Water soms een gevaar, meestal een zeger in zijn' 'Kinderen geven overlast, daar moetje reëel Meningen Zen is geen therapie maar een levenswijze Tevreden in 'Kwan-Tung' ANWB suggestie Wie strijkt er met de etë WOENSDAG 4 NOVEMBER 1998 970 REDACTIE PAUL DE VLIEGER. 0 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en - indien van toepassing - publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bekorten of weigeren. Alli brieven met een volledige adressering worden geplaatst. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, t.a.v. redactie Meningen, Postbus 54,2300 AB Leiden, of E-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Afgelopen donderdag kwam een van mijn leerlingen met het Leidsch Dagblad aanzetten waar, prominent op de voorpa gina, het geharrewar' van onze raadsleden staat vermeld. Zou ik als Zenmonnik, via deze weg u van enig advies mogen die nen? Ten eerste, zen is geen thera pie maar een levenswijze, en de heren van de RFP/SGP en het GPV hebben gelijk met de be wering dat zen een religie is. Weliswaar geen godsdienst, want binnen het gehele Boed dhisme, inclusief Zen, wordt niet ingegaan op de vraag of er wel of geen God bestaat en is derhalve van dienen geen spra ke. Maar dit terzijde, omdat de hoofdlijnen werkdruk en stress zijn. Geachte gemeente, als ie mand u voor veel geld een zen cursus wil aansmeren waardoor de werkdruk minder wordt en het ziekteverzuim daalt dan zou ik daar als gemeente keiharde garanties voor vragen. Stopt u deze figuur eens het oudst be kende zengeschrift onder de neus genaamd de 'Hsin-hsin- ming', uitgegeven door de boekhandel 'Au bout du mon de' in Amsterdam. Op pagina tien staat in koeien van letters: Pogingen de geest tot rust te brengen zullen de onrust slechts versterken". Kort en bondig staat in de informatie folder van ons Zencentrum wat Zen wel is. Zen is een methode die tot plotselinge verlichting leidt. Die verlichting bestaat uit een ontmoeting en een vereen zelviging met wie men werkelijk is. Meer woorden hieraan ver spillen maakt het alleen maar ontoegankelijker, omdat het on meetbare zelfs niet met woor den af te meten is. Een veel gehoord misverstand is, dat je door Zen-Boeddhisme te beoefenen tot rust komt, dat je arbeidsprestaties er door toe nemen of dat je er een beter concentratievermogen door krijgt. Niets is minder waar. De onverstoorbaarheid van Zen monniken komt niet voort uit een verkregen rust en concen tratie. Maar uit het besef dat rust en onrust, concentratie en desinteresse elkaar opvolgen zoals de dag de nacht opvolgt. Vanuit deze wetenschap accep teren ze elke situatie zoals deze zich aandient. Zen is geen cur sus of therapie maar een le venswijze. Mochten er na deze informa tie nog geïnteresseerden zijn die door middel van zen tot rust wensen te komen, dan zal ik hen subiet de toegang tot ons centrum weigeren. Wij zijn geen therapeutisch centrum. Geachte raadsleden, deze in formatie is geheel gratis. Zeshin van der Plas, Namens Zencentrum Suiren-Ji, Leiden. Het Leidsch Dagblad heeft onze verbazing opgewekt en zelfs enige woede. In uw krant stond een recensie over het restaurant 'Kwan- Tung' te Leiden. De denigrerende toon, de beledigende opmerkin gen en onwaarheden die mevr. Stella Carson daar schrijft zijn bij zonder smakeloos en getuigen van een slechte journalistieke op vatting. Al zo'n vier jaar eten wij met familie en kennissen in dit prachtige en professionele restaurant. Ook groepen nemen wij mee en tot onze vreugde komen er ook veel mensen uit Leiden maaltij den halen. De bediening is prima en snel en de kok verdient een zéér hoog cijfer. De prijzen zijn zeer redelijk voor de geboden kwa liteit. Wij blijven in 'Kwan-Tung' komen, samen met vele anderen. Wij zullen alleen het Leidsch Dagblad niet meer lezen en ook fami lie en kennissen hebben ons voorbeeld gevolgd. De redactie zou moeten overwegen om mevr. S. Carson de op dracht te geven deze Chinese familie een excuusbrief te schrijven en de familie te rehabiliteren. M.J. Stranger (e.a.), Amsterdam. Holland staat erom bekend in de ge- sen. Om een tekort aan water te kun- hele wereld. Wij kunnen het water be- nen compenseren of te veel water heersen. We bouwen bruggen er weg te werken. Het Hoogheemraad- overheen of tunnels er onderdoor. Wordt de zee te machtig, dan ma ken we de Delta werken en niet te vergeten de Afsluitdijk. We hebben polders gemaakt, denk aan de Haar lemmermeer. Kortom, wij wisten hoe je met water om moest gaan. Eeuwen geleden wilden we ook de grote en kleine sloten gaan beheer- OPINIE Martien Zandwijk, bioembollenkweker in Noordwijk, is voorzitter van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) Vakgroep Bloembollen, Bomen en Vaste Planten, voorzitter van het Milieuplatform Bloembollenteelt en voorzitter Kring Bloembollenstreek van de KABV. Op verzoek van deze krant schreef Zandwijk een opinie over oorzaken en de gevolgen voor de kwekers van de wateroverlast in Nederland. schap van Rijnland ontstond. Er kwam een stelsel van dui kers en sluizen om de hoogteverschil len te overbruggen. Iedereen kon droge voeten houden. Wij kennen hier in ons gebied ook een inliggend waterschap: de Oude Rijnstromen. Het waterschap verzorgt vooral in de polders de waterhoeveel- heid, vandaar de aanduiding 'kwanti teitbeheerder'. Rijnland is een kwan titeitbeheerder voor vooral de grote boezemwateren en, vanaf ca. 1950, in toenemende mate een kwaliteitsbe heerder van al ons oppervlaktewater, zodat we niet alleen over voldoende water beschikken, maar ook over schoon water. Dit alles is dus van le vensbelang. Toch zijn er een aantal zaken die mij zorgen baren. Vroeger was er veel open grond. Deze open grond ving veel regenwater op en liet dat lang zaam weer los. Nu er steeds meer huizen, industrieën en infrastructu ren komen, neemt die buffer in op pervlakte af. Daar zullen we attent op moeten zijn. Want van gebouwen en wegen loopt het water direct naar sloot of riolering. Dus is de kans gróót dat er een onevenwichtige situatie ontstaat of misschien al ontstaan is. Een andere maatschappelijke trend is dat vooral de milieubeweging naar een hoger waterpeil wil in de sloten om de natuur te herstellen. Dat lijkt wel mooi, maar volgens mij kan dat niet zomaar. Er zal gedegen onder zoek naar moeten komen welke ge volgen dat heeft in al zijn geledingen. De huidige waterpeilen zijn opge bouwd aan de hand van vele jaren, zelfs eeuwen ervaring. Die ervaring zal altijd belangrijk moeten blijven meewegen bij te nemen besluiten. Nog een ander punt is dat de gema len tegenwoordig automatisch be diend worden en pas aanslaan als het peil te hoog wordt. Bij normaal weer werkt dit prima, maar vroeger nam de molenaar alvast een voorschotje door het peil in de sloten te laten zakken als er veel regen werd voorspeld. Al deze veranderende omstandighe den maken dat we kwetsbaarder wor den bij extreme regenval. Men zegt wel: deze extreme omstandigheden komen maar eens in de zoveel-hon- P. van der Fits, bedrijfsleider Dekamarkt in winkelcentrum Blokhuis in Lisse: ,,Ik merk er helemaal niks van. Wij zitten veel te ver van de scholen in Lisse. Bovendien zijn daar goe de kantines. Maar ik weet dat collega's wel eens problemen hebben met diefstal enzo. Het is ook zaak van de school om daar iets aan te doen. We hebben wel regelmatig jongeren die hier op donderdagavond komen, maar dat vind ik niet erg. Het gaat er om dat je je een beetje kunt ver plaatsen in de mensen." Sanne, Iris, Sophie, Klaar, Su zanne en Saskia, leerlingen tweede klas athennaeum van het Bonaventura College, Burggravenlaan in Leiden: „We gaan altijd naar de Troef- markt, hier vijf minuten lopen vandaan. Ze hebben er lollies, stokbroden, chips en tampons. En je bent er ook even uit. In de winkel staat Koos: zo mogen we hem ook noemen. Hij verdient aan ons, maar heeft niet altijd in de gaten dat er best veel gejat wordt, vooral door de jongens van de brugklassen die stoer willen doen. Soms gaat hij er achter aan en dan zegt hij: 'Geef die lollie maar terug'. Maar poli tie wordt er nooit bijgehaald. In de winkel is het soms bomvol en dan valt het niet op als er eenlollie wordt weggegrist. Hij is dan constant aan het afreke nen. We hebben ook een kanti ne op school maar die verkopen geen lollies.en geen kauwgom. Logisch dat supermarkten kla gen over overlast, maar ze moe ten zelf maatregelen nemen. Jongeren jatten: zo zijn ze nu eenmaal. Jatten is ook voor de kick. Alles watje verbiedt, heeft extra aantrekkingskracht. Eigenaar/verkoper Troef- markt, Roomburgerlaan Lei den: „Overlast van scholieren? Dat valt wel mee hoor. Diefstal? Af en toe eens iemand. Speciale maatregelen nemen wij niet. Het is geven en nemen, zeggen wij altijd maar." CAROLINE VAN OVERBEEKE Ode aan Zangeres Zonder N, De koningin van het levenslied, die zong over armoe, liefde, leed en verdriet. Als ik jouw stem hoor en zing, blijf jij altijd in in mijn herinnering. De Zangeres Zonder Naam, de vrouw van het volk met faam. Voor mij heb jij nog lang niet afgedaan, want in mijn hart blijf jij altijd bestaan. Met een lach en een traan kon jij Mary dit leven wel aan. Er is ook zon en maan en ook een tijd van komen en gaan. Jij ruilde jouw mooie stad oud Leiden voor de Limbufgse grazige sappige weiden. Jouw grootste wens was een kleine benjamin, maar dat zat er voor jou en je lieve Sjo helaas niet in Nu kan jij je gaven vertonen Aan God en de engelen hierboven. Er wordt in de ANWB-kam- pioen al een tijdje duidelijk ge maakt dat de ANWB het niet eens is met belemmerende re gelingen voor het auto-verkeer. De ANWB doet dit met voor de lezer nogal suggestieve argu menten en beïnvloeding. „Wat verwacht je anders van de bond voor automobilisten", roept mijn omgeving. Het vervelende is echter dat er voor een aantal zaken die de ANWB behartigt, nauwelijks een alternatief is. Zoals voor advie zen en documenten voor reizen naar het buitenland en voor het kampeerbewijs bijvoorbeeld: terwijl ik niet beïnvloed wens te worden. De belemmerende regelingen die de overheid voorst^ het rekeningrijden, jui< Zelf kan ik meestal vo< dat ik in de spitsuren^ moet. Dat ligt anders v zoon, die in Leiderdo aan de autoweg woor'r' Amsterdam werkt. M< hem vind ik het ook met de trein te gaan. DH hij maar twee keer een t€ P« dag. Zo zijn er legio lieden, r De auto neemt volgens^ te belangrijke plaats i^Q als je het belang van de^ het autogebruik verge^. het belang van het rnilie^ In het Leidsch Dagblad van 27 oktober 1998 staat een mooi stukje over het onthullen van een borstbeeld van de heer Werner voor zijn verdiensten als tuinman bij de Beukenhof. In het hele stuk mis ik de naam van mijn vader, Cees van Steijn. Hij was 1 maart 1966 40 jaar bij de Beukenhof als tuin man. Zo kende toen hedis geest deze man, die nvai op de voorgrond trad. ttu Is hij daarvoor somfkc ten? Hij wist wel waar! 2 bezig was: het maken len mooie tuin. Nu strijkt eioc de eer op. he Th. vier Ock i Vier van de tien super markten in de buurt van scholen hebben last van leerlingen die tijdens pau zes komen winkelen. De winkeliers klagen in hun vakblad Distrifood over rommel, lawaai en diefstal van middelbare scholie ren. Een aantal winkeliers neemt zelf maatregelen, anderen vragen de school in te grijpen. Hoe erg is het met de overlast van shoppende leerlingen in Leiden en regio? Mevrouw L. Münninghoff van Winkeliersvereniging Lange Voort Oegstgeest: „We hebben goede afspraken met Duinzigt, de middelbare school hier vlak bij. De kinderen maken wel eens rommel en in sommige winkels mogen er niet meer dan drie tegelijk naar binnen. Als ze heel vervelend zijn, neem ik contact op met school en maak ik een afspraak zodat de leraren toezicht houden. Het blijven natuurijk kinderen: die zijn bal dadig daar heb ik wel begrip voor. Maar het moet niet de spuigaten uidopen. De kinderen mogen nu veel meer dan wij vroeger. Maar dat moet je ge woon accepteren en de zaak verder in goede banen leiden." A. Vermet, directeur Teylin- gen-college, locatie Duinzigt, Wijttenbachweg in Oegstgeest: „We hebben een goed contact met de winkeliersvereniging. Maai' ik geef onmiddellijk toe: onze kinderen geven overlast. Daar moet je reëel in zijn. Wel houden we de helft - de kinde ren van de onderbouw - van on ze 800 leerlingen binnen in de schoolpauze. Maar de anderen houden zich inderdaad op bij de winkels aan de Lange Voort of ze hangen in de verwarmde portieken van de flats aan de Aert van Neslaan. De winkeliers hebben er last van maar eten er ook van. Ze moeten er zelf ook op toezien, vind ik. Maar ik neem de klachten wel serieus en ben er op aanspreekbaar. Kinderen zijn soms heel verve lend, vooral in groepen. We hebben ook veel contact met de wijkagent en met het Bureau Halt. Als er sprake is van diefstal maken we er korte metten mee en volgt er straf. De meeste kin deren zijn hartstikke aardig, maar als het nodig is haal ik ze achter hun bril vandaan..." Mevrouw Van Schie van de kruidenier aan de De Sitter- laan in Leiden: „Het valt wel mee bij ons. Mijn man is in het verleden naar de technische school hierachter gestapt en die werkt prima mee. Het is nu niet meer zo druk als voorheen. We vertrouwen de jongens wel die hier komen. We moeten ook aan onze omzet denken: je kan ze niet weren. Maar ze weten wel dat mijn man het er niet bij laat zitten als er wordt gestolen. Het scheelt een stuk dat hij zich niet kwetsbaar opstelt." R. de Zoete, bedrijfsleider Di- gros in Oude Wetering (vlakbij Johannes 23-college): „Het is in de hand te houden. We hebben niet echt last, maar het is wel vervelend. Als ze niet meer zou den komen, zou ik het niet erg vinden. Mijn omzet? Ze komen een blikje fris van 39 cent halen en daar zit ik niet op te wach ten. De bakker die hier zit, klaagt over een zaak vol met scholieren die de vaste klanten wegjagen en verschrikkelijk veel troep maken. En je moet nog oppassen wat je zegt want als je ze agressief benadert, worden ze nog vervelender. Je moet ze als volwassenen aanspreken en altijd vriendelijk blijven. Ik heb gehoord dat de school gaat uit breiden en dat de kantine bete re faciliteiten krijgt. In dat geval is het de overweging waard de scholieren in de toekomst hele maal te weigeren." De heer Smits, conciërge Ste delijk Gymnasium, Fruinlaan in Leiden: „Ik werk hier nu twee maanden maar ik heb nog nooit een winkelier aan de lijn gehad. Meer weet ik er ook niet van." D. van Delft van Fina pomp station, Lammenschansweg in Leiden: „Al jaren laten wij niet meer dan twee scholieren tege lijk naar binnen. Anders wordt het onoverzichtelijk en zie ik ook niet meer wat er buiten ge beurt: wie wel en niet heeft ge tankt. In de schoolpauzes heb ben we hier een portier staan anders komen ze toch met zijn allen binnen. Maar ik ben hoe dan ook blij dat we ze hebben, de scholieren. Ze kopen brood jes, fris, zoetwarén en sigaret ten. Ze zullen ongetwijfeld wel eens een rolletje drop jatten, maar dat gebeurt niet op grote schaal." Scholieren in een supermarkt. 'Je moet ze als volwassenen aanspreken en altijd vriendelijk blijven.' foto archief Doorweekte landerijen, een de laatste jaren veel voorkomend beeld. Verschillende oorzaken (minder open grond, een hoger terpeil, het automatisch bedienen van de gemalen) zorgen ervoor dat Nederland kwetsbaarder wordt bij overvloedige regeni fot\ derd jaar voor, maar het is nu al de derde keer in enkele jaren dat we met serieuze wateroverlast te maken heb ben. Wat u misschien nog niet weet, is dat we in de Duin- en Bollenstreek ook nog een fijnpeilbeheer kennen. Daar wordt mee bedoeld dat de band breedte van het waterpeil slechts en kele centimeters mag verschillen. Dat heeft te maken met de gevoeligheid van bloembollen voor te hoge grond waterstanden. In het voorjaar van 1997 kwamen vele hectaren bloem bollen niet boven de grond. Na on derzoek bleek de te hoge grondwater stand oorzaak te zijn van deze ellen de. De schade was groot voor vele kwekers en niemand voelt zich aan sprakelijk. Dit gebeurde dus in een gebied waar meer dan honderd jaar goede bollen geoogst werden. Zelf denk ik dat de oorzaak gezocht moet worden in een hoger waterpeil in de duinen door je niet onder genoemde wet, ma; minder onttrekking voor drinkwater schade is wel enorm doordat je in combinatie met een ander peilbe- heersing in de boezemsloten. Onder zoek wat gestart is zal dit mogelijk be wijzen. Duidelijk is dat bloembollen, maar ook vele andere gewassen niet veel langer dan één dag in het water kun nen staan. Anders zijn ze verrot. Een misvatting is dat agrariërs zich hier voor kunnen verzekeren, dat kan dus niet. Vandaar de calamiteiteriregeling van de overheid. Een regio wordt rampgebied als meer dan 100 mm re gen valt in 24 uur in een afgeperkt ge bied» Het is een bewezen goede rege ling. Dit jaar hebben we overigens mei ander probleem te maken, nam 20 tot 80 mm regen elke dag. Dai verloren is. Maar de minister zal in dit geval kijken of onderneme aanmerking komen voor de o< schaderegeling. Ervaren taxateur: men op de bedrijven kijken hoe de schade is. Tot slot: u ziet hoe ondoorgronc water is. Het heeft altijd zijn weg gezocht en zal dat altijd bli doen. Water soms een gevaar, maar me een zegen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16