Leidsch Dagblad Philips zet mes in fabrieken m!A 10 Zeker 1.500 doden door orkaan in Nicaragua Angenent wil prof worden Harnas dreigt met actie egen Palestijnse politie Italiaans dorp in één klap rijk TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. BAANDAG 2 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 i Binnenland Andere ligging vijfde baan verdeelt PvdA Economie Steeds meer S mensen vinden baan via Internet Kerk en Samenleving i Gultuur en Kunst Oud-Katholieken stellen ambt ook voor vrouwen open Dringen geblazen bij te F® Museumfestival .j/ J Leiden Henk Angenent: „Het marathon- schaatsen blijft voor mij nummer één. Maar als ik er hon derd procent voor ?ou kunnen gaan, dan zie ik de skeeler- sport ook zitten." FOTO OPD AMSTERDAM MARC VAN DERJAGT Henk Angenent wil zich full time met schaatsen en skeele ren bezighouden. Dat liet de spruitenkweker uit Woubrug- ge gisteren weten na een skeelerwedstrijd in Amster dam. Als enige voorwaarde stelt hij dat een gulle sponsor vertrouwen toont in zowel zijn schaats- als skeelerkwali teiten. „Ik moet alleen zoveel geld krijgen dat ik een extra mannetje op de boerderij kan aanstellen." Angenent ging in op een invi tatie van Global Sports Mar keting om op de dag van de Amsterdam Marathon mee te doen aan een skeelerwed strijd. Voor de ruim 21 kilo meter was een aantal toppers uit het A-peloton marathon schaatsers uitgenodigd, even als de leden van de nationale skeelerselectie. „Het gaat hier puur om promotie van de skeelersport", aldus de jarige winnaar van de laatste elfste dentocht gisteren. „Je ziet een duidelijke ontwik keling. Deze sport wordt steeds intemationaler en dus ook interessanter voor mara thonschaatsers. Ze hebben in Nederland alleen de fout ge maakt om zich op het oosten van het land te richten. Dat is de bond wel aan het verande ren, maar het gaat er hier nog lang niet zo professioneel aan toe als in Italië of Frankrijk" Angenent volgt de initiatieven op skeelergebied op de voet. Hij acht de demonstratiewed strijden tijdens grote mara thons als die van Berlijn en Londen een goede zaak. „Vol gend jaar staan er ook Euro pacup-wedstrijden op de agenda Dat betekent dat er nieuwe sponsors geïnteres seerd raken. Als er dan inter nationaal georiënteerde ploe gen verschijnen, denk ik er hard over om in dit wereldje te stappen. Ik realiseer me, dat het moeilijk is; een sport - seizoen draaien van 1 mei tot 1 maart. En het marathon- schaatsen blijft voor mij num mer één. Maar als ik er hon derd procent voor zou kun nen gaan, dan zie ik de skee lersport ook zitten. Pagina 23: Angenent rijdt frustraties van zich af op skeelers Vakbonden woedend over plan om eenderde deel van vestigingen te sluiten Philips gaat de komende vier jaar wereldwijd eenderde van zijn fabrieken afstoten. Hoeveel banen daarmee ver loren zullen gaan, is nog niet bekend. Het concern heeft nu 244 productievestigingen. In 2002 zullen dat er 160 tot 170 zijn. Dat zegt Philips-topman Boonstra vandaag in een interview met de Britse zakenkrant Financial Times. Amsterdam GPDleveranciers. Beleggers reageer den vanmorgen positief. Op het De resterende fabrieken zullen Damrak steeg het aandeel met volgens Boonstra rendabeler 5,30 gulden naar 104,70 gulden moeten werken. Voorts is het (om elf uur), electronicaconcem van plan va- FNV Bondgenoten reageerde ker een beroep te doen op toe- vanmorgen woedend op de plannen. De vakbond eist on middellijk opheldering van de Philipstop en zal een kille sane ring volgens bestuurder J. Cu perus niet accepteren. Ook de Unie reageert boos op de uitla tingen van de Philips-topman. In welke sectoren Philips wil gaan snijden en wat de conse quenties zijn voor bijvoorbeeld Nederland, is volgens een woordvoerder op het hoofdkan toor in Amsterdam nog niet duidelijk. „Alle details moeten nog worden ingevuld. Bij de bepaling van het aantal fabrieken zegt Philips zich te spiegelen aan zijn grote concur renten. Hoe het aantal van 160 tot 170 fabrieken precies tot stand is gekomen, v^ril het elek tronicaconcern niet kwijt. Aan het einde van dit jaar zal het aantal fabrieken al zijn ge daald tot 226. Verdere afname zal plaatshebben door middel van verkoop, samenvoegingen en sluitingen. Volgens topman Boonstra heeft Philips in het verleden een te grote productie capaciteit opgebouwd. Voor nieuwe overnames denkt Philips vooral aan de ter reinen medische producten, halfgeleiders en verlichting. Door de verkoop van Polygram voor 10,4 miljard dollar zit het concern goed bij kas. Boonstra zegt echter niet overhaast tot overnames te willen overgaan. Anderhalve week geleden maakte Philips een einde aan de samenwerking met het Ame rikaanse Lucent op het gebied van mobiele telefonie. Dat de bacle kost het concern dit jaar circa een miljard gulden. Leidse delegatie keert morgen terug naar Nederland rritatie over huisarrest leider Yassin pl aviv ad bloemendaal CORRESPONDENT Ie militante vleugel van Harnas leeft gisteren gedreigd met ge teld tegen de Palestijnse poli- te, indien die voortgaat met pard optreden tegen de bewe- ping. In een pamflet dreigde de teweging dat Hamasleden wel licht 'uit noodzaak' hun wapens Dp de Palestijnse politie zullen lichten. Die zou dat dan aan achzelf te danken hebben, van wege de 'voortdurende repres sie jegens de zonen van Harnas' door de Palestijnse Autoriteit. Het is niet voor het eerst dat litanten in de islamitische irzetsbeweging dreigen met irgelijke aanvallen, maar de .eigementen zijn nooit uitge- taerd. De beweging stelde zich lot dusver op het standpunt dat Israël de vijand was en dat tot iedere prijs strijd binnen de ei- Een gelederen vermeden moet worden. Dat neemt niet weg dat er binnen de organisatie grote irri tatie heerst over de actie die het Palestijnse bestuur nu voert, als gevolg van beloften in het met Israël gesloten Wye-akkoord. Vooral het huisarrest van de Koningin Beatrix naar Noordwijk Koningin Beatrix komt woens dag 2 december naar Noord- wijk. Ze woont in hotel Huis ter Duin de opening bij van de vijf de zitting van het International Bioethics Committee (IBC) van UNESCO, de wetenschappelijke organisatie van de Verenigde Naties. Het in 1993 opgerichte IBC bestaat uit deskundigen op het gebied van recht, filosofie, so ciologie en geneeskunde. Het bestudeert de implicaties van genetisch onderzoek en geneti sche manipulatie en stimuleert de maatschappelijke discussie hierover. Voor de bijeenkomst in Noordwijk staan diverse on derwerpen op de agenda: bio- ethiek en de rechten van vrou wen, preventieve geneeskunde en ethiek, de ethische aspecten van genetische modificatie in deindustrie. stichter van de organisatie, Achmed Yassin, is slecht geval len. De politieke vleugel van de Hamas is ervan overtuigd dat het gebruik van geweld tegen de Palestijnse politie haar popula riteit onder de bevolking ernstig zal aantasten. Hamas-leiders waren er dan ook snel bij om de echtheid van heldoor de pers bureaus ontvangen pamflet in twijfel te trekken. „Een dergelij ke verklaring kan nooit zijn uit gegeven door enige groep bin nen de Harnas", zei gisteravond Ismail Abu Shanab, een I lamas vertegenwoordiger in Gaza- stad. Het pamflet waarschuwt met name tegen de arrestatie van Mohammed Deif, die wordt ge zien als de nieuwe leider van Izadin al-Kassem, de militaire vleugel van Hamas. Deif, die zich waarschijnlijk verborgen houdt in de Gazastrook, wordt gezocht door het Israëlische le ger en de Palestijnse politie. Hij zou de man zijn achter de aan slag van vorige week op een bus met Israëlische schoolkinderen, waarbij een soldaat om het le ven kwam. Inwoners van La Merced, een plaats ten noorden van San Pedro Sula, wachten op het hoogst gelegen punt van het dorp op redding. MANAGUA-TEGUCIGALPA ANP-AFP-DPA-RTR-EFE De orkaan Mitch, die de afgelo pen dagen over Midden-Ameri- ka heeft geraasd, heeft alleen al in Nicaragua aan 1.500 mensen het leven gekost. In het noorden van het land werden zeker vier dorpen bedolven door een dik ke laag modder toen de hellin gen van de vulkaan Casitas door toedoen van de zware regenval begonnen te schuiven. Vice-president Enrique Bola- nos zei gisteren dat rond de vul kaan een gebied van zeker tach tig vierkante kilometer onder modder en puin is bedolven. Er zouden mogelijk zelfs tien dor pen zijn verdwenen, zo zei hij. Reddingswerkers hebben in middels honderden lijken ge borgen. Tot dusverre zijn 126 overlevenden in ziekenhuizen opgenomen met botbreuken en ernstige, geinfecteerde wonden. De autoriteiten zeggen dat de omvang van de ramp pas echt duidelijk wordt als de regen is opgehouden en als reddings ploegen erin slagen de getroffen gebieden te inspecteren. Uit de eerste berichten is wel duidelijk geworden dat de materiële schade enorm is. In grote gebie den is de oogst (bananen, rijst, mais, koffie en bonen) vernield. Ongeveer twee miljoen mensen zijn dakloos geworden. Mitch, die sinds zaterdag or- kaan-af is en die nu wordt aan geduid als een tropische de pressie, begon zijn verwoesten de tocht door Midden-Amerika op 24 oktober voor de kust van Panama. Via Costa Rica en Ni caragua raasde hij met snelhe den tot ver boven de 200 kilo meter per uur naar Honduras, waar hij zijn volle kracht ont plooide. Meteorologen zeggen ver baasd te zijn over de grillige route van Mitch. Een aantal voorspellingen kwam niet uit Elke week 1 miljoen in een Postcode Veertienjarige snelheidsduivel LEIDEN. AD VAN KAAM Het was zo Iaat en hij trok zo snel op dat de surveillerende agenten zaterdagnacht om vier uur besloten een automobi list op de Stationsweg in Leiden maar eens aan te houden. Tot hun niet geringe verbazing bleek de bestuurder pas 14 jaar te zijn. Natuurlijk was de jonge Leidenaar niet in het be zit van geldige papieren. De auto had hij van zijn grote broer 'geleend'. Die wist nergens van. Peschici viert feest na winnen van tachtig miljoen gulden PESCHICI. AP Een klein dorp in het arme zuiden van Italië heeft groot scheeps gewonnen in de Supe- rena-lotto. Zaterdagavond bleek dat de jackpot van deze nationale loterij voor 99 pro cent in het gehucht Peschici was gevallen. Het dorp in de buurt van Foggia is van het ene op het andere moment zo'n tachtig miljoen gulden rijker geworden. Tot nu toe leefden de ongeveer vierdui zend inwoners van het toeris me, de visserij en de land bouw. De dorpelingen hebben hun pasverworven rijkdom te dan ken aan Domenico 'Mimi' La- margese, de eigenaar van de enige krantenkiosk die Peschi ci telt. Hij had een 'systeem' bedacht, een combinatie van nummers die al een tijd niet gewonnen hadden. En haalde vervolgens zijn dorpsgenoten over om delen van een lot te kopen. Naar zaterdag bleek met succes. Onder de winnaars zijn werklozen, scholieren, vissers, metselaars, ambachtslieden en huisvrouwen. Ook de baas van de kiosk zelf heeft gewon nen. Hij had een half lot ge kocht en heeft ongeveer vier ton gewonnen. Degenen die hadden geïnvesteerd in een heel lot (voor bijna dertig gul den) krijgen acht ton uitge keerd. Daar kun je in Peschici een paar witgepleisterde hui zen met uitzicht op zee van kopen. In de nacht van zaterdag op zondag feestte het hele dorp. Er was vuurwerk en er werd gedanst op het plein. En giste ren flaneerden de inwoners op de muziek van de dorpsfanfare in hun beste kleding door het dorp. De cafébaas, ook een van de winnaars, deelde gratis ijs uit. Ook degenen die niet had den meegedaan aan de loterij leken hun goede humeur be waard te hebben. „De kiosk moet een nationaal monu ment worden", zei burge meester Domenico Mazzone, die zelf zijn neus had opge haald voor de slimmigheden van Lamargese. De dorpspas toor, Don Giuseppe, zei te ho pen dat de winnaars ongeveer één miljoen lire (ruim duizend gulden) aan de liefdadigheid zouden schenken. Ook werd er gepraat over het aanleggen van een fonds voor een jong meisje uit het dorp dat moet worden geopereerd. HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Natte dagen in november brengen koude in december. J ^^"wisseifend r bewolkt fji\ - JSüTm679° 3*/7° 2'/9° 50% 40% 30% ÏSSESS? 30% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 25,27 6,8 2 FOTO REUTERS JU AN CARLOS omdat de orkaan totaal onver wacht van koers veranderde. Hij verplaatst zich nu met een snel heid van 11 kilometer per uur naar het noordwesten. De Leidse delegatie onder lei ding van wethouder Jan Laurier, die de afgelopen dagen door overstromingen vastzat in de Leidse zusterstad Juigalpa, is in middels aangekomen in Mana gua. De groep kon daar naar toe doordat het water dit weekein de sneller zakte dan verwacht. Laurier en zijn gevolg worden morgenochtend weer in Neder land verwacht. Gesprek van de dag Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 24 Strips14 Uitgaan De Nationale Opera van Moldavië brengt 'Turandot' van Puccini in de Stadsge hoorzaal in Leiden, waarvoor een kortingsbon. Van Zijl: Fonds AOW mogelijk in aandelen den haag anp PvdA-Kamerlid Van Zijl sluit niet uit dat het AOW-spaar- fonds op termijn behalve in staatsleningen ook in aandelen gaat beleggen. Van Zijl kondig de vanmorgen aan dat hij Ka mervragen gaat stellen over het AOW-fonds. Door de lage stand van de rente komt er minder geld in het spaarfonds terecht dan voorzien. Het AOW-spaarfonds is opge richt om de 'piek' in de vergrij zing, die zich rond het jaar 2030 voordoet, op te vangen. Een wet voorziet erin dat de overheid tot het jaar 2015 geld stort in het AOW-spaarfonds. Zoals de za ken nu staan komt er door de lage rentestand zestig miljoen gulden minder binnen dan voorzien. Volgens Van Zijl komt het AOW-spaarfonds niet echt in gevaar door de lage rente, om dat een hogere rentestand in de toekomst het huidige verlies nog kan compenseren. Het PvdA-Kamerlid vindt dat de overheid bovendien na het jaar 2015 moet doorgaan met stor tingen in het fonds, als dat dan onvoldoende gevuld zou zijn. Hij wil echter andere maatrege len niet uitsluiten en suggereert de mogelijkheid in aandelen te beleggen. De pensioenfondsen beleg den in de beginfase ook vooral in staatsleningen, aldus Van Zijl. Pas als die fondsen beter gevuld waren werd overgestapt op be leggen in aandelen. Dat zou naar zijn mening met het AOW- spaarfonds ook kunnen. Ja, ik wil een abonnement op het Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatinch 94, IT>) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1