Leiden Regio Diaconessen pakt wachtlijsten aan 'We betalen niet voor onrechtvaardigheid' De oude burchtleeuw heeft bijna weer wat om handen Kunst afkijken 'Nieuweroord' boos over afsluiten telefoon MAANDAG 2 NOVEMBER 1998 chef wim wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071 -5356430 Bedreigd a a Politiek Wassenaar I voelt zich bedreigd door woningbouw en op rukkend verkeer vanuit de richting Leiden. Asielzoekers A q De eerste asielzoe- I J kers, die in Alphen worden gehuisvest, komen een maand eerder dan de bedoeling was. Brand in Janvossensteeg leiden Vermoedelijk door een storing in de verwarmingsketel en de kortsluiting die daardoor ontstond, brak zaterdagavond brand uit op de bovenverdieping van een huis in de Janvossen steeg. Om de plaats des onheils te kunnen bereiken, moest de brandweer een ruit van een geparkeerde wagen inslaan en het voertuig vervolgens wegslepen. Daama had men de brand snel ondercontrole. Ontsnapte gevangene opgepakt leiden Omdat hij amok maakte bij de woning van zijn ex-vrouw vatte de politie zaterdagavond om 22.15 uur een man in zijn kraag. Uit het opsporingsregister bleek dat de 37-jarige Leide- naar zich helemaal niet op straat mocht vertonen, maar diende vast te zitten in de Haarlemse gevangenis. Daaruit was hij kort geleden ontsnapt. Tweemaal ingebroken leiden» Bij een kledingzaak op de Lange Mare is de afgelopen nacht tweemaal achtereen ingebroken. Rond 1.00 sloegen onbe kenden de etalageruit in en ontvreemdden enkele jassen. Drie uur later ging de noodruit die was geplaatst aan diggelen. Op nieuw werden enkele jassen meegenomen. Aanrijding Utrechtse Veer leiden» Bij een aanrijding tussen twee auto's op het kruispunt Utrechtse Veer/Hoge Rijndijk bleek een 57-jarige automobilist uit Deil iets teveel te hebben gedronken. De andere betrokkene, een 24-jarige inwoner van Voorschoten, was op zijn beurt niet verzekerd. Tegen beide bestuurders is proces-verbaal opge maakt. Met auto tegen boom leiden Het veranderen van zender op zijn autoradio is een 22- jarige Leidenaar zaterdagnacht duur komen te staan. Niet alleen verloor hij bij het verrichten van die handeling op het Kort Ra penburg de macht over zijn stuur en botste tegen een boom, maar bovendien bleek hij te veel te hebben gedronken. Zijn rij bewijs is voorlopig ingevorderd. Hek en paaltje geraakt leiden Een 55-jarige Leidenaar reed zaterdagochtend vroeg op de Europaweg een afzethek ondersteboven. Een blaastest wees uit dat hij teveel had gedronken. Datzelfde gold voor een 42-jari- ge Voorschotenaar die op de Lammenschansweg een paaltje over het hoofd zag. Ook hij had teveel alcohol genuttigd. Van beide bestuurders is het rijbewijs ingenomen. Leids dierenasiel krijgt geld leiden Het Leidse dierentehuis Stevenshage, dat de opvang van dieren voor 12 gemeenten in de Leidse regio verzorgt, kan 41.620,30 gulden tegemoet zien. Het geld werd van 4 tot 11 okto ber opgehaald tijdens een collecte ter gelegenheid van Wereld dierendag. Er werd gecollecteerd in Leiden, Alkemade, Leider dorp en Zoeterwoude. Internetcafé voor senioren leiden Bewoners van bejaardenhuis De Robijn en alle andere ouderen in de Morschwijk kunnen vanaf 23 november in het dienstencentrum aan de Robijnhof surfen op internet. De Robijn haakt met het Senioren Internet Café in op de wens van schei dend burgemeester Cees Goekoop om ouderen meer mogelijk heid te geven kennis te maken met de. computer. Goekoop heeft mensen gevraagd ter gelegenheid van zijn afscheid in Leiden 'te geven voor een Digitaal Lokaal voor ouderen. De Robijn is zelf sponsors gaan zoeken, en is met zijn Internet Café in de j recreatiezaal het Digitaal Lokaal een stapje voor. De bedoeling is dat ouderen er op elk moment van de dag terecht kunnen. Goe koop mag het café op 23 noVember openen. leiden Onder de hoge gewelven van de Pieters kerk schuifelden zondag duizenden knutselaars en kunstliefhebbers langs het werk van een paar hon derd amateurkunstenaars. Voor de zestiende keer deed de beurs Artistieke Handen de Leidse kerk aan. Bezoekers komen er niet in de eerste plaats dingen kopen, maar vooral om nieuwe hobby's op te doen en de kunst af te kijken van mensen die die hobby al beheersen. foto dick hogewoning Nieuw verwijssysteem uitgebreid Patiënten hoeven minder vaak naar het ziekenhuis voor onderzoek en het aantal spoed-afspraken is sterk ge daald. Dat zijn de resultaten van een proef in het Diaco- nessenhuis met wat genoemd wordt het Leidse Verwij zingssysteem. Na anderhalf jaar is het ziekenhuis zover, dat het experiment kan worden uitgebreid naar andere medische specialismen. Het Diaconessenhuis denkt school te maken met het verwijssysteem. „Andere zie kenhuizen hebben er belangstelling voor", weet woord voerster Suzanne Rutten. Het nieuwe verwijssysteem is het antwoord van verzekeraar Zorg en Zekerheid op de steeds maar groeiende wachtlijsten voor poliklinische behandelin gen. Vanwege die lange wacht lijsten gingen huisartsen er steeds vaker toe over hun pa tiënten met spoed te verwijzen naar een specialist. Daardoor kregen de specialisten in het ziekenhuis meer patiënten die geen afspraak hadden, maar er op het spreekuur 'even tussen door' moesten. „Dit leidde tot veel onrust en een regelmatig uitlopen van de spreekuren", aldus de Plexus Medical Group, het adviesbureau dat het expe riment begeleidde. De proef werd uitgevoerd in vier afdelingen van het zieken huis: hart- en vaatziekten, oog heelkunde, urologie en gastro- enterologie (maag-darmklach ten). Een aantal huisartsen in de regio kreeg van het Diacones senhuis een 'verwijsklapper'. Met die klapper konden zij be palen welke patiënten wel en welke niet in aanmerking kwa men voor een spoedverwijzing. Een ander onderdeel van het Leidse Verwijzingssysteem is de combinatie-afspraak. Het zie kenhuis probeert de afspraak met de specialist, de nodige on derzoeken en het bespreken van de resultaten van die on derzoeken zoveel mogelijk in één keer te doen, zodat de pa tiënt minder vaak naar het zie kenhuis hoeft. Het aantal spoedpatiënten op de vier afdelingen is door de proef gedaald van twintig naar twee procent. Het combineren van afspraken was in een kwart van alle verwijzingen mogelijk. Uit een enquête bleek, dat zo wel de huisartsen als de specia listen tevreden zijn over de nieuwe werkwijze. Alle huisart sen en specialisten willen ermee doorgaan. 'Pugno Pro Patria' ofwel 'Ik strijd voor het vader land' krijgt weer enige betekenis voor de stenen leeuw boven de burchtpoort. Het dier heeft bin nenkort weer een zwaard in zijn klauwen. De Noordwijkerhoutse verzamelaar van antieke wa pens S. Schermer Voest kan deze week een repli ca leveren van het in april gestolen wapen. Een bedrijf legt momenteel de laatste hand aan de laagjes bladgoud. Het origineel is in april gestolen van de monu mentale toegangspoort van de Leidse burcht op de hoek van de Burgsteeg en de Nieuwstraat. Het uit 1662 daterende wapen, gemaakt door stads bouwmeester Pieter Post, is nooit meer boven water gekomen. Restaurateur Schermer Voest heeft een zwaard uit de vorige eeuw bewerkt tot een wapen dat 'voor 99 procent' lijkt op het oude exemplaar. „Het heeft enige tijd geduurd voordat het zwaard klaar was", verontschuldigt hij zich, „Maar het drogen van het bladgoud duurde langer dan ik had verwacht." Het omsmeden heeft uiteindelijk tienduizend gulden gekost. De gemeente betaalt dit bedrag uit het potje voor het onderhoud van de poort. „De komende jaren moeten we wel extra zuinig aan doen, maar we verwachten verder geen hoge kos ten", zegt R. Hekert, administratief beheerder van de afdeling gebouwen. De gemeente wil het zwaard niet direct terug plaatsen. Eerst wil ze enkele weken de tijd nemen om de afmetingen en de versieringen zorgvuldig vast te leggen. „Mocht ooit opnieuw een onver laat op het idee komen om het zwaard te stelen, dan hebben we tenminste een blauwdruk in de kast om het wapen te vervangen", zegt Hekert. Afbeeldingen en informatie over het oude zwaard waren pover. Door ter plaatse te gaan kijken en door op de poort te ldimmen heeft Schermer Voest het origineel kunnen reconstrueren. De wapenverzamelaar adviseert de gemeente ten sterkste het nieuwe zwaard beter te bevesti gen dan het vorige exemplaar. „Voorheen was het zwaard alleen aan de kop vastgemaakt, het is be ter als het zwaard ook aan de klauw wordt vastge klonken. Ook raad ik de gemeente aan ervoor te zorgen dat vandalen niet langer via het hek om hoog kunnen klimmen." Of de gemeente de suggesties zal overnemen, kan Hekert niet zeggen. „De monumentencom missie moet eerst maar eens kijken naar de mo gelijkheden. De verankering mag niet te drastisch worden. Per slot van rekening heeft het zwaard jaren lang vast gezeten zonder dat het werd mee genomen." De Leidse schatbewaarder ge bruikt een steeds grotere mag neet, zo lijkt het wel. Bijna geen muntje is meer veilig voor de j grijpgrage vingers van de ge- meenteüjke penningmeester. En daar ergeren de gebroeders Groenewegen - Burt en Piet - zich groen en geel aan. Tuur- j lijk, ze willen best belasting be talen. En doorgaans doen ze dat ook, mits het geëiste be drag redelijk te noemen valt. Alleen is dat nu de laatste jaren Deslist niet meer het geval, constateren ze geïrriteerd. 6 Waarover zijn de twee, die nu niet bepaald te boek staan als lastige klanten, dan zo pissig? ".e moeten precariorechten be talen voor de autobanden die ze aan de zijkant van hun boot, aa in het water aan de Utrechtse Veer, hebben bevestigd. Wa- Llief? Precariorechten? Dat is •en soort belasting die Leide- y jjnaars moeten betalen voor ei gendommen die boven ge meentelijk grondgebied han gen of op gemeentelijk grond gebied staan, zoals uithangbor den en vlaggen. En dus blijk baar ook boven watergebied. „Belachelijk natuurlijk", zegt Burt, met zijn 82 jaar de oudste van de twee, kribbig. „Die boot ligt er al vijftig jaar. We hebben die banden ook al een hele tijd geleden aan de zijkant van on ze boot bevestigd, zodat de walkanten niet beschadigd ra ken. Dat kan natuurlijk gebeu ren als zo'n stalen boot daar te genaan kletst. Nou, sinds vijf, zes jaar moeten we daarvoor betalen. Bescherm je de wal, is het nog niet goed." Dat is nog niet het enige: „Je ziet ze niet eens vanaf de kant, die banden", bromt Piet, met zijn 75 jaar de jongste van de twee. Daarvoor moet je echt op het randje gaan staan en héél goed naar beneden turen. Om daar ergens in de diepte vaag wat zwart rubber te kunnen onderscheiden. Toegegeven, het is niet veel wat de twee moeten dokken. „Om precies te zijn: 38 gulden", grinnikt Piet. Grinnikt, ja. „Want we betalen al een paar jaar niet meer. We betalen niet voor onrechtvaardigheid." En Bint valt hem strijdlustig bij: „Het is bij de beesten af. Dat we voor onze twee erkers pre cariorechten moeten betalen, nou ja, vooruitMaar dit slaat toch nergens meer op. We heb ben uitstel gekregen tot het eind van het jaar, mijn broertje en ik. Maar betalen? Ze bekij ken het maar. Trouwens, de grachten liggen vol met boten die ook banden aan de zijkant hebben. Ik kan ze zo aanwij zen. Nou, van een paar eige naars weet ik dat die niet hoe ven te betalen." Wat er gebeurt als de Groene- wegens volharden in hun hou ding en hun portemonnee niet trekken? Dat zal ze een rotzorg zijn. „Echt waar, hoor", lacht Burt. „We krijgen van alle kan ten steun. Van het Koninklijk Nederlands Watersport Ver bond bijvoorbeeld. De Konink lijke Schippersvereniging Schuttevaer. En van de cïdeling watertoerisme van de ANWB. De mensen van de ANWB heb ben zelfs gezegd: als er proble men zijn, zorgen wij voor een advocaat." Burt en Piet hebben nog wel een tip voor alle Leidenaars. Die moetön voortaan maar goed nadenken, voor ze de deur uitstappen of hun hoofd uit het raam steken. Dat zou namelijk wel eens geld kunnen kosten. „Nog effe en we krijgen het fietsplaatje terug", orakelt Piet. „Willen ze ook dat je voor je rijwiel dokt." Ook dat doen ze natuurlijk nooit, de Groenewegens. Bewoners protesteren bij gemeente Burt (links) en Piet Groenewegen. „Nog effe en we krijgen het fietsplaatje terug." foto taco van der eb Slogan 'Niets lijkt op Leiden'. Deze slo gan deed drie jaar geleden het nodige stof opwaaien in onze geliefde Sleutelstad. Het zinne tje was uitgekozen door de toenmalige Stichting Leiden Promotie en moest de promo- tiekreet van Leiden worden. Tot ver in de volgende eeuw. Een leuze die onze stad natio naal en internationaal moest aanprijzen, een riedel waarvan we warm moesten worden. De burgers vonden de spreuk maar niks. En terecht, het ge bruik van het woord niets is ar moedig. De ontkenning maakt de leus namelijk zwak. Leiden Promotie was het daar uiteraard niet mee eens. „De slagzin deugt, omdat-ie eigen lijk niet deugt. Want er is één ding gebeurd. Verdomd veel mensen kennen hem", liet ie mand van Leiden Promotie zich drie jaar geleden ontval len. Tja, zo kun je het ook be kijken. De ergste stormen rond de spreuk zijn inmiddels geluwd, het leven kabbelt verder. Tot wij een avondje naar de televi sie keken. En waar viel ons oog op? Tussen de programma's door maakt de voormalige Vrij zinnig Protestantse Radio Om roep reclame voor zichzelf en wel met de slogan 'De VPRO lijkt nergens op.' Ordinair pik- werk of een briljant idee van een snelle reclamejongen? Geen van beiden blijkt, de slag zin is bedacht door knappe VPRO-koppen. „De spreuk ge bruikten we een paar jaar gele den al in brieven aan potentiële leden", laat Bert Stekelenburg van de VPRO weten. „Wordt fid van een omroep die nergens op lijkt stond in die brief. Het leek ons wel aardig om de slogan dit seizoen weer te gaan gebruiken maar nu op tv." Volgens Stekelenburg is er goed nagedacht over het zinnetje. „We vinden de VPRO uniek en de slogan dus goed bij ons pas sen." Reacties hebben ze in Hilversum nog niet ontvangen. Niet negatief, niet positief. Dat verbaast Stekelenburg niets. „Wjj hebben liever dat kijkers inhoudelijk op onze program ma's reageren." herman joustra» eric-jan berendsen Bewoners van de voormalige verpleegstersflat Nieuweroord zijn boos over het feit dat hun telefoons binnenkort worden afgesloten. Alle veertig telefoons voor inkomende gesprekken op de gangen van de flat worden één dezer dagen verwijderd. Met deze toestellen kunnen de bewoners wel gebeld worden, maar niet zelf bellen. Inkomen de gesprekken zijn straks alleen nog mogelijk via de beheerder, voor uitgaande telefoonge sprekken blijven twee kaarttele- foons aanwezig. Vandaag ho pen bewoners een door ruim tweehonderd bewoners onder tekende petitie af te leveren op het stadhuis. Nieuweroord is sinds 1 okto ber officieel in handen van de gemeente. De telefoonlijnen lo pen nog via de centrale van het LUMC, maar het ziekenhuis wil daar zo snel mogelijk van af. De gemeente heeft de bewoners in middels op de hoogte gesteld van het verdwijnen van de tele foons op de gangen. Bewoners woordvoerder M. Elgersma vindt het verdwijnen van de telefoons 'gewoon zon de'. „Voor ons valt het nog wel mee, maar vooral voor de bui tenlandse studenten is het erg vervelend. Dat het LUMC haar lijnen terug wil, is hun goed recht. Wij hebben aan de ge meente gevraagd hoe ze dat willen oplossen, maar daarop wordt tot nu toe niet gerea geerd." Voor de actie voor het be houd van de telefoons verwacht Elgersma nog steun uit onver wachte hoek. „Afgelopen zater dag vierden we hier Halloween. Toen bleven ineens twee liften vast zitten met mensen erin. De brandweer was erg verbaasd dat er geen automatische, telefo nische melding bij hun was bin nengekomen, maar dat we ze gewoon hebben moeten bellen. Zij zeiden dat ze daarover con tact zouden opnemen met de gemeente. Ook de monteur die ae lift kwam maken vond het al lemaal maar vreemd. Hij had officieel helemaal niets hoeven doen, maar was puur uit fat soen toch gekomen." Beheerder H. Gertenaar is niet echt blij met het verdwij nen van de telefoons. „Het zit er wel in dat ik veel meer gebeld ga worden. Ik heb tegen de be woners gezegd: mijn nummer is alleen voor noodgevallen. Maar wat voor de één een noodgeval is en wat voor de ander, daar zit nogal wat verschil tussen." De beheerder is bovendien niet 24 uur per dag bereikbaar. „Nee, als ik 's middags weg ga, schakel ik de telefoon wel door naar mijn mobiele nummer. Maar 's nachts schakel ik hem wel uit." T. Wesselink van de afdeling accommodaties van de ge meentelijke dienst cultuur en beheer vindt dat de bewoners met hun klachten bij de ge meente aan het verkeerde adres staan. „We hebben drie hoofd huurders in Nieuweroord, waaronder het LUMC. De huur ders kunnen zelf bepalen welk voorzieningenniveau ze in de gebouwen willen hebben. Voor ons mogen de lijnen blijven zit ten. Maar als de hoofdhuurder ze terug wil trekken, dan kun nen wij daar niets aan doen." Wanneer de telefoons precies worden afgesloten is overigens nog onduidelijk. Voordat het zover komt, moet eerst een op lossing worden gevonden voor de alarmering, die nu nog via het LUMC loopt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9