Irak laat VN-waarnemers toe Buitenland nl T Belgische overvallers geldtransporten vrijuit Onbekende groep eist moord Noord-Ierland op Britse pers drijft afgetreden minister tot wanhoop Waarnemers vs arriveren in Belgrado landela verdedigt Waarheidscommissie Meer aanwijzingen voor brandstichting Göteborg BAANDAG 2 NOVEMBER 15 Iru 'erkpl lardei lande ruk 1: Proces oud-vice-premier Maleisië kuala lumpur In de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur is vanochtend het proces tegen de voormalige vice-premier Anwar Ibrahim begonnen. Anwar werd op 2 september ontslagen en la ter die maand aangehouden nadat hij een betoging van dertig duizend mensen tegen de regering van premier Mahathir Moha mad had aangevoerd. Anwar zegt dat hij onschuldig is en het slachtoffer is geworden van een samenzwering om zijn politieke carrière te vernietigen. Mahathir beschuldigt Anwar ervan dat hij zijn regering ten val wil brengen door eenzelfde soort onrust te veroorzaken als enkele maanden geleden in Indonesië. Mahathir is sinds 1981 aan de macht. Glenn geloviger door ruimtereis Houston Het geloof van astronaut John Glenn in God groeit tij dens zijn tweede ruimtereis. De 77-jarige ruimtereiziger ver klaarde dat gisteren tijdens een op televisie uitgezonden pers conferentie vanuit het ruimteveer Discovery. „Om van hieruit naar deze schepping te kijken en niet in God te geloven is voor mij onmogelijk", aldus Glenn over het zicht vanuit de ruimte op de aarde. „Het verstevigt gewoon mijn geloof." Het gesprek met Glenn, die in 1962 als eerste Amerikaan rond de aarde cirkelde, was vooral een terugblik naar en een vergelijking met zijn eerste trip. Destijds, tijdens de Koude Oorlog, waren Amerika en de Sovjetunie gewikkeld in een strijd om de ruimte. Nada Sakic uitgeleverd aan Kroatië buenos aires» Argentinië heeft Nada Sakic uitgeleverd aan Kroa- dt de /jtië. De vrouw, die zich in de Tweede Wereldoorlog als kampbe- mderz waker in het beruchte concentratiekamp Stara Gradiska schul- hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden, is gisteren over- Kroatische ambtenaren, die haar op een lijnvlucht zendiJhebben meegenomen naar Europa. Nada Sakic stond tot dusver onder huisarrest. In juni al werd haar 76-jarige echtgenoot, Din- ko Sakic, op het vliegtuig terug naar zijn geboorteland gezet. Sa- De b< kic zwaaide destijds de scepter over Stara Gradiska en was enige tijd onderbevelhebber van het beruchte kamp Jasenovac, ook rhalf wel 'Auschwitz van de Balkan' genoemd. Tienduizenden Ser- joden en zigeuneurs zijn in dat concentratiekamp ver moord door het toenmalige fascistische bewind in Kroatië. ngen. ft de orgt Onderzoek naar moorden Afghanistan A^n?t- Islamabad» De mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch heeft gisteren opgeroepen tot een snel onderzoek door de Vere- le oete nigde Naties naar massamoorden die in het noorden van Afgha- "HÉv nistan zijn gepleegd door de Taliban en hun tegenstanders. De Taliban richtten afgelopen augustus in de noordelijke stad Ma- gezan Zar-e-Sharif een bloedbad onder tweeduizend burgers aan, r^r^i waarschijnlijk uit wraak voor een massamoord die in 1997 zelfde regio door een etnisch-Oezbeekse militie op een ongeveer even groot aantal Taliban-soldaten was gepleegd. Een woord- voerster van Human Rights Watch Asia deed de oproep, nadat ^rca.1 zij had gesproken met overlevenden van de moordpartij in Ma- uamitt Zar-e-Sharif. den. Duitsl Onderwijs Suriname staakt vandaag rijf >aramariBo Het merendeel van de scholen in Suriname gaat yanaf vandaag voor onbepaalde tijd dicht als gevolg van een sta- 5 W1 cing door leerkrachten. Hiertoe heeft de grootste organisatie van anderwijsbonden, de FOLS, besloten. De leerkrachten willen ippt net de staking kracht bijzetten aan hun eis tot 'koopkrachtver sterking'. Hoe groot die salarisverbetering moet zijn is niet be- cend. De leraren sluiten zich aan bij de staking van de grootste imbtenarenvakcentrale CLO, die een salarisverdubbeling eist zijn o am het hoofd te kunnen bieden aan forse prijsstijgingen, ikomei mthouPlietanker in brand in haven Beiroet In de ingang van de haven van de Libanese hoofdstad leiroet is gisteren het Maltese tankschip Giovanna in brand ge- "u 'logen. De lading van het schip, 30.000 ton olie, bleef in de anks. Brandstof van het schip stroomde weg en vloog op het brand. De 28 Poolse bemanningsleden en de Griekse ;apitein bleven ongedeerd. Een Libanese visser liep lichte i vondingen op door de ronddrijvende brandende stookolie. Aan hankelijk meldden de autoriteiten dat de olietanker een onder daltese vlag varend Nederlands schip i andse opvarende gewond was geraakt. Het duurde on oor de brandweer het vuur onder controle had. ie helft restau. Oud-VS-President had kind van slavin lage o 100 gul vashingtqnThomas Jefferson, de derde president van de Vere- nej ligde Staten, had ten minste één kind met zijn slavin Sally He- Daar 1 nings. Dit hebben genetische proeven met nakomelingen iereen >eiden aangetoond met aan zekerheid grenzende waarschijn- ijkheid. Jefferson, die staatshoofd was van 1801 tot 1809 geen hoort tot de 'grote' presidenten, heeft de relatie altijd ontkend, iregeld 4aar het onderzoek bevestigt de vooral onder zwarten levende probU egende. Jefferson was betrokken bij het opstellen van de Ameri- te w aanse Onafhankelijkheidsverklaring. In de strijd om de afschaf- rrentie ing van de slavernij eiste hij gelijke rechten voor alle m detail naar hij wees een menging van blanken en zwarten af. eginne ^ewinsky overweegt boek over affaire onden Monica Lewinsky overweegt een aanbod van een kleine et gesel es myjoen gulden om verslag te doen van haar affaire met pre- onder j^ent Clinton. De biograaf van de vorig jaar overleden prinses wissel Andrew Morton, is volgens de Britse tabloid Sunday Ex- dje spe^res5 aangezocht om het boek te schrijven. Het aanbod komt mediamagnaat Rupert Murdoch, die hoopt met het boek, »t bO naar °°k met W-interviews en andere programma's nog likante intieme details naar buiten te brengen over de affaire j| lan het rapport van de Amerikaanse aanklager Kenneth Starr. 'n O' Vredesakkoord in Guinee-Bissau buja» President Joao Bernardo Viera van Guinee-Bissau lellenleider generaal Ansumane Mane hebben een akkoord be- een eind te maken aan de inmiddels vijf maanden oude urgeroorlog in het Afrikaanse land. Dit heeft Joao Cardoso, de -Bissause minister van buitenlandse zaken ad interim, anochtend verklaard. Het akkoord, dat afgelopen nacht is gete- end, voorziet in een bestand, de terugtrekking van alle buiten- indse soldaten en de vorming van een regering van nationale enheid, waarin ook de opstandelingen zitting nemen. Indien ïogelijk moeten nog voor het eind van volgend jaar presidents- iiaae 'bin Parlementsverkiezingen worden georganiseerd, aldus Cardo- lering. de IBU. Binnen ij de Eu ieel be2 de fusi Ie goed Bahn :itter H Centra; nopolis ïrvoersr espel erheden de sect Bagdad blijft bij boycot Unscom, Washington dreigt met militaire actie Irak heeft een team VN-waarnemers dat Iraakse wapen installaties moet inspecteren toestemming gegeven hun werk te doen. Unscom-medewerker Caroline Cross zei vandaag in Bagdad dat teams van het Internationale Bu reau voor Atoomenergie (IAEA) voor de tweede achter eenvolgende dag naar de installaties zijn vertrokken. bagdad rtr-afp-apwel mogen doorwerken op voorwaarde dat dit volledig on afhankelijk vein Unscom ge beurt. De weigering van Bagdad Unscom-teams toe te laten heeft geleid tot een nieuwe felle confrontatie met de Verenigde Het afgelopen weekeinde be sloot Irak alle samenwerking met de VN-ontwapeningsmissie Unscom op te zeggen. Uitzon dering werd gemaakt voor waarnemers van de IAEA, die Naties en de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van defensie, William Cohen, dreig de Bagdad gisteren met militai re actie als Irak weigert zich op nieuw te onderwerpen aan wa peninspecties door de Verenig de Naties. Cohen vindt dat de geloofwaardigheid van de VN op het spel staat. Hij zei dat de VS de voorkeur geven aan acties die de instemming hebben van de VN, maar dat de VS een zelf standige actie tegen Irak altijd voor mogelijk blijven houden. De VN-Veiligheidsraad kwam spoedzitting bijeen en veroordeelde het regime van Saddam Hussein unaniem. De Verenigde Staten, Frankrijk Groot-Brittannië riepen bovendien op 'onmiddellijk zonder voorwaarden' van zijn besluit terug te komen. Maar Bagdad maakte gisteren duidelijk dat het zich niet zal bedenken. Irak beweert dat het aan alle verplichtingen heeft voldaan en eist dat de Veilig heidsraad de sancties tegen het land opheft. „Wij zullen ons be sluit niet terugdraaien maar zul len het aanhouden tot het em bargo wordt opgeheven", ver klaarde vice-president Rama dan. Unscom is samen met het in ternationaal atoomagentschap belast met het toezicht op de ontmanteling van Iraakse mas savernietigingswapens. Bagdad is aan de VN verplicht zich van die wapens te ontdoen sinds de nederlaag in de Golfoorlog (1991). De Iraakse autoriteiten trachten al lang te ontkomen aan die verplichtingen. brussel marc peeperkorn correspondent De Belgische Securitas-bende, die eind jaren tachtig vier gewa pende overvallen pleegde op geldtransporten, gaat waar schijnlijk vrijuit. De 'zware' cri minele feiten verjaren namelijk in december en het parket van Hasselt slaagt er door eigen ge stuntel niet in vóór die tijd een rechterlijke uitspraak te krijgen. De veertien leden van de Se curitas-bende, genoemd naar de geldtransporteur die steevast het doelwit was, sloegen in 1987 en 1988 keihard toe. Neerge schoten bewakers werden zwaar gewond achtergelaten en de bende verzamelde een buit van ruim vijf miljoen gulden. Afgelopen weekeinde erkende het Hasseltse gerecht de eigen onmacht om de bendeleden veroordeeld te krijgen. Niet om dat de bewijzen ontbreken, maar de tijd. Dat het onderzoek ruim tien jaar heeft geduurd, is te wijten aan verschillende blunders van justitie en politie zelf. Zo ont snapte één van de verdachten, toen hij ongeboeid samen met zijn bewakers een pintje was gaan drinken. Tevens werden er zeventienduizend pagina's van het originele onderzoeksdossier uit de rechtbank gestolen, waar door de onderzoekers alles op nieuw in kaart moesten bren gen. Enkele zeer tijdrovende uitleveringsprocedures van ver dachten, kwamen een snelle af handeling ook niet ten goede. Daarnaast verdedigt het par ket zich voor de blamage met een verwijzing naar de hoge werkdruk. Ook stapten de be trokken onderzoeksrechter en de officier van justitie tussen tijds op, waardoor nieuwelingen zich eerst weer moesten inwer ken. Als gevolg van deze trage gang van zaken, is een vonnis niet voor eind dit jaar te ver wachten. Omdat de feiten dan verjaard zijn, laat het Hasseltse parket de hele rechtszaak maar varen. Dat twee bendeleden momenteel wel vastzitten, is al leen te wijten aan hun aandeel in de ontvoering begin jaren ne gentig van het zoontje van ta pijtfabrikant De Clerck. tel aviv Rouwende Israëliërs schrijven slogans op een muurschildering van Yitzhak Rabin. Afgelopen zaterdag herdachten 300.000 mensen de premier die drie jaar geleden door een joodse extremist werd doodgeschoten. De huidige premier Benjamin Nethanyahu werd tijdens de plechtigheden uitge scholden voor 'moordenaar'. Zowel Rabins naaste familie als leden van de Arbeidspartij verweten Netanyahu destijds, dat hij door zijn wijze van op- positievoeren het geweldddadige politieke klimaat had geschapen waarin de moord werd gepleegd. FOTO REUTERS HAVAKUK LEVISON Een loyalistische groepering die zichzelf de Red Hand Defenders noemt, heeft de moord opgeëist op een 35-jarige katholieke man zaterdag in Belfast. De tot voor kort onbekende groep heeft ook de verantwoordelijkheid opge ëist voor een aanslag op een bar in een katholieke wijk in Belfast, waarbij geen slachtoffers vielen. Deze aanslagen tonen aan dat er een nieuwe dreiging binnen de gelederen van extremistische protestanten heerst. De tot nu toe bekende extremistische pro- londen harm harkema correspondent Voor de Britse pers is er door gaans geen smakelijker maaltijd dan een politicus met de fijne geur van een buitenechtelijk sexleven, vooral als het de ho moseksuele variant daarvan be treft. Zo'n politicus loopt het ri sico door het journaille met huid en haar te worden opge peuzeld. Ron Davies, de dins dag afgetreden minister van Wales, dreigt dat te overkomen. Nadat de kranten de afgelopen week dag in dag uit hadden ge probeerd hem in mootjes te hakken, werd het Tony Blairs woordvoerder Allister Campbell zaterdag te gortig. Hij wees de pers erop dat Davies geestelijk en emotioneel zo goed als kapot is. En hij vervolgde, schreeu wend van woede: „Maar dat kan jullie waarschijnlijk niets schelen. Jullie willen hem nóg wanhopiger maken, want voor jullie is het een mooi verhaal als hij zich van kant maakt." Daar leek het gisteren inderdaad een beetje op. Zo opende The Sun day Telegraph met de kop dat Blair vreest voor zelfmoord van Davies. Davies trad vorige week uit ei gener beweging af na wat hij zelf 'een grove beoordelingsfout noemde'. Hij was afgelopen maandagavond tijdens een wandeling in een park in Zuid- Londen in gesprek geraakt met een voor hem onbekende man, met wie hij vervolgens vrijwillig was meegegaan voor het nutti gen van een maaltijd. Nadat ze eerst nog een vriend en een vriendin van de onbekende man hadden opgepikt, werd Davies door het drietal beroofd van zijn auto, zijn draagbare te lefoon en zijn portemonnee. Davies wilde niet ingaan op de vraag waarom hij in godsnaam met een wildvreemde op stap was gegaan. Maar omdat het park bekend staat als ontmoe tingsplaats voor homoseksue len, wist de schandaalpers ge noeg en opende met koppen als: 'Homoseksueel raadsel rond 'Minister stapt op na homoseksueel seksschan daal'. De rest van de week heeft de pers met man en macht gepro beerd de feiten bij haar eerste suggesties te zoeken. Davies was niet van de voorpagina's weg te slaan. Zelfs de serieuze kranten hadden de jacht ge opend. Maar verder dan de ont hulling dat Davies de politie had verzwegen dat hij vrijwillig met zijn berover was meege gaan, kwamen de kranten niet. De hamvragen 'waarom ging Davies met een vreemde mee?' en dus 'is-ie nou homoseksueel of is-ie het niet?', bleven onbe antwoord. Ondertussen zag een zichtbaar gekwelde Davies zich vrijdag gedwongen een persconferentie te houden waarop hij nogmaals probeerde uit te leggen dat hij zich niet in situaties had bege ven die met seks of drugs van doen hadden. Maar op de expli ciete vraag of hij homosexueel was, gaf hij een ontwijkend ant woord en dus juichten verschil lende bladen zaterdag: Zie je wel, hij is wel degelijk homo, anders had hij het wel duidelijk ontkend. Na de publicaties van zaterdag smeekte een inmiddels vrijwel geheel van de kaart zijnde Da vies 'de valse en ondermijnende pers' die er met haar 'levendige fantasie' op uit is 'om mij te ver nietigen', hem met rust te laten. Die oproep bleek aan dove mansoren gericht, net als de uitbarsting van de woordvoer der van Blair. De zondagskran ten van gisteren pakten extra stevig uit met onder andere het nieuwe feit dat Davies met zijn latere berover niet in één park had gewandeld, maar in twee parken. Ook zou hij een van zijn berovers gekend hebben. En de doorgaans respectabele The Ob server bracht het niet nader ge specificeerde bericht dat Davies groeperingen, de Ul ster Defense Association, Ulster Volunteer Force, Red Hand Commando en Loyalist Volun teer Force, houden zich alle maal aan een staakt-het-vuren. Ook het Ierse Republikeinse Leger (IRA), de belangrijkste ka tholieke extremistische organi satie, houdt zich aan een be stand. De aanslagen vielen samen met een deadline, die de partij en in Noord-Ierland zichzelf ge steld hadden om tot een ak koord over een in te stellen be stuurslichaam te komen. Ex-communisten verliezen in Macedonië skopje afp-rtr-dpa-anp In de tweede ronde van de par lementsverkiezingen in de Voormalige Joegoslavische Re publiek Macedonië zijn gisteren de regerende ex-communisten verpletterend verslagen door een centrum-rechts bondge nootschap. Volgens eerste, niet officiële resultaten verliest de Sociaal- Democratische Alliantie van Macedonië (SDSM) meer dan de helft van haar parlementsze tels. Dit betekent dat Macedonië voor het eerst sinds 1945 niet door (ex-) communisten zal worden geregeerd. Tot 1991 was Macedonië een van de zes deel republieken van Tito's oude communistische Joegoslavië: na de onafhankelijkheid bleven de voormalige communisten aan de macht. Het oppositieblok van de rechtse VMRO-DPMNE (Interne Macedonische Revolutionaire Organisatie - Democratische Partij voor Macedonische Na tionale Eenheid) en de meer marktwerking eisende DA (De mocratisch Alternatief) eiste gisteren al de overwinning op. Volgens Aleksandar Dimitrov, de secretaris-generaal van DA. hebben zijn partij en de VMRO- DPMNE 59 van de 120 zetels in het parlement in de wacht ge sleept. De officiële uitslagen worden later vandaag of mor gen verwacht. pristina afp-anp Zeventig Amerikaanse 1 mers die deel gaan uitmaken van de OVSE-missie in Kosovo zijn in Belgrado gearriveerd. Dit heeft een Amerikaanse diplo maat in Kosovo gisteren ver klaard. De eerste groep Amerikaanse waarnemers reist deze week door naar Pristina, de hoofdstad van Kosovo. Vijf function van het Amerikaanse r van buitenlandse zaken komen vandaag aan in Pristina om de komst van de Amerikaanse ploeg voor te bereiden. Acht le den van het Amerikaanse mi nisterie van defensie worden vanaf woensdag in de hoofdstad verwacht. In totaal gaan tweeduizend niet-gewapende diplomaten deelnemen aan de OVSE-mis sie, waarover de Joegoslavische president Milosevic en de Ame rikaanse gezant Holbrooke op 13 oktober een akkoord sloten. De Verenigde Staten hebben volgens de Britse krant The Gu ardian een particuliere huurlin genorganisatie ingeschakeld om de Amerikaanse waarnemers te leveren voor de internationale vinden zou zijn op homoseksuele ontmoetings plaatsen. Alsof het allemaal nog niet erg genoeg was, had The Mail on Sunday een exclusief vraagge sprek met Davies' eerste vrouw Anne. De krant opende met de kop 'Mijn namaakhuwelijk met schandaalminister'. Anne, van wie Davies alweer vele jaren ge scheiden is, had zich voor meer dan tweehonderdduizend gul den bereid getoond een boekje open te doen over haar huwelijk met Davies. En wat bleek: Davies ging gere geld naar een Turks stoombad, was in de nadagen van hun hu welijk een 'zielig wrak', had soms maanden lang geen zin in seks met haar, hoe aantrekkelijk ze zich ook maakte, leed van tijd tot tijd aan depressies en pleegde overspel. Helaas voor de media deed Davies dat niet met een man, maar met zijn huidige vrouw. Met de stap ontloopt presi dent Clinton het risicio dat er Amerikaanse doden vallen bij de operaties op de Balkan om toe te zien op de terugtrekking van de Servische troepen uit Kosovo. Het is een nieuwe aan wijzing dat steeds vaker mensen in dienst'van commerciële mili taire organisaties worden uitge zonden in plaats van troepen van nationale legers. Het bedrijf Dyncorp uit Virgi nia levert volgens het blad de 150 Amerikanen. Op zijn websi te presenteert het bedrijf zijn activiteit als „technologie met een toefje menselijkheid". Dyn corp. won met zijn bod van het bedrijf Military Professional Resources Inc.. Zijn medewer kers, onder wie vroegere CIA- mannen en gepensioneerde Amerikaanse generaals, bereid den het Kroatische leger met succes voor op de operatie waarbij het in 1995 grote delen van Oost-Slavonië heroverde. 1 resident erkent meningsverschil binnen gelederen ANC dige oorlog'. De president deed zijn uitspraken tegenover de Sunday Times in Johannesburg. De president gaf toe dat er 'een verschil in standpunten over deze kwestie' is met ANC- (ANC) wordt beschuldigd leider en vice-president Mbeki. schendingen van de men- De leiding van het ANC had za- osten vctjrechten tijdens de strijd te- terdag nog ontkend dat de me ieten dcei de apartheid, verdedigd. Hij ningen van beide mannen uit- vindjll daarmee in aanvaring te een lopen. „Geen lid van het otien met de partij en zijn lei- ANC kan instemmen met deze aagt ziebxhabo Mbeki. kwetsende pogingen om de be- nogelijklUandela onderstreepte dat vrijdingsstrijd te criminaliseren tien uienand kan ontkennen dat bij door de heroïsche strijd van het Zuid-Afrikaanse president ndela heeft het rapport van JWaarheidscommissie, waar- iiten d^iet Afrikaans Nationaal Con- over sspoorli i Uitrijd tegen het blanke apart- lgens NJeUsbewind personen zijn om- n door ebmen in de gevangenkam- eii die het ANC had, ook al 3Gde de partij een rechtvaar Zuid-Afrikaanse volk die leidde tot vrede, democratie en ge rechtigheid, voor te stellen als schendingen van de mensen rechten", zei het ANC in een verklaring. „Als lezer van het rapport, op richter van de commissie en ie mand die het grootste respect heeft, niet alleen voor aartssbis- schop Tutu (voorzitter van de Waarheidscommissie), maar voor alle leden van de commis sie, ben ik tevreden met het werk dat zij hebben verricht, zelfs als er fouten zijn ge maakt", aldus Mandela. Tutu, een naaste vriend van Mandela, riep de Zuid-Afrika nen in het weekeinde op ervoor te waken dat de ANC-regering gaat lijken op het apartheidsre gime dat zij verving. Voor de discotheek die donderdag afbrandde ligt een zee v brand en meer dan honderd raakten gewond. goteborg ap-dpa-afp-rtr De Zweedse autoriteiten heb ben sterke vermoedens dat de brand die donderdag in een Gö- teborgse feestzaal het leven kostte aan zestig jongeren is aangestoken. Dat melden Zweedse kranten in hun uitga ven van gisteren. „Het feit dat we geen enkele verklaring voor de brand heb ben kunnen vinden, duidt erop dat het vuur mogelijk aangesto ken is", zei openbaar aanldager Ulf Noren, die het onderzoek leidt, volgens de krant Expressen Ook schrijft Expressen dat de politie enkele uren na de brand te horen kreeg dat een van de 162 gewonden zei te weten wie de brand had aangestoken. Commissaris van politie Hans Carlsson wilde geen commen taar leveren. Hij zei alleen dat niemand verdacht wordt van brandstichting. Gisteren hadden forensische teams 59 van de zestig doden geïdentificeerd. Er is een lijst vrijgegeven met de namen en geboortejaren van de doden. De jongste was een meisje van twaalf jaar oud. Niemand was ouder dan twintig. Tevens wer den 49 slachtoffers uit het zie kenhuis ontslagen. Er blijven er nog 76 in het ziekenhuis. De meeste slachtoffers waren kinderen van immigranten, uit onder meer Irak, Iran, Somalië, Ethiopië en het huidige en voormalige Joegoslavië.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7