OnzeToplO Korthals doet beroep op gepensioneerde rechters ZINLOOS GEWELD 'Wateroverlast ook Duits probleem' 'Nieuw deltaplan in Nederland nodig' HOE STOPPENJSEHET? Nederlanders genieten van hoge waterstanden 0.69 1.25 5.98 1.19 14.50 1.99 1.99 1.89 3.67 Binnenland Rosenmöller wil debatteren over honderd dagen Paars Herfkens gaat hulp tot twintig landen beperken Groninger Museum morgen weer open _2 MANDAG 2 NOVEMBER 1998 Schade Eendracht miljoen gulden vlaardingen» De Scheepvaartinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de stranding van het zeilschip de Eendracht H voor de Engelse kust. Volgens het stichtingsbestuur van Het Zei- li lend Zeeschip beloopt de schade inclusief berging ongeveer een miljoen gulden. De Eendracht is zaterdagmorgen afgemeerd bij de scheepswerf Vlaardingen Oost. Een sleepboot van Smit Tak heeft de driemaster van Engeland naar Nederland getrokken. I Vanwege de slechte weersomstandigheden was de overtocht 1 vanuit Dover naar Vlaardingen enkele keren uitgesteld. De Een- dracht liep woensdag 21 oktober vast op het strand van het En- P gelse New Haven. foto wfa rein geleijnse Dode man langs spoorlijn in Hoorn ^oorn De politie heeft gisterochtend langs de spoordijk in Hoorn het lijk van een nog onbekende man aangetroffen. De politie vermoedt dat de man uit de trein is gevallen vanuit de richting Enkhuizen, maar sluit een misdaad niet uit. Het li chaam werd gevonden op aanwijzingen van de spoorwegmeld kamer in Utrecht. Deze meldde dat treinpersoneel een lijk langs de spoorlijn had zien liggen. De politie schat dat de man onge veer vijftig jaar oud is. Militair bekent doden vrouw en kind ARNHEM» Een 27-jarige militair uit Renkum heeft bekend dat hij zijn woning op 16 juli in brand heeft gestoken. Ook heeft hij te genover de politie toegegeven dat hij verantwoordelijk is voor de dood van zijn zwangere 29-jarige vrouw en hun veertien maan- ^-jdpn oude dochtertje. Dit heeft de politie in Arnhem gisteren la- 'ten weten. Een rechercheteam van politie en marechaussee on derzoekt of er sprake is van moord of doodslag. Ook over het motief van de 27-jarige verdachte is niets bekend gemaakt. De beroepsmilitair, werkzaam bij de Koninklijke Marine, werd don derdag 22 oktober op zijn werk in Den Helder opgepakt. Ouderenbond lijdt veel ledenverlies jtrecht De ouderenbond ANBO verliest dit jaar naar schatting 14.000 van de circa 200.000 leden. Volgens de ANBO wgegt het aantal nieuwe lidmaatschappen niet op tegen de opzeggingen wegens overlijden. Een nieuw contributiestelsel heeft bovendien een aantal leden doen besluiten op te stappen. Volgens de nieu we voorzitter, de Zandvoortse burgemeester M.R. van der Heij den, moet de bond het verlies compenseren door 'marktgerich ter' te worden. „Tegenwoordig worden mensen niet meer auto matisch lid van een vereniging. Je zult nog nadrukkelijker duide lijk moeten maken op welke wijze je je inzet voor de belangen fan de doelgroep." lchoi- jan .Schadevergoeding voor ex-verdachten Het is 1 jh ^Voorburg Het aantal ex-verdachten dat schadevergoeding r jh /raagt omdat zij ten onrechte in voorlopige hechtenis hebben gezeten, is flink toegenomen. Verzochten in 1985 nog 240 ex- /erdachten om een schadevergoeding, in 1997 was hun aantal opgelopen tot 1100. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau /oor de Statistiek (CBS). Het totale bedrag aan toegekende scha- n devergoedingen bedroeg vorig jaar 16 miljoen gulden, tegenover 0p sen bedrag van minder dan een miljoen in 1985. st Multiculturele raad van elf pa- jelft» De carnavalsvereniging in Delft heeft als eerste in Neder- and een multiculturele raad van elf. Naast enkele autochtone Nederlanders zijn de raadsleden oorspronkelijk afkomstig uit ingeland, Kameroen, Congo, Suriname en Sierra Leone. „Het is ;en combinatie van Hollandse koelheid en exotisch tempera- 'i nent", aldus de nieuwe prins carnaval Remiel Buys. De gekleur- le raad is niet bij alle leden van goed gevallen. Leden van de ou- Ie raad verwijten het bestuur op eigen houtje gehandeld te heb- e )en. „Maar ook veel Delftenaren zullen hier niet blij mee zijn", in 'ond een van hen. iaven-1 leerdq king 3 gUl- ordt hon-i stdel ïondef CI1 Zuurkool naturel, pak 500 gram 0.99 Bnnu\ voordeel 0.30 Ctl Boerenkool, pak 250 gram I.99 Bonus voordeel 0.74 Gehakt half om half, kilo sxs®® II.50 Bonus voordeel 5.52 CtlBoerenschouderham, 100 gram 1.99 Bonus voordeel 0.80 Milner kaas 30+, Milner gerijpt of met komijn, kilo ®o® 19.50 Bonus voordeel 5.00 CdVoorgebakken broodjes, o.a. saucijzenbroodjes, verpakt 4 stuks 2.99 Bonus voordeel 1.00 Melkunie Boerenland yoghurt, pak 1 liter 2.65 Bonus voordeel 0.66 Verkade Sultana's, alle smaken, pakje 175 gram 2.34 Bonus voordeel 0.45 3 halen, 2 betalen: CtlSinaasappelsap, 3 pakken 1- liter O "7 Q 5.67 Bonus voordeel 1.89 Coca-Cola, regular, light of caffeine free, 2 flessen a 1.5 liter 4.90 Bonus voordeej 1.23 i 2e fles halve prijs Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen. toe Bonus aanbiedingen gelden t/m 8 november as. in AH-supermarkten roet een cijfercode ©©©©of® tenzij anders aangegeven. Minister wil liever niet onderhandelen met criminelen RUSWUK ANI* Gepensioneerde rechters en rechters in opleiding zullen volgens minister Korthals (justitie) worden ingezet om de achterstand in strafzaken weg te werken. Ook wil hij meer gebruik van maken van rechter-plaatsvervangers, ondanks eerdere plannen van het vorige kabinet om hiermee te stoppen om de schijn van belangenverstren geling te vermijden. Verder wil hij een beroep doen op oud-officieren van justitie om bij te springen. gaat het om bijvoorbeeld dief stal, lichte mishandeling en he ling. De WD-bewindsman zei al eerder seponeren niet aan vaardbaar te vinden. Korthals gaat zijn plannen samen met de presidenten van de rechtban ken uitwerken, zo kondigde hij den haag gpd Door het gebrek aan capaciteit bij de rechterlijke macht dreigt vernietiging van een groot aan tal strafzaken. Het Haarlemse Openbaar Ministerie waar schuwde vrijdag voor sepone ring van tweehonderd zaken omdat ze verjaard zijn. Daarbij De Nederlandse vereniging voor rechtspraak NVvR voor spelt weinig animo van oud- rechters. Voorzitter Van der Weij zei vanochtend in het Ra dio-1 Journaal dat gepensio neerde rechters niet staan te trappelen weer aan het werk te gaan. Zij die dat wel willen, worden vaak al ingeschakeld als plaatsvervangend rechter. Ook ziet Van der Weij geen op lossing in het inschakelen van oud-officieren als rechter. „Die kun je als voormalig aanklager moeilijk in hun eigen stand plaats als rechter achter de tafel zetten." Minister Korthals toonde zich gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof huiverig voor het Amerikaanse systeem waarbij met bekennende ver dachten wordt onderhandeld over de strafmaat. Dat zou de taak van de rechter verlichten. „Ik vraag me af of je moet on derhandelen met criminelen. Als algemeen verschijnsel vind ik dat niet prettig", aldus Kort hals. De WD-minister zei zich ui termate veel zorgen te maken over het toenemende wapen bezit. Vooral uit Midden- en Oost-Europa neemt de stroom illegale wapens toe. Hij wil de strafmaat voor illegaal wapen bezit verhogen van negen maanden naar vier jaar cel. Op illegale wapenhandel zou maximaal acht jaar gevange nisstraf moeten staan. geen behoefte te hebben aan zo'n apart fractievoorzittersde bat. Volgens Melkert bestaat er elke keer weer voor alle fracties de mogelijkheid om het debat aan te gaan. Hij wijst er verder op dat ruim veertig dagen gele den de Algemene Beschouwin gen in de Kamer zijn gehou den. D66-fractieleider De Graaf wil eerst het voorstel van Ro senmöller in de Kamer afwach ten. D66 is op er op zich voor stander van om frequenter met de premier over de hoofdlijnen van het regeringsbeleid te de batteren. De Graaf stelde van de zomer vOor om dat bijvoor beeld een keer in het kwartaal te doen en het niet te laten bij een keer per jaar tijdens de Al gemene Beschouwingen. GroenLinks-leider Rosenmöller wil dat premier Kok zich in een debat met alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer verant woordt over de eerste honderd dagen van Paars-2. Hij gaat dat deze week in de Kamer voor stellen, aldus Rosenmöllers woordvoerder. Centraal in het debat moet volgens Rosenmöller staan de vraag hoe Kok het bestuurlijke vermogen van zijn kabinet be oordeelt om om te gaan „met de lijken van Paars-1", zo ver klaarde hij voor de VARA-radio. Hij doelt daarbij vooral op het asielbeleid, Schiphol en de Bijl merramp. PvdA-fractieleider Melkert liet via zijn woordvoerder weten nu Beleid van Pronk drastisch omgebogen den haag» anp Minister Herfkens voor Ont wikkelingssamenwerking wil het aantal landen waaraan Ne derland hulp geeft, beperken tot ongeveer twintig. Onder voormalig minister Pronk groeide het aantal landen waaraan Nederland hulp geeft tot zo'n tachtig. De woordvoer der van Herfkens heeft dit za terdag bevestigd. Herfkens kondigde al eerder aan drastisch te willen kappen in het aantal landen dat Neder landse ontwikkelingshulp krijgt. Maar tot dusverre noem de zij geen aantallen. De plannen van Herfkens be tekenen een breuk met het be leid van haar voorganger. PvdA-partijgenoot Pronk. Door hulp te geven, wilde hij in zo veel mogelijk landen 'meepra ten' over de ontwikkeling die landen. Herfkens wil de hulp nu o centreren op die landen i mee Nederland een bilaterale relatie heeft woordvoerder wijst erop dat haar plannen los staan van het geven van noodhulp bij acute situaties in arme landen. Dat blijft bestaan. Dat geldt ook voor de multilaterale hulp, bij voorbeeld via de Verenigde Na ties, en voor de hulp via parti culiere organisaties als de No- vib. Herfkens gaat in december tijdens de behandeling van haar begroting met de Tweede Ka mer praten over de criteria waaraan de twintig landen moeten voldoen. Daarna wil zij in overleg met het parlement bepalen welke landen zullen worden geschrapt. Een bouwvakker plaatst schotten voor de ramen en deuren van woningen langs de Usselkade in Deventer. Op de steen staan de waterstanden van Groningen gpd 1993 en 1995 aangegeven. Vanmorgen is de Wellekade voor het verkeer afgesloten. Volgens een woordvoerder van het crisisteam stijgt de IJssel sneller dan verwacht. Grote problemen worden daardoor echter niet verwacht. foto gpd vincent jannink den haag anp-gpd De Nederlandse regejing moet nadrukkelijk Duitsland betrekken bij het verbeteren van de waterhuishouding. Dat vindt staatsse cretaris De Vries van binnenlandse zaken. Hij meent dat nu de dreiging van het over vloedige water steeds meer via de rivieren vanuit het oosten komt, Duitsland ook het nodige moet doen. „Wij moeten niet iedere keer met de problemen van de grote rivie ren die via Duitsland in Nederland uitmon den, worden opgezadeld", aldus De Vries. Overigens wordt niet verwacht dat het wa terpeil in Rijn, Maas en Waal de komende dagen naar alarmhoogte zal stijgen. Door de wateraanvoer vanuit Duitsland, Zwitserland en België stijgt het water in de Rijn, IJssel, Maas, Waal bijna ieder uur. Bij Lobith, Arnhem, Nijmegen en Tiel staat het rivierwater inmiddels op de kades. In Maas tricht zijn alle operationele diensten in pa raatheid gebracht. Wel wordt op korte ter mijn weer een daling van de waterstand in de Maas verwacht. De situatie in het noorden en oosten is inmiddels verbeterd. Maar het risico van dijkdoorbraken door verzadiging blijft be staan. Ook in de zuidwesthoek van Fries land blijven problemen. In Groningen is het vaarverbod voor het Eemskanaal ingetrok ken. De laatste 115 militairen hebben Drenthe gisteren weer verlaten. Ze hielpen in het weekeinde onder meer bij het aan brengen van versterkingen langs het rivierte De Hünze en weerden elders ramptoeris ten. In het Noord-Limburgse Horst hebben onbekenden een stuw in het Peelgebied vernield. Twee waterlopen stroomden daar door over, waardoor zestig woningen bin nen de bebouwde kom van Horst gevaar liepen. In enkele huizen liep inderdaad wa ter binnen. Het Waterschap Peel en Maas vallei heeft bij de vernielde stuw een pro visorische dam aangelegd om te voorko men dat nog meer water richting Horst stroomt. In het Brabantse Deume is een verzameling schilderijen van Wiegersma, die zich in de kelder van een kasteeltje be vond, door wateroverlast bewadigd. In Groesbeek hebben het afgelopen weekeinde twee laaggelegen buurtjes korte tijd blank gestaan. Ook het oosten van Bra bant heeft last van het regenwater. Bij Oir- schot is de beek de Beerse op sommige plaatsen buiten de oevers getreden. Om de gevangenis in Vught tegen het water te be hoeden, is het stroompje Broekleij afge damd. In de Noord-Hollandse polders is de situ atie niet verder verslechterd. Bij Alkmaar' is het waterstand sinds vrijdag elf centimeter gezakt. In het gebied van het hoogheem raadschap van Rijnland is er geen overlast, zo meldt Rijnland zelf. Het Groninger Museum is van plan morgen de deuren weer te openen. Volgens een woord voerder is het naar binnen ge stroomde water uit het gebouw verwijderd en is het weer moge lijk om publiek te ontvangen. Een van de paviljoens van het museum dat het meest te lijden heeft gehad van de waterover last kan voorlopig echter nog niet open. In dat paviljoen zijn de afdelingen archeologie en geschiedenis ondergebracht. Maar een tentoonstelling over de Amsterdamse kunstenaar Micha Klein is volgens planning vanaf morgen wel weer toegan kelijk voor publiek. Volgens een woordvoerder is nog niet bekend hoe groot de totale schade is aan het gebouw en de installaties. In het muse um zijn vloeren beschadigd en moeten wanden opnieuw wor den geschilderd. Volgens een leverancier van de ramen aan het Groninger Museum heeft hij vijf jaar geleden tijdens een bouwvergadering gewezen op de risico's van de constructie van de ramen bij extreem hoge waterstand in het Verbindings kanaal. „Toen ik dat tijdens die vergadering aan de orde stelde, werd er wat om gelachen. Het was niet relevant. Er werd ge zegd dat de sluizen het water wel zouden kunnen wegpom pen", aldus directeur A: Lolka- ma van de firma Radeko uit Hol werd. Een woordvoerder van de ge meente heeft laten weten dat Groningen niet overweegt om de bij de bouw van het Gronin ger Museum betrokken partijen aansprakelijk te stellen. Lage weidegebieden moeten overtollig water tijdelijk gaan opvangen Bglllu DE AVRO I Nederland is volgens deskundi gen van het Waterloopkundig Laboratorium Delft toe aan een nieuw Deltaplan. Daarbij moet niet alleen worden gekeken naar de dijken, stuwen en dammen, maar ook naar bij voorbeeld de inrichting van het gebied. Medewerker P. Glas van de Delftse waterstaatkun dige instelling zei dat zaterdag in een discussieprogramma op Radio Drenthe. Het befaamde Waterloopkundig Laboratori um in Delft stond destijds aan de wieg van het eerste Delta plan. Staatssecretaris De Vries van verkeer en waterstaat en Mep- pels burgemeester Bijl sloten zich bij de constatering van Glas aan. Eén van de maatrege len waaraan De Vries denkt om in de toekomst beter voorbereid te zijn op hevige regenval, is het onder water zetten van laag ge legen weilanden. De wateroverlast in het oos ten en noorden van het land toont volgens De Vries aan, dat je er niet meer komt met dijken en het insnoeren van rivieren en waterbekkens. De Vries vindt dat de waterhuishouding het leidend principe moet zijn in „hoe je omgaat met je ruimtelij ke ordening". Dat betekent volgens haar ook dat polders zoveel mogelijk beschikbaar moeten" blijven om overtollig water te kunnen op vangen en dat uiterwaarden niet mogen worden gebruikt als landbouwgrond, voor woning- bouwbouw en voor bedrijfster reinen. Rivieren moeten meer ruimte in de breedte krijgen om het water kwijt te kunnen. De Vries wees op klimaatsver andering, zeespiegelstijging en bodemdaling als ontwikkelin gen die het urgenter maken om maatregelen te nemen om de waterhuishouding beter in te richten. Ook premier Kok vroeg zich dezer dagen in het open baar af of de Nederlandse wa terhuishouding nog wel vol doende bij de tijd is. De Vries is van plan de Tweede Kamer op korte termijn voorstellen te doen. NUMEGEN MARGIT SPAAK Terwijl in Noord-Nederland hulpdien sten met man en macht werkten om hoogwaterrampen te voorkomen, ge noten duizenden anderen dit weekein de langs Rijn en Waal van de spectacu lair gezwollen watermassa's in de grote rivieren. Zelfs uit Duitsland zijn velen zondag naar het Rivierengebied ge trokken om de hoge waterstanden met eigen ogen te aanschouwen. Te voet, op de fiets, met de auto en zelfs op de skates trekken de watertoe risten in een lang lint over de dijken. Het water reikt nergens tot de kruin van de dijk en staat aanzienlijk lager dan in 1995. Een duidelijk effect van de versnelde dijkverbetering is dat vrij wel nergens achter de dijken kwelwa ter opkomt. In Noord-Nederland zijn overal wegen afgesloten om ramptoerisme te weren. De polderdistricten Betuwe en Groot Maas en Waal vonden dat zondag nog niet nodig. Daardoor kwamen mensen van heinde en verre naar Gelderland voor „een dagje water". Gewapend met verrekijkers, foto- en videocame ra's waren ze, gezien het grote aantal kaplaarzen, voorbereid op veel meer wateroverlast dan in werkelijkheid te beleven is. „We zijn geen ramptoeristen hoor", verzekert een Bilthovense die met haar hele gezin gehuld in zeilpakken over de dijk in de Ooypolder wandelt. „We komen gewoon kijken naar een na tuurverschijnsel. Dat is voor dé kinde ren heel interessant." Interessant is de zondag zeker voor de vele horeca-ondernemers in het Rivie rengebied. De restaurants en cafés langs de dijken puilen uit. „Ik draai misschien wel de beste dag van het he le jaar tot nu toe. Het is in de hele, nat te zomer nog niet zo druk geweest", meent de uitbater van een lunchroom in het centrum van Millingen aan de Rijn. Ook op de Waalkade in Nijmegen, die in de nacht van zaterdag op zondag onder water liep, is genoeg te zien voor de watertoeristen. Een aannemer bouwt een tientallen meters lang plankier op steigers vanaf het hoogste gedeelte van de kade om een restau rantboot in de Waal weer bereikbaar te maken. Een takelbedrijf moest er zondagmorgen aan te pas komen om een caravan uit het water te halen die op het lager gelegen gedeelte van de kade was blijven staan. De caravan dobberde in de woonbotenhaven. De bewoners konden zich op tijd redden. Het hoge water is zondag overduidelijk een topattractie. Maar over een ding zijn de talloze dagjesmensen het roe rend eens: kijken naar de watermassa in Rijn en Waal is leuk, maar kijken naar „de echte narigheid" in het Noor den is ongepast. „Je begrijpt niet wat die mensen daar gaan doen", zo meent de Amsterdamse automobilist S. de Bruijne, die zondagmorgen vroeg begonnen is op de dijk bij Tiel en die van plan is tot de Duitse grens alleen maar over dijkwegen te rijden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3