Sport Krajicek in supervorm Feyenoord is geen geoliede machine meer Schumacher geklopt door het noodlot Formule I-baas ziet ook geld in tennis Seduld Beenhakker net Cruz raakt op JrtAANDAG 2 NOVEMBER 1998 Ronaldo aandeelhouder Inter milaan Ronaldo wordt zijn eigen werkgever. De ster van Inter - heeft een aandelenpakket gekocht van Massimo Moratti, presi- m dent-eigenaar van de Italiaanse club. Met 69,5 procent heeft Morrati een meerderheid in Inter. Morrati maakte gisteren het nieuws bekend na de traditionele jaarvergadering van de aan deelhouders. Ronaldo heeft een wereldwijde uitstraling, dus a het mes snijdt aan twee kanten. Als hij goed presteert, worden 3 zijn aandelen en die van de club meer waard", zei Morrati. „En wij hopen hem zo voor een lange tijd aan ons te binden." Tegenstander Den Helder zegt af den helder» De basketballers van Hans Verkerk Keukens/Sea- in gulls, het aloude Den Helder, krijgt geen Oekraïns bezoek. De Noord-Hollandse ploeg zou morgen in sporthal De Slenk het Europacup-duel tegen Bipa Moda afwerken. De tegenstander heeft echter laten weten door de economische recessie geen geld te hebben voor de reis naar Nederland. De FIBA heeft Den Helder twee winstpunten toegekend. Daardoor bezet de Neder landse vertegenwoordiger in het toernooi der landskampioenen in voorlopig de vierde plaats. Die geeft recht op de volgende ronde. :a Concurrent Bipa Moda, dat wel de resterende thuisduels zal spe- - len en misschien de laatste uitwedstrijd, is vijfde. Jan Zoetemelk trainer FC Rijnland i leiden Jan Zoetemelk wordt de nieuwe trainer van FC Rijnland. De Leidse club was op zoek naar een nieuwe oefenmeester na dat het dienstverband van Wouter Holverda was opgezegd. Zoe- temelk is al trainer van de zaterdagtak van VCL. Hij blijft ook bij de Vlietclub actief. s Julio Cruz blijft voetballen s de afgelopen weken, lijkt hij jn langste tijd te hebben ge ld bij Feyenoord. De leiding eeft de Argentijnse centrum- lits al vaak genoeg op zijn ge- ag binnen de lijnen gewezen, aar zaterdag in de wedstrijd gen AZ ging Cruz opnieuw in fout. Provocerend, irritant voor ede- en tegenstanders, liep de invaller over het veld. Vlak >or rust had hij alle geluk dat jn keiharde overtreding op l'er El Hadrioui slechts met de de kaart werd bestraft. Uit ilfbescherming werd Cruz in pauze gewisseld. „De grens van mijn geduld, >mt in zicht", sprak trainer io Beenhakker duidelijke taal, e geheel in lijn is met wat be- uurslid Rob Baan eerder al liet jren. Baan gaf zijn duurste inkoop aller tijden onlangs het ingende advies dat hij zich op ;t veld niet meer moet laten irleiden tot ondisciplinaire ac- !S. Beenhakker kan bogen op n trainerscarrière van meer in drie decennia. „Maar ik kan e niet heugen", sprak hij na 3 eerste nederlaag van het sei- en, „dat ik ooit zó veel tijd en ergie heb gestoken in een peler als in Julio. Dan heb ik pt niet over goed of slecht spe- ai, dat kun je van een voetbal- X vooraf nooit eisen. Buiten pt veld is er ook niks aan de rd. Maar het gaat over zijn binnen het elftal. Ik dacht hlangs dat hij het begon te be- rijpen, dat-ie rust in zijn kop kreeg. Maar nu tegen AZ was hij weer zó geïrriteerd dat hij weer naar een rode kaart solliciteer de. Vandaar die wissel. Ik wil er geen optelsom van maken, maar er is een grens aan mijn geduld." Drie Feyenoorders hebben in middels de harde hand van de trainer gevoeld. Picun, Kornejev en Sanchez hebben zich van morgen weer gemeld bij hun club, nadat "ze vrijdag naar huis werden gestuurd. Ze moeten zich melden bij de leiding voor een gesprek. Volgens Beenhakker wilde hij alleen met de selectie voor het duel met AZ trainen, maar er stonden vrijdag meer spelers op het veld dan die achttien. „Offi cieel zijn de drie niet uit de A- selectie gézet", droeg Beenhak ker als verklaring aan. „Ik ben de halve week geveld geweest door een zware griep, dus ik had weinig met de selectie ge traind. Meer is er niet aan de hand." Hij liét vervolgens de vraag onbeantwoord waarom er dan vandaag moet worden gespro ken met de drie 'dissidenten'. Ook aanvoerder Jean-Paul van Gastel wilde niet reageren op de affaire. Picun, Sanchez en zelfs Kor nejev, dit seizoen goed voor drie treffers, mogen vertrekken bij Feyenoord. Tot een transfer kwam het echter niet, ondanks een zoektocht van Sanchez in zijn vaderland Argentinië. Kor nejev stond begin dit seizoen nog in de basis door de schor sing van Julio Cruz, maar sinds dien kreeg de Moskoviet geen kans meer van Beenhakker. rotterdam paul van den bosch gpd-verslaggever Een uur nadat de eerste neder laag van Feyenoord was beze geld, klom Ulrich van Gobbel in de spelersbus van AZ. Hij wilde nog even persoonlijk afscheid nemen van Willem van Hane- gem, met wie hij een speciale band onderhield toen de Krom me trainer was in de Kuip. Het was zaterdagavond misschien de enige troost voor Feyenoord en zijn aanhang, dat de onge slagen status van dit seizoen werd beëindigd door een ploeg onder leiding van de man, die als laatste de landstitel naar Rotterdam wist te halen. In aanvallend opzicht zit Feyenoord in een dal. Weg is de soms zo geoliede machine van de eerste anderhalve maand. Weg is de vloeiende samenwer king tussen Jon Dahl Tomasson en Julio Cruz. Verdwenen zijn ook de inspirerende rushes van Peter van Vossen. Als de Zeeuw al langs verdediger Ricksen snelde, bleef de bal liggen in de plassen, die een afgelasting van de wedstrijd misschien wel had den gerechtvaardigd. Op slag van de matige eerste helft nam AZ de leiding. Ver diend, omdat het bezoek aan zijn oude liefde voor Willem van Hanegem geen aanleiding was om zijn ploeg in de loopgraven te laten terugtrekken. Michael Buskermolen kwam door een een-tweetje met Dries Bousatta vrij voor Feyenoord-doelman Jurek Dudek, die hij met een stiftbal kansloos liet, 0-1 „Nee", bleef Van Hanegem als altijd stoicijns, „ik was niet verrast door ons goede spel. Maar dat was ik ook niet door het missen van al die kansen. Want dat doen we namelijk ook al negen wedstrijden." Barry van Galen kreeg eerst na een uur zo'n grote kans, waarover Van Hanegem een tikkeltje cy nisch sprak. Maar hij mikte op de benen van Dudek. Een mi nuut later was de Feyenoord- doelman toch kansloos toen een schot van Dennis den Turk van richting werd veranderd door het uitgestoken been van Jean-Paul van Gastel, 0-2. „Ajax is de volgende", zong de Alk- maarse aanhang uitgelaten, met het oog op de komende tegen stander. Maar eerst werden de AZ'ers nog een kwartier lang in de loopgraven teruggedrongen - nu wel. De treffer van Jean-Paul van Gastel, die met zijn vrije trappen blijkbaar geen mense lijke muren ziet staan, zorgde voor nieuwe, naar later bleek ijdele, hoop bij Feyenoord. „We hebben nooit de illusie gehad dat we heel de competi tie zonder kleerscheuren zou den doorkomen", verzuchtte Leo Beenhakker. „Zo'n eerste nederlaag is altijd vervelend, wanneer-ie ook valt. Je kunt zeggen dat onze drooinstart nu is afgekapt door AZ. Maar we moeten niet in paniek raken." Feyenoord: Dudek; Van Gobbel. Kon terman. Van Wonderen en Gyan; Bos velt, Van Gastel. Tomasson en Tininho (46. Kalou); Cruz (46. Nelisse) en Van Vossen. AZ: Moens; Ricksen, Buskermolen, Wijker en lil Hadrioui; Den Turk, Lan- gerak en Van Galen (78, Opdam); Boussatla (75 Mutsaers), Fertout en Hernandez (65. Huiberts). Toernooiwinst Stuttgart brengt WK dichtbij Richard Krajicek heeft gisteren voor de tweede keer het tennistoer nooi van Stuttgart op zijn naam geschreven. Nederlands nummer één had in de eindstrijd geen kind aan Jevgeni Kafelnikov: 6-4 6-3 6- 3. Krajicek, die vorige week elfde op de wereldranglijst stond, keert door zijn zege terug in de top-10. Daarnaast deed hij goede zaken op weg naar het WK in Hannover, van 24 tot en met 29 november. Daaraan nemen de beste acht van 1998 deel. Krajicek klom naar de achtste plaats. Krajicek (26) was in 1995, na winst in de finale tegen Stich, ook al de beste in Stuttgart. In 1993 (tegen Stich) en 1997 (Korda) was hij verliezend finalist. „Ja, dit kun je onderhand wel één van mijn favoriete toemooitjes noemen", sprak de winnaar tevreden. Ten tijde van het WK in Hannover had hij een operatie aan de pijnlijke linkerknie gepland. De Nederlander twijfelt nu. Bij uitstel dreigt deelname aan het eerste Grand Slam van het jaar, eind januari in Melbourne, echter in gevaar te komen. „Ik moet nog be denken wat ik het belangrijkste vind. De Australian Open of deelname aan een toernooi waar je het hele jaar voor gespeeld hebt. Een heel speciaal eve nement. het wordt een moeilijke be slissing", aldus Krajicek die komende week in Parijs Bercy speelt. Krajicek schakelde afgelopen week in de Super-9 in Stuttgart achtereen volgens Norman, Agassi, Ivanisevic en de nummer één van de wereld Sam pras uit. Hij won dit jaar ook al het toernooi van St. Petersburg. In totaal is het zijn vijftiende toernooizege in het enkelspel. De bokaal, genoemd naar organisa tor Ion Tiriac, werd vergezeld van een cheque van ruim 700.000 gulden. Dat brengt het totaal aan verdiensten van dit jaar voor de nieuwe inwoner van Muiderberg op 2,3 miljoen gulden. Zaterdag worstelde hij zich met 6-7 (2-7) 6-4 7-6 (7-5) langs Sampras, voor wie de Nederlander onderhand een 'angstgegner' is geworden. In onder linge resultaten staat Krajicek nu met 5-2 voor. „Richard is, als zijn service loopt, gewoon de nummer twee van de wereld. Op zijn eerste service ben je sowieso kansloos, en alleen als je echt in vorm bent, kun je wat tegen zijn tweede service beginnen", sprak de verliezer. „Ik kon zijn tweede service vandaag inderdaad niet goed genoeg inschatten. Heel frustrerend." De nederlaag van zaterdag maakt het voor Sampras lastig voor de zesde keer op rij het jaar als nummer één van de wereld af te sluiten. Rios en Rafter liggen op de loer om de record poging te verstoren. Jimmy Connors stond, net als Sampras nu, vijf keer bo venaan op 31 december. Ivan Lendl en John McEnroe sloten het jaar viermaal als de mondiale nummer één af. Sampras is al wekenlang op rondreis door Europa. Veel langer dan hem doorgaans lief is. Hij speelde achter eenvolgens in Bazel, Wenen en Lyon. „Ik ben zo dicht bij het record, dat ik er alles aan wil doen het ook te pak ken", aldus de 27-jarige Amerikaan, die stevig baalde van de nederlaag te gen Krajicek. „Mijn laatste overwinningen tegen Sampras hadden me moed gegeven. Ik wist dat het mogelijk was zolang ik het initiatief kon houden. Want zodra Sampras de aanvaller wordt, ben je kansloos", aldus Krajicek zaterdag. Krajicek kon gisteren eveneens met vertrouwen de baan op. Tegen de 24- Richard Krajicek schreeuwt het uit als de toernooiwinst binnen is. jarige Kafelnikov stond het in onder- lingen wedstrijden weliswaar 3-3, maar de laatste twee zeges (in 1998, in Montreal en Rome) waren voor de Ne derlander. De finale, met als eregast IOC-voorzitter Samaranch, duurde één uur en 25 minuten. Krajicek vuurde 21 aces af, de Rus kreeg geen enkele breekkans. „Ik heb van alles geprobeerd", zei de verliezer. „Maar als hij zo serveert, valt er weinig tegen hem te beginnen. Ri chard was vandaag gewoon de bete re", aldus het supertalent dat zich zich nogal snel laat afleiden. „Ik sta nog bij de top-10 van de wereld, maar daar hoor ik op grond van dit jaar niet thuis. Ik kan niet tevreden zijn over 1998. Be halve dan dat ik vorige week vader ben geworden." foto reuters De winnaar werd eerder dit jaar va der. Ook van een dochter. Hij keek zondag rustig terug op een goed toer nooi. „Het was een prachtige week. Ik ben goed op weg naar een hogere plaats op de wereldranglijst. Want dat is altijd mijn doel. Als ik zo blijf spelen én fit blijf, kan ik nog een stukkie om hoog." Krajiceks hoogste ranking ooit was vijfde, in april 1997. sippe Hakkinen al wereldkampioen na opwarmronde e Schumacher kijkt toe als zijn wagen de baan wordt afgerold. suzuka andre hoogeboom gpd-verslaggever De WK-strijd in de Formule 1 heeft al 'vaak bijzondere ont knopingen gekend. De botsin gen tussen Senna en Prost wa ren legendarisch, net als die tussen Schumacher en Hill. Maar wat gisteren op Suzuka gebeurde was wel heel uitzon derlijk. Nog niet eerder werd een zo belangrijke race in de opwarmronde beslist. Uitgerekend de Ferrari van Michael Schumacher, uitgere kend de uiterst betrouwbare F300, gaf op het moment su prème de geest. De motor sloeg af en de Duitser moest - regle mentair - achteraan starten. De gelaten blik van 'Schumi' sprak boekdelen, in één klap waren foto reuters zijn ambities in rook opgegaan. Bernie Ecclestone ziet nu ook gouden bergen in het tennis. De 67-jarige mul timiljonair, die de baas is over de Formu- le I, wil een nieuw tenniscircuit opzetten. Het lokaas voor de profs: zo'n vier miljard I gulden. Grand Slams en de Super-9-toernooien zouden verdwijnen. Er komen gelijk waardige toernooien, die alle meetellen in de strijd om het uiteindelijke kam pioenschap. Net als in de autosport. Daarmee zou de ingewikkelde puntentel ling, die de ATP nu hanteert, verdwijnen. „Er zijn veel te veel toernooien en de puntensystemen zijn niet eerlijk", aldus de Brit, die blijkbaar goed naar de top pers heeft geluisterd. Spelers als Sampras, Becker en Agassi klagen al jaren over de overvolle kalender. Ecclestone probeerde in september ook een voet tussen de deur van de voet balwereld te krijgen. Hij meldde zich in de discussie rond de Europese superliga. Europees commissaris Karei van Miert stelt een onderzoek in naar de organisa tie rond de miljonair. „Die overtreedt zo'n beetje alle regels die er zijn", aldus Hakkinen bleef koel, leidde van start tot finish en incasseerde als tweede Finse rijder een we reldtitel. Keke Rosberg was hem in 1982 voorgegaan, in een Williams Ford. Het was een anticlimax van jewelste. Omdat het uiteinde lijk niet tot een echte kracht meting kwam tussen de koele Fin en gedreven Duitser, al had het nog niet eens zoveel ge scheeld. De inhaalrace van Schumacher was imponerend. Hij werd na een bliksemstart alleen opgehouden door voor malig rivaal Damon Hill, maar rukte desondanks op van de laatste naar de derde plaats. Toen sloeg het noodlot an dermaal toe. Bij een botsing tussen de Argentijnse debutant Esteban Tuero en de Japanner Takagi, bleef wat schroot achter op de baan en uitgerekend Schumacher reed eroverheen. Het resulteerde in een lekke achterband. Einde race voor Schumacher, einde illusies Fer rari, dat al sinds 1979 (Scheck- ter) de wereldtitel probeert te veroveren. De Italiaanse stal spaart kos ten noch moeite om de ambitie gestalte te geven. Ferrari haalde Jean Todt binnen, reorgani seerde het technische apparaat en maakte van Michael Schumacher de best betaalde sportman ter wereld. Vorig jaar werd Schumi tweede achter Villeneuve, dit jaar tweede ach ter Hakkinen. Dat is dodelijk voor de motivatie van het team, dat in de aanloop naar het nieuwe seizoen weer alle zeilen zal moeten bijzetten om McLa ren Mercedes bij te houden, laat staan in te halen. Want dat is ook het verhaal van dit race-jaar. Ferrari liep vrijwel continu achter de feiten aan, reageerde in plaats van te anticiperen. McLaren leidde de dans van het begin tot het ein de, kende een dipje in het mid den van het seizoen, maar had op tijd het lek weer boven. Na de eerste races dreigde de strijd om het wereldkampioen schap één van de saaiste verto ningen van de laatste jaren te worden, zo groot was de over macht van McLaren. Eens te meer hadden Ron Dennis en technicus Adrian Newey aan getoond dat het seizoen in de wintermaanden gewonnen of verloren wordt. Newey is de stille kracht achter het succes van McLaren. Hij werd voor veel geld weggehaald bij Willi ams, waar hij trouwens ook bijdroeg aan twee wereldtitels. In Mika Hakkinen heeft McLaren bovendien een rijder die nog wel even meekan. De Fin is weliswaar dertig jaar, maar in de bloei van zijn race leven. In 1991 debuteerde hij in de Formule 1, in een Lotus, in 1993 trad hij aan bij McLaren en reed in z'n eerste de beste training sneller dan Ayrton Senna. Na een terugval in 1995 door een ernstig auto-ongeluk in het Australische Adelade (waardoor hij tien dagen in co ma lag) klom de Fin gestaag door naar de top. Gisteren zette hij de kroon op het werk. De combinatie Hakkinen/McLa ren/Mercedes lijkt er een, die ook de komende jaren zal do mineren. Michael Schumacher was de eerste om te erkennen dat de titel uiteindelijk terecht bij Hakkinen was beland. De we reldkampioen van 1994 en '95 (bij Benetton) zat minutenlang op de muur van banden, zorg vuldig z'n rug naar de camera's toegedraaid, z'n teleurstelling te verbijten. Eenmaal terug in het rennerskwartier verdween 'Schumi' eerst in zijn motorho me, om pas veel later de pers te woord te staan. Het was hem blijkbaar alle maal teveel geworden. Een maand geleden verloor hij op de Nürburgring, waar hij ook al op pole position stond. In Ja pan had hij opnieuw de eerste plaats veroverd, waren de per spectieven goed, maar greep hij overal naast. Het viel de flam boyante Duitser niet mee zijn meerdere te erkennen in rivaal Hakkinen. „We hebben de titel niet hier verloren, die waren we aan het begin van het seizoen al kwijt", erkende hij echter manmoedig. Wat moest de Duitser ook anders. Voor Hakkinen was deze GP- overwinning ongetwijfeld ook zijn mooiste. Na het uitvallen van Schumacher had de Fin bij wijze van spreken zijn auto aan de kant kunnen zetten en een ererondje langs de Japanse tri bunes kunnen gaan lopen. De wereldtitel was toen al een feit. Maar hij is ambitieus en wilde het seizoen in stijl afsluiten. Dat was niet makkelijk, zo er kende de kersverse wereldkam pioen na afloop. „Als je zo ver voor ligt en je moet nog tien rondjes rijden, dan begin je haast te fluiten achter het stuur. Dan ga je aan andere dingen zitten te denken. Ron Dennis waarschuwde me via de radio een paar keer dat ik m'n hoofd koel moest houden." De vreugde-explosie na af loop gaf aan hoe Hakkinen zich had zitten verbijten in de kleine cockpit van de McLaren. De nieuwe wereldkampioen had maling aan het strakke protocol in de Formule 1, rende in galop en met zijn handen in de lucht langs een aantal Finse fans en langs de hoofdtribune waar z'n Japanse aanhangers zaten. Het was een schril contrast met de stille aftocht van Jos Verstappen. De Limburger hield het 21 ronden vol, toen begaf de versnellingsbak van de Stewart Ford het opnieuw. Hij stapte anoniem uit na zijn voorlopig laatste rondjes in Formule 1. Wat de toekomst hem zal brengen is nog niet be kend.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17