PvdA verdeeld over andere vijfde baan 'Willen wij wel zo'n grote luchthaven?' Binnenland Melkert omarmt voorstellen luchthaven Neo-nazi's herdenken Hitler in Geldermalsen IIAANDAG 2 NOVEMBER 1998 Meekijken met machinist kan straks [TREcht» De NS werken aan een ontwerp voor een hogesnel- eidstrein, waarin het mogelijk is om over de schouder van de nachinist mee te kijken op de spoorbaan. De nieuwste hoge- nelheidstrein van de NS, die wordt ingezet naar Keulen, krijgt en speciale le klasse-coupé met uitzicht naar voren. Slechts en glazen wand scheidt het reizigerscompartiment van het do- ïein van de machinist. Een plaats in de meekijkcoupé wordt ex- a duur. Maar volgens de NS is er markt voor. Jaarlijks ontvangt NS zo'n veertig brieven met het verzoek om 'op de bok' mee mogen rijden. Van een speciale videoband met opnames nuit de cabine zijn in korte tijd drieduizend exemplaren ver- F ocht. De nieuwe flitstreinen met uitzicht op het spoor kosten ijftig miljoen gulden per stuk, en komen in juni van het jaar 000 op de rails. Cerstvluchten Curasao onzeker :izigers in het water. De maatschappij zou volgens gedupeerde :izigers op eigen houtje alle data van definitieve reserveringen rijzigen zonder iets te vragen of te zeggen. KLM-voorlichter Pe- r Wellhuner erkent de problemen. ,We hadden twee vluchten :r week van onze dochteronderneming Martinair naar Curasao pland. Maar die zijn eind september geweigerd door de Antil- lanse overheid. Omdat deze vluchten dus wegvielen, hebben 2 met enorme overboekingen en capaciteitsproblemen te ma- en. En dat wordt vooral een probleem in de drukke perioden, aaronder ook de kerstperiode valt', aldus Wellhuner. Weekeinde ver keer kost acht levens •n haag Het afgelopen weekeinde zijn in ons land zeker acht lensen om het leven gekomen door ongevallen in het verkeer, ét ernstigste ongeluk was een botsing tussen twee personen- agens zaterdagavond in het Brabantse Mill die drie mensen et leven kostte. De slachtoffers zijn een 17-jarig meisje uit Mill, ;n 19-jarige inwoonster van diezelfde plaats, alsmede een 20- irige man uit Haps. Een 16-jarig meisje uit het Utrechtse Eist ond de dood nadat zij vrijdagavond in Ede met haar brommer :gen de lepels van een langs het fietspad geparkeerde vorkhef- uckwas gebotst. tadiotherapeute krijgt patiëntenprijs iden» Radiotherapeute Wil Dolsma van het Academisch Zie- inhuis in Groningen heeft zaterdag de onderscheiding 'De lens achter de Patiënt' gekregen. Ze is gekozen uit een groep m zestien door patiënten genomineerde hulpverleners als uisartsen, chirurgen en sociaal verpleegkundigen. Dolsma eeft veel oog voor de patiënt en maakt alle tijd voor hen vrij, zo rdeelt de landelijke jury. De prijs is een initiatief van de pa- ëntenvereniging voor borstkankerpatiënten, het Landelijk Con- ictorgaan Begeleiding Borstkankerpatiënten (LCBB) en het far- ïaceutisch bedrijf Pharmacia Upjohn. De onderscheiding erd overhandigd tijdens het symposium van de Contactgroep inge Vrouwen van het LCBB in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Slecht weer speelt Efteling parten ttatsheuvelDe Efteling heeft het afgelopen seizoen tien pro- xnt minder bezoekers kunnen noteren dan vorig jaar. Het at- 0 r j gjactiepark wijt de vermindering aan het ongunstige weer en jvenementen als het wereldkampioenscha voetbal deze zomer, •aat De Efteling heeft gisteren de poorten voor dit jaar gesloten. Er errePin dit seizoen 2,7 miljoen mensen langs de kassa gegaan, tegen miljoen bezoekers in 1997. De directie signaleert dat groe- in tegenstelling tot individuele gasten, zich veel minder ibben laten afschrikkken door de regen. De Efteling noemt stij- inde belangstelling vanuit Duitsland, Engeland en Frankrijk ivallend. Er is verder over 1998 een recordaantal abonnemen- verkocht. Her gewonden bij schietpartij êDHOVENBij een schietpartij in Eindhoven zijn zaterdagmid- g vier gewonden gevallen. De politie heeft kort daarna niet al- een de zes mogelijke daders aangehouden, maar ook de slacht- 08 Sffers Een recherchebijstandsteam onderzoekt wat er is ge- '3 08 leurd, aldus een woordvoerder van de politie. De slachtoffers ijn een vader en zijn twee zoons. Ze zijn opgenomen in het zie- marktjenhuis, een van hen op de intensive care. Het vierde slachtoffer van vermoedelijke daders. Hij kon na te zijn behandeld rorden overgebracht naar het politiebureau. Daar zitten ook de jidere verdachten, een vader met vier zoons. Alle betrokkenen lomen uit Eindhoven en Emmen. De politie heeft twee vuurwa- jens en een mes in beslag genomen. Parkeerplaats reserveren Amsterdam msterdam Zoeken naar een parkeerplaats in Amsterdam is anaf komende vrijdag niet meer nodig. Automobilisten kunnen iun overdekte plaatsje uiterlijk twee uur vantevoren 'bestellen' iij een reserveringscentrale. Parkeer Management Nederland iegint de zogeheten Parkeer Reserveer Lijn in Amsterdam. Het ledrijf heeft de beschikking over in totaal vijf parkeergarages, faarvan vier in het centrum van de hoofdstad en een bij de Am- terdam Arena. Autombilisten kunnen bij de centrale naar keuze en parkeerplaats reserveren. Dat kan 24 uur per dag en zeven agen per week. De telefonist vertelt de autombilist hoe hij of zij ij de parkeergarage moet komen. Bovendien waarschuwt de te- ifonist voor files en drukte in de stad. Reserveringen kunnen en maand vantevoren al worden gemaakt. Schooljeugd teistert supermarkten rnhem Supermarkten kampen met schooljeugd die steelt en yerlast veroorzaakt. Vier op de tien winkeliers melden proble- aen met leerlingen van een school in de buurt die tijdens de auze de zaak aandoen. Dat leert een steekproef door het blad ~jistrifood voor de supermarkten. De overlast wordt in vrijwel al- H3 gevallen door middelbare scholen veroorzaakt. Vanuit de A Lfranche komt als oplossing bijvoorbeeld een sportprogramma ^•Rdens de schoolpauze. Een ander heeft besloten dat scholieren 'jïeen bij de kassa iets mogen kopen, ze komen de winkel zelf _^5J|et in. Een derde oppert om zelf blikjes frisdrank aan de school- antine te leveren. Platform 'Geen Tweede hol in Flevoland' heeft za- g 2059 handtekeningen leid. De actiedag werd luden in de Flevolandse ge- behalve in de Noord- njni'j5tpolder. Het platform zag Je vri^r af van actie wegens de wa- 'ooral in Dronten en Bid- ighuizen was de toeloop ot. Daar zijn ruim 1200 idtekeningen opgehaald. In ïere en Lelystad was de be- igstelling minder groot. Met ^voorgaande periode erbij ge- end, heeft het Platform ruim eduizend handtekeningen lezameld. Het wil eind no- „Jtber een paginagrote adver se in de landelijke kranten atsen, waarin de namen van Flevolanders worden ver- 2§ Tegenstanders: Omwonenden hebben recht op duidelijkheid De actiedag werd begeleid door geluidswagens die het la waai van een overvliegend vliegtuig lieten horen. Het Plat form bestaat uit zestien Flevolandse milieu-, natuur- en bewonersorganisaties. In Noordoostpolder zijn nog geen organisaties aangesloten. Ook vijftien natuur- milieu- en recreatieorganisaties uit ver schillende provincies hebben het kabinet gevraagd af te zien van een tweede luchthaven in Flevoland. Ze hebben daartoe een brief naar Den Haag ge stuurd. De organisaties zijn bang dat de natuur in de pro- vincie schade ondervindt, dat er geluidsoverlast ontstaat en dat de recreatie onder druk komt te staan. De brief is ondertekend door landelijke organisaties als Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten, Vogelbescherming en Milieudefensie. Het voorstel van de Partij van de Arbeid om de geplande vijfde start- en landingsbaan van Schiphol voor het jaar 2003 op een andere plaats aan te leggen, is niet realis tisch. Dat is de boodschap die de sociaaldemocraten af gelopen zaterdag van verschillende kanten te horen kre gen tijdens een discussiebijeenkomst over de toekomst van de Nederlandse luchtvaart. Desondanks wil PvdA- Kamerlid Van Gijzel het idee nog niet loslaten. „Ik geef me niet gewonnen", zei hij in het Haarlemse Concertge bouw. haarlem«hansjacobsanderen. Kort gezegd komt het er op neer dat er twee keer twee De PvdA stelt voor het banen- parallelle banen komen, een stelsel op de luchthaven te ver- dubbele (en iets gedraaide) Zwanenburgbaan en een dub bele Kaagbaan. Op die manier kan er meer vliegverkeer wor den verwerkt, terwijl toch de overlast in de omgeving ver mindert. De Aalsmeerbaan en de Amsterdambaan op Schip- hol-Oost kunnen dan namelijk dicht, terwijl de Buitenveldert- baan alleen nog bij extreme weersomstandigheden wordt gebruikt. Voorwaarde is wel dat de 'vijfde baan' op tijd klaar is. De voormalige Noord-Hol landse milieugedeputeerde De Zeeuw noemde het voorstel 'il- lusiepolitiek'. „Het is al een hele klus om de vijfde baan voor 2003 gereed te krijgen. Als we nu ook nog de locatie gaan wij zigen, is dat volstrekt onhaal baar," aldus De Zeeuw. Er moet in dat geval een nieuw kabinets besluit komen en ook alle in spraakronden moeten over. Dat kost jaren. „Bovendien komt een hoop extra geluidsoverlast af op de inwoners van de IJmond", zei De Zeeuw. Hij ver wachtte niet dat de gemeenten Beverwijk, Uitgeest en Velsen voetstoots akkoord gaan. Snelle realisering is ook daardoor niet mogelijk. De Zeeuw wees op nog een aspect dat zijn partij over het hoofd heeft gezien: er is beslo ten om in de Broekpolder hui zen te bouwen. Dat kan niet meer als de gedraaide variant van de Zwanenburgbaan er komt. Ook de Haarlemmer- meerse fractievoorzitter van de PvdA, Nobel, is tegen het plan. „Die variant redden we niet meer. De omwonenden hebben recht op duidelijkheid." Schip hol, de gemeenten Haarlem mermeer en Amsterdam, de provincie Noord-Holland en Rijkswaterstaat Noord-Holland hebben eind vorige week in een gezamenlijk schrijven aan ver keersminister Netelenbos al ge waarschuwd dat een koerswijzi ging onaanvaardbaar uitstel met zich meebrengt. Van Gijzel vindt enige vertra- ging niet onoverkomelijk. Het i eindresultaat is immers een vei liger. beter en verder groeiend Schiphol. PvdA-fractieleider Melkert zei zaterdag wel iets voor de plannen te voelen. D66 en WD hebben vorige week eveneens positief op de voor stellen gereageerd. haarlem hans jacobs De voorstellen voor een verdere groei van de luchtvaart, die vo rige week werden gelanceerd door een taakgroep van de Par tij van de Arbeid, zijn zaterdag met veel instemming ontvan gen tijdens een partijdiscussie in Haarlem.» Fractievoorzitter Melkert zei na afloop de plan nen te 'omarmen'. Hij vond de suggesties, die ongetwijfeld ook in het kabinet worden bespro ken, constructief. „Ik wacht nu de voorstellen van de regering af', aldus Melkert. De PvdA wil dat Schiphol 'mainport' is: een Europees en internationaal knooppunt voor het vliegverkeer met de KLM als hoofdrolspeler. Daarvoor moet ruimte worden gevonden. Bin nen de huidige afspraken kan dat niet, zo is de afgelopen maanden overduidelijk geble ken. De partij denkt een oplos sing te hebben gevonden in een verandering van het banenstel sel. Zowel vertegenwoordigers van de KLM, Schiphol en de milieubeweging gaven te ken nen hierover te willen praten. „Maar ik ben niet zo optimis tisch", voegde Schiphol-woord- voerder Wever eraan toe. „De vijfde baan moet zo snel moge lijk worden aangelegd. Dat is voor het milieu het beste." Des- Besloten bijeenkomst moeilijk aan te pakken geldermalsen Tijdens het PvdA-congres, van links naar rechts: Ad Melkert, oud-commissaris van de koningin in Noord-Hol land Roel de Wit, en - op de rug gezien - Jan Pronk. foto united photos de boer rob hendriks kundigen maakten zaterdag duidelijk dat een wijziging van het banenstelstel onherroepelijk vertraging van de bouw van de zogenoemde vijfde baan bete kent. En een nieuwe indeling van Schiphol, als die al uitgevoerd zou kunnen worden zonder het vliegverkeer op de luchthaven te verlammen, heeft ook zijn nadelen. De Bollenstreek én de IJmond weten dan een 'dubbel loops geweer' van dubbele start- en landingsbanen (Zwa nenburgbaan en Kaagbaan) op zich gericht. Leuk voor Amster dam, dat veel geluidshinder kwijtraakt, maar onaanvaard baar voor de betrokkenen zoals partijleden uit Leiden, War mond en Velsen duidelijk maakten. Ongeveer zestig neo-nazi's hebben dit weekeinde in Gel dermalsen de mislukte staats greep van Hitler in 1923 her dacht. De internationale bij eenkomst in hotel De Gentel werd bezocht door rechtsradi- calen uit Duitsland, België en Nederland. De neo-nazi's had den de hoteleigenaar om de tuin geleid met de mededeling dat het om een reünie van Uni- filmilitairen ging. De politie is niet opgetreden. Volgens woordvoerder Kleijn van de politie was het een be sloten bijeenkomst, die niet dreigde uit te lopen op versto ring van de openbare orde. De politie, die wel extra personeel inzette, heeft geen strafbare fei ten geconstateerd, zegt Kleijn. Meerdere sprekers uitten be ledigingen aan het adres van joden en buitenlanders. K. Ro man van de ultra-rechtse Na tionale Liga België riep op „tot het vernietigen van synago gen" en haalde fel uit naar het jodendom. De joden hebben volgens hem „zelf de Tweede Wereldoorlog uitgelokt". Daar naast pleitte Roman voor het [weeduizend handtekeningen ïen luchthaven Flevoland haarlem hans jacobs Jan Pronk vecht tegen de slaap. Knikke bollend zit de milieuminister op de eer ste rij in de zijvleugel van de Kleine Zaal van het Haarlemse Concertgebouw. Hij probeert zijn aandacht te houden bij de breedsprakige, en vooral tamme discus sies van zijn partijgenoten over de toe komst van de luchtvaart. De sociaalde mocraten staan voor dilemma's. Kan de Partij van de Arbeid tegelijkertijd ook Partij van het Milieu zijn? Valt groei van het vliegverkeer wel te verenigen met verbetering van het leefmilieu en vermin dering van de geluidsoverlast rond Schip hol? Pronk, in het kabinet de minister met de meeste vliegkilometers achter zijn naam, is voor beteugeling van de luchtvaart. Binnenlandse vluchten zijn onzin, zo liet hij zich onlangs ontvallen. De meeste partijleden zijn het met hem eens. Wie tussen Eindhoven en Amsterdam wil rei zen, neemt maar de trein. En eigenlijk geldt dat ook voor tripjes naar Londen, Parijs, Brussel of Frankfurt. Prijsmaatre gelen - zoals BTW op tickets, accijns op kerosine of een toeslag van honderd gul den op elke vlucht naar een bestemming binnen vijfhonderd kilometer van Schip hol - moeten de reiziger in de trein krij gen. Het zijn voorstellen waarvoor de PvdA applaus krijgt van de milieurid ders. Die bepleiten dat al jaren. Dat er nog helemaal geen snelle treinverbin dingen zijn en dat dezelfde milieube waarders de aanleg hiervan vertragen, blijft buiten beschouwing. Pronk weet zich in Haarlem onder ge lijkgestemden. Hij kan dan ook gerust wegdutten. Hij kent de boodschap al. Collega Tineke Netelenbos heeft als be windsvrouw voor verkeer een prominen tere plek in de zaal. Af en toe fluistert ze wat in het oor van fractievoorzitter Ad Melkert. „Ik ben hier om te luisteren", vertelt ze jn de pauze van de discussie bijeenkomst. De op-en aanmerkingen, suggesties en voorstellen krijgt ze bin nenkort op haar bureau, samen met het vorige week gepresenteerde plan van haar partij om Schiphol op de huidige plek te laten groeien, maar met een an der banenstelsel. Op die wijze kan de luchthaven er weer even tegen en in de tussentijd kan serieus worden gekeken naar de mogelijkheid van de aanleg van een eiland in zee. Netelenbos, die met het kabinet nog vóór de kerst tot een keuze moet komen, krijgt een waaier aan opties op haar bord. Ze moet Schiphol onder de grond stop pen, dan komt er meer ruimte. In het jaar 2030 is er toch geen groot vliegveld meer nodig want dan kan je in de lucht over stappen, zo suggereert een partijgetrou we. Een Amsterdammer vindt dat niet de groei, maar de inkrimping van de lucht vaart uitgangspunt moet zijn. 'Willen we in Nederland wel een mainport? Willen we wel zo'n grote luchthaven. Is dat wel nodig?' zo vraagt een grote groep zich af. Het antwoord van de aanwezige Kamer leden is eenstemmig: 'Ja'. In de plannen wordt geen bovengrens meer gesteld aan het aantal passagiers dat jaarlijks van Schiphol gebruik mag maken. In de wet staat nu een maximum van 44 miljoen passagiers. „Het gaat om het méiken van goede milieuafspraken. Daar moeten we normen stellen," vindt Kamerlid Ferd Crone. Hij denkt dan aan geluid, veiligheid, uitstoot van schadelij ke stoffen en dergelijke. Collega Jaap Jelle Feenstra staat een integrale milieuver gunning voor ogen. Wanneer de grenzen Crone noemt dat het 'milieuplafond' zijn vastgesteld moet Schiphol zelf maar kijken hoeveel vliegverkeer daarbij mogelijk is. Voor de milieugroeperingen en veel partijleden is dat een stap te ver. „We moeten die grens van 44 miljoen vasthouden. Geen oude schoenen weg gooien voordat we nieuwe hebben," zegt Wijnand Duyvendak van Milieudefensie. Pronk knikt en nu niet van de slaap. Maar waarom alleen inzetten op Schip hol? „Waarom hebben we een luchtha ven op de drukste plek van Nederland? Waarom kiezen we niet direct voor de Noordzee", vraagt Cnoop Koopmans, oud-gemeenteraadslid van Amsterdam en voormalig PvdA-senator. „Omdat het niet reëel is" riposteert de gewezen Noord-Hollandse gedeputeerde Jaap IJff (milieu). „Omdat de luchtvaartsector niet meebetaalt", voegt Amsterdams burgemeester Schelto Patijn er aan toe. „Nou daar denkt Schiphol-directeur Cerfontaine anders over", meent Van Gijzel en hij schermt met een stapel kranteninterviews met de Schipholbaas. „Of het betaalbaar is moet de markt maar bepalen". Hij ziet in ieder geval wel mogelijkheden, vooral ook omdat de alternatieven woningen afbreken rond Schiphol zoals een Amsterdams raadslid oppert geen andere keus la- „samengaan van Vlaanderen en Nederland in een Groot-Ne derland". De extreemrechtse Nederlandse voorlieden C. Kusters en J. Glimmerveen van de NVU voorspelden een „ras- senoorlog" en riepen op „Euro pa te bevrijden van vreemde lingen en joden". Het is de derde keer dat in ternationale neo-nazi's de mis lukte staatsgreep van Hitler in Nederland herdenken. Aan het eind van de bijeenkomst zon gen zij het nationaal-socialisti- sche Horst-Wessellied, waarbij zij veelvuldig de Hitlergroet brachten. Een groep neo-nazi's rondom Kusters en Glimmer veen hield in het voorjaar een vergelijkbare besloten bijeen komst in Valburg. Ook toen waren verschillende journalis ten in de zaal, die discrimine rende uitlatingen van de groep naar buiten brachten. Justitie in Arnhem bestudeert nog steeds of de Valburgse bijeen komst tot een strafzaak moet leiden. De rechtbank in Rotter dam heeft vorig jaar neo-nazi's veroordeeld op grond van be richtgeving over een besloten bijeenkomst. GOED NIEUWS VAN A&P TV ELKE DAC GOED NIEUWS Huidige situatie (inclusief 5P-baan) Zwanen- Halfweg Amsterdam leliede Badhoev SCHIPHOL Nieuw Vennep Aalsmeer

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5