L COA wil ook asielzoekers in barakken Gekke, gele stereo op wieltjes usie gemeenten Iniet eenvoudig' Wellicht toch uitbreiding mini-camping Zoeterwoude Regio Buitenschoolse opvang desnoods in portocabins Slechte zomer deert Duinrell nauwelijks 5ENSDAG 4 NOVEMBER 1998 oninginbraak Oegstgeest ^".ttgeest Bij thuiskomst ontdekte een bewoner van de Mare- in gisteravond rond halftien 's avonds dat er in zijn huis was gebroken. Laden en kasten waren overhoop gehaald en het Je huis was doorzocht. Onbekend is nog wat er is gestolen of |e de inbrekers zijn binnengekomen. ölitie spoort paalrammer op psTGEESTDe politie van Oegstgeest heeft afgelopen nacht een i-jarige Haaswijker aangehouden, die even na middernacht et zijn auto een lantaarnpaal aan de Haaswijklaan had ge- md. Paal en auto liepen daarbij flinke schade op. De man ging na het ongeval vandoor, maar kon na onderzoek door de poli- alsnog worden aangehouden. Hij bleek een slok te veel op te foben. nbraak woning Leiderdorp perdorp Sieraden en een camera zijn de afgelopen nacht fctgemaakt bij een inbraak in een woning aan de Leiderdorpse Tertocht. Aan de achterzijde van de woning werd een klapraam ingebroken. tielheidscamera op Rozenweg Usenaar Naast de kruising op de Rozenweg in Wassenaar nt een roodlichtcamera, waarmee het mogelijk wordt om felheden van automobilisten te controleren. De politie vindt I wenselijk omdat veel autoverkeer te hard de kruising (Rozen- lin) nadert. De huidige camera op het Rozenplein kan alleen ïtomobilisten vastleggen die door rood licht rijden. 'assenacirs idee 'behoorlijk bijzonder' chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 Niet alleen statushouders naar Oegstgeest De Centrale Opvang Asielzoekers (COA) is niet van plan zich te houden aan het contract met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS), waarin de opvang van hon derdtwintig vluchtelingen in de studentenbarakken aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest wordt geregeld. tschoten/w assenaar trten keuleaaans ichten Wassenaar en Voor- 3 71 loten het eens worden over iet i fusie, dan is er nog 'een ->1 erg lange weg te gaan' om te bereiken. Dat zegt de J! :eniging van Nederlandse verzetten vooral Almelo en de 1 'c meenten (VNG) in een re- bevolking van Hengelo zich tie op het idee van Wasse- ar om vergaande samen- rking met buurgemeente orschoten te onderzoeken, moet uitmonden in een ijwillige herindeling'. n ifolgens de wet mogen twee voornemen om nauwe samen e neenten niet zo maar met werking met Voorschoten te ten om de economie te ver sterken: 'Twentestad'. Van dat voornemen is tien jaar later echter nog niet veel terecht ge komen. Zo bleek het kabinet naar de zin van de twee steden niet genoeg geld over te heb ben voor de fusie. Bovendien hevig tegen de komst van de nieuwe stad, die in grootte de vijfde gemeente van Neder land moet worden. Hoewel de- Wassenaarse po litiek eensgezind is in het versmelten. Wie voor ie in aanmerking wil ko- •n, moet eerst een reeks Iverslindende procedures orlopen. De gemeenten leten een fusieplan naar de jvincie sturen, de provincie iet het plan goedkeuren en het kabinet voorleggen, kabinet moet advies in- ïnen bij de Raad van State uiteindelijk moeten de y jr^ede en Eerste Kamer het ^arstel bekrachtigen. Hoewel het idee van Wasse- ar volgens de VNG 'behoor- bijzonder' is, is het niet iek in Nederland. Eind jaren htig kwamen Enschede, me en Hengelo op het idee samen één stad op te rith- onderzoeken, is de eerste hin demis al opgedoemd: Voor schoten zelf lijkt weinig te voe len voor versmelting met de buren. Wassenaar heeft meer reden dan Voorschoten om de banden aan te halen: door de uitbreidingsplannen van Den Haag dreigt het kustdorp inge sloten te raken door de Hof stad. Welke kant het opgaat met de gemeentelijke herindeling rond Den Haag en Leiden, moet in december duidelijk worden. Dan presenteert het kabinet een uitwerking van het regeerakkoord, waarin Paars II uit de doeken doet wat gemeenten kunnen verwach ten. Sven Rosenberg en zijn stereo-op-wieltjes. „Zo'n trabantje vraagt om iets geks." Leiderdorpse auto luidruchtiger dan straaljager FOTO HIELCO KUIPERS leiderdorp maarten keulemans Wie meubels verkoopt, kan reclame maken door een enorme stoel voor z'n winkel te zetten. Bakkers kunnen rondrijden met een reuzenmoorkop op hun dak. Maar hoe val je op als je een bedrijf hebt dat radio's en andere apparatuur inbouwt in auto's? Dan moet je gewoon heel veel apparaten tegelijk inbouwen, moeten ze bij ASD-Leiderdorp hebben gedacht. In een zo opvallend moge lijk autootje, het liefst. Een trabant, bijvoor beeld. Zo'n Oost-Duits rammelwagentje, dat vanwege zijn plastic carrosserie ooit werd geroemd als het summum van mo derniteit. Sven Rosenberg van ASD-Leiderdorp neemt plaats achter het stuur van het ba- naangele vehikel dat voor de gevel van zijn winkel staat. Het dashboard heeft veel weg van een ruimteschip-decor uit de jaren vijf tig. Ouderwets-futuristisch en kaal, met twee grote draaiknoppen op een dofmeta len paneeltje. Rosenberg draait aan een van de knop pen. Er begint een house-beat te donderen. Doef-doef-doef-doef. Harder en harder gaat het, tot het dak van het piepkleine autootje siddert van ellende en een voorbijganger aan het eind van de straat verontrust om zich heen begint te kij ken. DOEF-DOEF-DOEF-DOEP. Rosenberg vertelt over de enorme spea kers, die als kinderen uit een ontzaglijk groot gezin zitten samengepropt op de ach terbank. Niet minder dan twintig speakers heeft Rosenberg in zijn autootje inge bouwd. „Hij is gemeten op 151,3 decibel", vertelt Rosenberg. „Waar dat mee is te ver gelijken? Tja, een straaljager die z'n naver- b randing aanzet haalt 130 decibel. Dit gaat dus nog een paar tandjes harder." Bekijks heeft de stereo-op-wieltjes in ieder geval volop. Al bij het eerste ritje door Lei den werd het karretje onthaald met open monden en verbijsterde blikken. „Je krijgt alleen maar leuke reacties. Als mensen de herrie horen, zie je ze eerst kijken van: moet dat nou? Maar als ze vervolgens zo'n gek, geel autootje voorbij zien komen, vinden ze het toch wel weer leuk." Zo wist het karretje uit het Oostblok in Noordwijk zelfs de politie te vertederen. „Een agent hield ons aan omdat er klachten waren gekomen over geluidsoverlast uit een klein autootje. 'Ja, dat heb je met die tra- bantjes', heb ik toen gezegd. 'Die maken een hoop herrie, hè'. Die agent vond dat wel grappig. Hij liet ons gaan, en wenste Leiden en Leiderdorp veel sterkte met onze auto." Weer andere voorbijgangers worden op slag verliefd op het bonkende trabantje. „Er kwamen een keer een paar gabbertjes op ons af. Of ze niet even een van hun eigen cd'tjes in onze trabant mochten draaien. Nou, dat mocht. Schitterend vonden ze het, ze gingen helemaal uit hun dak. Al vonden zelfs zij het wat aan de harde kant." Uniek is het overigens niet om een kolos sale stereo in je auto te schroeven. In de Duin- en Bollenstreek bestaat zelfs een spe ciale club voor liefhebbers van 'boomcarsl, zoals kenners de rijdende geluidsinstallaties noemen. Er is alleen wèl een belangrijk ver schil met het Leiderdorpse trabantje.Als je andere auto's hoort spelen, dan gaat dat ge woon hard. Maar als je met die trabant gaat hakken, dan stroomt iedereen erheen. Al blijven ze wel op enige afstand. Vanwege de geluidsgolven", zegt Rosenberg zonder eni ge ironie. Meedoen aan wedstrijden voor boomcars wil Rosenberg dan ook niet. „Dat zou niet eerlijk zijn. Ik win toch. Op dat soort wed strijden komen van die hobbyisten af, die maanden staan te klussen aan hun auto. En daar zou ik dan als dealer tussen gaan zit ten? Nee, het is veel leuker om die trabant te laten knallen op demonstratie-beurzen van vakgenoten." Desondanks wil Rosenberg volgend voor jaar toch meedoen aan een wedstrijd. In Duitsland, welteverstaan. „Daar leeft het veel meer dan in Nederland. En bovendien: we hebben deze auto puur uit gekkigheid gemaakt. Zo n trabantje vraagt ook om iets geks. Wat dat betreft hoort hij gewoon in Duitsland thuis. Daar zijn ze nog gekker dan hier." roep Warmondse ouders in de knel hmondoudy nihof itenschoolse opvang moet in irmond op zeer korte termijn i de grond komen. Al is het tar in een verenigingspand, 1 kerkgebouw of in de oude iliotheek. Desnoods in porto- R)ins. Een vurig betoog van strekking hield Barbara rnschein gisteravond tijdens 1 vergadering van de War- tndse politiek. Bernschein is 1 van de ouders die in de pro- Knen komt als basisschool De man aan het eind van dit looljaar ophoudt met het op- igen van leerlingen na s.iooltijd. Andere buiten- 111 loolse opvang is nog niet /0 jrhanden in Warmond. en)e Alleman organiseert sinds j >6 op maandag-, dinsdag- en °nderdagmiddag activiteiten ir kinderen van werkende Iers. De school stopt ermee [dat de zij niet is toegerust op opvangen van leerlingen iten schooltijd. Het activitei- iprogramma was bedoeld als 1 noodoplossing, totdat de ?nmeente begint met buiten- JIP weer open voorschoten 'poolse opvang. oegstgeest maarten keulemans Volgens het contract mogen er alleen vluchtelingen met een verblijfsstatus op het complex wonen. De COA is vanwege het nijpende tekort aan opvang ruimte echter van plan ook asielzoekers zonder status in de barakken te huisvesten, zo blijkt uit een brief die de instelling heeft rondgestuurd. „De nood is zo hoog, dat je geen woningen leeg kunt laten staan", zegt D. Davidson van de COA. „Vandaar dat er heel voor zichtig ook mensen zonder sta tus in dit complex worden op gevangen." Om hoeveel asiel zoekers het precies gaat, is vol gens Davidson 'absoluut niet aan te geven'. De SLS reageert vol ongeloof op de aankondiging van de COA. „Ik sta helemaal ver baasd", zegt hoofd verhuurza- ken N. Stikkelorum van de SLS. „Het contract dat we hebben, handelt louter over statushou ders. Ik mag toch aannemen dat de COA zich daaraan houdt?" Over de vraag wat er gebeurt als er straks ook asielzoekers op het complex komen, wil Stikkel orum niet eens speculeren. „Dat gebeurt gewoon niet." De bepaling dat er slechts sta tushouders in de barakken mo gen wonen, is op verzoek van de SLS in het contract gezet. De stichting wil op die manier voorkomen dat de studentenka mers te intensief worden be woond. „Bij asielzoekerscentra zie je nog wel eens dat er meer dere mensen op één kamer ko men", weet Stikkelorum. „En dat is bij ons nadrukkelijk niet de bedoeling." Ook de gemeente Oegstgeest weet niet beter dan dat er vluchtelingen zonder status naar de Oude Rijnsburgerweg komen. „De COA heeft ons in ieder geval beloofd dat het om mensen gaat die al langer in Nederland zijn", zegt wethou der G. Kempen, die namens de gemeente met de COA heeft on derhandeld. „Maar wat dat pre cies betekent, moet de praktijk leren." Studenten die nog op het complex wonen rijn onaange naam verrast door de ontwikke lingen. „Niet zo zeer omdat het asielzoekers zijn, dat maakt me niet zoveel uit", zegt student- beheerder H. Kalalo. „Het is al leen erg teleurstellend dat we het zo Iaat hebben gehoord. Er is altijd gezegd dat het om sta tushouders zou gaan. Als je het woord 'asielzoeker' liet vallen, werd je meteen verbeterd. En nu hebben we enkele dagen van tevoren opeens te horen gekre gen dat het ook om niet-status- houders gaat. Dat is rijkelijk laat. We willen graag een beetje normaal worden behandeld." Het is de bedoeling dat de COA twee tot drie jaar gebruik maakt van de barakken. De eer ste vluchtelingen worden deze week verwacht. Het gemeente bestuur heeft een bezoek aan het complex, dat voor aanstaan de donderdag op het program ma stond, inmiddels opge schort. De eerste vluchtelingen zijn immers nog niet in Oegst geest gearriveerd. Het Jongeren Informatie Punt Voorschoten (JIP) is weer open. Jongeren die vragen of advies nodig hebben over zaken als seksualiteit, drugs, school, werk of huisvesting kunnen terecht in het jongerencentrum achter het gemeentehuis. Het JIP is op donderdag open van 15.00 tot 19.00 uur en op vrijdag van van 15.00 tot 17.00 uur. Attractiepark Duinrell in Was senaar heeft amper geleden onder de slechte zomer en het wereldkampioenschap voet bal. „We hebben hetzelfde aantal of iets minder bezoe kers gehad dan vorig jaar", denkt R. van Zuylen van Nije- velt van het pretpark. Onlangs werd bekend dat De Efteling in Kaatsheuvel tien procent van zijn bezoekers heeft moeten inleveren ten opzichte van 1997. Als oorzaak voor de te genvaller voert De Efteling met name de regenachtige zomer en het WK-voetbal aan. Volgens Van Zuylen van Nij- evelt is het Wassenaarse pret park niet goed te vergelijken met De Efteling. Ten eerste is een deel van Duinrell - waar onder het Tiki-bad - het hele jaar open. Dit overdekte bad trekt volgens Van Zuylen bo vendien ook bij slecht weer veel bezoekers. „Natuurlijk hebben wij ook liever mooi weer. De laatste twee weken van juli en de eerste twee we ken van augustus zijn heel be langrijk voor ons. Als het dan geen strandweer is, maar een graad of twintig is dat juist perfect voor ons. En als het re gent gaan mensen naar zaken die zich binnen afspelen, zoals hetTikibad." Conflict gemeente en Rustdam berust op 'miscommunicatie' zoeterwoude heino van benthum Het Warmondse kinderdagverblij Iet rijk heeft al geld beschik bar gesteld voor twintig kind- 1 'Wen. De Sassenheimse Bol- rberg Groep, die al een kin- "tdagverblijf heeft in War end, is bereid de buiten- ïoolse opvang te exploiteren, t wachten is nu alleen nog op 1 ruimte. :*4>e vrees van Bernschein - en bestuur van De Alleman - is t de gemeente wacht met het hefliseren van buitenschoolse gen. Die kunnen dan zo over- i nkang tot er een nieuw sociaal stappen. Blijft buitenschoolse 1. itureel centrum staat. Dit on- opvang in Warmond voorlopig ontkomen is op zijn vroegst me- uit, dan bedenken die ouders iai» 2000 klaar. Begint de ge- een andere oplossing. Het en lente veel eerder met buiten-' wordt dan moeilijk om hen later ;t eloolse opvang, dan werkt dat n°g terug te winnen, voorziet het voordeel van Warmond, Bernschein. vtent Bernschein. De gemeen- Burgemeester I. van der Wel Oeis dan in elk geval verzekerd heeft echter grote twijfels over hoeft een tijdelijke ruimte hele- t de kinderen die nu nog op het beginnen van buitenschool- maal niet duur te zijn. „Wat Alleman worden opgevan- se opvang in een tijdelijk ge- kost het de gemeente niet om bouw. „Het is jammer om geld te stoppen in een tijdelijke ruimte die je vervolgens weer opgeeft." Volgens de burge meester kunnen de investerin gen nog flink oplopen, omdat buitenschoolse opvang aan be paalde kwaliteitseisen moet vol doen. Maar volgens Bernschein een ruimte als de> oude biblio theek leeg te laten staan?" Ook is ze ervan overtuigd dat het rijk niet zal hameren op dure inves teringen in een tijdelijk onder komen. Volgens haar is het rijk alleen maar blij dat er in elk ge val een oplossing is. De burgemeester beloofde al le voors en tegens van een tijde lijk gebouw nog eens te bekij ken. Toch is het volgens haar zeer verstandig om binnenkort uitstel te gaan vragen aan het rijk, die wil dat Warmond vóór 1 januari 2000 begint met buiten schoolse opvang. Haalt War mond die datum niet, dan ver liest rij de al toegezegde subsi die voor de twintig kindplaat sen. „Krijg je uitstel, dan heb je dót alvast binnen. Dan heb je de vrijheid om te kijken of je niet toch iets tijdelijks moet doen." Agrariër Jan Versteegen, die zijn camping Rust dam aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude- Dorp wil uitbreiden en de gemeente Zoeterwou de, die daarvoor geen kampeervergunning ver leent. Beide partijen zaten gisteravond tegenover elkaar tijdens een zitting van de Zoeterwoudse commissie beroep- en bezwaarschriften. Maar ei genlijk hadden ze daar niet hoeven zitten. Ver steegen had de gemeente moeten vragen om een wijziging van de bestemming van het weiland waarop hij de extra caravans en tenten wil plaat sen. De gemeente was dan best bereid geweest daaraan mee te werken. Begin juli dit jaar diende Versteegen een schrif telijk verzoek in om rijn mini-camping, op een weiland naast rijn boerderij, te mogen uitbrei den. Sinds het begin van het vakantieseizoen had hij het weiland zonder toestemming van de ge meente gebruikt om bovenop de tien gebruikelij ke sta-plaatsen vijf nieuwe plekken te maken. Die extra sta-plaatsen zijn echter strijdig met het be stemmingsplan, dat het stuk grond een agrari sche bestemming geeft. Versteegen hoorde in juli van wethouder S. Stuijt dat de vakantiegangers die al hadden ge boekt mochten blijven, maar dat vóór 15 augus tus het weiland moest worden ontruimd. Wel liet de wethouder toen weten over een eventuele uit breiding van de camping te willen nadenken. Daarvoor moet de gemeente het bestemmings plan veranderen en dat kan alleen na toestem ming van de gemeenteraad. „De gemeente heeft dus op basis van het huidi ge bestemmingsplan de aanvraag moeten afwij zen", legde J. Harland van de gemeente uit. „Naar aanleiding van het voorgenomen besluit om het verzoek voor de extra plaatsen af te wij zen, heeft de gemeente vervolgens weer contact opgenomen met Versteegen." Maar voor Versteegen was de lol er blijkbaar snel vanaf. De boer annex campinghouder zag weinig heil in al die 'bureaucratische romp slomp'. Hij reageerde dan ook niet binnen de daarvoor gestelde termijn van twee weken. „Als dat dan zo'n formeel verhaaltje is, dan reageren we daar niet op", verklaarde Versteegen in ant woord op commissievoorzitter J. Koeken, die zich afvroeg waarom een reactie achterwege bleef. Toen vervolgens de afwijzing van de gemeente op 25 augustus in de brievenbus van Versteegen viel, is hij met hulp van de Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (WLTO) in de pen geklommen om bezwaar aan te tekenen tegen de afwijzing. Versteegen had echter beter in rijn brief van ju li een verzoek tot wijziging van het bestemmings plan kunnen opnemen, vond Harland. Een vorm van 'miscommunicatie', oordeelde voorzitter Koeken. Er lijkt nu voor Versteegen niets anders op te ritten dan alsnog een dergelijk verzoek in te die nen. Na toestemming van de gemeenteraad kan dan de noodzakelijke 'artikel 19-procedure', die een wijziging van het bestemmingsplan beoogt, in gang worden gezet. Volgens Harland kan die procedure met de gebruikelijke inspraakrondes zelfs vóór het komende vakantieseizoen worden gerealisèerd, mits ook de provincie toestemming geeft.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17