet meer." MARUKE NU BOER Morgenavond is Jacqueline de Jong te gast bij Publieke tribu ne, Avro, Nederland 1,23.03 uur. Wie haar werkgroep wil ondersteunen, kan contact op nemen met het bureau Com municatie van de politie Rot terdam-Rijnmond. Postbus 70023,3000LD Rotterdam. Te lefoon 010-2747977, fax 010- 2750234. Schoeisel Terwijl boeren op hun zompige akkerlanden de aardappeloogst zien mislukken, houdt Alma Huisken een vurig pleidooi voor het eten van meer aardappelen. Met de aardappeleters van Vin cent van Gogh als inspiratie bron schreef zij een boek over alle facetten van de pieper. Vol gens de culinair deskundige ko men we de winter wel door: „De goede aardappelen zijn in sep tember al de grond uitgegaan. Het Meerlandertje bijvoorbeeld, dat wordt geteeld in de Haar lemmermeer, is verrukkelijk." Wijn kies je met zorg uit. Bij elk gerecht iets willen hebben, zochten ht#1 in de pasta's en rijst. Toen kwam Montignac er nog eefa overheen met zijn anti-aari^ pel-dieet. „Gelukkig heeft IP deze onzin niet lang kunnefP prediken", zegt Huisken. 1 ook de pastageneratie bekefa zich rond het veertigste levp jaar weer tot een lekker lictf'f kruimig aardappeltje. Langjn merhand raakt iedereen uil keken op die liflafjes, waari enkele voedingswaarde in Heus, de aardappel behoud zijn status als volksvoedseljü nummer 1 in Nederland." Wel prob|u Huisken i?n heimer ook niet zou mis staan. Een Do- ré hoort echt bij een stam- pot met raap- steeltjes en de onlangs ont dekte Timate heeft iets bloe migs en krijgt een krokant korstje in de oven. Een kloek boekwerk is 'De aardappel' geworden. Culinair deskundige Alma Huis- Mooi gebon- ken: „De lofzang op de aardappel den, harde moet niet alleen in mijn boek te kaft, praktisch vinden zijn." foto united photos in de keuken. de boer rick nederstic t En dat is nodig om de vele recepten, waarin de aardappel een hoofdrol speelt, appetijtelijk te kunnen berei den. Een aangename bijbel over het volksvoedsel dat na tarwe, mais en rijst de vierde plaats in neemt op de wereldranglijst van voedingsgewassen. Alma Huis ken die zich anderhalfjaar door de aardappel in beslag liet ne men, geeft ook bewaartips, legt begrippen uit als 'phythoptho- ra', 'blauw' of'spruiten' en schetst de nieuwste ontwikke lingen op het gebied van teelt en verwerking. Hoewel niet bekend is of Neder landers het grootste aardap peletende volk zijn, is wel dui delijk dat ze in vergelijking met de. omringende landen veel van die knollen tot zich nemen. De gemiddelde Nederlander eet per jaar zo'n 86 kg aardappels. En met het fabeltje dat je er dik van wordt, rekent Huisken ook af. Het kwaad schuilt in de bo ter of saus. En in het vermeende geloof dat er 'niks' in aardappel zit, dus neem nog wat jus „Een aardappel is een bonk koolhy draten, vitaminen B en C, plus nog wat eiwit en minerale zout. Drie aardappels per dag leveren al de helft van de als noodzake lijk geachte dagelijkse portie vi tamine C." Toch is het volksvoedsel de laatste jaren in het verdom hoekje gekomerj. De twintigers en dertigers die snel iets op tafel MENSELIJK Een gepensioneerde Zwitserse onderwijzer van 105 jaar is onlar als gevolg van een computerfout opgeroepen als leerling voor de sisschool. Volgens gemeentesecretaris ROLAND DOUGOUD var plaats Echallens ontstond de fout omdat op een lijst met inwoni leen de laatste twee cijfers van het geboortejaar stonden. De me werd opgeroepen omdat hij in '93' geboren was, waarmee 1893 niet 1993 werd bedoeld. Computerdeskundigen verwachten dat computers in het jaar 2000 vastlopen omdat veel programma's leen met de laatste twee cijfers'van het jaartal werken en het ja< '00' zullen opvatten als het jaar 1900. Drie JEMENIETEN hebben een steekpartij en een auto-ongelukCJ leefd. Een derde ongeluk binnen korte tijd werd ze echter fataal mannen, die gewond waren geraakt bij een steekpartij, werden haastige spoed naar het ziekenhuis vervoerd toen de chauffeur macht over het stuur verloor. De auto stortte in een ravijn in de van de hoofdstad Sanaa. De chauffeur, zijn twee zoons en zijn overleefden het ongeluk niet, maar de drie mannen met steekwi wel. Zij werden, nog zwaarder gewond, ineen passerende auto^S gen. Enkele meters verder stortte ook die auto in het ravijn. Daai lieten de drie gewonden, de chauffeur en een van de vier overig^ sagiers het leven. lU gen uit. Alma Huisken: „W koesteren nog altijd het matig smakende, zwaar be ten Bintje. Er ligt een grote antwoordelijkheid bij de gi grutters. In Franse superm ten vind je van die smakeli zakjes met spectaculaire r« als Belle de Fontenay, Ratt Charlotte. Ik zou willen dafl ook in Nederland meer te zen valt. En rode Pipo (hot kookgemak, goed aroma) re (rode schil, los van struma of Wouds ter (bloemig, zac van smaak) en zelf de Oppn doezer Ronde (doe daar eeM wat boerenboter op met e^or slag zwarte peper uit de m n zijn nauwelijks te krijgen. I zijn het bedrijven als McC; Aviko of Albert Heijn die al maal dezelfde rotzooi op dlec markt zetten. Om maar eej wat te noemen, 'Aardappel ders' dat nieuwe product vif voor zoveel reclame wordt maakt, bereid je in drie mM ten zelf veel lekkerder en djor spaar je (inclusief de ingrejrw ten voor aanschaf eigen geioc recht) ook nog eens drie gin i uit. Nee, ik ben niet tegen j>k mak. De heerlijkste aardappo gerechten met de juiste a; pel maak je in een handon draai. Dus heb ik de hoop het allemaal nog goed kon SASKIA STOELINGA Ons jongste nationale rampjeziter weer op. Het heeft in het teken van het schoei sel gestaan. De vorstin is ons daarin als een moederdes vaderlands voorge gaan. Zij bracht zelf haar kekke laar zen mee. Met feilloos gevoel voor het karakter van haar expeditie had ma jesteit ditmaal voor aardkleurig rub bergekozen. En we zagen haar fier lo pen over de zandzakken in het be dreigde Tol lebeek. In elegante rubber laarzen met ronde leest waarmee Ne derland maar eens pijlsnel op de inter nationale markt furore moet gaan ma ken. Het viel op de foto's trouwens op dat al leen de koningin zelf over de zandzakken schreed. Haar gevolg ploeterde tor zijn enkels gewoon door het water. Zo wil het protocol. De dorpsburgemeester greep zijn kans en deed zijn ambtsketen over zijn windjack aan. Ook in tijden van HAN MULDER rampspoed weet zo'n man hoe het hoort. Wie dat protocol negeerde was minister Peper. Hij stapte als enige ongegeneerd over de zakken in de verse voetsporen van het staatshoofd, samen alvast het natio naal platform tegen zinloos watergeweld. Bram heeft als jongen uit het volk wel meer problemen gehad met de juiste ver houdingen. Omdat een ramp vele gezichten heeft is Beatrix even la ter op haar missie bij de door het wassende water verraste tuinder Van der Linden op bezoek. Daar bekijkt ze met de blik van de Moeder van Smar ten een danig door de elementen bezochte bos winterpeen. Maar wat zien we daar? Glanzende wandelschoenen methaifhoge hak sieren ineens haar koninklijke voe ten. Zo'n ramp vergt bij voortduring wis selen van passende kledij blijkbaar. En andermaal ontneemt minister Peper ons bijkans het gezicht op die bos door het lot getroffen wortelen. Het is een geluk bij een ongeluk dat het geen bos uien is, an ders zou het gesnik van het gezelschap geen einde hebben genomen. Nederland als plaats van onheil. In Go- tenburgin Zweden verbranden zestig kin deren in een discotheek In Honduras en Nicaragua verzwelgt een wervelstorm het ene dorp compleet met inhoud na het an dere. Daar hebben ze Tegucigalpa en Po- soltega, maar wij hebben Meppel en ook in IJsselham heeft het flink gespookt. Een jonge winkelierster uitHardenberg mag in het journaal vertellen over haar ellen de. Weer markeert schoeisel de kommer en de kwel. Met op de achtergrond haar geteisterde nering zegt ze: Vierhonderd paren waren niet meer te redden. Schoe nenwinkels lenen zich door veel klanten op kousenvoeten gemakkelijk als decor voorde betere soap, maar wanneer vier honderd paren verdrinken in Hardenberg 0< ondergaan we dat nationaal als treurig eh diep tragisch. En heel een volk vestig I dagenlang zijn hoop op Erwin Kroll en er zijn verrukkelijke assistente Diana Woe a] van wie we nooit de schoenen zien, vast zwarte laarsjes. Het gaat intussen beter nu. We zijn net verzadigd van de ramp als een Friese zandzak van het water. De commissarh sen van de koningin kunnen samen me het rubber voor de voeten weer een tijd r' de bezemkast. Commissarissen van de koningin lijken op de ijsmeesters tijden: een Elfstedentocht. Ze moeten lang wac, ten voordat het weer zover is en stralen vervolgens vooral overbodigheid uit. Re lus met je GSM, Hans Alders met je brill tje, misschien weten jullie het nog niet maar deze tv-ramp is ook weer voorbij. Over en sluiten. De laarzen uit. We lopeflfl. weer gewoon op klompen. Zimpe, zamf 1 zompe. r

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2