'Vrijheid van meningsvorming onder drul Luthers veto speelde grote rol bij predikantsopleidingei Kerk Samenleving WOENSDAG 4 NOVEMBER 1998 979 redactie dick van der plas. c Nieuwe vestiging Salesianen Don Bosco voorburg De Nederlandse provincie van de Salesianen van Don Bosco begint in augustus 1999 een nieuwe vestiging in Voorburg. Met hun aanwezigheid in het bisdom Rotterdam wil len de Salesianen een bijdragen leveren aan de op- en uitbouw van het pastoraat voor jongeren van 15 tot 30 jaar. In Voorburg krijgen de jongeren in de voormalige pastorie van de Martinus- kerk aan het Oosteinde 54 een plek aangeboden waar ze elkaar kunnen ontmoeten en waar levens-, zin- en geloofsvragen aan bod komen. De basis voor het jongerenproject vormt het model van de oprichter van de congregatie, Johannes Bosco, die leefde van 1815 tot 1888. Belangrijke elementen van zijn gedachten- goed zijn ontmoeting, ontspanning en aandacht voor levensbe schouwelijke en godsdienstige vorming. Naast het directe con tact met jongeren gaan de Salesianen ook toerusting en begelei ding verzorgen voor werkgroepen, vrijwilligers en jongerengroe pen in het bisdom Rotterdam. Haagse Agneskerk bestaat 100 jaar den haag De rooms-katholieke Agneskerk in Den Haag viert de ze week het honderdjarig bestaan. Dat gebeurde onder meer met een speciale Requimmis waarbij voor honderden overlede nen kaarsen werden aangestoken. foto anp Oogstdankdienst in Oude Wetering oude wetering» Het Oecumenisch Beraad Oude Wetering houdt vanavond een oogstdankdienst in de plaatselijke Gereformeerde Kerk aan de Kerkstraat. De dienst begint om 19.30 uur en de voorgangers zijn ds. Breukelaar en rector Vijftigschild. De bezoe kers wordt gevraagd vers fruit en/of blikjes conserven mee te brengen. Hiervan worden fruitbakjes gemaakt die na afloop worden bezorgd bij zieken en ouderen van de kerkelijke ge meente of parochie. Henk Biersteker spreekt in Oude Vest leiden Henk Biersteker, journalist van het dagblad Trouw en programmamaker van IKON-tv, spreekt morgen in De Oude Vest, centrum voor cultuur en religie. Hij gaat in op de perspec tieven die er zijn voor Joden en Palestijnen om na 50 jaar staat Israël tot een vreedzame samenleving te komen. De lezing van Biersteker past in een serie van drie bijeenkomsten over brand punten in de huidige wereldpolitiek: Zuid-Afrika, Israël en de Palestijnen, en Indonesië. Aanvang: 20.00 uur, toegang gratis. Millenniummythen bij Moker leiden In de radio-uitzending van Moker - het media-overleg van de kerken in Rijnland en de Bollenstreek - wordt komende zaterdag (7 november) aandacht besteed aan millenniummy then. Er wordt over dit onderwerp gesproken met dominee Kat tenburg. De rubriek Draagvlak wordt verzorgd door dominee Da Costa uit Oegstgeest. Moker is op zatermorgen te beluisteren van 09.00 tot 10.00 uur op de FM 105,7 en op de kabel op de FM 88.1. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lekkerkerk ('t Ven ster): Joh. Post te Oldebroek; te Westerlee-Heïligerlee:drs. L P Blom. kandidaat uit Elburg. Ds W. van der Wind (Waterweg 87, 3882 RB Putten, tel 0341- 357068), voorheen (tot december 1997) predikant van de NED. GE- REF. KERK te Bunschoten-Spaken burg, is per 1 november overgegaan naar de NED. HERV. KERK. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: LP Blom, Van Kinsbergenstraat 1, 8081 Cl El- burg; mw. A.L. Rijken-Hoevens, Vondellaan 6, 3906 EA Veenen- daal. mw M. Solinger-van der Vel de, Fazantweg 16, 7161 HR Nee- de; L.J.Th. Heuvelman, Prins Ber- nardplein 21, 3555 AK Utrecht; P.T. Mol, IJsselsteinlaan 5-1, 3525 ES Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar vanaf 01/01/99: mw. S Visser. Wicken- burglaan 1503, 3525 JR Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en niet beroepbaar: mw. A. Vroegindeweij-Hartkamp, Zwaans traat 38, 3816 AR Amersfoort; J.W.Th. Mout, Ln. Van Henegouwen 50,3703 TE Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Middelburg (Hoek steengemeente), mw. P.H. Couvée te Vreeland, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Maastricht (Re formatorische kerkgemeenschap Maastricht, SoW): als studenten pastor, dr. R.A. Bosch te Schiedam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Brakel: G.J. van Aalst te Ridderkerk. doorn anp vervolg van voorpagina Het was 'volstrekt duidelijk' dat het voorstel om de predikantsopleidingen in Amsterdam en Gro ningen op te heffen en die in Leiden en Kampen te handhaven, op een luthers veto zou stuiten. Op de triosynode op 13 novembber zou er dan geen draagvlak voor dat plan zijn geweest omdat alle drie synodes ermee moeten instemmen. Die mededeling deed de gereformeerde syno debestuurder ds. W. Barendrecht gisteren op een informatieve bijeenkomst van synodeleden te i Zeist. Met het alternatief, handhaven van Gro ningen en een nieuwe oecumenische opleiding in Amsterdam ten koste van Leiden en Kampen, had de hervormde commissie voor Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs weer grote moeite wegens de kwaliteit van beide Amsterdamse fa culteiten. Daarom heeft het gereformeerd synodebe- stuur gekozen voor het huidige voorstel, waarbij de ambtsopleidingen aan de Universiteit van Amsterdam en de Universiteit Leiden verdwijnen en de Theologische Universiteit Kampen na een fusie met de theologische faculteit van de VU verder-gaat in Amsterdam. Waarom zouden de lutheranen niet kunnen overwegen om naar Leiden te gaan, vroeg syno delid mr. C. Pieters uit Leeuwarden zich af. „Ik kan me niet voorstellen dat wij hen niet zouden kunnen overtuigen als wij voor Leiden en Kam pen kiezen." Overigens zei de lutherse synode bestuurder ds. R. van den Berg desgevraagd dat er met de lutheranen best te praten valt over een andere vestigingsplaats voor hun seminarie dan Amsterdam. De voorzitter van de Kamper curatoren, ds. H. Plomp, herhaalde ter vergadering dat het stand punt van Kampen over het huidige voorstel nog steeds is: 'nee. tenzij'. Als er aan de bezwaren en onduidelijkheden niet wordt tegemoet gekomen, wordt het zelfs een definitief nee. De curatoren hebben grote zorgen over de fi nanciering van het plan en vragen zich zeer ern stig af of dit plan haalbaar is. Volgens een peiling onder de Kamper studenten zou slechts eender de van hen voor Amsterdam kiezen. Is die nieu we opleiding in Amsterdam dan wel levensvat baar, vroeg Plomp zich af. Door samenvoeging van Kampen en de VU verliezen naar schatting 35 stafleden hui Het ministerie van Onderwijs heeft duide maakt dat het tegen een dure wachtgeldr is. Moeten de Gereformeerde Kerken dit talen, zo was de vraag. Barendrecht erkende dat het nieuwe pl niet meer dan een idee is. Er ontbreken n formatie-, financieel en sociaal plan. Pas i de zomer zal duidelijk zijn of het nieuwe realiseren is. Dat hangt ook van de beoo: door het ministerie af. In het besluit dat de triosynode volgend moet nemen, mag enerzijds geen ondu heid over de locaties bestaan. Als and blijkt dat het financieel niet haalbaar is, het plan uiteindelijk toch niet door, z rendrecht. Antroposofen mengen zich in debat over genetische manipulatie De stier Herman, het schaap Dolly, kikkers zonder kop. Het debat over genetische manipulatie laait bij incidenten op maar dooft doorgaans snel uit in een patstelling tussen voor- en tegenstanders. Antroposofen willen daar wat aan doen. driebergen guido de bruin Wetenschappers met een antro posofische achtergrond zijn niet per definitie tegen, benadrukt landbouwkundige ir. Edith Lammerts van Bueren. „De vraag is niet óf we met DNA wil len werken maar hoe we er ethisch verantwoord mee om gaan." Ze coördineert de werk groep genenmanipulatie en oordeelsvorming, waarin een tiental min of meer antroposo fisch georiënteerde weten schappers de discussie over bio technologie vlot wil trekken. Lammerts van Bueren, op 22 november één van de sprekers bij het jubileumsymposium van de 75-jarige Antroposofische Vereniging, stelde ook het bin nenkort verschijnende boek 'En toen was er DNA...' samen. Dat moet de leek mondiger maken tegenover wetenschappers in hun ivoren toren die weten wat goed voor de wereld is. „De vrij heid van meningsvorming staat onder druk. De consument heeft moeite om zijn onrustge voelens over genetische mani pulatie in argumenten om te zetten." Het debat stokt volgens Lam merts van Bueren omdat voor- en tegenstanders op verschil lende golflengtes zitten. Het ra tionele betoog van voorstanders over de zegeningen van geneti sche manipulatie sluit niet aan bij de vaak emotioneel en mo ralistisch geformuleerde bezwa ren van critici. De leek voelt een vaag onbehagen maar komt vaak niet verder dan de mach- Antroposofe ir. Edith Lammerts van Bueren in het laboratorium in Driebergen: „De vraag is niet óf we met DNA willen werken maar hoe we er ethisch verantwoord mee omgaan." foto anp teloze verzuchting dat de tech nologische ontwikkeling toch niet tegen te houden is. De werkgroep wil dat voor- en tegenstanders niet slechts hun eindoordeel uitwisselen maar in gesprek raken over hun achterliggende uitgangspunten en toekomstvisies. Is de mens bijvoorbeeld slechts een vat vol hormonen, zoals Herman de Boer, geestelijk vader van de transgene stier Herman, be weert? De antroposofie is volgens Lammerts van Bueren bij uit stek toegerust om kritische vra gen te stellen bij het gangbare natuurwetenschappelijke den ken dat levende wezens redu ceert tot een 'pakketje genen dat je naar believen kunt mani puleren'. De biotechnoloog die aan het DNA van plant, dier of mens sleutelt zonder het leven de wezen daarachter fe zien, merkt dat zijn gemanipuleerde onderzoeksmateriaal zich vaak anders gedraagt dan in het la boratorium. Het resultaat is 'een vicieuze cirkel van onge wenste neveneffecten die je niet had verwacht omdat je een te nauwe blik hebt'. Bij het Louis Bolk Instituut voor onderzoek naar biolo gische landbouw, geneeskunde en voeding op antroposofische grondslag, werken ze anders. Lammerts van Bueren coördi neert er de landbouwafdeling. Geïnspireerd door Rudolf Stei- ner, grondlegger van de antro posofie, staat de 'innerlijke rela tie tussen mens en natuur' cen traal. Antroposofische georiën teerde onderzoekers die een probleem in de natuur willen oplossen, benaderen dat niet al leen op een technologische ma nier maar verdiepen zich ook in het wezenlijke van een plant of dier. Ze zien onkruid bijvoor beeld niet als een geïsoleerd probleem dat elke boer op de zelfde wijze kan bestrijden maar als een uitdaging die in elk be drijf om een andere aanpak vraagt. „Wij gaan ervan uit dat de plant ons als het ware laten zien, iets voorleeft ons eigen handelen op drijf ontbreekt." „Hoe kun je de comj van het leven van mens, plant zo in beeld krijgei tot duurzame oplo komt." Zo verwoordt Lai van Bueren de antropos visie op natuurwetensc lijk onderzoek. Tijdens h leiding aan de Landbo versiteit Wageningen i teerde ze met onbehagei bezig was met het oni van de erfelijke structii tarwe zonder te weten ij we groeit en ooit door i weveld te hebben gelojj ging zich op het biofl landbouwonderzoek riclj ontdekte dat de antropos haar twijfels over het ga technologische onderzoi sloot. Haar instituut mag zj middels in de belangstej de financiële steun van nisterie van Landbouw gen. Tegen het einde vl_ ren tachtig kwam voor he1 Bolk Instituut de ommC „We hadden ons altijd) schappelijke dissidente voeld, en toen kwam dJ van het ministerie: kuni lie ons helpen", aldus1 merts van Bueren. j De werkgroep genennf latie en oordeelsvormin|E bij reguliere onderzoek een behoefte te voorzie/1 dat de biotechnologie)) grote druk van de int staat om snel praktisch K bare resultaten te boekei nen ze met fundament^ gen bij hun eigen in* vaak niet terecht. Bij d£l groep en haar intematio6- menwerkingsverband kunnen ze in een 'mad dialoog' hun zorgen enr wel kwijt. De antroposofie en dei schappers die zich daaro ten inspireren mogen var merts van Bueren geen beweging met een eigen; vormen maar moet steefo de gangbare wetenschap^ loog blijven. „We willen' onze eigen optiek me^ maar claimen niet da^ overtuiging de enige waqj-, Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf-gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwartwit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 Vrijdag 4 November NIEUWVEEN Tegen het vallen van den avond lie pen twee kinderen van den arbeider V. nabij een paar hooischelften. De oudste, een 6-jarig knaapje, gaf een staaltje van zijn vlugheid in het brandstichten met lu cifers te zien. Voordat men het zag, had de kleine een der bedoelde hooischelften van G. Hegeman in brand gestoken. Gelukkig werd de vlam bijtijds door den broodbakker B., van Ter-Aar, opgemerkt en kon men het vuur nog met eenige emmers water doen blusschen. De jeugdi ge booswicht had het intusschen met zijn broertje op een loopen gezet, doch werd achtervolgd en van zijn gevaarlijk speelgoed ontdaan. Onder hard geschrei heeft de kleine beloofd het nooit weer te zullen doen. POLITIE Gevonden voorwerpen: 0.35 losgeld; een grijze pelerine; een lederen taschje met 11 tram kaartjes; een R.-K. kerkboekje; een coupon Kön. Port. Eisenbahn GeselIschaft; een bos sleutels; een koperen moet van een patent-as van een rijtuig; een bruine riem. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen worden dage lijks tusschen 12 en 1 uur verstrekt aan het Bureel van Politie. ADVERTENTIE F.inale Uitverkoop. Wegens ver plaatsing van het Volkskleeding-Magazijn ,,De Stad Parijs" van de Haarlemmerstraat 126 naar het in aan bouw zijnde nieuwe Magazijn, hoek Donkersteegen Haarlemmerstraat, worden alle Mannen-, Jongens- en Kinderkleederen tegen ongekend lage prijzen - ver be neden inkoopsprijs-a tout prixfinaal uitverkocht. Men gelieve de Étalage, de goederen en prijzen te be zichtigen. ANN01973 maandag 5 november LEI DEN Zaterdag recipieerde het bestuur van de Leidse Bil jartbond in Nieuw Minerva t.g.v. het 50-jarig bestaan van de bond. Vele biljartliefhebbers ga ven blijk van hun warme belang stellingvoor de gouden LBB, waarin op dit moment rond 375 leden, ondergebracht in 21 ver enigingen, zijn verenigd. Het be langrijkste streven van het be stuur van de LBB, aldus voorzit ter Crama, is het in Leiden en omgeving stimuleren van de sport en die verder uit te bou wen. OEGSTGEEST Er bestond za terdag grote belangstel ling voor de onthulling van het beeld houwwerk van Hans Bayens: een tuinder, leunend op zijn schoffel, in gedachten uitkijkend op de velden. Het is bedoeld als herin nering aan de tuinders, die op de gronden in die omgeving hebben gewerkt. Twee kinderen uit de buurt, Henny Stravers en Leen- dert Amersfoort, onthulden het beeld. LEIDEN Het optreden van The Osmond Brothers is gelukkig voorbij. Niet omdat de Osmonds het niet goed hebben gedaan, in- Het LBB-bestuur v.l.n.r. G.H. Eilander (2de voorzitter), C.A. Glasbergen (2de secr.), J.P. Kroon (1ste secr. en wed strijdleider), W.F. Crama (voorzitter), W. van Egmond (1ste penningmeester), Th. Overdijk (2de penningmeester) en L.H. Cavé (commissaris). foto archief leidsch dagblad tegendeel, hun show zat bijna angstig perfect in elkaar. Maar op een gegeven moment is het gewoon eng om te zien hoe een tiental meisjes bereid blijkt om elkaar desnoods zes voet onder de grond te timmeren om maar een stukje te bemachtigen van de handdoek waarmee Donny zich heeft afgedroogd. De Eerste Hulpdienst had het er knap druk mee, vooral omdat een aantal in onmacht gevallenen langdurig buiten westen bleef of na weer in de zaal gelaten te zijn onmiddel lijk weer in zwijm viel. De schade bleef verder beperkt. Eén zwaar- gekneusde elleboog en één ge broken linker onderarm, naast wat lichte blessures, werden bij de EHD afgeleverd. mamËÊÊÊÊMÊÊQ, LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1.860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) LF Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duinen Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden www.hdc.nl/ld TELEFAX Advertenties: O710r Familieberichten: 023ÈI 023*a Redactie: 07H Hoofdredactie: 071' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot HC 07% RUBRIEKSADVERTENTIE^ Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot F 071 ABONNEMENTEN Ji bijvooruitbetaling: el MS5S5 :h per half jaar (acceptgiro) L per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versti- nhetabs per betalt iR POST J INTERNET: Auteursrechten voorbehouden ii Dagbladuitgeverij Damiateïrs f.maii - d' redactie.ld@damiate.hdc.nl ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. as: Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feeën Leids Universitair Medisch Centrum. 24 u per dag. tie Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14