Leiden Regio 'Mensa' in Rijn en Vliet snel geopend 'Waar moetje beginnen?' Knorrende magen in woontoren Vrijheidslaan Goedgelovige Leidenaar in India opgelicht Vu afwachten of de ost bezorgd wordt Speelruimte LUMC kan weer ademhalen JENSDAG 4 NOVEMBER 1998 WIM WEGMAN, 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 rommer in brand >en Een 17-jarige jongen die de moeder van zijn vriendinne- behulpzaam wilde zijn, zag die hulpvaardigheid van het ene ;het andere moment verworden tot een kleine catastrofe. Op jterugweg van het tanken, haperde het motortje van haar jmmer. De jongen morrelde en sleutelde wat aan het voer- g, maar inplaats van dat hij het aan de praat kreeg, vloog de jmmer plots in brand. De brandweer moest er aan te pas ko- tn om het brandje te blussen. De brommer is volledig ver- •Jd. gnalement klopt |en Een oplettende buurtgenoot heeft er voor gezorgd dat de [itie gisteren een inbreker in de kraag kon vatten. De man brde in de Komkommerhof achter de 5e Binnenvestgracht sgerinkel, belde de politie en herinnerde zich dat hij nog niet lang daarvoor was aangesproken door een vreemde die 'ie- md' in de buurt zocht. Naar aanleiding van het signalement a de politie een kwartier later in de Kloksteeg een man aan- uden die daaraan voldeed. In zijn tas trof de politie een gesto- videorecorder en gsm-telefoon. pntrole op verlichting [en» De Leidse politie intensiveert vanaf aanstaande vrijdag controle op het voeren van de juiste verlichting en reflectoren 1 fietsers en bromfietsers. De controles kunnen op elk mo- nt en op elke locatie in de stad plaatsvinden. ijeenkomst Leidse vrijmetselaars cn« De Leidse vrijmetselaarsloge La Vertu en de werkgroep den van de Orde der Weefsters houden een gezamenlijke irlichtingsbijeenkomst op maandag 9 november. Deze vindt ats in het logegebouw aan de Steenschuur 6. Belangstellen- i zijn welkom vanaf 20.00 uur. La Vertu is de oudste vereni- g van Leiden. De loge werd opgericht in 1759 en telt momen- 1 ongeveer 80 leden. De Orde der Weefsters kan worden be- ouwd als de vrouwelijke variant van de vrijmetselaars en rd opgericht in 1947. Naast informatie over vrijmetselarij is er de informatiebijeenkomst ook ruimte voor discussie, en kun- 1 belangstellenden een rondleiding door het monumentale louw krijgen. Leidenaars onder de indruk van ramp in Juigalpa LEIDEN» RUUD SEP VERVOLG VAN VOORPAGINA Een bezoek aan Nicaragua is zonder overstroming al con fronterend genoeg. Dat ervoe ren Jan Laurier en Pedro Peters toen zij anderhalve week gele den in het op één na armste land van het Amerikaanse con tinent aankwamen. „Als je vanuit je luxueuze hotel in Managua de stad inrijdt, zie je ineens van die grote vierkante stukken stad liggen waar alleen golfplaten huisjes staan", vertelt Laurier. „Overal zie je nog de gevolgen van de aardbeving van 1972. Behalve de kathedraal is er niets hersteld. Het puin is op geruimd, maar daar is echt alles mee gezegd." Al direct na aankomst worden de Leidse bezoekers geconfron teerd met de eerste tropische buien. „In een half uur tijd stond er een halve meter water in de straten. Maar dan is er nog niks aan de hand", herinnert Peters zich. Eén beeld is Laurier scherp bijgebleven. „Er stond een halve meter water in de straat, terwijl een jongeman langsliep. Een grote range rover met donkere ramen reed zó door het water heen. Die kreeg de hele golf water over zich heen." In ontwikkelingslanden is het 'normaal' dat je hier en daar op een krottenwijk stuit. Maar Ni caragua is anders. Hier is de krottenwijk de regel, en vormen stenen gebouwen de uitzonde ring. De bezoekers werden in eerste instantie dan ook over vallen door een bodemloze moedeloosheid. „Je hebt het idee: waar moet je in hemels naam beginnen? Er is zoveel te doen, er is zoveel noodzakelijk om een enigszins acceptabele standaard te bereiken. Als je Juigalpa binnen rijdt, heb je het gevoel dat je in een goudzoe kersdorpje uit het eind van de vorige eeuw arriveert. Maar het is een provinciestad van - voor zover bekend - 80.000 inwo ners. Bekomen van de eerste schok, ontwikkelden de bezoe kers toch concrete ideeën voor hulp. „We hebben allebei iets met afvalinzameling", lacht Laurier. „En dat gaat daar nog Jan Laurier (links) en Pedro Peters. met open wagens waarvan er, terwijl wij er waren, nog één door zijn assen zakte. Wij kon den toezeggen dat ze twee van onze oude vuilniswagens krij gen. Naar hun maatstaven zijn die heel modern." De Leidenaars kregen de ge bruikelijke behandeling van hoog bezoek. Dat werd zo af en toe een beetje gênant. Op een middelbare school waar de de legatie uren te laat aankwam omdat een andere ontvangst was uitgelopen, hadden de leer lingen geld ingezameld om voor bezoekers cola en koekjes te ko pen. Peters: „Dan zit je daar ter wijl ze allemaal zitten te kijken hoe jij je cola opdrinkt. Dan voel je je niet op je gemak." Achteraf kondigde bij het be- LEIDEN AD VAN KAAM Een. goedgelovige Leidenaar is in India slachtoffer geworden van een ordinaire oplichtingstruc. De 23-jarige avonturier kwam daar in contact met een 'nette' man die hem vroeg een pakketje juwelen naar Nederland te sturen. Een passende belo ning zou hem wachten als hij op het post kantoor in Nederland dat pakket dan later op een afgesproken tijd aan een contact persoon zou overhandigen. Wél diende hij de 2700 gulden voor de verzekering zelf voor rekening te nemen. Bij aankomst in Nederland bleek het pakketje inderdaad te zijn aangekomen, alleen was de contactpersoon nergens te bekennen. Toen de Leidenaar nattigheid voelde was het te laat. Glazen steentjes in plaats van juwelen en naar de verzeke ringspremie kon hij fluiten. Die had de 'nette' man in zijn zak gestoken. En die had in India 'plots' een ander telefoon nummer genomen. xinboten tijdelijk verhuisd JTIMOTEUS WAARSENBURG t naar zijn meuwe kats. Deze week worden in ll vier woonboten van het phts Jaagpad verplaatst een voorlopige plek aan de we Rijn. Reden: kadewerk- fheden aan het Jaagpad, hele Utrechts Jaagpad tot het Rijn en Schiekanaal t aan bod. Het totale werk iiaar verwachting tweeën- ;alf jaar in beslag nemen", 5 opzichter P. van Leeuwen, loude walmuur wordt hele- gesloopt. Daarvoor in de 5 komt een nieuwe kade. Leeuwen: „Ook vervangen le rioolaansluitingen voor foonboten. Naar verwach- zullen de werkzaamheden het eerste gedeelte van het phts Jaagpad ongeveer een jaar duren. Maar helemaal r weet ik dat ook niet. Als inter intreedt, kan het werk Ime tijd stil komen te lig- En we weten ook nog niet es wanneer we kunnen be ginnen. Vermoedelijk rond de jaarwisseling." Maar deze week moeten de woonboten die een ligplaats hebben aan het eerste stuk van de kade in afwachting van het herstelwerk alvast het veld rui men. Ze liggen aan de 'parkeer plaats voor woonboten' in de Nieuwe Rijn tegenover het Utrechtse Veer. „Hier hebben al eerder woonboten gelegen toen de kade van het Veer hersteld werd", zegt Handgraaf. „Gas, water en lichtaansluitingen wa ren hier dus al." Volgens de gemeente zijn ook telefoonaansluitingen aanwe zig. Voor Handgraaf is dat ech ter niet relevant. Hij heeft geen telefoon. Wel is hij benieuwd of de postbode zijn nieuwe lig plaats weet te vinden. „Ik kreeg van de gemeente van die ver- huiskaartjes. Althans, daar moest ik wel zelf achteraan gaan. Maar uiteindelijk is het gelukt. Nu afwachten of de post ook daadwerkelijk hier bezorgd wordt." Als de werkzaamheden aan het eerste stuk van het Utrechts Woonboten van het Utrechts Jaagpad verhuizen naar een voorlopige plek aan de Nieuwe Rijn. tijdelijke ligplaats. De eerste vier gewijzigde locatie. Op last van boten krijgen dan hun oude lig- de brandweer wordt de onder plaats terug, zij het op een iets linge afstand tussen de boten voltooid zijn, gaat de tweede groep woonboten van het Utrechts Jaagpad naar de FOTO TACO VAN DER EB vergroot tot vijf meter. Die af stand was slechts anderhalve meter. :e pizzabezorgers, werkne- s van Dial for Delivery, d Express en andere leden voedseltransporten. Wij in dat jullie een gevaarlijke, lilijke en ongezonde baan 3en. Geregeld zijn jullie het Wit van minne aanvallen laffe struikrovers. En als de zoveelste aanslag op ortemonnee hebben over- 1 dan wachten regen en ;uw, storm en hagel, vorst J ladheid. Ji oefenen jullie je beroep &ij nacht en ontij in een on- W zichtelijke stad vol gevaar kruispunten. Nooit laten jullie ons in de steek. Voor een pizza gigante of een quatro sta- gioni, een Thessalonila-schotel of een doos vol spare-ribs kun nen wij altijd een beroep op jullie doen. Hulde. Maar, beste bezorgers, er zijn ook mensen die wel eens met gekromde tenen op jullie wachten. Die zeven hoog in de woontoren aan de Vrijheids- laan met knorrende magen met smart naar jullie komst uitkij ken. Die nagelbijtend lopen te ijsberen daarbij hevig de nei ging onderdrukkend snel even naar een snackbar te fietsen. Beste voedseltransporteurs, D^ Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad waar blijven jullie eigenlijk, vragen alle tweevercüenende yuppen in die hoge flat aan de Vrijheidslaan zich af. Juist ja, jullie leveren het bestelde voedsel 100 meter verderop af, bij de verkeerde flat. Bij Rosen- burch het woongebouw voor senioren waar op het moment dat de werkende yuppen 's avonds laat gaan eten, meestal al diepe rust heerst Lieve pizzabezorgers, wij ne men jullie deze fout niet kwa lijk. De gemeente heeft name lijk op de Vrijheidslaan pal voor de ingang van de woontoren het straatnaambordje met Zoe- terwoudseweg laten staan. Ambtenaren hebben weer eens lekker geslapen. Daarom staan jullie op het verkeerde been en bieden wij de helpende hand. Zo, dat is rechtgezet Beste voedseltransporteurs, gouden tijden zijn voor jullie aangebro ken. Een aantal bewoners van de woontoren aan de Vrijheids laan is namelijk sterk verma gerd en moet aansterken. Lieve pizzamensen doe er maar een schepje bovenop. De Zangeres (3) Al tweemaal eerder hebben we vanaf deze plaats een poging gewaagd om de straatnamen- commissie en de gemeentepo litici van Leiden te overreden nog bij haar leven en in haar geboortestad een straat naar de De woontoren aan de... Vrijheidslaan? FOTO HENK BOUWMAN Zangeres zonder Naam te ver noemen. Enig effect heeft dat niet gesorteerd en nu is ze dood. Wat rest zijn mooie woorden, vorige week uitge sproken door burgemeester Goekoop over haar groeve in Stramproy. Maar een blijvende herinnering in de vorm van een straatbord - ho maar. Dat kon er tot op heden niet vanaf. Dat blijft, in de Stevenshof, voorbe houden aan tientallen andere vrouwen; de helft van wie we nog nooit eerder hadden ge hoord, de meesten die niet eens uit Leiden komen. De Trix Terwindts, de Clariet Kok van Alphens en de Suze Roberts ons, of hoe ze ook mogen he ten. Nu weten we ook wel dat het in Leiden niet de gewoonte is om straatnamen naar personen te vernoemen die nog in leven zijn, het koningshuis uitgezon derd. Wij vinden dat onzin. Ze ker in geval van de Zangeres zonder Naam. Geboren en ge togen in de Weverstraat, sleet onze grote koningin van het le venslied haar laatste jaren in eenzaamheid op het Limburg se platteland en ziek als ze was had zeker zij een dergelijk eer betoon als steuntje in de rug best kunnen gebruiken. Enfin, gedane zaken nemen geen keer. Hoe dan ook, nu is ze dood, dus gemeente Leiden: kom op met dat bord. Twee suggesties van onze kant. Eén hele simpele: doop het Anke Servaespad in de Stevenshof om in het Mary Servaespad en geef die wereldvermaarde kin derboekenschrijfster maar el ders een plekkie in de wijk. Of zoek een straat uit in de buurt van de Zuidsingel waar de Zan geres aan het begin van deze eeuw in armoede opgroeide. Daar leg je als gemeente nog het meeste eer in. Wél moet er nu binnen afzienbare tijd wét gebeuren. Het heeft immers al lemaal al veel te lang geduurd. ERIC-JAN BERENDSEN AD VAN KAAM FOTO MARK LAMERS zoek aan de scholen de komen de ramp zich al aan. Laurier: „Wij wisten dat de scholen overvol zaten. Maar het gekke was, dat we daar niets van za gen. Overal waren leerlingen die niet naar school konden omdat ze de schooluniformpjes niet meer droog kregen. In die golf platen hutjes stroomt het water aan de ene kant naar binnen en aan de andere kant weer naar buiten." Toen het wassende water ook in Juigalpa toesloeg en de rivier de hutten van de allerarmsten wegspoelde, konden de Leide naars heel snel een bedrag van 25.000 gulden toezeggen als noodhulp. De slachtoffers van de overstroming moeten te eten hebben, om dreigende epide mieën voor te blijven moet er op grote schaal worden ingeënt. En de woningen moeten op nieuw worden opgebouwd. Pe ters: „We praten over wederop bouw, maar dat is in een dag gebeurd. Dan zitten ze weer op het oude niveau. Maar toch moet je het drama niet onder schatten. Die mensen hebben bijna niks. Als je door de over stroming een pan bent kwijt ge raakt, is dat een ramp. Die pan moet je hebben, al moet je hem jatten. Zonder pan kun je geen eten maken. Zo basaal is het." Terug in Leiden zullen de Juigalpa-gangers de komende weken besteden om zich te be zinnen op de projecten in de zusterstad. Laurier heeft al zo zijn ideeën. „Met onze onder wijsprojecten zullen we zeker doorgaan. Maar we hebben ook een project kennisoverdracht toerisme. Als je ziet hoeveel er in dat land nog moet worden gedaan, heb ik zo mijn twijfel of dat nou nuttig is." Niet-studerende Leidenaars die voor de zomer nog aten in de universiteitsmensa aan de Kaiserstraat, kunnen binnenkort terecht in bejaardencentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. De commissie sociale za ken ging gisteren in meerderheid akkoord met een een malige subsidie van 40.000 gulden om de alternatieve mensa in ieder geval voor één jaar mogelijk te maken. LEIDEN «RUUD SEP Na de sluiting van mensa De Bak werd er met name vanuit de Socialistische Partij uitdruk kelijk voor gewaarschuwd dat hierdoor een groep arme Leide naars v^n een goedkope en ge zonde maaltijd verstoken zou raken. De bezoekersgroep van De Bak bestond voor de helft uit Leidenaars die niet studeerden, maar die wel voor weinig geld wilden eten. Voor de studenten zorgde de universiteit voor al ternatieven, de niet-studenten dreigden tussen wal en schip te vallen. Wethouder van sociale zaken J. Laurier beloofde te on derzoeken hoe groot de proble men waren. Dat onderzoek heeft niet veel opgeleverd. Voorlopig blijft on duidelijk hoeveel mensen door het sluiten van De Bak in de problemen zijn gekomen. Door nu voor een jaar een experi ment te doen met maaltijdver strekking vanuit Rijn en Vliet, moet de behoefte alsnog in kaart worden gebracht. Bij vol doende belangstelling zal de proef na een jaar worden voort gezet. Daarover wil Laurier af spraken maken met De Zijl Be drijven. De 'mensa' van Zijl en Vliet opent van maandag tot en met donderdag de deuren van vijf tot zeven 's middags. Bezoekers krijgen voor zes gulden een hoofdgerecht voorgeschoteld - anderhalve gulden goedkoper dan niet-studenten in De Bak betaalden. Dat de gesubsidieerde eetge legenheid in het bejaardenhuis goedkoper wordt dan de mensa, schoot bij de WD'er G. Bakker in het verkeerde keelgat. „Als je net als in De.Bak 7,50 gulden re kent, beperk je het verlies voor de gemeente", rekende de W- D'er voor. Overigens had hij ernstige twijfel bij de noodzaak om voor niet-studenten aan al ternatief te bieden voor de mensa. J. Sorgdrager (D66) hoefde zich eigenlijk al niets meer af te vragen. „In de binnenstad zijn ruim voldoende mogelijkheden om goedkoop te eten", betoog de zij. Het doel dat Rijn en Vliet nastreeft met de extra openstel ling - integratie van ouderen en andere Leidenaars - vond zjj er maar met de haren bij gesleept. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De telefooncentrale van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) was vandaag bij na overbelast. De reden? Het RTL4-programma Hartbreak Hotel van gisteravond waarin burgemeester C. Goekoop van Leiden van presentator Reinout Oerlemans 20 schilderijtjes voor 250 gulden per stuk kocht. De 20 kunstwerkjes zijn onderdeel van een op 10 oktober jongstle den vervaardigd schilderij van 2500 vierkante meter gemaakt door 50 schoolkinderen uit Oegstgeest. Het reusachtige kunstwerk is inmiddels verdeeld in 2500 partjes-van één vierkan te meter. De opbrengst van de dundoeken komt ten goede aan het Daktuin Project van het LUMC. De Daktuin is een speciaal uitgeruste speelruimte voor kin deren die zijn opgenomen in het LUMC. De activiteiten in de Daktuin worden georganiseerd door een stichting die financieel onafhankelijk is van het LUMC. „De bodem van de geldkist van die stichting kwam in zicht", al dus LUMC-voorlichter D. Ket ting. Reden voor twee verpleeg kundigen bij Heartbreak Hotel aan de bel te trekken. Via het programma van Oerlemans kunnen immers lang gekoester de wensen uitkomen. Geïnspi reerd door een wasmiddelenre clame en met financiële steun van de zeeppoederfabrikant werd besloten het grootste ooit door kinderen gemaakte schil derij te vervaardigen dat een plaatsje in het Guinness Book of Records moest krijgen. Op een terrein langs de A44 in Oegstgeest werkten op 10 okto ber 50 leerlingen van een basis school uit Oegstgeest onder be geleiding van kunstenaar Yeroen Oosterman aan het kunstwerk ter grootte van een half voetbalveld. Bij de onthul ling scheurde het doek gedeel telijk door de harde wind maar dat stond de verdere plannen niet in de weg. Gisteravond maakte de wasmiddelenfabri kant bekend dat hij het doek schonk aan het LUMC. Het zie kenhuis had inmiddels van het giga-schilderij 2500 doeken van 1 bij 1 meter gemaakt die voor 250 gulden per stuk worden verkocht. Burgemeester Goe koop kondigde gisteravond aan in Heartbreak Hotel dat loeiden 20 kunstwerkjes koopt die wor den opgehangen in gemeente lijke gebouwen op plekken waar veel publiek komt. „Een mooi begin", aldus Ket ting. „In ieder geval hebben we de garantie dat de Daktuin voor minimaal één jaar is gered. Hoewel het momenteel storm loopt met reacties willen we de huid van de beer niet verkopen voordat-ie geschoten is." De Daktuin heeft op jaarbasis ruim 50.00 gulden nodig. Om de tele fooncentrale va het LUMC te ontlasten, kunnen mensen die in het bezit willen komen van een schilderij, 250 gulden over maken op girorekening 260661902 t.n.v. Stichting Kin derfonds LUMC te Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13