Consumentenbond moet in SER' Economie MAN Tracks zoekt groei in dalende markt Herstelplan Rusland kan IMF niet bekoren Nieuw schip ruimt olie stuk sneller op Digitale vacaturebank in opmars MAANDAG 2 NOVEMBER 1998 Pompshop: Vooral klanten op zondag den haag Kleine supermarkten bij de benzinestations trekken vooral op zondag veel kopers. Doordeweeks kopen klanten in die gemakswinkeltjes vooral de vergeten boodschappen. Dit blijkt uit onderzoek van het blad Distrifood. Zeven van de tien huishoudens die in de buurt van tankstations wonen die ook een supermarkt hebben doen daar zeker eenmaal per maand boodschappen. De helft koopt minimaal een keer per week bij de tankshop. De benzinestations die foodshops hebben vinden de combinatie erg succesvol. Het succes van de zondagverkoop heeft ook zijn keerzijde. Er wordt veel meer gestolen dan door de week. Enkele AH/Shell stations willen daarom op zondag de be waking verscherpen. Conflict Remia vakantie allochtonen den polder Bij Remia in Den Dolder is een conflict ontstaan over de vakanties van allochtonen. De margarinefabriek wil het aantal vrije dagen beperken. De ondernemingsraad eist dat zij hun vakantierechten zoveel mogelijk behouden. Allochtonen mogen nu om het jaar zes weken op vakantie voor familiebe zoek in het moederland. In bepaalde periodes zijn daardoor zo veel werknemers afwezig dat de productie in de knel komt. Re mia wil buitenlanders eens in de drie jaar zes weken achtereen vakantie geven. Bh- en bikinifusie even in de ijskast losser Van Heek-Tweka (lingerie, sport- en badkleding) en branchegenoot Iduna zetten de voorgenomen fusie nog even in de ijskast. Beide bedrijven meldden dat ze pas in januari een be sluit nemen. Zowel Van Heek-Tweka als Iduna willen eerst de resultaten van Iduna over het boekjaar 1997/98, dat op 31 okto ber eindigt, afwachten. Begin vorige maand liet Iduna al weten de eerder uitgesproken winstverwachting niet te realiseren. Van Heek-Tweka overtrof juist de winstprognose. Het bedrijf draaide over het afgelopen boekjaar een winst van drie miljoen gulden, terwijl twee miljoen was voorspeld. Dutchtone eind januari de markt op den haag Dutchtone komt een maand later dan verwacht op de Nederlandse markt voor mobiele telefonie. Het bedrijf zegt de kwaliteit van het telefoonnet niet eerder op peil te kunnen heb ben. Vanaf eind januari biedt het consortium van France Télé- com, ABN Amro en Rabobank telefoondiensten aan in de Rand stad en omstreken. Dutchtone verwacht eind volgend jaar heel Nederland mobiel te kunnen laten bellen. Het bedrijf is de vier de mobiele operator, na KPN, Libertel en Telfort (NS en British Telecom). De laatste biedt ook alleen dekking in de Randstad. Dutchtone en Telfort kochten begin dit jaar een licentie van de Nederlandse overheid om gebruik te mogen maken van het mo biele telefoonnet. Surseance voor Hoogovens-dochter velsen De noodlijdende Hoogovens-dochter Usines Gustav Boël in België (1.400 medewerkers) heeft van de rechtbank van koophandel toestemming gekregen voor vier maanden uitstel van betaling. In die periode moet Boël, het staalbedrijf in La Louviere, met door de rechtbank aangestelde commissarissen een herstelplan opstellen. Dat plan moet vervolgens goedkeu ring krijgen van de meerderheid van de schuldeisers en recht bank. Hoogovens in IJmuiden nam vorig jaar een belang van vijftig procent in het bedrijf. Vakbonden vrezen dat Hoogovens uit is op sluiting van Boel. Naam Polygram weg na overname kassel De naam van muziekproducent Polygram gaat verdwij nen na de komende overneming van het bedrijf door het Cana dese concern Seagram.Polygram gaat zijn naam verliezen, maar hopelijk niet zijn traditie", aldus topman Heinz Canibol van Seagram's dochter Universal Duitsland. Hij sluit niet uit dat er door het samengaan van Polygram en Universal banen zullen verdwijnen. Vermoedelijk start begin volgend jaar een reorgani satie. Volgens Canibol krijgen Polygram en Universal samen een aandeel van 23 25 procent op de wereldmarkt voor muziek, aanzienlijk meer dan enig ander bedrijf. Volkswagen bouwt fabriek in Polen wolfsburg Het Duitse autoconcern Volkwagen is van plan zijn activiteiten in Polen uit te breiden met de bouw van een fabriek in Poznan. Een definitief besluit valt nog voor het eind van dit jaar, aldus een VW-woordvoerder. Het concern heeft al een as- semblagebedrijf in Polen. VW reageerde op een bericht in de krant Welt am Sonntag. Daarin staat dat er in Poznan jaarlijks 120.000 tot 150.000 wagens van de merken Volkswagen en Skoda van de band moeten komen, vooral voor verkoop in Po len en andere Oost-Europese landen. Met de bouw van de fa briek zou een investering zijn gemoeid van 395 miljoen gulden. 'Stap tentg op weg naar markteconomie MOSKOU DPA-Rtf-AFP De regering van Rusland heeft in het weekeinde maat regelen voor economisch herstel aanvaard. Maar daar mee is nog geen einde geko men aan de al weken duren de onzekerheid over het toe komstige beleid. Er komen nog aanpassingen en pas daarna volgt publicatie. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft grote be zwaren tegen de plannen en weigert daarom nieuwe kre dietverlening. Vast staat dat de greep van de staat op de economie sterker wordt. Het IMF ziet in de plannen 'een belangrijke stap terug op de weg naar een markteconomie', zo meldt het persbureau Inter fax. Primakov sprak dat za terdag tegen. Volgens de pre mier maakt de ernst van de crisis grotere staatsinterven tie noodzakelijk. Primakov zei dat het niet gaat om een definitief pro gramma, maar om een lijst maatregelen die voortdurend kan worden gewijzigd. In elk geval zullen er vóór donder dag nog aanpassingen plaatsvinden. Pas daarna worden de plannen open baar. Primakov verklaarde be paalde kritische opmerkin gen van het IMF 'niet te kun nen accepteren'. Volgens hem zal 'Rusland niet op de knieën bedelen om geld'. De premier zei dat IMF-kredie- ten niet noodzakelijk zijn voor uitvoering van de plan nen, maar dat hij er nog wel op rekent. Het IMF houdt nog steeds een eerder toegezegd krediet van 4,3 miljard dollar (zo'n 8,5 miljard gulden) vast. Af gelopen vrijdag vertrok een delegatie van het fonds uit Moskou nadat tien dagen vruchteloos was gepraat over voorwaarden voor hervatting van de steun. Moskou moet eerst concrete economische beslissingen nemen. Minister van financiën Zadornov zei zaterdag dat Rusland eventueel voor 2,5 miljard gulden roebels zal drukken om ambtenaren hun salarissen te betalen en om het begrotingstekort te fi nancieren. De hoeveelheid roebels hangt af van buiten landse kredieten of inkom sten uit privatiseringen. De president van de Russi sche centrale bank, V. Ge rasjtsjenko, heeft een nieuw voorstel gelanceerd in de on derhandelingen met wester se houders van Russische staatsobligaties. De markt voor kortlopende staatslenin gen werd in augustus bevro ren vanwege de devaluatie van de roebel. Gerasjtsjenko stelt voor een deel van de obligaties om te wisselen in waardepapieren waarmee aandelen in Russische ban ken kunnen worden gekocht. Gerasjtsjenko wil met het voorstel buitenlandse ban ken betrekken bij de sanering van het bankwezen, maar hij geeft toe dat dat 'moeilijk' zal zijn. Nieuwe voorzitter W. Etty gaat er meteen tegenaan De Consumentenbond moet een vertegenwoordiging krijgen in de Sociaal-Economische Raad (SER). Juist nu de marktwerking toeneemt is een krachtige consumen tenbeweging nodig. Die kan ervoor zorgen dat de consu ment goed geïnformeerd is en sterk staat in markten die niet altijd doorzichtig zijn. sumentenbond hem had geko zen als voorzitter. Etty is voor malig wethouder van Amster dam. Hij is de opvolger van C. van Lookeren Campagne die de UTRECHT ANP Organisatie-adviseur W. Etty heeft dat zaterdag gezegd, na dat de Bondsraad van de Con- afgelopen vier jaar voorzitter is geweest. De consumentenorganisatie is volgens Etty 'een bondgenoot van burgers, bedrijfsleven en overheden die de Nederlandse economie meer op kwaliteit en duurzaamheid willen bouwen dan op traditionele prijs- en distributiepijlers'. Etty wordt voorzitter van de Consumentenbond op het mo ment dat de organisatie zich in een proces van vernieuwing be vindt. De organisatie speelt daarbij onder meer in op de toenemende vraag naar indivi dueel advies van leden. In tes ten van producten en diensten komt het accent meer op de kwaliteit te liggen. De Consumentenbond raakte vorig jaar door een verlies van 3,6 miljoen gulden in proble men. Daar kwam nog eens bij dat de ledenaanwas stokte. De bond ontkwam niet aan een in grijpende sanering en schrapte 47 banen. Het personeel nam directeur D. Westendorp de malaise kwa lijk. De ondernemingsraad zeg de daarom het vertrouwen in hem op. Het bestuur bleef ech ter achter hem staan en Wes tendorp bleef op zijn post. De bond verwacht dit jaar uit de rode cijfers te komen. FNV: Werkdru blijft stijgen AMSTERDAM ANP Werkdruk en stress blijven t nemen. Uit onderzoek van FNV onder de eigen lei blijkt dat 42 procent van werknemers er last van he In 1994 was dat nog 37 p cent. Vooral politiemensen, raren, zorgpersoneel en gra hebben ermee te kampen, oorzaken zijn volgens het derzoek te krappe werkpl ningen en weinig waardei door de chefs. In de handel de bouw is de werkdruk la dan gemiddeld. MS Area van Rijkswaterstaat vaart morge Tokyo» Het Amerikaanse computerbedrijf Xybemaut blijft aan de weg koptelefoon is een klein tv'tje bevestigd met kleurenscherm, waarop timmeren. Werd afgelopen mei in het Duitse Hannover nog een revo lutionaire handcomputer met spraakherkenning op de markt gebracht, volgende maand komt een andere draagbare computer in de handel. Het gaat om de zogenoemde Mobile Assistent IV, een draagbare com puter op de rug van de hand verbonden met een koptelefoon. Aan de allerlei gegevens zijn af te lezen. Het slechts 900 gram wegende hand computertje is uitgerust met een zogenoemde MMX Pentium 200MHz processor. Het apparaat werd onlangs in Tokyo op een beurs gepresenteerd. foto epa yoshikazu tsuno rotterdam gpd Rijkswaterstaat neemt morgen het nieuwe vaartuig MS Acra in gebruik. Met dit multifunctio nele schip kan Rijkswaterstaat veel sneller olie opruimen en ook bepaalde waterkwaliteits metingen op de Noordzee uit voeren. De MS Area heeft rond de veertig miljoen gulden ge kost. Met de komst van de Area heeft het ministerie van verkeer en waterstaat het bestrijdings- vaartuig MS Small Agt en het milieuvaartuig MS Holland uit de vaart genomen. In vergelij king met de Small Agt heeft de Area een dubbele opzuigcapaci- teit. De Small Agt werd van oor sprong ingezet als een onder- zoeksschip, maar hij werd ook gebruikt bij de bestrijding van olierampen. Bij de olieramp met de Sea Empress in Wales in 1996 duurde het vijf dagen voordat de Small Agt de olie uit het schip had gehaald. De Area kan dat volgens S. Huisman van Rijkswaterstaat onder dezelfde omstandigheden in één dag doen. Het schip, dat 83 meter lang is, kan met zijn twee veegarmen 450 kuub olie per uur oppom pen. De MS Area heeft een tota le opslagcapaciteit van bijna duizend kuub en zal wanneer er geen verontreiniging is, hy drografische werkzaamheden verrichten. Het gaat dan bij"-' voorbeeld om het meten van vaargeulen of het in kaart bren gen van verloren lading en wrakken op de zeebodem. DEN HAAG GPD Steeds meer mensen zoeken én vinden werk via de elektronische snelweg. Hele vacaturebanken kunnen worden be zocht. De ervaringen van bedrijven op Internet zijn wisselend. Maar over een ding zijn ze het eens: het is een goedko pe manier van werven. Voor de moderne werkzoekende wordt de digitale snelweg hét toekomstbeeld. De digitale vacaturebank is in opmars. Commerciële aanbieders, zoals Jobnews van Wolters Kluwer en BanenNet van VNU, hebben inmiddels gezelschap ge kregen van de vacaturebank van de Ar beidsvoorziening. Andere uitgevers heb ben eveneens plannen om vacatures op Internet te gaan zetten. Langs elektronische weg een baan vin den, gaat volgens deze aanbieders snel ler en effectiever dan via een advertentie in de krant of het tijdschrift. Toch blijft daarvoor volgens uitgever Wolters Klu wer altijd een markt bestaan. De vacatu rebank op Internet wordt door deze uit gever vooral als een aanvullende dienst gezien, zegt een woordvoerder. Ook kan, zo stellen de aanbieders, via Internet gerichter en gedurende 24 uur per dag worden gezocht. „Een geschikte advertentie uit een dagblad of tijdschrift plukken, kost een hoop tijd", licht direc teur A. van 't Hof van Jobnews toe. Voor de banenzoeker biedt Internet vol gens hem dan ook dé oplossing. Voor ie der wat wils, luidt het motto van de elek tronische vacaturebanken. Een dik sala ris of een aanstelling in een warm land, alles kan. „Via Internet kan men heel ge richt zoeken. Je typt bijvoorbeeld in HBO, marketing en regio Den Haag en binnen no time verschijnen actuele va catures op je scherm en kun je kijken wat je wel of niet wilt. Zonder verplich tingen", aldus Van 't Hof. Jobnews heeft een dagelijks aanbod van ongeveer negenhonderd actuele be schikbare banen. En dat aantal groeit. Dat geldt ook voor het aantal bezoekers van de Internet-pagina (site) van Job news. „Internet brengt vraag en aanbod veel dichter bij elkaar", zegt Van 't Hof. Ook Arbeidsvoorziening en uitgever VNU hebben inmiddels hun plek op de digitale snelweg gevonden. Uitgever We gener Arcade begint volgende week met het elektronisch publiceren van vacatu res uit een deel van het land en heeft plannen om dit uit te breiden. BanenNet is de vacaturebank van VNU. Baanzoekenden moeten, om toegang te krijgen tot alle 18.000 vacatures, een abonnement op de pagina nemen voor 19,50 gulden per kwartaal. De banen zijn afkomstig uit de kranten en tijdschriften die VNU uitgeeft. De arbeidsbureaus doen gretig mee en heeft 22.000 vacatures in de aanbieding heeft. De elektronische vacaturebank stimuleert werkzoekenden om zelf naar een baan op zoek te gaan, is de ervaring daar. Eigen verantwoordelijkheid voor het vinden van een baan, is een belangrijk Vrachtwagenbranche profiteert nauwelijks van hoogconjunctuur DEN HAAG» PEET VOGELS De vrachtwagenfabrikanten profiteren niet van de economi sche hoogconjunctuur. On danks de grote vraag naar vrachtwagens zijn de fabrikan ten niet in staat de prijzen te verhogen. De overcapaciteit en daarmee gepaard gaande moor dende concurrentie leiden zelfs tot dalende prijzen. Volgend jaar wordt een omslag verwacht omdat de markt dan verzadigd zou zijn. De branche verwacht in elk geval een daling van de truckverkopen met vijf procent. MAN Nutzfahrzeuge, de Duit se vrachtwagen- en busfabri kant, hoopt met nieuwe model len de groei te kunnen vasthou den. Het doel is de tweede posi-, tie als truckfabrikant in Europa te veroveren, na Mercedes. De markt voor vrachtwagens is een goede graadmeter voor de stand van de economie. Dit jaar meldden de fabrikanten re cordverkopen. MAN maakte een nettowinst van 194 miljoen mark (217 miljoen gulden) op een omzet van 8,8 miljard mark (9,9 miljard gulden). Hoewel het de beste cijfers zijn van de afgelopen zes jaar, is bestuursvoorzitter K. Schubert toch niet tevreden. „In goede jaren als deze moeten we een brutowinst van vijf procent van de omzet kunnen maken. Daar zitten we nog een stuk onder met een brutowinst van 338 miljoen mark (378 miljoen)." Volgens concurrenten in Duitsland is de winst van MAN zo laag omdat het bedrijf zelf begonnen is met een prijzen slag in Duitsland. Volgens Schu bert is dat onzin. „Wij zijn in Duitsland 21 procent gegroeid, maar Scania groeide 31 procent en DAF zelfs 45 procent. Dan kun je je afvragen wie er aan prijsdumpingdoet." In Europa bedroeg de groei twintig procent, dat is onge kend, vertelt M. Lenssen van MAN Trucks Bus, de Neder landse importeur van MAN trucks. „Dat soort groeipercen tages zie je bijna nooit. De te ruggang met vijf procent is dan ook helemaal niet verwonder lijk." Ondanks die teruggang wil MAN groeien in Nederland, evenals in de rest van Europa. „In Nederland hebben we een marktaandeel van elf procent, volgend jaar moet dat twaalf procent zijn", aldus Lenssen. De omzet moet dan op 275 mil- Bestuursvoorzitter K. Schubert van MAN Nutzfahrzeuge is nog niet te vreden met de cijfers. foto gpd joen gulden uitkomen, 25 mil joen gulden meer dan dit jaar. MAN Trucks Bus verkocht het afgelopen jaar 1.800 vracht wagens. Om het dealernetwerk rendabel te houden is een ver koop van tweeduizend vracht wagens per jaar noodzakelijk, denkt Lenssen. Hoewel de fabrikanten hun nieuwe modellen steevast als technologische en kwalitatieve doorbraken aanprijzen, is de werkelijkheid wat grauwer. Ook binnen MAN, dat zich toch als de kwalitatief beste vrachtwa gen afficheert, wordt toegege ven dat de concurrentie vrijwel identieke producten maakt. De elektronica in de nieuwe vrachtwagens van Mercedes wil nog wel eens problemen ver oorzaken. Bij MAN is echter geen sprake van leedvermaak streven van het arbeidsbureau. „Het werkt zeer goed, absoluut", vertelt de zegsman. „Internet blijkt een goede aan vulling op ons huidige vacature-aan bod." Primax International (leverancier van randapparatuur voor computers) in Utrecht zocht én vond via Internet nieu we collega's. „Wat ons opvalt, naast de snelheid waarmee op vacatures wordt gereageerd, is dat er vooral reacties ko men op de beter betaalde functies", zegt een woordvoerder van Primax. „Moge lijk komt dat, omdat de gemiddelde In ternetter hoger is opgeleid. Zeeman Textiel-zegsman K. Vliegenthart beaamt dit laatste. Toch is de financieel directeur niet helemaal tevreden. „We hebben het zo'n drie keer geprobeerd. Alleen de eerste keer werd er gerea geerd", zegt Vliegenthart teleurgesteld. „Misschien hadden we een andere vaca turebank moeten gebruiken." zoals elders in de vrachtwagen branche het geval is. „Elke fa brikant heeft wel eens proble men gehad bij de introductie van een nieuw model", aldus een perswoordvoerder bij MAN. Er is echter wel degelijk spra ke van competitie, het gaat om de cijfers achter de komma. „Als je het brandstofverbruik van 1 op 3,2 naar 1 op 3,3 kunt bren gen heb je alweer een concur rentievoordeel. Op de 1,5 mil joen kilometer die een truck meegaat kun je een aanzienlijke besparing op de brandstofkos ten bereiken", aldus Lenssen. Schubert ziet geen einde ko men aan de moordende con currentie. „Er zijn momenteel zeven grote vrachtwagenprodu centen in Europa en ik heb geen aanwijzingen dat er een con centratie komt. Wij willen best samenwerken met een andere fabrikant, maar alleen als wij de meerderheid krijgen. Voorlopig ziet het er naar uit dat de fabrikanten vooral crea tief moeten zijn. MAN gaat het komende jaar fors investeren in nieuwe exportgebieden. Uit concurrentie-overwegingen wil Schubert niet zeggen om welke landen het gaat. In de toekomst wordt de ook gebruikt voor onderz naar het bouwen in zee. V< beelden hiervan zijn de voo nomen bouw van een zendr en een windmolenpark in Noordzee of de aanleg van tweede Maasvlakte. De b< van het supermoderne s< heeft ongeveer anderhalf geduurd. De thuishaven van vaartuig is Rijswijk en de plaats wordt Scheveningen. Rijkswaterstaat heeft de a lopen maand volop geoel met de nieuwe aanwinst, schip is vorige maand ing bij twee internationale oefe gen voor oliebestrijding, met Duitsland en later met gië en Frankrijk. Een gezan lijke oefening met Franl België, Denemarken, Duitsl Noorwegen, Zweden en E land staat voor medio volj jaar op stapel. De Area dan ook grotere calamiu het hoofd kunnen bieden. Een op de vijf restaurants wi spoedig stoppi DOETINCHEM ANP Restauranthouders zijn o vreden over hun inkomei somber over de toekomst, op de vijf restauranthou wil dan ook binnen vijf stoppen. Een op de tien tw nog. Dat blijkt uit een on zoek door adviesbureau H ca Formule Managei (HF&M) en vakblad Mi Horeca. Zij hebben twee zend eigenaren van bisl eetcafés, weg- en hotelre; rants gevraagd naar de van zaken in hun ond< ming. Opvallend is dat de helft de Nederlandse restaui kampt met een lage oi (minder dan 750.000 gul en een kwart met een neg bedrijfsresultaat. Daar 1 bij dat lang niet iedereen de oude dag heeft naged Eenderde heeft nog geen sioenvoorziening geregeld Oorzaken van de probit zijn onder meer te w scholing en concurrentie benzinestations en detail del. Daarnaast beginne veel Nederlanders te oni dacht aan een restaurant. - Koninklijke Horeca N<( land (KHN) zegt niet gesel J ken te zijn van het onder omdat de trend van wissel eigenaren al een tijdje spe Binnenvaart bo om fusie van NS Cargo en D] ROTTERDAM ANP De Internationale Binnen Unie (IBU) heeft bij de Eu se Commissie officieel be: aangetekend tegen de fusii1 sen NS Cargo en de goed poot van Deutsche Bahn Dat maakte voorzitter H der Wyck van het Centraa reau voor de Rijn- en Bii vaart (CBRB) vandaag b< op de ledenvergadering. maakt deel uit van de IBU. Volgens de binnenvaar! gen DB en NS Cargo een y nante, zelfs monopolis positie op de vervoersr „Het concurrentiespel erg moeilijk wanneer m doen krijgt met een mono die ook nog de nodige bi gen heeft met overheder zei Van der Wyck. t Volgens hem is de sect nu toe bewust buiten d( i nieuwde discussie over d< k leg van de Betuwespoorli i bleven. Maar de kosten v<Ui infrastructuur moeten dofe rekend worden, zo vin™ CBRB. or Van der Wyck vraagt ziele' rigens af hoe het mogelijk H de overheid ruim tien rifa gulden investeert in een <fet fijke lijn, en vervolgens NJeij go laat overnemen door afc sche Bahn. ei

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6