Een ovale leestafel en een gebreid netje U IT pet plezantste pooltoernooi van Nederland Sport MDAG 2 NOVEMBER 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 r CCDDOl/C J eer dan zestig jaar geleden leverde een initiatief van de toenmalige St. Jozefgezellen uit Roelofarendsveen Volgende bericht op in een plaatselijke krant: ^oftirendsveen, juni 1937. Ie achterzaal van het Pancratiusgebouw is zondag- nYgen j.l. de tafeltennisvereniging „De Treffers" opge- e!r. Promotor was de heer P. Verdel, die de stoot tot op- 9finggaf. Besloten wordt voorlopig te spelen op de iafe leestafel, welke afmetingen heeft van 2,80 bij 1,40 leer. Hiervoor zal een passend net worden gebreid. ai ol CLUB van de WEEK !o De Treffers leestafel en een netje ver- tiigd uit een kluwen wol. Al- 3de grootste liefhebber zal een tafelten- Piffel in willen herkennen, t t dat geïmproviseerde tafel- Pond wel aan de basis van etjiu door voorzitter Cor Bak- aeirordt omgeschreven als r-^rote vriendenclub'. Waar ïafijzen van de tulpen aan de etvorden besproken, met op :htergrond het vrolijke ge- k fer van eigenwijs hun weg PP krijgt nportmaieriaal zoekende pingpongballetjes. Het eerste tafeltje was uiteraard geen lang leven beschoren, dat hadden de spelers van het eer ste uur ook snel door. Dit moest anders aanpgepakt worden. Na toestemming van het zaalbe- stuur van het Pancratiusge- bouw, dat gevestigd was op de plek waar nu De Arendshorst staat, werd er begonnen met het bouwen van een nieuwe ta fel. Een aantal planken werd op maat van een tafeltennistafel gezaagd. Een lik groene carboli- neum erover, en het leek net echt. Helaas gaf de carbolineum nogal af, waardoor het balletje al snel groen kleurde en nage noeg onzichtbaar werd voor de spelers. En dat terwijl het toch al een hele opgave was om het speeltje te raken: de kieren tus sen de planken gaven het balle tje vaak een heel andere rich ting mee dan de bedoelde. Om dat ook het bestuur van de St. Jozefgezellen zag dat het tafel tennis - ondanks deze handi caps - aansloeg, werd er beslo ten om dan toch een echte tafel te laten bouwen. Timmerman Jac. Dobbe kreeg de eer en hem lukte het na een paar pogingen Begeleider senioren-activiteiten Alwin Koek (links) en voorzitter Cor Bakker len. De kleine vijftien leden raakten door het vele trainen steeds be kwamer in het spelletje. Al snel werden er dan ook wedstrijdjes gespeeld tegen teams uit onder andere Leiden, Voorhout, Noordwijkerhout en Noordwijk. Foto's uit die tijd, zo vlak voor de Tweede Wereldoorlog, laten zien dat er aan sportkleding nog niet zo veel aandacht werd be steed: het colbertje ging dan wel uit, maar de stropdas werd ge woon omgehouden. De schaar ste die de oorlogsjaren vervol gens met zich meebrachten, zorgde ervoor dat er niet langer kon worden gestookt in het Pancratiusgebouw. De Treffers leden waren dus verplicht om naar een andere locatie uit te wijken. Een aantal leden ging in een schuur spelen, waar een bil jart was omgebouwd tot tafel tennistafel: de stootbanden wa ren verwijderd en een houten plank dwars over het biljart moest het net voorstellen. Maar waar getafeltennist wordt, gaan balletjes kapot. En doordat de import uit Engeland als gevolg van de oorlog stil was komen te liggen, was er al snel geen balle tje meer in de winkels te vin den. Tot de heroprichting van De Treffers, op 19 september 1947, stuiterden er geen ping pongballetjes in 'De Veen'. Terug naar het heden. De Tref fers telt op dit moment zo'n 170 leden, een behoorlijk aantal voor een klein dorp als Roelo farendsveen. Voorzitter Cor Bakker heeft hier wel een ver klaring voor. „In De Veen is al tijd al een sterk verenigingsle ven geweest. Wij hebben er dan ook bewust voor gekozen niet alles op alles te zetten om een topvereniging te worden. Wij zijn een vereniging die kiest voor de eigen spelers, ongeacht het niveau. Het is gewoon niet goed voor een club om al het geld uit te geven aan een paar vaandeldragers, en om je hele beleid af te stemmen op deze toppers. Dat kost je leden." Dan investeert de vereniging liever in de jeugd. In januari van het volgend jaar wordt een jeugdplan, het zogeheten Ster renplan, opgestart om de jeugd van zes tot en met twaalf jaar kennis te laten maken met tafel tennis. Daarnaast is de vereni ging al een aantal jaren bezig met een nieuw onderkomen. Het Pancratiusgebouw werd al in 1967 vaarwel gezegd, maar intussen voldoet ook het huidi ge clubgebouw aan de Lucas van Leydenlaan niet meer. „De ze C-locatie is eigenlijk te klein geworden", vertelt Alwin Koek, bestuurslid en begeleider van diverse activiteiten binnen de club. „Wc willen naar een B-lo- catie, wat onder andere bete kent dat je een grotere ruimte hebt. De zeven tafeltennistafels staan nu eigenlijk te dicht op el kaar. Vooral bij competitie wedstrijden is dat natuurlijk niet ideaal." Als allies goed gaat. zal de eerste paal van het nieuwe gebouw in januari de grond in worden ge slagen, als aanbouw van het sportcomplex De Tweesprong. „In december horen we van het NOC*NSF of we een B-locatie mogen bouwen", zegt Koek. In dat geval voorziet voozitter Bak ker een mooie toekomst voor De Treffers. „Op dit moment zijn er in Nederland alleen nog maar B-locaties in Middelburg en Tilburg. Ons gebouw zal dan ook een enorme magneetfuctie in de regio kunnen hebben, ze ker omdat we dan ook inter lands mogen organiseren." Wellicht komen er dus spoedig binnen- en buitenlandse tafel- tennistoppers bij De Treffers over de vloer. De vereniging, ge start op een leestafel met een gebreid netje, zal er niet door veranderen. Het blijft een vrien denclub, waar gezelligheid net zo belangrijk is als de sport. Of zoals de trainer van een tegen stander vorig jaar opmerkte: „Zo'n sportief en gezellig pu bliek heb ik nog nooit meege maakt." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HENK BOUWMAN nf~ aam: T.T.V. De Treffers lleöchtingsdatum; Officieel )e leptember 1947, maar in •ed juni 1937 is to jfeltennisvereniging De jfers als onderdeel van de 'erffozefgezellen begonnen cjlenaantaL 170, waarvan jeugdleden, 95 senioren !jjUen vijftig recreanten bntributie ƒ175,- voor hpetitiespelendejeugd- j seniorenleden, ƒ100,- M voor recreanten I Idretariaat 071-3313703 (HannyVermij) jogtepunt De promotie [de eerste vijf teams naar li hogere klasse, vijfjaar etgeleden. pieptepunt „Elk jaar jjroberen we naar een 0 étepunt toe te werken, en 7^1 dat niet lukt, is dat een ■Htepunt." (voorzitter Cor Bakker) d d TEAM van de WEEK Dames I Samen met haar zusje Maaike en haar vriendin Katja de Koning speelt Vera van Beek in het eerste damesteam van De Treffers. Vorig jaar grepen de drie, toen nog junioren, net naast het Nederlands Kampioenschap. Tegen het Limburgse Maasbree werd, ondanks vijftig meege reisde supporters, helaas verloren. In hun eerste jaar in de landelijke derde divisie bij de dames is het nu knokken voor de punten. We staan vierde in een poule van zes", vertelt Vera. „In de laatste vier wedstrijden moeten we echt punten gaan halen, want de laatste twee in de poule degraderen. In de damesklasse komen de meiden nogal eens te genstanders tegen met veel meer ervaring. „We moeten gewoon nog veel leren, want alle slagen kunnen nog verbeterd worden. Daar werken we aan met onze trainer Huub Smits, op dinsdag- en woensdagavond. Maar eigenlijk is twee avonden een beetje weinig", zegt Vera. Veel meer tijd heeft ze ook niet, omdat de VWO-scholiere in haar exa menjaar zit. Vera is de enige van de drie die linkshandig is. Daarom speelt zij meestal ook in de dubbelpartij- en. „Met twee rechtshandigen loop je steeds om el kaar heen te draaien, omdat je om de beurt moet slaan. En dat is natuurlijk niet handig. Dat ze door het hele land moeten spelen is niet erg, want er biedt zich altijd wel iemand aan om ze naar de uitwedstrijden te rijden. Bovendien heeft Maaike pas geleden haar rijbewijs gehaald, dus als het echt niet anders kan, rijdt zij. Vera verwacht voorlopig nog met haar zus en haar vriendin in één team te spelen. „We zijn ongeveer even sterk en dat is natuurlijk lieel belangrijk in een team. De meeste teams vallen namelijk uit el kaar omdat de spelers van verschillende sterkte zijn. Bovendien kunnen we het heel goed met el kaar vinden. Dames 1 van De Treffers: Vera en Maaike van Beek en Katja de Koning ER TUSSENIN 'f jn keus liggen al uren opge aan de kant. De inen van café Cheers uit de voorstad Oostkamp zijn l jiine-ball-toernooi al in de eirronden uitgeknikkerd aan de terugreis richting THië denken ze nog lang niet. Tizijn en weekeindje los", zuidelijkt een licht benevel- j lieven Malengier zijn be ing en die van een negen- laatsgenoten aan de bar. is 'ier het plezantste toer- van Nederland. We ko- al vooi de zevende keer. vall6 *^1 ons 'Leiden' zegt, dan v jt iedereen waar je het over plezier maken." is een groot compliment eigenaar Shui-Chong Fu jpoolcentrum 't Dijkje aan loge Rijndijk, onder meer luishaven van veelvoudig maal kampioensteam Tor i's. Fu's Open Leidse is in "gen van poolbiljarters een vairip geworden en afgaande rs de houding van het contin- erzd zuiderburen is het de ibinatie van een sportief rde kement zonder alcoholver- Idat het hem doet. geshls in Nederland wint het eentlharde' pool ook in België r trielijk terrein ten opzichte et lhet stijvere en veel moeilij- ica snooker. Volgens Dennis itgete, één van de Bruggelin- Studspeelt ook geld een rol. „Ik [Belgisch jeugdkampioen de Dker. Bij grote toernooien tegwnmelde de hoofdprijs om- op likend rond de 250 gulden. Vóen heel weekeinde in het r scobleef daar weinig van over, niraÈ al won. Het prijzengeld ;n, looi ligt veel hoger. Hier in in (2 De Tilburger llker Derolur legt aan voor de afstoot. Hij was een van de 261 deelnemers die het afgelopen weekeinde van ver buiten Leiden naar 't Dijkje trokken voor hun geliefde biljartsoort. foto loekzuyderduin Leiden gaat de winnaar met drieduizend gulden naar huis." Peere wijst naar zijn volle bier glas en vervolgt: „Er zijn dom weg meer sponsors en ook dit hier levert de organisatie het nodige geld op." De Vlamingen kwamen zeven jaar geleden voor het eerst naar 't Dijkje als een veredelde fan club van plaatsgenoot Kurt de Klerq. Deze wereldkampioen snooker voor rolstoelers reisde stad en land af op zoek naar toernooien en kwam zo ook aan de kop van de Burggraven- laan terecht. De Klerq is zich eveneens op poolbiljart gaan toeleggen, maar hij ontbrak het afgelopen weekeinde. Dat komt doordat het Open Leidse dit jaar niet rond de paasdagen kon worden gehouden. Organi sator Fu zag zich genoodzaakt het poolfestijn naar het najaar te verschuiven omdat het NK dit keer tijdens Pasen stond ge pland. „Een communicatie foutje met de bond. Het heeft ons wél wat deelnemers ge scheeld. De volgende editie is weer gewoon op de oude da tum", zegt hij. Reden tot klagen heeft Fu zeker niet. Het aantal inschrijvingen vertoonde met 261 weliswaar een kleine daling maar daar te genover stond een flinke stij ging van het niveau. De gehele Europese top zat de afgelopen dagen in Hoensbroek bij elkaar voor een groot ranking-toer nooi. En de vroege afvallers in Limburg wisten de weg naar 't Dijkje te vinden. „We hadden wereldkampioen Oliver Ort- mann een wildcard gegeven en hij zóu komen", aldus Fu. „He laas deed hij het in Brunssum zó goed dat hij hier niet op tijd kon zijn." Dieter Johns, een Duitser met Amerikaanse voorouders, heeft wel de dik twee uur durende autoreis gemaakt. Hij verbaast zich over de ambiance. „In Duitsland wordt niet - zoals hier - in een poolcentrum, maar in grote zalen gespeeld. Daar gaat het veel rustiger aan toe. Minder lawaai, minder rook en dus meer op de sport gericht dan wat er omheen ge beurt. Maar als ik het hier goed inschat, lijdt het niveau er niet onder. Gewoon good fun." Het Open Leidse heeft tot ver buiten de stadspoorten een goede naam opgebouwd en het wekt derhalve enige verbazing dat de plaatselijke sportwereld 't Dijkje compleet links laat lig gen. Van de kant van de ge meente of de LSF had er wel een beleefdheidsbezoekje of een officieel afstootje afgekund. Zo vaak is Leiden nu ook weer niet de thuishaven van een aansprekend sportevenment, al gaat het hier 'maar' om pool biljart. „Een paar jaar geleden heb ik eens een briefje met een aankondiging aan de gemeen teraad gestuurd. Daar heb ik niet één reactie op gehad", her innert Fu zich. „Ach, dat komt nog wel. Als pool nog groter is en zich defintief heeft bewezen, zullen we het nog eens vragen." LOMAN LEEFMANS* Leidse titel voor Duitser Rochkowski De zevende editie van de Leidse Open poolbiljart werd in de vroege uurtjes van van daag een prooi voor Andreas Rochkowski uit Duitsland. Hij versloeg in de finale zijn landgenoot Christian Reime- ring. De winst leverde Rochkowski een bedrag van drieduizend gulden op. De verliezer ging met de helft naar huis. GESPROKEN Jan Siemerink in Vrij Nederland: „Er wordt beter ge- tennist dan ooit. Be- ter is alleen niet het zelfde als mooier. Om je met service- volley in de top te handhaven, moei je én hard kunnen slaan én superfit zijn. Als ik niet hon derd procent ben, vliegen de re turns me om de oren. Idem: „Tennis is technisch moeilijk en fysiek zwaar. Je moet voort durend je slagen onderhouden en altijd met je lichaam bezig zijn. Tennissen is: je nek, je schouders, je rug, je armen en je benen gebruiken. Idem: „Kijk ik naar Sampras dan vraag ik me af: zou er buiten het tennis wel iets zijn dat hem boeit? Sampras is een fantasti sche tennisser, maar geen inte ressant persoon. Niet iemand met wie je 's avonds gaat eten. Chang? Ga ik ook niet mee eten. Ivanisevic? Met hem dus wel. Prachtige vent, grappig en gewoon aardig. Rios? Die barst van het talent, maar zijn arro gantie schept afstand. Een top sporter mag best arrogant zijn, maar bij Rios ontaardt dat in onbeschoftheid en dat vind ik walgelijk. Idem: Wonen in Monaco heeft prak tische voordelen. De zon schijnt er vaker dan in Rijns burg en de fiscus laat je meer met rust. Ik ben geen geldwolf, maar ik vind het bezopen dat Nederlanders die ergens goed in zijn en hard willen werken daarvoor worden gestraft. Edwin van der Sar in Sport International: „Ik weet dat ik goed ben, maar daar doe ik verder niets mee. Ik stel me niet voor als 'Van der Sar, beste keeper van de we reld'. Volleybalster Elles Leferink in SI: „Ik vond het EK zo gezellig, zo knus. Er zaten in Arnhem veel bekenden in de zaal. Ik was haast meer aan het zwaaien dan dat ik op het spel lette. Idem, over volleybal in Italië: Veel meer publiek dan in Ne derland. En fanatiek! Onze spel verdeelster gi ng serveren, werd ze vanuit het publiek zo maar in haar nek gespuugd. Ex-bondscoach van de volley- balvrouwen Peter Muiphy over de huidige coach Pierre Mathieu in het Algemeen Dagblad: „Ik ken Pierre goed. In 1968 hebben we samen ons trainers diploma gehaald. Hij raakte de weg een beetje kwijt bij zijn praktijkexamen. Ik heb toen alle oefeningen voor hem ge maakt. Met dat blaadje is hij de zaal ingelopen en uiteinde lijk geslaagd. Richard Krajicek in NRC Handelsblad over de Davis Cup: „Het lijkt me logisch als Sieme rink en Haarhuis het nieuwe dubbel gaan vormen en dan ligt het in feite alleen maar aan mij of we een keer verder kunnen komen dan de kwartfinales. Misschien ligt het al jaren aan mij, maar ik heb het gevoel dat ik inmiddels de druk aankan van het spelen voor mijn land. Ik voel me nu ook op m 'n gemak in het team. Idem: „Ik ben de Nederlandse menta liteit meer gaan waarderen doormijn verblijf in het bui tenland. Ik merk in elk geval dat het respect voor topsporters is toegenomen. We mogen toch ook trots zijn op onze presta ties? Onze multinationals heb ben een grote invloed op de we reldeconomie, volleyballers, hockeyers en roeiers wonnen gouden medailles op de Olym pische Spelen." Jacco Eltingh in NRC Han delsblad: „Ik heb last van die pols gekre gen door het vasthouden van de baby. Haarhuis had exact hetzelfde probleem. Nicole Edelenbosch, partime manager van NEC en NAC, in het Algemeen Dagblad: Voetbal nam geen belangrijke plaats in in ons gezin. Ik deed veel aan ballet, klassiek en jazz. Nog steds krijg ik zangles. Mijn laatste optreden was vo rig jaar op het feest van Mi chael van Praag in het Con certgebouw. Het was erg leuk om daar een Rotter dams geluid te laten horen. Voor de gein. Ik zong My Roman - ce, een jazznum- mer.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21