'Ik ben m'n eigen proefkonijn' TV WEER Het Gesprek van de Dag De keuzes van Herfkens Cruise wordt nachtmerrie Charles 'moet' breken met Camilla MAANDAG 2 NOVEMBER 1998 COMMENTAAR Het is een vuistregel binnen de ontwikkelingshulp: van elke drie projecten is er één een succes, één een mislukking en één valt daar een beetje tussen in. Zowel pleitbezorgers als crictici van de vooral op projecten toegespitste Nederlandse ontwikkelingshulp kunnen met dat gegeven uit de voeten. Het is net als met het grapje over de optimist en de pessimist: volgens de één is de fles nog half vol, vol gens de ander is die halfleeg. Over alternatieven voor projecthulp is vaak nagedacht, maar er zijn nooit knopen doorgehakt. Voor een deel komt dat omdat er een machtige lobby voor projecthulp is. Ambassades ontlenen er een deel van hun status aan, medefinancieringsorganisaties als Novib en Icco draaien voor een belangrijk deel op de gelden die ze van het ministerie voor hun projecten krijgen en een niet onaanzienlijk aantal ambtenaren en ontwikkelingswerkers verdient er een goede boterham mee. En ten slotte was er nog de persoon van Jan Pronk, die zich nu eenmaal graag met alles en iedereen bemoeit. Project hulp biedt daar een uitgelezen mogelijkheid voor. Met Eveline Herfkens lijkt in elk geval dat laatste veranderd. Ze is ambitieus, maar mist de geldingsdrang van haar voorganger. Dat zal de komende jaren, zo liet ze afgelopen weekeinde weten, leiden tot een ander beleid. De hulp gaat naar minder landen, wordt voor minder beleidsterreinen ingezet en Nederland gaat zich minder met concrete projecten bemoeien. Natuurlijk zal er een lobby op gang komen tegen zo'n beleidswijziging, maar het zou goed zijn als Herfkens zich daardoor niet van de wijs laat brengen. Want al val len Pronks inzet en verdiensten voor de armsten in de wereld nau welijks te onderschatten, het is hem nooit echt gelukt om te kiezen. Daarvoor vindt hij alles te belangrijk. Herfkens maakt die keuzes wel. Natuurlijk is dat niet zonder ge vaar. De concrete besteding van ontwikkelingsgelden meer overla ten aan de regeringen daar, bergt nu eenmaal risico's in zich. Maar, om in dit geval de pessimisten maar eens gelijk te geven, zo floris sant is de balans van het huidige beleid nu ook weer niet. Het rechtvaardigt in elk geval de poging van Herfkens om het de ko mende jaren eens op een wat andere manier te proberen. Justus van Oei, nieuwe columnist van deze krant Tegenstrijdigheden sluitend maken en zekerheden doen wankelen. Dat is het uitgangs punt van Justus van Oei, dat hij ook op zichzelf betrekt. Hij wil steeds 'iets anders' uit een geweldige onvrede met de wereld en met zichzelf.Het leven is veel te lang want er valt niet doorheen te komen en het leven is veel te kort omdat je niet alles kunt doen", schetst hij het dodelijke dilemma waarvoor hij staat. ,,Ik geloof dat bijna alles wat we als kunst beschouwen die onvrede in zich heeft. Wie tevreden is, gaat vissen. Wie onte vreden is, gaat op een maandagochtend om tien uur zitten om in z'n eentje kunst te scheppen." Justus van Oei (38) maakt 'alle kunst waarvoor je een toetsenbord nodig hebt, behalve boekhouden.' In een carrière die hij 'onwetend en intuïtief opzocht, was hij al cabaretier, tekstschrijver, toneelschrijver en acteur. Nu is hij bezig met het ver vaardigen van een musical, het ontwerpen van spellen en gaat hij ook columns produ ceren voor deze krant. Morgen verschijnt de eerste. „Weer iets anders. Blijkbaar is ver snipperen mijn talent." Jiskefet op oude niveau Hèhè, eindelijk: Jiskefet is terug van weggeweest. En daarmee bedoel ik niet eens zozeer dat Michiel Romeyn, Kees Prins en Herman Koch weer te zien zijn op televisie. Dat ze weer terugzijn op hun oude ni veau is veel verheugender. Het jaartje adempauze waartoe de heren hadden besloten na een vooral voor henzelf teleurstellende periode heeft ze goed gedaan, zo heeft Buys gisteravond kunnen constateren. Het grootste deel van het publiek kon het allemaal niet zoveel sche len, die terugval van Jiskefet. Dat lachte nog netzo hard als vroeger, om (le flauwe grappen van de kantoorklerken, het ballerige gebral van de Lullo's en het zijige gezever van drie zeelieden op een 'COC- schip'. Zelf lieten ze echter in een interview doorschemeren dat ze zich af en toe schaamden voor het niveau: de accu was leeg. Maar die accu is dus weer opgeladen. Waar draait het nu allemaal om? Net als vroeger, bijvoorbeeld in de Dierenwinkel ('Ik moet in het magazijn het merg van de aalscholver nog afkarnen'), om de taal. Vreemde monologen en dialogen. 'Krom- municatie', zoals Van Kooten en DeBiedat plachten te noemen. In absurdistische situaties. Zoals de lege, oude fabriekshal, waar Michiel Romeyn Arabier Her man Koch, die met handboeien om op een stoel zit, het vuur verbaal na aan de schenen legt. „Schapen. Grote tent. Met z'n allen. Vrouw en kinderen. Couscous eten. Sterrenkijken. Grote Beer, Kleine Beer. Maagden, veel maagden. Kussens. Zijn jullie dol op, kussens..." En zovoort. En dan de dialogen op een kantoor van een filmmaatschappij of iets dergelijks. „Zeg ik heb een koeriertje gestuurd voor die wielklem van je. Wie z'n wielklem Van jou, je had een wielklem. „Ik ben helemaal komen lopen, zeg ik net. „Ja, omdat je een wielklem had. „Ik ben zonder auto gekomen. Hoe kan ik dan een wielklem hebben? „Die klem heb je nu niet meer, want ik heb een koeriertje gestuurd om die wielklem eraf te halen. „Die is een beetje in de war, geloof ik. Smullen dus. Al valt te vrezen dat menige kantoorklerk die denkt grappig te zijn zijn collega 's de komende week groet met: „Hé, ik ben even je naam kwijt, hoe is het?". Volgende depressie op komst Het landelijk neerslagrecord is overeind gebleven. Uit het voorlopig overzicht over de afgelopen maand kwamen de Drentse plaatsen Pes- se en Hoogeveen met 307 mm als koplopers uit de bus. Dat is ruim beneden Zandvoort en Overveen die in 1932 in oktober respectieve lijk 321 en 317 mm te verstouwen kregen. De enorme hoeveelheden van oktober 1932 zijn overigens ook in an dere kalendermaanden nimmer overtroffen. Erg nat was het, voor wat oktober betreft, ook in 1981. In Velsen-Oost viel toen 269, Oude We tering 195 en Overveen 192 mm. Tijdens de afgelopen maand viel er in Valkenburg 141, Stompwijk 148, Schiphol 157 en in Santpoort- Noord 187 mm. De regionorm voor oktober is 83 mm. Met november op de kalender wordt het natte imago van de herfst voorlopig nog niet bijgesteld. De maand opende met flink wat regen onder invloed van een actieve depressie die over de Belgische Kempen naar het oosten trok. Gisterochtend werd in Dordrecht en bij Venlo 47 mm afgetapt. Bij ons tapte Valkenburg 20 en Santpoort-Noord 14 mm af. Gisteren overdag vielen er nog en kele buien maar er waren ook opklaringen. Inmiddels komt er van het westen uit een volgende depres sie op ons land af. De verwachting is dat de kern van het systeem zich morgenavond net noordelijk van de Wadden langs naar het oosten verplaatst. Het regengebied, dat met het nieuwe lagedrukgebied samenhangt, trekt van avond en de komende nacht over onze streken. Morgen overdag vallen er enkele buien. De wind, vanavond zuid oostelijk, ruimt naar het zuidwesten en neemt aan de kust toe tot krachtig, windkracht 6. De temperaturen komen uit op ongeveer 10 graden. Op woensdag en donderdag blijven er buien vallen die van on weer en hagel vergezeld kunnen gaan. De temperaturen berei ken geen hogere waarden dan rond acht graden. Aan het ein de van de week lijkt de atmosfeer te stabiliseren onder in vloed van een hogedrukgebied boven het Midden van Euro pa. Het is nog niet duidelijk hoe de as van het systeem komt te liggen. Wanneer dat zuid-noord is er hoop op een wat lan gere periode van stabiel weer, bij een west-oost ligging blijft Nederland gevoelig voor storingsinvloeden. jan visser» „Ik zou doodongelukkig worden als ik steeds hetzelfde moest doen", constateert Justus van Oei op zo'n ochtend waarop de Hollandse kleidelta dreigt te verdrinken in de regen. Maar daarmee is bepaald niet gezegd dat hij altijd lekker in zijn vel zit nu hij weer een nieuw hoofd stuk van zijn loopbaan schrijft. „Eens in de twee weken denk ik: iedereen heeft het beter dan ik. Zo'n gevoel komt nergens uit voort, het overkomt je. Mensen, kunstenaars, proberen zichzelf voortdurend te herscheppen. Pogen zichzelf en de wereld te veranderen door hun werk. Dat geeft vaak mooie resultaten, waar anderen baat bij hebben. Zo mag ik nu 100.000 lezers van deze krant gaan vertellen wat ik ergens van vind en het zou raar zijn als dat toeval was. Maar die mooie resultaten gelden zelden voor jezelf, want je blijft onte vreden. Je hebt niet werkelijk de wereld veranderd, althans niet de jouwe." Het komt allemaal voort uit het dr. Spock-syndroom, zegt Van Oei. „Die Spock bemoeide zich zelden met zijn kinderen. Als vader 6peelde hij de rol van zijn eigen vader. Maar als schrijver kon hij die problemen wel op lossen." Waarmee hij natuurlijk niet gezegd wil hebben, dat hij in zijn columns nu eens even wekelijks de maatschappelijke moeilijkheden te lijf zal gaan. „Maar ik vind wel dat in elke column een ideetje moet zitten, dat columns de hersentjes in beweging moeten zetten. In elk geval m'n eigen hersens. Het enige criterium is dat ik ze zelf goed moet vinden. Nooit eerst aan het publiek denken, want dan maak je wat de mensen zelf al verzonnen hebben." Dat wil Van Oei dus per se niet. „Ik wil eerder bijzonder zijn dan beroemd. Allebei is geen be zwaar, maar ik wil ook eerder beroemd zijn dan rijk. Al is dat tamelijk lastig op straat. Ik liep een keer achter Paul de Leeuw een restaurant binnen. Daar zag ik vier gerekte nekken en zes Justus van Oei maakte naam in Cabaret Zak en As, dat in 1991 met de Scheveningen Cabaret Prijs werd onderscheiden. Vervolgens schreef hij teksten voor het tv-programma Ook dat Nog en De Mensenvriend voor Erik van Muiswinkel en vier toneelstukken. In De Pijnbank (later verfilmd door Theo van Gogh), Lunapark en Tussendorst was de schrijver zelf op toneel te zien, in de comedy Sorry dat ik besta niet meer. De in Amsterdam wonende Van Oei heeft inmiddels ook twee bordspelen ('voor de hele familie') bedacht „Het idee is af en erkend. Nu wordt er een fabrikant voor gezocht. mensen die zowat een hernia opliepen om hem te kunnen zien. Zo zou ik niet kunnen le ven, als medialieveling, als na tionaal troetelbeest. Daar heb ik niet de minste behoefte aan. Je vriest ter plekke vast want om beroemd te blijven, dien je meer van hetzelfde te bieden. En ik wil wel meer, maar dan anders." Dat dat niet zomaar een loze kreet is, bewees Van Oei in het recente verleden. Na zijn oplei ding aan het Eerste Christelijk Lyceum in Haarlem en aan het Conservatorium, dat hij als mu ziekleraar verliet, kwam hij te recht in de cabaretgroep Zak en As. „Daarmee was ik vrij be roemd. Niet als mens, maar als verschijnsel. Een stap terug doen is dan moeilijk. Maar ik had er genoeg van en het was genoeg. Daarom ben ik overge stapt naar het toneel, terwijl ik wist dat je je publiek niet mee kunt nemen als je van genre verandert. Dat wist ik, maar toch deed ik het. Omdat dat de rode draad is in mijn leven. An ders doen." Van Oei doet tegenwoordig wat hij wil doen en kan doen. „En ik onderneem een dappere poging daar tevreden mee te zijn. Van daag ben ik dat, maar dat kan morgen anders zijn. Dat vari eert. Af en toe moet er eens iets lukken. Een paar jaar geleden lukte er niets, liep ik met mijn toneelstukken te leuren en dacht ik: ik word een bittere ou de man. Nu het beter gaat, heb ik wel eens het gevoel dat ik een grote toekomst achter me heb. Wel een prettig gevoel. Zo van: mij kan niets meer gebeuren. Sinds de dag dat ik dat dacht, ben ik ook meteen gelukkiger geworden. Beleef ik als het ware mijn tweede jeugd." Opgejaagd door de constante bestrijding van de verveling ('Ik maak amusement, maar degene die zich altijd verveelt ben ik') en altijd op zoek naar de verba zing ('nieuwsgierigheid houdt de mens in leven, zolang ik nieuwsgierig ben, sterf ik niet'), heeft hij zich vast voorgenomen iets van zijn tweede jeugd te maken. Hij wil minstens een jaar columns schrijven en het terrein van de 'toetsenbord kunst' zo breed mogelijk ver kennen. Op zijn lijstje staan nog: een roman schrijven, een cd opnemen, een dichtbundel samenstellen. „Die cd komt er niet, een roman schrijven kan ik nog niet. Maar die gedichten komen er wel. Als ik groot ben, word ik dichter. Waarom weet ik niet, maar dat wil ik. Gedich ten zijn erkend nutteloos. Een soort eiland in de wereld, in de kunst. Dichten is typisch een vak waarmee je moet eindigen. Aan het eind van je leven, heb je pas het recht om jezelf volko men serieus te nemen." Nu nog wordt dat heel erg be paald door de dagen, die wor den gekleurd door tegenstrijdig heden. Algemene ('We zijn in Nederland te gelukkig om onge lukkig te zijn') en persoonlijke. „Vroeger was ik erg destructief: het was schéppen en vernielen. Nu bedenk ik gezellige spelletjes voor het hele gezin. Ik kan het ene doen en het andere niet la ten", constateert Van Oei. „Maar ik weet nu ook dat je alle dingen op hun tijd moet doen. Dat is de zegen der ouderdom. De ouderdom, ja. Ik ben 38, maar ooit was ik 24 en dat is een stuk jonger." In de tussentijd heeft hij zichzelf iets beter leren kennen, in z'n eentje in de kamer waar hij schrijft. „Daar ben ik mijn eigen proefkonijn, de patholoog die sectie op zichzelf verricht." De voorlopige conclusie van dat zelfonderzoek is dat hij nog al tijd niet echt weet wat hem drijft. Wel weet hij dat hij maar weinig plezier beleeft aan mid delmaat. „Herhalingen middel maat, dat is niets voor mij. Ik voel me op mijn gemak in situa ties die uitzonderlijk zijn. Dan iS' er niets meer te verliezen. Het is alles of niets bij mij Ik doe in al— les of niets, maar niet meer in F' alles." 'e paul de tombe De column van Rob van den re Dobbelsteen die tot nu toe op ?e dinsdag op deze pagina ver scheen, verhuist na de komst y van Justus van Oei naar de pa- gïna toerisme op zaterdag. jb acht Amerikaanse en twee Spaanse toeristen zich hadden aangemeld, bleek spannender dein ze tevoren zullen hebben gedacht. De toe risten waren voor een achtdaagse duikexcursie aan de noordoostkust van Australië scheep gegaan op de 'Reef Ex plorer', tegen betaling van 3.500 gulden. Al tijdens de tweede dag raakte het elek trische systeem op de boot onklaar, waardoor niet alleen de airconditioner en de keukenapparatuur uitvielen, maar ook de navigatieinstrumenten. Met ou derwetse kompassen en zaklantaarns wist de bemanning het schip tussen de koraalriffen door naar Lizard Island (Hagedisseneiland) te loodsen. Daar werd het schip gerepareerd. Twee dagen later was het schip klaar. Vervolgens merkten de toeristen, die net aan het duiken waren, dat kapitein Troy Dallman er met boot en al van tussen ging en hen op het onbewoonde eiland wilde achterlaten. Ze gingen er in hun rubberbootje achteraan en wisten de Een voorspoedig 1972 Reef Explorer in te halen. Ook toen was het avontuur niet ten ein de. De toeristen waren nauwelijks aan boord of Dallman (29) riep hen op zijn vierkoppige bemanning vast te binden, omdat ze tegen hem zouden samen zweren. Tegelijkertijd ging Dallman de toeristen echter te lijf met lichtbakens. Een van de vrouwelijke opvarenden wist hem te kalmeren, maar zonder kapitein achter het roer stevende de boot nu op een rif af. Op het moment dat het schip het rif ramde, wisten bemanning en op varenden Dallman te overmeesteren. Ze bonden hem vast in een van de hutten. Daarop zette het schip koers richting Thursday Island. Daar werd Dallman overgedragen aan de politie, die een on derzoek heeft ingesteld. Eerder deze maand moest een Australi sche kapitein terechtstaan omdat hij twee duikers op een onbewoond eiland had achtergelaten. Hij werd beschuldigd van doodslag. ap« De Britse koningin Elizabeth eist dat prins Charles een einde maakt aan de relatie met zijn vriendin Camilla Parker Bowles. Hierdoor is de verhouding tus sen moeder en zoon op een dieptepunt beland, zo meldde de Britse zondags krant The Express. Volgens de krant hebben de koningin en de prins sinds augustus niet meer met elkaar gespro ken. Charles verscheen afgelopen donderdag voor het eerst sinds de dood van zijn ex- vrouw prinses Diana vorig jaar in het openbaar met Camilla. De prins zette hiermee en nieuwe stap in zijn streven zijn vriendin door het publiek te doen accepteren. Deze ontwikkeling baart de koningin en haar adviseurs grote zorgen, aldus de krant. Vorige week distantieerde het paar zich in een opmerkelijke gezamenlijke ver klaring van een nieuwe biografie over het koningshuis, waarin Diana in een kwaad daglicht werd gezet. Zij ontken den iets te maken hebben gehad met het boek. Daarin schrijft auteur Penny Jun- nor dat Diana Camilla met de dood heeft bedreigd. Volgens The Express zal de koningin het feest voor Charles' vijftigste verjaardag later deze maand boycotten omdat Ca milla daarbij aanwezig zal zijn. Aan de publicatie van boeken over Dia na komt geen einde. De krant Sunday Min or bracht gisteren uittreksels van een nieuw werk waarin de prinses wordt afgebeeld als een aan bellen verslaafde vrouw, die de gewoonte had de konink lijke familie zwart te maken. De prinses had vier draagbare telefoons bij zich om altijd bereikbaar te zijn. De koninklijke familie was haar vijand, aldus Diana's psychotherapeute Simone Simmons. Simmons schrijft verder dat ze tijdens de vier jaar dat zij met Diana bevriend was uren met haar aan de telefoon hing, op één dag zelfs acht uur. MENSELIJK Ie Laat ik nou een ideetje hebben om een paar honderd miljard te besparen. Het schoor me pas een paar dagen geleden te binnen, dus de Verenigde Naties weten nog van niks. Maar als u belooft er verder geen ruchtbaarheid te geven, wil ik wel tipje van de sluier op lichten. Ik heb het mil lenniumprobleem opge- Even voor de digibeten onderons: het millen niumprobleem ont staat doordat compu ters niet tot2000 kun nen tellen en program meurs te lui zijn ge- weestom het hun te le ren. Wie volgend jaar op 31 december om vijf voor twaalf met zijn plastic tasje vuurwerk het huis verlaat, de eerste vuurpijl klaarzet en bij het luiden van de klok de lont ontsteekt, wordt derhalve geconfronteerd met ge lanceerde kruisraketten, ont ploffende kernreactors, gespron gen gasleidingen en neerstorten de vliegtuigen. Niet gek vooreen verrassingspakketje i 'an 25 gul den. Onze jaartellingbegint bij de geboorte van Christus. Ont houdt dat, want dit is de kern van mijn millenniumprobleem - oplossing. Erg wetenschappelijk is dar geboortejaar destijds niet bepaald. Bij de invoering (pas in 526) 'sloeg de archivaris en chronoloog van paus Johannes l, Dionysius Exiguus, er maar een slag naar. Later bleek dat Jezus vier tot zeven jaareerder het levenslicht zag dan altijd werd aangenomen, maar voor hetzelfde geld was dat een aan tal jaren later geweest. Toen het geschiedde in die dagen, te Bethlehem injudea. mochten de engelen dan het hoogste lied zingen, hetfatsoenlijk opt naken van een geboorteakte was er niet bij. Allerwegen wordt verwacht dat er te weinig tijd resteert om alle computers voor het jaar2000 om te bouwen ofte vervangen, dus is het essentieel tijd te win nen om te voorkomen dat we afstevenen op een wereldwijde catastrofe. En dan treft het bij zonder dat het Nederlands Bij belgenootschap en de Katholie ke Bijbelstich ting momenteel eendrachtig werken aan een nieuwe vertaling van de bijbel. Laatjezus bij het herschrijven van de evangelieboeken een paar jaar later geboren worden en zelfs de traagste afdeling sys teembeheer kan haar zaakjes op orde brengen. ('Hetgeschiedde in die dagen' schreeuwt sowieso om een wat nauwkeuriger for mulering door de nieu wtesta- mentici.) Eerst dacht ik aan het terug draaien van de jaartelling met een jaar of tien. Maar om niet de hele dag- en weekindeling om te schoffelen, kunnen we be ter op zoek gaan naar een jaar dat net als 2000 een schrikkel jaar is, en waarin 1 januari (net als in 2000) op een zaterdag valt. Daarvoor komt 1972 in aanmerking maar het zou deze eeuw ook 1944 of 1916 kunnen zijn geweest). Alsnog kaartjes sturen is wat omslachtig, dus stellen we bij deze maar gewoon vast: Jezus is 28 jaar na Christus geboren. Ik venvacht op dit punt niet zo veel problemen. De progressieve christenen hebben net van de theoloog Kuiten gehoord dat de Jezusvereringop een lager pitje moet, dus die zullen er niet zo veel hinder van hebben dat er wordt gesjoemeld met zijn ge boortejaar. En de orthodoxen hebben altijd al aangetoond een grote geloofsijver re kunnen koppelen aan pragmatisch handelen. Wat dat betreft heb ik nog wel een argumentje om hen over de streep te helpen. Het in proble men geraakte softwareh uis Baan - gevestigd te Bameveld en beschouwd als een bolwerk van de Gereformeerde Bond - gun ik de opdracht het pro grammaatje te schrijven om de klok van de computer terug te zetten. Verkrijgbaar op floppy of te downloaden van Internet. Dat zorgt ervoor dat op 1 janu ari 2000 op alle beeldschermen een soortgelijke melding ver schijnt als vorige week zondag bij het ingaan van de winter tijd: 'Windows heeft de instel lingen van deze computer aan gepast aan de nieuwe bijbel vertaling. Allemaal een gelukkig en voor spoedig 1972 toegewenst'. DICK VAN DER PLAS De populariteit van de mobiele )e telefoon kent in Spanje geen rc grenzen. Dat ervoer een Spaanse huisschilder vorige week, toen hi_ tijdens werkzaamheden op het kerkhof van het Catalaanse plaatsje JESUS de telefoon hoor de overgaan in een graftombe. Telefoon uit het hiernamaals? Nee, het apparaat bleek te zijn vergeten door een begrafenison dernemer-die het graf de vorige dag had dichtgemetseld. De be heerder van de begraafplaats rechtvaardigde de onzorgvuldig heid tegen een verslaggever van het Catalaanse dagblad La Van- guardia als volgt: „Het was al avond en dé man moest onder moeilijke omstandigheden zijn werk doen. Zo'n vergissing is be grijpelijk. Het zou iedereen kun nen overkomen." Honden van daklozen zullen het de komende winter in HAM BURG niet meer koud krijgen. D dierenbescherming in de haven stad wil de daklozen geïsoleerde hondenhokken ter beschikking stellen. De 700 mark (785 gul den) kostende hokken zullen worden neergezet bij bijvoor beeld tehuizen voor daklozen er onder bruggen. Geschat wordt dat de Hanzestad zo'n 120 hon den van zwervers telt. Naast de hokken wordt de zwervershonde ook een gratis inenting en een 'wintercontrole' op vlooien aan geboden. STEVEN VAN DER HEIJDEN (38) is benoemd tot directeur van Neckermann Reizen in Ne derland. Van der Heijden is af komstig van Oad Reizen in Hol ten. Daar was hij vier jaar lang d recteur touroperating en als zo danig voor een groot deel verant woordelijk voor de snelle groei van de afdeling vliegreizen van de voorheen in bustrips gespe cialiseerde reisorganisatie. Tegf lijkertijd met de benoeming var Van der Heijden werd PIET DE ROODE (40) aangesteld als fin nacieel directeur van Necker mann. Hij werkte reeds als manager financiën en admini stratie voor het bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2