Scylla wacht zware taak TOP raakt verder achterop Grasshoppers plaatst zich voor 'final four' RDC verliest voor vierde keer op rij in de eerste klasse Sport Rugbyers verslaan Kroatië MAANDAG 2 NOVEMBER 1998 2 Op de voorlaatste speeldag van de eredivisie is de span ning om te snijden. Voor de play-offs komen nog zes ploegen in aanmerking. Scylla lijkt na de 6-1 zeperd in ei gen huis tegen FVT het kind van de rekening te worden. De Leidse ploeg is na de afgang tegen de landskampioen op een gedeelde derde plaats beland, samen met Cosmos (4-3 winst op 't Zand) en Amsterdam United. TAFELTENNIS RON HOOGENPAM Scylla trad gisteren als gastheer op voor landskampioen FVT. De verzwakte Rotterdamse ploeg van Alfred de Jong was met knikkende knieën naar Lei den afgereisd en was al blij ge weest met een punt of drie, vier te vertrekken. De Feijenoorders troggelden warempel geen vier, maar zes punten af van de Lei- denaars, waardoor hun plek - met degradatiekandidaat Inte ger voor de boeg - bij de final four zo goed als veilig is. Voor Scylla wacht volgende week de taak optimaal te scoren tegen Ankerstars, dat als debutant nog steeds pronkt met een ongesla gen status. Het slotduel van de reguliere competitie belooft voor Scylla geen sinecure te worden. Dat was het gisteren duidelijk ook niet. Maar dat de Leidse ploeg zo afgedroogd zou worden leek afgaande op de eerdere goede Leidse verrichtin gen schier onmogelijk. „Natuurlijk is de uitslag ge flatteerd", haalde De Jong opge lucht adem, „maar we maken nu wel een flinke jump naar bo ven. Of we weer herfstkampioen worden? Nee, ik denk dat het Ankerstars wordt, want die heb ben een Chinees die onver slaanbaar is. Wij hebben een jong team. We moeten investe ren in training, hard werken en geconcentreerd blijven. En dat is tegen Scylla aardig gelukt." Voor Peter Paul de Vrind, die als enige winst proefde (een klinkklare zege tegen talent Bar ry Wijers) waren de druiven zuur: „Toegegeven, ik speelde niet goed en was na de dubbel moe - vijf jaar geleden trainden Piet (Gerard Bakker) en ik vier uur per dag, nu vier uur per week - maar ik heb me vooral lopen ergeren aan al dat gedoe in de zaal, waar we zelf ook de bet aan waren.'-' Opmerkelijk in dit messcherpe, maar vooral grillige duel waren inderdaad de warrige beslissingen van de wedstrijdleiders. Zo werd Scyl- la's voorzitter en sponsor Hein Chrispijn al na drie minuten de zaal uitgestuurd met een rode kaart, na aanmerkingen op de leiding. Na enkele smeekbedes van Chrispijn knepen zij na de pauze toch een oogje dicht en mocht hij 'zijn' Scylla gewoon weer aanmoedigen. Tevergeefs overigens, want zijn mannen maakten hun hoge positie alles behalve waar. Dat kon niet gezegd worden van koploper Docos, dat op nieuw flink uithaalde bij het Veldhovense Cosmos: 0-10. Net als in Leiden had het trio Fred van Oostenrijk, René Hijne en Ed van den Berg geen kind aan de jonge Brabanders, die stevig onderaan staan. Voor Docos breken er spannende weken aan. De Morsbewoners, die weer een puntje uitliepen op Hotak, mogen volgende week tegen SKF hun borst nat maken. Van Oostenrijk:Als we 5-5 spe len tegen SKF, vervolgens dik uithalen tegen VSI, dan maken we een goede kans om het in de laatse pot tegen Hotak af te ma ken." Pecos hoeft, ondanks het met 8-2 verloren duel tegen SKF, nog niet te vrezen voor degra datie. In de Voscuyl bleken Marco van der Meijden en René Waterrreus alleen opgewassen tegen Auke Bosma. Voor de Scylla-kopman Gerard Bakker jr., hier aan service tegen Nermin Smajic, kon tegen FVT geen potten breken. Zijn ploeg ging met 6-1 onderuit. FOTO DICK HOGEWONING voor Roald van der Landen in gevallen Job de Kruiff was het niveau te hoog gegrepen, al mocht de promotieklasser te rugzien op een geslaagd optre den tegen vooral Bosma (game- winst). In de eerste divisie groep 1 zijn Flits (52 punten) en Kluis (54) de voornaamste kandida ten voor promotie naar de ere divisie. In deze klasse mogen Pecos 2 en de Korenbeurs rustig in de middenmoot meedraaien. En met de 5-5 die beide ploegen zaterdag overeen kwamen werd dat feit bevestigd. Reitsma, Van der Does en de dubbel onder streepten de gelijkwaardigheid van beide ploegen. De Treffers kon na terugzien op een geslaagde zesde speel dag. Enerzijds won de Veense formatie in Limburg met 7-3 van Falco en anderzijds zag de ploeg concurrent VTV, opnieuw gehandicapt aantredend, met 7- 3 verliezen van The Back Hands. Hierdoor nemen Ron en Rico van Veen en Huub Smit de koppositie in van de derde divi sie. Volgende week neemt De Treffers het op tegen Victoria, dat een punt achterstand heeft. Rijnsoever (groep 7) deed van zich spreken door in Berkel en Rodenrijs met 9-1 te winnen van TOGB. Johan van Meurs liet slechts een steekje vallen tegen Joeri Bakx, terwijl Marco Cecchi en Olaf Diels in dit duel onge slagen bleven. De Katwijkers zijn door dit goede resultaat op gelijke hoogte gekomen met Spaame, dat bij 't Zand een 8-2 zege noteerde. Avanti speelde zich thuis te gen Dito naar een 8-2 overwin ning, waar de Hazerswoudse ploeg in Grootebroek nog een 10-0 triomf boekte. Volgende week mogen de Hazerswoude- naren hun titelaspiraties waar maken bij concurrent Hotak, dat twee punten meer heeft. Play Fair draait solide mee in de vierde divisie, hoewel de Lei- muidense ploeg wel een 6-4 ne derlaag moest slikken tegen FVT 3. Alain Lelieveld (2x) en Fred Mollers (lx) bivakkeren nog boven de rode streep. De vrouwen van Pecos kon den concurrent Red Stars tot 3- 3 bijbenen, maar kregen uitein delijk met 7-3 het deksel op de neus. Miranda Karsdorp en Iris Sjaardema wonnen eenmaal, terwijl Jeanine Timmers geen duit in het zakje kon doen. Ge volg is een (stevige) plek in de middenmoot voor de Oegst- geestsen. De Treffers is door de maximale 10-0 thuisnederlaag tegen Woerden onder de rode streep beland. Tegen BSM, over twee weken, kan het jonge Roelofarendsveense trio daar wellicht verandering in bren gen. Voor Docos lijkt er niet meer weggelegd dan handha ving in de derde divisie na de 6- 4 nederlaag in en tegen Middel burg Zuid. RDC heeft in de eerste klasse A van de landelijke competitie voor de vierde keer op rij ver loren. Roderland was tactisch sterker en won met 12-8. LDG kwam niet één keer in gevaar en won soepel van IJmuiden 2. Samen Sterk, net als LDG uit komend in de Tweede klasse B kwam tegen koploper Den Haag niet verder dan een 12-8 nederlaag. „Het begint een beetje ver velend te worden", zo luidden de woorden RDCs teamcap tain Cor van Dusseldorp. Za terdag verloor de Rijnsburgse Damclub van Roderland voor al op de hogere borden. Ro derland had de beste spelers lager gezet en scoorde hier be langrijke punten, terwijl de eerste borden bij RDC niet verder kwamen dan een remi se. Richard Kromhout won nog wel van een sterke tegen stander, maar Arjen de Mooij liep met een goede bordstand in een zetje en verloor onno dig het twee punten voordeel weer. Michiel Kloosterziel dwong bij zijn tegenstander bij een onduidelijke stand een fout af die de opponent niet meer recht kon zetten. Rinus Kromhout verloor daarop ech ter doordat hij na een dure damcombinatie zelf in een damzet liep en vier schijven achter kwam. De volgende ronde voor RDC is cruciaal. Dan speelt de ploeg tegen Constant dat net als de Rijns burgers de vier ronden heeft' verloren. Het Leids Damgenootschap behaalde in de tweede klasse zijn derde overwinning. IJmui den 2 werd met 13-7 vefsla- gen. Fred Ong won de eerste partij van de dag, doordat hij de partij in een merkwaardige combinatie naar zich toe trok. De tegenstander reageerde foutief, verloor een schijf en de partij. Henk Meester moest na een ingewikkelde partij met veel afruilen en hoofdbrekers met remise genoegen nemen. Hans Kreder kon na een moei zaam eindspel toch winst ha len uit het eerder behaalde schijfvoordeel. Ook Evert Bronstring won door degelijk en rustig zijn tegenstander op zij te zetten. Samen Sterk kon tegen kampioenskandidaat Den Haag onvoldoende vuist ma ken: 8-12. De vier nederlagen die zaterdag vielen, waren er twee te veel. „We moeten iets degelijker leren spelen. Meer remises behalen in plaats van deze verliespartijen", sprak teamcaptain Raymond van Es (zelf niet spelend) na afloop. Ronald van Egmond won op het eerste bord van de sterke Hogeboom. Richard Treur ging vol voor de winst zijn par tij in. Hij had alle kansen om te winnen, maar week ook van het goede patroon af en ver loor. Richard Meijer zat onver wachts tegenover een sterke speler en aanvaardde diens re- misevoorstel met open armen. Meijer had echter geen idee hoe sterk zijn bordvoordeel was en had wellicht het snelle remiseaanbod, in bluf gedaan, moeten afslaan. Jo Fijen gooi de een flankaanval op het bord, die hij volledig doorhaal de en benutte met de winst. Cees de Gelder zat op bord vijf heel diep in de partij: hij speel de een dubbeloffer, won schij ven terug, maar overzag een kleinigheidje en verloor. Ruud de Kooter speelde een romme lig potje tot remise, terwijl Martin Out in een wilde partij met licht voordeel totaal ver rast werd door een offervariant waarop hij direct verloren was. Gijs de Groot, anders een houwdegen (vorig jaar eindig den elf partijen in elf remises), liet zich zaterdag compleet van het bord meppen. KORFBAL MICHEL VAN GENT De veldcompetitie is in stijl ge ëindigd met weer enige afgelas tingen. De Danaïden en KZ Lei den nestelden zich op de val reep vaster op kop, maar TOP, Tempo en Velocitas verzuim den door punten te verspelen hun aanspraak op een kam pioenschap te onderstrepen. Fiks verloor het duel om de ro de lantaarn tegen Vitesse en staat nu moederziel alleen op de laatste plaats. Bij de afsluiting van de eerste veldhelft zag TOP het aantal verliespunten ten opzichte van leider ODO(M) tot vier oplopen als gevolg van het 16-16 gelijk spel bij Vriendenschaar(H). Aanvankelijk leek er geen vuiltje aan de lucht. Steven Baart (5), Petra van Niekerk en Jeroen van der Wolf gaven hun club een 3- 7 voorsprong, die alleen bij 6-8 en 8-10 enigszins bedreigd werd. Doelpunten van Marion Broekhuizen, Lisette van der Willik en nogmaals Van Niekerk brachten het verschil zelfs op vijf (8-13), maar in de resteren de twintig minuten ging het mis. De aanval begon stroever te draaien en speelde door sta tisch spel de fysieke verdediging in de kaart. In vijf minuten tijd was het 13-13, waarna de tegen stander zich niet meer liet af schudden. Tijdens de beginfase verzuim de Fiks afstand te nemen van mede-tobber Vitesse. De Oegst- geestenaren verspilden tal van kansen, waaronder een straf- worp, en raakten 1-5 achter. Theo Vreeken (3), Henrik Hooi- meijer, Matthijs de Visser (2), Lennie Anholts en Carola van Tol herstelden nog drie keer de aansluiting met 4-5, 9-10 en 10- 11, maar twee strafworpen be tekenden 10-13. Deze ontwikke ling dwong de verdediging tot meer risico's en dat pakte ave rechts uit: 14-17. Daardoor zijn de overlevingskansen in de eer ste klasse danig geslonken. Coach Bob Bergshoeff stelde onomwonden dat Tempo in het duel tegen HKC(H) had ge speeld met de 'uitstraling van een dood schaap'. Desondanks zag het scoreverloop er bijna een uur goed uit. Marcel Haags man (4), Marcel Hanegraaff (3), Sandra Buiskool en Edwin Vis- AMSTERDAM PIETER VAN DER VUET Het Nederlands rugbyteam is de oefencampagne met het oog op de WK-kwaJificatie goed be gonnen. De mannen van bondscoach Geoff Old boekten tegen Kroatië een ruime 29-7 overwinning en dat terwijl Old zeven spelers liet debuteren, onder wie DIOK-speler Rogier van der Walle. „Deze overwinning is heel mooi", glimlachte Van der Wal le na afloop. „Het zat verdedi gend goed in elkaar en ik geloof dat iedereen zich aan de afspra ken heeft gehouden." Van der Walle maakte dit seizoen de overstap van DSR-C (2e klasse) raar landskampioen DIOK en viel direct op door zijn snelheid en hardheid. Dat Old hem se lecteerde voor Oranje heeft hem toch verbaasd. „Zo lang speel ik nog niet en voor DIOK heb ik slechts vijf wedstrijden gespeeld. Toch schijn ik indruk op de bonds coach te hebben gemaakt." Kroatië werd vooraf sterk in geschat.. Vooral omdat zij nor maliter kunnen beschikken over spelers die vooral in de Italiaan se en Franse competities uitko men. In Amsterdam kon Oranje uiteindelijk tevreden terugkij ken op een aantrekkelijke wed strijd, die door de 1500 toe schouwers op een luid applaus getracteerd werd. Slim ingrijpen van Arno Sei- bel bracht debutant Bas Osse- koppel in stelling voor de ope- ningstry, waarna Garreth Evers een kwartier later de try van Sei- bel converteerde en de voor sprong naar 10-0 uitbouwde. Kroatië kwam door een vijfpun- ter van Matijasevic op het sco rebord, maar nog voor rust ver grootten Webber en Everts de voorsprong naar 19-7. In het vervolg had de ploeg van Old tijd nodig om de inge- bachle wissels te laten wennen, waarna de draad weer werd op gepakt. De voet van Everts en een goed gelopen try van Rick Lips brachten het totaal van Oranje op 29-7. Woensdagavond ontmoet Oranje UK Combined Services en sluit de voorbereiding vol gende week zondag af met een wedstrijd tegen Marokko. Op zaterdag 14 november opent Nederland het kwalificatietoer nooi tegen Engeland. ser hielden immers tot 9-8 een minieme positieve marge in stand. Vervolgens begon de aanval krampachtig te mikken en liet de verdediging meer ste ken vallen (9-11). Alleen Hane graaff had nog eens succes (11- 11), maar in de laatste vijf mi nuten was er geen houden meer aan: 11-13. Lijstaanvoerder De Danaïden had er veel voor over om tegen hekkensluiter RKC in actie te komen en dat betaalde zich uit in 14-5 winst. De blauw-witten speelden niet bijster geïnspi reerd door de matige omstan digheden en de zwakke tegen stander. Het zegt genoeg dat zij vijf strafworpen misten en dat zij 42 minuten lang geen doel punt hoefden te incasseren. Dat was in de fase dat Nienke Feen- stra, Arne Heijman, Heiko Lo cher (allen twee treffers) en Sandra Kalthoff de voorsprong van 4-3 tot 11-3 vergrootten. Onnodig te zeggen dat daarmee alle spanning vroegtijdig ver dwenen was. Ook Liesbeth Kalt hoff kwam twee keer tot scoren. Velocitas heeft zijn titelkan- sen niet meer in eigen hand na de 9-10 nederlaag tegen koplo per Valto. Emanuel Vlagsma (2), Elsbeth de Mooy, Joyce Spek, Arjen Bakker en Arnold van der Water zorgden uit enige goed uitgespeelde aanvallen ervoor dat een vlotte 0-3 veranderde in een 6-3 voorsprong. Zij hadden echter net zo min als hun team genoten de lengte en de finesse om het terugvallen van hun ver dedigers naar de paal te ont krachten. Na 8-10 scoorde Arjen Kwestro, maar de gelijkmaker bleef uit, omdat,Joyce Spek en Emanuel Vlagsma schoten over de mand zagen rollen. Af en toe slopen er fouten in het spel van KZ Leiden, anders was de zege bij Springfield ze ker hoger uitgevallen dan 12-10. Jan Willem van der Kaay (2), Jo- landa de Boer, Sandra Verhorik, Arwin Akse en Robert Vergeer bouwden voor rust een 6-3 voorsprong op, die tot 11-8 bleef bestaan. Twee uitwerkfou- ten leverden twee tegentreffers op, maar spannend werd het niet meer. Arwin Akse maakte namelijk uit de tegenaanval meteen het dozijn vol, waarna er in de laatste vijf minuten niets meer gebeurde. Arjen Bakker van Velocitas staat klaai bal te nemen in de topper tegen Valto. FOTO» MARK LAMERS Van den Haak traint TOP TOP heeft vlak voor de start van de zaalcompeti tie een nieuwe trainer ge vonden. Hugo van den Haak (49 jaar) begint de ze week bij de Sassen- heimse club, die zijn ren tree, maakt in de over gangsklasse. Van den Haak speelde jarenlang bij PAMS (Den Haag), waar hij zelfs de hoofd klasse haalde, totdat hij op zijn 34ste stopte. Na dien was hij trainer bij De Meervogels, PAMS, Futura, ONDO(G), KVR en Refleks. Van den Haak had voor dit seizoen een contract getekend bij LUTO (Amsterdam), maar zag hiervan af na dat enige spelers hun toezegging om in het eerste te 'spelen niet na kwamen. Hij wordt bij TOP de opvolger van Harry Nolthuis, die van wege zijn drukke werk zaamheden opstapte. MSV speelt 'beste wedstrijd dit seizoen BASKETBAL PIETER VAN DER VLIET De basketbalsters van Grasshoppers hebben zich via een De 48-64 overwinning op Jolly Jumpers geplaatst voor de 'final four'. Of de Katwijksen vrijdag in Den Helder op de or ganiserende vereniging stuiten of op streekgenoot BV Leider dorp is nog niet zeker. Van avond speelt Grasshoppers in de Boorsmazaal de opnieuw vastgestelde wedstrijd tegen Lieshout. Het resultaat beslist of Grasshoppers eerste of tweede wordt in poule B. Met de over winning in Tubbergen van za terdagavond is de ploeg van coach Martin Hoekstra op de goede weg naar de gunstige koppositie. Jolly Jumpers was eigenlijk geen partij voor Grasshoppers. Hoewel de Katwijksen een be angstigend laag schotpercenta ge van 20 bereikten, stond de ploeg van Martin Hoekstra bij rust al 30-16 voor. Jolly Jumpers kwam in het vervolg met 32-35 nog wel dicht in de buurt, maar met een tussensprint ontdeed Grasshoppers zich van de thuis club. Scores Grasshoppers: Van den Burg 19, Driessen 12, Versteeg 11, Visser 11. „Een acceptabele nederlaag", zo betitelde BV Leiderdorp- coach Martin Feitsma het 91-63 verlies van zijn ploeg in Den Helder. Leiderdorp had zich im mers al geplaatst voor de het fi nal eweekeinde. „Ik heb tegen m'n meiden gezegd dat ze het maar moesten zien als een oe fenwedstrijd en met de uitslag kan ik leven. Er is hard gewerkt en ik heb speelsters leuke din gen zien doen." Lange tijd bleven beide ploe gen op gelijke hoogte, maar na 20-23 trapten de Helderse vrou wen het gaspedaal in om de eerste helft met 45-31 af te slui ten. In de tweede rondgang bleef Den Helder het spel con troleren en moest Leiderdorp toezien dat het, ondanks de goede bedoelingen, werd over rompeld. Scores BV Leiderdorp: Van Zegveld 17, R. van der Voort 15, Wagemaker 15. Voor de basketbalsters van BV Lisse was het treffen met Jahn II niet eenvoudig. De punten ble ven met 80-64 weliswaar in de Bollenstreek, maar het kostte aanmerkelijk meer moeite dan de uitslag doet vermoeden. De thuisclub creëerde zich legio kansen, maar verzuimde door gehaast spel afstand te nemen. Lisse-coach Van Vegten moest vaststellen dat zijn ploeg niet ongestraft de zusjes Droogh en Joke van de Heuvel aan de kant kan houden. Jahn II profiteerde en kwam tot op vijf punten, maar ervoer dat Lisse nog altijd een maatje te groot is. In het vervolg controleerde Lisse de wedstrijd. De Groningsen pro beerden tevergeefs Lisse met een zone-press uit zijn spel te halen. Onder aanvoering van Van de Heuvel maakte Lisse een einde aan de illusies van Jahn. Scores BV Lisse: Van de Heuvel 16, Koolhof 13, Hemminga 12, E. Droogh 11, M. Droogh 10. Mannen coach Burhan Alibegovic met gepaste trots na afloop van de 97-74 winst tegen De Groene Uilen. „We hebben als team uit stekend gespeeld, met veel aan dacht voor de verdediging en snel spel in de aanval." Alibego vic had opvallend veel lof voor de tegenstander. „Groene Uilen is een uitgebalanceerde ploeg die moeilijk te bespelen is. Maar met geduld en overleg hebben we het ons niet al te moeilijk la ten maken. We hebben mis schien na rust even niet goed gespeeld, maai- dat is weer rechtgetrokken." Hij doelde daarmee op de inhaalrace vlak na de hervatting, toen Groene Uilen na 43-35 met 43-43 langs zij kwam. Een time-out deed wonderen, want na een tussen sprint (55-43) bleef de winst in eigen huis. Scores MSV: Steenvoorden 39, B. Koek 17, J. Koek 12. Voor BS Leiden werd de reis naar Arnhem beloond met een overtuigende 63-75 overwin ning tegen de plaatselijke Eagles. De stijgende lijn in het spel van BS Leiden stemde coach Ivo Boom tevreden. „On danks de afwezigheid van de licht geblesseerde Ben de Jong en het spel van de zieke Timo Versteegen heb ik nooit het ge voel gehad dat we deze wed strijd zouden verliezen". Het spel van de thuisclub was weliswaar beter verzorgd dan in de Vijfmeihal eerder dit seizoen, maar Leiden bleef alert en zette er op de juiste momenten een tandje bij. Vooral Tim Bakker voelde zich als een vis in het water. Met zes driepunters en een totaal van 26 punten had hij een groot aandeel in de zege. Scores BS Leiden: Bakker 26, Van Zon 12. Door de afwezigheid van ver schillende basisspelers moest Blitz in een aangepaste opstel ling de wedstrijd tegen New Stars beginnen. Vooral het ge mis van center Bob Vegter en speler/coach Sid Bruinsma leg de veel druk op de Voorschote naren. Onder leiding van assis tent-coach Richard den Os moest de thuisclub proberen het beste ervan te maken. Het waren vooral de junioren die veel speeltijd kregen, want vo gens Den Os breekt nood nc steeds wet. „De junioren ha( den al een wedstrijd in de bt nen, maar speelden naar behc ren. Toch bleek het ontbreke van mensen als Vegter, Bruii sma, Mare Knijnenburg en Ra van Riet voor ons een te groi aderlating." Was het verschil bij rust nc 30-29 in het voordeel van Blit halverwege de tweede rondgar leek het gat bij 38-50 onove brugbaar. De Voorschotenare 'speelden te wisselvallig om nc een vuist te kunnen make waama het verlies met 56-6 een feit was. Scores Blitz: Aanhaanen 14, O' sen 12, Verwoerdt 11. De junioren van Blitz haddë weinig moeite met tegenstand? Sharks. Door veel te wisselrf werd geprobeerd spelers de né' dige rust te geven, maar df' pakte in het veld nadelig uit. een rommelig slot bleven ff Voorschotenaren met 73-4' overeind. Scores Blitz: Van Haasteren lf Olsen 13, De Roo 11.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24